Verlamd Ruanda-Tribunaal PZC Containervaart in zwaar weer PZC ^rr r VT. A Hh achtergrond Felle kritiek op bureaucraten van internationale organisatie redactie het weer in zeeland o en in europa snelheidscontrole ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 Voor het Internationale Tri bunaal in Auisha, Tanza nia, begint op 19 september het eerste proces tegen een voorma lige Ruandese overheidsfunctio naris die wordt beschuldigd van de organisatie van en deelname aan de volkerenmoord van 1994. De hoop was dat hiermee en met de komende maand te starten volgende processen eindelijk af gerekend kon worden met de ge nocide waardoor Ruanda in en kele maanden tijd totaal ver scheurd en ontredderd raakte. De harde kritiek op het tribu naal belooft echter weinig goeds. van onze correspondent in Kigali Frans van den Houdt Het Ruanda-tribunaal is dui delijk het stiefkindje van de VN. Wij worden binnen het bureaucratische VN-systeem op alle mogelijke manieren ge dwarsboomd. zodat we ons werk niet goed kunnen doen. Waarom? De voormalige open bare aanklager Richard Gold- stone was absoluut niet geïnte resseerd in Ruanda. Hij wilde hier nooit een minuut te lang blijven. Hij was erg publici teitsgeil en had daarom alleen aandacht voor Joegoslavië. Ge volg van dit alles is dat er an derhalf jaar na de start van het tribunaal pas 20 aanklachten zijn, wat natuurlijk erg mager is." Deze ongezouten kritiek op de VN aangaande het Ruanda-tri bunaal in het Tanzaniaanse Arusha is afkomstig van enkele functionarissen die er aan ver bonden zijn. Ze zijn om die reden genoodzaakt anoniem te blij ven. Zelfs hun nationaliteit wil len ze niet prijsgeven. „Wij zijn heel kritisch en dat past niet in het VN-straatje. Je wordt meteen ontslagen als je teveel zegt. Een Nederlandse po litiefunctionaris is om die reden een keer weggestuurd. Onder druk van ons heeft Goldstone uiteindelijk die beslissing weer teruggedraaid." Op dit moment zijn 40 recher cheurs werkzaam voor het tribu naal, maar er is een budget voor 80 politiemensen. „De VN is veel te traag in het werven van goede functionarissen. Het is door toe doen van minister Pronk- van Ontwikkelingssamenwerking dat er vorig jaar 20 Nederlandse rechercheurs naar Ruanda wer den gestuurd en het onderzoek echt goed van start kon. Nu veel Nederlanders weggaan en Den Haag vijf Canadese agenten heeft geworven (in Nederland is de animo gering), ligt de VN weer dwars door hen geen toestem ming te geven om aan de slag te gaan. Die jongens zitten hier al vijf weken niks te doen. Een re gelrechte schande. Begrijp je nu waarom het tribunaal niet goed van de grond komt?" Problemen De problemen waarmee de re chercheurs regelmatig te maken krijgen, liggen met name op het financiële vlak. Rekeningen worden niet door de VN betaald, zodat de opsporingsbeambten hun werk niet kunnen doen. Waar wel vlot geld aan wordt uit gegeven. zijn vaak nutteloze dienstreisjes die functionarissen over de hele wereld maken. De kritiek richt zich vooral op di rect door de VN ingehuurde mensen die op z'n zachtst ge zegd weinig bevlogenheid ten toon spreiden. „Ze zitten hier al leen om een dik salaris op te strijken. Het is niet meer dan een bij elkaar geraapt zootje. Toch zijn het deze mensen waaraan de VN de voorkeur geeft boven de door diverse regeringen, zoals Nederland, gedetacheerde poli tiemensen, omdat die kritischer zijn en niet ja en amen zeggen te gen alles wat door de VN wordt voorgeschreven." Waar de VN wel goed in zijn, is het aannemen van mensen die ie hele bureaucratische VN- structuur in stand kunnen hou den. Er worden daarom veel meer mensen aangenomen om nevenfuncties te vervullen dan om het eigenlijke werk, strafza ken onderzoeken en getuigen verklaringen opstellen, te doen. En als straks de eerste