De psyche van België Orange de proeftuin van extreem-rechts PZC Gesjoemel in de marge reportage 27 Zuid-Franse stad in houdgreep burgemeester zaterdag 14 september 1996 De Belg kent een cynische uitdrukking voor zijn positie in de maatschappij: 'Tais-toi; sois Beige!'. 'Houd je mond; wees Belg!' Vrij vertaald: het is maar beter over bepaalde dingen te zwijgen, dan zwijgen anderen ook over jou en vormen we met z'n allen een perfecte natie van ogenschijnlijke gedweeheid, maar kan het gesjoemel in de marge gewoon doorgaan. Publicist Geert van Istendael formu leerde het eens anders: ,,Ik bemin Bel gië om zijn kleine corruptie, zijn regelin- getjes, zijn plantrekkerij, het omzeilen van wetten, het profiteren van al wat macht heeft. Ik haat België omdat je er niets kunt regelen zonder vriendendien sten, omdat alles er met de mantel der macht bedekt wordt." De verontwaardiging die zich van België heeft meester gemaakt naar aanleiding van de wandaden van de bende van Mare Dutroux en de onthullingen over de moord op de Waalse socialistenleider An- dré Cools, kent een dubbele bodem. Het staat buiten kijf dat de omvang en bruta liteit van beide zaken het normale ver stand tarten. Tegelijkertijd worden op kleine(re) schaal overtredinkjes altijd goedmoedig door de vingers gezien. Nog deze zomer ging er een schok van ont steltenis door het land, toen twee ontsla gen werknemers van de Kredietbank dreigden een lijst met namen van duizen den Belgen openbaar te maken die hun spaargeld - illegaal - bij de KB-vestiging in Luxemburg hadden gestald. Zulke foefjes met geld moeten toch kunnen, vindt het meerendeel der Belgen. Gaan ze er tenslotte niet ook prat op, alsof het een deugd is, dat jaarlijks 80 procent van hen met de belastingopgave knoeit? Blinde vlek Het valt de Belgen niet makkelijk de hand in eigen boezem te steken. Ze hebben een blinde vlek. Het is veel eenvoudiger om, een beetje gratuite, naar zondebokken te wijzen. Naar de 'zieke geesten' van Dutroux c.s., naar een falend gerecht. Naar de corruptie van de Parti Socialiste, die zich - de Vlamingen prijzen zich ge lukkig - meestal binnen de Waalse gren zen afspeelt. Of naar de 'mafia' rond ex-PS-minister Alain van der Biest, die - alweer een mooi toeval - uitsluitend lijkt te bestaan uit 'Belgen van Italiaanse afkomst' dan wel verwanten van hen. Zo blijft het allemaal fijn overzichtelijk en gerespecteerde 'Bel gen van Italiaanse afkomst' zoals vice-premier Emilio di Rupo of de zan gers Adamo en Rocco Granata worden er natuurlijk niet mee bedoeld. Wie wel de moed had in het binnenste van de Belgische psyche te kijken, was Tiny Mast uit Antwerpen, moeder van de ver moorde Kim en de altijd nog niet terugge vonden Ken. Zij maakte zich kwaad op de buren van Dutroux en zijn vermoorde kompaan Weinstein, die „de ogen sloten voor alle signalen die ze kregen." ,,De mensen leven vandaag te veel voor zich zelf", zei ze. „De ik-persoon in de maat schappij is godgeklaagd de enige norm. De mensen sluiten zich af van de buiten wereld. Dat is de kanker van vandaag. politiediensten nu wordt verweten is niets anders dan wat de Belg zelf op andere ni veaus altijd heeft geaccepteerd Panoramamaker Paul Muys: „Bij de Bel gen zit belangenvermenging en een lichte corruptie diep ingebakken. Plus een af keer van alles wat autoriteit is. In die op tiek oogst men wat men zelf gezaaid heeft. Er klinkt alom ongenoegen over degenen die ons besturen, terwijl iedereen alles doet om die bestuurders te boycotten of te misprijzen en dat ook in het stemhokje laat blijken. De bestuurders