pzc VertelLiz laatje in de tijd reizen Eerlijke rechtsgang staat voorop i Officier van justitie verwerpt beroep op zelfverdediging i9sr zeeland 13 I6?U\LIJaizm ffi r" B i~~bap Actie tegen gevaar slik de op weg Stichting Zierikzee koopt klipper Schouwse ondernemers verenigd Kleurrijk Terneuzen afgelast Treinen Zeeuwse lijn vertraagd zaterdag 14 september 1996 EID DUW- g van van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het decor staat er al: Franse lelies, de Dame met de Eenhoorn, allemaal bedoeld om het publiek los te maken van de tijd. Liz Ribbens maakt ook haar kostuums met dat idee in haar achterhoofd. „Het zijn geen exacte kopieën van Middeleeuwse gewaden maar wel is meteen duidelijk dat het uit een ande re tijd komt. Welke tijd, dat laat ik graag in het midden. Het gaat om de verhalen en die hebben niks te maken met de beslommeringen van vandaag. Of misschien juist wel, voor sommi gen. Laten we het erop houden dat ik een tijdloos programma wil brengen. De gebeurtenissen waarover ik vertel, staan niet in de officiële geschiedenis, ze hebben geen data, geen tastbare be wijzen of relikwieën. Het zijn verha len, niet meer en zeker niet minder." VertelLiz, heet Liz Ribbens sinds het begin van dit jaar, sinds ze een oude hobby, verhalen vertellen, opnieuw ontdekte. ,,Met Kerst vorig jaar werd ik gevraagd een verhaal te vertellen voor de Unie Van Vrijwilligers. Dat ging fantastisch, het publiek enthou siast, ikzelf helemaal geestdriftig; ik dacht 'verrek, ik kan het nog'. Sinds dien heb ik mijn draai gevonden. Een eerste repertoire was in nog geen maand klaar en de groei zat er al me teen in. Nu ga ik overal waar ze me willen horen verhalen vertellen. Sprookjes, sagen, mythes, fabels; het is gewoon een soort toveren. Van mijn publiek vraag ik alleen de bereidheid betoverd te raken."' Haar verhalen maakt ze niet zelf. Ze graaft ze als het ware op uit het collec tieve onderbewustzijn van de mens heid. „Er zijn zoveel mooie verhalen in alle culturen. Kabouters, elfen, trollen, ridders, rovers, maagden en monsters figureren erin of spelen de hoof rollen. Zo kan ik ze niet verzinnen en dat doe ik dus ook niet. Ik kan ze wel interpreteren en uitwerken. Met je stem, met de woorden die je kiest, je mimiek en het vertelritme, kun je ac centen leggen die juist de magie op roepen. Soms ontdek ik, al vertellen de, zelf nog nieuwe dingen in verhalen die ik door en doör ken. Het is ook prettig om te weten dat er in de litera tuur nog een enorme schat aan verha len verborgen ligt. Ik heb vreselijk veel verhalen gelezen, want het boeit meal sinds ik een klein kind was, maar het meeste van wat er is ken ik nog niet. Het is een plezierig idee dat mij nog voor jaren verrassingen te wach ten staan en mijn publiek ook." Het publiek kan voor VertelLiz van al les zijn. Kinderpartijtjes, verjaarda- VertelLiz verhaalt van een andere werkelijkheid. gen van volwassenen, personeelsfees- tjes, soosavonden; het maakt haar echt niet veel uit.,Het leukst is een ge mêleerd publiek: de jongste een jaar en de oudste tegen de tachtig. Ieder- een haalt er toch uit wat voor hem of haarbelangi'ijk is. En al zijn we in Ne derland niet meer zo gewend aan de vertelkunst, mensen blijken altijd be reid om geamuseerd te worden. Ik heb nog maar zelden desinteresse bij het publiek meegemaakt. De meeste men sen luisteren ademloos, zelfs kleintjes die er niets van begrijpen zitten stille- tj es te luisteren. Dat komt door die bij - zondere sfeer van aandacht die onwil lekeurig optreedt als iemand vertelt. Zonder publiek zou ik het ook niet kunnen. Wat ik vertel moet ik weer spiegeld zien in de oogbollen van de mensen. Als ik paarden door de lucht laat rennen, wil ik het publiek ze zien nakijken." In de loop van nog geen jaar bleek de formule die Liz hanteert, enorm aan te slaan. Schatte ze in januari het aantal voordrachten nog voorzichtigjes op 26 per jaar, daar is ze nu al dik over heen. „Uit Brabant, Zuid-Holland en natuurlijk uit Zeeland, overal komen opdrachten vandaan. Ér zijn scholen bij, bejaardentehuizen, theaterpro