Soap in de ruimte De weervrouw tussen mannen Star Trek Monique Somers Oplossing mM i M'-.m 1; vrije tijd puzzelen postzegels ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 41 Liefhebbers van science fiction in vrijwel alle landen van de wereld kijken wekelijks naar de tv-serie Star Trek. Liefhebbers van science fiction in vrijwel alle landen van de wereld kijken wekelijks naar de tv-serie Star Trek. Dertig jaar geleden, op 8 september 1966 om precies te zijn, werd de eerste aflevering uitgezonden. Ter gelegenheid daarvan houden Nederlandse fans, ook bekend als Trekkies, vandaag, zaterdag, en morgen, zondag, een conventie in de Rotterdamse Doelen. Een aantal acteurs woont de conventie bij om de Trekkies toe te spreken en van handtekeningen te voorzien. Star Trek is de tv-serie van warpspeed, de transporter en nog heel veel meer techniek van de toekomst. Maar eigenlijk gaat de serie over rassenkwesties, democratie, normen en waarden. Star Trek was de eerste Amerikaanse tv- serie waarin een zwarte actrice en een blanke acteur elkaar innig kusten. Een kus waarvan de echo nu nog nagalmt, ergens ver weg langs vreemde sterren, in de onmetelijke ruimte van het heelal. Beam me up, Scotty! tigen. Wie bij de Star Trek-studio vraagt hoe dat nu precies gaat met die transporter. krijgt als ant woord: ..Het gaat heel goed. dank u". Andere futuristische grapjes uit de serie zijn in elk geval theore tisch denkbaar. Soap Wanneer Gene Roddenberry, de bedenker van Star Trek. niet een onvoorstelbaar eigenwijs, volhardend en drammerig man zou zijn geweest, zouden we het nu zonder de serie moeten doen. De tv- bazen van NBC zagen eigenlijk niets in science fiction. Rodden berry duwde NBC Star Trek door de strot. Hij noemde het drama voor volwassenen en zelfs 'n ge wone soapserie, zij het dan gesi tueerd op een ruimteschip en in de 24ste eeuw. De eerste proefaflevering van Star Trek wordt afgekeurd en niet uit gezonden. Die bewuste aflevering, 'The cage', wordt morgen, zondag, uitgezonden door TV 10. NBC eiste destijds het onmiddellij ke ontslag van de vrouwelijke 'number one' en officier Spock. De vrouw verdwijnt, captain Kirk (William Shatner) verschijnt in de serie. Spock (Leonard Nimoy) blijft, ondanks de vrees van NBC dat kinderen hem te griezelig vin den. Al na een paar afleveringen is duidelijk dat juist de man zonder emoties maar mèt puntoortjes in de smaak valt bij het tv-publiek. Roddenberry krijgt opdracht met spoed meer van die 'Spock-serie' te produceren. Gekte Toch heeft de eerste reeks afleve ringen niet overweldigend veel succes. NBC wil na een jaar eigen lijk al weer van Star Trek af. Maar Roddenberry houdt vast aan zijn concept, gesteund door honderden fans die NBC bestoken met brie ven. Het zijn de eerste tekenen van de Star Trek-manie, die in de loop van dertig jaar uitgroeit tot com plete gekte. We zijn nu vier tv-series en zeven speelfilms verder. Overal ter we reld ontmoeten vele duizenden Trekkies elkaar tijdens conven ties, uitgemonsterd als hun helden en voorzien van een communica tor, een phaser en een tricorder; in strumenten waarvan ruimtehel den zich in de 24-ste eeuw bedie nen. Ook de eerste Star Trek-serie, waarin de decors vooral van piep schuim en bordkarton zijn, groeit nog in populariteit. Jongeren van nu. verwend met digitale beeldbe werking en computeranimatie, kan het kennelijk niet schelen dat die goeie ouwe Enterprise wat hou terig oogt in vergelijking met de Voyager, het ruimteschip uit de