Terneuzense middenstand mort Boer protesteert tegen sloot te veel Het oude Sluiskil is verdwenen Gehandicapten niet gewenst bij overleg over aanpassingen Geallieerd bombardement herdacht Bouw nieuw tehuis De Vurssche Axel begint 2 oktober Stichting Welzijn Terneuzen krijgt ton subsidie extra Philips fietst geld voor De Sterre bijeen zeeland 14 Ondernemersvereniging ontevreden over ontwikkeling stadshart DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever TERNEUZEN - De ontevreden heid bij de ondernemersvereni ging City Terneuzen over de ontwikkelingen in het centrum groeit. De Noordstraat vertoont alsmaar meer lege etalages, de belangstelling voor Steenen Beer (ook van de consument) valt nochtans fors tegen, herbe stratingen blijven maar duren en tot overmaat van ramp ver rijst er volgende maand aan de rand van de binnenstad ook nog een opvangcentrum voor drugs verslaafden. Kortom, Terneu zen maakt allerminst reclame voor zichzelf, vindt City-secre taris A. Meeusen. Het is onrustig in ondernemend Terneuzen. stelt Meeusen. De wildste geruchten over bedrijfs- verhuizingen doen de ronde. Zo zouden C&A en Albert Heijn van plan zijn hun filialen op de kop van de Noordstraat te sluiten om vervolgens de Scheldestad de rug toe te keren. En wat te denken van speculaties over wie wel of niet verkassen naar het nieuwe winkelcentrum. ..Bijna stuk voor stuk verplaatsingen van bestaande winkels, waarvan we alleen maar kunnen afwach ten wat ons dat brengt", waar schuwt de verenigingssecretaris al een tijdje. De beer heeft al met al een behoorlijke steen in de vij ver gegooid. Steenen Beer loopt volgens woorvoerder van de onderne mers voor geen meter'. Hij staaft zijn bewering simpel met een verwijzing naar de teruglo pende klandizie voor de Hema. die een trekker beoogt te zijn. De collega's maken zich grote zor gen over de matige start in het prestigieuze complex, zo stelt hij. straat waarvan de aanwezige on dernemers (onder wie Meeusen) vinden dat ze daar aan de rand van het winkelgebied miskend worden - een opvangcentrum (dag en nacht) voor drugsver slaafden en andere ontheemden. Het soort trekker waaraan het centrum nu net geen behoefte heeft. En toch is Meeusen er van over tuigd dat het nog goed kan ko men met Terneuzen. Het over heersende malheur-gevoel moet in eerste instantie worden be streden door snel de bereikbaar heid te verbeteren. De lange duur van de verschillende bouw werkzaamheden en opgebroken straten begint te kriebelen. Er is behoefte aan een groot feest, aan een lange gezellige actieve win ter. ..Als we daar nu eens met z'n allen mee beginnen Leegloop Daarnaast loopt de Noordstraat leeg en moeten toplocaties als de voormalige Hema het doen met tijdelijke 'trekkers' als 'Boem de Meubelkampioen' Profijt. Meeusen kan het niet vaak genoeg zeggen: het cen trum van Terneuzen heeft méér nodig: meer activiteiten, meer massaal ('schouders eronder!') georganiseerde evenementen. Meer volk, betere omzetten, wil het gemor luwen. „Want hoe het nu gaat. is een constante zorg bij de onderne mersvereniging, een constante zorg bij de leden. We hebben re gelmatig overleg met de ge meente, maar de molens draaien schijnbaar zo langzaam dat het heel lang duurt voordat daar het besef doordringt dat een pluri form winkel- en horecabestand in het héle centrum van het grootste belang is voor Terneu zen." Tot overmaat van ramp verrijst straks in het verlengde van de Vlooswijkstraat - toch al een KLOOSTERZANDE - De werk groep Gehandicaptenbeleid in oprichting in de gemeente Hon- tenisse wordt niet betrokken bij de voorgestelde verbeterin gen aan de toegankelijkheid van het Rozenhof in Klooster- zande en het gemeentehuis. De raad trok het collegevoorstel voor de aanpassingen woens dagavond, ondanks een verzoek van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid, niet