D66-plan wietwinkel valt slecht Lang leve de ouderdom PZC Waterschap besluit tot uitbreiding van zuivering Waarde Brede steun voor Gosselaar i Simonov leidt Orkest van België vast en geïnspireerd zeeland 15 Burgemeester mordicus tegen ZCAD ziet grote nadelen kunst Avontuurlijke keuzes ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1996 an onze verslaggever JIDDELBURG - Burgemeester ir. D. C. B. Burgers van Mid- elburg verzet zich tegen het dee van een officiële 'drugs- rinkel' in zijn stad. Hij zegt dit n een reactie op het idee van de I)66-fractie. Fractievoorzitter rs. L. K. de Kraker suggereer- e vrijdag in de PZC dat Mid- elburg drie van de vier koffie- ïops moet sluiten waardoor uimte ontstaat voor de ope- ing van een wietwinkel. Een tichting. al dan niet onder ge- 996 ïeentelijk toezicht, zou loe- icht moeten uitoefenen op die Irugs winkel'. Nooit doen", aldus burgemees- ït mr. Burgers. „Ik zou daar aordicus tegen zijn. We lopen och al op eieren bij alles wat iet drugs te maken heeft. We ebben nu ook al een onduide- jk gedoogbeleid, in die zin dat aen drie gram voor eigen ge- iruik via de voordeur van een roffieshop mag meenemen, ter- pijl je niet weet wat er aan de ichterdeur wordt binnenge- oerd." n Middelburg bestaan vier kof- ieshops. De een veroorzaakt tieer overlast dan de ander. Om aaraan een einde te maken, telt D66 voor om na sluiting van rie koffieshops een wietwinkel openen. Die moet zich houden an de officiële winkeltijden en r moet gecontroleerde kwali- eit worden geleverd. ment dat je druggebruik regu leert, heb je veel meer mogelijk heden voor preventie, informa tie en advies en hulp. maar ik weet niet of het wijs is als een overheid dat zelf doet." Het ZCAD ziet zichzelf in elk geval niet als exploitant. „We geven methadon als medicijn aan ver slaafden, maar we leveren geen alcohol aan alcoholisten. Wat moet ik dan met softdrugs. Het verbaast me dat D66 voorstan der is van het onder de gemeente brengen van dit soort zaken. Ik zou dat aan het vrije veld overla ten." Zelfs binnen de eigen partij van De Kraker bestaat onenigheid over de drugsproblematiek. D66- Kamerleden willen dat gemeen ten een eigen koffieshopbeleid kunnen voeren - zoals het ope nen van wietwinkels - terwijl de verantwoordelijke D66-minis- ters Sorgdrager (Justitie) en Borst (Volksgezondheid i juist een strenger beleid willen voe ren door thuistelers strafbaar te stellen. Volgens de Tweede-Ka merfractie zouden die telers juist aan de 'gemeentelijke kof fieshops' kunnen leveren, waar door criminele organisaties de wind uit de zeilen wordt geno men. Van den Broek denkt dat Neder land nog lang niet zover is om de drugsteelt te legaliseren. „Als ik alleen maar naar de regio zelf kijk bestaat er al veel verschil. In het district Oosterscheldebek- ken moet men nog beginnen aan een gedoogbeleid. In Zeeuws- Vlaanderen bestaat onderling onenigheid. Dan denk ik: is het probleem van een wietwinkel nu zo urgent? Laten we eerst eens de gewone zaken regelen." Contacten Mocht Middelburg ooit over gaan tot opening van een drugs- winkel'. dan zal het ZCAD ook met de exploitant daarvan nor male contacten onderhouden. Van den Broek: „Zoals we die ook hebben met gokkastenex- ploitanten en caféhouders, maar een wietwinkel zelf exploiteren zouden we nooit doen." Burgemeester Burgers tenslotte vindt dat een wietwinkel 'de aanschijn wekt dat er niets aan de hand is met verdovende mid delen'. „Ik vind het veel belang rijker om op scholen leerlingen te informeren wat er mis mee is en wat de gevaren zijn. Ik weet niet of een winkeltje dat zou doen. Het gedoogbeleid is al een