Zeeuwse ansichten op cd-rom gezet Netscape op de Nederlandse markt ■Zé De turbotanden van Tyrannosaurus rex Vijftigplussers gaan op Internet vrije tijd 39 Project van Veerenaar Ad Weststrate computertaal Vrouwen en technologie zaterdag 14 september 1996 In de jaren 7 0 zijn er vele tientallen verschenen. Boekjes met oude ansichten van Zeeuwse dorpen en steden. Van Goes tot Gapinge, van Hulst tot Haamstede en van Stavenisse tot Stoppeldijk. In de elkaar in een rap tempo opvolgende boekjes toonden ruim honderd prentbriefkaarten in zwart-wit hoe Zeeland en de Zeeuwen er omstreeks de eeuwwisseling uitzagen. De stroomin oude ansichten' is inmiddels opgedroogd, Ad Weststrate uit Veere heeft er een eigentijdse opvolger voor ontwikkeld: een cd-rom met de titel 'Zeeland in Prentbriefkaarten'. Op Weststrates schijfje staan 3000 prentbriefkaarten, af komstig uit particuliere verzame lingen en uit de collectie van het Zeeuws Documentatiecentrum (Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg). Verreweg de meeste opna men stammen uit de eerste twee decennia van deze eeuw. Ze zijn geordend in vier boeken: Walche ren met ruim 1000 kaarten, Zuid en Noord-Beveland met ruim 800 kaarten, Zeeuws-Vlaanderen met ruim 800 kaarten en Schouwen- Duiveland, Tholen en Sint-Phi- lipsland met samen bijna 500 kaarten. Weststrate heeft ze ge rangschikt per gemeente, dat wil zeggen volgens de gemeente-inde ling van 1899, toen Zeeland nog 109 gemeenten telde. Van al die gemeenten heeft hij prentbrief kaarten gevonden; van de grootste verscheidene tientallen. Alleen de gemeenten Duivendijke en Hengstdijk zijn beide met slechts één kaart vertegenwoordigd. Het grootste verschil tussen West strates cd-rom en de oude-ansich- tenboekjes wordt gevormd dooi de kleur. De prentbriefkaarten in de boekjes waren in zwart-wit ge drukt. De scans die Weststrate heeft gemaakt, zijn in kleur. Dat levert fraaie sepia-tinten op. Ook zijn veel prentbriefkaarten inge kleurd. Waar het gaat om informa tie bij de kaarten valt de vergelij king uit in het voordeel van de ansichtkaartenboekjes. Daar staat meestal een toelichting bij de foto's. Weststrate heeft alleen een lijst met foto's van de verschillen de gemeenten gemaakt. Emigratie De prentbriefkaarten-cd-rom is het resultaat van een zijspoor van een onderzoek naar emigratie Ad Weststrate uit Veere heeft een cd-rom met de titel 'Zeeland in Prentbriefkaarten' gemaakt. vanuit Zeeland. Weststrate - hij is leraar aardrijkskunde aan het Reynaert College in Hulst - was daar gegevens over aan het verza melen, toen hij stuitte op op een groot aantal landverhuizingen naar Argentinië in de periode 1888-1890. Emigratie vanuit Zee land naar Argentinië was nieuw voor hem. Daarom is hij zich er na der in gaan verdiepen. De Staat der Landverhuizers in het Rijks archief in Middelburg leerde hem dat in één' jaar tijd 800 Zeeuwen een nieuwe toekomst in Argenti nië sloten te zoeken. Er werd tij dens informatieavonden dan ook wervend gesproken over de kan sen die in Zuid-Amerika voor het grijpen lagen. Die verhalen, ont dekte Weststrate, waren flink be zijden de waarheid. De Zeeuwen leefden in Argentinië onder kom mervolle omstandigheden en stierven als ratten. Van een twaalf personen tellend gezin uit Krui- ningen bijvoorbeeld waren een jaar na aankomst vader, moeder en zes kinderen overleden. Onder de titel De Argentijnsche Republiek verzamelde Weststrate op zijn computer allerlei materi aal over de onfortuinlijke land verhuizers. Via Internet legde hij contact met