te rug. Wel drong zij erop aan, de werkgroep in de toekomst mee te laten denken over de uitvoe ring van soortgelijke aanpassin- Kees Meerman geeft concert in De Leugenboom HOEK - De Goese drummer, zanger en gitarist Kees Meer man treedt op zondag 15 sep tember op in cafe De Leugen boom aan de Noordstraat in Hoek. Het concert begint 's mid dags om vier uur. Ook Meerman is gevallen voor de 'unplugged'- rage. Los van zijn rockband toert hij tegenwoordig met de gitaar op de rug langs kleinere zalen. Naast nummers van ei gen hand speelt hij diverse covers. Meerman maakte zes jaar deel uit van Herman Brood and his Wild Romance. Als drummer te kende hij voor zijn aandeel in de albums Shpritsz, Cha Cha en Yada Yada. In die hoedanigheid speelde de Goesenaar in voor programma's van onder andere The Kinks. The Cars en Foreig ner Geleidelijk aan begon hij zelf nummers te schrijven en te zingen, zoals Reel to Reel en He re comes the Miricale. Hulde voor leden toneelvereniging SINT-JANSTEEN - Toneelver eniging Camere van Rhetorica St. Jan ten Steene heeft enkele leden gehuldigd voor hun ver diensten. Voor de gebroeders Jo en Rob de Potter was er na 40 jaar inzet een gouden insigne en Annie van Re- mortel-van Helsland kreeg een gouden insigne met briljant op gespeld; zij was 50 jaar geleden het eerste vrouwelijke lid van de vereniging. Paul Sturms kreeg als dank voor 25 jaar lidmaatschap een zilve ren insigne van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel (NCAi. gen voor gehandicapten en min der mobiele ouderen. De fracties Algemeen Belang en Progressief Hontenisse hamer den erop, gezien het feit dat het de gemeente zelf is geweest die de vorming van een werkgroep heeft gestimuleerd, vooraf met de werkgroep over deze maatre gelen te overleggen. Maai- de an dere fracties vonden dit niet no dig. Zij verwachtten wel van B en W dat zij dit in de toekomst zal doen. Burgemeester T Steenkamp zegde dit toe. „Maar laten we de kaarten wel daar leg gen waar ze horen, bij het be voegd gezag. Dus bij de raad." In Breskens werden w oensdag de 183 slachtoffers herdacht van hel bombardement op Breskens dal de geallieerden uitvoerden op foto Peter Nicolai II september 1944. van een medewerkster BRESKENS - De herdenking van het geallieerde bombarde ment op Breskens op 11 september 1944 werd woensdag bijge woond door circa negentig familieleden van de slachtoffers, het bestuur van de Stichting oorlogsmonument Breskens en andere belangstellenden. Ook de leerlingen van de openbare basis school in Breskens waren naar het monument aan de Steenoven gekomen om samen met andere aanwezigen bloemen te leggen. De herdenking was 's middags begonnen met een kranslegging op het kerkhof van Breskens en werd 's avonds voortgezet bij het monument aan de Steenoven. Dit monument is geadopteerd door de leerlingen van de openbare basisschool. Nadat J. de Rechter de aanwezigen namens de Stichting oorlogsmonument Breskens welkom had geheten werd om 19.30 uur een minuut stilte in acht genomen. Daarna werden de namen van de 183 slachtoffers van het bombardement voorgelezen. Vervolgens werden zowel de Nederlandse als Breskense vlag gehesen en bloemen gelegd. Voorafgaand aan de bijeenkomst had bestuurslid A. Vergouwe al laten weten dat de Stichting oorlogsmonument Breskens de her denking de komende jaren wil voortzetten, omdat de plechtig heid van waalde is voor de jongere generaties, die de oorlog niet hebben meegemaakt. Westdorper gedupeerd door verkaveling Axelse Sassing van onze verslaggever WESTDORPE - De dienst land inrichting en de Sasse wethou der L. Marquinie dachten dat het conflict dinsdag uit de we reld was geholpen. De YVestdor- per landbouwer H. Vervaet is woensdag echter nog steeds niet tevreden over de (uit te voe ren) verkavel ingswerkzaamhe- den aan