ingewikkeld verhaal, laten we het niet nog ingewikkelder ma ken." *AI Nadelen ik4)re. J.T. van den Broek, direc- eur van het Zeeuws Consulta- iebureau voor Alcohol en )rugs, ziet grote nadelen aan ien door een stichting geëxploi- eerde wietwinkel. „Op het mo lt 4, Gokkasten gekraakt SHEER HENDRIKSKINDE- tEN - Bij een inbraak in een ca- ë-restaurant in 's-Heer Hen- Irikskinderen is donderdag- lacht meer dan 300 gulden ge- itolen uit gokkasten. De inbrekers kwamen binnen door een raam te forceren. De jokautomaten van het bedrijf werden dit jaar al eens eerder leeggeroofd. Chaotische discussie over leiding Zeeuwse Eilanden van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Terneuze- naar W. A. Gosselaar mag zich over enkele maanden de eer ste dijkgraaf van het water schap Zeeuwse Eilanden noe men. Hij is tijdens een chao tisch verlopen vergadering in Zierikzee door een ruime meerderheid van de 56 aanwe zige waterschapsbestuurders voorgedragen voor het voor zitterschap van Zeeuwse Ei landen. De Kroon moet offi cieel nog benoemen, maar van een voordracht wordt bijna nooit afgeweken. Gosselaar - huidig dijkgraaf van waterschap De Drie Am bachten - was door de vertrou wenscommissie eensgezind als eerste kandidaat-dijkgraaf naar voren geschoven. Die eensgezindheid kon niet voor komen dat in het algemeen be stuur van het waterschap een discussie ontstond over zijn kandidatuur. H. J. Gast en G. Westerweel wilden weten - naar aanleiding van perspubli caties - of hier sprake was van een politieke keuze. Gosselaar is VVD-lid. Politieke kleur Interim-dijkgraaf en CDA-se- nator drs. H. Eversdijk wierp het idee van een politieke be noeming verre van zich. „Een dijkgraaf kan een politieke kleur hebben. Die heb ik ook. maar hij wordt niet op die basis benoemd." Meer moeite had Eversdijk met de kritiek van hoofdinge land en SGP-statenlid J. Hou- mes. „Wij wilden een kandi daat met bestuurlijke ingan gen in Den Haag. Dat komt in deze voordracht onvoldoende tot uiting." D. W. Gideonse zei ongeveer hetzelfde. Hij wees op de problemen met de beton blokken op de zeedijken. „In vloed in Haagse kringen is no dig, om het maximale bedrag voor ons eruit te slepen." Knuppel De heer W.A. Gosselaar, vrij dag voorgedragen voor dijk graaf van het waterschap Zeeuwse Eilanden. foto Peter Nicolai Houmes gooide daarna de knuppel in het hoenderhok. Hij raadde de vertrouwens commissie aan 'de voordracht op z'n minst in heroverweging te nemen'. C. Koster uit Mid delburg was perplex. „U trekt de integriteit van de commis sie in twijfel", reageerde ze nog diplomatiek. Anderen spraken van een motie van wantrou wen. Het voorstel van Houmes maakte een chaotische woor denwisseling los. Niet over de inhoud van het voorstel, 'maar over de stemming erover. De één wilde schriftelijk stem men, de ander bij hand opste ken. „Dit wordt een zooitje", verwoordde dagelijks bestuur der A. van de Hoef de gevoe lens van een groot aantal aan wezigen. „Het is al een zooitje", reageerde hoofdingeland G J Dees. Ingetrokken De discussie dreigde vast te lo pen, tot dagelijks bestuurder L. Legemate op Houmes af stapte. Even tussendoor, ter wijl de vergadering doorging. Kort daarna vroeg Houmes het woord. 