Mean Machine herstelt foutje De Poorter heeft succes met prehistorisch batje Criteriums weer slechter bezet in dit wielerseizoen Biljarters Rilland kansloos onderuit Getaneh Tessema snelste traploper sport maandag 16 september 1996 18 A. Zeilers op snelheid in Breskens Week en Open IMS kampioenschap 4 i-n Veertig atleten halen de finish in Winschoten WINSCHOTEN (ANP) - Veertig van de 98 deelnemers aan RUN'96, de 21ste editie van de 100 kilometer van Winschoten, hebben de finish gehaald. De laatste ultraloper die de missie over tien ronden van tien kilo meter voltooide, was de 44-jari- ge Duitser Reinhard Geistert. Winnaar werd de Pool Andrzej Magiër. Reinhard Geistert kwam om tien over drie 's nachts, door en door verkleumd, binnen in the ater De Klinker. Zijn tijd was 13 uur, 10 minuten en 15 seconden. Dat is gemiddeld bijna een uur en twintig minuten per tien ki lometer. Geistert deed ongeveer twee keer zo lang over de 100 km dan de winnaar. Beste Nederlander De beste Nederlander was vete- ranenkampioen Gerrit van Rot terdam. Alleen de eerste drie lopers bleven van de bijna hon derd lopers onder de magische grens van zeven uur. De Zeeuwse loper Jan van der Weijde liep de wedstrijd als voorbereiding op de Spartath- lon. Hij stapte na zeventig kilo meter uit. ,,Ik had tot dan lekker in mijn eigen tempo gelopen, maar door de kou in de avonduren was het beter te stoppen. Anders komt mijn voorbereiding op Athene in het gedrang", vertelde de at leet uit Kapelle na afloop. Geld De 34-jarige Poolse winnaar vertelde op de massagetafel, on der de bewonderende blikken van zijn beeldschone vriendin, dat hij leeft van het geld dat hij verdient met de ultralopen. „In Gdynia, waar ik woon, heerst veel werkloosheid. Ik kan misschien een baantje vinden voor 300 dollar per maand. Dan loop ik liever. Dat kari ik goed en het verdient beter." Magiër, die na tien rondjes van tien kilometer onder luid trom petgeschal finishte in een voor zijn doen matige tijd van 6.43.09, kreeg een bedrag van 2500 gulden. Record „Ik spaar voor een overwinte ring in Nieuw-Zeeland", zei hij. „In Polen is het vaak te koud om te trainen. Ik wil volgend jaar het wereldrecord verbeteren. Dat moet ik kunnen." Dat record staat sinds 1992 op naam van de Belg Jean Paul Praet, die in Winschoten 6.16.41 liep. een gemiddelde van ruim 37 minuten per tien kilometer. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Zeeuwse criteriums voor amateurs heb ben dit seizoen weer te lijden onder een tanende belangstel ling. Dat stelt consul Henk Remijnsen vast in een eerste te rugblik op het seizoen. In de wedstrijden tot nu toe vertrok ken gemiddeld slechts 37 ren ners. Dat zijn er zes minder dan in het vorige seizoen en twaalf minder dan in 1994. Henk Remijnsen stelt in het wielermagazine van het dis trict: ,,We zijn tot de conclusie gekomen dat er dringend actie moet worden gevoerd om het tij te keren. Want de vraag is: waar gaan we heen met de wieler sport als dit zo verder door gaat." De noodkreet komt vrijwel elk jaar terug. Remijnsen heeft met de clubs, de renners en de orga nisaties al talloze keren gespro ken, maar de verminderde belangstelling voor het wielren nen is voorlopig niet te stoppen. In een recente gespreksronde met de clubs heeft de consul een aantal maatregelen en plannen aangekondigd. - Er komt een gesprek met de wielercomités, die dit jaar min der dan dertig deelnemers aan het vertrek kregen. In dat ge sprek wordt naar de oorzaken van de geringe belangstelling gezocht. - Het district wil komen tot een betere spreiding van de wed strijden. - De Zeeuwse wedstrijdkalen der moet worden afgestemd op de districten