Milieubeleid onder druk PZC Gelderland omzeilde wet bij vergunning centrale Inbrekers bezoeken vaak adres nogmaals Aan overname van Fokker kleven nog veel haken en ogen De bijna ideale kerk voor 21ste eeuw Ruimte voor Gouden Koets "Qnmaod thuis, voel je je goed" binnenland Bendemeiden' Productie, consumptie en wegverkeer hinderpalen Monument voor militairen 'Bromsnor' voor veilige buurt Uitkering gehandicapt kind Koeien dood door overbemesting Ook buisjes op strand Ameland Beller kan voortaan twee gesprekken ontvangen Twee Haagse verplegers blijven nog in voorarrest Zes nominaties Literatuurprijs zaterdag 14 september 1996 SOESTERBERG (ANP) - Erkomteen monument voor Neder landse militairen die niet van hun vredesmissie zijn terugge keerd. Het gedenkteken komt op het veteranenlandgoed Vi-ij- land (bij Schaarsbergen). Het ministerie van Defensie steunt het initiatief van de Stich ting Dienstverlening Veteranen en de Stichting veteranen- landgoed Vrijland. Staatssecretaris Meijling heeft dit gister morgen in Soesterberg gezegd tijdens de opening van de themadag Thuisfrontzorg. Thuisfrontzorg is de opvang van familie- en gezinsleden van uitgezonden militairen. Volgens Meijling past „een gedenkteken binnen één van de grondsla gen van het veteranenbeleid: maatschappelijke erkenning voor wat veteranen voor Nederland hebben betekend". BERGEN OP ZOOM (ANP) - Met de introductie van „Brom snor", een verplaatsbare beveiligingscamera, wil gemeente raadslid A Linssen uit Bergen op Zoom een bijdrage leveren aan de verhoging van het gevoel van veiligheid in zijn woon plaats. Linssen, die uitkomt met een eigen lijst, stelt voorlopig twee afzonderlijke sets beschikbaar aan groepen of individuele buurtbewoners die zeggen last te hebben van hinderlijk of be dreigend gedrag op straat. De beelden van de overlastgevers moeten zij dan samen met een verslag aan de burgemeester overhandigen. Volgens Linssen, die het project uit eigen zak betaalt, durft de gemiddelde burger 's avond na tien uur de straat niet meer op „En dat willen we met Bromsnor verande- DEN HAAG (ANP) - Ouders van thuiswonende gehandicapte kinderen krijgen jaarlijks een uitkering van 1,000 gulden als tegemoetkoming in de kosten van de verzorging. Voor kinde ren die meervoudig gehandicapt zijn, bedraagt de uitkering 1.500 gulden. Dit heeft het kabinet gisteren besloten. Ouders die zelf voor hun gehandicapte kind zorgen ontvan gen momenteel maar enkele kinderbijslag, terwijl ouders die hun kind uit huis plaatsten recht hebben op dubbele kinder bijslag. Naar schatting 24.000 gehandicapte kinderen, van wie er 8.000 meervoudig gehandicapt zijn. worden thuis ver zorgd. Het kabinet heeft 30 miljoen gulden uitgetrokken voor de maatregel. LEEUWARDEN (ANP) - Op vijf boerenbedrijven in Gronin gen en Friesland zijn in totaal meer dan tien koeien overleden als gevolg van een nitrietveigiftiging. De beesten hadden gras gegeten met een (te) hóóg gehalte nitraat, dat in hun lichaam werd omgezet in nitriet. Door de lange periode van relatieve droogte vanaf de vorige winter, zijn de weilanden met weinig gras op verschillende plaatsen overbemest. Dat heeft een opeenhoping van nitraat tot gevolg die door de plotselinge regenval in het gras is opge- SCHIPHOL (GPD) - De curato ren van het failliete Fokker en het Koreaanse Samsung Aero space hebben een verklaring getekend waarbij de Koreanen exclusiviteit krijgen bij het uit werken van de overname van Fokker. Samsung stelt momenteel een businessplan op voor Fokker. Woordvoerder R. Mathijsse van Economische Zaken waar schuwt voor te veel optimisme. „Er zijn nog heel wat haken en ogen aan