'In het belang van alle betrokkenen' trok hij zijn idee in. De stemming over de eerste en tweede kandidaat-dijkgraaf vond tegelijk plaats. Gosselaar kreeg 42 van de 56 stemmen. Tien hoofdingelanden stem den blanco, twee op Eversdijk. één op de Reimerswaalse bur gemeester A. Verbree en één op mr. J. M. Schouwenaar. Schou- wenaar - burgemeester van Ca- stricum - stond tweede op de voordracht van de vertrou wenscommissie. Hij ontving uit de algemene vergadering genoeg steun voor die plek, na melijk 35 van de toen 55 stem men. Eversdijk had er acht. Ook acht stemmen waren blanco. De Mariekerkse burge meester mr. B. J. van Putten kreeg drie stemmen voor de tweede plaats en Verbree één. Gosselaar toonde zich ver heugd na de stemming. Hij sprak kort de algemene verga dering toe. „Ik kreeg bij mijn komst als dijkgraaf bij De Drie Ambachten evenveel steun als hier. Toen heb ik me voorgeno men de steun op 100 procent te brengen. Datzelfde ga ik hier doen." van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het waterschap Zeeuwse Eilanden weet nog niet precies welke kant het uit moet met de afvalwaterzuive ring. De algemene vergadering van het waterschap besloot vrijdag de landelijke discussie over dat onderwerp af te wach ten. Er viel wel een andere be langrijke beslissing. Het alge meen bestuur ging akkoord met een forse uitbreiding van de wa terzuivering in Waarde. Dat be sluit is zo belangrijk, omdat het waterschap daarmee de drie grootste mosselverwerkers in Yerseke als klant behoudt. Del ta Nutsbedrijven heeft ook ge probeerd met die bedrijven een zuiveringscontract af te sluiten. Dat is door een tegen-actie van het waterschap mislukt. Over de uitbreiding van de zui vering bij Waarde werd nauwe lijks gediscussieerd. De investe ring van 2,8 miljoen gulden in de zuiveringsinstallatie en de aan leg van een rioolpersleiding van bedrijventerrein Burenpolder in Yerseke passen in het beleid van het waterschap. Er zijn wél spe ciale overeenkomsten met de mosselbedrijven gesloten. Ze le veren heel veel afvalwater en krijgen daarom een soort quan- tum-korting. Dat het waterschap zulke con tracten met bedrijven afsluit, is nieuw. Zeeuwse Eilanden heeft er toch toe besloten, omdat het anders de Yersekse mosselver- werkers als klant had verloren. Dan zou er in Waarde overcapa citeit zijn ontstaan. Alle andere vervuilers hadden die rekening gepresenteerd gekregen, via hun heffing. Dat gebeurt nu niet. Concurrent Zeeuwse Eilanden heeft met de actie in Yerseke concurrent Del ta Nutsbedrijven de loef afgesto ken. Maar daarmee is de positie van het waterschap nog niet ver zekerd op de zuiveringsmarkt. De kans dat zich concurrenten aandienen, blijft aanwezig. En die concurrenten kunnen wei eens goedkoper zijn, omdat wa terschappen - behalve het be drijfsmatig zuiveren - ook een overheidstaak hebben. Zij moe ten ook waterbodems schoon maken en kreken, zoals de Zwaakse Weel bij 's-Gravenpol- der, opknappen. Om op gelijke voet te kunnen concurreren, stelde het dage lijks bestuur van Zeeuwse Eilan den voor aparte heffingen voor het zuiveren en de overheids taak in te voeren. Alle bedrijven- ook die zelf zuiveren - zouden dan aan die overheidstaak moe ten bijdragen. Dat betekent dus een kostenverhoging voor een aantal bedrijven, en zeker niet voor particulieren. Die betalen via hun huidige heffing al aan waterkwaliteitsbeheer mee. Vragen Het idee van het dagelijks be stuur riep vrijdag in de alge mene vergadering vooral vragen op. Tijdens de discussie bleek dat snelle besluitvorming ook niet nodig is. De Tweede Kamer praat in november nog over con currentie in de waterzuivering, met name door waterleidingbe drijven als Delta. Dagelijks be stuurder A. van de Hoef stelde voor later op de zaak terug te ko men. Zijn voorstel werd stilzwij gend aanvaard. Bijeenkomsten over Alzheimer GOES - In het kader van Wereld- Alzheimerdag zaterdag 21 sep tember staat in Zeeland een reeks activiteiten op stapel. Het thema van de dag is dit jaar: 'Vergeetachtigheid of demen tie'. Tijdens een aantal