Ritthem vecht voor muziektent PZC Seniorenbeurs in Wissenkerke heeft voor elk wat wils Veere van 1946 tot 1966 in beeld Philips fietst geld voor De Sterre bijeen Nieuwlandse Haven viert opgelucht tienjarig bestaan zeeland 14 Commissie Vlissingen buigt zich over nieuwe bezwaarschriften Giro 625 AVO HELPT, ALS NIETS MEER Z EKER IS Automobielbedrijf Van Oeveren B.V. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever RITTHEM - De strijders voor het behoud van de muziektent in Ritthem hebben hun hoop ge vestigd op de commissie be zwaar- en beroepschriften van de gemeente Vlissingen. P. C. Goozen en N. van Willigen uit Ritthem hebben opnieuw be zwaarschriften ingediend, nu tegen het verlenen van een sloopvergunning voor de mu ziektent en een bouwvergun ning voor vier woningen op die plaats in de Dorpsstraat. Goozen stelt dat met de sloop van de muziektent een vaste ontmoetingsplek voor de Rit- themse jeugd verdwijnt. En de gemeente Vlissingen weet uit er varing, merkt Goozen op, hoe- van onze verslaggever WISSENKERKE - Het moet niet alleen een gezellig dagje uit worden maar ook een informa tieve bijeenkomst; de eerste Se niorenbeurs Noord-Beveland op dinsdag 24 september te Wis senkerke. Of deze Hink wat be zoekers zal trekken is nog even afwachten. De Stichting Wel zijn Ouderen Goes/Noord-Beve- land denkt echter dat het voor malige eiland er rijp voor is. Medewerkster S. H. P. Stene- bome: „Iedereen weet dat het aantal ouderen toeneemt. Dat geldt zeker ook voor Noord-Be veland. Veel senioren die elders woonden en werkten keren na hun pensionering terug naar hun geboortestreek." Een beurs met voor elk wat wils moet het worden. Achttien in stellingen en organisaties pre senteren zich. Bij hun kraampjes is informatie te krij gen over dienstverlening, zorg, belangenbehartiging, wonen, educatie, recreatie, en lichaams verzorging. Kortom; alles waar een vijftigplusser wat aan heeft. Stenebome; „De gezonde ou dere kan wat aan de weet komen over bijvoorbeeld recreatie, wo nen en hobby. Maar ook gehan dicapten worden niet vergeten. Er staat bijvoorbeeld een bedrijf dat hulpmiddelen demon streert. Slechtzienden en slech thorenden komen ook aan bod." De Folklore Briengers uit Wal cheren moeten de grote publiek strekkers worden. De groep in klederdracht maakt op ambach telijke wijze babbelaars, houdt een quiz en gaat voor in de klep permars, een dans waaraan ie dereen kan meedoen. De Folklo re Briengers geven een lunchop- treden van 12.30 uur tot 13.15 uur. Een vrolijk element dat moet bijdragen aan het slagen van de eerste Noord-Bevelandse seniorenbeurs. Stenebome; „De inwoners waren tot nog toe aan gewezen op de grotere beurs in de Zeelandhallen in Goes. Het evenement in Wissenkerke is er een op de schaal van Noord-Be veland." Bus Een extra service is het gratis vervoer vanuit de Noord-Beve- landse dorpen richting Wissen kerke. Een ZWN-bus stopt bij bushaltes en maakt 's ochtends twee ritten richting beurs. Na af loop worden de bezoekers weer keurig teruggebracht. Stene bome hoopt op veel publiek: „Al weet ik dat het met name op Noord-Beveland moeilijk is se nioren uit hun huis te krijgen." Loopt het een beetje, dan komt er vaker een seniorenbeurs op Noord-Beveland. Stenebome: „Bijvoorbeeld om de twee jaar, steeds in een ander dorp." Wet houder J. M. Meulenberg-op 't Hof (CDA) opent de beurs in het dorpshuis Onder de Toren om 10.00 uur. Het evenement gaat door tot in de middag. veel moeite het kost om een jeugdhonk of hangplaats te bou wen. Hij verwijst onder meer naar de problemen in de wijk Bossenburg. En daarom mag de muziektent niet tegen de grond, vindt hij. Leefbaarheid Verder herhaalt Goozen de argu menten die hij eerder gebruikte om de muziektent te redden, maar die door de gemeente al ongegrond werden verklaard: er verdwijnt een stukje leefbaar heid uit het dorp en het vereni gingsleven (de Brassband ON- DA, de Oranjevereniging en de Ringrijderij