Geen geld, geen werk, geen steun Arm Amerika staat in de kou PZC reportage ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 Sylvia is het prototype van een bijstandsmoeder. Zwart. Jong, véél te jong, een kind gekregen. En nog een. En nóg een. Drie kinderen voor haar twintigste. De vader is in geen velden of wegen te bekennen. De school natuurlijk nooit afgemaakt. Een leven getekend door drugs, geweld en de zorg voor drie peuters. Haar enige manier om in leven te blijven was jarenlang haar hand op te houden: iedere maand 377 dollar bijstand. En 270 dollar aan voedselbonnen. Te weinig om van te leven, Het bestaan van duizenden Sylvia's in de zwarte getto's van Chicago lijkt uitzichtloos. Het is een vicieuze cirkel: ze krijgen geen werk omdat ze in het getto wonen en voor kleine kinderen moeten zorgen. En ze zijn tot het getto veroor deeld omdat zij geen werk krijgen. Alleen door de bijstand kunnen ze het hooiti bo ven water houden. Maai- daaraan komt nu wellicht ook een eind. 'Washington' heeft immers beslist dat ze nog maai' twee jaar steun krijgt. Dan móet ze werk hebben ge vonden. Daarna houdt de bedeling op. En lokt een leven op straat. „Hoe halen ze het in hun hoofd?", roepen wanhopige maatschappelijk werkers in de armste buurten van de grote Amerikaanse ste den. „Bill Clinton laat ons in de steek", zegt Doug Dobmeyer, die er al een half le ven als hulpverlener in Chicago's zwarte getto op heeft zitten. „Het zal moeilijk worden de mensen van de straat te hou den. Op wie kunnen we nog rekenen, als zelfs Clinton ons laat stikken? Er wordt gekort op de bijstand, maar ze doen niets om de gevolgen op te vangen." Want waar moeten de Sylvia's van Ame rika werk vinden? Niemand wil ze hebben. Ze hebben onvoldoende scholing, zijn vanwege de kinderen niet flexibel in hun werktijden, komen uit buurten met een slechte naam. 'Moeilijk plaatsbaar' heet dat. Sylvia, nu 36, heeft nog geluk gehad. Zij heeft voorlopig een baantje bij de hulp organisatie die vrouwen als zij opvangt en begeleidt. Maar zij beseft dat ook dat zo voorbij kan zijn. „Je bent nooit verder dan één loonstrookje verwijderd van de ar moe", zegt zij realistisch. Tweede kans Vorige maand zette president Clinton met een pennenstreek een streep door een zes tigjarige traditie: de door Franklin Roose velt in 1935 ingevoerde, federale inko mensgarantie voor de armste Amerika nen. Een van de grootste sociale verwor venheden van de eeuw, zeggen sommigen. Een uit de hand gelopen systeem dat; mil- ■j oenen Amerikanen niet heeft geholpen maar juist afhankelijk heeft gemaakt, zeg gen anderen. „De bijstand is een manier van leven geworden", zei Clinton in au gustus, „in plaats van een tweede kans." In 1992 beloofde Clinton „een eind te ma ken aan de bijstand zoals we die kennen". Vier jaar lang was dat echter voor hem geen prioriteit. Hij vond de hervorming van de gezondheidszorg belangrijker. En snijden in de bijstand was taboe voor de Democraten in het Congres. Maar toen de Republikeinen daar in 1994 de macht overnamen, herinnerden zij de president aan zijn belofte. Hun prioriteit was het wegwerken van het begrotingstekort en de 55 miljard dollar die de bijstand kost werd een van hun doelwitten. Clinton blokkeerde meerdere Republi keinse bezuinigingsvoorstellen, maar ging deze zomer overstag voor een plan dat zowel door een groot aantal Democra ten als door alle Republikeinen werd ge steund. Hij deed dat niet van harte overi gens, maar uit puur politiek opportunis me. Zo kon hij tenminste aantonen een van zijn omstreden verkiezingsbeloften uit 1992 te hebben ingelost. En tegelijk ontnam hij zijn rivaal Bob Dole een the ma, waarmee die hem tijdens de verkie zingscampagne om de oren kon slaan. Al op de dag dat hij zijn handtekening on der de wet zette, kondigde hij echter aan na zijn eventuele herverkiezing voorstel len te zullen doen de ergste pijn te ver zachten. Maar dat zal hem alleen lukken als het Congres weer stevig in Democrati sche handen komt en de kans daarop is gering. Linkse Democraten en sociale ac tivisten hebben dan ook geen goed woord over voor 'hun' president. „Deze wet wordt een ramp", zegt Bill Leavy, een so