bijeen komsten wordt aandacht ge schonken aan de verschillen tussen deze twee zaken. De bijeenkomsten op Wereld- Alzheimerdag zijn georgani seerd door de Alzheimervereni- ging 'Rond de Schelde'. Ze zijn bedoeld voor mensen die direct of indirect met de gevolgen van dementie worden geconfron teerd. In Zeeland zijn dat er naar schatting 75.000. In Zeeuws-Vlaanderen vinden bijeenkomsten plaats in de ver pleeghuizen De Stelle in Oost burg, Ter Schorre in Terneuzen en De Blauwe Hoeve in Hulst. Al deze bijeenkomsten beginnen om 13.30 uur. In Goes start de bijeenkomst om 14.00 uur in de Erasmusflat. In Tholen is de in formatiebijeenkomst gepland op 18 september in de Elenahof in Stavenisse. De aanvang is om 14.00 uur. AARDENBURG, ST. BAAF nationaal Orkest van Belgie olv loeri Simonov met Peter Zazofsky, riool. Werken van Rossini. Van Ros- jjuni en Sjostakovitsj. Festival van SttZeeuwsch- V laanderen. ffldoor Jos Verpoorten Zoals te verwachten, in dit door de viool gedomineer de Festival van Zeeuwsch- i Vlaanderen, prijkte er ook bij het aantreden van het 60-jarige Nationaal Orkest van Belgie. vrijdag in Aardenburg, een con certo voor dit instrument op het programma. Evenals zaterdag in Oostburg bij het Orkest van Vlaanderen had men niet uit het ijzeren, maar uit het minder be kende hedendaagse repertoire geput. In dit geval een werk van de Belg Van Rossum, geschre ven voor de Koningin Elisa- bethwedstrijd voor viool van 1980. Dit werk werd geflankeerd door Rossini's ouverture tot de opera NOORDWELLE, HERVORMDE KERK Calefax Rietkwintet met medewer king van Kaï Wessel. altus Werken van Byrd. Mozart en Part door Leen de Broekert Temidden van de haren en de snaren van de viool, die in zowel in Kamermuziekfestival als ook in het Festival Zeeuws- Vlaanderen een prominente rol speelt, vormden de rietblazers an het Calefax-ensemble een opvallend en welkom contrast. De samenstelling van deze groep is in zoverre uniek, dat ook de altsaxofoon en de basklarinet een partijtje mogen meeblazen. Mede door deze wat ongewone bezetting wordt men gedwongen, de gebaande paden van het blaaskwintetrepertoire te vermijden. De keuze van de werken die Calefax in Noord- welle ten gehore bracht was daarom avontuurlijk en origi neel. De vertolking van het prachtige kwintet in c van Mozart riep bij mij gemengde gevoelens op. Aan de ene kant werd er ontegenzeg gelijk meeslepend gemusiceerd. Samenspel en timing waren bij zonder geacheveerd. Aan de an dere kant stoorden mij de haast agressieve verteltrant en de niet helemaal bevredigende mélan ge van timbres. In het ensemble, waar de weke timbres van altsa xofoon, basklarinet en 'gewone' darinet de boventoon voerden, stak de snijdende hobotoon on gewenst scherp af. Ik kon mij overigens niet aan de indruk mttrekkenm, dat de hoboïst - riet-technisch gesproken de- se avond niet helemaal lekker in iet, vel stak. Door de robuuste aanpak van de Calefaxen werd dit werk van Mozart, meer in Hp sfeer getrokken van de open lucht-serenade. pochten er nog twijfels zijn aan gaande de zin en de levensvat baarheid van een Byrd-mis voor blaaskwintet, dan wist het en semble deze twijfels overtuigend uit te bannen. Met veel aan dacht voor de geèigende tek stexpressie klonk deze mis-zon- der-woorden bijzonder welspre kend. De uitgewogen zuiverheid van de vijf instrumenten onder ling droeg niet weinig bij tot de harmonische, evenwichtige to taalindruk van het geheel. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik van de muziek van Arvo Part niet zo een hoge pet op heb. Sta tisch. monotoon, quasi-archaï- serend, modieus geluidsbehang. Dat zijn zo de trefwoorden die mij te binnen schieten. Ze zijn volmaakt van toepasing op 'Summa', dat het Calefax Riet kwintet na de pauze als opmaat tot de mis van Byrd speelde. De eerlijkheid gebiedt verder te melden, dat de Magnificat Anti- phonen, die voor de pauze klon ken, een veel sterkere indruk maakten. Dat was niet in de laatste plaats te danken aan de bijzonder fraaie wijze, waarop de altus Kai Wessel dit werk vertolkte. In het lage register dreigde de zanger op sommige momenten het on derspit te delven, maar dank zij een duidelijke dictie bleef de vo cale lijn hoorbaar. De puurheid en de strakheid van het altus- timbre pasten uitzonderlijk goed in het zuivere, strenge en waardige concept dat de compo nist in dit werk hanteert. Het publiek had - gezien de har telijke bijval aan het eind van de avond - zeker geen spijt van de tocht door de gure spetember- avond. Guillaume Teil en de laatste symfonie van Sjostakovitsj. Op het oog lichtjaren van elkaar verwijderd, ware het niet dat ci- tatengrossier Rossini, naast vele andere zinspelingen, in het eer ste deel een overbekend thema uit die ouverture citeert. Over de kwaliteit van het gebo- dene kan ik kort zijn: die was in één woord uitstekend. In deze herkent men duidelijk de hand van meester Simonov. die met vaste hand, autoriteit en beheer ste. maar doelbewuste gebaren het orkest tot indrukwekkende prestaties inspireert. Reeds met de verhalende Wilhelm Teil ou verture werd de juiste toon ge troffen in zowel storm, pastorale als de overbekende, triomfante lijke strijdmuziek. Dat een concert meer is dan een solopartij met orkestbegelei ding. bewijst Van Rossum met zijn eerste vioolconcert. Het spannende verhaal dat de violist te vertellen heeft wordt door het orkest op volwaardige wijze aan gevuld en van repliek gediend. Solist Peter Zazafsky bleek wei nig moeite te hebben met de ei sen die Van Rossums concert stelt. Niet verwonderlijk, daar hij het werk reeds tijdens de Eli- sabethwedstrijd van 1980, zoals uit het verheugend informatieve programmablad bleek, kenne lijk tot grote tevredenheid van de componist heeft uitgevoerd. In de loop van het werk is er een duidelijke tendens naar een ge matigder dissonantgebruik, re sulterend in een indrukwekkend verstild slot. Verstilling is er ook aan het eind van Sjostakovitsj vijftiende en laatste symfonie. Met dit kleur rijke werk keert hij terug naar een traditionele instrumentatie, hoewel de slagwerksectie zeer ruim bemeten is. De componist weet het vaak humoristische ef fect van de vele citaten te voor zien van een donkere en dreigen de ondertoon en deze tot ver brokkeling aanleiding gevende flarden aaneen te smeden tot een hecht, geheel. Zo er al zwakke plekken in de uitvoering waren, dan was het hooguit de door enige onzuiver heden ontsierde aanhef van het wteede deel. Frappant en ook wel onwezen lijk was het moment waarop de dirigent zijn dirigeerstok, na het prachtig afsluitende coda, waar in een delicaat samenspel van slaginstrumenten tegen een etherisch strijkersakkoord te horen is, neerlegde. Als een tien voudig schouderklopje klonken- in de juiste toonaard - de klok slagen van tien uur. Feestelijke toespraken bij 75 jaar Hans Warren Auteur Hans Warren bladert met Gerrit Komrij (r) in 'Ik ging naar de Noordnol'. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - „Weg met schoonheid en jeugd. Houzee met grijze haren. Lang leve de ouderdom." Met deze uitroe pen besloot de Belgische schrijver Tom Lanoye vrij dagmiddag de hilarische toe spraak waarmee hij een steen tje bijdroeg aan de vroege vie ring van de vijfenzeventigste verjaardag van Hans Warren. Lanoye citeerde uit de inlei ding van Wat doe je nikt mijn tijd?, een door hem samenge stelde nieuwe bloemlezing uit de gedichten van Hans War ren. Hij vertelde hoe hij ken nismaakte met Warrens 'veel zijdige poëzie' die hij karakte riseerde als 'vederlicht, sensu eel, erudiet, speels, down to earth', ofte wel: 'on-Neder- lands.' Lanoye hield zijn toespraak in de stampvolle aula van de Zeeuwse Bibliotheek. Warren werd daar niet alleen in het zonnetje gezet vanwege zijn komende verjaardag, ook werd stilgestaan bij zijn vijftigjarige carrière als schrijver en zijn vijfenveertigjarige staat van dienst als criticus voor de PZC. De tentoonstelling Hans War ren 75 werd officieel geopend en Zeelands bekendste schrij ver kreeg van collega Gerrit Komrij het eerste -exemplaar van zijn nieuwste boek Ik ging naar de Noordnol. Natuurdag- boek 1936-1942 en van gedepu teerde drs G. L. C. M. de Kok (cultuur) het liber amicorum Hans Warren 75 overhandigd. Vergankelijkheid „Warren heeft zich monsterlijk vergist", verkondigde Lanoye verrassend. Met eèn knipoog ging hij in op een belangrijk thema in Warrens gedichten: de weemoed om de onherroe-t pelijke vergankelijkheid van schoonheid en jeugd Niet jeugd en schoonheid tellen, al dus Lanoye. maar ouderdom en ervaring. Voor zijn bloemle zing had hij de gedichten 'chro nologisch averechts' geordend en zo was hem duidelijk gewor den dat het peil van Warrens oeuvre evenredig zakte met zijn leeftijd. „Hij weet minder, hij kan minder, hij doet min der." Zo prees Lanoye natuur lijk de met de jaren toegeno men kwaliteit en kwantiteit van het werk van de 'kolossos van Kloetinge'. Ontroerend en humoristisch was de feestrede die Gerrit Komrij uitsprak. Hij wilde niet Warrens talent schetsen, even min als zijn belangrijke bij drage tot de Nederlandse lite ratuur en ook beloofde hij geen anekdotes op te halen. Komrij was speciaal uit Portugal over gekomen om te spreken over zijn ruim vijfentwintig jaar du rende vriendschap met de Zeeuwse dichter. Zuidelijke sfeer Die heeft alles te maken met het Zuiden, aldus Komrij. „Ne derland, het Noorden, heeft iets van. nu ja. heeft iets van wat men benauwdheid kan noemen. Het is hier in ons lieve landje behoorlijk verstikkend. Al wat vliegen kan, moet on middellijk een buiklanding maken uit geestelijke adem nood." Maar: „In Zeeland is het ruimer. Bij Warren heerste altijd een zuidelijke sfeer. Waar hij zijn voet- of vingerdruk zet te. was namiddaglicht en saf fraan." Warren deed Komrij écht ken nismaken met het Zuiden. „Op de dag dat ik Hans ontmoette, stond ik met één been in Portu gal". zei hij. zichtbaar geroerd. Als balling in Portugal leerde hij nog meer van Warren, die hij in die twaalf jaar nauwelijks sprak. „Eenmaal te vluchtig en een tweede maal te kort." Na melijk: „De balling bestaat niet. het Zuiden is een fluitje van een cent. het ware Zuiden zit in ons. Ik ben terug bij af. Het Zeeland van Hans Warren heeft me een lange omweg doen maken om dat vandaag te kunnen zeggen." Warren noemde Komrij's speech een 'monument van vriendschap'. Hij zei 'diep ge raakt' en 'overstelpt' te zijn door alle goede woorden. Zijn toespraak - besloten met vier gedichten - was het kortst, het applaus dat hij ontving het langst en luidst. Op 20 oktober, de dag dat War ren daadwerkelijk 75 wordt, zal de PZC hem nogmaals eren met de publicatie van een bun del recensies, kunstbeschou wingen en gedichten met als thema het Verre Oosten. De expositie Hans Warren 75 in Zeeuwse Bibliotheek duurt nog ttm 26 okt. Voor een bespreking van het na- tuurdagboek: zie pagina 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15