Jeroen Blijlevens dacht aan afstappen in Auxerre Opnieuw mirakel Toch is de crisis nog niet voorbij Bestuurslid van Club Brugge blijft Roda lastig vallen Grasshoppers bluft Glasgow Rangers af Champions League Ronald de Boer en Louis van Gaal meer dan tevreden Jari Litmanen maakt in vierde minuut enige treffer van de wedstrijd -PZC sport f| DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 ZUERICH (ANP) - Geld lokt sterren maar met goud wordt niet zomaar een tactisch sterk wereldelftal gesmeed. Glasgow Rangers, dat Europa afstruinde op zoek naar gearriveerde of aankomende talenten en dat de afgelopen jaren enorm inves teerde, ondervond het in zijn openingswedstrijd voor de Champions League. De allesbe halve zuinige Schotten werden in Zürich afgebluft door Gras shoppers. Het dubbeltje ver sloeg het kwartje met 3-0. Murat YaKin opende de score na ruim een kwartier. De Turkse Zwitser Kubilay Turkyilmaz maakte er voordat er een half uur was verstreken 2-0 van. De international gaf tien minuten voor tijd ook het slotakkoord met zijn tweede treffer. Ajax, de volgende tegenstander van de Zwitserse kampioen, is dus gewaarschuwd. Favoriete, volledig fitte en schatrijke ploe gen winnen in de Champions League zeker niet automatisch. „Ik denkt dat daar wat hoog van de toren is geblazen. Ik vind dat wel mooi", zei Ronald de Boer toen hij de uitslag uit Zürich ver nam in Auxerre. Helemaal zeker van zijn zaak was de Schotse kampioen overi gens niet. Paul Gascoigne. met de Deen Brian Laudrup de be langrijkste buitenlandse vedet te. vond voor aanvang tenmin ste dat Glasgow Rangers vooral door de tegenstanders tot favo riet was uitgeroepen. „We zijn naar Zürich gegaan met het voornemen ditmaal goed te de buteren in de Champions Lea gue Het gaat er vooral om de thuiswedstrijden te winnen. Dat hebben we vorig seizoen name lijk nagelaten." Grasshoppers (Zwi) - Glasgow Ran gers (Sch) 3-0 (2-0). 18 Yakin 1-0. 28 Turkyilmaz 2-0. 79 Turkyilmaz 3-0 Scheidsrechter Garcia (Spa) Toe schouwers: 20.000 AUXERRE (ANP) - Ajax won weliswaar verrassend van Auxerre met aardig voetbal, maar dat wil niet zeggen dat de crisis voorbij is. Aanvoerder Frank de Boer: „Dat is pas zo als we de volgende twee wedstrij den winnen. Tegen Sparta zondag, dan moeten we er staan. Nu was iedereen voor 300 procent geconcentreerd en hoef je niemand te mo tiveren." Louis van Gaal concludeer de dat de aanvallende speel stijl van Ajax, met de in schuivende verdediger te gen Auxerre goed uitge voerd werd. „Dat komt ook omdat Auxerre zelf probeert aan te vallen en daardoor ruimte weggeeft." De Boer had een compli ment over voor Mario Mel- chiot, de debuterende verde diger die Laslandes uitscha kelde. „Die rol was hem op het lijf geschreven. Ik geloof dat die Laslandes wel hon derd keer op en neer heeft ge lopen tussen mij en Mel- chiot." Het ging ook goed omdat broer Ronald een echt aan speelpunt was. „Hij houdt die bal wel vast." Ronald speelt liever op het middenveld maar toonde zijn klasse als aanvalsleider „Ik ben balvast en kan daar door tijd winnen." Straks, als iedereen terug is, kan het nog wel echt wat worden met Ajax. „Dan hebben we Klui- vert weer, een van de beste spitsen ter wereld. Plus de snelheid van Veldman. En aan Richard Witschge (woensdag geschorst) merk je dat hij er een beetje door heen zit. Hij speelde vorig seizoen ongeveer negentig wedstrijden met Bordeaux. Als Richard weer fris is, zet hij Overmars talloze keren alleen voor de doelman." Overmars is nog altijd niet in topvorm na zijn ernstige knieblessure. Ronald de Boer: „Ik ben zelf wel eens acht weken uitgeschakeld geweest en toen was het al moeilijk het ritme te hervin den Nou, Overmars lag er acht maanden uit." De verliezende trainer Guy Roux vergeleek zijn ploeg met de drank in de perska mer. „Op het deurtje staat. Heineken. maar in de koel kast zat Buckler Groep A Auxerre-Ajax 0-1, Grasshopp-G. Rangers 3-0. Grasshopp. 