Dieleman kandidaat Zuidhoek Geen held, ik was gewoon jong PZC Vereniging zoekt nieuw onderdak Kinderen staan stil bij oorlogsleed Voorwaardelijk voor bewaren van gestolen goederen Actie voor fietspad G Tholen resulteert in L 900 handtekeningen 1 zeeland 18 geslaagden WIJ ZORGEN ERVOOR DAT UW MERK VEEL VAKER DE KRANT HAALT. weekenddiensten kerkdiensten ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 Gemeentesecretaris Duiveland mogelijk naar werkvoorzieningschap van onze verslaggever Z1ERIKZEE - I)e huidige ge meentesecretaris van Duive land. F. C. Dieleman, volgt mo gelijk P. J. de Groot op als direc teur van werkvoorziening schap De Zuidhoek in Zierik- zee. Het gerucht wil dat Diele man deze baan is toegewezen in het functieboek voor de nieuwe gemeente. Interim-manager J. E. Beerman van De Zuidhoek is op de hoogte van de geruch ten. De kans is groot dat de ge meentesecretaris naar het werkvoorzieningschap ver trekt, valt uit zijn woorden op te maken. „Per functie is één persoon toegewezen." Er kan nog niets met zekerheid worden gezegd omdat het func tieboek nog door de stuurgroep moet worden vastgesteld. Dit zal donderdag 26 september ge beuren. Voorzitter C. Dietvorst heeft vorige week al laten weten dat de inpassingsprocedure vrij wel geheel is afgerond. M. Sas. projectleider voor de herinde ling, wilde vrijdag echter nog niets loslaten. „Ik kan niet op de zaken vooruitlopen." Ook Diele man zelf weigerde commentaar. „Ik ga niet in op geruchten, dat zou niet verstandig zijn." Beerman zegt Dieleman nauwe lijks te kennen. „Hij heeft me enige tijd geleden gebeld om wat informatie op te vragen. Verder heb ik nooit met hem gespro ken." De Groot maakt per 1 ja nuari 1997 gebruik van de pré vutregeling. Hij zit echter al enige tijd thuis; met het Zuid- hoek-bestuur is De Groot on langs overeengekomen dat hij zich niet meer met het werk be moeit. De Groot moet wijken omdat het hem heeft ontbroken aan daadkracht. Onder zijn be wind ontstond een wig tussen di rectie en bedrijfsleiding ener zijds en de ambtelijke organisa tie anderzijds. Het grootste deel van de ambtenaren klaagde de directeur aan in een brief aan het bestuur. Later volgde een zwart boek waarin De Groot en de van onze verslaggever RILLAND - De Turkse Kultu- rele Vereniging Bevelanden (TKVBl is bereid te verhuizen naar Krabbendijke voor be houd van een eigen onderko men. Ook Kruiningen komt in aanmerking, al heeft dat niet de voorkeur. Dat meldde bestuurs lid Z. Dolma vrijdag desge vraagd. Zoals bekend moet het huidige gebouw voor etnische minderheden te Rilland wijken voor woningbouw. Volgens wethouder J. W. P. Cornelissen (CDA) hoeft de Turkse vereni ging niet op stel en sprong te verkassen. Er moet voor 1998 een oplossing zijn gevonden. Enkele vroegere noodschoollo- kalen uit Yerseke dienen nu als verenigingsgebouw. Hoewel het pand te Rilland in principe ook openstaat voor andere organisa ties van etnische minderheden maakt alleen de Turkse vereni ging er gebruik van. Reimers- waal acht het niet haar taak clubgebouwen in stand te hou den. De gemeente is wel bereid mee te denken over huisves tingsproblemen zoals die van de Turkse vereniging. De club zelf wil zoals bekend niets weten van een eventueel onderdak in het Rillandse dorpshuis Luctor et Emergo. „We hebben een eigen gebouw nodig dat permanent is te gebruiken", aldus bestuurslid Dolma. De vereniging telt zo'n