en om de Kapittel straat. Hij houdt het gevoel dat de ruilverkaveling Axelse Sas sing voor zijn bedrijf nadelig uitpakt en blijft daarom probe ren om de 'antieke' Landinrich tingswet te veranderen. Vervaet voelt zich tekort gedaan door de landinrichtingscommis sie. Twee agrariërs in de buurt, onder wie de voorzitter van de commissie, hebben volgens de Westdorpenaar aanmerkelijk meer voordeel bij de ruilverka veling dan hij. Aan beide kanten van de Kapittelstraat komen nieuwe sloten. Goed voor de wa terhuishouding op de landerijen èn voor de drainage luidde de ar gumentatie. Vervaet kan echter moeilijker een perceel op en af, omdat zijn grond al aan drie kanten wordt begrensd door slo ten. Het feit dat de vrijkomende goede grond niet wordt gebruikt om zijn areaal aan de zuidkant op te hogen, maar naar het land van een andere boer gaat. vindt hij helemaal onrechtvaardig. De Westdorpenaar is er de afgelo pen dagen in geslaagd om een vierde dam aan de Kapittel- straat te laten aanleggen, zodat hij op verschillende plaatsen zijn land op en af kan. Het feit Het land van het echtpaar Vervaet uit Westdorpe is door de verkavelingswerken aan alle kanten door sloten omringd. dat hij de vierde toegangsdam zelf moet betalen, zit hem echter nog niet lekker. Bovendien is hij ook nog lang niet overtuigd van het feit dat een verbreding van de Kapittelstraat noodzakelijk is. Late klacht Vervaet gaf woensdag direct toe dat hij een beetje laat is met zijn protesten. De ruilverkaveling Axelse Sassing is vier jaar gele den (17 september 1992) al aan genomen. Bezwaren bij de pro vincie en de Middelburgse recht bank hebben hem niets opgele verd doordat alles netjes is ver lopen volgens de wettelijke re gels van de Landinrichtingswet. Die wet is volgens Vervaet ech ter aan herziening toe. omdat le den van de landinrichtingscom missie zichzelf makkelijk aan voordeel kunnen helpen. De Westdorpenaar beseft nu dat hij zijn wensen over ophoging van zijn land eerder had moeten foto Charles Strijd uiten. „Maar ik kreeg destijds te horen dat daar toch geen geld voor was. omdat het slechts om een ruilverkaveling met een ad ministratief karakter ging. Later blijkt er dan toch geld te zijn voor allerlei zaken." Om zijn on vrede met de verkavelingswer ken te uiten, heeft Vervaet aan een vrachtwagencombinatie een aantal lakens gehangen met daarop de tekst: Met de Landin richtingswet in de hand. steelt men hier ons land. Voorzitter L. van Waes van de landinrichtingscommissie Axel se Sassing, ook gemeenteraads lid voor de Sasse CDA-fractie. herstelt van een zware operatie en was woensdag niet bereik baar voor commentaar. De se cretaris van de commissie, pro jectmanager J. Postma van de dienst Landinrichting en Beheer Landbouwgeronden, liet weten dat de ruilverkaveling op de ge bruikelijke manier is afgehan deld. Bij verdeling en aankoop van gronden zijn alle aspecten van bereikbaarheid, het samen voegen van verspreid liggende percelen en verbetering van de waterhuishouding in het oog ge houden. Vnendjespolitiek is daarbij niet bedreven, aldus Postma. De Sasse wethouder L. Marqui nie begreep ook niet waarom Vervaet nog immer klaagt. Hij verzekerde dat er dinsdag in on derling overleg afspraken zijn gemaakt, waaronder de aanleg van een vierde dam. „Het hoofd gemeentewerken en ik zijn ge tuige geweest van die afspraken tussen Vervaet en vertegen woordigers van de dienst Land inrichting. Mochten beloften niet worden nagekomen dan kan Vervaet een beroep op ons doen, maar er is nu helemaal geen reden om aan te nemen dat hem tekort wordt gedaan." Ver vaet was daar niet van overtuigd en kondigde aan te blijven zoe ken naar, juridische, mogelijk heden om de 'totaal verouderde Landinrichtingswet, die com missieleden de mogelijkheid geeft er zelf beter van te worden, aan de kaak te stellen'. van