anderen die in emi gratie zijn geïnteresseerd. Op die manier bereikte hij een predikant van de Argentijnse gereformeerde kerk die hem van informatie voor zag die aan gende zijde van de oce aan beschikbaar was. Omdat Weststrate zijn gegevens wilde il lustreren met beeldmateriaal over de periode waarin zoveel Zeeuwen de wijk namen naar Argentinië, ging hij op zoek naar prentbrief kaarten. Die werden hem door verscheidene verzamelaars zo gul en in zo'n ruime mate beschikbaar foto Ruben Oreel gesteld dat Weststrate afgelopen zomer besloot ze op een cd-rom te zetten. Zijn bedoeling is dat de kaarten, die in een tekenprogram ma kunnen worden opgeroepen en geprint, op die manier voor scrip ties en andere werkstukken kun nen worden gebruikt. Weststrate was in eerste aanleg van plan 500 exemplaren van de cd-rom te laten persen. De belang stelling ervoor is echter zo groot - deze week had hij al 537 voor-intekenaars genoteerd - dat hij de oplaag heeft verdubbeld. Via de onderwijsbiblioteekdienst van de Zeeuwse Bibliotheek zul len 100 exemplaren onder de Zeeuwse scholen worden ver spreid. De cd-rom Zeeland in Prentbriefkaarten kost bij voorin schrijving 25 gulden. Na 1 oktober bedraagt de prijs 40 guldeiï. West strates naspeuringen naar de emi gratie naar Argentinië zijn op het Internet op te zoeken. Ben Jansen http://ioww.zeelandnet.nl/people/ac- westst Netscape heeft zich woensdag officieel op de Nederlandse markt gepresenteerd. Dat gebeurde bij het begin van de beurs Internet in Business in Utrecht. Wie dacht dat het bedrijf daar met een op de Nederlandse markt toegesneden antwoord op het offensief van Microsoft kwam had het mis. Veel meer dan de mededeling dat er een kantoor in Utrecht is en een uitleg over enkele nieuwe producten van Netscape in het algemeen en Intranet in het bijzonder was het niet. Duidelijk werd dat Netscape zich na de markt voor de par ticuliere browers gaat richten op de zakelijke markt. Netscape moet ook in de Nederlandse be drijven dé standaard worden, zo als Netscape Navigator momen teel nog de standaard is voor de gebruikers van het Internet. Voor al bedrijven die met interne com puternetwerken werken zijn de doelgroep van Netscape. Die moe ten op de manier van Internet pa gina's oproepen, onderling intern boodschappen uitwisselen en za ken doen. Niets nieuws overigens. Dit verschijnsel is al weer enige tijd bekend onder de naam Intra net. De Netscape Navigator browser is inmiddels gemeengoed en markt leider voor Internetters. Dat gege ven wil het bedrijf gebruiken om de bedrijven te penetreren. Waar om zou je andere communicatie middelen gebruiken als iedereen een computer op zijn bureau heeft, wellicht met dat apparaat op In ternet is aangesloten en iedereen vertrouwd is met de werkwijze van de Navigator? Papier is ach terhaald. Dat is nergens meer voor nodig, was de boodschap van Eric Broussard, marketing manager Europa van Netscape. Standaard „Iedereen heeft op den duur infor matie van Internet nodig, of hij of zij thuis is, of op het werk. Internet en de manier waarmee je er mee omgaat is niet meer weg te denken. Daar komt bij dat het publiek schreeuwt om standaard-techno logie. Niet voor iedere toepassing weer andere programma's. Daar kan Netscape aan tegemoetko men." Broussard voegde er wel VAfO 9 1 I Een gezinscomputer op de Consumenten Elektronica Beurs. 