zijn, vrees ik, een afspiegeling van het volk dat zij be sturen." Sokkels België, betoogde deze week Mare Uyt- tendaele, professor publiek recht aan de Brusselse universiteit, was altijd een rus tig land. waar men zonder angst kon leven en waar niets ernstigs kon gebeuren. „Waar alleen maar het persoonlijke geluk hoefde te worden nagestreefd en dat was belangrijker dan de grote gemeenschap pelijke doelen of de collectieve onzeker heden Aan die zelfgenoegzaamheid konden zelfs de 28 doden van de Bende van Nij vel, die tussen 1982 en 1985 vielen, niets ver anderen. En evenmin, afgezien van een korte periode van geschoktheidde moord in 1991 op de Waalse PS-voorman André Cools „Maar net als na de dood van ko ning Boudewijn". aldus Uvttendaele, „spreekt het land, dat zich verenigd weet in een gemeenschappelijk gevoel, nu weer met één stem en lijdt het op dezelfde ma nier". Uitmesten Aan het stilzwijgend gedogen is met de affaire Dutroux een einde gekomen. Het hele Belgische volk is in het geweer gekomen. De publieke opinie eist nu dat meteen maar alles overhoop moet. foto Dusan Vranic Daar moeten we met ons allen iets aan doen." Het is de houding van overdag de vitrages potdicht en 's avonds de rolluiken naar beneden. Ook Paul Muys, jarenlang ma ker van het documentaireprogramma Pa norama, beklaagde zich in 'Knack' over die mentaliteit en noemde als voorbeeld één van de zoveelste overvallen, enkele weken geleden, op een geldtransport: „Er worden vrachtwagens gestolen, stoot- blokken op gemonteerd en daarmee ver schijnt men blijkbaar ongehinderd in het straatbeeld. Die wagen is toch niet uit de lucht gevallen op de plaats van de overval, tal van mensen moeten die vooraf gezien hebben." „In wat voor land leven wij?", vroeg 'La Dernière Heure' zich na de aanhouding van Van der Biest af. „De meest mafiose onder de bananenrepublieken leek dit weekeinde een eiland van stilte in verge lijking met ons België van zijn afwijkin gen en moordcomplotten, ons dierbare België dat we niet meer herkennen. Wij hadden het idee dat de hoofdsteden van de misdaad Bogota, Chicago en Palermo waren. Niet Charleroi en Luik." De krant stelde zich dezelfde vraag enkele malen, om telkens een ander antwoord te geven. „In wat voorland leven wij? In een land dat aan de afgrond van het morele failliet staat. In wat voor land leven wij? In een land dat wakker wordt, op de och tend na een lange en eindeloze nachtmer rie. In wat voor land leven wij? In een land dat eist dat de koppen van de schuldigen rollen." Oorlog De schuldigen, dat zijn behalve Dutroux c.s. en de groep achter de moord op Cools, op dit moment vooral de Belgische politie en justitie met hun respectieve 'guerre des flics' en 'guerre des juges', de oorlog van de smerissen en de oorlog van de rechters. Ze gunden hun vakbroeders bij andere politiediensten of in andere arrondisse menten het licht niet in de ogen en werk ten elkaar lustig tegen. Natuurlijk is niet iedereen in de Belgische justitie en politie 'pourri', rot. Bovendien kampt justitie al jarenlang met een chronisch tekort aan middelen. Het is niet ongebruikelijk dat stukken nog met de hand worden gekopi eerd en in het juristenblad 'Panopticon' werd enkele jaren geleden nog geklaagd, dat een parketrechter volgens de voor schriften niet eens recht heeft op een niet machine en zijn papieren maar 'met spel- dekens' aan elkaar moet hechten. Maar er is meer aan de hand. Al sinds vijf jaar proberen Belgische ministers van justitie tevergeefs een einde te maken aan de traditie van de politieke benoemingen bij de rechterlijke