Paardenmelk, de nieuwe drank De heilzame druif Omgaan met eieren SHjlMK vrije tijd 35 Voeren en aanhalen aan tafel De Bakkêête scoort met Diner Taxi Trossen vol vitaminen en mineralen zaterdag 14 september 1996 Het woord wondermiddel wil hij niet in de mond nemen. Voor paardenmelker Johan Sand (48) in Harbrinklioek staat het echter vast dat paardenmelk de remedie is tegen veel lichamelijk ongemak. Wetenschappelijk is niks bewezen, maar de klanten zeggen genoeg. Johan Sand is een van de drie paardenmelkers in Nederland. Driemaal daags melkt hij vijftien haflinger-merries. Per dier zes tot acht liter melk per dag. Particulie ren betalen er vijftien gulden per liter voor. De kartonnetjes gaan, per postorder, het hele land door. De melk die hij niet voor con sumptie verkoopt, laat Sand door eenDuits bedrijf verwerken tot poeder voor de productie van cos metica. Die heet - bij huidaandoe ningen - geneeskrachtig te zijn. De paardenmelker werkt inmiddels aan een eigen cosmeticalijn. Over enkele maanden hoopt hij onder meer shampoos, dag- en nachtcrè me, scrubcrème en badschuim te presenteren. Een boer die cosmeti ca verkoopt. Hoewel Sand in zijn jeugd op de ouderlijke boerderij wel eens een paard had gemolken voor mensen, die de melk dronken om z'n ge neeskrachtige werking, ontstond het idee voor een professionele paardenmelkerij bij toeval, ergens in 1990. „We waren in die tijd op zoek naar wat een wat andere in vulling voor ons boerenbedrijf. Op een gegeven moment kwam ik over de grens, in Güterslo, op een boerderij om een haflinger-hengst te kopen. Was de boerin bezig 'die Stute zu milchen'. Ze vertelde dat ze de melk verkocht. Ik zag er me teen een mogelijkheid voor ons ei gen bedrijf in." Informatie Zijn vrouw Annie was er voor te porren, maar toch duurde het nog geruime tijd, voordat Sand de stap waagde. „Je kunt wel beginnen met melken, maar je moet de melk ook nog verkopen. Dat was mijn belangrijkste zorg", vertelt hij. 'Informatie was nauwelijks te krijgen. Ten langen leste belde hij nog maar eens met de boerin in Güterslo. „Ze zei: 'Du muss jetzt anfangen'. Ze had in de gaten, dat ik er vol van zat en enthousiast was". Op Koninginnedag 1992 begon Johan Sand met zijn paardenmel- kerijWat publiciteit leverde hem de eerste klanten op. Maar helaas bleek de continuïteit nog ver te zoeken. Al snel verdween de gehe le dagproductie in de diepvries- kist. „Dat nam echt dramatische vormen aan. Toen we de vijftiende diepvriezer hadden gevuld, riep mijn vrouw: 'Voer het nu maar aan de varkens'. Maar daar wilde ik niet aan. Als anderen geen paar den melken, maar wij wel, dan moet er toch een afzetmarkt zijn! Aanpak De aanhouder bleek ook in dit ge val te winnen. Vooral door mond- tot-mond reclame verwierf hij zich een redelijke klandizie. „Al is het nog lang geen goudmijntje". Een melkpaard vergt een eigen aanpak. Sand: „Een heel andere benadering dan een koe. Een koe, die bij het melken niet wil stil staan, zet je vast met een spanbeu- gel. Daar hoef je bij een paard niet mee aan te komen. Dan geeft-ie echt geen druppel. Voeren en aan halen, kortom voortdurend posi tief benaderen, dat zijn de enige mogelijkheden die je hebt". De haflinger is volgens Sand een prima melkpaard. „Omdat-ie koel in de kop is". Melken doet hij drie keer daags: 's middags rond twee uur, 's avonds rond half zeven en later in de