vereniging) staat ie der jaar voor problemen bij festi viteiten, omdat er te weinig- ruimte voor hen overblijft. Van Willigen richt zich vooral te gen het bouwplan. De geplande woningen passen volgens hem niet in de omgeving, omdat zij een hogere goothoogte hebben dan de andere huizen. Hij vindt bovendien dat de gemeente be ter kan besluiten tot het op knappen van de muziektent dan tot afbraak. Het gebouw ziet er dan wel onooglijk uit, zoals de gemeente concludeert, het vol doet wel volledig voor de ver schillende verenigingen. Boven dien is de gemeente zelf verant woordelijk voor het achterstalli ge onderhoud, aldus Van Willi gen. Rechtbank De gemeente Vlissingen wees de argumenten eerder al af. Ook nu blijft zij op het standpunt dat af braak en nieuwbouw op die plaats past binnen het Dorps plan Ritthem. De gemeente voelt zich bovendien gesteund door een uitspraak van de recht bank in Middelburg. Die wees onlangs een verzoek om een voorlopige voorziening, inge diend door Goozen, af. Boven dien vindt de gemeente, dat de muziektent niet mag worden ge zien als een ontmoetingsplaats voor de jeugd of als een speel- voorziening. Ook al wordt die wel als zodanig gebruikt. De commissie bezwaar- en be roepschriften behandelt de pro testen van Goozen en Van Willi gen maandagavond in een zit ting op het stadhuis van Vlissin gen. Die begint om 20.10 uur. De gemeente Vlissingen zal daar ook worden gehoord. Mei de sloop van de muziektent zou de Ritthemse jeugd haar ontmoetingsplek kwijtraken, betogen de tegenstanders van sloop. foto Ruben Oreel van onze verslaggeefster VEERE - De trilogie 'Veere in vroeger tijden' is compleet. Vanaf deze week ligt het der de deeltje in de boekenwin kel. Na de periode 1869-1945 heeft de samensteller van de fotoboekjes, de Veerse ama teur-historicus J. H. Mida- vaine, dit keer personen en ge beurtenissen van 1946 tot en met 1966 eruit gelicht. Hier mee is nu ruim honderd jaar geschiedenis van Veere op fo to's en ansichtkaarten gebun deld. In het derde deeltje behandelt Midavaine een veelbewogen periode. Zo wordt ook Veere in 1953 getroffen door de waters noodramp waarbij twee doden vielen. De visserij komt na de Tweede Wereldoorlog tot bloei. Maar de vissersboten verdwijnen definitief uit het stadje als het Deltaplan in 1961 wordt uitgevoerd, overi gens net als de reddingboot en de veerboot. Koningin Met anekdotes en uitgebreide bijschriften vertelt de histori cus iets over belangrijke ge beurtenissen en voorvallen die de meeste mensen al lang ver geten zijn. Veere had een paar grote feesten waaraan het hele stadje deelnam zoals in okto ber 1955 de herdenking van Veere vierhonderd jaar marki zaat. Koningin Juliana en prins Bernhard waren eregas ten tijdens het markizaats- feest. Veere ontving overigens meer dere keren vorstelijk bezoek. In augustus 1950 mocht burge meester jhr. I. F. den Beer Poortugael de koningin ook al op het stadhuis verwelkomen. Zoals gebruikelijk bij alle offi ciële ontvangsten kreeg het koninklijk paar een slok wijn aangeboden uit de beker van Maximilliaan van Bourgon- dië, die was gevuld met twee liter Chablis. Grace Kelly en prins Rainier van Monaco kwamen onverwachts langs in 1958. De Monegasken dineer den in de Campveerse toren waar zij gerookte paling en kreeft, nasi goreng en Ham- burgse biefstuk kregen voor gezet. Plaatjes van belangrijke be zoekers, bekende en minder bekende Veerenaren en histo rische momenten worden af gewisseld met veel vereni- gings- en schoolfoto's. Het boekje eindigt met de benoe ming van burgemeester A. de Kam (voorheen eerste burger van Vrouwenpolder) van Veere na de herindeling in 1966. Het stadje Veere werd de gemeente Veere. 