4 foto GPD aan toe dat bedrijven die voor dat doel programma's willen gebrui ken, ze wel moeten kopen. Het gaat dan om de zogenaamde com merciële applicaties, waarvan er recent enkele nieuw op de markt zijn gekomen. De belangrijkste zijn gericht op zakendoen via In ternet, publiceren en onderling communiceren en gegevens uit wisselen. Overigens voegde hij er aan toe dat het bedrijf 60 procent van zijn inkomsten haalt uit de ex ploitatie van de Netscape Naviga tor die gewoon gratis van Internet af te halen is en 18 procent uit de verkoop van andere producten. „Toch is Navigator maar het topje van de ijsberg van onze produc ten", gaf hij aan. Zo is er bij uitge vers veel belangstelling voor Netscape-applicaties om hun pro ducten te kunnen publiceren. De Nederlandse directeur van Netscape. R. Zwezerijn. vertelde dat er in Nederland 600.000 parti culiere Internet-gebruikers zijn én evenveel mensen die Internet voor zakelijke doeleinden inscha kelen. Nederland neem qua inter netgebruik 13 procent van de Europese markt in, na achtereen volgens Duitsland, Engeland en Finland. Strijd Onvermijdelijk ging het in de persconferentie over de strijd tus sen Netscape en Microsoft. Dat laatste bedrijf probeert de gebrui kers van het Internet voor zich te winnen, onder meer door pro gramma's gratis bij de aankoop van personal computers aan te bieden Van dat laatste was Brous sard niet onder de indruk. Niet personal computers, maar compu ters bestemd voor een netwerk zijn de toekomst, voorspeldde hi] Verder werd aangegeven dat de Internet-programmatuur van Netscape, onder meer door het ge bruik van de programmeertaal Ja va veel veiliger is voor de harde schijf. Dat kan Microsoft niet ga randeren. aldus Zwezerijn. Brous sard voegde daar aan toe dat Microsoft zich sterk richt op toe passingen samen met het gebruik van Windows 95 of latere versies. En niet iedereen kan Windows 95 draaien, was de conclusie. Daar komt bi], aldus de Europese Netscape-directeur, dat niet veel mensen zich met handen en voeten aan één bedrijf, zoals Microsoft, willen binden. En dat kon nog wel eens een van de sterkste argumen ten van Netscape zijn. Microsoft heeft inderdaad heel sterk de nei ging allerlei programma's en toe passingen te bundelen. Ook wor den argeloze gebruikers min of meer automatisch in de richting van dat bedrijf gedirigeerd als ze bijvoorbeeld een nieuwe compu ter kopen. Het nieuwste voorbeeld van die koppelverkoop is dat de zeer fraaie Internet-pagina's van het populaire televisieprogramma Star Trek alleen met programma's van Microsoft te bekijken zijn. Daar is al een stroom van veront waardiging over losgebarsten. Het is een teken aan de wand van de manier waarop de consument eerst gelokt wordt en vervolgens tot de conclusie komt dat hij met handen en voeten commercieel ge bonden is. René Schrier Wie heeft nooit gehoord van de tyrannosaurus rex, de vleesgeworden nachtmerrie van alle dino's die in de Jura- en Krijttijdperken. zo'n 150 mil joen jaar lang. over de aarde rondhopsten. -schreden of - dreunden. Tyrannosaurus rex, 65 miljoen jaar na zijn ver scheiden alsnog superster in Steven Spielbergs kassucces Jurassic Park. Want wat tan den heeft kan nu eenmaal bij ten en als er in de geologische geschiedenis van de aarde één dier is geweest die met vlag en wimpel met een bek vol tanden stond, dan was dat Tyranno saurus rex wel. Het moet iets afgrijselijks zijn geweest deze acht ton zware verschrikking tegen het kolos sale lijf te lopen. Wat hij tekort had aan voorpootjes, die als be lachelijk klein 'bestek' aan zijn borst bengelden, had hij teveel aan bek en tanden. Bovendien hadden zijn met spieren door- kabelde achterpoten meer weg van de stammen van