avond, rond de klok van tien. Essentieel voor de melkpro ductie is dat de merrie haar veulen blijft zogen. Doen ze dat niet, dan is het binnen een paar dagen ge daan met de melkgift. Merrie en veulen treffen elkaar daarom 's avonds na de laatste melkbeurt en blijven vervolgens de hele nacht bij elkaar. „Zo'n veulen krijgt dan zeker nog zo'n 25 liter melk. Melk, die wij er met de machine echt niet uit krijgen." Zoet Zowel de melk als de cosmetica worden om hun vermeende ge neeskrachtige werking gekocht. Paardenmelk smaakt zoet en is, vanwege een vetpercentage dat onder de één procent ligt, wit- blauwachtig van kleur. Volgens Sand zuivert paardenmelk het li chaam en zorgt ze voor een betere doorbloeding. Aan keiharde be wijzen ontbreekt het, maar Sand heeft zo zijn verhalen. Zoals van die kankerpatiënte, die - zwaar ziek van de bestralingen - er met paardenmelk weer bovenop kwam. Of van dat kind, dat bij ge bruik van gewone shampoos on der de huiduitslag kwam te zitten, maar dat, sinds het een shampoo met paardenmelkpoeder ge bruikt, geen last meer heeft. Likeur Tegen het eind van het gesprek haalt Sand uit de keuken een drankfles. Onder een beeltenis van een haflinger op haar mooist verklapt het etiket - in het Duits - de inhoud: Stutenmilch Likör. Li keur op basis van paardenmelk: Sand heeft het sinds kort aan zijn pakket toegevoegd. Terwijl hij verhaalt over Russische huzaren die het recept voor drank uit paar denmelk heel vroeger al kenden, vult hij de borrelglazen. Of het li keurtje een geneeskrachtige wer king kent? Sand laat het in het midden. „In één keer achterover slaan...", draagt hij op. Jos OudeNijhuis Druiven worden wel 'de edelste vruchten' genoemd, waarbij men denkt aan de wijn die uit druiven ontstaat en niet ten onrechte als edelste drank wordt beschouwd. Maar er is meer. In het begin van onze eeuw, toen er nog geen vitaminepillen en pepdrankjes waren of luxe-boerderijen voor drastische opknapbeurten, gingen mensen die het konden betalen in de nazomerdagen, als de druiven aan de wijnstok rijpen, voor een paar weken naar Merano in Noord-Italië voor een druivenkuur om zich te wapenen tegen de winter. De gast trok in een comfortabel hotel, genoot van het heerlij ke nazomerweer in een fraaie na tuur en de verstrooiing van een chic kuuroord en at druiven, de hele dag door. Men begon met één kilo per dag en voerde dat lang zaam op tot twee a drie kilo, onder degelijke medische begleiding. Zo'n druivenkuur vóórdat de win ter toeslaat is niet zo'n gek idee. Naar we nu weten zijn druiven zeer rijk aan vitaminen en minera len en, naar uit zeer recent onder zoek is gebleken, ook nog enkele andere stoffen die, naar men aan neemt, bescherming kunnen bie den tegen hart- en vaatziekten en ook tegen verschillende soorten kanker. Dat het vroeger gewoonte was om druiven mee te brengen als men op ziekenbezoek ging wijst er ook op, dat men in druiven heilza me krachten vermoedde. Het moeten vooral de schillen van de druiven zijn die die stoffen, fla- venoïden, bevatten, door de na tuur daar met wijs beleid opgesla gen om de druif te beschermen tegen schimmels en andere kwa lijke invloeden. Vandaar dat er, volgens de laatste berichten, zo- veelwaarde wordt gehecht aan ro de wijn, die immers gist op de schillen. Druivenkuren behoren tot het verleden. Maar druiven eten in de Druiven worden wel'de edelste