macht, waarbij dan weer de socialisten, dan weer de christen- -democraten, dan weer de liberalen hun percentage rechters opeisen. De groene oppositiepartij Agalev wees deze week te recht op de hypocrisie van de grote partij en. „De CVP, SP en VLD kunnen niet eisen dat én het gerecht onafhankelijk moet werken én zich blijven mengen in de be noemingen van topmagistraten." In het door en door verzuilde België is 'po litisering' eerder regel dan uitzondering. Iedereen van laag tot hoog probeert via zijn of haar politieke partij iets te bewerk stelligen. Als je geen vergunning loskrijgt voor de aanbouw van een serretje achter je huis, geen plekje weet te vinden voor grootmoeder in huize Avondrond of zit te vlassen op een bepaald baantje bij de overheid, ga je naar de 'zitdag' van 'jouw' politicus om je zaak te bepleiten en valt er - in ruil voor je stem - meestel wel iets te regelen. Iedere Belg vindt dat de gewoon ste zaak van de wereld. Op een wat hoger niveau zijn er de talrijke loges van alle denkbare schakeringen, waarbinnen bedrijfsleven en politiek el kaar onder uitsluiting van de buitenwe reld ontmoeten, zaken regelen of beslui ten elkaar de hand boven het hoofd te houden mocht dat nodig zijn Ook dat wordt als niet als vreemd of bedreigend ervaren. Hetgeeft hooguit voedsel aan het in België uitstekend ontwikkelde gevoel voor complotten. Wat magistratuur en Die ene stem roept thans om 'het uitmes ten van de stal'. Volgens een enquête van 'Le Soir' zei maar liefst 98 procent van de ondervraagden deze week alle vertrou wen in het Belgische justitie-apparaat te hebben verloren. Hetzelfde apparaat dat halverwege vorig jaar nog de hemel werd ingeprezen, omdat het enkele vooraan staande politici, onder wie ex-minister Willy Claes, ten val had weten te brengen in de Agusta-smeergeldaffaire. Volgens Mare Uyttendaele dreigt het ge vaar dat de bevolking nu doorslaat naar de andere kant. Aan het stilzwijgend ge dogen is een einde gekomen, nu moet maar meteen alles overhoop „De publie ke opinie zelf kan gevaarlijk worden. De moeilijkheden die Dutroux heeft onder vonden om een advocaat te vinden, zijn daar een voorbeeld van Het is de eer van een democratie om zelfs het ergste mon ster te laten verdedigen. Het is de eer van het beroep van advocaat om voor dat be lang op te komen. Terwijl de publieke opi nie de verdediger en zijn cliënt door el kaar haalt, ondermijnt ze ongetwijfeld onbewust één van de fundamentele ga ranties van de hele democratie en com promitteert ze op haar beurt het goed functioneren van het juridische systeem". „Maar het echte gevaar dat ons land mo menteel bedreigt", aldus Uyttendaele, „is stellig de irrationele afdwaling. De demo cratische sokkels worden en bloc door de publieke opinie verworpen, zonder dat er een alternatief tegenoverstaat" Geert van Istendael zei het eens in andere bewoordingen: „Ik bemin België, omdat een land met honderd vijftig soorten bier nogal onbestuurbaar is. Ik haat België, omdat zijn visie en verbeeldingskracht niet verder reiken dan de bodem van een glas trappist". De moeder van het in 1989 in Namen ver dwenen meisje Elisabeth Brichet heeft er inmiddels haar conclusies uit getrokken. 