eeuwen oude eikebomen. De met rijen, gemiddeld vijf tien centimeter lange dolktan- den bezette bek kon ver genoeg worden opengesperd om in één hap een volwassen man op te slokken. Spielberg illustreerde dat dan ook door T-rex een doodsbange ambtenaar letter lijk en figuurlijk van een wc- pot te laten rukken. Het laatste voor de komische noot. Sinds Jurassic Park is onze herinnering aan T-rex levendi ger dan ooit; een snelle, zeker niet oliedomme kolos, bezield door een onuitblusbare vernie tigingsdrang gepaard aan een niet aflatende eetlust. En met een loopvermogen waar Atlan- ta-coryfee Michael Johnson (goud op de 200 èn 400 meter) nog een punt aan zou kunnen zuigen. Aaseter Nu is Jurassic Park maar een film. Veel onderzoekers, pale ontologen die zich bezighou den met de reconstructie van levensvormen aan de hand van gevonden fossielen, twijfelen aan het beeld dat Spielberg ons op het witte doek voorschotelt Tyrannosaurus rex zou veel meer een aaseter zijn geweest; een schuchtere 'afkijker' die pas eet als anderen gedood en gegeten hebben. Net als in onze tijd hyena's, die pas opduiken als de echte rovers, de grote 'katten', hun buik vol hebben. Hoogstens zou hij, in of achter struikgewas, ineengedoken hebben liggen wachten op een prooi om zijn zware lijf, na een opwaarts zetje van zijn voor pootjes, vol op te richten alvo rens zich dreunend en verplet terend op de onfortuinlijke passant te storten. Toch stemmen die beelden niet overeen met het uiterlijk van T- rex. Waarom zou de evolutie hem, als aaseter, dan begiftigd hebben met zo'n grote bek vol tanden en achterpoten met de kracht van een bulldozer? Zou den die enorme 'turbo-poten' enkel en alleen maar bedoeld zijn geweest om dat tonnen- zware lichaam op te richten? Er is maar één manier om erachter te komen hoe dit monster zich gedroeg in zijn milieu: zoeken naar sporen die iets over dat ge drag vertellen Bijtsporen bij voorbeeld. Nu zijn fossielen op zich al zeldzaam, laat staan fossielen waar je ook nog zoiets als sporen van beten op kunt vinden. Om nog maar te zwij gen van de vraag of die bijtspo ren veroorzaakt werden door T- rex' kolossale gebit. Toch claimen paleontologen van de Amerikaanse universi teiten van Stanford en Berke ley dergelijke sporen gevonden te hebben En wel op fossielen, afkomstig van ook al een be kende acteur' in Spielbergs film: Triceratops. de 'Drie- hoornige'. Deze uit zijn krach ten gegroeide neushoorn met zijn drie enorme hoorns en de reusachtige beenkraag is op veel kleurenplaten vereeuwigd als zijnde in gevecht met een Tyrannosaurus rex. Juist beeld Dat blijkt nog een juist beeld te zijn ook! De Amerikaanse on derzoekers ontdekten op een eerder in de staat Montana ge vonden fossiel bekken van een Triceratops maar liefst 58 dui delijke sporen van tanden, zo vermelden zij in het weten schapsblad 'Nature'. Uit het patroon van de tanden op het versteende bekken, waarvan ook een groot stuk bleek te zijn afgebeten, leidde men af dat de diepe afdrukken, die langs een ongeveer 60 centimeter grote, ruwweg halve cirkel gerang schikt zijn. door één of meer dan één Tyrannosauriër rex moeten zijn gemaakt Deze vondst stelde de weten schappers in staat om met be hulp van simulatiemodellen en laboratoriumproeven de kracht van de beet te bereke nen. Daarbij werd rekening ge houden met het absorberende effect van zowel de dikke Trice- ratopshuid als van het daaron der liggende weefsel. In het laboratorium werd een hy draulisch bedienbaar model van de kop van een volwassen T-rex, inclusief