Politieke soap-opera of heuse autonomie Padania in Noord-Italië i wil een eigen staat ÉSfeSpli' T' Rivalen in Spanje reportage ZATERDAG Gaat dit weekeinde de grootste politieke soap opera aller tijden de lucht in, of wordt werkelijk de eerste stap gezet richting een onafhankelijke Noord-Italiaanse staat, Padania (Po-land) genaamd? Umberto Bossi, oprichter en charismatisch leider van de separatistische protestpartij Lega Nord, heeft uiteraard geen twijfel. Hij heeft zijn in groene uniformen gestoken troepen verzameld langs de oevers van de Po en zal met naar eigen zeggen twee miljoen medestanders in Venetië en het nabijgelegen Chioggia trouw zweren aan de nieuwe staat. Het door Bossi zo gehate gehate 'centralistische en kolonialistische Rome' staat erbij en kijkt ernaar. Minister van Binnenlandse Zaken, Giorgio Napolitano, denkt duidelijk aan de 'optie soap opera' en zegt dat elke politieke partij het recht heeft op vrije meningsuiting en het organiseren van manifestaties. Hij garandeert dat de 'Independence Day' van de Lega Nord zonder incidenten zal verlopen. Maandag, zo is de teneur, houden we ons weer met echt serieuze zaken bezig. Ti Een leuze voor de onafhankelijke Noor-Italiaanse staat Padania. Alles dus koek en ei? Nee. zeg gen steeds meer zuiderlingen. Het racisme en het economisch egoisme van Bossi beginnen zure vruchten af te werpen in de door economische crises en werkloos heid geteisterde 'Mezzogiorno'. Spreekbuis van de Zuid-Italiaanse onvrede is Giancarlo Cito, parle mentslid uit Taranto, de stad waar hij burgemeester was en de facto nog steeds, op weinig orthodoxe manier, de dienst uitmaakt. Cito weegt 120 kilo, heeft de zwarte band karate, en laat weten Bossi morgen in diens Padania eens flink de les te zullen lezen. In bijgaande reportage gaan Sand- ro Boscolo Todaro, Lega-burge- meester van Chioggia en vooraan staand lid van Bossi's 'zonne-rege- ring', en Giancarlo Cito met elkaar op afstand in de slag. De een be stempelt '15 september' als een 'grote politieke provocatie' en ge looft in een 'vreedzame afschei ding'. De ander is ervan overtuigd dat dankzij de Lega Nord, Italië een kleine stap verwijderd is van een burgeroorlog en slijpt alvast de messen. Twee havensteden. De een ligt vre dig op het oneindig vlakke land langs de Lagune van Venetië en maakt deel uit van Veneto, de rijkste en meest productieve regio van Italië, maar ook van Europa. De ander ligt, 850 kilometer zuide lijker, chaotisch gedrapeerd rond een grote binnenzee op de grens van de 'zool' en de-'hak' van de Ita liaanse 'laars', en is hét zorgenkind van de regio Apulie. Chioggia heeft een van de grootste vissersvloten van de Adriatische Zee en floreert vooral dankzij een overheerlijk schelpdier: de 'von- gola verace'. In Taranto wordt wei nig gevist en veel getreurd. Reden is de permanente crisis die heerst bij het staatsbedrijf Ilva, ooit het grootste hoogovencomplex van Europa, maar op last van hetzelfde Europa onderworpen aan een streng dieet en nu op sterven na dood. Van de 250.000 inwoners van Taranto zijn er 58.000 werkloos - en dat zijn er net zoveel als het aantal inwoners van Chioggia. Werelden Grote verschillen, twee econo mieën, twee werelden. Zo anders, dat het volgens Umberto Bossi maar beter is elkaar gedag te zeg gen. Toch zijn er ook overeenkom sten, vooral op politiek vlak. In beide steden is het populistische protest aan de macht. In 1992 be gon de ineenstorting van het oude politiek systeem. Dit was te wijten aan de talloze corruptieschanda len. de bestuurlijke machteloos heid. maar ook aan het activisme van lokale anti-systeem-partijen als de Lega Nord van Bossi en AT6 van Cito. In 1993 vonden de eerste directe burmeesterverkiezingen plaats en klom Cito op de troon in Taranto en Todaro op die in Chioggia. Bei den propageerden eerlijk maar daadkrachtig bestuur en hervor ming van de logge en dus corruptie generende bureaucratie. Ze spra ken over een terugkeer van de lief de voor stad