vruchten'genoemd. De wijn die uit drui ven ontstaat wordt niet ten onrechte als edelste drank beschouwd. vroege herfst kan nog altijd en we hoeven er niet ver voor te reizen. Bij de groenteman liggen ze in rij ke overvloed te pronken, de tros sen blauwe en lichtgroene (waai-- om gebruiken we daar toch het woord 'wit' voor, die groene kleur is toch prachtig?) druiven, de fijne muskaatdruiven, uit Spanje. Ita lië en Griekenland. Want onze ei gen kasdruiven uit het Westland. zoals de Frankenthalers, die je, tijdens een dagje uit in de kassen kon gaan eten, zijn wèl verdron gen door de druiven die zo over vloedig groeien in de wijngaarden onder zuidelijke zon. Wé kunnen nu al heel gemakkelijk en goedkoop een kleine, eigen druivenkuur volgen thuis. Het hóeven geen twee kilo per dag te zijn. Maar we zouden eens bij het ontbijt een glas druivensap kun nen drinken, en dan niet dat hel dere sap uit pak of fles, maar uit onze eigen sappers. Als je ziet hoe druivensap uit eenpers, thuis of in de wijnkelder, stroomt, troebel, grijsgroen, dan besef je wat er al lemaal met dat sap moest gebeu ren om het zo mooi in fles of pak te krijgen. Vers geperst heeft dan ook meer smaak en aroma, om van an dere eigenschappen niet te spre ken. Het is fris, opwekkend, een energie-stoot voor de hele dag. Karbonaadjes We kunnen ook de schaal met druiven een goede plaats in de keuken geven. Voor échte seizoen gerechten. Nu de eerste nieuwe zuurkool er weer is, voegen we voor de laatste vijf minuten kook tijd een handjevol druiven toe, ge halveerd, van pitten ontdaan om de zuurkool een heerlijke, zachte smaak te geven. Een varkenskarbonaadje zal ook in zijn schik zijn met wat druiven. Bestrijk het vlees, vóór het in de pan gaat, met goede Franse wijn mosterd (de scherpte verdwijnt tijdens het braden) en leg in de braadboter wat gepelde, gehal veerde en van pitjes ontdane drui ven. De zachl-rinse smaak van de druiven, de lichte zoetheid, past uitstekend bij het ietwat zware van het varkensvlees. Ook voor een feestelijk varkenshaasje is dit een goed idee. Maak dan de jus af met wat room. eventueel met half om zure room In Gascogne, het land van de een delevers, legt men in de boter bij het bakken gehalveerde druiven, die dan wel eens besprenkeld wor den met een drupjë armagnac - dat heerlijke goudbruine stooksel, de vurige ziel van Gascogne. Een gerecht, dat 30 jaar geleden nog tot de culinaire topgerechten behoorde, nu totaal vergeten, is de Tong Véronique. Tong met druiven in een witte wijnsaus. De vis werd in witte wijn met kruiden gepo cheerd. evenals de gepelde (mus kaatdruiven. Van het pocheer vocht werd met boter en room een fluwelige saus gemaakt, en de druiven kwamen als fraai groen garnituur op de blanke vis. Maar nee - de nouvelle cuisine maakte korte metten met dit toch heel fij ne gerecht. Vis met rabarber mocht wel - met druiven niet. On begrijpelijk. Wina Boni Enkele jaren geleden was er veel commotie over be smetting van eieren door sal monella. Nog heel geregeld vraagt men bij de Voedingstele foon van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding of men weer rauwe eieren kan eten. Het antwoord hierop is: neen. Maar gekookte of gebak ken eieren kunnen wel. De inhoud van een ei (eiwit en dooier) is meestal vrij van bac teriën. Alleen wanneer de eier stokken van een kip zijn geïn fecteerd met bepaalde bacteri ën