In het diepst van je ziel geraakt X, Sportraad mikt op 50-plussers PZC *1, Zeeuws-Vlaams vuil kan in België niet worden verbrand Rijkswaterstaat peilt wensen gebruikers Grevelingenmeer Familie- edrïjfsfeest? zeeland 11 In De Parel natuurlijk! DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever A. J. Snel MIDDELBURG - De man die in de be slotenheid van zijn huiskamer met een banaan zwaait en daarbij oer woudgeluiden maakt om zijn kinder tjes op een originele manier te bewe gen tot het nuttigen van een stukje fruit, valt niets te verwijten. Heel an ders ligt het als hij precies hetzelfde doet vanaf een tribune in een voet balstadion, juist op het momemt dat een gekleurde speler aan de bal komt. In dat geval handelt hij racistisch en dus is hij strafbaar. Wat in de ene si tuatie heel goed kan, mag in andere omstandigheden niet. „Zo is het", beaamt de Middelburgse officier van justitie mr. D. Veurink. „De context kan bepalend zijn voor de vraag of iets vervolgd wordt of niet." Vorige maand kreeg Veurink een man voor het hekje die in woede was ont stoken over het optreden van een par keerwachter. „Jullie zijn allemaal jo den". voegde hij de functionaris toe. Als hij die constatering had gedaan bij aankomst op het vliegveld van Tel Aviv, zou dat door de talrijke omstan ders wellicht als een blijk van waarde ring zijn opgevat. In de Middelburgse binnenstad lag het anders. Veurink eiste een sanctie en die werd ook opge legd. Waarbij niet helemaal helder - flUiC lÉMli werd wat precies de straf voor de bele diging was, want de man had meer op zijn kerfstok en de straf werd uitge deeld voor een pakketje foute zaken. Strafrecht Veurink kon zich bij de behandeling van de zaak niet beroepen op een con crete bepaling in het Wetboek van Strafrecht. Daar zit namelijk een la cune in. Het is verboden te discrimine ren op grond van ras, geloof, levens overtuiging of seksuele gerichtheid en uitingen die daarop betrekking heb ben kunnen beledigend zijn. Maar er is geen bepaling over een nationali teit. De aanduiding 'joden' kan slaan op een godsdienst en op een nationali teit. Dat betekent dat de rechter moet zien vast te stellen of sprake is van be lediging of niet. Volgens Veurink was daarvan wel degelijk sprake in de Officier van justitie mr D. Veurink: „Een politieman die voor 'klootzak' wordt uitgemaakt, dat ga ik toch maar niet zo vervolgen." foto Ruben Oreel zaak met de parkeerwachter en hij kreeg gelijk. De Middelburgse officier erkent dat een afweging als deze gemaakt wordt op subjectieve gronden. „Er zijn heel veel richtlijnen waar je je op kunt ba seren dus je komt een eind. Maar je hebt altijd te maken met het opportu niteitsbeginsel. Het Openbaar Minis- tererie beslist zelfstandig welke straf bare feiten vervolgd worden en welke niet. Als je dat beginsel niet zou heb ben, kun je de beoordeling wel aan een computer overlaten. Het maken van die afweging is nou net een van de charmes van mijn beroep. Een deel van de gelukzaligheid van mijn werk is daarin gelegen." Veurink herinnert zich dat oud-minis ter Vredeling van Defensie zich ooit door een grote groep manifesterende militairen stoijns voor 'hondenlul' liet uitmaken met dien verstande dat ech te kenners van het Groene Boekje toen nog de laatste 'n' in dat scheld woord weglieten. „Hij voelde zich niet beledigd", weet de officier van justitie. En hoewel hij weinig waardering voor het spreekkoor kan opbrengen, snapt hij wel iets van de reactie van de mi nister. „Soms is zoiets gerelateerd aan je beroepsuitoefening. Ik heb eens een verdachte meegemaakt die, nadat hij mijn eis had gehoord, in de rechtszaal zijn trui uittrok om de officier op zijn bek te gaan slaan. Daar voelde ik me niet door bedreigd. Een inbreker heeft eens tegen mij gezegd dat mijn huis zijn eerstvolgende doelwit zou zijn. Dat is ook niet iets waar ik nou van onder de indruk raak. Dat hoort, een beetje bij mijn werk." Eelt Zo ziet Veurink het ook als het om de politie gaat. „Een politieman die voor 'klootzak' wordt uitgemaakt, dat ga ik toch maar niet zo vervolgen. Het is iets anders als dat een dominee die op de kansel staat vanuit de kerk wordt toegeroepen. Het hangt dus van de omstandigheden af en van je positie. Een politieman moet een beetje eelt op zijn ziel hebben. Dat hoort nu een maal bij het werk. Iets anders is het als een agent op