Alleen aan de macht Het laat mij nu koud wat de buitenwereld van me vindt PZC reportage Bizarre plaatselijke politiek GTST-actrice Isa Hoes Als mijn partij het nou eens alleen voor het zeggen zou hebben. Een stille wens van elke politicus. In Nederland-coalitieland een utopie. Of toch niet In Oost- Groningen hebben de communisten het alleen voor het zeggen. In Limmen heeft de plaatselijke partij de absolute meerderheid. Hoe komt dat Hoe werkt het Over verkiezingsbeloften die verbroken worden. Vriendjespolitiek. En de wel zeer smalle marges. Ik heb geen enkele behoefte om over ons college te praten. Koert Stek (82 jaar), wethouder van het Oost-Groningse Rei- derland, trilt van opwinding en wappert met zijn zakagenda. In Reiderland maakt het gestaalde kader van de Nieuwe Com munistische Partij Nederland (NCPN) de dienst uit. Stek heeft geen tijd, ondanks de gemaak te afspraak via zijn secretaresse. En geen zin. Als hij ook nog hoort dat er met ande ren wordt gesproken, barst hij uit in een: „Dan worden we dus ook nog uit elkaar gespeeld. Het gesprek is hierbij beëin digd." Het was een onverwachte dreun voor de plaatselijke PvdA. En een verrassing voor de rest van Nederland. Vier jaar na de val van het wereldcommunisme bekeerde het Oost-Groningse Reiderland zich radicaal tot het marxisme-leninisme. De NCPN. een Oost-Groningse voorzetting van de in GroenLinks opgegane CPN, behaalde maar liefst zeven van de dertien zetels in Reiderland. Een gemeente (7100 inwo ners) die in 1990 ontstond door het samen voegen van Nieuweschans met de rode burchten Beerta en Finsterwolde. PvdA-fractievoorzitter Ruud Hietbrink herkent de reactie van Stek. Hij weet wat het is om onder een NCPN-bestuur te le ven. De twee wethouders zijn beiden van die partij. Stek is een ervaren rot in het vak. Acht jaar was hij gedeputeerde van de provincie. Zijn opleiding tot volbloed De wethouders Rood (links) en Hes voor het Limmense gemeentehuis: „Het gevoel van de mensen in Limmen was dat het oude bestuur te ver van de bevolking af stond. Er werd niet geluisterd." fotoCeesZorn communist heeft hij nog in Moskou geno ten. „Als bestuurder kan ik prima met Stek uit de voeten. Maar zodra er pers of publiek bij is, gaat hij aan politiek doen. Dan valt er niets meer met hem te begin nen". De NCPN kan de kiezers uitstekend be spelen. Het is één van de oorzaken voor de winst van de partij in 1994. En een reden waarom het college van PvdA en Alge meen Belang (nu respectievelijk vier en twee zetels) het niet redde. Onder de gordel „In de campagne voor de verkiezingen heeft de NCPN ons collegebeleid tot de grond toe afgekraakt. Hun aanvallen gin gen tot onder de gordel. Zo zouden we ge handicapten dwingen om uit het dorp te verhuizen omdat het college weigerde be paalde voorzieningen aan het huis te ver goeden. Aantoonbaar onjuist. Maar het werd wel geloofd." Daarnaast beloofde de NCPN dat onder hun regime de belastingen en gemeente lijke heffingen niet verhoogd zouden wor den. Terwijl de gemeente armlastig is en al jaren onder curatele van het rijk staat. Die bepaalt de hoogte van die tarieven. „We hadden echter geen antwoord op die loze beloftes." Andere oorzaken speelden de PvdA ook parten, zoals de afstand van de dorpen in de gemeenten. Als wethouder van het toen nog zelfstandige Nieuweschans kwam Hietbrink regelmatig de kiezers op straat tegen. Nu kon dat niet meer. Boven dien pikten veel kiezers het niet dat hij geen 'autochtone' Groninger was, inclu sief het bijbehorende dialect. Na ruim twee jaar NCPN-bestuur blijkt de rode revolutie toch niet te zijn uitgebro ken. „De paspoorten en rijbewijzen wor den nog steeds verstrekt", grijnst Hiet brink. Het communistich college is nu eenmaal gebonden aan bestaande afspra ken, het rijk en de