vierde serie. Inhoudelijk kun je met Star Trek alle kanten op. De meest serieuze Trekkies wijzen graag op overeen komsten met de sociaal-economi sche en militair-politieke situaties op de aarde van hier en nu. Rege ringsleiders zouden een voorbeeld kunnen nemen aan de wijze waar op in de vierentwintigste eeuw pro blemen worden bestreden - als ze al niet zijn opgelost. Ten tijde van Kirk en zijn mannen is er niet al leen een wereldregering, maar vormt de aarde zelfs een federatie met een aantal planeten. Lef Stel je trouwens voor: een min of meer militair ruimteschip, met op de brug een Amerikaan, een Rus, een Japanner, een Afrikaanse vrouw en een wezen van Vulcaanse afkomst, en dat allemaal in de ja ren zestig, tijdens het dieptepunt van de Koude Oorlog. Behalve fan tasie had Roddenberry zeker ook lef. Andere Trekkies dwepen met de techniek. De productie geniet sinds jaar en dag begeleiding van een wetenschapper die bij de tech- no-industrie en bij organisaties als Nasa zijn licht opsteekt: „Vooral om na te gaan of zij niet te veel op ons inlopen." Hij beoordeelt nieuwe vondsten van de Star Trek- schrijvers op hun (on)mogelijkhe- den. Omgekeerd bekijkt de weten schap van tijd tot tijd of ideeën uit Star Trek misschien te realiseren zijn. Eén zo'n vondst, het teleporteren van personen, is met de huidige technieken volstrekt onmogelijk. Het overstralen van één persoon zou een explosie veroorzaken die het halve zonnestelsel zou vernie- Verder is Star Trek inderdaad een soort soap. Het gaat om een stel mannen en vrouwen en hun onder linge relaties. Ze lachen en huilen, smeden complotten en helpen el kaar, ze trekken ten strijde tegen de gezamelijke vijand en als het zo uitkomt gaan de bemanningsle den van de Enterprise en Voyager ook nog met elkaar naar bed. In de jongste afleveringen is zelfs sprake van interplanetaire seks: dames en heren afkomstig van verschillende werelden ontdekken dat afwijken de oren of een gewelfd voorhoofd de liefde niet in de weg hoeven te staan. Star Trek is bovenal een fenomeen met miljoenen fans. De oudere se ries worden keer op keer herhaald. In de VS kun je op vrijwel ieder uur van de dag op 't een of andere ka naal naar Star Trek kijken. Op de Nederlandse kabel is minstens vier dagen per week een aflevering te zien; bij SBS6 (Deep Space Nine en Voyager), de KRO (The Next Ge neration) en de BBC (Star Trek en Deep Space Nine). In één opzicht is de serie hopeloos ouderwets. Vrijwel alle vrouwen zien eruit alsof ze rechtstreeks uit een striptent komen. Roddenberry was een onverbeterlijke seksist. Al in de eerste afleveringen tonen alle vrouwelijke bemanningsleden van de Enterprise, daartoe gedwongen door hun uniformen, grote stuk ken dijbeen. Ook in Voyager, de jongste serie, is sprake van veel vrouwelijk schoon, al dan niet van aardse afkomst. Daar staat tegen over dat vrouwen in Star Trek gaandeweg meer macht krijgen. Op ruimtestation Deep Space Ni ne werken veel vrouwelijke officie ren en de kapitein aan boord van de Voyager is een dame. Wat heet trouwens dame: ze is een echte vent- Peter Slavenburg SBS zendt vandaag, zaterdag, de speel film Stark Trek IV, The Voyage home uit (20 30 uur). TV H) zendt ter gelegenheid van het 30- jang bestaan zondag twee Star Trek- specials uit. Daarin is de proefafleve ring The Cage te zien, voorafgegaan, door een documentaire over de geschie denis van de serie (17 50 en 23 40 uur). Ze herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Monique Somers