zijn bek geslagen wordt Of een medewerker van een so ciale dienst. Dat hoeven ze niet te in casseren. In zulke gevallen verdienen die functionarissen dat justitie achter hen staat. Voor mij geldt in het alge meen de regel: 'Mild waar het kan. streng als het moet'. In het ene geval mag je met enige mildheid een beroep doen op het incasseringsvermogen van mensen, in andere gevallen gaat dat niet op en is strengheid geboden. Dat speelt bijvoorbeeld bij racistische uitingen. Gesis rond voetbalvelden om het geluid verbrandingsovens na te doen, dat raakt mensen echt tot hun ziel De officier kiest voor een terughou dende benadering als sprake is van wat hij aardig aanduidt als 'relatio nele belediging', een fenomeen dat zich nogal eens voordoet tussen gewe zen echtelieden en buren. „Daarover kunnen mensen eerst beter maar eens een goed gesprek hebben. Beledigin gen in die sfeer, daar moet je niet zo maar een strafvervolging aan verbin den. Vaak valt dat wel anders op te lossen." Zo werkt het min of meer ook bij ge weld op voetbalvelden. Justitie maakt daar zelden werk van „Elke zondag is er mishandeling. Spelers die elkaar een elleboog voor de snufferd geven of een schop tegen de poten. Je kunt dat vervolgen, maar het tucht recht is veel efficiënter. Schorsing van een speler grijpt veel dieper in dan die geldboete van hooguit een paar hon derd piek." Normhandhaving Overigens, Veurink zou graag zien dat scheidsrechters sneller een wedstrijd afblazen als toeschouwers zich racis tisch uiten. Dat zou naar zijn inzicht ook passen bij de terugkeer van nor men en waarden. „Sinds zo'n vijf jaar mogen we die er weer op nahouden. Normhandhaving mag weer. Is ook noodzakelijk om te voorkomen dat mensen dingen zelf oplossen. De tijd van 'alles moet kunnen' is voorbij. Er wordt de laatste jaren ook weer zwaar der gestraft." Het herstel van normen en waarden houdt voor Veurink niet in, dat soepe ler kan worden opgetreden. „Zover is het niet. We hebben de zaak in de ja ren zeventig zo laten schieten, dat een verveelvoudiging van de criminaliteit heeft plaatsgevonden. Vooral tenge volge van drugs." van onze verslaggever TERNEUZEN - De verbranding van Zeeuws-Vlaams huishoude lijk afval in België is volgens voorzitter K. van der Hoofd, voorzitter van het Openbaar Li chaam Afvalverwerking Zeeuws-Vlaanderen (AVZV), voorlopig geen haalbare zaak. AVZV heeft zich contractueel verplicht om de eerstkomende vijftien jaar jaarlijks dertigdui zend ton afval te verbranden bij Moerdijk en Van der Hoofd gaat ervan uit dat het praktisch on mogelijk zal zijn om dat contract te verbreken. Daar komt nog bij dat minister M. de Boer (milieu) de im- en export van afval voor alsnog niet wil toestaan. De eventuele verbranding van afval over de grens kwam woens dag uitgebreid aan de orde in de vergadering van het algemeen bestuur van het openbaar li chaam. Voorzitter Van der Hoofd zei gisteren verrast te zijn geweest door uitspraken van het Hulster dagelijks bestuurslid G. van de Voorde. Die pleitte vorige week in de PZC voor een onder zoek naar de verbranding van Zeeuws-Vlaams afval in Doel of andere Vlaamse plaatsen. Van de Voorde vond een dergelijk on derzoek noodzakelijk, omdat hij het overstandig vond om veel gemenschapsgeld uit te trekken voor het transport van afval uit Zeeuws-Vlaanderen naar Moer dijk als men ook twintig kilome ter over de grens terecht kan. Kosten Van der Hoofd had moeite met die uitlatingen, omdat naar zijn overtuiging het transport naar Moerdijk niet echt veel duurder zal uitpakken dan naar Belgi sche verbrandingsovens. „De drie zuidelijke provincies ver branden straks hun afval in Moerdijk. Daaraan zijn onder handelingen aan vooraf gegaan. Omdat Zeeuws-Vlaanderen vrij ver van Moerdijk ligt, hebben we in dat interprovinciaal overleg kunnen bedingen dat de trans portkosten voor deze regio lager Reis Eendracht VLISSINGEN - In het artikel 'Vijfhonderdste reis Eendracht' (PZC 11 september) is abusieve lijk een foutief adres van het se cretariaat van het comité Zee land van de Eendracht vermeld. Het juiste adres is: Goeman Bor- gesiusstraat 65 in Vlissingen. uit zouden vallen dan andere streken. Zo zijn er meer afspra ken gemaakt, die voordelig voor Zeeuws-Vlaanderen uitpakken. Als voorzitter ben ik bij die on derhandelingen betrokken ge weest. De afspraken die ge maakt zijn kunnen nu