processen beginnen in Arusha, zullen re chercheurs vanuit Kigali naar Tanzania worden gehaald om voor de officieren van justitie daar te gaan werken, waardoor het onderzoekswerk in Ruanda zo goed als stil zal komen te lig gen. Ondanks de vele problemen stellen de politiefunctionarissen dat de mensen in het veld die het echte recherchewerk doen, het afgelopen jaar uitermate gemo tiveerd zijn gebleven. Boven dien heeft men goede hoop dat met de komst van een nieuwe openbare aanklager, de Cana dese Louise Arbor als opvolgster van de Zuid-Afrikaan Richard Goldstone, het Ruanda-tribu naal de zo broodnodige injectie zal krijgen. Vermoord Het onderzoek dat nodig is om een rechtszaak voor te bereiden, verloopt meestal zonder al te veel problemen en wordt ge steund door de Ruandese over heid. De rechercheurs gaan naar een dorp, zoeken per zaak zo'n 30 tot 40 getuigen en noteren hun verklaringen. De getuigenverklaringen gaan uiteindelijk naar de officieren van justitie in Arusha. die be sluiten welke getuigen ze daad werkelijk voor het tribunaal wil len horen. Problemen met de be scherming van die getuigen wor den venvacht als ze straks een maal in Arusha zijn. „Aan het veiligheidsaspect is men nu pas aandacht gaan besteden, wat natuurlijk veel te laat is. In Tan zania zit het vol met radicale Hu tu's en wie voorkomt dat die mensen getuigen vermoorden? Er hoeft er maar één te worden omgebracht en niemand is nog bereid een verklaring af te leg gen." 'Misser' Nogal wat direct betrokkenen stellen dat het hele Ruanda-tri bunaal een enorme verkwisting van tijd en geld is. „Het is een jammerlijke misser", zegt een van hen. „Men had veel beter kunnen kijken hoe het justitiële apparaat in Ruanda onder steund en versterkt had kunnen worden. Als men daar energie, geld en personeel buitenland se rechters en officieren van jus titie in gestoken had, zouden er nu waarschijnlijk al veel meer zaken afgehandeld zijn. Joego slavië is een ander verhaal, daar kun je het ou^e regime niet zijn eigen schuldigen laten berech- ■if I In de overvolle Gitarama-gevangenis in Kigali zitten 6.500 mensen opeengepakt achter de tralies. foto Corinne Dufka/RTR HOOFDREDACTIE: A.L. Oosthoek ADJUNCT-HOOFDREDACTEUR: M. van Zuilen CHEF-REDACTEUREN: M. Antonisse, A.L. Kroon COMMENTAARGROEP: A.L. Oosthoek, A.J. Snel, M. van Zuilen, B. Jansen NIEUWSDIENST Chef: M. Antonisse Eindredacteuren: K. Cijsouw, J.D. van Scheijen Verslaggevers algemeen: W.A. Bareman; J.C.M. Cats; W.J. van Dam; J.A.H. van den Dobbelsteen; A.M. van der Jagt; B. Jansen (plv chef nieuwsdienst); H.O. Postma; M.J. Schrier; L. Sleutjes (Den Haag); A.J. Snel; C.M.J. Sondervan (ondernemend Zeeland); H. van der Werf. Verslaggevers Bevelanden/Noord-Zeeland F.B. Balkenende (chef); M. van Barneveld; M. Hitzert; M.A. de Jongh; C.A. Moerland; H. Stegenga. Verslaggevers Walcheren: A.A. van der Sluis (chef); R. Bosboom; N.J.C. Kluijtmans, M.P.T. Sep. Verslaggevers Zeeuws-Vlaanderen: C.A.M. van Gremberghe (chef); P.I.F.M. Cappetti; J.J. Heijt; R.E.A. Hoonhorst; M. Modde. Bureau: M.E. Ernens; Th. J. M. Giele; B. Goudswaard; S.C. Osman; A.W.C. Mullink; A. Nijmeijer; J.P. van de Sande; M.T.O. van der Vleuten. CENTRALE REDACTIE Chef: M. van Zuilen Binnen- buitenland, opinie: Ch.J. Schets (chef); H.D. Hekking; G.J. Kers; F.T.J. Koopmans; W.P. Staat. Kunst en bijlagen: J. van Damme (chef); F.P.J. Doeleman; E.J. Rozendaal; J.A.M. Tabbers; A. Zevenbergen. Sport: R Thannhauser(chef); J.F.D. Bakker; P. van den Belt; M.H.J. Caldenhoven; E.L. Ramakers: K.L. de Vries. Levensbeschouwing: W.P. Staat. Secretariaat: J. Everaars (hoofdredactie), G.M. Boersma, JPRODUKT1E en VORM Chef: A.L. Kroon Vormgeving: A,A. Adriaanse; W.J. Adriaansens; F.J. Binicewicz; E.F. Bouwens; W.H. Diepeveen; S, Haanstra; P.C. de