«ifïiCil OURAN VS bereiden aanval op Irak voor Miljoenen voor Zeeuwse projecten k Oogst voor Beaujolais begonnen Politieke kou rond minister Ritzen is nog niet uit de lucht Zee kan volgens de klimaatcommissie tot een meter rijzen 4 WEKEN Felle reactie Perry op beschieting Amerikaanse F-16's r, Noodweer in Spanje Ajax begint met winst Frietwater in sloten VOOR 14,25 Veel wind De noord, tot noordwesten wind is vrij krachtig tot krachtig, aan zee zelfs hard. Veel bewolking en regen, later buien. Maximum 16 graden. 239e jaargang no. 216 Donderdag 12 september 1996 Losse nummers 1,60 van onze correspondent Hans de Bruijn WASHINGTON - De Verenigde Staten staan op het punt op nieuw in actie te komen tegen Irak. De Amerikaanse minister van defensie William Perry zei woensdag dat Saddam Hoes sein „zeer snel zal leren dat wij geen spelletjes spelen". Perry reageerde daarmee op het afvu- Optimisme over ontvoerden in Costa Rica SAN JOSE (EFE/ANP/DPA) - De rooms-katholieke priester Eduardo Bolanos, die onder handelt over de vrijlating van twee in Costa Rica ontvoerde Nederlanders, heeft dinsdag op een plaatselijke televisiezender gezegd dat Huite Zijlstra en Jet ty Coers in leven zijn en spoedig worden vrijgelaten. Dat hebben de ontvoerders hem afgelopen weekeinde verzekerd. Zijlstra zou problemen met zijn gezondheid hebben. De ontvoerders hebben Bolanos een aantal persoonlijke bezittin gen van de twee Nederlanders gegeven om te bewijzen dat ze het echtpaar inderdaad gevan gen houden. Hij bevestigde dat de ontvoerders hret bedrag van 1,5 miljoen dollar losgeld even tueel willen verlagen. Zij hebben beloofd opnieuw contact met hem op te nemen. De priester heeft eerder dit jaar met succes onderhandeld over de vrijlating van twee ontvoerde vrouwen, een Duitse en een Zwitserse. Naast Bolanos onderhandelen ook medewerkers van het bedrijf waarvoor Zijlstra en Coers in het Midden-Amerikaanse land werken, met de ontvoerders. Samsung op het punt om Fokker over te nemen DEN HAAG (GPD) - „De contou ren van een businessplan zijn zichtbaar". Minister Wijers van economische zaken zei woens dagavond te verwachten dat er, maximaal binnen enkele we ken, een papieren overeen komst is over de overname van Fokker door het Koreaanse con cern Samsung. Eind vorige week verluidde het al dat de curatoren van Fokker op het punt stonden een zoge noemde Letter of Intent met de Koreanen te tekenen. Deze in tentieverklaring geeft de Korea nen tot 23 september exclusivi teit in de uitwerking van de over name-details. Met zijn verklaring bevestigt Wijers dat ook de overheid be trokken is bij de onderhandelin gen. Samsung wil dat de Neder landse overheid voor tenminste 15 procent deelneemt in een lea semaatschappij voor nieuw te bouwen Fokker-toestellen, wat neerkomt op een bijdrage van circa 150 miljoen gulden. De overheid wil daarvoor garanties voor de werkgelegenheid in Ne derland. Samsung zou geen problemen hebben met de handhaving van de productielijn op Schiphol, al thans voor de Fokker 70 en Fok ker 100. ren door Irak van twee SA-6- luchtafweerraketten naar twee Amerikaanse F-16's, die het vliegverbod boven het noorden van Irak controleren. De raket ten misten doel, maar de Ameri kanen nemen deze 'provocatie' door Saddam Hoessein hoog op. Volgens militaire bronnen in Washington zal de komende da gen opnieuw een luchtaanval op Iraakse militaire installaties worden uitgevoerd en die zal zwaarder zijn dan die van vorige week. Daartoe zijn twee zware B-52 bommenwerpers, die kruisra ketten kunnen lanceren, van hun basis op het eiland Guam in de Stille Zuidzee overgevlogen naar het dichter bij de Perzische Golf gelegen eiland Diego Gar cia in de Indische Oceaan. Ook zijn acht F-117A aanvalsvlieg- tuigen vanuit New Mexico op weg gegaan naar een basis in Koeweit, zo werd in Washington bekend gemaakt. Saddam Hoessein lijkt van het Amerikaanse wapengekletter nauwelijks onder de indruk. Hij heeft nu vrijwel de volledige con trole terug over het Koerdische noorden van zijn land. Duizen den Koerden, die niet tot de door Saddam gesteunde PDK beho ren, zijn over de grens met Iran gevlucht. Intussen