Meer versterkingen VS in Golf Kohls bezuinigingspakket van 55 miljard aangenomen PZC Zware sneeuwval in Zwitserland Assistentie Duitse hartchirurgen bij operatie Jeltsin - Ouders ontvoerde Belgische kinderen komen in opstand Excuses Plavsic na pleidooi hereniging deel Bosnië en Servië Rechters Tribunaal: leger Kroatië deed mee aan strijd Bosnië Septemhs aunamaand buitenland rak schort vergeldingtegen Amerikaanse vliegtuigen op ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 an onze correspondent lans de Bruijn WASHINGTON - Terwijl de VS 19iteeds meer gevechtsvliegtui- 20.2 en en oorlogsschepen samen- rekken in het gebied rond de •erzische Golf heeft Irak giste- plotseling aangekondigd 19 Voorlopig te zullen afzien van ac- 20 5 ies tegen Amerikaanse ge rechtsvliegtuigen. Het bewind Ian Saddam Hussein liet weten na tussenkomst van Rusland te hebben besloten „vergelding te gen de Amerikaanse agressie te zullen opschorten met ingang van vrijdag middernacht". In Washington werd gesteld dat deze verklaring vooralsnog niets verandert aan het Amerikaanse voornemen Irak opnieuw aan te pakken. „Daden zeggen meer dan woorden", zei de woordvoer der van het ministerie van bui tenlandse zaken. Bovendien werden vraagtekens gezet bij dè 'vergelding' waar Irak het over MOSKOU (AP) - De Duitse bondskanselier Helmut Kohl heeft vrijdag met de Russische J president Boris Jeltsin getelefo- Jjneerd en hem laten weten dat twee vooraanstaande Duitse cardiologen klaar staan om as- Politie Suriname graaft miljoen aan drugsgeld op PARAMARIBO (ANP) - De Su rinaamse politie heeft in Casi- pora, 40 kilometer ten zuidwes ten van Paramaribo, een mil joen dollar van een cocaine- transactie opgegraven. Zes personen uit één gezin zijn aangehouden, één van hen is hoofd van het indianendorp. Hun arrestatie had plaats nadat een van de verdachten aangifte had gedaan van „diefstal" van een deel van zijn aandeel. Justitie in Paramaribo hoopt dat de verhoren leiden tot het opnieuw aanhouden van één van de hoofdverdachten in de aanvoer van de drugs. De man. een ondernemer uit Parama- —y ribo, kwam vorige maand op last van de rechter op vrije voeten zonder dat het onderzoek in de zaak was afgerond. Sinds de ille gale landing van een vliegtuig met ongeveer 1.250 kilo cocaïne - in de omgeving van Casipora in \j april, nam de politie aan dat de dorpelingen meer van de aan voer van de drugs uit Colombia wisten. BRUSSEL (ANP/GPD) - De ou ders van vermiste en ontvoerde kinderen in Belgié zijn collec tief in opstand gekomen om de mentaliteit bij justitie, politie en in de politiek te veranderen. Gisteren gaven ze in Luik uiting aan hun ongenoegen. De ouders van Julie en Melissa, de twee achtjarige Waalse meis jes wier lichamen vorige maand werden opgegraven in Sars-la- Buissière, verklaarden vastbe sloten te zijn hun strijd voort te zetten om achter de waarheid te komen. „Dit mag nooit meer ge beuren", zei Louisa Lejeune, de moeder van Julie. „We voeren dezelfde opstand, kennen dezelf de woede en hebben dezelfde in druk dat al die maanden, voor sommigen zelfs jaren, niet naar ons is geluisterd." Door een ver nieuwd steuncomité Julie en Melissa willen ze familie van slachtoffers steunen en hun stem luider laten klinken. Ze rie pen de regering op het gerecht en de politie in staat te stellen hun opdracht naar behoren te vervullen en zichzelf te hervor men. Men moet eindelijk de ogen openen voor het échte ge vaar van pedofilie. SARAJEVO (AFP/DPA/RTR) - De leidster van de Bosnische Serviërs, Biljana Plavsic, heeft vrijdag op de Servische televisie haar excuses aangeboden na haar pleidooi voor opdeling van Bosnië en aansluiting van de Bosnisch-Servische republiek bij Servië. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) had Plavsic na haar uitlatingen gedreigd haar naam te verwijderen van de kan didatenlijst van de Bosnisch- Servische SDS. Met haar pleidooi van een paar dagen geleden riskeerde de ul- tranationalistische Plavsic op het laatste moment van de ver kiezingen te worden uitgesloten. De oproep tot een opdeling van Bosnië is in strijd met de regels van de OVSE. de organisatie on der wier auspiciën de verkiezin gen in Bosnië vandaag plaats hebben. Eerder deze week legde de OVSE de SDS een boete van 50.000 dollar op wegens separati- sche verkiezingsretoriek. Internationale waarnemers er kennen dat de verkiezingen ver re van „vrij en eerlijk" zijn, zoals in het Dayton-akkoord was overeengekomen. Zij hechten er echter toch grote waarde aan omdat het vredeproces moet doorgaan. De Amerikaan Ri chard Holbrooke, architect van Dayton, zei bij aankomst in Sa rajevo dat de Verenigde Staten alle beschikbare middelen zul len aanwenden om de Bosnische Serviërs ervan te weerhouden zich van Bosnië af te scheiden. De OVSE sloot niet uit dat ver kiezingen tot en met zondag zul len duren. Eerder kondigde de organisatie al aan dat de stemlo kalen op zaterdag zo lang open blijven als nodig is om alle kies gerechtigden de gelegenheid te geven hun stem uit te brengen. Door de logistieke complicaties worden grote verkeersopstop pingen verwacht. heeft. Irak beweert de afgelopen dagen diverse malen raketten te hebben afgevuurd op Ameri kaanse vliegtuigen die het vlieg verbod boven het noorden en zuiden van Irak controleren. Maar volgens de VS is slechts één keer zonder succes een raket naar een ver verwijderd Ameri kaans vliegtuig afgevuurd- De verklaring uit Bagdad wordt in Washington uitgelegd als een teken dat Saddam probeert een nieuwe Amerikaanse aanval op zijn militaire installaties te voor komen. De Iraakse vice-premier Tariq Aziz zei gisteren tegen de Amerikaanse tv-zender CNN dat Rusland bemiddeld heeft ten einde een nieuwe confrontatie af te wenden. Aziz zei dat president Clinton alleen maar tegen Irak in actie is gekomen „om op nieuw gekozen te worden". In Washington werd gezegd dat een eventuele actie nog enkele dagen op zich kan laten wach ten. Versterkingen Intussen gaan de VS door met het sturen van versterkingen naar de Golf. Het vliegdekschip USS Enterprise is vanuit de Mid dellandse Zee op weg gegaan naar de Perzische Golf en zal daar dinsdag aankomen Don derdag zijn al acht F-117A 'stealth' jachtbommenwerpers vanuit New Mexico in de VS naai- Koeweit overgevlogen. Gisteren vertrokken nog eens achttien F-16's vanuit Georgia naar Saoedi-Arabië. Ook zijn twee batterijen Patriot luchtafweerraketten van Texas naar Saoedi-Arabië gestuurd om de daar al aanwezige eenhe den te versterken. In de Perzi sche Golf vaart al een eskader met het vliegdekschip USS Vinsson, uitgerust met kruisra ketten. Zware B-52 bommenwer pers staan paraat op de Ameri kaanse basis op het eiland Diego Garcia in de Indische Oceaan. President Clintons topadviseurs overlegden gisteren op het Witte Huis en het ministerie van de fensie over te nemen maatrege len. Besloten zou zijn dat een zware missie naar Europa te stu ren om de bondgenoten op één lijn te krijgen voor een actie te gen Saddam Hussein. Diverse Europese NAVO-partners. waar onder vooral Frankrijk, hebben kritisch gereageerd op de eerste Amerikaanse luchtaanvallen op Irak. sistentie te verlenen bij zijn aanstaande hartoperatie, heeft het Kremlin bekendgemaakt. Jeltsin heeft Kohl bedankt en het aanbod aangenomen, zei de persdienst van de president. Er werden geen namen bekendge maakt. De chefarts van het Kremlin. Sergej Mironov, onthulde don derdag dat het Russische art senteam dat de bypassoperatie gaat verrichten assistentie zou vragen van buitenlandse colle ga's. onder wie de Amerikaan Michael DeBakey. De operatie zal worden uitge voerd in het Cardiologisch Cen trum bij Moskou, naar verwach ting eind september of begin ok tober. Een datum zal worden vastgesteld nadat de artsen rond 28 september een werkbe spreking hebben gehouden, zei Mironov. De 