Afvalwater frietfabriek in sloten Er zijn geen dingen die ik niet kan Met Bevelandse ambulancedienst niets mis PvdA vraagt actie GS bij Dierxschool Tientallen banen op tocht bij Zeetex Commotie te vroeg, ambulances nog niet definitief ingedeeld Zoontje Lek in persleiding bij Vlaketunnel Afvoer door polders gedoogd zeeuwse almanak PZC zeeland DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - De Staten fractie van de PvdA heeft Ge deputeerde Staten gevraagd zonodig actie te ondernemen in het hoogopgelopen conflict tussen de vrouwenvakschool Janneke Dierx en het Bestuur Regionale Arbeidsvoorzie ning (RBA). De Janneke Dierx-school is ruim een maand geleden geslo ten, onderdruk van bezuinigin gen op het RBA. Om leerlingen niet de dupe te laten worden, kregen ze de toezegging dat lo pende cursussen mochten wor den afgerond. Vanwege finan ciële problemen kan die belofte echter niet worden nageko men. Dit tot ongenoegen van het bestuur van de voormalige Janneke Dierx-school. Het schoolbestuur en Arbeidsvoor ziening geven elkaar over en weer de schuld van de perike len. De PvdA-statenfractie waagt zich met aan een oordeel over het hoogopgelopen conflict. Zij wil eerst informatie van Gede puteerde Staten over de slui ting van de vrouwenvakschool èn de situatie waarin cursisten zich bevinden. De PvdA-Sta- tenfractie maakt zich ook zor gen over de integratie van de methode van de vrouwenvak school in het gewone oplei dingsaanbod van het RBA. De sociaal-democraten hebben steeds gepleit voor die integra tie. Zij waren tevreden met de overeenkomst die het RBA en de vakschool daarover sloten. ..Maar wat komt daar nog van terecht vragen zij zich af. ..En welke actie onderneemt of gaat het college van GS onder nemen als die overeenkomst niet wordt nagekomen van onze verslaggever KRUININGEN - De Reimerswaalse waterlopen krijgen komende dagen grote hoeveelheden gezuiverd afval water te verwerken van de Kruiningse frietfabriek Lamb-Weston/Meijer. Het gaat om een noodmaatregel als gevolg van een flink lek in een persleiding van de aardappelverwerker. Het water dat normaal via die leiding naar de VVes- terschelde stroomt, gaat straks door de waterlopen daarheen. Een situatie die het Waterschap Zeeuwse Eilanden ma ximaal vier dagen wil gedogen. Het Openbaar Ministerie maakt proces verbaal op. Lozen in het oppervlakte water is verboden. De leiding sprong net ten zuiden van de Rijksweg A58 vlakbij de Vlaketunnel. Wanneer dat precies gebeurde is onbe kend. De lekkage werd maandag ont dekt. Zichtbaar resultaat is een flink gat in een akker, een meter of vier diep. Hoeveel water weglekte is onduidelijk. De schade aan het milieu blijft beperkt. Grond uit het ontstane gat spoelde in een watergang. In gevaar De frietfabriek zette woensdagavond alles op alles om die aarde zo snel moge lijk op te ruimen. Anders kan vandaag de afvoer via de waterlopen niet begin nen en komt de bedrijfsvoering in ge vaar. Maandag, direct na de ontdek king van de lekkage, werd de perslei ding buiten bedrijf gesteld. Het noodre- servoir voor gezuiverd afvalwater van de onderneming raakt vanochtend vol. De aardappelverwerker die beschikt over een eigen zuiveringsinstallatie zou tijdelijk moeten stoppen als geen wate rafvoer meer mogelijk is. In dat geval kunnen tweehonderd werknemers niet aan de slag. De fabriek heeft grote hoe veelheden water nodig om te kunnen draaien. Het lek ontstond in een buis die toe was aan vervanging. „We wisten dat de kwa liteit niet best was. Volgende week zou den we beginnen met de aanleg van een nieuwe