onze verslaggeefster SLUISKIL - Als er éen plaats in Zeeuws-VIaanderen is waar het dorpsbeeld vanaf 1900 totaal is veranderd, dan is dat wel Sluis kil. De sloop van het Elisabeth- ziekenhuis. Sluiskil-Oost. de molen, de Nederlandse Her vormde kerk. het station, de spoorbrug en de woningen aan het kanaal, dat alles heeft een verwoestende werking gehad op het hart van Sluiskil. „Wie na lange tijd terugkeert in t dorp, herkent het niet meer", w eet Willy Schelstraete. Zelf heeft de oud-Sluiskillenaar daar geen last van. ook al is hij er alweer zes jaar weg. Elk huis. el ke winkel, boom of straat hij weet waar ze stonden, wie er woonden en - van velen - wat er van hen geworden is. Haarfijn weet hij het nog voor de geest te halen Toegegeven, daarbij enigszins geholpen door zijn uit- Fotoboek over een totaal veranderd dorpsbeeld gebreide collectie foto'sk „Dan kwam ik terug uit Gent. waar ik als tandtechnicus werkte, en zag ik weer dat er iets werd gesloopt of werd veranderd. Dan ging ik gauw mijn camera halen. Want k fotografeerde alles Schelstraete woonde in de Vin- kenstraat in Sluiskil-Oost, de wijk die eind jaren tachtig met de grond gelijk werd gemaakt. Wonen en werken moesten ge scheiden worden, vond men. Maar voor Schelstraete hoefde dat niet zonodig. „Sluiskil-dorp had meer last van de zwarte vlokken en de reuk dan wij Wij roken het niet eens meer. hoor den dat monotone geluid niet. Maar er was geen moedertje-lief aan. Sluiskil-Oost moest ver dwijnen." Pas toen hij in Hulst kwam te wonen, merkte hij het verschil. „Het is hier zo stil. Het enige wat we af en toe ruiken, is de mest. Maar dat is gezond." En nu is hij blij dat het zo gelopen is. Ze woonden er ook wel erg geïso leerd. aan de overkant van het kanaal, beaamt zijn vrouw Ma ria. ..Voor éen schroefje was je een halve dag onderweg." Maar de boosheid over de afbraak blijft. „Zonde dat het allemaal weg is", verzucht hij. een mom pelend 'verdorie toch' er achter aan. Op aandringen van Hulstenaar George Sponselee, die vorig jaar zijn fotoboeken eens kwam be kijken. besloot hij er een boek over te schrijven. Over de ge schiedenis van Sluiskil, zijn mensen, zijn kloosters met de paters Capucijnen, zusters Be- nedictanessen en hun boekbin derij, de zusters (verpleegsters) van het Heilig Hart. zijn brug gen. de brandweer, zijn kanaal en zijn bedrijven, lees indus tries Onlangs kwam het 96 pagina's tellende foto-album met heldere en soms vermakelijke teksten in de handel. En wat Schelstraete er van weet, is het boek nu al bij na uitverkocht. „In mei vorig jaar stuurde de uitgeverij al een folder rond. Mensen maakten geld over om hetoek te bestellen Maar toen moest ik nog met schrijven beginnen! Dat vond ik wel vervelend", excuseert hij zich. Het naslagwerk is, zo beseft hij. vooral interessant voor mensen uit 'Sluuskille' Met name de ouderen onder hen zullen zich nog goed kunnen herinneren dat de oostelijke rijkswaterleiding de Blauwe Donau werd ge noemd en dat je in het café van Scheele aan de Kanaalweg-Zuid voor een dubbeltje een deuntje te horen kreeg om een dansje te maken En dat radiozaak Fer- mont met zijn kunstig ingerich te etalages vanaf 1945 de belang stelling van veel jongeren trok van onze verslaggever AXEL - De bewoners van het Axelse verzorgingshuis De Vurssche kunnen zich op het ge mak opmaken voor een verhui zing naar hun nieuwe onderko men. Gedeputeerde G. de Kok slaat woensdag 2 oktober de eerste paal de grond in voor de 72 huur- en koopappartementen op het terrein van de voorma lige Mavo-school De Weistede. De appartementen gaan onder deel uitmaken van het nieuwe Axelse zorgcentrum dat op de plaats komt van het huidige verzorgingshuis. Volgens wethouder J. van Schaik (welzijn en sociale zaken) van Axel, tevens bestuurder van De Vurssche, zijn de plannen om het Axelse