Kinderpornobende niet vervolgd Het milieu als oorlogswapen PZC Forse ingreep in groen onderwijs Justitie trad nauwelijks op tegen netwerk met Hulster connectie Wiet winkel Dossiers in het gerechtshof van het Belgische Dendermonde beschrijven kil welke gruwelijke daden een kinderpomoben- de met diverse minderjarigen beging. Ondanks allerlei be wijsmateriaal over de bestialiteiten, die ten dele op adressen in het Zeeuws-Vlaamse Hulst werden begaan, heeft Justitie de verdachten van het netwerk nooit echt vervolgd. door Jolande van der Graaf en Donald Bax De bewuste dossiers omtrent de Nederlands-Belgische criminele organisatie hebben vier jaar lang ongebruikt in de kelder van de rechtbank van Dendermonde gelegen. De 'Temse-bende' zou zich onder meer hebben bezighouden met het werven en ontvoeren van kinderen en tieners en het hou den van seksorgies tussen vol wassenen en minderjarigen. Een bende die zich mogelij k nog steeds met dit soort praktijken bezigholidt, want opnieuw lijkt de Belgische justitie ernstig in gebreke te zijn gebleven en zijn de verdachten, over wie zoveel belastend materiaal beschik baar is, nooit vervolgd. De Belgische werkgroep Mork- hoven - een groep privé-speur- ders die er soms zeer onortho doxe onderzoeksmethoden op nahoudt - kreeg onlangs toe gang tot het dossier. Omdat niets mocht worden gekopieerd, heeft onderzoeker M. Vervloe- sem alle dossiers overgeschre ven. Het uit Dendermonde afkomsti ge dossier „ligt nu in Gent, om dat daar een afpersingszaak te gen de werkgroep dient voor het Hof van Beroep", zegt een zegs man van het gerechtshof. „In het onderzoek naar het kinder- pomocircuit is destijds iemand op in beslaggenomen cassettes geïdentificeerd en in Nederland vervolgd. Omdat personen van deze organisatie een klacht over de werkgroep hebben neerge legd, is de kinderporno-zaak verder niet voorgekomen." Uit een uit 1992 daterende nota van toenmalig minister van Jus titie Wathelet blijkt echter dat 'destijds geen concretebewijzen voor afpersing' door de werk groep werden aangetroffen. Bij het gerechtshof in Gent zegt magistraat Cool: „De werk groep, dat zijn psychiatrische Crèche of niet: werkende moeder even zorgzaam Vrouwen met een baan die hun kind naar de crèche brengen, besteden niet minder zorg aan de kleine dan werken de moeders die geen gebruik maken van een kinderdagver blijf. De ene groep is gemiddeld 31,5 uur per week met het kind bezig, de andere 32,6 uur. Huis vrouwen daarentegen geven tien uur per week meer zorg aan hun kind. Onderzoekers van de universi teiten van Amsterdam en Lei den trekken uit de cijfers de conclusie dat gebruik van een kinderdagverblijf onder wer kende vrouwen niet ten koste gaat van de moederliefde. Het onderzoek is verricht in op dracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport en gisteren gepresenteerd op een studiedag in Breda. Economie De onderzoekers stellen dat kinderopvang belangrijk is voor de economie. Vrouwen die ge bruikmaken van crèches dragen 4,2 miljard gulden bij aan het nationaal inkomen. Dit levert het Rijk 1,3 miljard aan belas tingen op. Kinderopvang is ook van groot belang voor instand houding van de sociale zeker heid. Vrouwen die in vaste dienst zijn, profiteren veel meer van een „bedrijfsplaats" in de kinder opvang dan hun collega's met tijdelijk werk. Van de vrouwen die een vaste baan hebben en gebruikmaken van een dagverblijf, heeft 70 procent zo'n plek waaraan het bedrijf of de bedrijfstak meebe taalt. In de steekproef van de universiteiten maakte niemand met een tijdelijk of oproepcon- tract aanspraak op zo'n voor ziening. Groei Ondernemingen maken nog weinig gebruik van regelingen voor kinderopvang, stelt de stichting KidsConcem, die het bedrijfsleven adviseert en be middelt bij het zoeken naar crè cheruimte. KidsConcern denkt dat de komende jaren het aantal opvangplaatsen met 50 procent kan groeien. Bedrijven kunnen die investe ring snel terugverdienen, omdat ze vrouwelijke werknemers aan zich kunnen binden. De kosten voor werving, selectie en opleiding van telkens nieuw personeel zijn veel hoger, aldus KidsConcern. ANP patiënten die niet deugen. En die overgeschreven dossiers, daar klopt niets van." De woor den van Cool zijn merkwaardig. De werkgroep beschikt name lijk niet alleen