niet zon dermeer terzijde worden gelegd. Overigens ben ik met de leden van het algemeen bestuur van mening dat we voor wat betreft het eventueel afvoeren van afval naar België bóven de dertigdui zend ton die naar Moerdijk moet, de vinger aan de pols hou den." De bestuursleden J. du Fossé (Sluis-Aardenburg) en B. Pau wels (Hontenisse) vonden dat niet genoeg. Pauwels meende dat het openbaar lichaam minis ter De Boer maar eens moest uit nodigen om de Zeeuws-Vlaamse situatie aan har nog eens uit de doeken te doen. „We moeten er op aansturen meer vrijheid te krijgen om met ons afval over de grens te kunnen", benadrukte Du Fossé. Ton Kienhuis en Marja Reijnders van de Zeeuwse Sportraad. foto Ruben Oreel Zeeland wil drempels ouderen voor sport verlagen van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland gaat als eerste provincie in ons land bewegingsactiviteiten voor ouderen combineren met sport. Een logische stap volgens Ton Kienhuis, directeur van de Zeeuwse Sportraad: „De mees te mensen tussen de vijftig en zeventig jaar zitten in een 'spor tieve dip'; ze zijn conditioneel gezien vaak niet sterk genoeg om zich nog met 'jongere' sport- broeders te meten maar ze voe len zich nog te jong om deel te nemen aan het zogenaamde Ouderen in Beweging." Heel begrijpelijk overigens, vol gens de directeur. Want", zo zegt hij: „hieraan wordt door gaans alleen door bejaarden, uit de zorgsector, deelgenomen. Het is niet verwonderlijk dat men in de volksmond nog steeds spreekt van: Bejaardengymnas- tiek." De sportraad hoopt door het samengaan van bewegen voor ouderen en sport het ont stane gat op te vullen. Om alles in goede banen te kun nen leiden heeft de raad zelfs een speciale consulente Sport en Be weging voor Ouderen aange steld. Deze taak rust op de schouders van Marja Reijnders. „Veel mensen binnen de doel groep waar we ons op richten zijn nog best vitaal", merkt ze op. „Zij kunnen met geringe aan passingen nog jarenlang spor ten. Het probleem is echter dat er momenteel heel weinig ont plooiingsmogelijkheden voor hen op dit gebied zijn. Goede op vang en een juiste begeleiding is in dit kader van groot belang. Niemand mag aan zijn lot wor den overgelaten want dan be staat het gevaar dat de beoogde interesse snel zal afnemen. De drempels voor ouderen om zich bij verenigingen aan te sluiten, dienen drastisch te worden ver laagd." „Sportverenigingen spelen een belangrijke rol in het geheel", vult Kienhuis zijn collega aan. „Daar is immers de ervaring en de benodigde kwaliteit reeds aanwezig Met bijscholingscur sussen voor het kader zijn we al een heel eind op de goede weg." Het duo benadrukt dat het van groot belang is, dat de vijftig plussers serieus worden geno men en dat ze in geen geval als beginnelingen mogen worden bejegend. Veel van hen hebben immers al een sportieve 'car rière' achter de rug. Zij kennen het klappen van de zweep. Maar ook degenen die niet eerder heb ben gesport, hebben recht op een normale behandeling. Ook trainingen en technische en tac tische tips mogen volgens het tweetal niet ontbreken. Kien huis: ..Alleen op deze manier krijgt iedereen weer plezier in sporten en bewegen en zal zich een gezonde competitiegeest kunnen ontwikkelen." Gezond Zeeland vergrijst snel. Zowel Kienhuis als Reijnders achten de noodzaak van het sporten door ouderen derhalve van groot belang. Reijnders: „Wie langer in beweging blijft, is langer ge zond en kan dus ook langer zelf standig functioneren. Afhanke lijkheid van derden kan op deze manier zo lang mogelijk worden vermeden. Bovendien zijn spor ten en bewegen goede middelen tegen eenzaamheid: over het al gemeen leggen mensen makke lijker contacten als ze iets in groepsverband ondernemen." Op roei- en bowlinggebied wor den momenteel al succesvolle pogingen ondernomen om de ge neratie die op sportief gebied uit de boot dreigde te vallen, op te vangen. Het is nu. met name. aan de Zeeuwse Sportraad om door middel van goede voorlich ting en het creëren van moge lijkheden ook andere sporten voor de vijftig-plussers toegan kelijk te maken. Studiedag Als aanzet hiertoe houdt hij op donderdag 10 oktober een stu diedag in de filmzaal van de Pro vincie. aan de Abdij in Middel burg. Deze dag is bestemd voor degenen, die zich met beleid en beleidsadvisering op het gebied van welzijn, gezondheid en sport voor ouderen bezighouden. Al