1 1 0 0 3 3-0 Ajax 1 1 0 0 3 1-0 Auxerre 1 0 0 1 0 0-1 G. Rangers 1 0 0 1 0 0-3 Groep B Atl.Madrid-Boekarest 4-0. Dort- mund-W. Lodz2-l. A tl.Madrid 1 1 0 0 3 4-0 Dortmund 1 1 0 0 3 2-1 W.Lodz 10 0 10 1-2 Boekarest 1 0 0 1 0 0-4 Groep C Rapid Wien-Fenerbahce 1-1, Ju- ventus-Man.United 1-0. Juventus 1 1 0 0 3 1-0 Fenerbahce 10 10 1 l-l Rapid Wien 10 10 1 1-1 Man.United 1 0 0 1 0 0-1 Groep D Góteborg-Rosenborg 2-3, Milan-Porto 2-3. Rosenborg Porto AC Milan Góteborg AC 1 1 0 0 3 3-2 1 1 0 0 3 3-2 1 0 0 1 0 2-3 1 0 0 1 0 2-3 Meer geld in Champions League AUXERRE (ANP) - De Champions League is het toernooi van de poen. Aan prijzengeld is dit jaar ongeveer 280 miljoen gulden be schikbaar, te verdelen onder de zestien deelnemers. Daaronder is voor de derde keer op rij Ajax, dat vooral dankzij de inspanningen in de kampioenencompetitie de begroting met miljoenen heeft op getrokken. Het totale budget is ongeveer veertien miljoen meer dan vorig sei zoen. Elke deelnemer is verzekerd van 2,8 miljoen gulden. Een over winning in de groep levert 1.4 miljoen gulden op, een gelijkspel de helft. Het bereiken van de kwartfinale is goed voor 3,8 miljoen. Voor een plaats in de halve eindstrijd komt daar nog eens 4,2 miljoen bij. De bonus voor de finale is 5,6 miljoen gulden. Bovendien delen de clubs nog mee uit een pot met tv-gelden. waarin ruim 25 miljoen zit. Overigens is lang niet iedereen gediend van de poenigheid. Het pu bliek in Auxerre bij voorbeeld. Het duurste kaartje voor het duel met Ajax kostte ongeveer 150 gulden, drie keer zoveel als normaal. Sta dion Abbé Deschamps liep mede daarom niet eens helemaal vol voor de eerste wedstrijd van Ajax in de Champions League. AUXERRE (ANP) - Ronald de Boer was direct na afloop van de wedstrijd van Ajax tegen Auxerre een tevreden man. Hij vond de overwin ning terecht. „Het had mis schien wel 3-0 kunnen wor den. Maar de drie punten zijn nu belangrijker." Hij gaf toe dat er voor het doel van Edwin van der Sar ha chelijke momenten waren geweest. De Boer wilde nog niet spre ken van een ommekeer voor Ajax. „Daar missen we nog te veel kwaliteit voor in het elftal. Een aantal spelers komt terug van een blessure en die hebben nog geen wed strijdritme." Louis van Gaal was blij met het vertoonde spel. De sleu tel tot de overwinning lag volgens hem in het feit dat Auxerre niet inspeelde op het Ajax-systeem. Twee spe lers vond hij erg goed. Na men wilde hij niet noemen. Van Gaal noemde het een te rechte overwinning. Nederlandse sprinter perfect gelanceerd door Tristan Hoffman ALMERIA (ANP) - Meters voor de finish in Almeria rechtte hij al zijn rug. Jeroen Blijlevens was zeker van zijn zaak. De dag prijs kon de 24-jarige Braban der gisteren in de Ronde van Spanje niet meer ontglippen. Perfect gelanceerd door Tristan Hoffman sprintte „Jerommeke" de Italianen Nicola Minali en Giovanni Lombardi en de Belg Tom Steels op meer dan een fietslengte. De Fransman Lau rent Jalabert eindigde als acht tiende en behield het amarillo. Vier dagen lang had Blijlevens zich afzijdig gehouden van de duels der snelheidsduivels. Dat was noodgedwongen wegens een spierblessure in het rechter been, die hem al sinds de Ronde van Frankrijk kwelt. Daardoor had hij een verkeerde houding aangenomen op de fiets. Dat had tot gevolg dat hij last van zijn knie kreeg en een lichte ontste king in de achillespees. Gisteren in de straten van Alme ria. waar de vijfde etappe van de Vuelta a Espana na een rit over 208,4 kilometer van Murcia ein digde, was van alle ongemakken niets meer te bespeuren. Op driehonderd meter van de eind streep zette het sprintkanon aan