over zeer speci fieke details, maar ook over dos siernummers, data en namen van rechercheurs. Ronselplaats Een speurtocht naar drie ver miste Belgische tieners leidde de werkgroep in 1992 naar een café in Temse - de ronselplaats van jongeren waaraan het net werk later zijn naam zou ontle nen. Het overgeschreven dossier ver telt een bizar verhaal. Jongens zouden in dat etablissement op gepikt worden. Een proces-ver baal wijst verder uit dat de poli tie van Temse in februari van dat jaar een van de hoofdver dachten, een Nederlandse eige naar van een herberg in Temse, op de hielen zat. Donderdagavond 6 februari 1992 kreeg de Nederlandse poli tie een anonieme tip dat in Waalre ontucht met minderjari gen werd gepleegd. Nog diezelf de avond viel de politie de be wuste woning binnen en trof daar onder meer een Belgische bestuurder van een kinderinter naat in gezelschap van de Rot terdamse hoofdverdachte, een 17-jarige Belgische jongen (schandknaap uit Amsterdam) en zijn twee broers van 14 jaar. Er werd een videofilm vertoond met beelden van de 17-jarige jongen die seks had met een ou dere man. De bewoner van het pand in Waalre kwam aan kin deren via de Rotterdammer, die door de politie in Waalre werd aangemerkt als souteneur en bevoorrader van kinderen.' Ronselaar Op 12 februari '92 verzocht het Belgische parket aan de rechter commissaris in Den Bosch om huiszoekingen te doen bij ge noemde Rotterdammer, de inwoner van Waalre en de be stuurder van het kinderinter naat. Twee dagen later deed hetzelfde parket in Middelburg een ver zoek om huiszoekingen in Hulst. Een inwoner van die stad bleek hoger in de hiërarchie van de bende te staan dan de Neder landse herbergier uit Temse. 'Die ronselt de j ongerende Hul stenaar zorgt voor transport', verklaarden enkele verdachten en slachtoffers. Diezelfde dag, zo blijkt uit de stukkenkwam de Belgische po litie in Waalre bijeen voor over leg met rechercheurs uit Waalre,* Eindhoven, Amsterdam en de CRI. Geen van die rechercheurs kon of walde deze week op de vier jaar oude zaak ingaan. Dan doemt de vraag op of de Belgische justitie en politie hun Nederlandse collega's wel van alle feiten op de hoogte hebben gebracht. Zo verklaarde de be stuurder van het kinderinter naat samen met een Amster dammer op Madeira homoseks te hebben gehad met knaapjes tussen de tien en veertien jaar. De Belg gaf ook toe dat hiervan videobanden zijn gemaakt en verkocht. De bestuurder van het internaat werd op 10 februari 1992 in be waring gesteld in Den Bosch op verdenking van uitlokking van ontucht en het invoeren, in voorraad hebben en versprei den van kinderporno. Het be richt werd getekend door een Bossche officier van justitie. Ook de Rotterdamse hoofdver dachte en de inwoner van Waal re werden aangehouden. Op verdenking, blijkt uit een rechtshulpverzoek door het ge recht in Dendermonde, van on tucht met minderjarigen en onder meer 'vervaardigen, in voorraad hebben, verspreiden en distribueren van kinderpor no.' Belangrijk is ook de verklaring van een andere Belg. Die vertel de dat in een Utrechtse studio pornografische films werden gemaakt van allochtone en au tochtone minderjarige jongens uit België. „De jongens worden betaald in geld en verdovende middelen, afhankelijk van de gespeelde scènes." Ook deze Belg noemt het adres in Antwer pen als geheime schuilplaats voor de weggelopen of zwerven de jongeren. Tijdens huiszoekingen op ver zoek van de Belgische justitie werd onder meer bij de herber gier uit Temse en de Hulstenaar kinderporno aangetroffen. In het huis van de bestuurder van het internaat vond de Belgische politie 65 cassettes met kinder porno, waaronder de banden uit Madeira. Aan het verbaal hangt ook een opzienbarende verklaring: ko per A die later een uitbater van een seksbar in Roosendaal bleek, zocht contact met de man van het internaat. De Neder landse politie laat er geen on duidelijkheid over bestaan: 'het terrein van deze Belg loopt via Antwerpen naar Roosendaal en Amsterdam'. De Rotterdamse hoofdverdachte bleek de con nectie met de Utrechtse filmstu dio. Duizend gulden Dan zijn er nog verklaringen van de misbruikte jongeren. „De baas van het café", ver klaart eenjongen, „heeft samen met de herbergier jongens ont voerd en naar een club in Am sterdam