Jonge; C.A. Lammers; L. Minnaard; A. Mommer; J.P.H. Noot; J.J. de Rijke; A.F. Schreurs; J.P. Verbeek; W.M.J. Verstuyf. Systeembeheer: R.G.C. de Ridder. Beeld: J.B. Siwabessy; D. Hafkenscheid. Documentatie: L. van der Horn, C. Flipse, R.J. Jongelings CORRESPONDENTEN A.B.C. Knol (Brussel); P.J.A.H. Koopman (Brussel); P.G.W. van Nuijsenburg (Bonn), J.A.Geleijnse (Londen); C. van Zweeden (Parijs); H.B.Hoogendijk (Moskou); E.J.A. van der Linden (Rome); J.W.M. Gertsen (Boedapest); R.E. Kroon (Ge neve); A. Bloemendaal (Tel Aviv); J.E.J.M. Lutz (Istanbul); J.A.M. de Bruijn (Washington); R.Hellinga (Kaapstad); F.J.M. van den Houdt (Nairobi); J.Stalpers (Tokyo); Y. van der Heijden (Peking); K.Gottlieb (Mexico-stad). REDACTIEKANTOREN Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel: (0118) 484000. Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes. Tel (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel: (0115) 694457. Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel(0111415380. I)e redactie van de Provinciale Zeeuwse Courant maakt naast de eigen nieuwsgaring gebruik van de volgende bron nen: Geassocieerde Pers Diensten (GPD), Algemeen Neder lands Persbureau <ANP), Associated Press (AP). United Press International (UPI). Deutsche Presse Agentur (DPA). Agence France Press (AFP). Reuters (RTR) en European Pressphoto Agency (EPA). Concurrentie uit Azië leidde tot megafusie Nedlloyd en P&O J~\ e fusie tussen de container- LJ divisies van de rederijen Nedlloyd en P&O kwam deze week niet onverwacht. De inter nationale containervaart ver keert al enkele jaren in zivaar weer door een prijzenslag. Schaalvergroting lijkt voor re ders het enige wapen om de moordende concurrentie te kun nen overleven. door Han Dirk Hekking Eind jaren tachtig klaagden reders nog ach en wee over het gebrekkige vrachtaanbod. Tegenwoordig is er weer ge noeg te vervoeren, maar nu ver galt een andere ontwikkeling het humeur van scheepseige naars: het enorme aanbod in scheepsruimte. Met andere woorden: het aantal containers dat van A naar B moet neemt fors toe, maar tegelijkertijd verdringen zich in de havens schepen om de vracht te vervoe ren. Daardoor ontstaat een grim mige tarievenstrijd. „In 1990 kostte het in de Pacific 3.800 dol lar om een twintigvoets contai ner van haven naar haven te ver voeren. Tegenwoordig is dat 3.400 dollar", schetst directeur P. van Agtmaal van de Konink lijke Vereniging van Nederland se Reders (KVNR) het verloop van de prijzenslag. De dalende tarieven zijn ook waar te nemen in het zeetrans port van Azië naar Europa en vi ce versa, zij het dat het gaat om een wat lagere daling. In 1990 diende een aanbieder van vracht 3.200 dollar voor een container te betalen, momenteel ligt de prijs op 3.000 dollar. De vraag of dergelijke tarieven nog wel kunnen, is moeilijk te beantwoorden. Elke rederij heeft immers zijn eigen kosten niveau. Dat de containervaart de laatste jaren geen vetpot was, mag blijken uit de saneringen die diverse reders pleegden. Door de tarievenoorlog is het rendement per vervoerde con tainer in ieder geval 'vervelend' laag. Daardoor doet zich het merk waardige fenomeen voor dat re ders eind jaren tachtig meer ver dienden. terwijl ze wel steen en been klaagden over het gebrek kige vrachtaanbod. Het rende ment op het transport was ech ter hoger, want de tarieven had den hun glijvlucht toen nog niet ingezet. Betere prijzen Geconfronteerd met de tarie venoorlog kozen reders onder meer voor het sluiten van allian ties. Daarmee konden ze diverse kosten drukken. Gezamenlijk konden de partners bijvoor- Overslag van containers in de Rotterdamse haven. beeld in havens betere prijzen bedingen. Verder konden leden van de alliantie voortaan eikaars con tainers meenemen. Nedlloyd ging om deze reden een paar jaar geleden