ciaal werker van het Great West Town- project in Chicago. „Er zullen meer bede laars komen." Onder de nieuwe wet krijgt niemand nog langer dan twee jaar bijstand. In de tus- Washington was dit jaar het toneel van massale protesten tegen korting op steunpro gramma's voor jongeren. foto Greg Newton sentijd moet je een baan zoeken. Vind je die niet, dan valt elke steun weg en moetje maar zien hoe je rondkomt. En per gezin mag niet langer dan totaal vijf jaar bij stand worden 'genoten'. Einddoel is, zo stelt de wet, dat in 1998 een kwart en in 2002 de helft van de huidige 12,8 miljoen bijstandstrekkers aan het werk is. Een lof felijk streven, ware het niet dat er voor de ze nauwelijks opgeleide mensen geen ba nen te vinden zijn. Bill Leavy leidt ons rond door Chicago's West Side. „Hier", wijst hij op een grote kale vlakte, „stond ooit de Campbell soep- fabriek." „Daar", naar een even kaal ter rein een paar honderd meter verderop, „het hoofdkantoor van de Sears waren huisketen." Campbell, Sears en de vlees verpakkingsbedrijven die tienduizenden mensen een baan boden, zijn naar dè bui tenwijken van de stad verdwenen. Er is niets voor in de plaats gekomen. De eco nomie van de West Side wordt nu bepaald door drugshandelaren en gangs. De wijk is sinds enkele jaren wel twee gevangenis sen rijker. „Er zijn geen banen in deze buurt meer", zegt Cheryl Francis van de hulporganisa tie Bethel New Life. „Die zijn nu in de sub urbs. Maar hoe moeten deze mensen daar komen? Er is geen openbaar vervoer. Geld voor een auto hebben zij niet. En als ze al een baan vinden moeten ze weer geld heb ben voor kinderopvang." De overheidsbij drage daarvoor houdt immers op zodra je verdient, hoe weinig ook. Is het dan een wonder dat talloze vrouwen - driekwart van de bijstandstrekkers is vrouw - in de bijstand is vastgeroest? In de bijstand worden tenminste ook hun ziektekosten vergoed. Ook dat valt echter weg zodra zij een baantje krijgen. Sharon Een busstation in Chicago, augustus 1996. Barnhill heeft drie kinderen, alle drie chronisch ziek. De oudste, 11, heeft diver se operaties achter de rug, de tweede (7) loopt met beugels, de derde is drie en au tistisch. Met haar maandelijkse bijstand en de betaling van de ziekenhuiskosten door de staat komt zij net rond. Maar als Sharon moet gaan werken, moet zij zelf een ziekteverzekering nemen. Om van de kinderopvang maar te zwijgen. Solliciteren En een opleiding die haar een goed betaal de baan garandeert heeft zij niet Kleine organisaties proberen nu hulp te bieden. Zij organiseren, met steun van de lokale overheid, omscholingscurssusen en leren mensen te solliciteren. Want de nieuwe re gels bepalen dat je je uitkering kan kwijt raken als je niet tien sollicitaties per week doet. „Maar dan bieden ze me een baan Protest tegen de afschaffing van de bij stand. foto Stephen Jaffe de schuld is van de economische proble men van Amerika, en dat bijstandstrek kers alleen maar profiteurs zijn. „Maar er zijn geen banen. Er is bij de overheid geen enkele bereidheid om iets aan opleiding of herscholing te doen." Dat Amerika maar vijf miljoen werklozen heeft (5,1 procent van de beroepsbevolking) geeft een vertekend beeld. De meeste nieuwe banen vragen hoge opleidingen. In zijn recente boek 'Als werk verdwijnt', schrijft Julius Wilson, een bekende zwarte hoogleraar aan de Harvard-universiteit, dat bij gebrek aan banen in de privésector de overheid voor werk moet zorgen. „Het aanbod van laaggeschoolde arbeiders is zo groot, dat het tot vijftien jaar zal duren voor het bedrijfsleven dat kan opnemen." De overheid, met zijn miljardentekorten en bilj ardenschulden, heeft echter niet de mogelijkheden, en nog minder de poli tieke wil. om op te treden als werkgelegen- heidsverschaffer. Amerikaanse droom Veel Amerikanen geloven nog steeds dat wie er maar hard genoeg voor knokt ook zal slagen, het uitgangspunt van 'de Ame rikaanse droom'. Het is opmerkelijk dat zelfs bijstandstrekkers dat optimisme uit stralen. Sylvia, de moeder van drie, juicht de hervorming van de bijstand toe. „Zon der dat zouden sommigen hun leven lang in de bijstand blijven." En in Arlington in de staat Virginia