Plan sloop toeristenkerk Renesse PZC zeeland DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 14 Verrassing bij de glasbak in Burgh aan Eerste Weegje Zierikzee kans geven Louwerse toont u de werkelijkheid Nieuwlandse Haven viert opgelucht tienjarig bestaan Seniorenbeurs heeft voor elk wat wils Philips fietst geld voor De Sterre bijeen CDA S-Duiveland heeft genoeg van bungalowpijplijn Bestemming pand problematisch Mogelijk bouw appartementen Commissie wil bouw OOK KOFFERS HEBBEN DROxMEN. geslaagden Automobielbedrijf P. Louwerse B P. LOUWERSE Directeur Louwerse Burgh-Haamstede van onze verslaggever WISSENKERKE - Het moet niet alleen een gezellig dagje uit worden maar ook een informa tieve bijeenkomst; de eerste Se- niorenbeurs Noord-Beveland op dinsdag 24 september te Wis sen kerke. Of deze flink wat be zoekers zal trekken is nog even afwachten. De Stichting Wel zijn Ouderen Goes/Noord-Beve- land denkt echter dat het voor malige eiland er rijp voor is. Medewerkster S. H. P. Stene- bome: „Iedereen weet dat het aantal ouderen toeneemt. Dat geldt zeker ook voor Noord-Be veland. Veel senioren die elders woonden en werkten keren na hun pensionering terug naar hun geboortestreek." Een beurs met voor elk wat wüs moet het worden. Achttien in stellingen en organisaties pre senteren zich. Bij hun kraampjes is informatie te krij gen over dienstverlening, zorg. belangenbehartiging. wonen, educatie, recreatie, en lichaams verzorging. Kortom: alles waar een vijftigplusser wat aan heeft. Kleppermars Stenebome' „De gezonde ou dere kan wat aan de weet komen^ over bijvoorbeeld recreatie, wo nen en hobby. Maar ook gehan dicapten worden niet vergeten. Er staat bijvoorbeeld een bedrijf dat hulpmiddelen demon streert. Slechtzienden en slech thorenden komen ook aan bod." De Folklore Briengers uit Wal cheren moeten de grote publiek strekkers worden. De groep in klederdracht maakt op ambach telijke wijze babbelaars, houdt een quiz en gaat voor in de klep permars. een dans waaraan ie dereen kan meedoen. De Folklo re Briengers geven een lunchop- treden van 12.30 uur tot 13.15 uur. Een vrolijk element dat moet bijdragen aan het slagen van de eerste Noord-Bevelandse seniorenbeurs. Stenebome: „De inwoners waren tot nog tqp aan gewezen op de grotere beurs in de Zeelandhallen in Goes. Het evenement in Wissenkerke is er een op de schaal van Noord-Be veland." Bus Een extra service is het gratis vervoer vanuit de Noord-Beve landse dorpen richting Wissen kerke. Een ZWN-bus stopt bij bushaltes en maakt 's ochtends twee ritten richting beurs. Na af loop worden de bezoekers weer keurig teruggebracht. Stene bome hoopt op veel publiek: „Al weet ik dat het met name op Noord-Beveland moeilijk is se nioren uit hun huis te krijgen." Loopt het een beetje, dan komt er vaker een seniorenbeurs op Noord-Beveland. Stenebome: „Bijvoorbeeld om de twee jaar. steeds in een ander dorp." Wet houder J. M. Meulenberg-op 't Hof (CDA) opent de beurs in het dorpshuis Onder de Toren om 10.00 uur. Het evenement gaat door tot in de middag. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Woningbouw lijkt weer een kans te krijgen aan het Eerste Weegje in Zierik zee. Het college wil deze moge lijk uitbannen, maar een grote meerderheid van de commissie ruimtelijke ontwikkeling deelt dit standpunt niet. B en W wer den dinsdagavond weer zwaar onder vuur genomen door de fa milie Kloet, de agrariër die al jaren probeert een camping van de grond te krijgen aan het Eer ste Weegje. Volgens de raads vrouw van het gezin, H. A. M. Lamers, heeft het er zelfs alle schijn van dat de gemeente een persoonlijke vete aan het uit vechten is met het echtpaar. „De nek van Kloet wordt lang zaam omgedraaid." Op tafel lag het ontwerp-be- stemmingsplan voor het Eerste Weegje. In de oorspronkelijke versie beschikte het college nog over een wijzigingsbevoegdheid om de agrarische bestemming te veranderen in een woonbestem ming. Vorige week besloten b en w echter deze mogelijkheid te schrappen. Bezwaren van de vereniging Stad en Lande „Laat die wijzigingsbevoegdheid weg dan blijft het een open. agrarisch gebied." betoogde vertegen woordiger P. A. Boot gisteren) en de familie Kloet