in zee met Mitsui OSK uit Japan, een vervoerder uit de Verenigde Staten en Oriental uit Hongkong. De allianties leverden in het licht van de voortdurende con currentiestrijd echter onvol doende voordeel op. Vandaar dat P&O en Nedlloyd voor een fusie hebben gekozen. Aan het daadwerkelijk in elkaar schui ven van twee organisaties zitten immers échte voordelen. Van Agtmaal sluit niet uit dat de actie van Nedlloyd en P&O tot meer fusies in de sector leidt. „Ik zou me kunnen voorstellen dat dit het startschot is tot verdere integratie", aldus de KVNR-di- recteur. De enorme concurrentie vanuit Azie houdt volgens Van Agt maal niet eeuwig stand. Maar op het eerste oog vormen reders als bijvoorbeeld het Chinese staats bedrijf Cosco een niet te onder schatten zo niet een nauwelijks verslaanbare tegenstander. Op het gebied van kosten is de con currentie met dat concern moei lijk te voeren. Van Agtmaal; „Ze kunnen mak kelijk lage tarieven bieden, want de Chinese gages liggen lager." Daarbij zijn de Chinese schepen met laag geprijsd staal gebouwd en bedraagt het looon van de ar beiders op de werf een schijntje van wat hun collega's elders in de wereld verdienen. „Daarbij komt nog dat het doel van Cosco niet in eerste instan tie het behalen van rendement op een container is. Het gaat de Chinese overheid ook om het binnenhalen van deviezen", al dus de KVNR-directeur. Ondanks deze situatie denkt de KVNR dat de grote container- vaart over enkele jaren weer be ter boert. „Je ziet in feite een foto ANP slingerbeweging op de markt", aldus Van Agtmaal. Hij ver wacht dat het aanbod in scheepsruimte zal dalen. „De OESO praat nu al over beper king van de nationale subsidies voor de scheepsbouw. Zo'n ont wikkeling zal zeker leiden tot sa nering op de Aziatische markt. De tarieven zullen in 1998-1999 wel weer omhoog gaan. op som mige routes wellicht al in 1997." Bovendien is het de vraag hoe lang Aziatische reders hun prijs voordeel behouden. Japan, vroe ger ook op het gebied van scheepsbouw en -vaart de schrik van concerns uit het westen, kan de concurrentie met de nieuwe tijgers Korea en China nauwe lijks meer aan. Simpelweg om dat het Japanse loonpeil fors is gestegen. Een soortgelijke ont wikkeling kan ook in het ver schiet liggen voor reders uit de landen die bedrijven als P&O. Maersk. Sealand of Nedlloyd nu nog het leven zuur maken. Vandaag ten. Maar in Ruanda is in juli '94 een nieuw regime aan de macht gekomen dat voor stabiliteit heeft gezorgd." Een collega meent ondanks zijn medewerking aan het tribunaal dat het veel beter was geweest als Ruanda haar eigen mensen had kunnen berechten. „Wij hadden eigenlijk buiten deze he le affaire moeten blijven. Wij doen het in de ogen van de Ruandezen toch niet goed. Zij willen dat de hoofdverdachten van de genocide de doodstraf krijgen, maar het VN-tribunaal kan alleen maar levenslang op leggen." Een mening die wordt gedeeld door een hoge functionaris bin nen de Ruandese overheid. „Dat hele tribunaal is toch een lacher tje, een maskerade. Als dat zo doorgaat, worden de komende 10 jaar misschien 10 mensen ver oordeeld. De VN zouden de har de kern van verdachten aan ons moeten uitleveren en door ons moeten laten berechten. Dat zou bijdragen aan een nieuwe spirit in het land die hard nodig is voor de heropbouw en verzoening." Drie verdachten Deze en volgende maand zullen drie verdachten worden voorge leid in Arusha. Georges Ruta- ganda, de voormalige tweede man van de politieke groepering Interhamwe, wordt ervan be schuldigd de moordoperatie te hebben geleid tegen in een kerk in Kigali gevluchte Tutsi's. De tweede verdachte is Jean- Paul Akayesu. Hij was burge meester en zou mede-Hutu's hebben opgedragen zo'n 2000 Tutsi's, onder wie eigen familie leden, in zijn dorp te vermoor den. De derde