gebracht." De café baas, zelf ook niet 'schoon': „De bestuurder van het kinderinter naat had vaak seks met jonge Marokkaantjes uit St. Niklaas. Het pand in Utrecht dat werd gebruikt als pornostudio. foto Cees Kuiper/GPD door Rogier Jobse Irak bezondigde zich na de koude oorlog als eerste land aan ecologische oorlogsvoering. Dat gebeurde in 1991 tijdens de Golfoorlog. Vóór de geallieerde tegenaanval gooide Irak letter lijk olie op de Perzische golven. Enerzijds om de landing van mariniers tegen te gaan en an derzijds om een ontziltings-fa- briek van Saoedie Arabië - de grootste ter wereld - te treffen. Dit laatste zou catastrofaal ge weest zijn: 70-80% van de be volking krijgt zijn drinkwater uit zulke fabrieken. Bij de Irakese terugtrekking uit Koeweit werden de oliebronnen vernield of in brand gestoken om Koeweits economie te tref fen en verkenningsvluchten van de coalitie te bemoeilijken. Ecologische oorlogvoering is het opzettelijk aantasten van het milieu of het vernielen van door de mens gemaakte objec ten zoals dijken, dammen en kerncentrales waardoor ernsti ge schade aan het milieu wordt toegebracht. Om de gevechts kracht van de tegenstander te verzwakken valt men niet zijn strijdkrachten of infrastruc tuur aan maar wel zijn flora, fauna en industriële objecten. Door vervuiling, besmetting of inundaties wil men dan de mili tairen en/of de bevolking treffen en hen ook natuurlijke hulp bronnen ontzeggen. Ecologische oorlogsvoering kan gruwelijk 'effectief' zijn. Daar om hield een internationaal team van militaire en civiele be leidsmakers uit de VS, Rusland, Libanon en Turkije zich met dit probleem bezig. Eind vorig jaar verscheen daarover hun rap port. Verboden Men neemt aan dat in de oud heid bij oorlogvoering alles ge oorloofd was. Ecologische oor logsvoering is dan ook niets nieuws. Dat blijkt uit latere af spraken over oorlogsgebruiken. Zo vindt men in het Oude Testa ment het verbod om bij de belegering van een stad de vruchtbomen te kappen om niet nodeloos na afloop de voedsel voorziening te ontwrichten. Vergiftiging van waterbronnen waardoor een gebied blijvend onbewoonbaar zou worden was toen in het Midden-Oosten eveneens taboe. Dal wilde ook toen niet zeggen dat het niet ge beurde. De Mongoolse veroveraar Dzjengis-Chan (ca. 1155-1227) liet in vijandige gebieden die af hankelijk waren van irrigatie de De brandende oliebronnen in Koeweit: ecologische oorlogsvoering door de terugtrekkende Iraakse troepen in 1991. foto Greg English/AP kern van die systemen vernie len. Boeren die aan herstel werkten werden geëxecuteerd en migratiestromen kwamen op gang (op zoek naar voedsel en water). Sommige regio's hebben zich tot op de dag van vandaag niet kunnen herstellen. Maar ook de Europeanen kon den er wat van. Dat bleek bij voorbeeld in de dertigjarige oorlog (1618-1648) die werd ge voerd om godsdienstige en staatkundige redenen. Na af loop was van de bevolking van het Duitse rijk nog maar 25% over, het platteland was ont volkt en honderden dorpen wa ren verdwenen. Ook in de moderne tijd zijn er vele voorbeelden. In de jaren dertig stak de Chinese generaal (en later president) Tsjiang Kai-Sjek in zijn strijd tegen Ja pan dijken van de Gele Rivier door. De Japanse troepen wer den daardoor gehinderd in hun aanvalsmogelijkheden en hun voedselvoorziening. Een gebied van 1,5 maal zo groot als Neder land was overstroomd (de schattingen van het aantal do den lopen uiteen van een kwart tot één miljoen). Het gebruik van ontbladert ngs- middelen in Vietnam door de VS was bedoeld om het gebied rond steden, leger- en vliegbases te kunnen overzien en om de aan voerlijnen van de Vietcong (de 'Ho Chi Min route') zichtbaar te maken. Toen dit project in 1971 werd gestaakt was 8% van de landbouwgronden en 14% van de bossen verwoest. Het meest recente voorbeeld van Saddam Hoessein kwam al ter sprake. Met de moderne biotechnologie kunnen zeer gevaarlijke wapens worden geproduceerd die het milieu aantasten en/of vemie- Hij nam ze mee naar Nederland. De herbergier profiteerde daar van door videobanden te ma ken." De Nederlander zou per geselecteerde jongen duizend gulden hebben ontvangen. ..Inzake de inbeslagnamen rond de Nederlandse herbergier uit Temse en de Hulstenaar", meld de de Utrechtse officier van jus