deponeerde de Iraakse leider bij de Verenig de Naties een klacht tegen de VS wegens „illegale inmenging in binnenlandse aangelegenhe den". Hij deed dat in reactie op een aanbod van president Bill Clinton voor hulp aan Saddams Koerdische tegenstanders. Voor het afvuren van de raket- ST-GENIS-DES-OLLIER - In de Beaujolais-regio in Frankrijk is gisteren het plukken van de gamay-druiven begonnen. Volgens kenners is de kwaliteit van de druiven goed en belooft de oogst een uitstekende Beaujolais Nouveaux op te leveren. foto Gerard Malie/EPA ten had gisteren eerder op de dag een Iraakse MiG-25 boven dien het verboden luchtruim bo ven het zuiden van Irak ge schonden. In Washington werd gesteld „dat Saddam Hoessein een misrekening maakt als hij denkt dat wij, vanwege de ver kiezingen, niet zullen reageren". De Amerikanen hebben ook vastgesteld dat Irak de vorige week door Amerikaanse aanval len met 44 kruisraketten vernie tigde luchtafweerinstallaties al weer aan het repareren is. Het zenden van de acht F-117A 'stealth' vliegtuigen - die vrijwel ongezien door radar naar hun doel kunnen vliegen - betekent dat de VS Irak nu harder willen treffen. De F-117's kunnen 's nachts opereren en hun doelen zeer dicht naderen voor grotere precisie. Van de 44 vorige week afgevuurde kruisraketten heeft een derde zijn doel gemist. Door hun 'onzichtbaarheid' ver mindert ook het risico dat een Amerikaans vliegtuig zou wor den neergeschoten. Dode of ge vangen piloten zouden presi dent Clinton zo kort voor de pre sidentsverkiezingen slecht uit komen. Probleem voor de VS was een land te vinden van waaruit de F- 117's in actie zouden kunnen ko men. Turkije en Saoedi-Arabië hebben al geweigerd de VS toe stemming te geven voor aanval len vanaf hun grondgebied. Daarom werd vorige week geko zen voor de B-52's en lancering van kruisraketten vanaf oor logsschepen in de Perzische Golf. Koeweit, dat in 1991 door een onder Amerikaanse leiding staande coalitie van Irak bevrijd werd, zette woensdag zijn dank baarheid daarvoor om in toe stemming voor de F-177's om vanuit het oliestaatje te opere ren. Gelderland stopt medewerking aan plan Betuwelijn ARNHEM (GPD) - Provinciale Staten van Gelderland hebben gisteren definitief alle planologi sche medewerking aan de aan leg van de Betuwelijn gestaakt. Minister Jorritsma zal hierover volgende week overleg voeren met het provinciebestuur. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het ministerie van Economische Zaken geeft 7,5 miljoen gulden voor de ont wikkeling van de Axelse Vlak te. Westerschouwen krijgt een zelfde bedrag voor het project Herstructurering Verblijfsre- creatie Schouwen West. De subsidie komt uit de zoge naamde StiREA-gelden. Die zijn bedoeld om nieuwe bedrijven terreinen aan te leggen of oude te verbeteren. Er waren bij el kaar 46 aanvragen ingediend, er zijn 7 projecten uitverkoren door staatssecretaris A. van Dok. Gedeputeerde D. Bruijnooge (economische zaken) 'blinkt en glundert' dat Zeeland twee pro jecten gehonoreerd krijgt waar andere provincies helemaal uit de boot vallen. „Er was 50 mil joen gulden beschikbaar en wij krijgen er 15 miljoen van. Het zijn alletwee goede projecten." Zaken te doen Nu Den Haag bijdraagt aan de ontwikkeling van de Axelse Vlakte, kunnen daar zaken wor den gedaan, meent Bruijnooge. „Bedrijven hadden veel belang stelling om zich daar te vestigen maar je kon contractueel niets vastleggen. Met die subsidie van 7,5 miljoen haalt Economische Zaken een stuk van de investe ringstop af. Het is nu wachten op een investeringsbesluit van de Raad van Bestuur van het ha venschap. Planologisch is de DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen van onderwijs lijkt zijn verzet te hebben opgege ven tegen het PvdA-voorstel om studenten meer invloed te geven op de universiteit. De PvdA-bewindsman liet gisteravond weten het wijzi gingsvoorstel van zijn partij genoot Van Gelder om expli ciet in de wet op te nemen dat er een student in het bestuur van een faculteit mag zitten, „overbodig" te vinden. De politieke kou is daarmee evenwel nog niet uit de lucht, omdat de WD zich hier tegen blijft