Brabant Zuid- west en Zuid-Holland. Het zou wenseijk zijn om maar één wed strijd tegelijk te laten verrijden in deze districten. - Bekeken wordt of er een ande re wedstrijdvorm kan worden ingevoerd. De gedachten gaan uit naar handicapraces (bij voorbeeld tussen Cyclosportie- ven en amateurs), tijdritten, omniums en dernywedstrijden - Proberen bij de Zeeuwse club1.: een actieve groep Cyclosportie-.' ven te betrekken. Bijna de helftu van het huidige aantal elite-li r amateurs doet nauwelijks meelid aan wedstrijden. - De continuïteit van het jeugd-[ project staat voorop. De dikke bandenwedstrijden wei-pen hun vruchten af. Vanuit de jeugd groepen van Middelkamp en Zeeuws-Vlaanderen maken volgend jaar een aantal renners de stap naar de nieuwelingen. Kalender Het district heeft inmiddels de wedstri j dkalender voor de veld- ritcompetitie bekend gemaakt. De meeste wedstrijden gelden voor de categorieën: elite/profs/ amateurs, cyclosportieven, trimmers, recreanten, nieuwe lingen, dames en ATB. De kalender ziet er als volgt uit: 26 oktober: Wemeldinge, 2 no vember: Wemeldinge, 9 novem ber: Wemeldinge, 16 november. Vlissingen. 23 november: Hoek, 30 november: Westkapelle, 7 de cember: Hulst, 14 december 's-Heer Arendskerke,2I decem ber: Yerseke, 28 december: Wes- tenschouwen, 31 december: Wemeldinge, 4 januari: Krui- ningen. van onze verslaggever RILLAND - Zelfs een team moyenne van 1.000 was voor de biljarters van Party Service Oc- kenburgh niet genoeg om' het kwartet topbiljarters van Van Donge&De Roo ook maar een schamel puntje te ontfutselen. Het Zeeuwse driebandenteam ging in het eredivisieduel in Bil jartcentrum Jacobs met 8-0 ten onder. Met één punt uit drie duels is Ockenburgh afgezakt naar de staart van de ranglijst. Van een slechte start is volgens teamlei der Raymond Nicodem echter geenspi-ake. „We hebben de drie beste teams uit de competitie gehad. Vanaf nu gaan we punten pakken." Aangevoerd door veelvoudig wereldkampioen Raymond Ceulemans speelde Van Donge &De Roo een sublieme partij. Na drie vlotte zeges leek zelfs het eredivisierecord teammoy enne te gaan sneuvelen. Dat werd echter niet gehaald omdat Ceulemans in deslotpartij tegen landgenoot Roland Forthomme net iets meer beurten (27) nodig had dan nodig was. Nu kwam het teammoyenne van de bezoe kers uit op 1.666, wat nog uit zonderlijk hoog is. De tweede man van Ockenburgh. Martin Spoormans, verging het niet veel beter tegen Fréderic Caud- ron. Caudron maakte 18 caram boles in de eerste vijf beurten. Spoormans kon daar drie pun ten tegenover stellen en zag het gat vervolgens alleen maar gro ter worden. Eindstand 28-50 na 27 beurten. Serie van tien John Tijssens zag tegenstander Louis Havermans via 14 punten in acht beurten op 22 in veertien beurten uitkomen. Toen Haver mans er ook nog eens een serie van tien tegenaan gooide, gaf Tijssens zich gewonnen. Ron Schumann had geen ant woord klaar op het spel van te genstander Ad Broeders, De vierde speler van Van Donge &De Roo haalde de 50 carambo les in 33 beurten. De teller voor Schumann stond toen nog op 36. Het tweede van Ockenburg, uit komend in de landelijke eerste divisie, verging het beter. Tegen Brusselers ON A uit Hees- wijk-Dinther werd een 8-0 overwinning behaald. Vorige week, in de openingswedstrijd van het seizoen, was al met 6-2 gewonnen van HADE Delta. ROTTERDAM (ANP) - Getaneh Tessema is zaterdag nationaal kampioen traplopen geworden. Hij kwam in een tijd van 6.53 minuten als eerste boven op de 37e verdieping van de Delftse Poort in Rotterdam. Dat was de snelste tijd ooit. Het record stond op naam van Marti ten Kate, de winnaar van het vorig jaar, met 