bestaat de kans dat deze ook in de eidooier terechtkomen. Salmonella enteritïdis is een bacterie die daartoe in staat is. De pluimvee-industrie heeft maatregelen genomen om spe ciaal deze bacterie uit te roeien, maar op dit moment is de pluimveestapel er nog steeds niet geheel vrij van. Hoewel de kans zeer klein is, kan het in wendige van het ei dus nog al tijd besmet zijn. De schaal van een ei is vaker besmet met salmonella, door dat deze bacterie voorkomt in de uitwerpselen van kippen. Als eiwit en eidooier met de schaal in contact komen, kun nen ze worden besmet met sal monella. Ongunstige omstandigheden bij het bewaren, zoals een te ho ge temperatuur, kunnen de bacteriegroei bevorderen en de kans op voedselvergiftiging vergroten. Wie het risico wil te rugdringen doet er verstandig aan eieren te bewaren in de koelkast en in de oorspronke lijke verpakking. Waslaagje Aan de buitenkant van de schaal zit een beschermend waslaagje dat het ei beschermt tegen het binnendringen van bacteriën. Was eieren daarom nooit af, maar veeg ze hooguit droog af om vuil te verwijderen. Leg eieren ook niet in het eier rekje in de koelkastdeur. Elke keer als de deur wordt geopend komt er condensvocht op de ei eren, waardoor het bescherm- laagje wordt aangetast en er een grotere kans is op bacterie- groei. Een besmet ei kan tot voedsel vergiftiging leiden als het niet of onvoldoende wordt verhit. Door-en-door verwarmen tot minimaal 70 graden Celsius zorgt ervoor dat de bacterie wordt gedood. Een ei is goed gaar als het eiwit en de eidooier geheel gestold zijn. Dat bereikt u door eieren zeven minuten te koken. Bij het bakken van een ei of van een omelet moeten het eiwit en de hele dooier hard zijn. Het is af te raden rauwe ei eren of producten met rauwe eieren te eten. Extra hygiëne Gaan er toch rauwe eieren in gerechten, zoals in pudding, bavarois, mousse en mayonai se, dan is extra hygiëne nood zakelijk. Gebruik altijd een ei- scheider bij het scheiden van eiwit en dooier, dus niet langs de schaal laten lopen of via de handen. Het gerecht moet op de dag van consumptie worden bereid en in de koelkast worden weggezet. Omdat er altijd risi co van besmetting bestaat, is het verstandig om geen restjes te bewaren Voor keukens van instellingen, bedrijfsrestaurants en de hore ca zijn gepasteuriseerde vloei bare eiwitten en eidooiers ver krijgbaar. Helaas is voor de particuliere consument geen goede vervanger voor rauwe ei eren voorhanden. Bij pudding, bavarois of mousse kan rauw eiwit worden vervangen door room: een kleine 1/2 dl room per eiwit van één eiHet gerecht wordt hierdoor wel vetter. Niet iedereen wordt ziek van salmonella. De een is hiervoor gevoeliger dan de ander. Kin deren jonger dan vijf jaar, zwangeren, bejaarden met ver minderde weerstand, zieken en herstellenden moeten extra voorzichtig zijn met het eten van eieren die niet helemaal zijn gaar gemaakt Ineke Volkers Het autovrij maken van de Markt in Middelburg heeft de familie Louws van 't Visüüs 'De Bakkêête' op een heel goed idee gebracht. Met de Taxicentrale is geregeld dat gasten die een tafel reserveren voor een luttel bedrag thuis worden opgehaald en na het diner veilig terug naar huis gebracht. Zo'n retourtje 'Diner Taxi' kost Middelburgers een tientje voor vier personen, Vlissingers zijn vijftien gulden kwijt en het duurst is een ritje Domburg: vijfentwintig gulden. Anneke en Kees Louws hebben voor hun restaurant een naam ge kozen die ze aan toeristen nog wel eens zullen moeten uitleggen. Maar dat geldt waarschijnlijk voor meer dingen. Een stel, naar de spraak te oordelen afkomstig uit het noorden des lands, stond even ongelovig te kijken toen de serveerster een 'bolus' aanraadde bij de koffie. De verklaring dat het een nogal zoete hap was, bleek geen aanmoediging. „Geef er voorlopig maar één om te probe ren." Ik constateer vaker dat personeel moeilijk kan uitleggen wat er pre cies in een gei-echt zit of wat de garnituren zijn. De bediening van 'De Bakkêête' is overigens bereid willig genoeg om ter wille van de nieuwsgierigheid van de gast rug gespraak met de keuken te hou den. En je wordt heel vriendelijk ontvangen in een gemoedelijke sfeer. Precies wat je verwacht in een restaurant met zo'n knusse naam. Zeeuwen weten natuurlijk dat de 'bakkeet' het stenen optrekje met pannendakje naast de boerderij was, waar met name op Walcheren de meid het brood bakte, 's Zomers werd er ook wel eens een licht bier gebrouwen, dat in de oogsttijd de dorst moest lessen van de zwoe gende en zwetende landarbeiders. De bakkeeten die zijn gespaard gebleven, herbergen nu vaak de verwarmingsketel. Specialiteiten Kees Louws, die in de keuken staat, exploiteerde in vroeger tij den een strandpaviljoen. Dat ver klaart waarschijnlijk zijn uitge sproken voorkeur voor vis, schaal- en schelpdieren. Zijn specialitei ten liegen er niet om: Alaskakrab (écht anders, het proberen waard') tegen een dagprijs, Naar eigen in zicht bereide Kreeft (500 gram), eveneens tegen dagprijs, Visscho tel van 't Vishhs, bij bestelling door twee gasten f 69,00 per per soon. Een pittige prijs maar er zit dan ook heel wat in: gegrilde forel, gebakken tong, gegratineerde oester, kabeljauw-, schol-, zalm en poonfilet, gestoofd in witte wijn met Noilly Pratt. Dit alles ge serveerd met een frise salade en naar keuze frites of rijst. Het begrip dagprijs kom ik nóg een paar keer tegen op de kaart, bij de gebakken zeetongetjes met re- mouladesaus bijvoorbeeld Ik vind het een geruststellende me dedeling die kan betekenen dat de chef zijn spullen vers inkoopt en niet met grote hoeveelheden in de diepvries propt wanneer de prij zen laag zijn. Ik bestel de lichtgebonden kreef tensoep omdat de toevoeging 'Zo as 'n oort' me intrigeert. Inder daad is het een lichte soep, niet met zo'n plens room, maar wel met een pittige kreeftensmaak. Geser veerd in een terracotta kom met een likeurglaasje lichte cognac er naast, dat je naar wens door de soep kunt roeren. Voorf 14,50 geen dure tractatie. Knapperig stok brood met kruidenboter komen er bij op tafel, eenvoudig, zonder 'si- de-plate', zo uit het vuistje. Vervolgens kies ik de Alaskakrab, één van de specialiteiten van de chef. De dagprijs blijkt f 65,te zijn. Daar krijg je een gigantische portie krab voor, zeker 500 gram. Als de schotel krab op de rechaud staat is daar nog nauwelijks plaats op voor een bakje saus van garna len. tomaat en hele schijfjes knof look, een bakje gesmolten boter met eveneens schijfjes knoflook, een schoteltje met een heel lekkere combinatie van zeekraal en tau- geh en een schoteltje met een mengsel van 'tamme' en wilde rijst. Wat gemengde salade met mayonaisedressing en gebakken brooderoutons completeert de maaltijd. Alaskakrab is een