titie op 26 februari 1992 aan het Belgische parket, „is bij huis zoeking in een Utrechtse film studio een groot aantal video banden in beslag genomen. Ik stel voor dat u of de Belgische opsporingsbeambten contact opnemen met de zedenpolitie in Utrecht." Maar welk vervolg kregen het onderzoek, de aanhoudingen, de huiszoekingen? Volgens het gerecht in Dendermonde is 'één persoon geïdentificeerd en in Nederland vervolgd. Mogelijk ging het daarbij om de Rotter damse hoofdverdachte, die in een zedenzaak in hoger beroep ooit is vrijgesproken. Navraag bij de Utrechtse justi tie leerde dat de eigenaar van de Utrechtse filmstudio alleen voor een andere zaak is veroor deeld. De fractievoorzitter van D66 in de Middelburgse gemeenteraad, De Kraker, komt opnieuw met het idee - dit voorjaar lanceerde hij het ook al - een wiet winkel te openen waar gecontroleerd softdrug: worden verkocht. Zo'n zaak zou onder de vlag van eei stichting moeten gaan draaien. Deze benadering waarvoor gemeenten elders in Nederland - Zoetermeer, Bussum, Delfzijl - ook hebben gekozen, biedt een aan tal voordelen. De Winkelsluitingswet zou van toepas sing zijn waardoor overlast in de avonduren wordt voorkomen. Belangrijker echter is dat controle kan worden uitgeoefend op de kwaliteit van de softdrugs. In eerder instantie hoonde de Middelburgse politiek het idee van D66 weg, maar daarmee is de discussie niet ge sloten. Nog altijd is het softdrugsbeleid in Nederland onduidelijk. Het kopen van cannabisprodukten wordt gedoogd maar de aanvoer ervan in winkels is verboden: wat aan de voordeur mag, is niet toegestaan aan de ach terdeur. Deze week werd duidelijk dat de ministers Sorgdrager van Justitie en Borst van Volksgezondheid de achter deur nog een stukje verder willen dichtspijkeren. On der internationale druk kiezen ze voor een minder lankmoedige houding ten opzichte van de thuisteelt van nederwiet. En juist via die kleinschalige teelt bin nenshuis zou de bevoorrading van de coffeeshops, al dan niet ondergebracht in een stichting, moeten plaats vinden. Bij de discussie in Middelburg zal rekening gehouden moeten worden met het Haagse beleid. D66 komt met een sympathiek idee, maar het kan totaal verkeerd uit pakken. Als in Midddelburg de bestaande coffeeshops worden gesloten en daarvoor een officiële wietwinkel in de plaats komt de bij nader inzien op grond van lan delijke regels alsnog ook dichtgaat, is het tegendeel be reikt van wat D66 wil. In dat geval wordt de handel van softdrugs weer compleet het illegale circuit ingedrukt. Dat is riskanter dan de huidige situatie. In Middelburg doet men er verstandig aan het idee van D66 niet van tafel te vegen maar wel even pas op de plaats te maken. Eerst zal duidelijk moeten zijn voor welk beleid uiteindelijk op rijksniveau wordt gekozen. Daarna kan worden bezien of de suggestie van De Kra ker en de zijnen gemeentelijk inpasbaar is. 'B ve zu kin hee jes aar Ap1 de. cel: der vot om we gel De tat Va ja£ he len. Bijvoorbeeeld door het kweken of genetisch verande ren van insecten om zo oogsten te vernietigen. Of microben die bijna alles kunnen eten. zelfs beton van (stuw)dammen. Wel iswaar is dit soort 'wapens' in een verdrag van 1972 verboden, maar controle en sancties ont breken. Toekomst Ook het verdrag van 1977 dat wijziging van het klimaat ver biedt kent geen sancties. Dus zou opwekken of 'verplaatsen' van regenval - om de aanvoerlij nen van de tegenstander onbe gaanbaar te maken en meer ma noeuvreerruimte te krijgen op het droge eigen terrein - militair te verleidelijk kunnen zijn. Met alle gevolgen van dien voor het milieu. Ook de ionosfeer - de zo ne in de atmosfeer van 80 tot 400 km boven de zeespiegel - kan men manipuleren, waardoor de verbindingen via satellieten worden ontregeld. De militaire bevelvoering van moderne lan den is hiervan afhankelijk. De bovengenoemde verdragen zijn nog weinig vertrouwen wekkend. In het eerste Aanvul lende Protocol (1977) bij de Ver dragen van Genève (1949) staan verboden die bedoelen acties zoals van Saddam Hoesssein te verbieden. Maar de formulering bevat allerlei bepalingen als 'op grote schaal', 'langdurig' en 'ernstig'. Wie interpreteert dat? En kunnen landen die niet on dertekenden hun gang gaan? Rol voor de VS Het is zinvol dat de gevaren on