6.58. Marti ten Kate was even snel als vorig jaar en werd tweede. Ge rard Kappert derde in 7.00 en John Vermeule, de winnaar van de eerste editie in 1994, vierdein 7.21. Aan het derde NK namen ook de gouden Holland Acht en de hoc- keyploeg deel. Beste Olympiër werd roeier Diederik Simon van de Holland Acht op de vijfdi plaats in 7.25. v; Ronald Florijn werd 19e. Koos H Maasdijk 22e. Beste hockevei was Jacques Brinkman, die voo! 1 de twee rondjes rond het 15Ö 1 meter hoge kantoorgebouw IV. Delftse Poort, gevolgd door d( g beklimming van 745 traptre vi den, 8.36 nodig had. k Nico Rienks, de slag van de Hol- 's land Acht, werd 25e in de eind- d stand. Floris-Jan Bovelandet o deed er ruim tien minuten ovei v (10.18) en werd 46e. De dit jaai h voor het eerst ingestelde ploe- a genprijs was voor de roeiploeg e< De Holland Acht versloeg ds z: olympische hockyers. Bij de da- ÏV mes won Gerie Tol in 9.28 minu- v ten. v van onze verslaggeefster Edith Ramakers BRESKENS - De bemannings leden van de Mean Machine kre gen gisteren de bevestiging van wat ze al dachten. Dat waren de zelfverzekerde woorden van na vigator en tacticus Peter de Rid der na het behalen van de eerste plaats in de dubbelwedstrijd, het Open NK IMS en de Bres kens Week. „We konden ons in deze twee weekeinden zelfs een foutje veroorloven. We zijn goed en hebben dat bewezen. Van ochtend maakten we nog een beroerde start, maar daarna waren we weer bij de les en had den we de Blue Peter zo m de pocket'. Dat is net als de Mean Machine een type Mumm 36", merkte Peter de Ridder op. De niet ingewijde kpn bij de prijsuitreiking in Breskens den ken dat oude tijden herleefden, toen de Mean Machine de gou- .i medaille in de IMS 1 klasse mocht ophalen. Sinds 1986 heeft Peter de Ridder, afkomstig uit Wassenaar, geen nationale titel meer gewonnen. „Wij kie zen vaak voor internationale wedstrijden in het buitenland. Dat we Nederlands kampioen zijn geworden is aardig meege nomen, je moet er niet overdre ven blij mee zijn. Ons doel is om over twee weken op het WK voor Mumm jachten in San Francisco goed te presteren. De ze twee weekeinden hebben we ons op dat WK voorbereid. De belangrijkste winst is dat we weer het gevoel hebben alles uit het schip te kunnen halen." ternationaal een aardige repu tatie opgebouwd. „Maar de Reckless is een snel schip. Als de bemanning van de Mean Machi ne op de Reckless had gevaren, hadden we er meer uitgehaald." Jong team Simon Dierdorp is met een jong team naar Breskens afgereisd. De gemiddelde leeftijd van zijn tienkoppige bemanning is 23 jaar en vanzelfsprekend missen die zeilers nog ervaring. „Een doel moet je zo hoog stellen dat je er blij om kunt zijn als je het bereikt hebt. In deze fase werkt dat voor dit team motiverend." Die opvatting wordt onder steund door Simone Andriessen uit Oostkapelle. Zij was de laat ste twee weekeinden sweeper op de Reckless, „omdat ze handig, licht en snel is", reageerde Dier dorp en Simone Andriessen vulde aan: „Zeilen is een erva- ringssport. Toen ik nog in Oost kapelle woonde, deed ik aan windsurfen. Ik heb me in Am sterdam aangesloten bij Orio- nis, een studentenzeilvereni ging. Daar heb ik pas zeilen geleerd en vanaf dat moment leer ik bij." Dat de Reckless met een goede behandeling een razendsnel schip is. heeft Dierdoip dit jaar tijdens de Commodores' Cup ge merkt. Het MM 41 jacht won die Cup in zijn klasse. Toen waren de topzeilers Jens Christensen en Chris Mason aangeschoven. „Nu zullen we met een eigen be manning die snelheid eruit moeten halen. Daar is deze wed strijd geschikt voor geweest. Vorig weekeinde waren we nog onrustig, kregen we de gang er maar niet