pzc Motief moord Cools nog raadsel Bosniërs in Nederland stemmen mondjesmaat Major overweegt beperking van BSE-slachtplan PAUL&SHARK „m iEnglanö" Ross Perot benoemt econoom Pat Choate tot 'running mate' Kinderen Soeharto naar het parlement buitenland Bekentenissen zetten eerdere theorie over zwendel op losse schroeven Broer Amir en vriend schuldig aan dood Rabin Politici België verdeeld over ingreep koning Taiwan zou raket hebben die China kan treffen Iraniërs stappen op mijnen Rebellenbaas wordt gouverneur Raket ontploft na hamerslag Doden bij busongeluk in Spanje Prijs Artsen zonder Grenzen van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Na nieuwe beken tenissen is het in België weer gissen naar het ware motief voor de moord op de Waalse socialis tische voorman André Cools. In de laatste dagen werd ervan uit gegaan dat Cools werd omge bracht omdat hij een zwendel in gestolen aandelen openbaar wilde maken. Dat motief staat nu echter weer op losse schroe ven. Eén van de verdachten in de moordzaak, Domenico Castelli- no alias 'Mimo', heeft bekend dat hij de opdracht had om de moordenaars van Cools te ron selen. Daarvoor ging hij al in de cember 1990 naar Duitsland. De zwendel met de aandelen, waar bij leden van het kabinet van ex-minister en mede-verdachte Alain van der Biest betrokken waren, voltrok zich pas het jaar daarop. Castellino vond aanvankelijk enkele Duitse huurmoorde- TEL AVIV (RTR) - Een recht bank in Tel Aviv heeft woensdag ook de broer en een vriend van Yigal Amir schuldig bevonden aan samenzwering om de Israë lische premier Yitzhak Rabin te vermoorden. De rechtbank-maakt op 3 okto ber de strafmaat bekend. Vol gens advocaten wacht de broers Amir een gevangenisstraf van ieder veertig j aar. Voor de vriend voorzien zij een gevangenisstraf van vijftien jaar. De advocaten kondigden al aan tegen het von nis in beroep te zullen gaan. Yigal Amir zit al een levenslan ge gevangenisstraf uit voor de moord afgelopen november op de Israëlische premier. Volgens de aanklacht van woensdag legde zijn twee jaar oudere broer, Hagai Amir, de wapenvoorraad in hun ouder lijk huis aan en vervaardigde hij de waarmee Rabin werd ge dood. Adani heeft elke betrok kenheid ontkend. naars bereid om Cools te doden. Er werd een 'contract' afgespro ken en de Duitsers ontvingen een aanzienlijke som geld als aanbetaling. Daarna verdwe nen ze spoorloos. Daarop werden op Sicilië twee Tunesische huurmoordenaars in de arm genomen. Castellino reed ze naar Luik en na de moord op 18 juli 1991 bracht hij ze ook weer terug. De Tunesiërs woonden in Luik in een dooreen andere verdachte, Cosimo So- lazzo, gehuurde studio. Het was volgens Castellino ook Solazzo die hem vroeg de huurmoorde naars te recruteren. Castellino zegt overigens niet te hebben geweten wie de te vennoorden persoon was, noch diens func tie. De dinsdag als zesde ver dachte gearresteerde Pino di Mauro, de vroegere chauffeur van Van der Biest, zou op het idee zijn gekomen om na het Duitse fiasco de huurmoorde naars op Sicilië te gaan zoeken. Ontkenning Inmiddels blijft Alain van der Biest ontkennen dat hij de op drachtgever tot de moord was. „Een onschuldige is opgeslo ten", verklaarde Van der Biest gisteren, toen het Luikse ge recht over zijn verdere aanhou ding moest beslissen. „Er zijn tegen mij enkel weinig precieze beschuldigingen geuit, maar geen enkel bewijs van wat voor schuld dan ook", aldus Van dei- Biest. Ook de vroegere privé-se- cretaris van Van der Biest, Ri chard Taxquet, ontkende de aanslag te hebben beraamd. Volgens de advocaat van Van der Biest kunnen nog meer ar restaties worden verwacht. Inmiddels is bekend geworden dat alle arrestaties van de afge lopen dagen gebeurd zijn op aanwijzing van een nieuwe ge tuige, die zich op 3 september dit jaar meldde. Deze getuige is tot nu toe anoniem gebleven. Het is onduidelijk waarom hij vijf jaar heeft gezwegen. Martens De voormalige Belgische pre mier Martens wil dat er in zijn land een einde komt aan het ver schijnsel politieke