tehuis om te bouwen tot een modern woonzorgcen trum voor ouderen volledig rond. „Alleen het College voor Ziekenhuisvoorzieningen moet nog officieel toestemming verle nen voor de realisatie, maar dat is in feite een formaliteit. Wij hebben uit Den Haag vernomen dat een positief ambtelijk advies aan het College is voorgelegd dat zo goed als zeker gevolgd wordt", zei Van Schaik. Sloop De wethouder informeerde gis teren de commissie voor wel zij ns- en sociale zaken over de stand van zaken rond De Vurs sche Volgens hem is het de be doeling dat een deel van de be woners van het verzorgingshuis ('uit het laagste deel van het te huis) in de loop van volgend jaar verhuist naar de nieuwe appar tementen. „De laagbouw van De Vurssche kan vervolgens ge sloopt worden en als alles naar wens verloopt kan dan begin 1997 begonnen worden met de nieuwbouw van het complex. De bewoners van de woontoren kunnen dan nog geruime tijd in hun oude appartementen blij ven wonen. Is de laagbouwklaar dan moeten ook zij verkassen en gaat de flat tegen de vlakte", al dus Van Schaik. De bouw van het nieuwe woonzorgcomplex kost zo'n 20 miljoen gulden. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Stichting Welzijn Terneuzen (SWT) wordt een nieuw leven gegund. Maar dan het liefst wel een waarbij ze het boekhouden kan laten, zoals de VVD'er W. Broekhuysen woensdag nadrukkelijk op merkte in de commissie wel zijnszaken. „Een agoog moet je niet met geld laten omgaan. Daar heeft hij geen verstand van. Dat moet je de Stichting Welzijn als gemeente ook niet aandoen." Een duidelijke meerderheid van de commissie sprak gisteren na een discussie van goed twee uur haar steun uit voor het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om de SWT volgend jaar ruim een ton meer subsidie (645.423 gulden) te geven dan waar aanvankelijk rekening mee was gehouden. Alleen frac ties van SGP. GPV/RPF en coa litiepartij VVD maakten ken baar dat zij de geraamde uitga ven voor de stichting te fors vin den. Het ging om de taken die de stichting in 1997 op zich wil ne men. Maar natuurl konden de commissieleden de financiële en organisatorische problemen bij de SWT niet links laten liggen. Even nog wordt de welzij nsin- stelling de tijd gegund orde op zaken te stellen. Zeker is even wel dat de club na volgend jaar behoorlijk op z'n kop zal worden gehouden. De voorziening is te duur en biedt naar verhouding te weinig rendement, zo viel gis teren raadbreed te beluisteren. Inkoopbeleid Voorzichtig werd alvast aange stuurd op een complete herzie ning van de werkwijze. Meerdere fracties lieten blijken te voelen voor een andere 'inkoopbeleid'. Simpel gesteld zou dat er op neerkomen dat de SWT per sal do minder budget krijgt. Dat moet dan voor een deel weer worden verspreid over andere welzijnorganisaties. Met dat geld kunnen zij dan, indien no dig. diensten van de stichting in kopen- Precies wat de VVD'er Broek huysen in gedachte had. kwam met een alternatief voor stel. Daarin is onder meer geer plaats meer voor Tafeltje-Dek Je. De liberaal wil deze warme maaltijdvoorziening voor oude ren uitbesteden aan derden, dit dat mogelijk goedkoper kunnet doen. Wethouder A. St,ahl-He melsoet zei toe te zullen onder zoeken of naast de SWT andere offertes kunnen worden aange vraagd. Slaagt deze opzet, dan levert dat een besparing op van zo'n 1,3 ton. Zouden alle tken die de SWT in 1997 tot haar doel rekent worden uitgevoerd, dan heeft de stich ting eerder tegen een miljoen gulden dan de voorgestelde 6,4 ton nodig. En daarvan kan in tij den van aangekondigde bezuini gingen in de zachte sector na tuurlijk geen sprake zijn, aldui de wethouder. Vage zaken Broekhuysen had berekend dat de stichting best wat 'vage za ken' kan schrappen. Zo wil dei SWT een kleine veertig mille uit-l trekken voor onderzoek, een ver