werkte goed en wel anderhalfjaar bij het KNMI toen haar werd gevraagd of ze een screentest wilde doen als weerpresentatrice. Het was geheel vrijblijvend. Weervrouw? Op de televisie? Dat was toch niets voor haar. Nee, Monique Somers voelde zich beter op haar plaats als ze aan de hand van de computermodules en de gegevens die ze van radar en satelliet binnenkreeg, een degelijke weersverwachting kon maken. De Amsterdamse meteorologe was immers een theoretica. Dat was ze altijd geweest. Op school, op de universiteit en later bij het Nationaal Lucht- en Ruim tevaartlaboratorium, het NLR, voelde ze zich pas in haar element als ze haar wiskundige talenten kon aanspreken en ze al puzzelend tot een logische verklaring kwam. Bovendien, zo dacht ze, wat zijn de consequenties als ik op de buis kom? Dan ben je immers al snel publiek bezit. Toch bleef het krie belen. Misschien was het wel heel leuk om te doen. Dat speelde allemaal in het najaar van 1993. Op 3 januari van het vol gende jaar stond Monique Somers in een NOS-studio. Peter Timo- feeff, speciaal met zijn protégee meegekomen, zag wat hij al veel Monique Somers: „Ik had nooit gedacht dat ik het zo leuk zou vinden." langer vermoedde: die Somers had helemaal geen hulp nodig. Hij heeft gelijk gekregen. In een land waar de grillen van het weer hoofdzakelijk door mannen wor den besproken (John Bernhard. Erwin Krol. Peter Timofeeff, Harry Otten en noem al die heren maar op) heeft Somers, namens het KNMI. in korte tijd een vaste plaats in het presentatieteam van- de NOS verworven. Na een voor zichtig begin bij Ontbijt-TV, ver telt Somers (33) nu alweer enige tijd, afwisselend met Erwin Krol. wat het weer gaat doen. Leuk „Ik had nooit gedacht dat ik het zo leuk zou vinden", zegt Somers. „Ik ben een wiskundige. Een puzze laar. Ik kwam uit een wereld waar alles om de theorie draaide. Ik moest dus wel even wennen toen ik bij het KNMI kwam. Daar werkt men veel praktischer. Natuurlijk worden daar ook aan de hand van computermodules berekeningen gemaakt, maar tegelijkertijd wordt die wetenschap inzichtelijk gemaakt. Als presentatrice ga je dan nog een stap verder. Je praat voor de gewone man. Die wil ge woon weten of het gaat regenen, of dat de bui overwaait. Ik kan na tuurlijk niet met ingewikkelde kre ten aankomen. Ik ben ook een soort vertaalster. Ik ga met weten schap om alsof ik een sportwed strijd versla." Het presenteren voor de televisie is een onderdeel van haar werkzaam heden. Monique Somers brengt het grootste deel van haar tijd ach ter een batterij beeldschermen door. Met behulp van computer, radar en satelliet probeert ze een weersverwachting te maken. „Aan de ene kant ben ik de meteorologe die. aan de hand van ingewikkelde berekeningen, een verwachting maakt. Verder bedien ik de kleine luchtvaart: ik geef informatie over het weer aan piloten die op zicht vliegen. Ieder half uur hebben we de laatste informatie gereed, bij voorbeeld voor ballonvaarders. En als ik televisiedienst heb. dan ver gaar ik alle gegevens van collega's en vertaal die enorme brei aan in formatie voor de mensen thuis die naar de NOS kijken." Presenteren en weersverwachtin gen maken zijn twee totaal ver schillende disciplines. Somers: „Ik wordt gelukkig niet zo lastiggeval len op straat. Hoewel. Als meteoro loge word je niet zo snel aangespro ken op een weersverwachting die anders uitvalt. Als presentatrice wel. Als ik in de supermarkt loop, hoor ik het direct als het is gaan regenen, terwijl we hadden