Fruitautomaat bron verslaving PZC Vrij Nederland: Van Damme werd geruild voor Maria Krol berco Voorzichtig aan Kabinet voor rem op groei Schiphol binnenland donderdag 12 september 1996 Mariniers met gezin op camping na terugkeer Meeste probleemgokkers beginnen met kast in snackbar of café Minister Wijers voorziet nieuwe paarse partij Kampeerder hoge prijzen niet tegen te beschermd Mini-demonstratie verpleegkundigen Drie Duitsers dumpen drugs Ontvoerde man op hei gedropt Vijftig jaar zonder rijbewijs Plan inpoldering Markermeer Automobilist sterft op de vlucht Simonis vindt klacht tegen Jan ter Laak een pijnlijke affaire helemaal klaar!!! Slachtoffer ongeluk op ijs claimt miljoen voor schade Uitgever redt krant van de gehandicapten ORANJESTAD (GPD) - Mari niers die met hun gezinnen na driejaar werken in het buiten land terugkeren naar Neder land, komen niet zelden op een camping terecht. Zij hebben door prijsontwikkelingen en druk op de woningmarkt grote problemen bij het vinden van een huis. Dit zegt luitenant-kolonel Koeman, commandant van de mariniers op Aruba. Koeman spreekt van pijnlijke situaties. ,,Als je drie jaar door je land wordt uitgezonden, dan is het toch rechtvaardig dat er iets geregeld is als je terug komt?" Volgens Koeman was het vroeger beter geregeld toen er nog een soort voorrangsre geling bestond. „Maar nu moet iedereen in de rij voor een wo ning. Dat kan soms heel lang duren, zeker in bepaalde gebie den van Nederland." De mariniers hebben geen tijd een huis te zoeken als ze nog op de Antillen of Aruba werken. Koeman vroeg aandacht voor het probleem aan de leden van de Kamercommissie van De fensie tijdens hun bezoek aan Aruba. Hij schat dat het om on geveer honderd gezinnen per jaar gaat. Voorzitter Korthals van de commissie zei het probleem binnenkort met de minister te zullen bespreken. „Misschien moet er een soort makelaar worden aangesteld die namens defensie deze zaken begeleidt. DEN HAAG (GPD) - Fruitauto maten in snackbars en cafés zijn dé veroorzakers van gokversla ving. Van de gokverslaafden die in behandeling zijn, is 58 pro cent begonnen in een snackbar, 21 procent in een café. De helft van alle gokverslaafden is voor hun zeventiende levensjaar al begonnen met spelen op een gokkast. Dit blijkt uit het onderzoek 'Kenmerken van hulpvragende gokkers' gedaan door het Cen trum Verslavingszorg in Den Haag. Het is voor het eerst dat een dergelijk onderzoek is ge houden. Landelijk zijn onge veer 7000 mensen in behande ling wegens gokproblemen; twaalf procent van alle ver slaafden. Het gokbeleid van het kabinet wordt vandaag bespro ken tijdens een congres in Rot terdam. Van de verslaafden heeft 21 pro cent contact gehad met Justitie vanwege het gokken. Tien pro cent heeft zich de twee weken voordat men zich liet behande len, beziggehouden met illegale activiteiten om aan geld voor de gokkast te komen. Van de spelers heeft 65 procent een inkomen van nog geen 2.000 gulden netto. Daarvan wordt gemiddeld 800 gulden per maand in de gokkast gestopt. Driekwart van de gokverslaaf- den heeft aan het begin van een behandeling een schuld van ge middeld 15.000 gulden. De verslaafden gokken bijna el ke dag: gemiddeld zitten zij zo'n 3,5 uur achter een fruitauto maat. De meesten, 75 procent, spelen alleen. Verveling Van degenen die niet van de gokkast af kunnen blijven, heeft 75 procent niet meer dan een mavo-opleiding. Ongeveer de helft werkt (meestal onge schoold werk), de rest heeft een uitkering. Gokverslaafden zijn vooral ongehuwde, Nederland se mannen jonger dan 30 jaar. DEN HAAG (GPD) D66-minister Wijers (Economi sche Zaken) denkt dat de huidi ge coalitie van PvdA VVD en D66 kan leiden tot de oprichting van een geheel nieuwe paarse partij. Volgens de Democraat zijn de verschillen tussen