zouden hij de aanleiding voor zijn Interesse Op aandringen van D66- R. W. A. M. Pessers moest voc zitter L. J. van Gastel de besl sing nader verklaren. „We ht ben niet de indruk dat er intere se was in woningen", aldus Vi| Gastel. „Alleen in een camping Volgens het kamp-Kloet imj ceerde de voorzitter verder c de agrariër zelf' met een wonir bouwplan had moeten komt een opmerking die in het v keerde keelgat schoot. „U ku niet zeggen dat Kloet proje ontwikkelaartje had moet s[ len", schoot H. van Oost van Recron de agrariër te hulp. „D kunt u hem niet kwalijk nemei vond ook Lamers. Op de vra van VVD'er J. J. Geleijnse h wordt gedacht over dit plan ai woordde de raadsvrouw dat mogelijkheid nog niet is ond( zocht. „Maar als u wilt dat het onderzoeken, gaan we mi een aan de slag." Uiteindelijk schaarde alle* CDA'er C. Legemaate zich ac ter het college-standpunt: „Ei goede ommezwaai", zei hij. andere vier commissieleden w len de oorspronkelijke tek handhaven. van onze verslaggeefster NIEUW- EN SINT JOOSTLAND - Deze maand is het tien jaar ge leden dat de gemeente Middel burg het haventje van Nieuw en Sint Joostland in pacht gaf aan watersportvereniging De Nieuwlandse Haven. Deze ge beurtenis herdenkt de vereni ging zaterdag 21 september met een feest. Een tweede reden voor dit Nieuwlands Haven- feest is de keuze van de over heid voor een beweegbare brug over het Kanaal door de Oude Arne in plaats van een dam. Dit besluit heeft eind 1995 een einde gemaakt aan de onzekerheid over het voortbestaan van de haven. De Nieuwlandse haven ligt in het uiterste puntje van het Lan- gerak dat door het Amekanaal is verbonden met het Kanaal door Walcheren. De af- en aan- voerhaven voor landbouwpro ducten kwam eind jaren zeven tig 'in ongerief, zoals Niek van Raay, voorzitter van water sportvereniging De Nieuwland se Haven, het uitdrukt. „Er la gen nog wel schepen, maar daar hield niemand toezicht op. Be halve de gemeente Middelburg als eigenaresse, was niemand verantwoordelijk voor wat er in de haven gebeurde." Dit veran derde met de oprichting van de watersportvereniging. In 1986 kreeg zij van de gemeente Mid delburg officieel het mandaat om de orde in de haven te her stellen. kwam de spoorbrug over Oude Arne te willen vervang voor een dam. werden onze zen wen behoorlijk geprikkeld, aanleg van een dam kost di miljoen gulden, de bouw van ef nieuwe brug tien miljoen. Dt dat rekensommetje is gauw g maakt." Maar die berekening is niet col pleet. Als de plannen van de li waren goedgekeurd zouden nemuiden, Nieuw- en Sint Jooj land en een gedeelte van indu trieterrein Arnestein worden gesloten van open vaarwat Dit zou niet alleen de doodste voor de watersportverenigii betekenen, maar ook ingrijpe de gevolgen hebben voor woonbootbewoners, de plezie vaart en de toe- en afvoer va goederen over water. Opgelucht Rustig De Nieuwlandse Haven heeft in middels vijftien leden. Het lig geld en de contributie dekken de kosten van het onderhoud aan de haven en de huur van het om liggende terrein. „Tot 1994 was het betrekkelijk rustig", vertelt Van Raay. „Toen de Nederland se Spoorwegen met het bericht Na twee jaren touwtrekken to sen de NS, de betrokken g meenten en andere belanghe benden, hebben Provincia Staten uiteindelijk de kno< doorgehakt. De nadelige gevi gen van een dam wegen uitej delijk zwaarder dan het final cieel voordeel van de NS. De p: vincie heeft, een miljoen guldi subsidie aangevraagd bij I Stichting Recreatietoerva? Nederland om zowel de smai verkeersbrug als de spoorbn over het Arnekanaal te vernia wen. Het project gaat in toti ruim 2.1 miljoen gulden kost) en moet tussen september 1? en december 1999 uitgevoe worden. „Nu kunnen we weerc gelucht ademhalen", zegt Vi Raay. „De haven moet levej blijven." Tijdens het Nieuwlands Have feest zijn er rondvaarten, wati spelen en optredens van teklein. I Piü Picolli. Picknick! Kaasmant. Klezmek, Les Chfl Choux. Flup Ju en El Comij Het festijn begint om 13.30 uu Het wegbrengen van een paar flessen naar de glasbak ontaardde in een feestelijke gebeurtenis. Rechts de gehuldigde. foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster BURGH-IIAAMSTEDE - Totaal verrast was