88-jarige DeBakey, een pio nier van de hartchirurgie en harttransplantatie, zal later de ze maand met collega-specialis ten uit andere landen in Moskou een wetenschappelijk congres bijwonen ter nagedachtenis aan de Russische hartchirurg Vladi mir Boerakovski. Hij zei donder dag zijn expertise gaarne ter be schikking te stellen van het team van Jeltsin. Aangenomen wordt dat de leiding van de ope ratie in handen zal komen van Rinat Aktsjoerin, de chirurg die in 1992 een bypassoperatie heeft uitgevoerd bij premier Tsjerno- myrdin. Aktsjoerin heeft stage gelopen bij DeBakey en is vol gens de Amerikaan „erg goed". DAVOS-LARET - Zwitserse schapen staan in hun besneeuwde weide op 1500 meter hoogte in de regio Davos-Laret. Gisteren vielen in het kanton Grison zware sneeuwbuien. foto Arno Balzarani/EPA Justitie verlengde vrijdag de aanhouding van de vier hoofd verdachten in de zedenzaak, Mare Dutroux, Michelle Martin, Michel Lelievre en Jean-Michel Nihoul, met een maand. De makelaar en zakenman Ni houl lijkt een veel prominenter rol in de bende-Dutroux te heb ben gespeeld dan tot dusverre werd aangenomen. Gisteren stelde het gerecht van Neufcha- teau hem formeel in staat van beschuldiging voor de ontvoe ring van Julie en Melissa. Don derdag was hij al beschuldigd van betrokkenheid bij de ont voering van Laetita Delhez (14) uit Bertrix. die samen met Sa bine Daerden (13) op 15 augus tus levend werd teruggevonden in een tweede huis van Dutroux in Marcinelle. Tot voor kort luid de de aanklacht tegen hem na melijk slechts 'bendevorming'. Rasti Rostelli vroeg vrijdag de vader van An Marchal te stop pen met de ongefundeerde be schuldigingen aan zijn adres. Hij dreigt een klacht in te dienen wegens laster, eerroof en brood roof. An en Eefje werden na een bezoek aan Rostelli's hypnose show door de Dutroux-bende ontvoerd. Minister Waigel van financiën (1) in gesprek met kanselier Kohl en minister van arbeid Blum (r) tijens het debat over de bezuiningen. Michael Urban/RTR van onze correspondent Peter van Nuijsenburg BONN - De kleine meerderheid in de Bondsdag liet geen enkel foutje toe en dus werden alle zieken en zwakken door de rege ringspartijen in Bonn opge trommeld. De leider van de Beierse CSU, Glos, had net een zware darmoperatie achter de rug. maar voor het slagen van de bezuinigingsoperatie van de regering van bondskanselier Kohl was zijn aanwezigheid dringend gewenst. En dus werd hij per helikopter van het ziek bed naar de vergaderzaal gevlo gen. Bij nader inzien had hij rustig bij de fruitmand kunnen blijven. De regeringspartijen, CDU/CSU en FDP, stemden ge sloten (341 tegen 322 stemmen van de oppositie) voor het be zuinigingspakket van 50 mil jard mark (ruim 55 miljard gul den), waarmee Kohl de econo mie uit het slop wil halen. Vijf maanden wordt de Bonner politiek nu beheerst door het de bat over het 'programma voor economische groei en werkgele genheid' dat uiteindelijk de werkloosheid moet halveren. Op dit moment hebben rond vier miljoen mensen 10 procent van de beroepsbevolking) geen baan. Vakbeweging en oppositie lie pen vergeefs storm tegen de be zuinigingsmaatregelen. De etappegewijze verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd (bij mannen van 63 jaar naar 65; bij vrouwen van 60 naar 65), de kor tingen op het ziektegeld en de versoepeling van het ontslag recht, luiden volgens hen de 'ontmanteling van de verzor gingsstaat' in en zijn een gevaar voor de 'sociale vrede'. Honderd duizenden mensen zijn de afge lopen maanden de straat op ge- Nederlander in beroep tegen drugsvonnis SINGAPORE (ANP) - Een 48-ja- rige man uit Den Haag, die in Singapore tot zes jaar cel en tien stokslagen is veroordeeld wegens handel in xtc, gaat in beroep. Hij blijft in de cel, maar de stokslagen zijn uitgeteld. De Nederlander werd in juni aangehouden op het vliegveld van Singapore met ruim twee duizend xtc-pillen. De man zegt dat hij