verdachte, Clement Kayishema, organiseerde als prefect van het district Kibuye de volkerenmoord in zijn regio. Volgens getuigen heeft hij 10.000 Tutsi's aangemoedigd zich in een stadion en kerk schuil te houden, om vervolgens de Hutu- milities opdracht te geven hen af te slachten. Hoe de processen tegen hen zul len verlopen, zal afhangen van de verdediging, maar vooral ook van de rechters en openbare aanklagers. Over die laatsten is er ook de nodige scepsis: „Er is één man bij die al 15 jaar geen rechtbank van binnen heeft ge zien". aldus een anonieme zegs man. Het Zeeuwse weer komt vanaf van daag in rustiger vaarwater. Een ho- gedrukgebied afkomstig vanaf de oceaan heeft zich met centrum bo ven Engeland genesteld. Het lage drukgebied, dat de afgelopen twee dagen voor veel wind zorgde, ligt inmiddels boven Rusland en vult daarverderop. Hierdoor staat er bij ons een noordelijke aanvoer van nog wel koele maar steeds droger wordende lucht. De buiigheid is daarom sterk afgenomen, wel ont staan er stapelwolken, maar daar uit valt nauwelijk neerslag. De zon zal zich weer laten zien. Het kwik loopt op naar 16 graden, daar waar de zon wat langer schijnt, kan het zelfs 17 graden worden. De noord tot noordwesten wind is vanoch tend matig, langs het strand nog tij delijk vrij krachtig, maar neemt in de gehele provincie af naar matig 3 tot 4 Bft. Vanavond en vannacht zijn er opklaringen en daalt de tem peratuur naar 7 graden in Oost- Zeeland, aan zee blijft het kwik bij 10 graden steken. Plaatselijk mist. Nautisch bericht Wind: noord tot noordwest matig tot vrij krachtig 4 tot 5 Bft., afne mend matig 3 tot 4 Bft., zicht: goed, temperatuur kustwater: 17 graden, afwijking waterstanden: geringe verhogingen, maximum golfhoog te monding Scheldes: twee meter, afnemend een meter. Hierdoor draait de wind bij ons vi noordoost naar oostzuidoost, eei zwak tot matig, later iets toen mend. Maxima rond 18 graden, nima omstreeks 6 graden. Zonn en kans op mist. U ZON EN MAAN 14 september Zon op 07.13 onder 19, Maan op 08.43 onder 20. ZON EN MAAN 15 september Zon op 07.15 onder 19. Maan op 09.50 onder 20. an t ans /AS 5teec 2 en •ekl 'erzi en Hoog water c Zaterdag 14 september Vlissingen 03.37 248 15.52 24 Terneuzen 03.57 273 16.11 27 Bath 04.57 321 17.16 31 Roompot Buiten 03.40 194 15.50 1! Zierikzee 05.20 181 17.35 17! Yerseke 05,30 189 17.45 Philipsdam West 05.40 192 18.00 1£ Zondag 15 september Vlissingen 04.08 254 16.25 2i Terneuzen 04.26 281 16.45 21 Bath 05.29 329 17.46 3I Roompot Buiten 04.10 200 16.25 1! Zierikzee 06.00 185 18.15 1' Yerseke 06.05 191 18.20 II Philipsdam West 06.25 194 18 40 II Vooruitzichten Laa9 water Voor zondag: hogedrukgebied breidt zich naar het noorden en on ze omgeving uit. Hierdoor neemt de wind nog verder af en zijn er flin ke zonnige perioden. Het blijft droog. De maximum temperatuur wordt omstreeks 17 graden. De noordelijke wind zwak tot matig 2 tot 4 Bft. Vanavond en vannacht is het helder en daalt het kwik naar 6 graden landinwaarts, aan zee en kele graden hoger. Boven land mis- tvorming. Voor maandag tot en met woens dag: hogedrukgebied verplaatst zich geleidelijk naar Scandinavië. uur cm uur Zaterdag 14 september Vlissingen 09.52 180 22.21 Terneuzen 10.20 191 22.48 Bath 11.26 215 23.56 Roompot Buiten 09.45 125 22.10 Zierikzee 11.10 123 23.35 Yerseke 11.15 129 23.35 Philipsdam West 11.15 133 23 35 Zondag 15 september Vlissingen 10.26 182 22.56 Terneuzen 10.55 195 23.23 Bath 12.03 218 Roompot Buiten 10.15 126 22.35 Zierikzee 11.45 124 Yerseke 11.50 130 Philipsdam West 11.55 134 ieel bres neet twe lean Vooruitzichten Weersvooruitzichten voor diver se europese landen, geldig tot en met zondag Finland: Veel wolkenvelden en vooral in het zuiden af en toe regen en flink toenemende wind. Maxima van 9 