'Veere in vroeger tijden', deel III door J.H. Midavaine, Uitgeverij Deboektant, Oostvoome, 84 pagi na's, 34,90, ISBN 90-5534-057-X. Het boekje is onder meer verkrijg baar bij 't Poortje en boekhandel De Lichtflits in Veere. Jan Wisse met zijn bakfiets op de oude brug t bij de Veerse weg. TERNEUZEN - Twaalf leden van de Toerclub Philips Ter- neuzen zijn woensdag vertrok ken voor een vijfhonderd kilo meter lange fietstocht naar en door de Belgische Ardennen. Bij voltooiing van de inspan ning levert hen dat duizend gul- BRUINISSE Expositie De schilderijen v^n Nelly Nelisse-Jumelet, in 1943 geboren in Bruinisse maar momenteel woonachtig in Schuddebeurs, zijn tot 18 okto ber te bezichtigen in het ge meentehuis van Bruinisse. Aquarellen vormen het grootste deel van het tentoongestelde werk. De belangrijkste inspira tiebron voor Nelisse is de natuur op Schouwen-Duiveland. In het gemeentehuis hangen naast en kele bloem-aquarellen ook oud- Bruinisser tafereeltjes. den op. Het sponsorgeld is be doeld voor het instituut voor verstandelijk gehandicapten De Sterre in Clinge. De wielerploeg van de lampenfa brikant begon gisteren aan de eerste honderdvijftig kilometer naar Mons-Bergen. Vandaar gaan de mannen onder leiding van Henk Remijnsen door naar Membre in de Ardennen, waar ze tot in de loop van zaterdag blij ven rondrijden. De terugreis gaat met busjes. Directeur J. van der Ster van Philips Lighting Terneuzen en zijn collega J. Biegstraaten van De Sterre schoten het in clubkleuren uitgedoste gezel schap weg. De duizend piek die de tocht moet opbrengen, wordt gebruikt voor aanschaf van een nieuwe geluidsinstallatie voor een dagverblijf van het insti tuut. Of de elektronica ook uit een fabriek van de gelegenheids sponsor zal komen, hield Bieg straaten nog in het midden. van onze verslaggeefster NIEUW- EN SINT JOOSTLAND - Deze maand is het tien jaar ge leden dat de gemeente Middel burg het haventje van Nieuw en Sint Joostland in pacht gaf aan watersportvereniging De .Nieuwlandse Haven. Deze ge beurtenis herdenkt de vereni ging zaterdag 21 september met een feest. Een tweede reden voor dit Nieuwlands Haven- feest is de keuze van de over heid voor een beweegbare brug over het Kanaal door de Oude Arne in plaats van een dam. Dit besluit heeft eind 1995 een einde gemaakt aan de onzekerheid over het voortbestaan van de haven. De Nieuwlandse haven ligt in het uiterste puntje van het Lan- gerak dat door het Arnekanaal is verbonden met het Kanaal door Walcheren. De af- en aan- voerhaven voor landbouwpro ducten kwam eind jaren zeven tig 'in ongerief, zoals Niek van Raay, voorzitter van water sportvereniging De Nieuwland se Haven, het uitdrukt. „Er la gen nog wel schepen, maar daar hield niemand toezicht op. Be halve de gemeente Middelburg als eigenaresse, was niemand verantwoordelijk voor wat er in de haven gebeurde." Dit veran derde met de oprichting van de Auto's gekraakt VLISSINGEN - In Vlissingen is in de nacht van maandag op dinsdag in drie auto's ingebro ken. Uit een auto op de Adriaen Verdoelstraat zijn een autoradio van driehonderd en een trui van tweehonderd gulden wegge haald. Een wagen die op de Hen- drick Vroomlaan stond, is ont daan van de radio-cassettespe ler. De waarde van het apparaat bedraagt tachtig gulden, de braakschade aan het slot 150 gulden. In de Gerard Doulaan is uit een auto een radiocassette- speler ter waarde van 99 gulden weggehaald. Excursie rond landgoederen OOSTKAPELLE - De Stichting Educatief Toerisme Zeeland houdt dinsdag 17 september een middagprogramma: 'Land goederen in De Manteling'. Er wordt een dia-presentatie ge geven en een excursie gemaakt in de omgeving van de land goederen Zeeduin en Overduin. Het programma begint om 13.30 uur in toeristisch centrum Oran jezon aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle en eindigt rond 16.30 uur. Gemeenteraad Middelburg op excursie MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg houdt maandag 16 september de jaar lijkse excursie. Op het program ma staat onder meer een rit door de industrieterreinen Ar- nestein en Ramsburg en een be zoek aan de Vitrite. In het kader van het project so ciale vernieuwing volgt