een.ovemame". Het succes daarvan hangt af van de vraag hoe goed de Neder landse en Koreaanse overheid, Stork, de banken en de curato ren zich in het businessplan kunnen vinden. „Het is niet dui delijk wat de Koreanen precies van ons verlangen". De woord voerder van minister Wijers spreekt wel van een „buitenge woon goede ontwikkeling". De Koreanen zouden volgens goed- ingelichte bronnen verlangen dat de overheid deelneemt in de nieuwe onderneming. Verder maken zij aanspraak op de NI- VR-ontwikkelingskredieten en op exportkredieten Woord voerder Knuppe van de curato ren ontkent berichten dat de Koreanen 450 miljoen gulden voor Fokker willen betalen. De complete top van Samsung Aerospace is nu in Nederland om te onderhandelen. Vrijdag was er een gesprek bij minister Wijers. Volgens zijn woordvoer der zijn slechts feitelijke gege vens uitgewisseld. Van onder handelingen is nog geen sprake Wijers liet woensdag weten dat de contouren van een Koreaanse businessplan in zicht zijn. Wij ers meent dat haast is geboden. Eind deze maand vertrekt hij op dienstreis naar Zuid-Afrika. Voor die tijd wil hij de onder handelingen met Samsung af ronden. In ruil vooreen positieve opstel ling van de overheid, wil Wijers garanties voor de werkgelegen heid. Samsung zou overigens bereid zijn de productie van huidige vliegtuigtypen als de Fokker 70 en 100 in Nederland te handhaven. Nieuwe vliegtui gen moeten echter in Korea worden geassembleerd. LEEUWARDEN (ANP) - Ook op het strand van Ameland zijn aluminium kokers aangespoeld die een stof bevatten die in con tact met water het zeer giftige fosfinegas vormt. Op Terschel lingzijn inmiddels al 250 exem plaren gevonden. Rijkswater staat en brandweer surveilleren intensief op de stranden van de Waddeneilanden. De stof zou afkomstig zijn uit Brazilië en is bedoeld om graan tijdens het transport te ont smetten. Donderdag werd een politie-agent op Terschelling onwel toen hij de buisjes ver voerde in een dienstauto. Waar schijnlijk was één van de kokers lek geslagen. binnenkomt, krijgt hij een waarschuwingssignaal. Als de klant het tweede gesprek wil aannemen, dan drukt hij op de telefoonhaak of de toets met de letter R. De beller kan onbe perkt wisselen tussen de twee gesprekken. De dienst is de eer ste twee maanden gratis, daar na moet 2,50 per maand wor den neergeteld. WisselGesprek brengt geen extra gesprekskos ten met zich mee. DEN HAAG (,GPD) - PTT Tele com begint vanaf dinsdag met een nieuwe dienst waardoor een beller twee telefoontjes tegelij kertijd kan ontvangen. Daar door worden de klanten beter bereikbaar. Het WisselGesprek, zoals de PTT haar nieuwe dienst heeft genoemd, zet een tweede tele foontje in de wacht, terwijl de beller nog een eerste gesprek voert. Zodra het tweede gesprek DEN HAAG (ANP) - De twee verplegers uit Den Haag die vastzitten op verdenking van moord op drie bejaarden en be roving van onder meer de schoonzus van prins Bern hard, blijven in voorarrest. Dat heeft de rechtbank in Den Haag giste ren tijdens een pro forma-zit- ting bepaald. Justitie beschuldigt de twee van de moord op ten minste drie be jaarden. In de loop van het on derzoek is echter duidelijk ge bleken dat de politie in verband met het tweetal ongeveer twin tig sterfgevallen nog eens nader onder de loep heeft genomen. Elk van de sterfgevallen betreft gefortuneerde dames, waaron der ook Catharina Roëll, jaren lang de particulier secretaresse van de toenmalige koningin Ju liana. DEN HAAG - Voor Paleis Noordeinde werd vrijdagmiddag een lantaarnpaal verwijderd. Dat ge beurt ieder jaar rond deze tijd omdat de Gouden Koets er anders niet door kan op