in. Dat ging vandaag al beter." Zuiderbaan Het team van Hans Zuiderbaan uit Terneuzen wenste louter ge noegen te nemen met de eerste plaats. In de IMS 4 klasse is de Twee Gezusters al enige tijd toonaangevend. „We wasten vandaag al dat er weinig mis kon gaan, want zaterdag werd onze concurrent, de Far Fadet, gediskwalificeerd. Het schip ging in de fout bij de start. We wilden vandaag nog even laten zien dat we echt de beste waren, dat we geen fout van de tegen stander nodig hebben", rea geerde Klaartje, de dochter van Hans Zuiderbaan. Daarin slaagde de Twee Gezus ters gisteren met glans. „Als we met dit schip aan de start staan, verwachten we een zege. De combinatie klopt, de beman ning is goed. Als ik eerlijk ben, zou ik met een Nederlandse titel in de J-22 klasse blijer zijn", zei Klaartje Zuiderbaan. „Dat is niet blasé, dat komt omdat de Twee Gezusters zo sterk is. Maar een Nederlandse titel geeft aan de andere kant weer voldoening. De concurrentie hier is dit jaar groter dan voor gaande jaren toen het NK geen onderdeel van de Breskens Week was. Het deelnemersveld was ook stukken groter dan vo rig jaar, zo'n 70 schepen, en daarvan geniet ik toch wel." Waarschijnlijk straalt het team van de Mean Machine zoveel kwaliteit uit dat tegenstanders zich bij voorbaat verloren ge ven. Met een professional als Bouwe Bekking aan het roer, die eerder aan de Whitebread race om de wereld heeft meegedaan, is het een uitgebalanceerd team. Dat weet stuurman Simon Dier doip, die met de Reckless een van de belangrijkste concurren ten van de Mean Machine was. Vooraf had de Amsterdammer tegen zijn bemanning gezegd, 'tevreden te zijn met de tweede plaats achter de Mean Machi ne'. Daarin slaagde de Reckless. Met verbazing hoorde Peter de Ridder die onderdanigheid aan. Op de Mean Machine heeft de ei genaar in de loop der jaren in- De schepen van de Breskens Week en het Open Nederlandse kampioenschap maken zich op voor de start. foto Peter Nicolai Marti ten Cate voert het veld aan op de trappen van de Delftse Poort] John Vermeulen loopt in vierde positie. De lopers zijn in achtervoli ging op de latere winnaar Tessema. foto ANR Pt plakt met speciale lijm. Die zorgt voor acht procent extra snelheid, zo hebben experts uitgerekend. Verschillende soorten lijm bevatten tolueen, i benzeen en ander gevaarlijke I goedjes. Daarom heeft de bond I er een heleboel verboden. De Poorter heeft aan de zoek tocht van de concurrentie naar het nieuwste materiaal na de vondst van zijn antitopspin- rubber niet meer meegedaan. Alhoewel, hij kwam even in de problemen toen hij aan het be gin van een nieuw seizoen zijn batje kapot in zijn tas terug- 1 vond. „Duidelijk een geval van sabotage", lacht De Poorter, die een jongeling ervan ver- denkt dat hij het gedaan heeft. „Er is een tijd geweest dat jon ge spelers me helemaal weg- j sloegen, maar deze generatie heeft van antitopspin maar i weinig begrepen." Nieuw rubber was er wel voor De Poorters batje te vinden, maar het slaghout, dat was een probleem. Ook 'plankjes' zijn in alle soorten en maten te koop: met één, drie, vijf of elf lagen hout, van 'metal wood', met grafiet of carbon. Het één J nog duurder dan het ander. Een 1 gewoon, orthodox slaghout I kopen valt echter niet mee. „Ik ging naar V&D. Daar had ik mijn eerste plankje ook ge kocht, voor een rijksdaalder. Maar die verkoper keek me met grote ogen aan. Dat zit al jaren niet meer in het assorti ment, zei hij." Na vele nederla gen met ongeschikt materiaal ji vond De Poorter iets in de sportzaak van Gilles Maarten- se. Uiteen doos met twee batjes en twee balletjes kocht hij één batje. Prijs: een tientje. Lange armen