leiding", aldus ing J. G. M. Col- sen, adviseur van het bedrijf. Omdat het twee. drie weken kan duren voordat de nieuwe voorziening gereed is ziet Lamb-Weston-Meijer zich genoodzaakt een noodreparatie uit te voeren aan de oude buis. Maandagochtend loopt im mers het ultimatum af van het water schap. Colsen: „Het zal heel krap wor den. We hebben het waterschap om iets Op de plaats van de breuk in de persleiding ontstond een diep gat in de bietenakker naast de A58 bij de Vlaketunnel. foto Pieter Honhoff meer tijd gevraagd maar dat durfden ze niet aan." De adviseur schat de schade voor het bedrijf op maximaal een ton. Drs. A. W. van de Hoef. dagelijks be stuurslid van het waterschap noemt het onbespreekbaar de waterlopen lan ger dan vier dagen open te stellen. „An ders krijgen we problemen met het ont wateren van de polder. Dat gaat via de zelfde sloten. Daar komt bij dat we de kwaliteit van het water in de gaten moeten houden." Het gedogen van vier dagen afwateren via de waterlopen zou gebeuren tegen de wens van het Open baar Ministerie. Van de Hoef: „Niet lo zen zeggen zij. Maar behalve het stilleg gen van de fabriek zou afvoer via vrachtwagens het enige alternatief zijn. Daar willen we niet aan. Het betekent dat vrachtwagens af en aan moeten rij den, vier a vijf per uur. Ook dat is een belasting." Het gezuiverd afvalwater stroomt tot maandag langs Kruiningen naar het gemaal Glerum bij de Veerha ven. Daar verdwijnt het in de Wester- schelde. Inwoners merken vermoede lijk weinig. Bij heel warm weer had de afwatering stankoverlast kunnen ver oorzaken. Proces verbaal Het Openbaar Ministerie wil dat het be drijf zo snel mogelijk weer voldoet aan de vergunning. Het zal zich op dit mo ment echter niet bemoeien met de af spraken tussen de aardappelverwerker en het waterschap. „We houden het nu bij het opmaken van proces verbaal", aldus persofficier D. Veurink gistermid dag. „De verantwoordelijkheid voor het gedogen ligt niet bij ons." Handelaar in kameleons eist stoppen beledigingen BREDA (ANP) - Een Bredanaar, oud-mede werker van de Alge mene Inspectie Dienst (AID), en een verzorger van uitheemse dieren uit Vlissingen moeten zich onthouden van be ledigende opmerkingen over illegale handel in verboden diersoorten jegens een echtpaar uit Klaaswaal en jegens een inwoner van diezelfde plaats. Dit eiste het drie tal woensdag in een kort geding voor de presi dent van de rechtbank in Breda. Volgens eisers, die zich bezighouden met de handel in kameleons, hebben de gedaagden in perspublicaties over hen gezegd of gesuggereerd dat ze goede relaties on derhouden met corrupte Kenyaanse regerings functionarissen en hen ook steekpenningen zou den betalen. Ook zouden ze zijn uitgemaakt voor zware criminelen. Aan het verzoek om de gewraakte opmerkingen te rectificeren hebben de twee geen gevolg gege ven. Volgens de advo caat van de eisers, mr. A. Rotmans-Zwaal, is de Bredanaar een privé- oorlog begonnen tegen reptielenhouders en wil hij alle reptielen uit Ne derland bannen, te be ginnen met kameleons. Algemeen Raadsman mr. W. Schro der van gedaagden zei dat zijn cliënten slechts in algemene termen over smokkel in verboden diersoorten hebben ge sproken. Volgens de poli tie zouden de eisers deel uitmaken van een om vangrijk netwerk van in ternationale handel in bedreigde diersoorten. Tijdens het kort geding zei de mannelijke helft van het echtpaar, die van beroep advocaat is, dat de AID met de re cherche in Rijnmond dacht een grote vis aan de haak te hebben gesla gen, maar dat daar niets van is gebleken. Overi gens