de huidige grote politieke partijen 'ontzettend beperkt'. „Zeker in paars. Dus ik kan me voorstel len dat je dan tot een andere partij komt", aldus Wijers. „Er zijn mensen in paars die het zo goed met elkaar kunnen vin den, dat je je heel goed kunt voorstellen dat zoiets partijpo litieke consequenties heeft. Dat er een nieuwe partij ontstaat." DEN HAAG (ANP) - Het kabi net wil de groei van Schiphol af remmen. De Tweede Kamer krijgt nog dit jaar een brief waarin wordt aangegeven hoe dat zou moeten gebeuren. De ministers Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) en De Boer (Mi lieu) zegden dit woensdag toe tijdens een overleg over de Aan wijzing Luchtvaarterrein Schiphol. De Aanwijzing is de juridische uitwerking van het besluit dat kabinet en kabinet vorig jaar namen over de uit breiding van Schiphol. Het kabinet overlegt met Schip hol, de KLM en andere lucht vaartmaatschappijen over de vraag hoe de groei met vooral technische maatregelen in de hand is te houden. Naar ver wachting zijn er volgend jaar 303.000 vliegbewegingen. Aan gezien de aanleg van de vijfde baan pas in 2003 een feit is, moet Schiphol de groei opvangen met de bestaande vier banen. In de Aanwijzing staat echter dat zo lang de vijfde baan er niet is maximaal 330.000 vliegbewe gingen zijn toegestaan. Daar door komt Schiphol al snel in de problemen. De Kamer maakte woensdag weinig woorden vuil aan de fou te berekingen door het Natio naal Luchtvaart- en Ruimtela boratorium (NLR) over de veiligheidszones rondom Schiphol. Jorritsma en De Boer meldden de Kamer disndag dat het NLR een verkeerde bereke ningsmethode heeft gehan- DEN HAAG (ANP) - Minis ter Van Aartsen (Landbouw) ziet op voorhand geen heil in een wettelijke regeling om langkampeerders te bescher men tegen te hoge staanprij- zen. Dat heeft de bewindsman gezegd in een overleg met de Tweede Ka mer. Met name de oppositie-partijen CDA en SP vroegen de minister om een krachtig optreden tegen excessieve prijsstijgingen die met name de armere, ou dere stacaravan-bezitters het leven zuur maken. De bewindsman betoogde echter de afspraken over staanprijzen en huurcon- tracten zoveel mogelijk te willen overlaten aan de markt-partijen, de kam peerders en de campinghou ders. De organisatie van recreatie-ondernemers (Re- cron) en de consumentenor ganisaties ANWB en de Con sumentenbond overleggen momenteel overeen gedrags code voor de verhuurders. Van Aartsen zei tot maart volgend jaar te willen wach ten om te zien wat dat ople vert, voordat hij denkt over een keiharde wettelijke rege ling. Aanvankelijk wilde de minister de sector nog twee jaar de tijd geven om tot die gedragscode te komen. Het spelen gebeurt vooral uit verveling. Vrijwel alle betrok kenen spelen tot het geld wat ze bij zich hebben op is. Als aange naam aspect van het gokken wordt 'afleiding van problemen en zorgen' genoemd. Onaange naam zijn het verlies en de schulden die met de hobby ge paard gaan. Na het gokken heeft 67 procent een schuldgevoel. De helft van de spelers kan niet slapen. Eén op de drie heeft na afloop hoofd pijn. is moe, onrustig, geïrri teerd of somber. Volgens Wijers zijn de politieke partijen op dit moment nauwe lijks van elkaar te onderschei den. „Vaak zie je bij belangrijke standpunten dat de verschillen groter zijn binnen de partijen dan tussen de partijen." De nieuwe partij zou de paarse delen van PvdA WD, D66 maar ook van het CDA kunnen om vatten. De D66-bewindsman waarschuwt zijn partijgenoten echter niet het voortouw te ne men bij de oprichting van een paarse partij. „Ik zou het zeer onverstandig vinden om daar als D66 nu de discussie over te beginnen." SPAARNDAM - Een echte waaghals voelt rietdekker Kooijman zich niet. Hij ging gisteren dan ook behoedzaam te werk toen hij, op een hoogte van