onder het motto alles of niets. Hij boekte zijn dertiende sei zoenszege. De 29e sinds zijn prof debuut in 1994. „De afgelopen dagen was mijn KERKRADE (GPD) - Op het moment dat Roda JC zijn won den van de 3-0-nederlaag bij Schalke'04 likt, probeert An- toine Vanhove er nog wat zout in te gooien. De sterke man van Club Brugge gaat onvermin derd voort met zijn lastercam pagne richting Kaalheide. Zo liet hij zich in de Belgische pers ontvallen dat Roda JC met Ste fan van der Heijden een onge rechtigde speler in zowel de Eu ropacup-wedstrijd alsook in de eerste vijf competitieduels heeft opgesteld. „Als ik Ajax of Feyenoord was, zou ik de wed strijden tegen Roda JC ongeldig laten verklaren", is de mening van de bestuurder van Club Brugge. Het sein voor Van der Heijden om te mogen spelen werd door de KNVB weliswaar op groen ge zet, maar veel te laat in de ogen van Vanhove. De Belg had de zo genaamde vrijgave van Van der Heijden achtergehouden uit woede rond de transfer van Pe ter van Houdt naar Roda JC. „We hebben alles volgens de pro cedure gegaan", zegt Roda-di- recteur John van Dijk. „We heb ben op het juiste tijdstip de KNVB doorgegeven dat we een contract overeengekomen wa ren met een speler die op dat mo ment transfervrij was. Daarmee was voor Roda de kous af. En ik heb echt geen zin om me nu te laten gebruiken voor de spel letjes van een gefrustreerd ie mand." Van Dijk doelt op het misfortuin dat Club Brugge en Vanhove al sinds maanden achtervolgt. Zo werd de Belgische kampioen uit geschakeld voor de Champions League. Verder moet Brugge maar afwachten hoeveel de arbi trage rond Paul Okon (vertrok ken naar Lazio Roma) financieel nog oplevert. Vanhove had gere kend op een transfersom van elf miljoen gulden. Het maximaal haalbare in de arbitrage is zes maandsalarissen van de speler. Zo namelijk is het in Belgie bij wet bepaald als iemand onder een optie uit wil komen. Nog meer tegenslag kende Van hove rond de transfer van top scorer Mario Stanic. De Kroaat stond in de belangstelling van Fiorentina dat negen miljoen over had voor de doelpuntenma ker in dienst van Brugge. Vanhove dacht evenwel aan een transferbedrag dat dubbel zo hoog was. Stanic ging dwars lig gen en zat afgelopen weekeinde niet eens meer bij de selectie. Eergisteren liet Fiorentina we ten niet meer geïnteresseerd te zijn. Tussendoor verspeelde Brugge de beoogde Stanic-op- volger, Peter van Houdt, aan Ro da JC. „Ik voel er eigenlijk wei nig voor om te reageren op de frustaties van die man", besluit Roda-directeur Van Dijk, die nog eens opmerkt dat er juri disch geen speld tussen de over gang en het feit dat Van der Heij den speelgerechtigd is, te krij gen is. naar de strijd om de tweede plaats. De Duitser Bert Dietz heeft gis teren de Ronde van Spanje ver laten. De renner uit de Telekom- ploeg brak dinsdag tijdens de vierde etappe zijn linkerhand bij een valpartij in Murcia. Verle den jaar mocht de Duitser van Laurent Jalabert de Koningin- nerit naar Sierra Nevada win nen. De Fransman Frédéric Bes sy moest gisteren na een tuime ling in de rit naar Almeria opge geven wegens een handbreuk. Laurent Roux De Fransman Laurent Roux uit de TVM-ploeg van Cees Priem heeft gisteren de achtste etappe van de Ronde van de Toekomst gewonnen na een rit over 130 ki lometer van La Tour-du-Pin naar Le Sappey-en-Chartreuse in de Alpen. De Belg Glenn D'Hollander onttroonde de Zweed Magnus Backstedt als leider. In Frankrijk werd bekend dat Henk Vogels de Rabobank-wie- lerploeg van Jan Raas verlaat. De 23-jarige Nederlander met een Australische licentie tekent een contract bij de Franse for matie GAN. Vogels is aan zijn tweede seizoen bezig bij Raas. die hem eind 1994 contracteerde. In dat jaar won de in Perth geboren zoon van ex- wielrenner Henk Vogels