verzetten. De liberalen dreigen zelfs om die reden te gen het hele wetsvoorstel te stemmen dat het universi teitsbestuur wil stroomlijnen (de MUB). Gisteren vond spoedoverleg van de meest betrokken be windslieden plaats in het To rentje. nadat Ritzen dinsdag „overwegende bezwaren" had geuit tegen de PvdA-wens om een student in het faculteits bestuur op te nemen. Van Gelder, die er als enige onder- wijswoordvoerder ook bij was, liet na afloop weten zijn voorstel niet te hebben inge trokken of te hebben veran derd. Later op de dag kwam Ritzen met een kort briefje waarin hij meedeelde dat het wijzigings voorstel van de PvdA „over bodig" is, omdat de wet het opnemen van een student in een faculteitsbestuur al mo gelijk maakt. „In formele zin voegt het niets toe". Ritzen vreest echter - maar dat schrijft hij niet - dat het opne men in de wet universiteiten stimuleert medebestuur van studenten op grote schaal weer in te voeren. Het PvdA-Kamerlid Van Gel der toonde zich opgelucht dat Ritzen de eerdere kwalifica tie, dat het voorstel „in strijd met de geest van de wet" is. terug heeft genomen. „Dat was het grote discussiepunt. De term 'overbodig' betekent voor mij dat de minister met mijn wijzigingsvoorstel kan leven", aldus Van Gelder. De woordvoerder van Ritzen wilde niet toelichten of de mi nister zijn verzet definitief staakt. „Woorden hebben hun betekenis", aldus de voorlich ter. Ritzen reageerde ruim hartiger op het D66-voorstel om studenten ook op te ne men in opleidingsbesturen. Dat wil de bewindsman over laten aan het oordeel van de Kamer, omdat het hier om het laagste bestuursniveau van de universiteiten gaat. Waar schijnlijk zal de Kamer van daag het debat over de MUB voortzetten. zaak in januari rond", zegt Bruij nooge die tevens voorzitter van het havenschap is. Volgens hem kost de aanleg van de eerste fase van het industrie terrein veertig miljoen gulden. „Dan is er 30 tot 35 hectare bouwrijp en ligt er een kade." Als alle plannen worden verwe zenlijkt, beslaat het haven- en industrieterrein Axelse Vlakte en de Autrichepolder 475 hec tare. Adelstand Gedeputeerde G. van Zwieten (toerisme) vindt dat Zeeland 'be hoorlijk in de adelstand is verhe ven' met de financiële bijdragen uit Den Haag. De Kop van Schouwen is volgens hem uit verkoren als voorbeeldproject over het omgaan met natuur en recreatie. „Het is een goed voorbeeld om de kust op te trekken, zoals de staatssecretaris wil. Het gaat op Schouwen om het behoud van werk. De recreatiesector vormt op Schouwen-Duiveland 80 pro cent van de werkgelegenheid." Die recreatie raakt op Schou wen volgens Van Zwieten in het slop. „Je hebt er ruimte nodig voor de recreatiebedrijven maar je kunt de natuur niet aantas ten. Daarom is het plan om tien tot twintig bedrijven te ver plaatsen. En er komt 100 hectare nieuwe natuur bij." Ook moet het autogebruik op de smalle wegen aan banden wor den gelegd. „Daarom komt er een transferium. De dagrecrean ten kunnen dan met shuttle-ver voer naar het strand." Voor het Schouwse project is al gauw 50 miljoen gulden nodig. Dat geld moet vooral van de be- trdkken bedrijven komen. Ook de gemeenten dragen bij via bij voorbeeld de verbetering van Russische kinderen zonder schoolboeken MOSKOU (AP) - Een op de drie Russische schoolkinderen is het schooljaar begonnen zonder boeken. Volgens Alevtina Apari- na. de voorzitster van een parlementaire com missie voor vrouwen, jongeren en het gezin, zei dat het tekort pas over enkele maanden zal zijn weggewerkt. Volgens haar wordt hard gewerkt aan herdrukken, maar is het onwaarschijnlijk dat er binnen afzienbare tijd genoeg boeken komen omdat de financiële mid delen op dit moment ontbreken. CTEEE ALACANT 127 VALENCIA - Een auto verdwijnt vrijwel onder water op een weg bij Valencia, nadat gisteren hevig noodweer de re gio teisterde. De wateroverlast richtte aanzienlijke schade aan. maar er waren geen meldingen over slachtoffers. foto A. Estevez/EPA HHBSSESH Ajax heeft gisteren de eerste wedstrijd in de Champions League in Groep A gewonnen. In Auxerre icerd de Franse landskampioen met 1-0 verslagen. Jari Litmanen maakte het enige