ruim 25 meter, de kap van de in restauratie zijnde molen De Slokop in Spaarndam moest inspecteren. foto Koen Suyk/ANP teerd, waardoor bij de aanleg van de vijfde baan niet 37. maar wellicht 87 woningen moeten worden gesloopt. De Kamer zag hierin geen aanleiding de Aan wijzing op te houden totdat het nieuwe onderzoek er is. Kabinet en Kamer kwamen vo rig jaar overeen dat het vlieg veld onder strikte voorwaarden mag uitgroeien tot mainport. Onder druk van de Kamer ligt de grens nu bij maximaal 44 miljoen passagiers per jaar en 10.000 'geluidgehinderde wo ningen'. In de Aanwijzing is de grens aan het aantal passagiers echter niet opgenomen. De frac ties van PvdA D66, Groen- Links, SP en RPF vroegen Jor ritsma woensdag dit alsnog te doen. De minister ging daar zonder morren mee akkoord. Discussienota Het kabinet werkt verder aan een discussienota (TNLI-rap- port) over de toekomst van de luchtvaart. Centraal staat de vraag wat Kamer en kabinet moeten doen als de grens aan de groei van Schiphol is bereikt. Een van de vragen is of er een tweede nationale luchthaven moet komen. Naar verwachting zal Schiphol in 2003 al de grens van 44 miljoen passagiers berei ken. Kabinet en Kamer gingen er vorig jaar nog vanuit dat dit aantal pas in 2015 zou worden bereikt, Schiphol waarschuwde meteen al dat die prognose ver keerd was. UTRECHT - Slechts enkele mensen verschenen gisteren in Utrecht op een protestactie van NU'91 tegen de nieuwe CAO-Ziekenhuiswezen. De politie sprak van een 'supermini-demonstratie'. Voorzien van drie spandoeken, een vlagen een megafoon trok het 35 man tellende ge zelschap van het Jaarbeursplein naar het gebouw van de Nederlandse Zorgfedera- tie (NZf), de werkgevers in het zieken huiswezen. Dinsdagavond stapte het be stuur van NU'91 op, nadat de landelijke raad (het parlement) van de beroepsorga nisatie had besloten de nieuwe CAO niet te ondertekenen. De achterban heeft grote bezwaren tegen het beperken van de onre gelmatigheidstoeslag en de verwachte verhoging van de werkdruk. Het dagelijks bestuur had de CAO wel willen onderte kenen. foto Herman Pieterse/ANP ROTTERDAM (ANP) - Drie Duitse drugstoeristen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag pech gehad toen ze zich wilden ontdoen van een zakje met honderd gram harddrugs. De Duitsers raakten in paniek toen ze een stopteken kregen tijdens een verkeerscontrole op rijksweg A20 in Rotterdam. Eén van de passagiers gooide met een boog een zakje over een hek langs de rijksweg. De drugstoeristen hadden echter pech. Het zakje kwam te recht op een terrein van de politie. Een politiehond spoorde de drugs snel op. De politie heeft de mannen van respectievelijk 21.24, en 31 jaar aangehouden. AMSTERDAM (ANP) - Vijf onbekende mannen hebben in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam een 70-jarige man ontvoerd en geboeid op de heide bij Laren (NH) in een greppel gegooid. De mannen spraken het slachtoffer dinsdagavond aan toen hij een woning wilde binnengaan. Ze dwongen hem in een au to te stappen en gingen er vervolgens vandoor. Tijdens de rit werd de man geslagen en bedreigd met een vuurwapen. Nadat de ontvoerders de man hadden geboeid met handboei en, deponeerden zij hem bij Laren in een greppel. De man slaagde erin uit de greppel te komen en belde aan bij een wo ning. De politie vermoedt dat een zakelijk geschil de achtergrond vormt voor de ontvoering. MARKELO (GPD) - Een 67-jarige automobiliste uit Den Bosch die vijftig jaar zonder rijbewijs rond reed, is alsnog te gen de lamp gelopen. Op de A1 bij Markelo raakte de vrouw de macht over het stuur kwijt en sloeg met haar wagen over de kop. De bestuurster en haar hond kwamen met de schrik vrij. De politie kreeg van de bejaarde dame te horen dat ze wel rij lessen heeft gehad. Na vier