UWSE COURANT Vier babylijkjes gevonden #1 Commissaris W. van Gelder schoffeert achterban van SGP Zwitserse regering zet banken onder druk over nazi-goud Thuisfront dichterbij met beeldtelefoon Hulstenaar zou rol hebben gespeeld in Temse-pornobende 4 WEKEN GRATIS 15 x 21 cm kleurvergroting $Lice\ PRINTPHC Politie houdt Voodoo-tovenaar aan in Amsterdam-Zuid de Winckelaer Gerestaureerde Muur reportage 23 t/m 31 VOOR 14,25 Zon en een bui Zon en stapelbewolking wisselen el kaar af. Er kan nog een bui ontstaan. De wind is matig. De maximum tempe ratuur 16 tot 17 graden. 239e jaargang no. 218 Zaterdag 14 september 1996 Losse nummers 2,50 bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal EtterHeur De koningin mag best kritisch zijn HILVERSUM (ANP) - Driekwart van de Ne derlanders vindt dat ko ningin Beatrix minis ters ter verantwoording mag roepen als zij vindt dat de verkeerde beslis sing is genomen. Van de genen die daartegen zijn behoren de meesten tot de achterban van WD, DG6 en GroenLinks. Dat blijkt uit een enquête van het NIPO. Een kwart van de bevol king vindt zelfs dat de vorstin te weinig invloed uitoefent. Het voorstel van senator Jurgens om de troonrede door de mi nister-president te laten voorlezen, ondervindt weinig steun. Het ko ningshuis is populair. Van de 500 ondervraag den gaf 95 procent te kennen een voorkeur voor de monarchie te hebben. Aanleiding voor de enquête is de kritiek die afgelopen week werd geuit op de vermeende toeneming van de in vloed van de koningin. Zij zou zich hebben beij verd voor het overplaat sen van ambassadeur Roëll in Zuid-Afrika tij dens haar bezoek aan dat land. AMSTERDAM (GPD) - In de woning van een Voodoo-tove naar in Amsterdam-Zuid heeft de politie drie gemummificeer de babylijkjes gevonden. Een vierde babymummie werd later gevonden in het huis van een vrouwelijke relatie van de man, in het noorden van de stad. Hoe oud de mummies zijn en wat de leeftijd was van de dode baby's, kan de politie nog niet zeggen. De lijkjes worden nu onder zocht door het gerechtelijk la boratorium. De man werd aanvankelijk gear resteerd in een verkrachtings zaak. In zijn woning trof de poli tie een altaar aan en de drie ba bymummies. Twee zaten ver stopt in 'Voodoo-poppen'. Ook de mummie uit de woning in Amsterdam-Noord was als pop verpakt. De 45-jarige man is gearresteerd, evenals zijn 42-ja- rige broer. De laatste is inmid dels weer vrijgelaten. De vrouw bij wie de vierde mummie is ge vonden, is niet vastgenomen. De 45-jarige Amsterdammer ontkent iets met Voodoo te ma ken te hebben, hij noemt zichzelf 'genezer'. Zijn omgeving heeft echter verklaard dat hij wel de gelijk een Voodoo-tovenaar is. „Bovendien spraken de gevon den poppen en het altaar al voor zich", aldus politiewoordvoer der Klaas Wilting. De politie kwam de man op het spoor, nadat de dochter van een overleden vriendin van de ver dachte aangifte deed van ver krachting. De 44-jarige moeder van het kind is in mei dit jaar dood gevonden in haar huis. Sectie gaf aanvankelijk geen uit sluitsel over haar doodsoorzaak. Toxicologisch onderzoek wees echter uit dat zij is vergiftigd. Wilting kon gisteren niet zeggen of de gearresteerde tovenaar ook GENEVE (GPD) - De Zwitserse regering wil dat de banken mee werken aan een 'definitief on derzoek' naar het verdwenen nazi-goud. Onder de druk van buitenlandse en binnenlandse kritiek komt zij daartoe volgen de week met een wetsvoorstel. Het gaat om spoorloos verdwe nen goud van de Nederlandsche Bank en andere centrale ban ken, dat de nazi's tijdens de oor log onderbrachten in het neu trale Zwitserland. Een gemengde commissie van onderzoek, bestaande uit histo rici, juristen en accountants moet toegang krijgen tot de ar chieven van honderden grote en Nieuw record Wall Street NEW YORK (ANP/KRF) - Wall Street heeft vrijdag overtui gend een record neergezet. De Dow Jones-index van de dertig grote fondsen steeg met 66,58 punten tot het recordslot van 5838,52. Het vorige record, een slotstand van 5778, dateert van 22 mei. De stijging ten opzichte van vorige week vrijdag be draagt ongeveer 180 punten. De aandelenkoersen kregen vleugels toen in de middag be kend werd dat de comsumenten- prijzen en de