'Als dit allemaal voorbij is', zei ze één de zer dagen, 'keer ik België de rug toe'. Aly Knol ken over hem onwelgevallige boeken. Dat Bompard niet hield van boeken over rapmuziek, uitheemse culturen of de Tweede Wereldoorlog, was nog tot daar aan toe. Maar moest hij uitmaken wat de inwoners van zijn stad lazen? „Boeken over die onderwerpen mochten niet lan ger worden aangeschaft", aldus Cathéri- ne Canazzi. „evenals boeken met een anti-racistische of anti-fascistische in houd." Maar de arm van de censor zou nog ver der rijken. Toen tegenstanders van het Front National deze zomer in het cen trum van Orange vlugschriften begon nen uit te delen, verbood Bompard een voudigweg deze activiteit. Een verbijsterde Thierry Mariani ver oordeelde de ideologische zuivering', en vroeg president Chirac 'de vrijheid van meninsgsuiting' te herstellen. Chirac reageerde en een rechter verklaarde uit eindelijk het gemeentelijk arrest nietig. Bevel Maar Bompard was niet voor één gat te vangen. Hij vaardigde prompt een nieuw bevel uit, dat activisten ertoe verplichtte om de pamfletten op te rapen die binnen een straal van dertig meter op de grond terecht komen Daarmee maakte hij het uitdelen van vlugschriften in feite straf baar. omdat nooit voorkomen kon wor den dat pamfletten de grond bevuilden. „Dit soort arresten geldt ook voor de me tro en de Champs-Elysées in Parijs", zei- Bompard „Dus waarom niet voor Oran ge"? Bompard had alsnog gewonnen, en zijn politiemannen begonnen het stads centrum weer te schonen van dissidente activisten. Ramp Een jaar geleden, toen Bompard zijn eer ste salvo's loste, sprak de Franse minister van cultuur memorabele woorden. „Stel je eens voor wat voor een ramp het zou zijn", waarschuwde Philippe Douste- Blazv, „als het Front National m Frank rijk de macht zou grijpen en dit beleid van desinteresse voor cultuur in het hele land zou uitvoeren." Thans, anno 1996, is zelfs die vraag al achterhaald „Vandaag spreken we niet langer over 'desinteresse' voor cultuur', schreef het gezaghebbende dagblad Le Monde in een commentaar. „Wat we in Orange aanschouwen, is een aanval op de burgerlijke vrijheden." Cees van Zvveeden De immigranten werden gekoeioneerd. Culturele centra zagen de geldkraan dichtgedraaid. De gemeentebibliotheek werd gezuiverd. En wie protesteerde, werd de mond gesnoerd. Voor Jean-Marie Le Pen is Orange, sinds ruim een jaar bestuurd door zijn Front National, een laboratorium. Tegenstanders zouden de proeven in dat laboratorium volgaarne tot de Zuid-Franse stad beperkt houden. Burgemeester Jaques Bompard ontketen de in Orange ook een culturele revolutie die talrijke slachtoffers maakte. Het was misschien een kleine pesterij. „Toen we hier het einde van de ra madan vierden, weigerde de politie de straat af te zetten. Het gevolg was chaos. En boze automobilisten." Mohameddi Barrak staat in de smalle Rue des Tanneurs. en gebaart naar het pastelkleurige huis dat zijn moskee her bergt. „Op feestdagen is de ruimte te klein. We krijgen dan vijfhonderd tot duizend mensen voor het gebed. De meesten moeten buiten blijven." De islamitische gemeenschap van Oran ge, die bijna vij fduizend zielen telt. heeft slechts één moskee. Vijftig vrijdagen per jaar is die moskee groot genoeg. Maar op de twee resterende gebedsdagen, die voor islamieten even belangrijk zijn als kerstmis voor christenen, kunnen de ge lovigen wegens plaatsgebrek in de mos kee slechts hun religieuze plicht doen in de straat ervoor. „Vroeger was dat nooit een probleem", zo zegt Barrak, voorzitter van de mos kee. „De politie sloot op beide feestda gen de straat af. Eenmaal kwam Alain Labé zelfs in eigen persoon om het ver keer om te leiden." Ultrarechts Labé was de socialistische burgemeester van Orange, die vorig jaar echter het veld moest ruimen voor Jacques Bompard van het ultrarechtse Front National. On der Bompard, zegt Barrak, begonnen de pesterijen. Eerst werd in de straat van de moskee een