loopt ter voorberei ding van een strafzaak een gerechtelijk vooron derzoek tegen het echt paar. Uitspraak 18 september. van onze verslaggever Frank Balkenende ZIERIKZEE - Als kind was de haven zijn speelveld. Ging hij zeekaak jatten uit een ton die achter de stuurhut van de Vlaardingen 216 stond. „Dat was een sport, biscuit te pak ken krijgen. Totdat je weer eens een oplazer kreeg..." Cor Hardonk (52) uit Breda is nooit meer losgekomen van de scheepvaart, al is zijn schaal veel kleiner dan de werkelijk heid. Hij geldt als toprestaurator van scheepsmodellen. Legt momenteel de laatste hand aan de restauratie van de col lectie van het Maritiem Mu seum in Zierikzee. Bouwt en passant ook de oude veerboot Koningin Emma voor de Sla- venkas in Zierikzee. Het crui seschip Rotterdam, een op dracht van de Holland-Ame- rika-Lijn, is zo goed als klaar. Een gesprek met een deskun dige vakidioot. „Als je het niet weet. blijf er dan met je vingers van af." Leemte Hoe gek een balletje kan rol len. Cor Hardonk, van origine bankwerker en fijninstrument maker, kreeg lang geleden last van zijn rug en raakte arbeid songeschikt. De plotseling ont stane leemte vulde hij met de bouw van scheepsmodellen. Dat ging hem zo goed af - 'je moet er gevoel voor hebben' - dat spoedig lieden aan de deur stonden met opknappertjes. „Na tweeënhalf jaar kon ik een baan als restaurator krijgen in het visserijmuseum in Vlaar dingen. Vijfjaar later stapte ik over naar het Maritiem Mu seum in Rotterdam en daar zit ik nog steeds." Ruim twintig jaar ervaring zit er in de vingers en het hoofd van Cor Hardonk. Overdag profiteert het museum in Rot terdam er van. in de avonduren Cor Hardonk inspecteert het Cau-fregat uit de collectie va het Maritiem Museum in Zierikzee. foto Ruben Schipper en de weekeinden werkt hij voor zijn eigen bedrijfje. Behal ve op vrijdagavond. „De laat ste twee jaar permitteer ik me zelf een vrije avond." Gerommeld Het is een klein wereldje, de professionele restauratie van scheepsmodellen. En dus kwam het Maritiem Museum in Zierikzee al snel bij specia list Cor Hardonk terecht. Of hij eens een blik wilde werpen op de collectie? „Nou. het viel me nog mee, gezien de niet opti male bewaarcondities in het museum. Toch was er veel werk aan de winkel. Naast een koopvaardijhoeker en de Pon- tenierschokker bleek vooral het Cau-fregat in erg slechte staat te zijn. Sjonge, sjonge, wat is daarmee tijdens een eer dere restauratie gerommeld. Het deed gewoon pijn aan m'n ogen." Het Cau-fregat, een model van een naar luitenant Cau ver noemd oorlogsschip uit 1814, is één van de laatste te restaure ren stukken uit de Zierikzeese collectie. Zeventien schepen schitteren weer dankzij Har- donks gouden handen. Het Kofschip en het Cau-fregat wachten nog een vertroeteling. Priegelwerk In zijn tot werkplaats getrans formeerde garage inspecteert hij hoofdschuddend de oor logsbodem. „De tuigage moet er helemaal af. In het verleden is ooit verkeerd garen aange bracht. waardoor de boel veel te strak is komen te staan. Ge volg is dat de strengen en de raas krom en kapot zijn getrok ken." Een half jaar gaat er heen met de restauratie van het Cau-fre gat. Het tuig bestaat uit touw tjes van anderhalf tot 0,3 milli meter. Hardonk slaat zelf nieuw touw, splitst en knoopt dat naar het origineel. „Razen en splitsen, oogjes maken, het is allemaal enorm priegelwerk dat alleen met een fijn pincet is uit te voeren. Bovendien moet het touw precies dezelfde kleur krijgen." De specialist vervaar digt alles zelf. of het, nu om touw. messing of houten