keer te zijn gezakt, hield ze het voorgezien. ALMERE (GPD) - De provincie Flevoland heeft een nieuw plan gemaakt voorde inpoldering van het Markermeer. In het schetsontwerp is niet alleen een luchthaven opgenomen, maar ook een snelweg van Almere naar Purmerend, een stad tegenover Almere-Buiten en een groot landbouwareaal. Met het plan wil Flevoland een nieuwe impuls geven aan de discussie over de drooglegging van het Markermeer. Eerdere initiatieven werden door de Tweede Kamer verworpen, om dat zij een te grote aantasting van natuur en landschap bete kenden. WARNSVELD (ANP) - Een 24-jarige automobilist uit Eefde (bij Zutphen) is in de nacht van dinsdag op woensdag in Wamsveld verongelukt tijdens een achtervolging door de po litie. Agenten in een patrouillewagen wilden de bestuurder aanhouden voor een reguliere controle van papieren en auto. De jongeman deed daarop zijn verlichting uit en ging er plankgas vandoor De politie zette de achtervolging in en zag even later hoe het slachtoffer de macht over het stuur verloor Zijn leven eindigde tegen een boom. De politie weet nog niet waarom de man zich uit de voeten maakte. DEN HAAG (ANP) - Johannes van Damme werd in Singapore geëxecuteerd wegens het bezit van drugs, in ruil voor de vrij spraak van de Nederlandse Ma ria Krol die ook in de stadsstaat terechtstond en op dezelfde be schuldiging. Dat meldt Vrij Ne derland deze week op basis van correspondentie tussen de Ne derlandse ambassade in Singa pore en het ministerie van bui tenlandse zaken. Beide Nederlanders werden in 1991 in Singapore opgepakt omdat zij enkele kilo's heroïne bij zich hadden, Maria Krol in april en Van Damme in septem ber. Maria Krol werd op 29 okto ber 1993 vrijgesproken. De rechtbank veroordeelde Van Damme in april 1993 ter dood. Nadat hij vergeefs in hoger be roep ging, werd hij op 23 sep tember 1994 geëxecuteerd. Vrij Nederland leidt uit corres pondentie tussen ambassadeur Hanswijck de Jonge en het mi nisterie af dat Nederland en Singapore over beide zaken hebben overlegd. De regering heeft tijdens beide rechtszaken steeds gezegd zich niet te willen mengen in de rechtsgang van een soevereine staat. Volgens VN zijn beide zaken wel degelijk voorgekookt. Zo blijkt uit het dossier dat de Neder landse ambassadeur op 4 febru ari 1993 overleg voerde met de Singaporese procureur-gene raal. Vervolgens werd eerst de zaak tegen Van Damme en daar na die tegen Krol gevoerd. VN voert ook een bericht van de ambassadeur op over de rechts zaak tegen de Amerikaan Mi chael Fay. Daarin verminderde de Singaporese president onder druk van de VS en een massaal publiciteitsoffensief de straf van de jongen van zes tot vier stokslagen. Hanswijck de Jonge schrijft dan: „De affaire Fay is geken merkt door een geheel andere publicitaire benadering dan de zaken-Van Damme en -Krol. (Advertentie) lange vorststraat - goes U bent van harte welkom Waar in deze laatste zaken is ge kozen voor een discrete achter de schermen activiteit van Ne derlandse overheidszijde (met succes overigens in de zaak Krol) is de affaire Fay door de Amerikaanse ambassade en door het Witte Huis maximaal publicitair opgespeeld met pu blieke verklaringen van onbe grip." Buitenlandse zaken noemt in een reactie de suggestie dat de regering met Singapore een deal gesloten zou hebben „onjuist en geheel voor rekening van Vrij Nederland". De regering heeft aan beide Nederlanders alle mogelijke consulaire bijstand verleend en - in het geval van Van Damme - geen inpsanning onbeproefd gelaten om tenuit voerlegging van het vonnis te voorkomen. DEN HAAG (GPD) - De aan klacht van seksueel misbruik tegen Jan ter Laak overscha duwt de bisschoppelijke vre- desbrief die volgende week aan de vooravond van de vredes- week verschijnt. Dat zei kardi naal Simonis