ver wacht dat het strandweer zou wor den Je bent een publiek persoon. Dat zijn tegelijkertijd de charmes van het vak. Je weet dat het weer soms onvoorspelbaar is. Aan de hand van berekeningen kun je voor negentig procent zeker zijn in je verwachting, maar helemaal se cuur ben je nooit. Wat dat betreft, ben je als meteoroloog soms aan de goden overgeleverd." Mike Belinfante HORIZONTAAL: 4. Men geeft vis te eten. dat spreekt! (8); 5. Gaat bij de vorst op de fles (9); 7. In deze staat zit een oude vlam in het klein minder (6); 8. Serie in Milaan (5);10. Proefnummer van een partijblad? (11): 12. Plaats op de zeebodem? (12);15. Wijze van aanpak ken van de post (4); 16. Indruk maken met extra lichten (10); 17. Pijnlijk bericht van de bank (9): 19. Brabantse minnares? (8). VERTICAAL: 1 Ereprijs voor de omroep (8). 2. Adembenemend zwart 10); 3. Vliegt door een poort in het schip (6); 4. Dat komt ervan als je zwijnen treitert! (11). 6. Bewegende file in de gang (8); 9. Onrustbarende damstenen worden gedraaid (12). 11 Dat is pas een kanjer! (10). 13. Dwaas tot op de draad versleten (3); 14. Naar beneden is er een hoop gereed (6>:16. Beet verzot (3); 18. Houdt deze bloem in het oog! (4). Oplossing vrijdag astroloog ulaanorde topaaseen okergenot hongerons apinrakel neeootone ditoporie essmergel levenieme arepitlas agtonlans roesgarde Stuur het ingevulde cryptogram uitslui tend op een briefkaart aan: Puzzelredactie PZC Postbus 466 4380 AL VLISSINGEN Uw inzending moet uiterlijk woensdag ochtend in ons bezit zijn. Vermeldt uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschik baar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV- bon van 25,--. De oplossing en de namen van de prijs winnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Het sleutelwoord van het kruiswoor draadsel van vorige week is: KOMPASKOERS De prijswinnaar van de VW-bon van 50,- is W. Geldof, Watervliet 11, Krabbendij- ke. De VW-bonnen van 25,- gaan naar P. Baas. Laustraat 32. 's Heerenhoek; F.A. Lemeer, Laan van Wervenhove 3. Se- rooskerke; M. Gort, Vondelstraat 10, Ter- neuzen. De prijzen zullen binnenkort worden toe gezonden. meteoor-spetter i-stopleut-a sa-siam-kant-pp erg-tapdans-bos reep-k-i-k-mono a-kei-tas-mik-d ba-rage-tors-pi eros-angel-tros lok-o-tam-b-oot -meent -1-peter- kar-zaagsel-sta i--berg-item--a pil-drankje-lsd -nenia-o-effen- vee-g-ega-d-nep eega-slaaf-made nn-viva-lade-ee e-van-net-eeg-t zaal-t-v-1-loot uil-caravan-dra er-menu-amor-en 1 -lonteter-1 adapter-blamage Wereldwijd is vier jaar gelden Amerika opnieuw ontdekt. Op vele tientallen zegels over de gehele wereld uitgegeven voer Co lumbus nog eens het zeegat uit en werden de zeilen van de Santa Ma ria weer gehesen. De uitgifte werd nog massaler doordat de inmid dels ter ziele gegane CEPT als ge meenschappelijk thema voor 1992 had gekozen; 500 jaar ontdekking van Amerika. Dat betekende, dat alleen al in Europa 42 landen/post administraties met een emissie kwamen. Nederland was toen ook van de partij. Begin volgende maand gaat ons land echter weer postaal op ontdekkingsreis. De (mislukte) tocht. 