provincie. De marges voor eigen beleid zijn smal, maar worden ook niet benut. Hietbrink: „De kritiek van de oppositie is juist dat de wethouders zo weinig eigen politieke keuzes maken. Ze laten zich braaf door de ambtenaren op sleeptouw nemen." Na driekwart jaar werden bovendien de verkiezingsbeloften verbroken. Op last van het rijk moesten de belastingen ge woon omhoog. „Volgend jaar met maar liefst 15 procent. Gigantisch! En wij krij gen de schuld, want de PvdA zit in het ka binet." De bevolking van de dorpen bestormt niet met hooivorken gewapend het gemeente huis. In de lange straten met arbeiders huisjes büjft het rustig. In bijeenkomsten wordt aan de bevolking uitgelegd dat de partij niet anders kan. Dat 'Den Haag' de impopulaire maatregelen oplegt. Hiet brink: „Dat wordt nog gepikt ook. Ongelo felijk. Als de PvdA dit had geflikt zouden we zijn afgeslacht." Arm Wat Hietbrink nog meer dwars zit, is dat de NCPN de arme status van de gemeente koestert in plaats van deze te veranderen. „Ik heb sterk het gevoel dat de NCPN het toch wel handig vindt om onder curatele van het rijk te staan." Een één-partijcollege is kwetsbaar. Al snel wordt aangenomen dat bepaalde bur gers bevoordeeld worden. Hietbrink: „Ik heb het gevoel dat communisten nog wel eens extra geholpen worden, maar ik kan het niet hard maken. De NCPN heeft spreekuren ingesteld. En opeens consta teer ik dat het bedrag dat uitgegeven wordt aan koelkasten en gasfornuizen voor uitkeringsgerechtigden vier keer zo hoog is als onder ons college." Na de weigering van de NCPN-wethouder, zijn onderdanen maar geraadpleegd over de zegeningen van het gemeentebestuur. In Nieuweschans, vanouds een PvdA-bol- werk, wordt vooral geklaagd over de hoge tarieven. De heer Snel stapt van zijn fiets: „Daar hebben ze dus niets aan kunnen doen, die sukkels De meesten zien dan ook geen enkel verschil met het vorige col lege. In het rode bolwerk Finsterwolde weet een trouw NCPN-stemmer dat er niet veel anders te verwachten valt. De gemeente is nu eenmaal gebonden aan 'Den Haag'. „De anderen deden niets, deze kunnen niets." Rond de kerk en de losstaande to ren aldaar ligt een enorme begraafplaats. Grafgraver De Kluiter kijkt triest als het communisme ter sprake komt. „Ik heb al tijd trouw CPN gestemd, maar ik weet het niet meer." Hoe vindt hij dat het NCPN- gemeentebestuur het doet „Ach, die kunnen ook niets, omdat ze met andere partijen moeten samenwerken. Zitten ze alleen in het college Nee hoor, dat heeft u verkeerd begrepen. Dat zou mooi wezen. Ha, ha." Limmen In Limmen woon je niet. daar rijd je door heen. Dat dacht de vrouw van het CDA- raadslid Arie van Noord. Maar op een dag sloeg het echtpaar op de oude rijksweg Een jonge Brabantse vrouw op een oude Amsterdamse fiets, Isa Hoes. Toen zij gecast werd voor Goede Tijden Slechte Tijden wist ze niet wat een soap betekende. Ook niet wie Antonie Ka merling was. Nu wel. „Mijn eerste vriendje was een grote blonde jongen, de mooiste van de school. Toen ik hem voor de eerste keer zag dacht ik: die moet ik hebben. Hoe ik 't gedaan heb weet ik niet, maar het is wonderwel gelukt. Onbegrijpelijk ei genlijk, want ik was een stil, braaf Bra bants meisje dat wel de pil had, maar alléén om op tijd mijn menstruatie te re gelen." Zolang ik bij m'n ouders thuis heb ge woond. ben ik één keer 's nachts te laat thuisgekomen. Dat is toch redelijk netjes. Ik was in die tijd ook nog heel erg introvert. Bovendien had ik naar jon gens toe ook niet bepaald een universele smaak, want ze moesten geen macho's zijn, maar er wel zo uitzien. Nou, zie die maar eens te zoeken. Maar die eerste jon gen had 't - hij is later ook naar de mari niers gegaan. Ik bedoel maar: dat is toch redelijk beeldbevestigend. M'n tweede vriendje was iets netter, maar