delen gaat. Hij beschikt over een mooie voorraad oud uitge werkt hout, van abachie tot ei ken. En natuurlijk over perfect gereedschap. „Want dat is ze ker driekwart van het werk." Zijn kennersoog vergist zich niet. Het Cau-fregat wordt het topstuk van het Maritiem Mu seum in Zierikzee. „Het is heel mooi geornamenteerd. Alleen doordat het schip vuil is, tonen de beschilderingen niet. Dat gaan we dus veranderen." Na een behandeling van Hardonk stijgt de waarde van het schip tot veertig a vijftig mille. „Maar dit is dan ook een prach tig document. Zie die deels handgestikte zeilen. En omdat ze gebrast staan, kijk je van de andere kant vol in de tuigage. Precies zoals het echt was, ook een wirwar." Moedeloos wordt hij niet van dit soort monni kenwerk, het is juist een uitda ging. „Je moet gewoon alles uit de kast halen om het perfect te krijgen. Het klinkt misschien onbescheiden, maar er zijn geen dingen die ik niet kan." Geen opleiding Ter voorbereiding leest hij zich in, hoewel in zijn hoofd al veel informatie is opgeslagen. Hij heeft ook nauwe contacten met scheepswerven, die hem de noodzakelijk tekeningen aanleveren. Bij historische schepen van voor de 18e eeuw moet hij echter afgaan op be schrijvingen en andere model len. Een opleiding voor dit res tauratiegenre is er niet. Het Centraal Laboratorium voor Onderzoek van Kunstwerpen heeft er ooit eens over nage dacht, maar kwam tot de con clusie dat de disciplines hout, metaal, textiel en schilderen niet in één studie zijn samen te ballen. Hardonk: „Die combinatie is nauwelijks te maken, je moet dit restauratievak in de prak tijk leren. Je ook kunnen ver plaatsen in de wereld van mo delbouwers uit vroeger tijden En watje ook nodig hebt, is een hele grote doos geduld en een klein doosje met lelijke woor den." van onze verslaggever GOES - Ambulancedienst Bevelanden voelt zich ten onrechte in diskrediet gebracht door een uitgelekte rapportage en perspublicaties over de kwaliteit van de hulpverlening. Het dagelijks bestuur en (een deel van) het personeel hebben woensdagavond in een gezamen lijke bijeenkomst vastgesteld dat er niets mis is met zowel het opleidingsniveau van medewerkers als de in richting van de ambulances. Dat directeur R. Leeuwen burg geen medische achtergrond heeft, is volgens be stuursvoorzitter drs. D. J. van der Zaag geen beletsel voor zijn functioneren als leidinggevende. In een woensdagavond uitgegeven persverklaring, on derschreven door zowel dagelijks bestuur als het perso neel, wordt de kritiek op de ambulancehulpverlening op de Bevelanden gepareerd. Volgens die verklaring is er niets aan de hand: de gewraakte rapportage van de in middels geschorste medewerker M. Kooimans is slechts een werkstuk dat hij in het kader van zijn opleiding heeft geschreven. Kooimans wordt als de boosdoener gezien. „Deze persoon vond bij de meerderheid van de medewer kers geen gehoor voor zijn persoonlijke problemen met de directie", aldus de uitgebrachte verklaring. Kooi mans gaf in zijn werkstuk onder meer aan dat een direc teur van een ambulancedienst een royale hoeveelheid medische kennis moet bezitten. In het schrijven wordt directeur Leeuwenburg echter uitbundig geroemd. van onze verslaggever GOES - Tot schrik van de vak bonden verdwijnen bij wasserij Rentex Zeetex in Goes 25 ar beidsplaatsen als gevolg van een grondige reorganisatie. Ook in Middelburg staat een fors aantal banen op de tocht. Het banenverlies in Goes is een gevolg van de sluiting van één van de, twee Goese vestigingen, waar bedrijfskleding wordt ver werkt. Aan het