Olym piad Ronde. Blessures waren de belangrijk ste oorzaak dat de jonge renner niet aan de verwachtingen kon beantwoorden. De laatste tijd lijkt hij in vorm te komen. Dat bewees hij afgelopen maandag door de zesde etappe van de Ronde van de Toekomst te win nen. Bergkamp onzeker voor Oranje LONDEN (ANP) - Het meespelen van Dennis Bergkamp in de eer ste WK-kwalificatiewedstrijd van het Nederlands elftal in en tegen Wales op 5 oktober is twij felachtig. De aanvaller scheurde dinsdag avond op Highbury in Londen in de Europese bekerwedstrijd van Arsenal tegen Borussia Mön- chengladbach (2-3) een spier in het dijbeen De blessure, na een kwartier, was niet het gevolg van een overtreding. De bal was zelfs niet in zijn buurt. Glenn Helder nam de plaats van Berg kamp in. Volgens interim-coach Stewart Houston is Bergkamp zeker enkele weken uitgescha keld. eerste zorg in koers te blijven. Ik was blij dat ik kon volgen. Ik dacht eerder aan afstappen dan een ritzege", bekende hij. „Woensdagmorgen bij de start voelde ik me goed. Tegen Skib- by heb ik gezegd dat de ploeg op me kon rekenen." Blijlevens stelde zijn teamgenoten niet te leur en rondde het voorbereiden de werk keurig af. De krachtpatser uit de TVM- ploeg heeft kennelijk iets met het cijfer vijf, want verleden en dit jaar won hij ook de vijfde rit in de Ronde van Frankrijk. Eer der dit seizoen boekte hij ook dagsuccessen in de vijfde etappe van de Vierdaagse van Duinker ken en Ronde van Beieren. Het was ook zijn tweede ritzege in de Vuelta na de overwinning in de tiende etappe van 1995. „De zege van Blijlevens komt net op tijd", zei assistent-ploegleider Ad Wij- nands. „Afgelopen dagen was hij onzichtbaar. Als snelste sprinter ter wereld was hij aan zijn stand verplicht minimaal een rit te winnen. De ploeg is niet voor niets op hem afgestemd." De vijfde etappe had weinig om het lijf. De inmiddels in het alge meen klassement ver op achter stand geraakte Tony Rominger deed twee vergeefse pogingen uit te breken. Na 83 kilometer ging het duo Aiaraguena en Cre- paldi op avontuur. Het tweetal verwierf een maximale voor sprong van bijna negen minuten maar werd op tien kilometer van de aankomst door het jagende peloton opgepakt. De sprint leek een kopie van Blijlevens overwinning in de Ronde van Frankrijk dit jaar. In Besangon rechtte hij ook al ver voor de streep zijn rug. Zijn overmacht was toen zo groot dat hij zelfs over zijn schouders kon kijken Jeroen Blijlevens wint de vijfde etappe van de Ronde van Spanje. foto Mondelo/EPA van onze verslaggever Ype Minkema AUXERRE - Dik drie jaar gele den verloor Ajax met 4-2 van Auxerre en dat werd een sensa tie genoemd. 'Un miracle', vond Guy Roux, de trainer. Gister avond won Ajax met 1-0 van de kampioen van Frankrijk en dat was pas echt een mirakel. Want Ajax had het elftal van de toe komst, toen. En dit gehavende team van '96 zou z'n toekomst achter zich hebben. De uit komst was in beide gevallen niet logisch, wel terecht. Van Nijmegen, bodem eredivi sie, naar Auxerre, top van Eu ropa. Hoe is het toch mogelijk? Zondag 2-0-verlies tegen degra datiekandidaat NEC. gister avond 1-0-winst bij de kampioen van Frankrijk. Alles blijkt moge lijk in de sport. Zo zijn dus de cliches geboren. In een duel als dat van gister avond in Bourgondie. Die van de ronde bal, van de mysterieuze krachten in de sport, van de ver hangen bordjes. Het zijn waar heden waar niet aan te ontko men valt. Ajax weet dat. De ploeg steeg naar de hoogste hoogten, en kon dus alleen nog maar diep vallen. Om, en daar is er nog een, weer uit het dal om hoog te klimmen. Het is alle maal waar. Goed, er ging heel veel mis. Ro nald de Boer rende naar de dug out om nieuwe instructies op te vissen, drie Ajacieden renden te gelijk op één tegenstander uit, en