benoemin gen. De ontluistering van België van de afgelopen weken toont volgens de christen-democraat aan dat politieke beïnvloedin gen debet zijn geweest aan bij voorbeeld het niet vervolgen van de ex-minister Vanderbiest. Martens, premier van 1979 tot 1992, stelde dat woensdag in de tv-actualiteitenrubriek Net werk. Hij haalde fel uit naar de Belgische politiek en justitie in de justitiële schandalen in de zedenzaak-Dutroux. Hij wil dat er een enquêtecommissie komt die alles doorlicht en zorgt voor duidelijkheid. De ex-premier vindt het absurd dat de onderzoeken in de zaak- Dutroux. de moord op de socia listenleider Cools, de bende van Nijvel en de politieke omkoop schandalen zo lang hebben moeten duren. -V -v-~ -. --u, t _.-•/> V - Ni '.MSI. >1 m'r- T. - Een lange rij voertuigen staat geparkeerd langs een weggetje naar een terrein in Tienen, waar de Rijkswacht en burgerbescherming woens dag onderzoek verrichten in de zedezaak-Dutroux. De onderzochte bouwvallen behoren toe aan de vader van de hoofdverdachte Dutroux. Olivier Matthys/EPA van onze correspondente Aly Knol BRUSSEL - Belgische politici van alle partijen spraken gisteren hun verrassing, verbazing dan wel consternatie uit over het feit dat koning Albert II en koningin Paolo zich openlijk hebben gemengd in wat normaal gesproken regeringszaken zijn. Aanleiding is de verklaring die Albert dinsdag via het Belgische persbureau Bei- ga liet verspreiden. Daarin werd de Belgi sche justitie 'aangemoedigd' om bij het speurwerk rond de zedenaffaire en de zaak-Cools 'tot het uiterste te gaan'. De Vlaamse socialistenleider Louis Tob back was nog mild in zijn oordeel. Onge wone omstandigheden kunnen ongewone methoden vragen, zei hij, maar voegde er wel aan toe „dat dit geen gewoonte moet worden". De groene oppositiepartij Aga- lev, sprak van „een gevaarlijk precedent". De kleine Vlaams-nationalistische Volks unie verweet Albert en Paola „populari- reit te willen verwerven". De woordvoer ster van premier Dehaene hield zich op de vlakte. Volgens haar is er grondwettelijk gezien niets aan de hand. Emeritus hoogleraar Jean Stengers en kenner van het koningshuis verklaarde in de pers: „Ik heb nooit eerder zoiets meege maakt. Het staat haaks op wat tot nog toe de gewoonte was." van onze correspondent in Washington Hans de Bruijn Na een wekenlange zoektocht en vele afwijzingen heeft Ross Perot dinsdag de econoom Pat Choate bereid gevonden zijn kandidaat-vice-president te worden. Choate (55) is net als Perot een protectionist en een fel tegenstander van de vrije wereldhandel. Maar al is hij daarom in politiek Washington wijd en zijd bekend, voor de meeste Amerikanen is hij een volslagen onbekende. Perot, de exentrieke Texaanse miljardair die bij de verkiezin gen in 1992 19 procent van de stemmen haalde, is weken op zoek geweest naar een 'running mate'. Maar hij ving steeds bot, vooral omdat hij het in de opi niepeilingen zeer slecht doet. Volgens alle enquêtes zou Perot nu niet meer dan 5 tot 8 procent van de stemmen halen in de race met president Bill Clinton en de Republikein Bob Dole. Choate, ook uit Texas afkom stig, voert al vele jaren actie te gen de vrijhandel, die volgens hem de Amerikaanse arbeiders benadeelt. Hij hielp Perot in 1993 in zijn strijd tegen Nafta, het Noordamerikaanse Vrij handelsverdrag tussen de VS, Canada en Mexico. Volgens Perot en Choate zou dat verdrag leiden tot massaal banenverlies in de VS en een uittocht van ka pitaal en werk naar Mexico. Rampzalig Hoewel de Amerikaanse econo mie goed draait en de werkloos heid ook lager is dan in jaren, houdt Perot vol dat Nafta voor de Amerikanen rampzalig is ge weest. Pat Choate werd in 1990 bekend door een boek waarin hij Japan ervan beschuldigde miljoenen dollars uit te geven om Amerikaanse beleidsmakers en lobbyisten ertoe te brengen voor Japan gunstige han delsmaatregelen te treffen Het kostte hem zijn baan bij het electronicaconcern TRW, dat veel Japanse klanten heeft. Daarvoor werkte Choate als topambtenaar op het