der ogen worden gezien zoals het eerder genoemde, interna tionale team deed om naar on dubbelzinnige verdragsbepa lingen te kunnen streven. Dit soort samenwerking kan mee werken aan een internationaal klimaat waarin ecologische oorlogsvoering onaanvaard baar wordt. Militaire plannen makers zijn dan gewaarschuwd en politieke beleidsmakers kun nen in actie komen. Met brand merking van de landen die de desbetreffende verdragen niet willen ondertekenen en met pijnlijke sancties voor overtre ders. Voorshands zal de VN door zijn structuur en door onvoldoende machtsmiddelen dit alles niet kunnen realiseren. De VS zal dus wel proberen om met de Russische Federatie en China op dit punt op één lijn te komen. Waarna de VS als belangrijkste grootmacht ook leiding zal moeten geven aan de uitvoering. Het kabinet gaat het agra risch onderwijs en onder zoek ingrijpend aanpassen. In Wageningen komt een groot Kenniscentrum, een samenvoe ging van de Landbouw Univer siteit, de meeste onderzoeksin stellingen van het ministerie van Landbouw, en het Interna tionaal Agrarisch Centrum. Het praktijkonderzoek en de voor lichting worden geherstructu reerd en het agrarische beroeps onderwijs wordt versterkt. Dit staat in het kabinetsstand punt over de kennisinfrastruc tuur in de landbouw, dat vrijdag is verschenen. Het kabinet volgt een groot aantal aanbevelingen uit het adviesrapport dat burge meester Peper van Rotterdam in mei presenteerde. Peper concludeerde dat er on nodige onderlinge concurren tie. een versnippering van het opleidingsaanbod en een onver mogen tot vernieuwing is. Het agrarisch onderwijs en onder zoek kan en moet efficiënter en ook moet het zich meer richten op wat de landbouw echt nodig heeft. Jaarlijks kan dat vijftig tot honderd miljoen gulden op leveren, berekende Peper. Hij stelde voor om alle hogere agrarische opleidingen voort aan onder te brengen in één in stelling, met verscheidene vesti gingen in het land, maar onder één bestuur en één manage ment. Het kabinet nam dat ad vies over. In het praktijkonderzoek trekt het kabinet zich in financiële zin terug. Van een fifty—fifty—fi nanciering stapt het over op op dracht- en programmafinan ciering waarin het bedrij fsleven een belangrijke rol speelt. Delen van het onderzoek kunnen een plaats krijgen bij het nieuw Kenniscentrum in Wageningen. Dat centrum is nodig omdat het aantal studenten in het land bouwonderwijs terugloopt. Door de samenvoeging van be staande instellingen blijft de omvang en kwaliteit van de op leiding voldoende. De Landbouw Universiteit Wa geningen en de hoofddirectie van de onderzoeksinstellingen van het ministerie van Land bouw zijn ingenomen met het standpunt van het kabinet. Zij kondigden aan gebruik te ma ken van de ruimte die de minis ter geeft om verder invulling te geven aan het veranderingspro ces. (ANP) Ze Li AMÜ hoff. koni vooi tuur Ams voor 100. maa De Ten (Ru. (Ch; lant Oos tie (Ma (Le. De okt reel din del dar uit ker die Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagteren F. van de Velde Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgseweg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118)484000. Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel (0118)681000 Goes: Voorstad 22, 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115)694457 Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (Q115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Tel (0118)484000; Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden: zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en u itsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Tel (0118)484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00, per maand 33,00, per jaar ƒ350,00; franco per post 460,00, bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting, losse nummers maandag t/m vrij dag 1,60, zaterdag 2.50 p st. (alle bedragen inclusief 6 pet. btw) Postrek.nr.. 3754316 t.n.v PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm, minimumprijs per advertentie 26.40. ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad ƒ7.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C van der Maas Telefonisch spreekuur maandag t/m vrijdag 9 30-12 00 uur Tel (0118)484401 Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2