eindjaar van het jaar verhuist deze tak naar de bedrijfskleding-unit in Uden. De directie van Rentex Zeetex ver wacht tien met ontslag bedreig de werknemers elders in de on derneming aan een baan te kun nen helpen. Voor de resterende vijftien wordt een sociaal plan opgesteld Dat heeft het wasse rijbedrijf woensdag meegedeeld Ingreep Begin juli maakte Rentex Zee tex het reorganisatieplan be kend. Door toenemende concur rentie en het verlies van een gro te order (van rederij Stena-Linei zou aan een majeure ingreep met gedwongen ontslagen niet te ontkomen zijn. Naast de ver huizing van de Goese II (36 werk nemers) naar Uden, wordt medio volgend jaar de locatie Middel burg gesloten. Daar staan 37 personeelsleden op de werk vloer. Directeur P. C. Geijsen van Rentex Zeetex voorziet ook daar gedwongen ontslagen. Over aantallen durft hij zich nog niet uit te laten. „Dat hangt af van het natuurlijk verloop en het aantal mutaties. In dit soort situaties proberen sommige werknemers eerder weg te ko men." De directie verwacht dat de sa menvoeging van Goes II en Uden per saldo tot ontslag van maximaal vijftien werknemers leidt. In de Rentex Zeetex-vesti- gingen in Goes, Uden, Rotter dam en Bergen op Zoom zijn mo menteel tien vacatures, die be schikbaar worden gesteld aan met ontslag bedreigde mede werkers. Dat betekent dat som mige werknemers zouden moe ten verhuizen. De vijftien die buiten de boot vallen, probeert Rentex Zeetex via outplace ment aan werk te helpen. Een begeleidingstraject is onderdeel van het sociaal plan. Geschrokken De vakbonden zijn geschrokken van het aantal ontslagen. „We wisten wel dat er banen verloren zouden gaan. alleen niet hoe veel. Ik vind 25 van de 36 ar beidsplaatsen behoorlijk veel. Dat daarbij elders vacatures zijn is slechts ten deel een verzach ting. Iemand moet het wel zien zitten om van Goes naar Uden of Rotterdam te verhuizen", ver klaart districtsbestuurder J Hendnkse van de Industriebond FNV De reorganisatie is de tweede in twee jaar. Rentex Zeetex denkt dat de rigoureuze ingreep de toe komst van het bedrijf zekerder maakt. Met de invoering van een nieuwe organisatiestructuur - de opzet van business-units - wil de wasserij marktgerichter en klantvriendelijker werken. Ver der is in de vestiging Uden al fors geïnvesteerd in nieuwe technie ken. zodat het wasproces volle dig geautomatiseerd verloopt. Na de reorganisatie heeft Ren tex Zeetex nog vier locaties: Goes. Bergen op Zoom. Rotter dam en Uden. Het aantal pro- duktieunits is dan terugebracht van zes naar vier. Goes. Bergen op Zoom en Rotterdam verwer ken textiel van ziekenhuizen, zorginstellingen en recreatie-on dernemingen. Uden ontfermt zich straks over de bedrijfskle ding. van onze verslaggever MIDDELBURG - De commotie die is ontstaan over de toekom stige spreiding van het aantal ziekenauto's over de provincie is veel te voorbarig. De Project groep Ambulancehulpverle ning Zeeland meldt dat in een woensdag uitgegeven persbe richt. Volgens de werkgroep, die in opdracht van de provin cie werkt aan een plan ter ver betering van de ambulance hulpverlening, staat de verde ling van de ziekenauto's nog lang niet vast. Vorige week presenteerde de projectgroep een tussenrappor tage. waarin werd geconclu deerd, dat het aantal ambulan ces in Zeeland met twee kan worden verminderd. Daarbij gaat de projectgroep uit van de situatie die ontstaat na een fusie van de Zeeuwse ambulancedien sten; het streven is te komen tot één dienst onder en één boven de Westerschelde. Ook bevat de rapportage suggesties voor een toekomstige