niks afwist van de drugs. Hij dacht dat het „medicijnen" waren, voor de vriend van een vage kennis. gaan om tegen deze plannen te demonstreren, maar de regering liet zich niet vermurwen. Noodzakelijk Ook het vier dagen durende de bat in de Bondsdag dat de ge moederen regelmatig naar een kookpunt dreef, veranderde niets aan de opstelling van de re gering. Kohl weet zich gesteund door een recente opiniepeiling die zegt dat 69 procent van de West-Duitsers en 43 procent van de Oost-Duitsers de plannen als noodzakelijk accepteert. En een kleine meerderheid mag haar nadelen hebben, maar die wegen meestal niet op tegen het grote voordeel, dat de regeringpartij en de gelederen sluiten als het er op aan komt. Er waren gisteren geen dissidenten in de regerings fracties. Voor de oppositiepartijen viel er dus geen eer te behalen De grootste, de SPD, heeft boven dien geen overtuigend alterna tief, terwijl de financieel-econo- mische deskundigheid van de Groenen ondanks een door par tijleider Fischer in gang gezette inhaalactie nog steeds te wen sen overlaat. Öok als politieke wapenschouw bood het debat weinig verrassingen. Kohl is nog steeds onaantastbaar, Fischer is Leerlingen China doodgetrapt PEKING (DPAi - In een basisschool in Lincangin de Zuid-Chi- nese provincie Yunnan zijn 24 leerlingen doodgetrapt of dood gedrukt door hun medescholieren. Dat heeft de in Sjanghai verschijnende krant Wen Hui Bao gisteren gemeld. Ongeveer 1.300 scholieren, op weg naar het ceremoniële hijsen van de vlag dat zij elke ochtend bijwonen, verdrongen zich op een één meter brede trap, toen enkelen van hen struikelden. De scholieren achter hen liepen over hen heen. Anderen werden doodgedrukt. Door de opstopping op de trap werden tweehon derd kinderen samengedrukt op een oppervlakte van slechts 30 vierkante meter. Naast de 24 doden vielen er zeventien zwaar- en 57 lichtgewonden. Toename ontbossing regenwoud RIO DE JANEIRO (AP) - De vernietiging van het regenwoud in het Amazonegebied is toegenomen en zal voorlopig niet ver minderen Dat heeft Garo Batmanian. directeur van het We- reldnatuurfonds in Brazilië, gezegd. Uit cijfers van de Braziliaanse overheid blijkt dat de vernieti ging van het regenwoud in 1992 weer begon toe te nemen, na dat de ontbossing eind jaren tachtig was afgenomen, aldus Batmanian. Zowel in 1993 als in 1994 ging er ongeveer 15.000 vierkante kilo meter aan regenwoud in het Amazonegebied verloren. Vergele ken met de ontbossing in 1992, die 11.100 vierkante kilometer bedroeg, betekent dat een stijging van 34 procent Batmanian zei te verwachten dat de cijfers over 1995 minstens zo dramatisch zijn als over de twee jaren daarvoor. Kindermoordenaars geëxecuteerd GUATEMALA-STAD (DPA) - In Guatemalazijn gisteren twee doodstraffen voltrokken. De televisie meldde dat Pedro Castil lo (39) en Roberto Giron i49) in een gevangenis in Escuintla in de vroege ochtenduren door een executiepeleton zijn terecht gesteld. De twee mannen waren ter dood veroordeeld wegens verkrach ting van en gruwelijke moord op een meisje van vier jaar in april 1993. Het gaat om de eerste executies in dertien jaar. Oasis blijft bij elkaar LONDEN iAFPi - De Britse band Oasis blijft bij elkaar. De platenmaatschappij Creation Records, bij wie Oasis onder contract staat, heeft gisteren bekendgemaakt dat de vijfmans formatie niet van plan is te stoppen Donderdag brak Oasis een tournee in de Verenigde Staten af door interne problemen. Oasis zal op korte termijn geen toernees meer maken, maar „alle andere activiteiten als groep voortzetten", aldus Creation Records. De twee broers in de band zijn in aparte vliegtuigen in Londen teruggekeerd van de afgebroken toernee. De 29-jarige Noel Gallagher en zijn zes jaar jongere broer Liam, die altijd al een stormachtige relatie hadden, kregen volgens de Britse me dia woensdag ruzie na een concert in Charlotte in de Ameri kaanse staat North