detailhandelsom zet in de VS met respectievelijk plus 0.1 en 0.2 procent minder waren gestegen dan was ver wacht. Gevoegd bij de cijfers van eerder deze week, die duid den op een weinig sterk inflatie, ebde de vrees voor meer geldont waarding en dus hogere rente vrijwel geheel weg. Eerder op de dag bereikten de beurzen van Londen en Frankfurt ook een re cord, Meetsma Advies b.v. INTEGRALE KWALITEITSZORG ISO-CERTIFICERING Tusscnmcde 14 Telefoon (0118) 639 303 4337 AN Middelburg Telefax (0118) 639 814 Mobiele lefefoon 06 53 40 50 75 Alléén op •t industrie terrein in Strijen Uniek in antiek- en geloogd grenen meubelen Chr. Huygensstraat 3 (ind. terr.), 3291 CN Strijen (Zuidholl. eil.) tel. 078 - 674 30 00 ■■■HHHIi iets met de dood van de vrouw te maken heeft. De man weigert tot dusver een verklaring af te leg gen. „Het is de eerste keer dat wij tegen dergelijke Voodoo- praktijken aanlopen", zegt de woordvoerder. „Het fenomeen is ons geheel onbekend." Of de politie meer arrestaties in deze zaak zal verrichten, is nog niet bekend. Het onderzoeks team van zes rechercheurs is in middels uitgebreid met enkele 'specialisten', zoals Wilting ze noemt. „Het offeren van baby's of men sen heeft helemaal niets te ma ken met de winti- of voodoocul- tuur. Met de gemummificeerde babylijkjes die nu zijn aangetrof fen. is waarschijnlijk iets heel anders aan de hand. Volgens mij is hier een seksueel pervers ie mand aan het werk geweest, een soort Nederlandse Dutroux." Dat zegt Orlando Lont van de Stichting Winti informatie en documentatiecentrum Neder land. De uit Afrika afkomstige godsdienst voodoo of winti kent wel het geven van offers. Het meest gebruikelijke zijn vruch ten, kippen of geiten. „Maar ge mummificeerde baby's komen in onze cultuur niet voor", zegt Lont. „Wel zijn verhalen bekend, dat met name op Haïti tijdens de slaventijd blanke vijanden wer den geofferd. Dat zijn verhalen die aan kannibalisme grenzen. De Surinaams-Afrikaanse cul tuur, staat echter met een been in het christendom en het an dere been in winti. En de god Fo- du is een zeer vredelievende god in de winti-religi." „Voodoo of winti heeft te maken met rituelen rond bovennatuur lijke krachten en geesten. In de vorm van het aanroepen van geesten kunnen we iemand die iets op zijn kerfstok heeft, wel met gelijke munt terug laten be talen. Dan kunnen we op zo ie mand geesten afsturen om hem te straffen. Maar dat heeft abso- lüut niet met gemummificeerde baby's te maken." kleinere banken, waartoe het ondoordringbare bankgeheim gedeeltelijk moet worden opge heven. Het wetsvoorstel, dat 'zeer vergaand en zonder prece dent' wordt genoemd, zal vol gende week bekend worden ge maakt. Dit valt toevallig samen met het bezoek van de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken Malcolm Rifkind. Hij zal naar verwachting zijn Zwitserse gastheren aan de tand voelen over de al vijftig jaar on vindbare nazi-goudschat van zo'n tien miljard in (huidige) gul dens. Daarvan werd bijna veer tig procent geroofd uit het bezet te Nederland, hetzij uit de natio nale goudreserves, hetzij van joodse Nederlanders die later in de Duitse vernietigingskampen omkwamen. Wanneer het onderzoek begint is onduidelijk. Het wetsvoorstel moet door het parlement en kan ook nog aan een referendum worden onderworpen, hetgeen betekent, dat de speurders niet voor volgend voorjaar aan de slag kunnen. En wat het ople vert is ongewis. Ten eerste zijn banken verplicht slechts voor tien jaar rekeningen van dit soort deposito's aan te houden en ten tweede krijgen malafide bankiers ruimschoots de tijd hun oude balans 'bij te stellen'. i Advertentie i SOESTERBERG - Carla Brouwer praat met haar echtgenoot Cor via een beeldtelefoon. Deze nieuwe communicatiemogelijkheid werd gisteren gedemonstreerd tijdens een thuisfrontdag voorlFOR-militairen. foto HansSteinmeier/ANP Opmerking over imago Zeeland valt verkeerd van onze verslaggever MIDDELBURG - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder heeft met zijn opmerkin gen over het imago van Zeeland de SGP achterban in deze pro vincie een slag in het gezicht ge in het openbaar gezegd dat Zee land in de rest van het land het imago heeft van een provincie uit de