zegt Lucretia Bailey, een jonge bijstandsmoeder, ronduit „dat bij standje lui maakt. Je went er aan en daar door doe je niet veel moeite meer." Veel sociale diensten hebben de afgelopen jaren al hun eigen regels gesteld om hun cliënten te motiveren. Zo moeten zij in Virginia een 'verantwoordelijkheids verklaring' tekenen, waarin zij beloven een baan te zoeken, als dat niet lukt ge- meenschapswerk te doen en lessen te vol gen om zich beter voor te bereiden op werk. Wie een les verzuimt of zelfs maar te laat komt zonder reden, wordt gekort op zijn uitkering. Een bijstandstrekster zegt die stimulans nodig te hebben. „Anders deed ik er waarschijnlijk niets voor." In meer dan veertig van de vijftig staten wordt al geëxperimenteerd met hervor ming van de bijstand. Het zijn de gouver neurs van de staten die president Clinton ook onder druk hebben gezet de hervor mingswet te tekenen. Zij krijgen nu ook de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de bijstand. De federale garanties val len weg en het bijstandsgeld gaat voor taan rechtstreeks naar de staten. Die mo gen ermee doen wat zij willen. En daarin schuilt volgens de critici het grootste ge vaar voor de bijstandstrekkers. Als staten in financiële problemen komen zullen zij geneigd zijn te bezuinigen op de bijstand. Dat creëert scheve verhoudin gen. Een staat die het goed doet zal hogere bijstand kunnen betalen dan een armere staat. Dat kan leiden tot 'bijstandstoeris- me', waarbij mensen naar de staat met de hoogste uitkeringen trekken. Om dat te voorkomen zal er een nationale registra tie van bijstandstrekkers komen, maar daarin hebben weinigen in dit land, dat niet eens een burgerlijke stand kent. enig vertrouwen. Immigranten foto Robert F. Bukaty waar ik om zes uur 's morgens moet begin nen", zucht een jonge, zwarte vrouw ver twijfeld. „Terwijl ik alléén voor drie kinde ren moet zorgen." De wet drukt miljoenen Amerikanen er met de neus op dat de bijstand - officieel 'Steun aan Gezinnen met Afhankelijke Kinderen' genoemd - een gunst, en geen recht is. Een vangnet, wordt gezegd. Maar een met grote mazen. De bedragen varië ren per staat, van zo'n 300 tot 600 dollar per maand. Voeg daarbij de voedselbon nen, waarmee je bij de supermarkt kunt betalen, en de doorsnee bijstandstrekker vangt 700 dollar in de maand, zo'n 1150 gulden. En alleenstaanden komen al hele maal nauwelijks meer voor bijstand in aanmerking. „De bijstand is er om te overleven", zegt Bill Leavy. „Het is geen vetpot." Republi keinen doen volgens hem alsof de bijstand Een groep die extra getroffen gaat worden door de nieuwe wet zijn de immigranten. Niet de illegale - die al geen recht op bij stand hebben - maar de legale. Op aan drang van de Republikeinen is bepaald dat legale immigranten vanaf oktober hun recht op voedselbonnen en op bijdra gen voor de ziektekosten verliezen. Toe komstige legale immigranten zullen pas na vijf jaar voor bijstand in aanmerking kunnen komen. Deze maatregel zal vooral van grote invloed zijn in Californie, dat 40 procent van alle legale immigranten her bergt. In totaal zullen 1,6 miljoen immigranten erdoor worden getroffen. De gemeen schappen van Mexicanen, Salvadorianen en andere immigranten staan op hun ach terste benen. Een krant meldde dat vele immigranten vrezen gedeporteerd te wor den als zij naar het ziekenhuis gaan. In New York is in augustus het aantal aan vragen voor naturalisatie plots verdub beld. President Clinton heeft de bepaling al „ronduit verkeerd" genoemd, en wijzi gingen beloofd. Maar intussen heeft hij de wet waar zij in staat wel getekend, De kritiek op de president is er dan ook naar. De Amerikaanse bisschoppen ver oordeelden de -wet als „slecht voor de zwaksten in de samenleving, onze kinde ren", want het zijn vooral de jongsten die de dupe zullen worden. De Democratische Afgevaardigde Charlie Rangel uit New York sprak zelfs van „een gemene aanval op de armen." En Marian Wright Edel man, voorzitster van het Childrens Defen se Fund en een dikke persoonlijke vrien din van de Clintons noemde het „een mo rele vlek op zijn presidentschap." Hans de Bruijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 23