Nog steeds doen De Poorters lange armen en zijn batje het J werk. Weliswaar niet het Cor du Buy-batje (met taps hand- j vat) en het nopjesrubber, maar toch. Zijn inmiddels alweer prehistorische rubber en zijn plankje van volgens kenners inferieure kwaliteit, zorgen I voor menig scalp. „Ze noemen mij een materiaal- speler, maar ze lopen zelf met 5 een tas vol spullen", zegt De Poorter verongelijkt. „Daar heb je Ed met zijn gekke bat, hoor ik wel eens zeggen. Ik ben I nog van een nostalgisch soort. Ik speel nog in een flappende I broek, terwijl anderen zo'n ge- I stroomlijnd model aan heb- I ben Ik wacht op de tijd dat I tafeltennissers hun hoofd I kaalscheren omdat dat tijd- I winst oplevert In dat licht be- zien mogen ze mij zo langza- ji merhand wel opstellen in het I Zeeuws Museum." door Koen de Vries Ed de Poorter (59) zal het zijn leven lang niet verge ten. Het moet in de jaren zestig zijn geweest, tijdens de Zeeuwse tafeltenniskampi oenschappen in Goes. Zijn lan ge, breeduit zwaaiende armen en zijn Cor du Buy-batje (met taps handvat) waren in alle hoeken van de provincie ge vreesd. Goed, De Poorter ver loor weieens een potje, maar altijd met eer. Toen. in Goes, trad hij aan tegen een hem vol strekt onbekende knaap. Weer zo'n doldrieste knaller die zijn eigen graf gaat graven, zo ver moedde de Middelburgse on derwijzer. De Poorters tegenstander was echter gewapend met het nieuwste van het nieuwste. Niet zozeer het slaghout was bijzonder, alswel het rubber dat erop was geplakt: je kon er effect mee geven. „Het was ser veren, vijf punten. De ballen vlogen alle kanten op, behalve de goede. Ik begreep er hele maal niets van." Een nieuw tijdperk in het tafeltennis was geboren. De Poorter leerde op z'n vijf tiende tafeltennissen, op de Goese katholieke HBS. Hou ten plankjes zonder rubber dienden als batje. Om een goed spelende opschepper de mond te kunnen snoeren werd hij lid 1 1 1 1 j van een club. Daar was het laatste bat, bespannen met een galblaas net verdwenen. Het bat met korte, naar buiten 1 staande nopjes had net zijn in- trede gedaan. j Na die ontluisterende neder- J laag in Goes zon De Poorter op P wraak. Hij ging bij echte li kenners te rade of er iets was waarmee j e het effect kon neu- j traliseren. Iets nieuws was er. Antitopspin-rubber van Toni I Hold, made in Austria. Omdat i' het oppervlak van het rubber ij (nopjes naar binnen) super- j| glad was, draaide de bal er ge- I woon op door. Retour afzender, i die met zijn eigen effect lelijk I werd geconfronteerd. De ster van De Poorter rees weer. Zelfs wanneer hij inci- denteel werd ingezet op lande lijk niveau, won hij zijn partij- tje. „Ik weet nog een wedstrijd I in Leiden, tegen een buitenge- I woon klein mannetje. Ze noemden hem geloof ik 'de pygmee'. Hij snapte er niets van en werd verschrikkelijk Ed de Poorter moet niets hebben van moderne rubbers, snelle lijm of dure plankjes. Hij houdt het bij zijn eigen, oude batje. De rest veegt hij zijn huis uit. foto Lex de Meester woest. Hij vond zichzelf een verschrikkelijke lui." De uitvinding van het antitop spin-rubber was de aanzet tot een actie-reactie-spel dat tot de dag van vandaag voort duurt. Lange noppen, halflan ge noppen, korte en schuine noppen (met óf zonder sand wi- chlaag), stroeve rubbers met cryptische namen als Glas nost, Screw, Slice, Rapid. Vari Spin, Samba, Anaconda. In middels heeft het aantal soor ten door de internationale bond (ITTF) goedgekeurde rubbers de tweehonderd ruim schoots overschreden. De rubbers worden het liefst voor elk duel los van het plank je gehaald en opnieuw vastge-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 18