gisteravond in het tv-prograinma Studio RKK. „Een uitermate pijnlijke affai re", aldus de kardinaal, die voor het eerst reageerde op het plot selinge aftreden van Ter Laak als secretaris van de vredesbe weging Pax Christi en het feit dat hij zich schuldig heeft ge maakt aan seksueel misbruik. Ter Laak heeft zich volgens Si monis met hart en ziel voor de vredesbeweging ingezet. „En als er dan zo'n aanklacht komt, is dat een schaduw over de vre- desbrief.". Kort nadat Ter Laak aftrad als Pax Christi-secreta ris werd duidelijk dat hij zich in het begin van de jaren '80 als omroeppastoor schuldig heeft gemaakt aan seksueel misbruik. Volgens het bestuur van Pax Christi is er geen rechtstreeks verband tussen het aftreden van Ter Laak en de zedenaffaire. De zaak behoefde volgens het be stuur geen consequenties heb ben voor het dienstverband met Pax Christi, aangezien de klacht op het terrein van de pas torale verantwoordelijkheid van de kerk ligt. Simonis daarover „ik ken de af weging van het bestuur niet. maar als de vredesbeweging zijn naam eer wil aandoen, moet je zeggen als zo'n aanklacht komt het is volkomen strijdig met wat de vrede van Christus voor stelt". Openheid De kardinaal vindt dat er een zo groot mogelijke openheid moet zijn over seksueel misbruik in de kerk. „Maar je zit met het probleem dat mensen tot het eind toe recht houden op hun privacy en dat is niet altijd een voudig te combineren. Er wor den geen dingen in de doofpot gestopt, hoewel men met het verwijt komt dat de kerk altijd geneigd is de dingen met de mantel der liefde te bedekken Wat kwaad is, moet kwaad wor den genoemd Wat onrecht is, moet worden aangeklaagd", al dus de kardinaal. „Aan de ande re kant moet je als kerk altijd een kerk zijn van liefde en ver geving, dat is de spanning". DUIVEN (GPD) - Na bijna twaalf jaar procederen en een heuse martelgang vindt Steef Swart uit Duiven het welletjes. Hij wil eindelijk geld zien van verzekeringsmaatschappij Avéro. Die moet de 49-jarige Swart tot het jaar 2012 een schadevergoeding van in totaal 1,1 miljoen gulden betalen, zo heeft het gerechtshof in Leeu warden bepaald. De uitspraak is het gevolg van een botsing met een ijssurfer op een bevro ren meertje in Drachten, in de ijskoude februarimaand van 1985. Swart raakte bij het ongeval zwaar gewond en liep onder meer een schedelbasisfractuur, een hersenkneuzing. een be schadigde wervelkolom, een hersenstambeschadiging en een defect evenwichtsorgaan op. „Ik kon niet meer werken en ben arbeidsongeschikt geraakt. Je houdt het niet voor mogelijk wat ik sindsdien heb meege maakt en wat er zelfs nu nog ge beurt", aldus de Duivenaar. Het bittere juridische gevecht met de WA-verzekeraar van de destijds 19-jarige Friese ijssur fer is ondanks het arrest van het hof in Leeuwarden nog niet voorbij Avéro bestrijdt de hoogte van de schadevergoe ding en vindt onder meer dat Swart netto moet worden uitbe taald, wat neer zou komen op een lager bedrag dan de ge noemde 1,1 miljoen gulden. De verzekeringsmaatschappij heeft een kort geding aangekon digd om te voorkomen dat Swart beslag legt op bezittin gen. De gedupeerde Swart heeft inmiddels namelijk opdracht gegeven om het schadebedrag te innen bij de veroorzaker van het ongeval. DEN HAAG (ANP) - Het voort bestaan van de gehandicapten krant OKEE is gegarandeerd. Uitgeverij Media Partners in Amstelveen heeft het noodlij dende blad een garantie van 50.000 gulden toegezegd waar door de OKEE-krant kan blij ven bestaan. De uitgeverij heeft dit woensdag bekendgemaakt Dinsdag nog demonstreerden tweehonderd geestelijk gehan dicapten op het Binnenhof in Den Haag voor het behoud van hun krant. Ze boden de Tweede Kamer een petitie aan en vroe gen subsidie voor OKEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3