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Zweden: Wolkenvelden, hier en daar ook zon en eerst nog af en toe regen. Maxima van 8 graden in het noorden tot 16 plaatselijk in het zuiden. Denemarken: Geleidelijk meer zon, minder buien en rustiger weer. Iets hogere maxima, 16 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vrij veel zon, maar vooral in Ierland later ook wolkenvelden. Overwegend droog. Middagtem- peratuur 18 graden, in Schotland en langs de Noordzeekust enkele graden lager. België en Luxemburg: In de loop van het weekeinde droger en rusti ger weer en meer zon. Mïddagtem- peratuur wat oplopend naar 17 gra den op zondag. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noordoosten eerst nog kans op een bui. Verder droog en geregeld zon. Maxima van 16 graden in het noordwesten tot ruim 20 in de Ven- de'e. Portugal: Flink wat zon en overwe gend droog. Middagtemperatuur tussen 21 en 26 graden, even iets minder warm. Madeira: Af en toe zon, maar ook een enkele bui. Middagtempera tuur 23 graden. Spanje: Geleidelijk meer zon, maar eerst ook nog een enkele (onweers- )bui. Middagtemperatuur in het noordwesten 20 graden, aan de costa's variërend van 24 graden Barcelona tot 28 nabij Malaga. In Andalusie wordt het 30 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, maar ook kleine kans op een enkele bui. Middagtempera tuur tussen de 25 en 30 graden. Marokko: Westkust: In het alge meen flink wat zon, maar ook kans op een enkele onweersbui. Tempe ratuur 's middags 26 graden. Tunesië: Naast zon eerst ook wat wolken. Droog. Minder hoge ma xima, vlak aan zee tussen de 27 en 30 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en perioden met zon, maar in de Pyreneen eerst ook bewolking. Maxima op veel plaatsen iets boven de 20 graden. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon, maar ook kans op een enkele (on weersbui. Maxima 26 graden. Italië: Geleidelijk minder buien en meer zon. Maxima van 18 graden in het noorden tot 26 in het zuiden, Corsica en Sardinië: Af en toe zon en eerst nog kans op een (onweers bui. Maxima meest tussen 22 en 27 graden. Malta: Droog en flink wat zon. Mid dagtemperatuur 28 graden. Griekenland en Kreta: Met name in het westen van Griekenland (on weersbuien. Naar het oosten toe, en zondag ook elders, overyvegend droog weer en flink wat zon. Mid dagtemperatuur van 24 graden in het noorden tot 30 nabij Larisa. Zondag iets lagere maxima. Turkije en Cyprus: Kusten: vrij zon nig, de Dardanellen wellicht wat wolken en een bui. Maxima ruim 30 graden, maar van het noordwesten uit minder warm. Duitsland: wisselend bewolkt en enkele buien, soms met onweer. In de Alpen valt ook sneeuw. Zondag minder buien en meer zon. Ma xima oplopend naar een graad of 17. Zwitserland: Vrij veel bewolking, geregeld buiige regen; in de ber gen ook sneeuw. In de loop van het weekeinde meer zon. Vooral aan de noordzijde kans op een bui. Iets hoger maxima; zondag 16 in het noorden, in de omgeving van Lo carno net boven 20 graden. Oostenrijk: Veel bewolking en vooral aan de noordflank van de Al pen nog buien, in de bergen ook sneeuw. Zondag meer zon, minder buien en afnemende wind. Ma xima meest tussen de 12 en 18 gra den. Polen: Veel bewolking van tijd tot tijd veel regen en stevig aanhou dende noordelijke wind. Maxima meest tussen 10 en 15 graden, soms zelfs lager. Tsjechië en Slowakije: Bewolkt, eerst ook flink wat wind, en veel re gen. Maxima 12 graden. Hongarije: Perioden met regen, soms ook onweer en veel wind. Zondag minder buien en af en toe ook wat zon. Middagtemperatuur 14 graden. De politie kondigt voor vandaag en morgen de volgende snelheidscon troles aan: A2 - tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 - tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4