en streek en eisten vooral meer lokale autonomie - en dus een lossere band met Rome. Hawaihemd De doelen kwamen voor een zeker deel overeen, maar stijl, toon en methode verschilden - zoals dat nu nog steeds het geval is. Cito ont vangt. gestoken in Hawai-hemd. in het smoezelige hoofdkwartier van AT6. De fusie tussen politiek en tv is hier totaal, want AT6 is niet al leen de naam van Cito's politieke partij, maar ook die van een lokale zender, uiteraard eigendom van dezelfde Cito. In de hal is het een komen en gaan van mensen. Er wordt gesproken over hoeveel bus sen er nodig zijn voor de tocht naar 'Padania'. hoe laat Cito morgen vertrekt voor zijn jaarlijkse zwem- marathon tegen de vervuiling van de zee, maar ook hoe de riedel van een kinderprogramma moet klin ken. „We zijn een grote familie", zegt een hoogblonde dame in een poging de vrolijke chaos te verkla ren. Alles draait hier om Cito en Cito regeert met ijzeren hand - ook bui ten het pand. Als hij ziet dat de straat vol is komen te staan met auto's, schreeuwt hij naar iemand onmiddellijk de gemeentelijke wegsleepdienst te bellen - en vijf minuten later is die er ook. „Ik ben voor orde", zegt hij. En niemand die daaraan twijfelt. Problemen met justitie - er lopen aanklachten die variëren van geweld, beledi ging en 'externe steun aan de ma fia' - hebben Cito gedwongen het burgemeesterschap over te dragen aan zijn rechterhand Mimmo De Cosmo, maar hij blijft in Taranto gewoon de baas. „Op alle mogelijke manieren pro beert men mij onderuit te halen" zegt Cito met een grijns „De moeite is vergeefs, want ik ben een gentleman. Ik ga af op wat de men sen zeggen en de mensen dragen me op handen." Wie zijn oor te luis teren legt in Taranto, krijgt dit laatste inderdaad bevestigd. Cito is van huis uit landmeter, maar ook expert in electrotech- niek en dit verklaart volgens hem zijn liefde voor de televisie. Poli tiek heeft altijd een belangrijke rol in zijn leven gespeeld. Hij was lid van de neo-fascistische MSI, maar verliet die partij in 1986 omdat hij genoeg had van het 'eeuwig en ste riel oppositie voeren'. Mussolini blijft voor Cito Italië's grootste staatsman, maar hij zegt ook te be seffen dat het fascisme een histori sche periode was en - 'helaas' - niet terug kan komen. De lokale poli tiek zegt hij te zijn binnengerold uit puur plichtsbesef. „Ik zag de verloedering om mij heen, las on derzoeken waarin Taranto werd bestempeld als de minst leefbare stad van Italië - en besloot de mou wen op te stropen." Zwijnenstal De televisie kwam hem goed van pas, maar Cito ontkent het me dium misbruikt te hebben. „Ik heb de AT6 ter beschikking gesteld aan de burgers. Ik heb jarenlang de zittingen uitgezonden van de ge meenteraad, zonder daarbij com mentaar te geven. De Tarantini konden met eigen ogen zien wat voor een zwijnenstal het er was en door wat voor incompente types ze werden bestuurd. De mensen kon den - en kunnen nog steeds - naar de tv bellen en bij mij hun hart luchtten. Mijn politieke program ma - het schoon en veilig maken van de stad opdat het vertrouwen van de burgers in zichzelf en de overheid weer terugkeert - sloeg aan. Bij de verkiezingen van 1992 kreeg ik 20 procent van de stem men, in 1993 werd ik met 57 pro cent tot burgemeester gekozen, en afgelopen april bracht ik het tot parlementslid". Cito noemt de bekende kwalen op van de 'oude politiek": de machts spelletjes, de besluiteloosheid, de corruptie en de politieke klanten binding. maar ook de lobby van communisten en vakbonden, dankzij welke Taranto een grote rokende fabriek werd en het milieu het onderspit dolf. Tegenover dit alles plaatst Cito 'gezond ver stand. kracht en decisionismo'. of wel besluitvaardigheid. „Ik heb laten zien dat het mogelijk is te regeren. Ik heb in korte tijd de stad weer verlicht, rioleringen aan gelegd. de boulevard vernieuwd en een park dat ten prooi was geval len junks teruggeven aan de bur gers. Ik zeg altijd, geef het goede voorbeeld en