vierhonderd leden en beschikt over het nodige eigen materiaal. Vlissinger rijdt in Goes berm in GOES - Een Vlissingse bestuur der is donderdagavond om streeks 22.30 uur met zijn be stelbus in de berm beland als gevolg van overmatig alcohol gebruik. De 53-jarige man haal de zijn ongelukkige manoeuvre uit op de Deltaweg in Goes. De politie constateerde na on derzoek dat hij 1025 ugl in zijn adem had. een overschrijding van het maximum toegestane met 805 ugl. De Vlissinger kreeg een dagvaarding uitgereikt, zijn rijbewijs werd ingevorderd en hij kreeg een rijverbod opgelegd voor dertien uur Autodiefstal SCHOONDIJKE - Een 33-jarige Schoondijkenaar was vrijdag morgen zijn blauwe Mercedes Benz 190 D, kenteken NL-72-KV, kwijt. Hij had de auto de avond ervoor geparkeerd op het Dorpsplein in zijn woonplaats. Ook een man uit de Aardenburg- se Bogaardstraat kon vrijdag geen gebruik maken van zijn auto. Zijn wagen was echter niet gestolen, maar lag onder een boom die 's nachts was omge waaid. Open huis in Bachten Dieke TERNEUZEN - Het Terneuzen- se zorgcentrum Bachtcn Dieke aan de Koninginnelaan houdt zaterdag 21 september open huis. Van 14 tot 16.30 uur kun nen belangstellenden een in druk opdoen van de leefomge ving en de verzorging van de omgeving. Medewerkers zijn aanwezig om informatie te verstrekken over zaken als (tijdelijke) opname, dagverzorging en stervensbege leiding In de recreatiezaal wordt doorlopend een videofilm vertoond over het wonen en werken in een verzorgingshuis. GOES - Mevrouw M. E Buijs te Goes is aan de Erasmus Univer siteit in Rotterdam geslaagd voor het doctoraalexamen me dicijnen. De titel van haar docto raalscriptie luidde: De kwaliteit van de behandeling op de mten- sive-care afdeling van het Dijk- zigt ziekenhuis te Rotterdam' BURGH-HAAMSTEDE - Léon van de Zande uit Burgh-Haam- stede is aan de Rijksuniversiteit Utrecht geslaagd voor zijn doc toraal examen Nederlandse taai en letterkunde. De meeste leden zijn afkomstig van Krabbendijke en Rilland. School De club is niet van plan het hui dige gebouw te verlaten voordat daarvoor een ander pand in de plaats komt. „Misschien is er plek voor ons in een verlaten schoolgebouw", oppert Dolma. „Bijvoorbeeld in Rilland of Krabbendijke. Of misschien in Kruiningen," Dolma heeft geen idee wanneer de vereniging moet verhuizen. „Vier jaar zijn voorbij en we weten het nog niet." Het bestuurslid weet evenmin hoe duur nieuwe huis vesting zal zijn. Voorstel van de vereniging is de kosten te delen, bijvoorbeeld met de gemeente en andere subsidiegevers. Een brief met onder meer die sugges tie is voor de zomervakantie naar de gemeente gestuurd. „We kunnen er zelf niet veel geld in steken, zo rijk zijn we niet." Wethouder Cornelissen heeft de brief nog niet onder ogen gehad. De vakantie zat ertussen. Een concrete oplossing kan hij op dit moment niet aandragen. Wel vraagt de wethouder zich af of de Turkse vereniging in staat is tot een wezenlijke financiële bij drage als een ander gebouw ge kocht of gehuurd moet worden. Cornelissen houdt het voorlopig bij het reeds eerder geformuleer de standpunt; „De gemeente wil meedenken en ondersteunen. De vereniging moet het initiatief Kinderen van basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire herdachten vrijdagmiddag twee naamloos gebleven slachtoffers bij het graf van de onbekende soldaat in die plaats. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster ZONNEMAIRE - De kinderen van de groepen 5, 6, 7 en 8 van basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire hebben vrijdag middag een bloem gelegd op het graf van de onbekende soldaat in die plaats. De school kreeg het verzoek om dat te doen van de landelijke Oorlogsgravenstichting. Deze organisatie bestond vrijdag vijftig jaar en ter ere van dat jubileum werden op verschilende oorlogs graven bloemen gelegd. Het graf van de onbekende soldaat is een van de 55.000 oorlogs graven die de stichting beheert en verzorgt. Overigens liggen in het graf niet één, maar twee soldaten begraven. Het eerste li chaam was dat van een Engelse zeeman die in 1918 aanspoelde in Zonnemaire. In 1945 werden daar ook de stoffelijke resten begra ven van een Amerikaanse piloot die met zijn vliegtuig in Brou wershaven was neergestort. De school vindt de bloemlegging een goede manier voor de leer lingen om stil te staan bij de oorlogsslachtoffers en de dood in het algemeen. Bram de Jong zette oorlogservaringen op papier van onze verslaggever SIRJANSLAND - Een ontla ding, noemt hij het zelf. „Ze zeggen wel eens dat mensen met een rumoerig leven daar mee in hun dromen worden ge confronteerd. Dat gebeurde mij de laatste jaren ook." Re den voor Bram de Jonge uit Sirjansland zijn Schouwen- Duivelandse oorlogservarin gen eindelijk te publiceren. Een goede zet, vindt hij ach teraf. „Ik heb het van me afge schreven en ben me beter gaan voelen." Eigenlijk is de tekst van het boek 'Het verlaten eiland; jeugdherinneringen aan mijn oorlogsjaren op Schouwen- Duiveland' al jaren klaar. Na de Tweede Wereldoorlog en zijn periode als dienstplichtig militair in voormalig Neder- lands-Indië, begon De Jonge met het opschrijven van zijn belevenissen in de jaren '40-'45. Hij woonde toen al in Zeist, te genwoordig nog zijn woon plaats. Nu, jaren later, ligt het verhaal dan in boekvorm in de winkels. Het schrijven bevalt hem goed want zijn tweede au tobiografische boek, dat als ti tel 'De soldaat onder een klap perboom' meekrijgt en handelt over De Jonges periode in Ne- derlands-Indië, volgt het de buut al snel op. Daarnaast speelt hij met de gedachte een dichtbundel uit te geven over de oorlog. Een held wil hij zichzelf niet noemen. Zo heeft hij het ver- ze tskruis bewust geweigerd. „Ik had het kunnen krijgen, het aanvraagformulier lag klaar. Maar ik heb het niet in gevuld. ik beschouwde mijn bijdrage aan het verzet als te bescheiden. Zeker als ik het vergelijk met de mensen die hun leven hebben gegeven." Geen held dus. „Maar ik was ook niet bang. Ik was gewoon jong." Als één van de weinige gezinnen verbleef de familie De Jonge tijdens de oorlog op Schouwen-Duiveland. Im mers. het toenmalige eiland was onder water gezet en bijna alle bewoners moesten worden geëvacueerd. De vader van Bram de Jonge uit Sirjansland zette in het boekje 'Het verlaten eiland' zijn Schouwen-Duivelandse oorlogservaringen van zich af. foto Pieter Honhoff Bram de Jonge werkte echter bij Rijkswaterstaat en moest blijven. Zijn gezin vertrok in eerste instantie ook, naar Vlaardingen. maar mocht al na anderhalve maand terugke ren. Diepe sporen De oorlog heeft diepe sporen nagelaten bij De Jonge. De eer ste keer dat hij werd gecon fronteerd met de geweldadige realiteit was op 7 of 8 mei. en kele dagen nadat Nederland capituleerde. „Een vliegtuig stortte neer vlakbij Sirjans land Eén van de