Carolina. nog steeds de meest aanspre kende oppositieleider en de frac tieleider van de SPD, Scharping, blijft een fletse apparatsjik. DEN HAAG (GPD) - Het Joego- slavië-tribunaal in Den Haag heeft gisteren een internatio naal arrestatiebevel tegen de Bosnische Kroaat Ivica Rajic uitgevaardigd. Rajic, alias Viktor Andric, was commandant van Bosnisch- Kroatische troepen die in okto ber 1993 het Centraal-Bosnische gehucht Stupni Do verwoestten en daarbij minstens zestien van de moslim-inwoners op gruwelij ke wijze vermoordden. De rechters van het tribunaal achtten het gisteren aange toond dat ook eenheden van het Kroatische leger van eind 1992 tot maart 1994 direct betrokken waren bij de strijd tegen de Bos nische regering. Daarnaast le verde Kroatië de Bosnische Kroaten financiële en logistieke steun. „De aanval op Stupni Do vond plaats in het kader van een inter nationaal conflict", aldus rech ter Gabrielle Kirk-McDonald gisteren. „Het tribunaal is daar om bevoegd om deze zaak in be handeling te nemen". De autori teiten in Bosnië-Herzegowina en Kroatië hebben na de aanklacht tegen Rajic in augustus vorig jaar geen enkele medewerking verleend om hem in de cel te krij gen. Het tribunaal zal daarover zijn beklag doen bij de VN-Vei- ligheidsraad. Op het moment van de aan klacht vorig jaar werd Rajic vastgehouden in de stad Mostar in het Kroatische deel van Bos nië. maar hij verdween nadat hij door de Bosnisch-Kroatische autoriteiten werd vrijgelaten. Nu zou hij zich. met medeweten van de Kroatische regering, schuilhouden in de badplaats Split. Lijst Het Rode Kruis heeft een lijst gepubliceerd met 14.000 namen van mensen die tijdens de oorlog in het voormalige Joegoslavië spoorloos zijn verdwenen. Twee maanden geleden telde deze lijst nog 11.000 namen. Een groot deel van personen op de lijst ver dween na de val vorig jaar van de moslimenclave Screbrenica. De namenlijst is in te zien op 25 steunpunten van het Rode Kruis in Nederland. Western-heldin Joanne Dru (74) overleden LOS ANGELES (RTR/AFP/ BELGA) - Actrice Joanne Dru, heldin in talloze Hollywood- westerns, is dinsdagnacht in haar woning in Beverly Hills overleden. Dru, hier op een foto uit 1954, werd 74 jaar oud. Dru drukte de vrouwelijke stem pel op drie van de bekendste westerns van na de oorlog. In „Red River" (1948» van Howard Hawks speelde zij Tess Millay. die de kibbelende hoofdfiguren John Wayne en Montgomery Clift verzoent. In „She Wore a Yellow Ribbon" (1949) van John Ford was zij. opnieuw naast John Wayne, de geüniformeerde dochter van een cavalerist, en in „Wagonmaster" (1950), even eens onder regie van Ford. speel de zij de zigeunerachtige, beto verende Denver, een vrouw met vuurspuwende ogen. Voor Dru was het spelen in wes terns vaak een kwelling; zij was bang voor paarden. Haar pogin gen om ook in andere genres haar acteertalenten tentoon te spreiden, faalden. In de jaren zestig, met de neergang van de western taande ook haar loop baan als filmster. Advertentie KOM GENIETEN van ons schitterende saunalandschap en van de vele mogelijkheden zoals een ontspannende massage van rug, nek en schouders. (Behandelingen volgens afspraak.) SPECIALE SEPTEMBER PRIJZEN September Sauna-maandkaart (3=2) 50,- N.B Deze kaart is persoonsgebonden en is geldig >rrseptember en oktober 1996. 10% korting op jaarkaarten en abonnementen Sauna 10-badenkaart /20QT- ƒ180,- Sauna 20-badenkaart f950",- ƒ315,- Sauna-halfjaarkaart /SOtT- ƒ450,- Sauna-jaarkaart ƒ850/- ƒ765,- Zonnebank-abonnement (lOx) 67,50 Snelbruiner-abonnement (lOx) /WC- 90,- ledere koper van een abonnement krijgt bovendien een gratis pjrkeerkaart. OPENINGSTIJDEN: dinsdag, zaterdag en zondag van 12,00 - 23.00 uur, alle andere dagen van 14.00 - 23 00 uur. Dinsdagavond damesavond Bel voor meer informatie: 0118 - 588276/261 •LtdNS.v a ES SOVASXJANEri s. TfCAttACArtEX*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5