Prinsjesdag. foto Phil Nijhuis/GPD door Arian Kuil ARNHEM - De provincie Gel derland heeft bewust en moed willig strategieën ontwikkeld en toegepast om de milieuwet ten te omzeilen. Door 'catego risch te ontkennen dat het om afval gaat' bij de verbranding van afvalhout door de EPON- centrale in Nijmegen (electrici- teitscentrale), worden verbran dingsprocessen getolereerd die een hogere uitstoot van schade lijke stoffen geeft dan een gewo ne afvalverbrandingsinstalla tie. Dat het hier een bewuste strate gie betreft en geen vergissing is, blijkt uit interne stukken uit het provinciehuis. In een notitie naar aanleiding van ambtelijk overleg op 13 november 1992, worden de gevolgen op een rij gezet van de verschillende be namingen die voor het afval hout gebruikt kunnen worden. „Merken wij de brandstof aan als afval, of niet? Zo ja, dan is een MER nodig (Milieu Effect Rapportage, red.) Zo nee, dan is er geen MER-plicht", al dus de notitie. Daarin wordt te vens opgemerkt dat de Raad van State steeds vaker bij het ver branden van afval, de inrichting waarin dat gebeurt aanmerkt als afvalverwerkingsinstallatie. In dat geval zou de EPON ver gunningen volgens de afvalstof fenwet moeten aanvragen. Als dit kan worden omzeild, kunnen provincie en electrciteitscen- trale de vergunningen gewoon onderling regelen. „Wij moeten dus van meet af aan stellen, dat we de houtstook niet beschouwen als het stoken van afval", aldus de interne no titie. En: „Volgens mij (auteur van de notitie, de juridisch me dewerker van de Dienst Milieu en Water bij de Provincie, red.) blijft het nuttig VROM aan een stellingname, die wij hen in de mond leggen, over dit punt te binden." De destijds besproken strategie heeft daarna ook gewerkt zoals door de provincie was beoogd. Nadat het afvalhout 'brandstof werd genoemd, was het daarna aan de provincie om de afspra ken met de EPON te maken over wat wel en niet mag. Daarvoor zijn vorig jaar tussen de provin cie en de EPON onderling afge stemde „acceptatievoorwaar- den" opgesteld. Uitstoot Hierin wordt geregeld wat er wel en niet verbrand mag wor den. In deze lijst wordt echter een marge aangenomen waarin ook 1 procent gewolmaniseerd hout wordt verbrand. Dit is hout dat is bewerkt met stoffen waarbij bij verbranding onder meer het kankerverwekkende Chroom-6 en arseen kunnen vrijkomen. In de overeengeko men acceptatievoorwaarden zijn bovendien relatief grote concentraties chroom, arseen en lood geaccepteerd. Waarden waarmee de EPON volgens de Nijmeegse toxicoloog Copius- Peerenboom ruim boven de nor men komt waar vuilverbran dingsinstallaties zich aan moe ten houden. „Bovendien kunnen ze met de hoeveelheden sjoemelen door er alleen al meer lucht door te bla zen. Het is verbijsterend en schandelijk wat er gebeurt", al dus de toxicoloog. Volgens Copius-Peerenboom is dit ook alleen mogelijk door de manoeuvre van de provincie om te zorgen dat het afvalhout niet als afval is bestempeld. De hele zaak onttrekt zich daarmee aan het toezicht van het ministerie van VROM. Op het ministerie van VROM wordt dit bevestigd. „De provincie is in deze bevoegd gezag. Wij mogen ons er niet mee bemoeien en weten officieel alleen dat het om schoon hout gaat. De acceptatievoorwaar den zijn daarna een zaak tussen de provincie en de EPON", al dus woordvoerster M. van Paas- en van VROM. veroordeeld ZUTPHEN (GPD) - De kinderrechter in Zutphen heeft gisteren zeven meis jes veroordeeld voor hun aandeel in de zogenaamde Apeldoornse meidenben de. De rechter vonniste celstraffen tot vijf maan den, waarvan een deel voorwaardelijk. Voor het onvoorwaardelijke deel werden taakstraffen