gebruik als het moet de harde hand. Ik heb persoonlijk illegale immigranten, zigeuners en junks gearresteerd en overlast ge vende sociale centra ontruimd. Vandaag zie je geen immigrant meer in de stad. Niet omdat ik ra cist ben. maar omdat ik de wet hanteer en degehen zonder papie ren eruit gooi." Fijn besnaard De overgang naar Chioggia en Sandro Boscolo Todaro is in alle opzichten groot. De stad is een en al activiteit. De vismarkt, die grenst aan het stadhuis, is een cocktail van geuren, kleuren en ge roezemoes. De burgemeester is een fijn besnaard persoon, ordentelijk zoals het een voormalig manager van IBM betaamt. Hij praat zacht jes maar gedecideerd. In 1990 werd hij lid van de Lega Nord. omdat hij inzag 'dat het oude systeem failliet was en het roer om moest'. In 1993 werd Todaro gevraagd bur gemeester te worden, hij accep teerde en won glorieus. Hetzelfde deden vijf andere 'Leghisti' in even zoveel steden in Veneto. tot dat moment een regio die - letterlijk - werd beheerd door de christen-de mocratische DC. Het oude sys teem klapte inderdaad ineen en nu is de Lega Nord de grootste partij van het noorden met afhankelijk van de regio 25 tot 40 procent van de stemmen. Landelijk schommelt ze rond de 10 procent. Todaro ziet er niet naar uit dit weekeinde een bloedige revolutie te ontketenen. Minzaam lachend benadrukt hij dat de Lega Nord 'een volstrekt vreedzame partij is'. „Wij zijn praktische en pragmati sche personen. Wij vragen nu al zes jaar om simpele hervormingen ten behoeve van de economie en het bestuur, maar niets gebeurt er. Ons geduld begint eenvoudigweg op te raken." Zijn ervaring als burgemeester, die Todaro 'interessant maar ook fru strerend' noemt, heeft wat dat be treft een duit in het zakje gedaan. „Je moet vechten tegen een ver schrikkelijke bureaucratie. Voor het aanleggen van een weg moetje drie jaar lang door een papierwin kel. terwijl het werk zelf in zes maanden geklaard zou zijn. De be drijven klagen, want ze willen een efficiënte overheid en infrastructu ren om op wereldniveau te kunnen concurreren." Aanpassen Todaro meent dat de staat een voorbeeld moet nemen aan een on derneming, die zich aanpast aan de veranderende omstandighe den. „Hier blijft alles bij het oude. De staat weigert zich terug te trek ken uit de economie, met alle ge volgen vandien. Het is geen toeval dat alle steden waar grote staats bedrijven zijn - Napels. Taranto, maar ook Genua en Venetië - nu in permanente crisis verkeren." Volgens Todaro bestaan er in Ita lië inmiddels twee economieën, maar zijn die vanwege de snel voortschrijdende liberalisering van de wereldhandel niet langer in een staat te handhaven. „Vroeger, toen de grenzen nog dicht waren. Boven: Sandro Boscolo Todaro, Lega- burgemeester van Chioggia. Giancarlo Cito, oprichter van de Liga van Zuid- Italiaanse Actie, na zijn jaarlijkse zwemmarathon. kon het noorden het geld dat het verloor aan zogenaa hulp aan het zuiden, compenseren omdat het zuiden een belangrijk afzetgebied was voor de Noord-Ita liaanse producten. Nu koopt het zuiden in Korea en dus moeten wij uit een ander vaatje tappen en vooral onze concurrentiepositie verbeteren. Hier ontstaat ons ver zoek om vergaande autonomie en het beheer over ons eigen belas tinggeld. Het noorden wil boven dien niet de Europese boot mis sen." Todaro benadrukt dat hij niets te gen het zuiden heeft en ook het fe deralisme nog niet overboord heeft gezet. Hij is veel voorzichtiger dan Bossi. die volgens hem vaak over drijft om de aandacht van de pu blieke opinie vast- te houden. „Ik propageer als oplossing een confe deratie van onafhankelijke staten. Het zuiden kan rekenen op - sterk gecontroleerde - hulp, maar moet ondertussen leren om op eigen be nen te lopen. Mijn vader gooide me in het water om mij zwemmen te leren en dat is nu ook het recept voor het zuiden. Ze moeten mik ken op het toerisme en een interna- fotografïe Nando Chiapetta tionaie cultuur van gastvrijheid ontwikkelen." Todaro