ministerie van Handel tijdens de presiden ten Nixon en Ford. Tijdens de Republikeinse voorverkiezin gen van dit jaar adviseerde hij JAKARTA - (RTR) Twee kinde ren van president Soeharto van Indonesië zijn door de regeren de Golkar-partij op de kandida tenlijst gezet voor de parle mentsverkiezingen van volgend jaar. Dat meldde de Jakarta Post gisteren. Een zegsman van de partij deel de mee dat op de kandidatenlijst voorde 425 verkiesbare zetels in het parlement de namen staan van de oudste dochter van de president, Siti Hardianti Ruk mana, en zijn zoon Bambang Trihatmodjo. Beiden behoren tot de top in het Indonesische zakenleven. Rukmana contro leert onder meer het bedrijf PT Citra Marga, dat tolwegen be heert, terwijl Trihatmodjo de meerderheid van de aandelen bezit in het reusachtige Biman- tara conglomeraat. Soeharto, die al sinds de jaren zestig aan de macht is, heeft drie dochters en drie zoons Hij is al zes maal tot president gekozen. Daarbij waren er geen tegen kandidaten. De Indonesische media hebben al meermalen ge meld dat Rukmana, sinds de dood van haar moeder Tien in april, naar een grotere politieke rol streeft. Volgens de Jakarta Post staat ook Isfan Fajar Satiyo, de zoon van vice-president Try Sutris- no, op de lijst van kandidaten. Vijfenzeventig zetels in het par lement zijn gereserveerd voor de machtige strijdkrachten. De drie toegestane politieke partij en - Golkar, de Indonesische Democratische Partij PDI en de Verenigde Ontwikkelingspartij UDP - strijden om de overige zetels. Golkar heeft tot nu steeds een grote meerderheid in het parlement gehad. De PDI wordt de afgelopen tijd verscheurd door interne twis ten. Partijleider Megawati Soe- karaoputri, de dochter van voormalig president Soekarno, is door een dissidente regerings gezinde factie afgezet, wat leid de tot hevige rellen in Jakarta. Daarbij vielen doden en gewon den. Naar verluidt is Megawati afgezet onder druk van de rege ling, die de populariteit van Me gawati vreest. de extreem-conservatieve Pat Buchanan, die ook geregeld van leer trok tegen de vrije wereld handel en de grote concerns. Of Choate er in zal slagen Perots kansen in november te vergro ten, is zeer de vraag. Hij is poli tiek onervaren, ook al heeft hij velen in Washington geadvi seerd. In 1992 liet Perot het oog vallen op de ex-admiraal Wil liam Stockdale, een man zonder enige politieke ervaring, die dan ook in de debatten tussen de kandidaat-vice-presidenten op een beschamende manier on deruit ging. Geen kans Choate zei onlangs dat de race in november 'alleen tussen Clin ton en Perot gaat' en dat Dole geen enkele kans maakt. „Een stem op Dole is een weggegooide stem." Volgens de laatste enquê tes zou nu 55 procent van de Amerikanen op Clinton stem men, 34 procent op Dole en niet meer dan 5 procent op Perot. De Texaan voert nauwelijks cam pagne en is tot nog toe alleen op gevallen met twee reclamespots van een half uur, waarvoor hij tv-zendtijd heeft gekocht. Daarin pleit hij hoofdzakelijk voor het afschaffen van de be lastingdienst. Consumentengoeroe Perot moet bovendien nog af wachten of hij mag meedoen aan de drie presidentiële verkie zingsdebatten met Clinton en Dole. De president heeft Perot er graag bij, er op rekenend dat Perot vooral stemmen zal weg- snoepen bij Dole-aanhangers. Om diezelfde reden wil Dole Perot er juist niet bij. De Repu blikein heeft gezegd dat dan ook Ralph Nader, de linkse Califor- nische consumentengoeroe, die stemmen bij Clinton kan weg halen, aan de debatten moet meedoen. Maar de kans daarop is gering. Perot heeft immers in 1992 een grote rol gespeeld en Nader doet niet eens in alle staten mee. Een jongetje rijdt op het dak van zijn vaders auto mee in een demonstratie van aanhangers van de Bosnische president Izetbegovic in Sarajevo. foto Danilo Krstanovic/RTR DEN HAAG (GPD) - Bosnische vluchtelingen in Nederland hebben in vergelijking met ande re Europese landen mondjesmaat deelgeno men aan de verkiezingen in hun moederland. Slechts 28 procent van de stemgerechtigden