op- gelegd. De rechtszaak speelde zich achter gesloten deu ren af omdat de verdach ten minderjarig waren. Begin juni werden al der tien meisjes gestraft, vari ërend van berispingen tot taakstraffen. Vanaf halverwege vorig jaar tot februari dit jaar hebben meer dan twintig meisjes in Apeldoorn in wisselende groepjes ande re meisjes mishandeld. De groepjes bestonden uit zo wel allochtone als autoch tone meisjes, in de leeftijd van 13 tot en met 18 jaar. Er zij n ruim dertig aangif ten van geweld binnen ge komen bij de politie waar van er 22 in behandeling zijn genomen. AMSTERDAM (ANP) - H. Von- hoff, oud-commissaris van de koningin van Groningen en voorzitter van de AKO Litera tuurprijs 1996, heeft gisteren in Amsterdam de zes nominaties voor de literaire prijs van 100.000 gulden bekendge maakt. De genomineerde boeken zijn Terug naar Negri Pan Erkoms (Rudv Kousbroek), Paai'dejam (Charlotte Mutsaers), Maer- lants wereld (Frits van Oostrom), Bolland. Een biogra fie (Willem Ottespeer), Begeerte (Manon Uphoff)en Zionoco (Leon de Winter). De prijsuitreiking vindt op 19 oktober plaats tijdens een rechtstreekse televisie-uitzen ding van Sonja Barend vanuit de Beurs van Berlage in Amster dam. De jury koos de zes titels uit 270 Nederlandstalige boe ken, zowel fictie als non-fictie, die het afgelopen jaar versche nen. De keuze was unaniem, al dus Vonhoff. ENSCHEDE (ANP) - Inbrekers hebben sterk de neiging een be zocht adres nogmaals aan te doen. Verder zoeken zij de buit over het algemeen dicht bij huis. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. E.R. Kleemans. De kans dat een woning na een inbraak nog maals wordt getroffen, is vol gens hem tien keer zo groot als verwacht. De verhoogde kans op een nieuwe inbraak ver dwijnt na een maand overigens snel. Kleemans kwam tot zijn con clusies na een analyse van zes duizend opgeloste inbraken in huizen in Enschede tussen 1987 en 1992. De wetenschapper promoveerde gisteren op zijn onderzoek met de titel Strategi sche Misdaadanalyse en Stede lijke Criminaliteit aan de Uni versiteit Twente. Minder dan 10 procent van de aangehouden daders, bleek ver antwoordelijk voor de helft van de inbraken, ontdekte Klee mans. Deze harde kern bleek niet, zoals vaak wordt aangeno men, te bestaan uit harddrugs- verslaafden „Deze hebben vaak andere bronnen van in komsten zoals een uitkering, een baan. prostitutie of handel in drugs," aldus Kleemans. De verslaafden waren in Enschede verantwoordelijk voor een kwart van de inbraken. De reden dat inbrekers (binnen een maand) terugkeren naar een eerder bezocht adres, is volgens de onderzoeker vooral de be kendheid met de omgeving. „Ze weten wat er te halen valt en ze weten hoe de situatie in zo'n pand is." Volgens de wetenschapper zijn de conclusies uit zijn onderzoek van belang voor de politie in heel Nederland. „Er wordt con stant gezocht naar goede pre ventiemethoden. Als blijkt dat inbrekers terugkeren, dan kan de politie zich daarop richten. Omdat ze toch al op zo'n adres moeten zijn voor de afhande ling, lijkt me dat heel gemakke lijk." Dat bepaalde wijken vaker last hebben van geveltoeristen dan andere, komt volgens de onder zoeker doordat er in die gebie den meer inbrekers wonen. De daders plegen de inbraken na melijk relatief dicht bij huis. Be kendheid met de buurt en de af stand lijken volgens Kleemans belangrijker dan de aantrekke lijkheid van een buurt, ook wat de waarde van de mogelijke buit betreft. ROTTERDAM - Een openbare ideeën-prijsvraag van het Bisdom Rotterdam over het ideale gebouw voor de christelijke eredienst in het derde millennium leverde vrijdag geen eerste prijs