mevrouw Wen- drich uit Burgh-Haamslede. Een wandeling naar de glasbak in Burgh om lege flessen weg te gooien leverde haar woensdag middag een compleet nieuw glasservies op. Het cadeau is in het kader van de actie 'glas voor glas' beschikbaar gesteld door de stichting Glaspromotie, een initiatief van de branchevereni ging van de glasinzamelaars. Doel van de actie is het inzamelen van glas te stimuleren. Westerschouwen was deze week uitverkoren als gemeente waar het glasservies beschikbaar werd gesteld. Sinds 1992 wordt elke week een andere gemeente aangewezen. In heel Nederland wordt tachtig procent van het glas ingezameld. In het jaar 2000 moet dat negentig procent zijn. Het is de bedoeling dat de helft van het glas dan op kleur gescheiden wordt. TERNEUZEN - Twaalf leden van de Toerclub Philips Ter- neuzen zijn woensdag vertrok ken voor een vijfhonderd kilo meter lange fietstocht naar en door de Belgische Ardennen. Bij voltooiing van de inspan ning levert hen dat duizend gul- BRUINISSE Expositie - De schilderijen van Nelly Nelisse-Jumelet. in 1943 geboren in Bruinisse maar momenteel woonachtig in Schuddebeurs. zijn tot 18 okto ber te bezichtigen in het ge meentehuis van Bruinisse. Aquarellen vormen het grootste deel van het tentoongestelde werk. De belangrijkste inspira tiebron voor Nelisse is de natuur op Schouwen-Duiveland. In het gemeentehuis hangen naast en kele bloem-aquarellen ook oud- Bruinisser tafereeltjes. den op. Het sponsorgeld is be doeld voor het instituut voor verstandelijk gehandicapten De Sterre in Clinge. De wielerploeg van de lampenfa brikant begon gisteren aan de eerste honderdvijftig kilometer naar Mons-Bergen. Vandaar gaan de mannen onder leiding van Henk Remijnsen door naar Membre in de Ardennen, waar ze tot in de loop van zaterdag blij ven rondrijden. De terugreis gaat met busjes. Directeur J. van der Ster van Philips Lighting Temeuzen en zijn collega J. Biegstraaten van De Sterre schoten het in clubkleuren uitgedoste gezel schap weg. De duizend piek die de tocht moet opbrengen, wordt gebruikt voor aanschaf van een nieuwe geluidsinstallatie voor een dagverblijf van het insti tuut. Of de elektronica ook uit een fabriek van de gelegenheids sponsor zal komen, hield Bieg straaten nog in het midden. van onze verslaggeefster RENESSE - De voormalige rooms-katholieke toeristen kerk De Ark in Renesse, waar vorige week zaterdag de laatste dienst werd gehouden, maakt mogelijk plaats voor apparte menten. Het plan van de nieuwe eigenaar, horecaondernemer W. C. Veerhoek uit Schudde beurs. die er een lasergamehal in wilde vestigen, is definitief van de baan. Eind maart gaf een meerderheid van de gemeente lijke commissie ruimtelijke or dening een negatief advies. Ook omwonenden hadden aangege ven dat ze tegen de komst van dspeelhal waren. Verdere po gingen van Veerhoek het plan alsnog doorgang te doen vin den, bleven vruchteloos. van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het Schouwen- Duivelandse CDA (lijst twee bij de komende verkiezingen) ziet geen heil in nog meer grootscha lige uitbreidingen van recrea tieve verblijfsmogelijkheden. „Er zijn echt voldoende bunga lowparken op het eiland", zei lijsttrekker P. Berrevoets-Rin- gelberg woensdag bij de presen tatie van het partijprogramma in Zierikzee. „Bovendien vraag ik me af wanneer de pijplijn eens ophoudt." Wel moet er ruimte blijven, zo vinden de christen-democraten, voor 'bij zondere initiatieven' en 'kwali tatief hoogwaardige projecten'. Goesenaar voor diefstallen vast GOES - De politie heeft dins dagavond een dertigjarige Goe senaar aangehouden op verden king van een aantal winkeldief stallen, inbraak en het stelen van een fiets. Hij heeft inmiddels een aantal diefstallen toegege ven en blijft voor verder verhoor ingesloten in het politiebureau. OUD-VOSSEMEER - Aan de Rijksuniversiteit Leiden is Mi riam van Gorsel uit Oud-Vosse- meer geslaagd voor het docto raal examen Economische Ge schiedenis. Verder wil de partij zich sterk maken voor ruimere mogelijk heden voor de sport- en recrea tievisserij. Gedacht moet wor den aan extra trailerhellingen, toegang tot de buitendijken en het openstellen van geschikte trajecten