inzittenden redde zichzelf met een para chute, maar raakte zwaarge wond Het was de macabere aankondiging van een aantal moeilijke jaren. Een periode waarin soldaat Herman de Leeuw een hoofdrol vertolkt. De Leeuw maakte deel uit van de vijfkoppige bemanning, vier Engelsen en één Nederlander, van een zweefvliegtuig dat bij Nieuwerkerk neerstortte. Na enkele omzwervingen beland de De Leeuw in Sirjansland waar hij een onderduikadres kreeg in winkel-café Laban. Onderduikadres Bram de Jonge voorzag hem regelmatig van voedsel. Een spannende tijd want de Duit sers waren De Leeuw (waarvan enkele foto's zijn geplaatst in het boek) op het spoor. Op een winteravond in 1944 kregen alle inwoners van Sir jansland plotseling van twee politie-agenten te horen dat ze halsoverkop moesten vertrek ken. „Iedereen moest binnen vijftien minuten weg zijn", her innert De Jonge zich. „Anders zouden de Duitsers alles roven en plunderen." De Jonge werd ondergebracht in Renesse. De Leeuw kreeg een nieuw onder duikadres elders op Schouwen- Duiveland Uiteindelijk zijn ze beide in Duitsland beland. De militair als krijgsgevangene en Bram de Jonge als tewerkge stelde. „Ze konden niet bewij zen dat ik in het verzet had ge zeten", verklaart hij nader. Al le twee overleefden ze de oor log en konden terugkeren naar hun vaderland. Zeven jaar ge leden is De Leeuw overleden. Dit is in een notendop één van de avonturen die De Jonge aan het papier heeft toevertrouwd. Ondanks de spanning en na righeid zegt hij ook gelukkige momenten te hebben meege maakt in de oorlog. „Maar ik hoop niet dat mijn nageslacht iets hoeft mee te maken dat zo zinloos en mensonterend is." Het verlaten eiland<ISBN 90- 803256-1-9). in eigen beheer uit gegeven, 19.90. Verkrijgbaar in diverse boekhandels op Schouwen-Duiveland. Bel het Cebuco voorde gratis dienst Co-adverteren 020-4309116. SAMEN ADVERTEREN MET UW RETAILERS. DAT MAG WEL IN DE KRANT. twee bedrijfsleiders zwaar onder vuur werden genomen. Volgens Beerman gaat het de laatste tijd weer beter met het werkvoorzie ningschap. „Het is als een broos plantje dat het koppie omhoog weet te houden en nog wat Po- kon nodig heeft." STAVENISSE - Een 'duwtje in onze eigen richting'. Met deze woorden reageert de Thoolse wethouder ing J. van der Jagt op ruim negenhonderd handte keningen die inwoners van Sta- venisse hem hebben overhan digd. De dorpelingen willen, na jaren van onzekerheid, dat het fietspad van Smerdiek naar Stavenisse nu eindeiijk wordt afgemaakt. „Maar dat willen wij als college ook", zegt Van der Jagt. „Het is echter een pro vinciale zaak. Daarom zullen we de handtekeningen binnen kort bij de provincie op tafel leggen." De handtekeningen werden donderdagavond overhandigd, tijdens een 'kernbezoek' van ge meentebestuurders aan Stave nisse. Het steekt de dorpelingen dat scholieren nog altijd een fors stuk over de rijweg moeten af leggen wanneer zij naar Tholen of Smerdiek moeten. Bovendien werd half augustus een 12-jarig meisje door een auto aangere den toen zij de provinciale weg overstak. Het meisje liep daarbij een hersenschudding op. Dit on geval vormde mede aanleiding voor de inwoners van Stavenisse om het college nog eens tot spoed te manen. Weliswaar is het de verantwoordelijkheid van de provincie, maar het is volgens de bevolking aan het Thoolse college om die instantie op de noodzaak te wijzen. Punt is dat het fietspad van Sint- Maartensdijk