toch ook een beetje kunstenaar. Hij deed van alles. Ook dat vond ik inte ressant - als mensen met iets en met zich zelf naar buiten kwamen had ik toch al tijd al zoiets van: dat kan 'ie toch maar. en dat kan 'ie óók. Ik stond altijd met open mond te kijken. Ik kon nog heel erg opkijken tegen mensen en vooral tegen jongens. Ik viel ook altijd op slonzige mannen. Niet slonzig in de zin van alles slonzig, maar delen daarvan. Zoals Antonie met die lange haren, een beetje onverzorgd en toch die onschuld in die ogen. Hij is een mooie man. Daarom snap ik heel goed dat er zoveel meisjes achter hem hebben aangelopen en dat hij er een paar jaar geleden uit Amsterdam voor is weg gevlucht. Zelfs als 'ie op drie hoog in z'n kamer rondliep, stonden ze hem aan de overkant van de straat op drie hoog met een telelens te fotograferen." Impact „Maar dat Goede Tijden Slechte Tijden, dat had zo'n geweldige impact, daar kan niemand zich een voorstelling van ma ken die het niet zelf heeft meegemaakt. Zelfs bij mij in het rustige Brabant ston den de kinderen ineens in de tuin. Idioot gewoon. Of ik zat boven en hoorde op de benedenverdieping gestommel en ja hoor, dan stonden er weer drie in m'n voorkamer. Die waren dan via de achter deur naar binnen gekomen, zoals dat bij ons gebruikelijk is. Wat komen jullie doen? Ja. even kijken. Soms kwamen er horden schoolkinderen tegelijk. Dan zag ik ze op de fiets aankomen en vluchtte ik met kloppend hart naar boven. Ach jij, zei m'n vorige vriend dan. jij over drijft altijd zo. Maar je weet gewoon niet hoe 't voelt als het je overkomt. Overal waar je liep keken ze. Dat gesmoes. Ze is 't niet. ja joh. ze is 't wel. Weer omkijken. Expres naast je gaan staan in de super markt. die dingen. Terwijl als je toch er gens in het leven anoniem wilt zijn. dan is dat volgens mij in je eigen tuintje en bij je eigen supermarkt. En nu heb ik nog maar twee jaar en een paar maanden in die serie meegespeeld, kun je nagaan wat Reinout Oerlemans en Antonie allemaal te verduren hebben gekregen." Vluchtgedrag „Twee jaar later word ik gebeld door ie mand van Van den Ende. Of ik belang stelling had voor Goede Tijden. Ja. wat is dat dan? Dat is een soap. Maar wat is dan een soap? Dat is een soort Medisch Cen trum West. maar dan dagelijks. Enfin, om een lang verhaal kort te maken, eerst kon ik niet. De tweede keer ook niet. Maar ze bleven aanhouden, want mijn casting-agente had gezegd: haar moetje hebben. Dus langzamerhand raakte ik nog vereerd ook. Ik erheen. Maar ik wist nog steeds niet waar het nu echt om ging. Ik kwam in die studio ook nog in de ver keerde ruimte terecht. En toen ze me om riepen. verdwaalde ik wéér. Op 't laatst ben ik ongeveer aan m'n nekvel meege trokken om op tijd die test te kunnen doen. Alle Australische mensen van die soap waren erbij aanwezig. Later bleek dat ook die jongens er zaten. Maar ik was zo overdonderd, ik wist niet wat me over kwam. Haast, haast, haast. Dus ik deed die test en werd daarna weer het gebouw uitgegooid. Ik kende niemand en nie mand mij. In de tram kreeg ik vervolgens ruzie, dus ik dacht: wat een rotdag. En tenslotte kreeg ik het bericht dat ik niet was aangenomen." Vergissing „Een ander heeft daar echt geen idee van. We waren er wel voor gewaar schuwd, maar de praktijk overtrof alles. Antonie kreeg gewoon vluchtgedrag Bo vendien. dat is in mijn geval nog het merkwaardige aan het verhaal, wilde ik aanvankelijk niet eens in zo'n serie. Als je pas bent afgestudeerd op de toneel school en ze vragen je om auditie te doen voor Medisch Centrum West, wat mij ge beurd is, dan is dat ongeveer het minste dat je wilt. Het is ver beneden je niveau. Dat roep je dan ook: het is goedkoop en het is véél te makkelijk acteren. Je bent in die fase nog héél arrogant. Du