grammeurs, kennelijk is er behoefte aan verhalenvertellers. Volgens mij heeft het bedroevende aanbod op de televisie er alles mee te maken. Bij de televisie kun j e gerust je eigen fantasie in de kast laten, want alles wordt voor je ingevuld. Dat is het aardige van het verhaal. Je mag zelf weten hoe angst aanjagend die heks is, of hoe lieflijk die fee. Als je bang bent uitgevallen, maak je het wat minder eng." Avontuur Gesterkt door de vele opdrachten en de enthousiaste reacties van haar pu bliek, begint Liz Ribbens in oktober aan een nieuw avontuur. Met een ei gen programma in De Steen in Goes brengt ze maandelijks, verdeeld over zes avonden, haar hele repertoire. ,,Het wordt een thematische aanpak. Op 25 oktober begin ik met een pro gramma dat 'Op vleugels gedragen' heet. Het gaat over vogels en andere gevleugelde wezens. Daarna komen foto PieterHonhoff engelen en heiligen, stille nacht, hart- edieven en zielepijn, klokken en tijd en rozengeur en maneschijn aan de beurt." Samen met een bevriende kunstenares wil Liz de ruimte van De Steen, een zaaltje met vijftig stoelen aan de Beestenmarkt in Goes, om toveren tot een plaats waar sprookjes kunnen gedijen. „Behalve het decor kan ook een tentoonstelling bij dragen aan de sfeer. Als mensen kunnen kij ken naar een beeldje of iets anders op de tafel, hebben ze iets om hun ogen op te laten rusten. Het leukst is het als ze mij aankijken, maar voor veel volwas senen is dat nog moeilijk. Kinderen kunnen dat nog, die kijken me van het begin tot het einde aan, maar volwas senen hebben dat verleerd. Dat weet ik en ik hou er rekening mee. Ik wil dat mensen zich bij mijn vertellingen op hun gemak voelen, zich verliezen in een andere werkelijkheid. Alle obsta kels verdwijnen dan vanzelf." Advocaat van de duivel; iedereen heeft recht op verdediging van onze verslaggever A. J. Snel MIDDELBURG -Alle weerzin en walging nemen niet weg dat Dutroux, hoofdverdachte in de zedenzaak die België en ook Ne derland verbijstert, juridische verdediging moet hebben. Het is niet eenvoudig geweest een ad vocaat te vinden die de taak op zich wil nemen. De man die de zaak toegeschoven kreeg, zal in staat moeten zijn de volkswoede langs zich af te laten glijden en zijn professionaliteit boven zijn afkeer te stellen. Kan een advocaat met een be roep op persoonlijke gevoelens een cliënt weigeren? Twee Mid delburgse juristen, twee stand punten. Oficier van justitie mr. D. Veu rink vindt het een moeilijk te be antwoorden vraag.Ik ben geen advocaat en ik ben er ook niet geschikt voor. Ik zou het niet kunnen opbrengen bepaalde za ken, zoals oorlogsmisdaden of de zaak Dutroux, te verdedigen. Maar als j e wel strafpleiter bent, zijn er weinig argumenten te vinden om een bepaalde zaak te weigeren. Daar zit niet veel ruimte" Do Middelburgse advocaat mr. E.G. M. Smit:Ik zou in begin sel 'ja' zeggen als ik de vraag zou krijgen of ik iemand als [Dutroux wilde verdedigen. Bij ;mij komen er dan wel techni sche problemen aan de orde. Ik ben wat je noemt een eenpitter. jZo'n zaak is door iemand die een eenmanspraktijk heeft niet te 'doen, dus ik zou er iemand van eon ander kantoor bij betrek ken, omdat je anders je andere Mr. E. G. M. Smit....iemand nodig om stoom af te Mr. D. Veurink 'ik zou het niet kunnen opbren- blazen... gen.' foto's Ruben Oreel cliënten schaadt. Bovendien heb je, denk ik, iemand nodig om van gedachten te wisselen en stoom af te blazen, want het zal zeker nogal wat in je losslaan. Maar in principe zou ik het wel doen. Ik vind dat, als je de kern van je beroep serieus neemt, je ook dit soort zaken moet accep teren." „Ik doe al jaren gewelds-, le vens- en zedendelicten. Daarbij heb ik ook de behoefte om na te praten. Dat doe ik ook veel met mijn vrouw. Natuurlijk gaat het om daden die ik persoonlijk ook diep verwerpelijk acht. Maar een kernpunt is, dat je er 'after the facts' mee bezig bent. Bij een strafzaak is het altijd zo dat je, nadat bepaalde feiten zijn vast gesteld, naar de toekomst moet kijken, hoe je ook tegen bepaald gedrag aankijkt. Er is moeilijk iets ergers te bedenken