parkeerverbod van kracht, zodat het gebedshuis moeilijker bereikbaar werd. Vervolgens weigerde de politie nog lan ger haar medewerking te verlenen aan de twee jaarlijkse feestdagen. En tenslotte werd immigranten hun verblijfsvergun ning onthouden. „En dat laatste is bepaald geen kleine pesterij", verklaart Mohameddi Barrak „De meesten van ons hebben een ver- blij fsvergunnig die elk jaar verlengd moet worden op het politiebureau. Maai de politie, die onder de burgemeester valt, werpt steeds meer barrières op. Zo moeten immigranten, van wie som migen al decennia in Frankrijk wonen, nu een huurcontract overleggen om hun verblijfsvergunning verlengd te krijgen. „Maar veel mensen wonen bij anderen in", zegt Barrak. „Soms leven vier gezin nen in één huis. Drie van die gezinnen hebben dan geen huurcontract. Zij kun- en het prestigieuze gebouw in de binnen stad ontruimd. Mosai'que wist met hulp van particulieren op de been te blijven, maar in sterk afgeslankte vorm. Toen kwam het heiligste der heiligdom men onder vuur te liggen: het Romeinse Theater waar Orange zijn belang aan dankt. Elk jaar vormde de honderd me ter lange 'toneelmuur' het magnifieke decor voor een operafestival dat onder de naam Chorégies rechtstreeks op de buis werd uitgezonden. Maar voor Bom pard was opera élitair' en vooral 'te duur'. Hij deed eerst een poging zelf voorzitter te worden van het ïestivalbestuur, en toen dat mislukte, trok hij de jaarlijkse subsidie van een miljoen francs in Van zijn kiezers zou het festival geen franc belastinggeld meer krijgen, zo zei Bom pard. Huur Sterker, hij eiste huur voor het Romeinse Theater plus 1.500 gratis tickets, die hij zelf onder de bewoners van Orange ging verdelen. En als het festival met minder geld niet uitkwam, dan moest het de be roemde en dure operazangers maar ver vangen door goedkope amateurs. Bompard vond echter in de persoon van Thierry Mariani, de voorzitter van het bestuur, iemand op zijn weg niet wenste te buigen. „Hij gedraagt zich alsof hij de eigenaar van het Antieke Theater is", brieste Mariani. ..Chirac eist toch ook geen huur voor de Notre-Dame"? Mariani, vooraanstaand lid van de rege ringspartij RPR, nam de burgemeester in de houdgreep door te dreigen het opera festival te verplaatsen naar het Antieke Theater van Vaison. Bompard moest dat dreigement wel ernstig nemen. Met het jaarlijkse operafestival zou de midden stand van zijn stad een grote inkomsten bron kwijtraken, en het waren winke liers en restauranthouders die hem in niet geringe mate aan de macht hadden geholpen Bompard sloot wijselijk een compromis. Boeken De storm over het over het Antieke Thea ter was nog niet gaan liggen of er was een nieuw incident. Cathérine Canazzi stapte op als directri ce van de stadsbibliotheek, en gebruikte de gelegenheid voor een onthulling die het land schokte Bompard, zo zei ze, kon het zelfs niet nalaten zijn veto uit te spre De Are de Triomphe van Orange, de stad nen alleen blijven door tijdelijk een stu dio te huren, die hier al gauw 1.500 francs per maand kost." De islamieten bevonden zich in het oog van de tornado die het afgelopen jaar door Orange joeg, maar zij waren niet de enigen die de koude wind van ultra aar het Front National de lakens uitdeelt rechts voelden. Burgemeester Bompard ontketende ook een culturele revolutie die talrijke slachtoffers maakte. Eerst zag het cultureel centrum Mosaï- que zijn subsidie van anderhalf miljoen francs per jaar ingetrokken. Zeven per soneelsleden moesten worden ontslagen, n7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 27