moment dat je de school verlaat denk je ook nog dat je de beste actrice van Nederland wordt. Maar ik was dus wel de eerste die erin zat. Ik deed auditie, werd aangeno men en durfde geen nee te zeggen." ..So what, dacht ik. Maar een week voor dat ze met die serie gingen draaien, werd ik opgebeld: ja Isa. sorry hoor, maar er is een vergissing in het spel. Jij staat al we kenlang ingevuld voor die rol. Je bent he lemaal niet afgewezen. Toen moest ik no ta bene binnen één dag beslissen, terwijl al die anderen er een hele zomer over hadden kunnen nadenken. Bovendien had ik die tweede keer ook nog zoiets over me van: o god. waar ben ik in 's he melsnaam in terechtgekomen? Ik had op mijn manier nog steeds verbeelding. Ik vond ook dat die jongens er niks van kon den. En tot overmaat van ramp zei Anto nie: hé leuk. ik heb met jou die auditie gedaan en dat kon ik me dan weer niet herinneren." „Maar ik vond die Kamerling tegen jou gezegd wel steeds leuker. Hij had een vriendin en ik een vriend, maar we spra ken toch wel eens af. Zo nu en dan wissel den we ook geheimpjes uit. We werden zo gezegd vriendjes, dus toen het tussen m'n vriend en mij na zeven jaar niet lek ker meer liep. was hij toch de eerste aan wie ik het vertelde. En toen begon 't. Waar slaap je dan vanavond, zei hij. Ja, bij een vriendin. Maar je kan ook bij mij komen, want ik heb een groot huis. En dan die twijfel. Isa niet doen. want je vindt hem veel te leuk. niet doen! Maar op zo'n moment heb je dan al van jezelf verloren. Ik had ook bij hem héél duide lijk dat gevoel: die wil ik hebben. Een jongen met een mooie uitstraling, 'n beetje slonzig, geen macho, maar toch weer wel. Lui ook en toch weer een hele boel energie. Ik geef toe. ik heb een bij zondere voorkeur." „Ik ben bovendien jaloers. We hebben daarom nu ook een afspraak gemaakt dat we niet meer vreemd gaan. Daar kan je lang en kort over praten, maar het is meer een afspraak met onszelf dan naar elkaar toe. We hebben alles uitgepro beerd. maar ervaren dat het meer kapot maakt dan dat het iets toevoegt. Kijk. het gebeurde. Daar zijn dan de omstan digheden naar. Het was ook geen zoeken. Maar meer de angst om te binden. Ik kan me dat bij mannen ook wel voorstellen, die angst: moet ik nu m'n hele verdere leven met die ene vrouw door Dat heeft 'ie misschien nog wel eens en ik zie ook wel eens een man van wie ik denk: wat is die leuk. Maar ik heb de ervaring dat dit dus niet werkt. Dus zo kinderachtig ben ik nu niet meer. Ik kan dus zeggen: nee, nu niet meer Hoes, het is afgelopen. We zijn er namelijk allebei achter gekomen dat het ons heel veel tijd kost om weer dichter bij elkaar te komen. Dat andere mensen het wel probleemloos kunnen, dat is hun zaak. maar ons drijft het uit elkaar." „Antonie roept nu nog harder dan ik om kinderen en ik op mijn beurt zeg dus ook: mijn carrière is allang niet meer zoals ik dacht dat die zou worden. En dan komt meteen ook die gekke discrepantie. Want sinds ik mijn carrière eigenlijk niet zo belangrijk meer vind, heb ik ontzet tend veel werk. Ik heb ook nooit op iets gewacht, altijd zelf het initiatief geno men. Tien jaar geleden hield ik mezelf nog veel te vaak tegen. Als mensen in eens gingen zingen of schilderen, dan dacht ik: hou toch op zeg, doe gewoon." Jaloezie „Maar nu merk ik dat dit voortkwam uit een soort angst of uit jaloezie. Ik wilde het wel. maar ik durfde niet en vervol gens vertaalde ik het in belachelijk. Maar ik ben nu óók aan het zingen en ik doe ook rare dingen, wat. kan mij het schelen, het is toch mijn leven Ik ben veel te veel en veel te lang bezig geweest met wat de buitenwereld ervan vond en wat ik van anderen vond. Maar daar heb ik resoluut een streep onder gezet. Ik heb met andere mensen geen fluit te maken, niks." Isa Hoes: „Du moment dat je de toneelse Jan D. Swart van Nederland wordt." ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 sbw hooi verlaat denk je dat je de beste actrice Haarlem-Alkmaar rechtsaf en belandde in een rustig en groen dorp. Overwegend katholiek, met grote gezinnen en bruisend van gemeenschapsleven. Zo raakte Van Noord in de plaatselijke po litiek verzeild en werd zelfs wethouder in een college van CDA (vier zetels) en PvdA (twee), volop gesteund door de VVD (ook twee). Op 2 maart 1994 kwam daar abrupt een eind aan. De plaatselijke groepering Limmer Gemeenschap iLG) vermorzelde de college-partijen 68.9 procent van de kiezers stemde op deze partij. De 'landelij ke' drie wisten zich met ieder één zetel nog net in de raad te handhaven. „Het verlies was wel voorzien, maar niet in deze mate", verzucht Van Noord in zijn riante tuin. De Limmer Gemeenschap, in de jaren zeventig onstaan als een lokale afsplitsing van de toenmalige KVP. wist volgens hem met succes de onvrede in het dorp (6000 inwoners) te mobiliseren. De bouw van een duur gemeentehuis en de omstreden reconstructie van de rijkweg kostten de college-partijen de kop. De ironie wil dat juist die winstpunten van de LG niet meer zijn terug te draaien. De geplande feestelijke opening van het ge meentehuis werd geschrapt, maar daar bleef het bij. „Inderdaad. Maar er was meer aan de hand", zegt wethouder Ber Hes. die samen met zijn LG-collega Rood de gemeente bestuurt. „Het gevoel van de mensen in Limmen was dat het oude be stuur te ver van de bevolking afstond. Er werd niet geluisterd. Het vorige college heeft de onvrede zelf gekweekt. Erfenis De plaatselijke partij beloofde de kiezers bovendien geen lastenverzwaring en het instandhouden van de bestaande voorzie ningen. De toezeggingen bleken moeilijk te realiseren De bestuurlijke vrijheid is klein, zo ondervindt de wethouder nu ook. „Eigenlijk kun je deze eerste jaren nog weinig doen. We zitten met de financiële erfenis van het vorige bestuur. Er moet eerst orde op zaken worden gesteld." Bovendien is er gekort op de uitkering uit het gemeentefonds. De wethouder dekt zich als een volleerd politicus al in. „Als blijkt dat onze verkiezingsbeloftes aan toonbaar onhoudbaar zijn. kun je dat de kiezers wel uitleggen. Het is lastig, maar ik denk dat ze daar wel begrip voor kun nen opbrengen." Het gebrek aan bestuurlijke ervaring is het CDA-raadslid Van Noord een doorn in het oog. „Ze denken dat besturen zo ge makkelijk is. Die dorpspartij plukt echter zo maar mensen van de straat en zet ze in de raad Dat gaat goed fout, In het dorp wordt er al over gemopperd." Hes haalt zijn schouders op. „Ach, met dit raadslid communiceren we alleen nog maar in de raad Zijn wijze van handelen is voor ons niet acceptabel meer. Hij spelt elk woord dat ik zeg en gaat daar vervolgens vragen over stellen. Ook verschuilt hij zich achter roddel. Heel vervelend allemaal." Geworteld Over de bestendiging van de enorme winst van de LG, is de wethouder echter optimistisch. „Ik denk dat de partij goed geworteld is in de gemeenschap. Maar een Limmer is direct. Als het hem niet bevalt, laat hij het meteen weten en stapt hij zo over naar een andere partij." Op het drukste plaats van het dorp, de in gang van de plaatselijke supermarkt, la ten bewoners weten het college het voor deel van de twijfel te gunnen „Ze doen hun best en het is altijd beter dan het vo rige college", zegt een oudere man. Een jonge vrouw zeult met haar boodschap pentas. „De LG doet het niet veel beter. Maar wat ik leuk vond is dat door de ver kiezingsuitslag de andere partijen eens het lid op de neus kregen." Een lachje. „Heel gemeen van mij. maar daar heb ik wel van genoten." Wilfred Scholten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 31