dan wat Dutroux naar alle waarschijn lijkheid heeft gedaan maar dat neemt niet weg dat de samenle ving op de een of andere manier ook met zo iemand verder moet." Voor Smit zijn drie argumenten doorslaggevend als het gaat om de stelling dat een advocaat in principe bereid moet zijn iedere verdachte te verdedigen. „Ten eerste moet dat omdat het ook altijd nog een mens is. Ik ga er altijd van uit dat iemand die een misdaad heeft begaan ook posi tieve kanten heeft. Ten tweede: ons hele juridische stelsel is erop ingericht dat van de kant van de verdachte of dader inzichten worden ingebracht Tenslotte moet er controle zijn op een goed verloop van een procedure. De positie van de verdediging is zo belangrijk en wezenlijk in onze maatschappij, dat ik die naar beste vermogen moet vervulen. Daar zie ik een uitdaging in en om die reden vind ik het een voorrecht dat ik dit beroep mag uitoefenen." De Middelburgse strafpleiter kan zich wel indenken dat een advocaat een zaak neerlegt. Hij heeft wel een voorbeeld uit zijn eigen praktijk. Smit trad eens op als advocaat voor iemand die naar zijn stellige overtuiging voorafgaand aan de behande ling van de zaak getuigen zwaar onder druk zette. „Ik wist dat bijna zeker. Toen deed zich een situatie voor waarin ik zag aan komen dat van een fair proces geen sprake meer zou zijn. Die zaak heb ik neergelegd." Verder acht Smit het denkbaar dat de verdediger een zaak niet langer voortzet als zijn emoties zo hoog oplopen dat daardoor zijn pro fessionele houding in het ge drang komt. „Als het zou gaan om een misdaad waarbij mijn vrouw of een van mijn drie zoontjes ernstig waren bescha digd. zou dat natuurlijk al tevo ren duidelijk zijn. Dat is niet op te brengen. Maar die emoties kunnen zich in de loop van een proces ook voordoen in een mate en intensiteit dat je er alsnog van moet afzien. Maar in begin sel zou ik zo'n zaak als die van Dutroux accepteren." Zienswijze Naar het oordeel van Smit heeft de advocaat een rol als het erom gaat vast te stellen hoe het ver der moet met iemand die een misdaad heeft begaan. „Dat gaat op basis van een intensief debat met de cliënt waarbij ook de advocaat zijn zienswijze geeft over wat hij verdedigbaar acht. Hij loopt dus niet aan de leiband van zijn cliënt. Aan de andere kant, een belangrijke functie van de advocaat is, dat hij de opvattingen van zijn cliënt naar voren brengt. Hij zegt wat de cliënt zelf zou zeg gen als die over de nodige juridi sche kennis en kunde zou be schikken." Volgens Smit houdt dat in dat de verdediger op een bepaald mo ment de tolk van de verdachte is. Op de vraag of hij een man als Dutroux van dienst zou willen zijn door een vormfout aan het licht te brengen, zegt hij: „Dat zou dan een van de grootste flaters van justitie zijn. Ik zou COR DE JONGE JNEEM G£N OXJogflNDUS LEO PE K0\KEE Mer Z'/zv eevouniWAiRe PLAN P'N' EEN WieTWInkel. ..-MeuFWiSTEeravMU per MMS&V\I VLAKTE WILOFVUUEN METEEN W/ET- P1ANTA6E "AIS EEN BBJOTUSS&L OUDEN NIEUW "-L ON7EHE%NOVéf£ HELDEN TUUEN ZBElENPVxeTSM IN ce VAACr PEE WUCEIEEN MET DE SNELHEID. MIDDELBURG - De gevaren van slik op de Zeeuwse wegen staan centraal in een campagne die volgende week, gelijktij dig met de bietencampagne, van start gaat. De actie is georga- niseerd door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ), in samenwerking met poütie. justitie, ver zekeringsmaatschappijen en alle wegbeheerders. De bedoe ling is dat boeren proberen slikvervuiling zoveel mogelijk te voorkomen en deze anders in elk geval snel verwijderen. In tussen kunnen zij weggebruikers attent maken op het gevaar door middel van borden met speciaal voor de campagne ver vaardigde waarschuwingsstickers. De campagne 'Slik op de weg' werd voor het eerst gevoerd in 1992. ZIERIKZEE - De klipper 'Mijn Genoegen' wordt eigendom van de Stichting Museumhaven Zierikzee. Het vaart u ig 1 igt al geruime tijd in de Museumhaven; 'Mijn Genoegen' is in lang durige bruikleen afgestaan door de Stichting Rijksmuseum het Zuiderzeemuseum. Dat verandert dus. De klipper wordt woensdag 25 september officieel overgedragen. Dit gebeurt in het ruim van het schip. Voorafgaand vindt een bijeenkomst plaats in het stadhuis van Zierikzee. ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse ondernemersver enigingen gaan de krachten bundelen. Maandag 7 oktober wordt in de Concertzaal in Zierikzee de Federatie Onderne mersverenigingen Schouwen-Duiveland opgericht. De nieu we voorzitter is al bekend: D. N. Meulblok. ondernemer in Burgh-Haamstede. Eerder dit jaar. tijdens een bijeenkomst in Renesse, hadden de tien verenigingen al mondeling verklaard te willen samenwerken. Bij de oprichtingsbijeenkomst in Zierikzee wordt Meulblok officieel voorgesteld en zal prof. dr. ir. N. Wijnolst, de nieuwe voorzitter van MKB Nederland, een inleiding houden. Verder zullen de nieuwe lijsttrekkers van de politieke partijen op Schouwen-Duiveland met elkaar in debat gaan in een forum discussie. Afsluitend wordt een 'business to business' gehou den, een mogelijkheid voor ondernemers contacten te leggen of uit te breiden. De bijeenkomst begint 19.30 uur. TERNEUZEN - De multi-culturele manifestatie van Kleur rijk Terneuzen gaat vandaag, zaterdag, niet door. De organi satie heeft het evenement, dat was gepland op het sport terrein aan de Oude Vaart, afgelast in verband met de slechte weers omstandigheden. Bekeken wordt of er later dit jaar (deels in een zaal) opnieuw een poging kan worden gewaagd. De ruim honderd deelnemers aan de sportieve en culturele ontmoeting zijn volgens een woordvoerster van de organisatie vrijdag op de hoogte gebracht van de afgelasting. (102 decibel) van alle gecontroleerde brom- en snorfietsen. VLISSINGEN - Het treinverkeer op de Zeeuwse lijn heeft vrijdag tot halverwege de middag met vertraging te kampen gehad. Oorzaak van het ongemak was een draadbreuk op het spoor tussen Rotterdam en Dordrecht, bij Barendrecht. Het euvel was donderdagavond omstreeks half acht al ont staan. Vermoedelijk is een draagkabel door de harde wind ka pot gewaaid, waarna de eigenlijke bovenleiding is gebroken bij de passage van een trein. De Intercity's tussen Vlissingen en Amsterdam kampten zo wel op de heen- als terugweg met minuten vertraging. Omdat de stoptreinen een eigen, gesloten omloop hebben tussen Roo sendaal en Vlissingen, hadden die weinig last van de proble men verderop. De kapotte bedrading was tegen half drie 's middags hersteld. dat met mijn cliënt bespreken, hem daar een stem in geven en hem tenslotte laten beslissen." Relativerend: „De verdediger is maar een van de partijen. In een proces heb je de officier van jus titie, de rechter en de advocaat. In een samenspel moeten die tot oplossingen zien te komen. De verdediger kan niet in z"n eentje een zaak naarzijnhandzetten." De Middelburgse officier van justitie Veurink is het in begin sel met Smit eens dat iedereen recht heeft op verdediging en dat de advocaat mee moet toe zien op een eerlijke rechtsgang. ..Ik heb gemiddeld ook gewoon waardering voor de advocatuur. Ik geef zelfs les aan aankomen de mensen over de manier waar op ze de poten onder mijn stoel kunnen doorzagen." Veurink ziet niet veel redelijke gronden voor een advocaat om een be paalde zaak, die past in zijn spe cialisme, te weigeren. „De Bel gische advocaat die Dutroux niet meer wilde verdedigen, zei dat hij dat niet aan zijn kind kon uitleggen. Die redenering gaat, denk ik, niet op. Hij zal toch meer zaken hebben waarvan hij zijn kind niet kan uitleggen waarom hij ze doet." Veurink is zich ervan bewust dat hij zijn standpunt geeft vanuit een heel andere positie dan die van de verdediger. „Als je voor dat beroep kiest, dan weetje dat je dingen moet verdedigen die heel moelij k liggen. Daarom heb ik voor een ander beroep ge kozen. Ik zou niet als strafplei ter door het leven willen gaan. eenvoudig omdat ik niet met dat probleem geconfronteerd wil worden. Dus ik heb het makke lijk in dat opzicht." van onze verslaggever MIDDELBURG - Officier van justitie mr. J. Valente heeft vrij dag in Middelburg zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen een 29-jarige man uit Koe wacht. De man stond