doelpunt al in de vierde minuut. Het was de twintigste EC-treffer van de J 0 Fruitautomaat bron gokverslaving Fruitautomaten zijn dé veroorzakers van gokverslaving. Van de gokverslaafden die in behandeling zijn. begon 58 procent in een snackbar en 21 procent in een café. Dit blijkt uit het onderzoek 'Ken merken van hulpvragende gokkers' gedaan door het Cen- trum Verslavingszorg. Niet eerder is een dergelijk onder- O zoek gehouden. De Reimerswaalse waterlopen krijgen komende dagen grote hoe veelheden gezuiverd afvalwater te verwerken van de Kruiningse frietfabnek Lamb-WestonlMeijer. Het.gaat om een noodmaatregel als gevolg van een flink lek in een persleiding. Het water dat normaal via die leiding naar de Westerschelde stroomt, Q gaat straks door de waterlopen daarheen. Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 6; Radio en tv: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 19, 21, 23 en 25. wegen. „Ook de provincie past een paar miljoen bij. We leveren mankracht en geven geld uit di verse fondsen zoals het milieu fonds." Even lief De provinciale commissie eco nomische zaken meende nog bij het indienen yan de twee projec ten dat er een keuze gemaakt moest worden. GS hadden ech ter beide even lief. „Achteraf was dat nog niet zo'n slechte keus", lacht Bruijnooge. Hij ontkent niet dat zijn contac ten in Den Haag 'nuttig zijn ge weest'. „Je kunt inderdaad zeg gen dat ik daar mijn stekken heb uitgezet. Over hoe ik het voor el kaar heb gekregen, geef ik geen informatie. Maar de leden van de commissie economische zaken en de ambtenaren in Den Haag kennen mij al erg lang en erg goed. En het ligt natuurlijk aan de kwaliteit van de projecten." DEN HAAG (GPD) - De grote fracties in de Tweede Kamer en de milieubeweging hebben po sitief gereageerd op het gisteren verschenen rapport van de par lementaire onderzoekscommi- sie klimaatverandering. De commissie, onder voorzitter schap van de GPV'er Van Mid delkoop, concludeert dat op warming van de aarde door de uitstoot van vooral kooldioxide (C02) zo ernstig is, dat snel en adequaat gereageerd moet wor den. De commissie vindt dat weten schappelijke onzekerheden over dit broeikaseffect geen alibi mo gen zijn voor een afwachtend be leid. Het is mogelijk om de uit stoot van kooldioxide in Neder land in 25 jaar met 30 tot 40 pro cent te verminderen. In interna tionaal verband zijn daarover verregaande afspraken nodig. Nederland mag daarbij een beetje voor de muziek uitlopen, maar niet te ver. De commissie onderschrijft una niem de wetenschappelijke ver wachting dat de temperatuur op aarde in 110 jaar met 1 tot 4.5 graad stijgt en de zeespiegel met 10 centimeter tot een meter, als er niets gedaan wordt. In Neder land wordt uitgegaan van een stijging van de waterspiegel met 60 centimeter. Aanpassing van ons land aan de verwachte ho gere zeespiegel is „in zekere ma te" mogelijk, aldus de commis sie. De directe kosten van dijk verhogingen en duinaanpassin gen zullen in de volgende eeuw 10 tot 30 miljard gulden bedra gen. Nederland De invloed van Nederland op de wereldwijde uitstoot van broei kasgassen, moet niet overschat worden: die bedraagt minder dan een procent. Een grote ver laging van de uitstoot in Neder land heeft weinig zin als er in het buitenland niets gebeurt. Een daling in ons land van de uitstoot van kooldioxide met 30 tot 40 procent in 2020 ten opzich te van 1990 is mogelijk door on der andere gebruik te maken van technologische vernieuwin gen. De commisie acht energie besparing het meest kansrijk. Het vervangen van gas en kolen door wind- en zonneënergie biedt ook mogelijkheden. Een drastische reductie is evenwel onmogelijk als de politiek geen knopen doorhakt over het auto gebruik, milieubelastingen en kernenergie. De commissie doet geen uitspraak over het gebruik van kernenergie als middel om uitstoot van C02 te verlagen. pagina 2: Te Veldhuis weegt zijn woorden Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis, Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 31,50 J per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar. PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1