viervoudiging van het budget dat daartoe voor dit jaar nog op-| stond. Volgens de cijfermetho- diek van de Volkspartij zou hei tekort op adequate uitvoering van welzijnstaken al met al niet drie ton maar hooguit zesdui zend gulden bedragen. De geldelijke discussie zal van avond in de commissie financier nog verder worden uitgediept De fracties van CDA en GPV RPF bepalen daar hun definitie ve standpunt. Duidelijk werd gisteren evenwel dat coalitiege noot CDA het collegevoorste, steunt, zo ook de PvdA en - met een creatievere berekening ach ter de hand - de WD eveneens GPV/RPF neigt eerder naar het standpunt van de SGP. die vindt dat de stichting niet later maar nu al met minder toe moet kunnen. Ook GroenLinks ei) D66 gunnen de stichting nog even wat adem en scharen zicü achter het collegevoorstel. „Voor hen een zeer aantrekke lijk ontmoetingspunt, want ver der was er in Sluiskil nou ook weer niet zoveel te beleven." Door sommige Sluiskillenaren werd de oprichter van de elek tronicazaak. Honorë Fermont. die ook nog eens architect, ra diomaker en bouwer van beeld- apparatuur was. beschouwd als de uitvinder van de voorloper van de televisie. Natuurlijk blijven de acties van minister Lelv die er in 1905 voor zorgde dat de brug in het cen trum behouden bleef, van Ho- noré Colsen, die warme pleidooi en voor de vrije veren hield en vermaard was om zijn 'Reis van Colsen' voor ouden van dagen, en van Walter Goethals met zijn strijd in 1989 tegen de opheffing van het pontje, niet onvermeld. Sluiskil van 1900, 96 pagina's met illustraties, door Willy Schelstraete, uitgegeven door drukkerij Van Geyt in Hulst. TERNEUZEN - Twaalf leden van de Toerclub Philips Ter neuzen zijn woensdag vertrok ken voor een vijfhonderd kilo meter lange fietstocht naar en door de Belgische Ardennen. Bij voltooiing van de inspan ning levert hen dat duizend gul den op. Het sponsorgeld is be doeld voor het instituut voor verstandelijk gehandicapten De Sterre in Clinge. De wielerploeg van de lampenfa- brikant begon gisteren aan de eerste honderdvijftig kilometer naar Mons-Bergen. Vandaar gaan de mannen onder leiding van Henk Remijnsen door naar Membre in de Ardennen, waar ze tot in de loop van zaterdag blij ven rondrijden. De terugreis gaat met busjes. Directeur J. van der Ster van Philips Lighting Terneuzen en HOOFDPLAAT Raadsagenda - inwoners van Hoofdplaat en andere be langstellenden kunnen op don derdag 12 september de raads- agenda van 19 september van de gemeente Oostburg doornemen met de fractie van Dorpsbelan gen Toerisme. Ook andere ge meentelijke zaken kunnen aan de orde worden gesteld. De ver gadering wordt gehouden in het Wapen van Zeeland in Hoofd plaat en begint om 20.00 uur. zijn collega J. Biegstraaten vai De Sterre schoten het clubkleuren uitgedoste gezel schap weg. De duizend piek dif de tocht moet opbrengen, word! gebruikt voor aanschaf van eei nieuwe geluidsinstallatie vooi een dagverblijf van het insti tuut. Of de elektronica ook ui een fabriek van de gelegenheids sponsor zal komen, hield Bieg straaten nog in het midden. Werkgroep voor verbouwing van sportzaal Hinde KLOOSTERZANDE - De ge meente Hontenisse gaat een be geleidingsgroep vormen dif zich de komende tijd buigt over de verbouwing van sportzaa De Hinde in Kloosterzande Burgemeester T. Steenkamp stelde dit woensdagavond voor in de rondvraag van de raads vergadering. De commissie zal zich bezighou den met de uitwerking van de te keningen door een architect. B; de besprekingen hierover word ook een vertegenwoordiger vai gemeenschapscentrum Sin Martinus betrokken. 'Martinus wordt straks wellicht overbodif wanneer de verenigingen naai de nieuwe De Hinde uitwijken Bovendien heeft de gemeentt besloten geen geld meer in hei onderhoud van dit pand te ste ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 50