heeft - schriftelijk - zijn stem uitgebracht, ter wijl in andere landen het percentage aanzien lijk hoger is, gemiddeld 73 procent. Di t bli j kt uit cijf ers van het Haagse registratie- /coördinatiecentrum voor de Bosnische ver kiezingen. Slechts 4900 van de 17.000 kiesge rechtigde vluchtelingen in Nederland hebben gestemd, aldus woordvoerder T. de Klerk. Ook het aantal Bosniërs in Nederland dat naar het moederland afreist om persoonlijk te stem men. is met 47 personen minimaal. Uit voorlo pige cijfers van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) blijkt dat Bosnische vluchtelingen in andere landen veel actiever hebben deelgenomen aan de verkie zingen die zaterdag in Bosnië worden gehou den. In totaal hebben volgens de OVSE bijna 500.000 Bosniërs in 58 landen zich als kiezer laten registreren. Voorzitter Ferid Hajdarevic van Sehara. een landelijke vereniging van Bosniërs in Neder land. toont zich geschokt over de cijfers. Als verklaring voor de lage opkomst voert hij aan dat veel Bosniërs geen stembiljet hebben ge kregen. Dit wordt echter ontkend door woord voerder De Klerk van het registratie/coör-di- natiecentrum. Een andere verklaring is dat vluchtelingen zich niet hebben laten registreren uit angst dat Justitie de gegevens zou gebruiken om Bos niërs in een later stadium terug te sturen. Dit zegt coördinatrice A van der Kraan van het Landelijk Inspraak Orgaan Zuid-Europeanen (Lize). TAIPEI (RTR) - Taiwan be proeft binnenkort een raket die voldoende reikwijdte heeft om militaire installaties in China te treffen. Dat meldt het Taiwane se dagblad China Times. Rege ringsfunctionarissen op het ei land weigeren op het bericht te reageren. Volgens de krant is de ontwik keling van de raket, die een be reik heeft van 300 kilometer, vrijwel voltooid. De proefne mingen zouden nog dit jaar be ginnen. De spanningen tussen China en Taiwan bereikten dit jaar een hoogtepunt tijdens de campag ne voor de eerste democratische presidentsverkiezingen op het eiland in maart. China hield toen militaire oefeningen in de wateren bij Taiwan om de kwetsbaarheid van het eiland aan te tonen. Volgens sommige commentato ren hadden de Chinese acties een averechtse uitwerking, om dat zij de woede wekten van de donderdag 12 september 1996 ATHENE (AP) - Twee Iraniërs zijn om het leven gekomen en twee gewond geraakt toen zij aan de Grieks-Turkse grens in een mijnenveld liepen, zo heeft het Griekse leger gisteren bekendgemaakt. Volgens het leger ging het om een oud mij nenveld, dat gemarkeerd en omheind was. Griekse soldaten haalden de slachtoffers eruit. De twee gewonden werden overgebracht naar een ziekenhuis. In hetzel f de gebied kwamen i n juni vier Iraakse illegale immi - granten eveneens om in een mijnenveld. MANILA (AFP) - De leider van het Moro Nationaal Bevrij dingsfront (MNLF), Nur Misuari, is gekozen tot gouverneur van de autonome regio Mindanao (Ramm). Die bestaat uit vier provincies in het zuiden van de Filipijnen. Dat heeft de stemcommissie gisteren bekendgemaakt. Hoewel nog niet al le uitgebrachte stemmen zijn geteld, ligt Misuari zo ver voor dat hij tot winnaar is uitgeroepen. Vorige week tekenden het MNLF, dat strijdt voor de rechten van de moslims in het zuidelijk gelegen Mindanao, een vre desakkoord dat een einde moet maken aan het geweld op Mindanao. Volgens het akkoord heeft er in 1998 in veertien provincies in het zuiden van de Filipijnen een referendum plaats. MOSKOU (AP) - Een raketontploffing die zich afgelopen weekeinde op een basis in het Russische verre oosten voor deed is veroorzaakt door militairen die probeerden de kop van de raket met een hamer open te maken in de hoop edele meta len te vinden. Alle drie militairen kwamen om het leven toen de lading van de S-125 Neva grond-luchtraket zondagmor gen explodeerde. Het dagblad Izvestia zei dat sommige nieuwe modellen van de raket inderdaad onderdelen bevatten die uit goud en platina zijn vervaardigd. Maar de kop die de militairen onder handen hadden was een ouder model