verdeling van de ambulances over de standplaat sen. Daarin staat Walcheren voor drie (nu nog vijf) ziekenau to's genoteerd. Dat riep vooral bij directeur D. G. Murre van de Stichting Ambulancevervoer Walcheren woedende reacties op. Hij noem de het onaanvaardbaar dat Wal cheren twee ziekenauto's kwij traakt en meende dat De Beve landen worden overbedeeld. Daarin zou, meende Murre, de Ambulancedienst De Bevelan den een sturende hand hebben gehad. Verbazing In het persbericht schrijft de projectgroep, ^dat zij 'met stij gende verbazing' kennis heeft genomen van perspublicaties daarover. In de door voorzitter W. Don ondertekende verkla ring staat, dat de door de werk groep gesuggereerde verdeling slechts als richtinggevend is be doeld: de mogelijkheid dat daar mee nog geschoven wordt, ligt nadrukkelijk open. Volgens de projectgroep zijn hiermee de 'interpretatiever schillen' tussen vertegenwoordi gers van de ambulancediensten op Walcheren en De Bevelanden opgelost Vorige week nog kon digde directeur Murre van de Walcherse ambulancedienst aan dat alle samenwerking met de Bevelandse dienst op direc tieniveau zou worden opge schort. Politie bekeurt 309 hardrijders van onze verslaggever RITTHEM - Bij een snelheids controle op de rijksweg A58 ter hoogte van Ritthem heeft de po litie woensdag 72 automobilis ten bekeurd wegens te hard rij den. De bestuurders negeerden daar de tijdelijk geldende limiet van zeventig kilometer per uur. Die is ingesteld in verband met werkzaamheden op de zuidbaan van de rijksweg. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 95 kilo meter per uur. De politie contro leerde er van 10.50 tot 12.50 uur Op de Noordweg in Sint Laurens betrapte de politie gisteren tus sen 10.05 en 16.20 uur 106 hardrij ders. Ook op de Oostkapelseweg in Serooskerke is woensdag ge controleerd, van 10.10 tot 15.40 uur. Daar reden 113 bestuurders te hard. Op de Vrouwenpolder- seweg in Vrouwenpolder consta teerde de politie tussen 14.00 en 15.30 uur achttien hardrijders. De hoogst gemeten snelheid be droeg daar 98 kilometer per uur. Dat de inspectie voor de gezondheidszorg desondanks een onderzoek instelt naar de kwaliteit van de ambulan cehulpverlening, vindt Van der Zaag logisch. „Dat wordt altijd gedaan als de inspectie klachten krijgt." De be stuursvoorzitter ziet dat onderzoek met vertrouwen te gemoet, want 'ook woensdagavond is gebleken dat de dienst goed is toegerust'. „We voldoen aan de wettelijke eisen. Het enige dat medewerkers zorgen baart is de da tum van 1 januari 1997, waarop de ambulances moeten zijn bemand met verpleegkundigen. Dat was een streef datum van het bestuur, maar als dat problemen ople vert. kunnen we de invoering altijd een paar maanden uitstellen. Want pas 1 juli volgend jaar is pas sprake van een wettelijke verplichting." Toen wij onlangs te Middel burg een overheidsdienaar buiten kantooruren even iets wilden vragen, kregen we zijn zoontje aan de tele foon. Frank heette hij en het bleek een mededeelzaam jongetje. „Mijn vader loopt boven te gen mamma te schreeu wen," zei hij, toen we vroe gen of we de heer des huizes aan de lijn konden krijgen. Het leek ons niet het mo ment om soepeitjes aan de informatie te komen die we wensten. Dus zeiden we dat ive het later nog wel eens zouden proberen. Het jongetje zei geen gedag maar kwam ongevraagd met een nadere inlichting. „Mijn mamma zegt dat pap pa een liegbeest is." We hebben afgezien van na der contact en gekozen voor een andere, doorgaans be trouwbare bron.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9