van het vaartenstelsel van het waterschap. Ook vraagt het CDA aandacht voor de afba kening van de vaarwegen en vis gronden in het Grevelingenmeer voor paling- en sportvissers en andere bootbezitters. Dit kan beter en duidelijker, zo valt te le zen in het partijprogramma. Bedrijven Bij het aanpassen van het be stemmingsplan buitengebied zal het CDA ervoor zorgen dat de ontwikkeling van bedrijven zo weinig mogelijk wordt belem merd. De gemeente moet geen maatregelen nemen die verder reiken dan het beleid van het Rijk. De partij is een voorstan der van het inrichten van één of meer bedrijfsverzamelgebou wen. „Deze vorm van actieve sti mulering heeft een brugfunctie naar een latere definitieve loca tiekeuze", stelt de partij. Leeg komende panden van de ge meente zouden hiervoor in aan merking moeten komen. In de visie van het CDA zorgt de gemeente tevens voor een even wichtig en betaalbaar wo ningaanbod. Woningbouw moet zich niet beperken tot Zierikzee. maar moet ook kunnen plaats vinden in de kleine kernen. Die moet worden afgestemd op de lokale behoefte. De horecaondernemer zit nu ei genlijk een beetje met het pand in zijn maag. Met de huidige be stemming, openbare en bijzon dere doeleinden, kan hij niet zo veel kanten uit: „Er mag bijvoor beeld een dorpshuis in komen, of een postkantoor. Maar dat heb ben we al in Renesse." Een ho reca- of recreatiebestemming is inmiddels uitgesloten. Voor ZIERIKZEE Flippobeurs - In het multi functioneel centrum in Zierikzee wordt woensdag 25 september een flippo-ruilbeurs gehouden voor jonge verzamelaars van vijf tot twaalf jaar. Belangstellen den zijn vanaf 13.30 uur welkom. De beurs zal ongeveer om 15.30 uur afgelopen zijn. Veerhoek blijft de mogelijkheid van woning- of appartementen- bouw over: „ik hoop dat ik er dan nog goed mee weg kan ko men." Het gebouw is te koop, zoals 'bij na alles' te koop is „Ik ben hore caondernemer. geen projectont wikkelaar. Maar als het te wei nig opbrengt, ga ik toch zelf de boer op." Op het terrein kunnen zes tot acht woningen worden gebouwd of twintig tot dertig ap partementen, schat Veerhoek. Hij vindt dat de gemeente hem erg lang aan het lijntje heeft ge houden met zijn plan voor de la sergamehal, dat hij in septem ber vorig j aai' voor het eerst pre senteerde: „De gemeente heeft me behoorlijk lang de indruk ge geven dat ik mijn plan kon uit voeren. In maart werd het plot seling van de tafel geveegd. Het pand heeft genoeg gekost. Ik hoop dat de gemeente medewer king verleent aan een redelijke vergunning voor woning- of ap- partementenbouw. Niet op rekenen Volgens gemeenteambtenaar C. Uitterhoeve hoeft hij daar echter niet al te vast op te rekenen: „Het is lang niet zeker of er wo ningbouw kan plaatsvinden Sloop van het kerkgebouw le vert geen problemen op, maar de ligging langs de Vroonweg wel. In verband met geluidhinder moeten afstandsmaten in acht worden genomen." De bouw van recreatieappartementen zou eventueel wel mogelijk zijn. „Maar we wachten eerst maar op plannen die wel realistisch zijn. De kerk staat ons niet in de weg. De gemeente is bereid naar elk plan te luisteren." Terwijl Veerhoek zit te dubben over wat hij met het gebouw aan moet, treurt het toeristenpasto raat over de sluiting van de kerk. Gebrek aan financien én aan pastores om de preek te verzor gen, gaven de kerk de nekslag. De tachtig tot honderd toeristen die 's zomers de diensten in De Ark bijwoonden, zullen volgend jaar moeten uitwijken naar de eveneens met sluiting bedreigde toeristenkerk in Haamstede of naar de Sint Willibrorduskerk in Zierikzee. Benzine gestolen BURGH-HAAMSTEDE - Uit de auto van een Duitser is woens dagmorgen zo'n dertig liter ben zine gestolen. De auto stond ge parkeerd in het park van buiten plaats Schouwen te Burgh. Door beschadigd lakwerk en een ver broken tankdop komt de schade op vijftienhonderd gulden. Nieuw: de E-klasse Combi. Leaseprijs vanaf 1.799,- excL BTW. Bei nu Louwerse voor een afspraak en informeer naar de gunstige leasevoorwaarden. De voormalige toeristenkerk De Ark in Renesse is het slachtoffer geworden van gebrek aan gelden pastores. J Fax 0111 654493

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 44