tanden, nage bouwd en een replica van het Triceratopsbekken. Dat werd bedekt met huid en weefsel van rundvee. Vervolgens liet men daar de hydraulische 'T-rex' in bijten, net zolang totdat de tandafdrukken gelijkenis ver toonden met die op het fossiele bekken. Meetapparatuur gaf daarbij aan welke krachten er op welke tanden kwamen te staan. Resultaten De resultaten ervan laten on dubbelzinnig zien dat de kracht van de beet minstens vergelijkbaar was met die van de allergrootste, hedendaagse krokodil. Die is op zijn beurt weer meer dan drie maal krachtiger dan de beet van een volwassen leeuw. De meetgegevens tonen verder aan dat Tyrannosaurus' tanden sterk genoeg waren om ook een hevig tegenspartelende prooi in bedwang te houden en te ver scheuren. De onderzoekers benadrukken in hun artikel dat dit nog niet bewijst dat Tyrannosaurus rex zijn (of haar) prooi per definitie na een dolle achtervolging greep en verslond. Maar dat hij met een dergelijk gebit alleen op kadavers zou zijn aangewe zen is hiermee een stuk on waarschijnlijker geworden. Ben Apeldoorn 'Staatssecretaris Erica Terpstra surft over digitale snelweg' klonk het wervend in het persbericht. De bewindsvrouwe nam vrijdag als eerste officieel het Nederlandse SeniorWeb in gebruik. Het Seni- orWeb is op Internet te vinden en richt zich zoals de naam al doet vermoeden vooral op vijftig-plus sers. Het is te vinden op het URL- adres http://www.seniorweb.com. SeniorWeb biedt nieuws, ont spanning. contacten en relaties, shopping. advies en ombudsfunc tie, achtergrondinformatie en spe cialismen Het is een website in ontwikkeling, die zijn inhoud ver der krijgt door bijdragen van ge bruikers en aanbieders zelf. Daar naast wil SeniorWeb stimuleren dat steeds meer ouderen met In ternet omgaan. Via de pagina's van SeniorWeb kan verbinding gemaakt worden met andere site's op het Internet Bijvoorbeeld met het zogenaamde 3i-project. Dat is een correspon dentie met behulp van E-mail tus sen ouderen en jongeren in Ier land. Denemarken. Noorwegen en Engeland Het idee is ouderen te betrekken bij nieuwe technologie- en door hen te stimuleren verhalen en herinneringen uit te wisselen. Seniorweb: h up.Hwwxo.seniorweb.com Het 3i-project http://unow.polkaoille.com/3i.htm Vrouwen kunnen een belangrijke bijdrage leveren aan de ontwikke ling van nieuwe technologieën, een bezigheid die traditioneel als het domein van mannen wordt be schouwd. Het is bij voorbeeld heel zinvol vrouwen te betrekken bij het ontwerpen van huishoudelijke apparaten. Die stelling verkondigde dr. N. Oudshoorn donderdag in een rede bij haar aantreden als hoogleraar gender en technologie aan de Uni versiteit Twente (Enschede). Vol gens Oudshoorn is technologie een mannelijke cultuur. Dat leidt tot ongelukkige uitvindingen. Zij noemde het voorbeeld van een kooktoestel op zonne-energie in Afrika. Dat werd een flop omdat de gebruiksters nooit in de zon ko ken. Maar volgens Oudshoorn kan dat veranderen als vrouwen de kans krijgen om een serieuze rol te spe len bij de ontwikkeling van tech nologie. Dat kan als zij „co-pro ducent" worden. Ook de ontwerpers van producten zelf kunnen de traditionele man nelijke benadering van technolo gie doorbreken, zei Oudshoorn. Een voorbeeld zijn de voorbe hoedsmiddelen. Sinds de jaren vijftig zijn er voor vrouwen der tien nieuwe middelen op de markt gekomen. Maar de middelen die mannen gebruiken zijn „voor het grootste deel hetzelfde als vier honderd jaar geleden".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 39