jaren vijftig, vol boeren en streng kerkelijke inwoners. Vol gens het SGP-statenlid G. R. J. van Heukelom wordt met die woorden gesuggereerd dat daar mee iets mis is. Van Heukelom kaartte dit vrij dagmorgen aan in een vergade ring van Provinciale Staten. Hij wilde weten hoe het zit met Van Gelders invulling van de C. uit de afkorting CDA, de politieke partij van de commissaris van de koningin. Van Gelder reageerde niet met een. De opmerkingen zijn buiten de orde. constateerde hij. Hij voegde er later aan toe dat hij een gesprek met Van Heukelom wilde. Dat gebeurde meteen na de statenvergadering in het bij zijn van de waarnemend SGP- fractievoorzitter M. J. Goud. Het gesprek leidde niet tot een wijziging van de standpunten. Nederlanders naar oefening NAVO in Turkije DEN HAAG (ANP/BELGAl - Ongeveer zeshonderd Neder landse militairen doen eind deze maand mee aan een NAVO-oefe- ning in het noordoosten van Turkije niet ver van de grens met Irak. De toestand in de regio is mo menteel gespannen als gevolg van het conflict tussen Irak en de Verenigde Staten over de Koerden. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie be nadrukte vrijdag dat de oefe ning geen verband houdt met de opgelopen spanning in het ge bied. Van Heukelom in een reactie: „Wat is er mis met agrariërs en een streng kerkelijke bevolking? Ik ben er al verschillende keren over aangesproken. Onze ach terban stoort zich er aan dat dat beeld negatief zou zijn. Hij praat wel over tien procent van de Zeeuwse bevolking. Dat slaat bij onze mensen in het gezicht. Moe ten we dan passen in die grach tengordel-visie?" Gewaarschuwd Ook in het college van Gedepu teerde Staten was de commissa ris al gewaarschuwd dat het niet verstandig zou zijn dat verhaal in het openbaar te houden. Het beeld van Zeeland is veel ge nuanceerder, hadden verschil lende GS-leden duidelijk ge maakt. Het is niet de eerste keer dat Van Gelder zo'n advies van GS naast zich neer legt. Ook in de kwestie over de verdie ping van de Westerschelde nam de commissaris tegen de zin van GS, het standpunt in dat ontpol- dering onontkoombaar is. Dat leverde hem veel boze reacties van vooral agrariërs op. Verrast Commissaris Van Gelder liet na afloop van de Statenvergade ring weten aanvankelijk wat verrast te zijn door de opmerkin gen van Van Heukelom: „Het is een goede gewoonte dat je je voornemen om dergelijke op merkingen te maken, even aan kondigt. Maar Van Heukelom schiet wel eens meer uit z'n slof." Jammer Overigens staat de commissaris nog steeds achter zijn constate ring. „Ik hoor in het land dat dat beeld over Zeeland bestaat en het klopt niet met de werkelijk- BERLIJN - Een fietser rijdt langs een stuk gerestaureerde Berlijnse Muur, waarop een Trabant is geschilderd die door de versperring breekt. Vijftien van de 118 kunstenaars die in het verleden het beton opsierden met allerlei afbeeldin gen zijn teruggekeerd om hun werk op het ruim anderhalve kilometer lange muurdeel op te knappen. foto RTR Winstgroei Heineken getemperd Heineken verwacht de komende jaren een kleinere winstgroei dan de afgelopen jaren en dit jaar zelfs een lager residtaat dan in 1995. Over de eerste zes maanden groeide de nettoivinst slechts met 6.1 procent van 280 miljoen tot f 297 miljoen en het bedrijfsresidtaat met slechts 7,7 procent tot 464 miljoen. Wie in de Verenigde Staten tot de bijstand is veroordeeld krijgt te weinig om van te leven en te veel om van dood te gaan. Arm Amerika staat in de kou en het wordt nog slechter. Verder in de bijlage Repor tage: Terug in de tijd: Apollo-capside in Goes Schiphol 80 jaar de verkwanseling van het Dok in Vlissingen Hans Wijers, onder nemer in Den Haag Troonrede in historisch perspectief de blin de vlek van België belicht extreem rechts zuivert Orange Padania veroorzaakt scheuren in Italiaanse eenheid. Richard Krajicek geridderd Richard Krajicek is sinds gisteren Ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Staatssecetaris Erica Terpstra van Sport speldde hem in het Haags Gemeentemuseum de versierselen op. Het ivas het hoogtepunt van de officiële huldiging voor de Q verovering van de titel op Wimbledon op 7 juli. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën: 7; Radio en tv: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15,17 en 19; Reportage: 23, 24, 25, 27 en 29; Vrije tijd: 33, 34, 35, 37, 39 en 41; Sport: 42 en 43. heid. Zeeland is niet orthodox. Dat wil zeggen 20 procent wel, dus 80 procent niet. Als Van Heukelom dat beledigend vindt, vind ik dat jammer." Van Gelder voegt er aan toe dat hem bij zijn aantreden te ver staan is gegeven dat hij Zeeland een spiegel moet voorhouden. „Ik heb niet meer gedaan dan de spiegel voorgehouden, met het beeld dat buiten Zeeland over deze provincie bestaat. En dan krijg je deze reacties." In de Statenvergadering werd er op aangedrongen dat Van Gel der in het openbaar nog een keer reageert op de opmerkingen van de SGP-er. Ze zijn immers ook in een openbare statenvergadering gemaakt. „Ik kijk wel hoe dit verder gaat", aldus Van Gelder. Ontvoerde Nederlander in hongerstaking SAN JOSE (DPA/ANP) - De sa men met zijn vrouw Jetske Coers in Costa Rica ontvoerde Nederlander Huite Zijlstra is enkele dagen geleden in honger staking gegaan uit protest te gen zijn kidnappers. Daardoor is zijn gezondheid achteruitge gaan. Dat meldde vrijdag Este- ban Paiz, die zijn werkgever Zijlstra heeft bezocht. Het Costaricaanse tv-station Canal 7 berichtte donderdag avond dat met de ontvoerders een akkoord is bereikt over het losgeld. Het is nog onduidelijk waar het geld moet worden over handigd en waar het echtpaar moet worden vrijgelaten. Volgens een lokale tv-zender heeft het Nederlandse bedrijf Flor y Fauna ermee ingestemd 200.000 dollar (ruim 330.000) te betalen. De ontvoerders hadden aanvankelijk 1,5 miljoen dollar (2.5 miljoen gulden) geeist. Zondag en woensdag was in dê zaak bemiddeld door de priester Eduardo Bol0nos, die al eer der ontvoerde Europeanen vrij- kreeg. Hij zei vrijdag nog niets van een akkoord te weten. ROTTERDAM (GPD) - Een in woner van Hulst lijkt een be langrijke rol te hebben gespeeld in een Belgisch-Nederlands kin derpornonetwerk, de zoge naamde 'Temse-bende'. De man zorgde volgens slachtoffers voor transport van jongens naar sexclubs, waar deze mis bruikt werden. Uit onderzoek van een Belgische groep privé- speurders blijkt dat de Belgi sche Justitie de bende met haar Nederlandse connecties groten deels ongemoeid liet. Het Belgische parlementslid Re- naat Landuyt (SP) is van plan minister De Clerck van Justitie vragen over de zaak te stellen. Wathelet, de toenmalige Belgi sche minister van Justitie, was overigens in 1992 al op de hoogte van de activiteiten van de Tem- se-bende. In een nota van Wa- thelets kabinet staat dat 'het pornocircuit vanuit België over Hulst naar Utrecht loopt'. De politie Zeeland verrichte in datzelfde jaar op verzoek van justitie in België een huiszoe king bij de Hulstenaar. Daarbij werd belastend videomateriaal aangetroffen van in de woning gehouden sexfiiiven met min derjarigen. Uit geheime dossiers uit de ar chieven van het gerechtshof in Dendermonde blijkt dat van 1990 tot 1992 tientallen Belgi sche en enkele Nederlandse kin deren en jongeren werden geron seld door de bende. Via Neder landse bendeleden belandden de jongens behalve op de seksor- giën in Hulst in een Utrechtse studio waar naaktfoto's en por novideo's werden gemaakt. On der de slachtoffers waren ook verstandelijk gehandicapte kin deren die door een van de hoofd verdachten een Belgische be stuurder van een jongerenin- richting in het 'circuit' werden geïntroduceerd. De meeste ver dachten zijn nooit voor de rech ter gebracht. In februari 1992 hebben Belgi sche en Nederlandse, politie mannen in Waalre informatie over de bende uitgewisseld. Er volgden aanhoudingen van de verdachten, van wie enkelen aan Belgie zouden zijn uitgeleverd en vrijgelaten. De particuliere onderzoekscom missie Werkgroep Morkhoven Belgische privé-speurders - kwam het netwerk al in 1992 op het spoor en zegt de Belgische politie meermalen te hebben ge tipt. zie ook pagina 2 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant a(jÊVERANDA -pjea Dé verandaspecialist van Z-W Nederland Tel. 0113-221221 Fax 0113-221170 Livingstoneweg 44 - 4462 GL Goes Showroom geopend, dagelijks 09.00 - 17.00 uur. Zaterdag 10.00-16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1