op. Het afgebeelde ontwerp van Goedbloed en v.d. Wal uit Rotterdam was goed voor een gedeelde tweede prijs. foto ANP DEN HAAG (ANP) - De uitvoe ring van het milieubeleid staat onder forse druk. Hoewel de milieubelasting minder snel toeneemt dan de groei van de economie, blijven veel doelstel lingen uit het Nationaal Milieu beleidsplan (NMP2) nog builen beeld. Vooral de groei van de produc tie, consumptie en van het weg verkeer dreigt roet in het eten te gooien. Dit blijkt uit de Milieu balans 1996 van het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu die officieel op prinsjes dag verschijnt. Fikse knelpunten zijn er in de uitstoot van het belangrijke broeikasgas C02, zwaveldioxi de (verkeer en energie), stikstof oxiden (verkeer) en ammoniak (mest). Om de uitstoot van broeikasgassen aan te pakken, trok het kabinet eerder al 750 miljoen gulden extra uit. Opval lend in de Milieubalans is dat het tegengaan van vervuiling van het oppervlaktewater pro blemen oplevert. Vooral de ver spreiding van een aantal zware metalen en PAK's blij kt moeilijk aan te pakken. Minister De Boer (Milieube heer) reageerde vrijdag fel op berichten als zou de Milieuba lans aantonen dat haar beleid op vrijwel alle belangrijke pun ten faalt. „Radicale onzin", vindt ze. Ze erkent wel dat er problemen zijn zoals bij de uit stoot van C02. Eerderal tekende de minister aan dat deze proble men vooral voortkomen uit de wijze waarop Nederland consu meert en produceert. Ze werkt dan ook aan plannen voor een andere economische structuur waarin andere vormen van ver voer, andere brandstoffen, een beter gebruik van de ruimte en milieuvriendelijker productie processen worden gestimu leerd. Verkeersaders Het RIVM constateert overigens ook dat er duidelijke signalen zijn van meer hinder en gezond heidseffecten bij omwonenden van drukke verkeersaders en bij inwoners van grote steden. Mensen ervaren geluid, stank, lokale luchtverontreiniging en een gebrek aan ruimte in toene mende mate als een probleem. Het aantal meldingen van ge zondheidsklachten in relatie tot milievervuiling lijkt toe te ne men, aldus het RIVM. Dat mensen steeds dichter bij het werk wonen is weliswaar goed voor het terugdringen van de uitstoot van het wegverkeer, maar het kan de kwaliteit van de leefomgeving ook negatief beïnvloeden, zo stelt het insti tuut ook vast. Overigens meldt het RIVM ook dat de milieu kwaliteit in de steden vergelijk baar is met die in de omringende landen. Met betrekking tot het landelijke gebied is de kwaliteit gemiddeld slechter. Minister De Boer zit met het probleem dat veel verbeterin gen voor het milieu, zoals een besparing op het energiegebruk in het bedrijfsleven, gedeelte lijk teniet worden gedaan door dat de bevolking groeit, de eco nomie aardig draait, mensen meer rijden en het gas- en stroomgebruik stijgt. De „ont koppeling" tussen milieuver vuiling en economische groei is weliswaar een feit, maar kan door de maatschappelijke ont wikkelingen in gevaar komen. De stichting Natuur en Milieu noemt de Milieubalans 'schok kend'. Volgens een woordvoer ster blijkt overduidelijk dat het milieu is weggezakt in het kabi netsbeleid en moeten er snel nieuwe en strengere milieudoel stellingen komen. (Advertentie) Gun jezelf dathonde- mandgevoel'. Het gevoel van thuis zijn, geborgenheid en bovenal zorgeloosheid. Bijvoorbeeld op deze zalig zittende bank uit de inspirerende Paauwe- collectie. Verkrijgbaar in diverse maten, gestoffeerd met losse hoezen! Ziadweg J0.4, Zannennnre. TeL 0111-401318 Vrijdag koopavond, maandag gesloten. Ruime parkeergelegenheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3