terecht voor zes pogingen tot doodslag. Op het Lcdelpopfestival in Oostburg in de nacht van 29 op 30 maart van dit jaar heeft hij vier mensen met een mes gesto ken. Toen de politie hem enkele dagen later wilde aanhouden in Hulst, schoot hij op de agenten. Eén raakte gewond aan het been, een ander ontsnapte aan de dood doordat de kogel bleef steken in het kogelvrije vest. De behandeling van de zaak was vorige week donderdag al be gonnen. Toen kwam de steek partij in Oostburg aan de orde. Op Ledelpop werd de vriendin van de verdachte lastiggevallen door één van leden van de mo torclub The Hogs, die de beveili ging vormde op het festival. De vrouw werd zelfs tot op het toi let door de man gevolgd. De man uit Koewacht zelf liet een glas vallen, werd daarop door leden van The Hogs tot de orde geroe pen en die zetten hem hardhan dig buiten. Getuigen beweren dat de ver dachte gewoon in elkaar werd geslagen. Toen die, bloedend aan het oor, met zijn vriendin naar de auto ging, kwamen ze weer zeven leden van The Hogs tegen, bewapend met stokken De man trok daarop een mes en verwondde drie mannen en de dertienjarige zoon van één van The Hogs. Schietpartij De rest van de zaak werd vorige week aangehouden tot vrijdag. De rechtbank ging gisteren uit gebreid in op de schietpartij in Hulst op 2 april. Een politie team met agenten in burger en in gewone auto's hield de man aan op een druk kruispunt. Agenten in de auto achter hem sprongen uit hun wagen. Eén van hen rukte de deur van de au to van de verdachte open en wil de hem naar buiten sleuren. De man uit Koewacht sloeg van zich af en reed achteruit om weg te komen Dat mislukte. Een agent rechts van zijn auto sloeg toen een ruit in en schoot de man in het been. De verdachte liet zich uit de auto vallen en trok een revolver. „Ik schoot instinc tief in de richting van waaruit ik werd beschoten", verklaarde hij gisteren. Daarbij raakte hij een agent in het been en een ander in de borst, maar die droeg een ko gelvrij vest. Alles voltrok zich volgens de verdachte in nauwelijks twintig seconden. Hijzelf werd zes keer getroffen in zijn been, één keer in een vinger en een keer in de el leboog. De verdachte zei dat de politie als eerste op hem schoot. Een getuige heeft dat ook ver klaard Omdat de man dacht met een afrekening te maken te hebben door The Hogs hij was op Ledelpop en in de daarop volgende dagen meerdere malen met de dood bedreigd schoot hij terng. Het is volgens de verdachte en diens advocaat, mr. R Moszko- wicz, aan de politie te wijten dat de zaak helemaal uit de hand is gelopen. De verdachte zou zich onmiddellijk hebben overgege ven als hij had geweten dat de mannen agenten waren. Officier van justitie Valente was daar van niet zo zeker. „Ze waren in burger omdat verdachten er an ders direct vandoor gaan." Celstraf Valente achtte het tenlastege- legde zes pogingen tot doodslag bewezen en eiste zeven jaar cel straf. Hij zei in zijn eis zelfs re kening te houden met het rap port van een psychiater dat door de verdediging was opgevoerd. Daarin wordt geconcludeerd dat de verdachte licht vermin derd toerekeningsvatbaar was en snel te fel reageert op gebeur tenissen. De man zelf zei overi gens alle verantwoordelijkheid op zich te nemen en zich nergens achter te willen verschuilen Mr. Moszkowicz vond de eis een 'gotspe'. Valente ging volgens hem volledig voorbij aan de ver klaring van de verdachte dat hij uit zelfverdediging had gehan deld. De advocaat deed een be roep op noodweer en eiste vrij spraak voor de steek- en voor de schietpartij. In Oostburg wer den hij en zijn vriendind be dreigd; in Hulst kon hij niet we ten dat het agenten waren die hem aanhielden. Bovendien schoot de politie eerst. Valente eiste ook toewijzing van de vorderingen van de slachtof fers in Oostburg (xoiim zesdui zend gulden). De verdachte zei alleen de vordering van de der tienjarige jongen te willen vol doen, omdat die 'op het verkeer de moment op de verkeerde plaats was'. De rechtbank in Middelburg doet donderdag 26 augustus uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 13