zonder edele metalen. De slachtoffers, dienstplichtige militairen, konden de raket- kop uit het wapendepot stelen omdat de wacht was weggelo pen en de sleutels voor het grijpen had laten liggen. MADRID (EFE/DPA) - Een busongeluk in het midden van Spanje heeft gisteren aan zes Marokkanen het leven gekost. Tweeëntwintig andere inzittenden raakten gewond. Van zes tien van hen is de toestand kritiek. Plet ongeluk gebeurde op de snelweg tussen Valencia en Ma drid bij Minglanilla in de provincie Cuenca. De bus stortte van een brug in een vier meter diep ravijn. In de bus zaten 35 Marokkanen. SEOUL (AP) - De derde Seoul Vredesprijs is gisteren toege kend aan de internationale medische hulporganisatie Artsen zonder Grenzen, „voor humanitair werk dat bijdraagt aan de mondiale eenheid en de wereldvrede". Aan de prijs is een geldbedrag van 200.000 dollar verbonden. De prijs zal op 11 oktober in de Zuid-Koreaanse hoofdstad worden uigereikt. Artsen zonder Grenzen heeft vorig jaar on der meer hulpteams naar het door overstromingen getroffen Noord_Korea gestuurd. De Vredesprijs van Seoul werd ingesteld na de Olympische Spelen van 1988. Eerdere ontvangers waren voorzitter Juan Antonio Samaranch van het Internationaal Olympisch Comi té en de vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken George Shultz. DEN HAAG/LONDEN (RTR/AFP) - Groot-Britlannië gaat zich beraden op de moge lijkheid het slachtprogramma voor runderen te beperken. Dit heeft de Britse premier Major woensdag in Bristol bevestigd. Hij weigerde te zeggen of van daag al een beslissing valt in vergadering van het Britse ka binet. De Europese Commissie liet woensdag weten dat Groot- Brittannië niet eenzijdig kan besluiten; het slachtprogramma is onderdeel van de overeen komst die de Europese lidstaten in juni van dit jaar in Florence sloten. De woordvoerder van de com missie sluit niet uit dat de EU- landen van Groot-Brittannië een strenger slachtprogramma verlangen. Wetenschappelijk onderzoek toonde recent aan dat BSE soms overdraagbaar is van koe op kalf. Het Nederlandse ministerie van Landbouw kan nog niet reage ren op het nieuws. Het is terug houdend omdat vooralsnog slechts sprake is van een over weging van Major en geen hard besluit, aldus een woordvoer der. Voorzitter R. Tazelaar van het Produktschap Vee en Vlees (PW) reageerde verbolgen op de Britse suggestie. „Er zijn in dertijd afspraken gemaakt. Ik weet overigens zeker dat Lon den in Brussel geen gehoor vindt." Major verklaarde dat Groot-Brittannië de kwestie opnieuw bekijkt omdat zich twee nieuwe zaken hebben aan gediend. „Ten eerste hebben wij aanvullend wetenschappelijk onderzoek gekregen over de mogelijke overdracht van de ziekte van moederkoe op kalf. Ten tweede beschikken wij over wetenschappelijke gegevens over de afname van versprei dingvan BSE, als gevolg van be sluiten die wij in 1988 en 1989 hebben genomen." Maandag praten de Europese landbouwministers in Brussel over de gekke koeien. Prinses Stephanie van Monaco gaat scheiden MONACO (AFP) - Prinses Stephanie van Monaco heeft gisteren aan haar advocaat meegedeeld te willen scheiden. Directe aanleiding is de publi catie van foto's waarop haar echtgenoot, Daniel Ducruet, met een naakte dame staat. Het betreft een danseresje uit een Belgisch cabaret. De Italiaanse bladen Eva Tremila en Gente publiceerden foto's van het voorval. Prinses Stephanie trouwde vo rig jaar met Ducruet, haar vroe gere lijfwacht. Ze had toen al twee kinderen van hem. Stephanie's vader prins Rainier van Monaco is nooit erg enthou siast geweest over de keuze van zijn jongste dochter. (Advertentie) Verenigde Staten en andere Westeree landen en op Taiwan de idee versterkten dat het ei land dringend behoefte heeft aan de nieuwste defensiesyste men. Volgens de China Times hoopt Taiwan van de Verenigde Staten een systeem te kopen waarmee het land de raketten kan afvuren.' EXCLUSIEVE HERENMODE Nieuwe Burg 25 - Middelburg Tel. 0118-613325

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5