400 jaar geleden, van Willem Barentsz is namelijk 1 oktober voor PTT Post aanleiding een serie van vier zegels met als thema 'ont dekkingsreizen' uit te geven. Waarden en oplagen: 70 c. (5 mil joen), 2 x 80 c. (beide 8 miljoen) en 100 c. (3 miljoen). De in beeld gebrachte reizen, die alle aan het eind van de 16e eeuw werden ondernomen, markeren de dageraad van de Gouden Eeuw. waarin de Republiek tot wereld macht uitgroeide door de handel met Azië en de walvisvaart. Met de ontdekkingsreizen werd ook de grondslag gelegd voor de Oost- en de West-Indische Compagnie. juni 1597. Hij krijgt bij de 'Kaap van Begeerte' een zeemansgraf. Een van de zegels van 80 cent her innert aan de reis van Barentsz en Heemskerck. Op de zegel het Be houden Huys, waarvan er nu een replica staat in Oosterend (Ter schelling. de woonplaats van Ba rentsz). de voorsteven van hun schip en een ijsbeer, die op de drie tochten een belangrijke rol speel de. Als er, zo redeneerde men in die da gen. via het Zuiden een weg naar het Oosten is, moet er toch ook één via het Noorden zijn. Om 'rond de Noord' een doortocht te zoeken naar Indie vertrokken Willem Ba rentsz (1550-1597) en schipper Ja cob Heemskerck 1.567-1607) op 10 mei 1596 voor een derde poging uit Amsterdam. Barentsz kwam tot Nova Zembla, vroor in en overwin terde met zijn bemanning in het Behouden Huys. Op de terugreis naar Holland sterft Barentsz op 20 De zegel van 70 cent is gewijd aan Petrus Plancius (1552-1622), een Zuidnederlandse predikant, wiens grootste betekenis evenwel ligt op geografisch en zeevaartkundig ge bied. Hij onderwees tal van zeelie den in het gebruik van zeevaart kundige instrumenten en samen met zijn vriend. Willem Barentsz, ontwierp hij een kaart voor het Middellandse Zeegebied. Hij is ook de geestelijke vader van Barentsz' tochten van 1594, 1595 en 1596/ 1597. Op de zegel onder andere een portretje van Plancius en graden bogen. De 'Eerste Schipvaart' der Neder landers via Kaap de Goede Hoop naar Oost-Indië. die door Cornells Houtman (1565-1599, vermoord op Atjeh op last van de sultan) werd geleid wordt verbeeld op de andere zegel van 80 cent. Verder op de ze gel een palmboom en de kust van Cabo de Bona Esperanca. De 100 c.-zegel staat in het teken van een tocht (1598-1600) naar het Westen van Simon de Cordes 1559- 1599. hij werd door de Araucanen bij een landing op het eiland Mo cha voor de westkust van Chili ver moord) en admiraal Mahu. De Cor des was aandeelhouder en admi raal van de eerste Hollandse expe ditie door Straat Magelhaes en over de Grote Oceaan. Op de zegel een kaart en de tekst 'Americae pars'. De zegels zijn ontworpen door Wal ter Nikkels (*1940) en hij evenaart met zijn 'ontdekkingsreizen' op zijn minst zijn vorige ontwerpen. En dat zijn er niet weinig. In totaal vijftien bijzondere en vijftien dienstzegels de Albert Schweit- zerzegel in 1975. De Ruyter (1976), de vier zomerzegels van 1977 met het thema 'Romeinen in Neder land', de twee zegels Bezetting (Anne Frank) en Bevrijding (1980), de vier zomerzegels van 1983 met portretten van beroemde Neder landers. de drie Mondriaanzegels van 1994 en de serie dienstzegels Cour Internationale de Justice (1989-1994). A M E 1' A R 3*^ Telefoonkaarten - PTT Tele com heeft 4 september een nieuwe serie telefoonkaarten ge presenteerd met als thema 'School, droom en werkelijkheid'. De sene bestaat uit kaarten van vijf gulden (oplage 9.000 stuks), tien gulden (1,2 miljoen) en vijfen twintig gulden (264.000). Verzame laars kunnen een speciaal mapje kopen waarin de drie kaarten zit ten. De oplage van deze set is 9.000 en kost 45,-. De kaarten waren vanaf 5 september te koop bij Post kantoor. Primafoon en wederver kopers. Het mapje kunt u krijgen bij Primafoon. GWK, AH en de Verzamelservice Telefoonkaarten van PTT Telecom (06-0993360). Hero Wit

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 41