zucht, want hij beseft dat de Lega het spel hoog aan het spe len is. Te hoog zijns inziens. De ma nifestatie van 15 september noemt Todaro een 'geweldige provocatie', bedoeld om Rome wakker te schudden. Hij zegt echter ook te hopen dat het een vreedzaam Lega- feest zal worden en Bossi zich ver baal zal inhouden om problemen met heethoofden - 'die overal zit ten' - en ook de politie, te voorko men. Een heethoofd zit in Taranto en ontploft letterlijk als het hoofd stuk Bossi aan de orde komt. Enor me vuisten denderen op de houten tafel en begeleiden een scheldka- nonade, waarvan het maar beter is alleen de vriendelijkste benamin gen voor de Lega-leider te herha len: 'hoerenjong', 'klootzak', 'mon gool'. 'homo'. Giancarlo Cito loopt rood aan en blijft zo lang schreeu wen dat medewerkers, die toch wel iets gewend zullen zijn, verschrikt de kamer binnen komen lopen. Als hij gekalmeerd is. zegt hij dat zijn partij nooit met de Lega Nord ver geleken mag worden, omdat die de grootste schande vertegenwoor digt van het na-oorlogse Italië. Volksbeweging „Wij zijn een volksbeweging, wil len meer lokale autonomie en eventueel zelfs' een federaal sys teem, maar zijn bovenal voor een versterking van de staat. Het plan om Italië op te delen, kan alleen ontsproten zijn uit het brein van een waanzinnige. Het noorden zou het arme zuiden van Europa wor den en het zuiden het noorden van Afrika. Prachtig! Goed zo Bossi, wat ben je toch intelligent!" Cito wil niets weten van het 'pater nalisme van meneer Todaro' en zegt heel goed te weten wat het beste is voor het zuiden. „We zullen het toerisme ontwikkelen, maak je maar niet ongerust. Tegen Todaro zeg ik. kom maar eens kijken wat hier de laatste driejaar in Taranto is gebeurd. Wij zijn geen parasie ten en financieren al onze activitei ten zonder grote problemen met ons eigen budget. Natuurlijk zou het aardig zijn als subsidies wer den gegeven aan goedwillende on dernemers en niet aan Noord-Ita liaanse bedrijven, zoals Fiat. dat zeven miljard gulden kreeg om een dependance te bouwen in het hier niet ver vandaan gelegen Melfi." Cito schudt het hoofd en opent de aanval op de Romeinse partijen en op president Oscar Luigi Scalfaro. de man die tenslotte de Italiaanse eenheid belichaamt. „Het valt voor mij niet langer te verkroppen dat Bossi maar mag doorgaan met het beledigen van ons zuiderlin gen. zonder dat iemand iets onder neemt. Rome doet niks, omdat zo wel de regering als de oppositie droomt van de 59 parlementszetels van Bossi. Maar nog schandaliger is het zwijgen van Scalfaro. Hij kan als voorzitter van de Opperste Raad van Magistratuur Bossi aan klagen wegens aanslag op de na tionale eenheid. Nu al zou Bossi, gewoon door de wet te hanteren, voor 12 tot 17 jaar de bak in ver dwijnen." Escalatie De stem van Cito slaat opnieuw over. Hij roept in herinnering dat voor de Italiaanse eenheid duizen den zuiderlingen hun leven heb ben gegeven, maar ook dat van daag de dag er 12 miljoen zuider lingen in Noord-Italie wonen. Vol gens Cito zal er een escalatie plaatsvinden, als de zaak echt op de spits gedreven wordt. „Bossi speelt met vuur. want er schuilt een burgeroorlog om de hoek. Ik ben een vreedzaam persoon, maar laat niet over me lopen. En ik weet dat ik niet de enige ben die er zo over denkt." Cito heeft inmiddels een anti-Lega partij opgericht, die luistert naar de naam 'Liga van Zuid-Italiaanse Actie'. Hij zegt dat aanmeldingen - zowel uit het zuiden als het noor den - binnenstromen en belooft voor grote verrassingen zullen te zorgen. Niet alleen op 15 septem ber. maar ook later in het jaar, 'als de regering 100 miljard gulden wil bezuinigen en er opnieuw harde klappen in de 'Mezzogiorno' zullen vallen'. Cito is duidelijk: „We gaan een zeer hete herfst tegemoet. Het zuiden zal voor een keer 'basta' zeggen." 