werden prompt uitgespeeld. Mario Melchiot, de debutant, liet de bal opstuiten, tegen z'n hand, en speelde vervolgens te rug naar de plaats waar zijn doelman nooit kon zijn. Santos gaf zijn tegenstander alle ruim te. Misverstanden, missers, on zekerheden, gebrek aan kwali teit ook. Van der Sar die de bal zo maar voor de voeten van een Fransman schopte. Maar er kwam ook weer iets goeds van de voeten en dat was lang geleden. De Ajacieden de den soms weer dingen: de din gen die een beetje aan 'vroeger' deden denken. Ronald de Boer, met de rug tegen de muur, draaide als een tolletje, kort en krachtig, om zijn tegenstander heen. Broer Frank durfde, zon der vangnet, het slappe koord weer op. Hij kapte als laatste man rustig de aanvallers van Auxerre uit. Zonder z'n wenk brauw op te trekken. Bij Ajax gaat alles goed als ook alles klopt. De ploeg speelt dan weergaloos. Voor de liefhebber van de echte wedstrijd was dat niet leuk om te zien. Tussenweg Bij Ajax gaat echter alles mis als er maar iets niet klopt. Dan is het elftal plotseling weerloos. En voor diezelfde liefhebber is ook dat weer niet leuk. Een tussen weg was er eigenlijk niet. Ook in die 'behoefte' is voorzien. En dat leverde gisteravond een duel op dat niet goed was, niet slecht. Maar wel leuk. Ajax had een beetje vertrouwen nodig, een beetje hulp mis schien. Een vrije trap op een mooie plaats, een arbitraal mis- sertje. Of een mooie actie. In de derde minuut al rolde er een aan val over de mat die de voetbal lers dit seizoen nog niet hadden opgevoerd. Ronald de Boer en Musampa verzorgden de voor bereiding, Babangida was de aangever en Jari Litmanen de ongedachte afmaker. De boog- bal daalde in de kruising. Druk Ajax hield het één helft vol. Er kwam druk, natuurlijk, van Au xerre. En de Amsterdammers raakten door hun energie heen. De eerste 45 minuten hadden veel kracht gekost. Tijani Ba bangida, voor rust niet bij te be nen, kwam niet meer op topsnel heid. De kleine Nigeriaan bleef wel rennen, tot de benen niet meer wilden. Ronald de Boer had te veel schoppen op de pe zen gehad om snel weg te draai en. De spits zette in de slotfase nog één keer de druk op de spie ren voor een kopbal, die nog bij na doel trof. Overmars werd al snel gewisseld. De kleine aanval ler heeft in driekwart jaar revali datie het beste van zichzelf ver loren. Hij kreeg kort na de pauze rust. Turpijn mocht zijn 'grote' invalbeurt maken. Ook Willems kreeg zijn eerste 'sterretje'. Op dat moment had Ajax al lang binnen kunnen zijn. Auxerre heeft niet meer de ploeg van drie jaar geleden. Cocard, Dutuel, Martins, ze zijn allemaal verdwe nen. De kampioen van Frankrijk heeft kwalitatief veel verloren. Vooral het afinaken is niet meer het sterkste punt. Drie jaar gele den schoot de ploeg nog vier keer raak. Gisteravond was het een handvol kansen, te weinig daadkracht en te veel aarzelin gen. Die waren er ook bij Ajax. Babangida en Litmanen troffen de benen van doelman Charbon- nier. Kuuroord Europa is waarschijnlijk het kuuroord voor Ajax. Vorig jaar al, toen Panathinaikos toch nog in eigen huis werd geklopt. Zoals dit rampzalige seizoen. AZ en NAC werden net aan verslagen in de 'eigen' Arena. Buitenshuis werd niet een keer gewonnen. Tot de eerste de beste Europese topwedstrijd. Zelfs de doelpun tenmaker, de matchwinner, was weer een oude bekende in de Champions League. Jari Litma nen scoort nu eenmaal graag in Europa. Groep A. eerste speelronde: AJ Auxerre (Fra) - Ajax (Ned) 0-1 (0- 1). 4. Litmanen 0-1. Scheidsrechter: Ceccarini (Ita>. Toeschouwers 17.000. Gele kaart Rabarivony. La- mouchi, Laslandes (Auxerre). Mel chiot (Ajax). Jari Litmanen (links) duelleert met Christian Henna van Au xerre. foto Charles Platiau/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 19