naar Stavenisse ergens halverwege het traject eindigt. Bovendien is het noor delijk van de weg gelegen deel van het pad dat er al wel ligt veel te smal en ligt dat te dicht tegen de weg aan. Van der Jagt zei gisteren desge vraagd de handtekeningen niet als protest te zien richting col lege, maar als een aanmoedi ging, Herhaaldelijk zou het col lege volgens de wethouder im mers al bij de provincie hebben aangedrongen op aanleg van het pad. Maar de reacties waren gril lig. De wethouder: „Eerst zei de provincie 'dat pad moet er ko men' en vervolgens schoven ze het weer op de zeer lange ter mijn. Maar inmiddels is de inten tie van de provincie weer goed. De benodigde gronden worden verworven, maar de vraag blijft nog wanneer de uitvoering be gint. Of dat nu in '97, '98, '99 of 2000 zal zijn, dat is nog de vraag." Overigens heeft de gemeente ooit tussentijds nog een alterna tieve oplossing aangedragen. Het pad zou dan niet helemaal langs de provinciale weg moeten lopen, maar deels door de polder moeten slingeren. Dan zou het echter meer een recreatief fiets pad worden en dat zagen de dor pelingen niet zitten. Van der Jagt. „Die willen gewoon een goed pad langs de provinciale weg. Dus die koers blijven we va ren." MIDDELBURG - „Mijn broer zou de spullen zo snel mogelijk weer ophalen. Ik wist niet dat ze gestolen waren." Dat zei een 37- jarige inwoner uit Oost-Sou burg vrijdag tijdens een zitting van de Middelburgse politie rechter mr. R. C. P. Rammeloo. Officier van justitie mr. C. Fet ter eiste vier weken hechtenis, waarvan twee voorwaardelijk. Daarnaast eiste ze inbeslag name van de drie, bij huiszoe king aangetroffen gereedschap koffers en twee, bij dezelfde huiszoeking gevonden, gaspi stolen. De broer van de veroordeelde man had een tas met daarin drie gereedschapskoffers, in het huis van de Oost-Souburger ver stopt. Dit was mogelijk geweest omdat de man een sleutel van het pand heeft. Toen de 37-jarige bewoner van het huis de tas vond, vroeg hij zijn broer om op heldering. Deze zei dat hij de tas van een drugsverslaafde had ge kocht en dat hij hem spoedig weer zou ophalen. Bij huiszoeking door de politie, op 17 januari van dit jaar. stuitte de politie niet alleen op de drie koffers maar ook op twee gaspi stolen die in ons land bij wet zijn verboden. Ook deze behoorden aan de jongere broer van de man, die bij de politie als drugs dealer bekend staat, toe. Advocaat mr. E. G. M. Smit van de veroordeelde memoreerde ter zitting onder meer aan de hard handige wijze waarop de politie zich toegang tot de bewuste wo ning had verschaft. De voordeur raakte hierbij volledig ontwricht en diende te worden vervangen. Ook wees hij op de dominerende houding van de criminele broer. Zijn cliënt zou hier niet tegen zijn opgewassen, hoezeer hij dit ook probeerde. Hij sprak in dit kader van een overmachtssitua tie. Zijn cliënt, die ter zitting dui delijk spijt betuigde van de hele gang van zaken, heeft inmiddels alle banden met de criminele j broer verbroken. Politierechter Rammeloo acht-j te het ten laste gelegde bewezen Bovendien kon de man, naar zijl mening, vermoeden dat hij ge stolen waar in huis had, omdat zijn broer de koffers van een drugsverslaafde had gekocht Gezien de overmachtssituatie en het feit dat de gedaagde al sinds enige tijd alle banden met zijn broer heeft verbroken, legde hij 'slechts' een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier weken op. met een proeftijd van twee jaar. Voorts eiste hij inbeslag name van de pistolen en de kof fers. van TFI de 1 Teri te o die wer stui de de van bur, Ter con wac nen Bar vak van de en De met mei riet adn den bie< zen Bra ven de ged poli keli onr Dri lled ten kor dus reg sch 14 EN 15 SEPTEMBER 1996 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. B. Visser. Zierikzee. tel. (0111)413965. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek/Brou wershaven: vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: Renesse/Ellemeet: J.L. Flach en S.W.H.M. Simons, tel. (0111) 461280; Burgh-Haamste- de: G. van Beek-Verbeek en J.Ph.P. Stenger, tel.(Olll) 651861; Brouwershaven/Scha- rendijke: L.A.M. Bruel en J.J. Roth,Markt 32, Brouwersha ven,tel. (0111) 651280, spoednr 652204. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oos- terland, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: M. v. d. Berg, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel.(0111)641810. Tandartsen: R. C. A. Backer, Poststraat 14. Bruinisse, tel. (0111) 452666. Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. (0111) 412906. geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging: Schouwen-Duiveland: Tel. (0113)251177. Dierenartsen: (vanaf zat. 09.00 uur): S. Berg- sma, Zierikzee, tel. (0111)412180, Zondag 15 september 1996 Doven/horenden dienst: Gere formeerde Kerk Krabbendijke, 9.30 ds. Lamme. Brouwersha ven Nederlands Hervormde Kerk 9.30 ds. Buijs; Gerefor meerde Kerk 10 mw. v. Esveld, 18.30 dr. Jobsen; Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt 9.30 ds. Roo- se, 18.30 ds. Overweg. Bruinisse Nederlands Hervormde Kerk 10 ds. Smit, 17 ds. de Jonge; Gere formeerde Kerk 10 dhr. v.d. Tol; Gereformeerde Gemeente in Ne derland 10 en 17 leesdienst; Burgh Nederlands Hervormde Kerk 10 ds. v.d. Deijl: Haam stede Nederlands Hervormde Kerk 10 ds Baks. 19 ds Kansen; Gereformeerde Kerk 10 en 19 ds. de Vries: Christelijke Gerefor meerde Kerk 10-18.30 ds. Harde man: Gereformeerde Gemeente 10-18.30 leesdienst; Kerkwerve Nederlands Hervormde Kerk 10 dhr Schipper: Christelijke Gere formeerde Kerk 10-18 ds. Kor ving; Nieuwerkerk Gerefor meerde Kerk 10 ds. v.d. Beukei: Gereformeerde Gemeente9.30 en 15.30 leesdienst; Gerefor meerde Gemeente in Nederland 9.45 en 15.30 leesdienst; Noord- wel le Nederlands Hervormde Kerk 11 ds. Goodijk; Oosterland Nederlands Hervormde Kerk 10- 18 ds de Haan. Gereformeerde Gemeente 10. 14.30 en 18.30 lees dienst; Oud-Gereformeerde Ge meente 9.30, 14 en 18 leesdienst; Ouwerkerk Nederlands Her vormde Kerk 10 dhr. Lambal- gen; Renesse Nederlands Her vormde Kerk 9.30 ds. Goodijk: Serooskerke Nederlands Her vormde Kerk 10 ds den Otter (HA), 19 ds Wagter; Scharendij- ke SOW-Gemeente 10(HD> en 19 ds Graafland; Sirjansland Ne derlands Hervormde Kerk 10- 18.30 ds Boer: Zierikzee Neder lands Hervormde Kerk Gast- huiskerk 9.30 ds v.d. Pol <HDi, 11 ds. Hendrikse; Zweeds Rode Kruis Ziekenhuis 11.15 ds. Spaa: Gereformeerde Kerk 10 dhr. Jobsen(HA). 18.30 .dhr. Spaa: Christelijke Gereformeerde Kerk 10-18 ds. Velema: Gerefor meerde Gemeente in Nederland 10 en 18 leesdienst; Leger des Heils 10 samenkomst; Pinkster gemeente 10 samenkomst; wo 20 samenkomst; Evangelisch Lu therse Gemeente 10 ds. v.d. Poel: Rooms-Katholieke Kerk 9.30 he renkoor; za 14: 19 dameskoor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 48