schaaldier uit de noordelijke zeeën, dat snel po pulair aan het worden is. Er zit enorm veel vlees in deze krab, die gekookt een prachtig rode schaal heeft Liefhebbers preferen deze krab boven kreeft. Ik krijg er een kreeftenschaar bij. die ik niet no dig heb, want de keuken heeft het nodige voorbereidende kraak werk al verricht. Wel peuter ik naar hartelust met de kreeften vork het zilte krabvlees uit de scharen. Walcheren en de zee bepalen sfeer en aanbod in 't Vishhs 'De Bakkêê te', al merk ik ook wat Mediterra ne invloeden op. Bij de voorge rechten zie ik Salade met Griekse kaas en Tonijnsalade (beide f 13,50), lichtgerookte kipfilet met truffeldressing (f 15,00) maar ook: Zelfgerookte Zalm met spekjes dressing (f 16,50), een half dozijn creuzes (f 17.50) en een Cocktail van Hollandse Garnalen (f 17,50). Als warme voorgerechten is er keus uit Gegratineerde Mosseltjes (f 12,50), een half dozijn Gegrilde Oesters (f 17,50) en Garnalen in Olijfolie en Knoflook (f 15,00). Zoon Michel Louws is graag met knoflook in de weer. Op het ogen blik staat hij in een Australische keuken op een eiland voor de kust van Queensland, ter hoogte van Gladstone. In maart volgend jaar neemt hij zijn plaats naast zijn va der weer in, met veel inspiratie en nieuwe recepten, neem ik aan. Behalve Kreeftensoep vermeldt de kaart een Dagsoep voor f 7,00, Uiensoep (f 8,50). Goedgevulde Vissoep met Tomatenpesto (f 10,50), Pittige 'Hornet'-soep (f 10,50). Uit de hoofdgerechten vis valt moeilijk te kiezen: Zelfgemaakte Ravioli met fijne Visvulling en een romige Trulïelsaus (f 29,00), Ka beljauw op Portugese wijze (f25,00), in witte wijn gekookte Mosselen (dagprijs), roergebak ken Scampi met Risotto en Knof looksaus (1' 32,50), gebakken Oos- terscheldepaling (f 35,50), Paling in 't Groen (f 35,00), Vier verschil lende Visfilets, gebakken met een Kreeftensaus (f 29,00), in boter ge bakken Zeetong (dagprijs, Duo van gestoomde Tong en Zalm met witte wijnsaus (f 27,50), gebakken Scholfilet (f 21,00) en gegrilde Fo rel (f23,50). Vis is de hoofdmoot maar wie geen vis lust heeft keus uit vier vleesge rechten zoals; Pittige ragoht van Zeeuws Ree in rode wijnsaus (f 32,50), Boterzachte Varkens haas met romige champignon saus, Gegrilde Koteletjes van Zeeuws Lam met Provencaalse saus (f 32,50) en Entrecóte van de Gril met kruidenboter (f 29,00). De Vegetarische Hoofdschotel kost f 24.50. De kaart ondergaat half oktober een wijziging. Dan komen er weer wat aparte desserts naast de ijsge- rechten die 's zomers prevaleren Rest nog iets te zeggen van de wijnkaart met achttien witte wij nen voor bij de vis, in prijs varië rend van f 26,50 tot f 58,50 (Cha blis). De huiswijnen kosten alle f 23,50 per fles. f 17,50 per karaf en f 4,25 perglas. In roodiser keus uit zes zeer redelijk geprijsde wijnen. Rien van Reems 't Visüüs 'De Bakkêête' Markt 53A 4331 LK Middelburg Tel. 0118-639537 In de zomer elke dag open, 's winters op dinsdag dicht Keuken open van 11 tot 21.30 uur; dit laatste tijdstip wordt flexi bel gehanteerd Creditcards: Amex, Eurocard, Visa. Diners Club en JCB. Verder pinnen en binnenkort chipknip. Rolstoelen mogelijk Kinderen welkom Anneke en Kees Louws met enkele visspecialititen. foto Ruben Oreel foto Dinand Buisman Johan Sand demonsteert het melken bij en van zijn vijftien Haf lingers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 35