14 SEPTEMBER 1996 29 In mijn eerste joo ais re gioverslaggever bij de Winschoter Courant heb ik geleerd wat diplomatieke journalistiek behelst. In mijn prille onnozelheid te kende ik tijdens een raads vergadering uit de mond van een Delfzijlse wethou der op dat buurgemeente Appingedam zich weinig gelegen liet liggen aan de werkgelegenheid in de Eemsmond (hetgeen ook zo was). Tot mijn niet geringe verbazing werd ik de vol gende dag door mijn baas ontboden, die me onder wees over de haat en nijd die er heerste tussen de twee grootste Eemsmond- gemeenten. Ik diende daar 'objectief tussen te gaan staan'. We hadden in beide gemeenten lezers, verkon digde hij luid. Dankzij deze harde leer school in het hoge Noorden van Nederland weet ik nu met tact de rivaliteit te in terpreteren tussen de twee grootste steden van Spanje. Madrid, de hoofdstad van het land. het hart van de na tie. gelegen op de dorre Spaanse meseta. Barce lona. de hoofdstad van Ca- talonie. wulps en zwoel, ge nesteld in een dal aan de Middelandse Zee. De strijd tussen beide ste den is voor een groot deel bepaald door de geschiede nis. Philips II stak in feite in 1561 de lont in het kruitvat door Madrid tot hoofdstad van Spanje te bombarde ren. Het was toen niet meer dan een achterlijk gat met nauwelijks 15.000 inwoners. Barcelona was in die pe riode al een welvarende ha venstad aan de Middelland se Zee van waaruit de Spaanse ontdekkingsreizi gers de wereld veroverden. Hoe beide steden met el kaar omgingen beschrijft niemand beter dan Eduar- do Mendoza in de 'Stad der Wonderen', een prachtige schildering van het Barce lona van eind vorige eeuw. In de overtuiging dat, na Londen en Parijs. Barce lona de eerste stad was die in aanmerking kwam voor het organiseren van een we reldtentoonstelling. richtte het Barcelonese stadsbe stuur een verzoek aan Ma drid voor een bijdrage in de kosten. Het regime in de hoofdstad gaf ten ant woord: „Wie een tentoon stelling organiseert, moet dat zelf ook maar maar be talen". Om de minister van handel toch over de streep te krij gen. stuurde Barcelona twee vertegenwoordigers in een speciale koets naar Ma drid om de zaak te beplei ten. De twee heren lieten zich de dag na aankomst aandienen bij de bewinds man, maar deze liet zijn bo de meedelen die dag geen tijd te hebben voor een on derhoud met de Catalanen. De volgende dag en de da gen daarop had de minister wederom 'helaas geen tijd'. Pas na drie maanden wer den de vernederde en murw gemaakte Barcelonezen door de bewindsman ont vangen. Tegenwoordig gaan de da mes en heren politici na tuurlijk wat subtieler met elkaar om, maar onder die oppervlakte smeult nog het oude vuur. dat soms op ei gen Spaanse wijze tot uit barsting komt. Dat de te genstelling tussen de twee steden soms extreme vor men aanneemt blijkt uit de absurde vergelijkingen in sommige kranten en tijd schriften. Honderd Madri- lenen. zo lees ik in een se rieus weekblad als El Tiem- po. beschikken over 76.9 te lefoons terwijl honderd Barcelonezen het samen met 54 moeten doen. Te genover deze elektronische voorsprong van de hoofd stad kan Barcelona, zo meldt het blad. zich er ech ter op laten voorstaan dat daar de eerste bank in 1401 werd gevestigd. Wat echter zeer zeker de suprematie van Barcelona bevestigt, is dat in deze stad één op de 23 vrouwen een 'wonderbra' draagt, terwijl in Madrid slechts 1 op de 36 vrouwen zich zo'n kledingstuk laat aanmeten. Dit lezend weet ik dat Mar garita Rivière gelijk heeft, wanneer zij haar pas ver schenen boek. dat gaat over de rivaliteit tussen de twee grootste steden van Spanje, de titel 'Het Probleem' geeft. Doordrongen van dat probleem koos ze wijselijk voor een diplomatieke op lossing. toen ze haar boek ten doop hield. Ze nodigde de burgemeesters van de beide steden uit om haar werk in ontvangst te komen nemen in Zaragoza, de stad die precies tussen de beide kemphanen in ligt. Maar de heren lieten 'in goed over leg met elkaar' verstek gaan. Een ongekende har monie tussen de twee eerste burgers van Madrid en Bar celona. Henk van den Boom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 29