daarna een bezoek aan het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele waar de raadsleden met de wijk coördinator, de wijkbemidde- laar, het bestuur van de wijkver- eniging en de stichting Sociaal Kultureel Werk Middelburg (SKWM) spreken over het thema 'Overgang van sociale vernieu wing naar wijkbeheer'. Een be zoek aan de PZC besluit de jaar lijkse raadsexcursie. watersportvereniging. In kreeg zij van de gemeente Mie delburg officieel het manda: om de orde in de haven te he stellen. Rustig De Nieuwlandse Haven heeft ii middels vijftien leden. Het lij geld en de contributie dekken kosten van het onderhoud aa de haven en de huur van het on liggende terrein. „Tot 1994 w: het betrekkelijk rustig", verte Van Raay. „Toen de Nederlan: se Spoorwegen met het bericl kwam de spoorbrug over d Oude Arne te willen vervange voor een dam, werden onze zent wen behoorlijk geprikkeld. D aanleg van een dam kost dri miljoen gulden, de bouw van ee nieuwe brug tien miljoen. Di dat rekensommetje is gauw g maakt." Maar die berekening is niet con pleet. Als de plannen van de N waren goedgekeurd zouden A nemuiden, Nieuw- en Sint Joos land en een gedeelte van indui trieterrein Arnestein worden a gesloten van open vaarwate Dit zou niet alleen de doodstee voor de watersportverenigin betekenen, maar ook ingrijpei de gevolgen hebben voor d woonbootbewoners, de pleziei vaart en de toe- en afvoer vaf goederen over water. Opgelucht Na twee jaren touwtrekken ti sen de NS, de betrokken gi meenten en andere belanghet benden, hebben Provincials Staten uiteindelijk de knot doorgehakt. De nadelige gevt gen van een dam wegen uitei delijk zwaarder dan het fint cieel voordeel van de NS. De pi vincie heeft een miljoen guldt subsidie aangevraagd bij Stichting Recreatietoervaar. Nederland om zowel de smali verkeersbrug als de spoorbru: over het Arnekanaal te vernieu! wen. Het project gaat in totaa ruim 2,1 miljoen gulden koste: en moet tussen september 1991 en december 1999 uitgevoen worden. „Nu kunnen we weer op gelucht ademhalen", zegt Va' Raay. „De haven moet leven: blijven." Tijdëns het Nieuwlands Haven feest zijn er rondvaarten, wate: spelen en optredens van A teklein, I Piu Picolli, Picknick Kaasmant, Klezmek, Les Choi Choux, Flup Ju en El Combo Het festijn begint om 13.30 uur. Schuurbrand richt forse schade aan van onze verslaggeefster VLISSINGEN - Bij een schuur brand aan de Kanariesprenk ir Vlissingen is woensdag vooi circa negenduizend gulder schade ontstaan. De brandwee: werd rond 21.16 te hulp gerot pen en trok er met een blusvoer tuig op uit. Ondanks het feit dal het dak in lichterlaaie stond et het vuur ook binnen om ziet heen gegrepen had, werd hel vuur met twee stralen hoge- druk in enkele minuten be dwongen. In het schuurtje waren onde: meer verfspullen en een ijskast opgeslagen. Enkele spuitbussen ontploften in de brand, de resi van de spullen is door brand schade onbruikbaar geworden Het dak werd totaal verwoesi door het vuur. De eigenaar haó de schuurdeur op slot gedaan maar de brandweer trof he: bouwsel onafgesloten aan Brandstichting wordt daarom niet uitgesloten. De politie heef; een onderzoek ingesteld. Vraag om info postbus 850, 3800 AW Amersfoort Tja, het kan iedereen overkomen.... Vandaag lacht de toekomst u toe, maar hoe is dof morgen'? Bijna 85% van de gehandicapte Nederlanders wordt "dal" tijdens het leven. Door ernstige ziekte of een onverwacht ongeluk Op alle leef tijden. In uitzonderlijke gevallen dreigt dan zelfs een catastrofe. Wat dan? AVO helpt waar regelgeving met toerei kend is Ons werk neemt toe., helpt u? Nieuw: de H-kiasse Combi. Leaseprijs vanaf 1.799,- exci. BTW. Bel nu Van Oeveren voor een afspraak en informeer naar de gunstige ieasevoorwaarden. pert Plesmanweg 2 Mercuriusweg 25 4462 GC Goes 4332 NC Vlissingen Tel. 0113 212730 Tei. 01)8 418351 Fax 0113 221327 Fax 0118 418884

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 14