lerlei trends en ontwikkelingen op het gebied van sport- en be wegingsactiviteiten voor oude ren zullen de revue passeren. Ook zal deze dag een viertal in formatiegidsen. met het sport en bewegingsaanbod voor de vijftig-plussers in onze provin cie. worden gepresenteerd. Man in eigen huis neergestoken KAPELLE - Een 21-jarige man uit Kapelle is dinsdagavond zwaar gewond geraakt tijdens een steekpartij in zijn eigen wo ning. De mogelijke dader, een 29-jarige inwoner van de ge meente Gilze en Rijen, is kort daarna op grond van getuigen verklaringen in de omgeving aangehouden. De man is voor na der verhoor ingesloten op het politiebureau van Goes De pre cieze toedracht van de steekpartij is nog niet duidelijk. Het steekwapen is in de bewuste woning gevonden. De verdachte wordt het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel en poging tot doodslag ten laste gelegd. Fonds asbestslachtoffers dichterbij DEN HAAG - Na jarenlang negeren en juridisch gehakketak, lijkt een doorbraak op komst voor de slachtoffers van asbest Vandaag, donderdag, overlegt het comité Asbestslachtoffers met het ministerie van Sociale Zaken over een collectieve schaderegeling. Bij het gesprek zijn ook vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties en van het Ver bond van Verzekeraars aanwezig. Asbestslachtoffers hebben jarenlang moeten vechten voor erkenning en schadevergoe ding Nog niet zo lang hebben individuele slachtoffers succes in kort gedingen. Maar het comité, dat 400 getroffenen vertegen woordigt, streeft naar een collectieve regeling in de vorm van een fonds. Dat moet ondermeer inspringen in geval het niet meer mogelijk is de - vroegere - werkgever van het slachtoffer verantwoordelijk te stellen. Condoomautomaat gestolen in Goes GOES - Een condoomautomaat die naast de hoofdingang van het GGD-gebouw in Goes hing, is maandag of dinsdag gesto len. De automaat werd op hardhandige wijze verwijderd. Het apparaat is inclusief inhoud zo'n 3.500 gulden waard. Meisje (13) aangerand in Ovezande 's GRAVENPOLDER - Een 13-jarig meisje is dinsdagavond aangerand bij het tunneltje langs de provinciale weg tussen 's Gravenpolder en Ovezande. Het meisje fietste daar rond 16.00 uur met haar vriendin toen een man op een bromscooter langs reed. Hij viel het meisje lastig en betastte haar onzedelijk. De man heeft een donkere huidskleur en een stevig postuur en hij rijdt op een groen-zwarte bromscooter Omleiding wegens aanleg rotonde HALSTEREN - De kruising van de Tholenseweg met de Janne- landseweg en de Nieuw Beijmoerseweg in de gemeente Halste ren wordt tussen 1 oktober en half december veranderd in een rotonde. In die periode wordt de kruising gedeeltelijk afgeslo ten voor verkeer van en naar de Jannelandseweg en de Tholen- seweg-Oost. Ook wordt de kruising een keer gedurende twee weken helemaal afgesloten; alleen (brom(fietsers en voetgan gers kunnen dan passeren. Het is nog niet bekend wanneer dit precies gebeurt. Het verkeer wordt omgeleid. Tv-decoders in Breskens gestolen BRESKENS - Uit een verdeelkast aan het Zandertje in Bres kens werden in de nacht van dinsdag op woensdag enkele digi tale TV-decoders gestolen De 43-jarige Bressiaanse eigenaar is hierdoor gedupeerd voor zesduizend gulden. De decoders heb ben overigens geen enkele waarde voor buitenstaanders, om dat zij alleen werken in combinatie met een smartcard. Deze zijn niet meegenomen. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat gaat met gebruikers en belang hebbenden op het Grevelingen meer gesprekken voeren over het waterbeheer. „We willen de wensen en ideeeen horen zodat we het beleid eventueel kunnen bijstellen", vertelt N. L. Houte kamer van Rijkswaterstaat. De discussie wordt gebaseerd op een evaluatierapport over de fy sische. chemische en biologi sche toestand van het zoutwa- termeer. Het technische verhaal in het rapport is bedoeld om 'begrip en draagvlak' te kweken. De voor naamste groepen gebruikers van het meer zijn de paling- en oestervissers, duikers en water- recreanten. Volgens Rijkswater staat zijn zij over het algemeen tevreden over het schone en hel dere water. In het Grevelingen meer, ontstaan na de afsluiting van de Brouwersdam in 1971, heeft zich een rijk onderwaterle ven ontwikkeld. Het meer trekt ook veel watervogels aan. Rijkswaterstaat gaat er prat op dat het 'unieke, waardevolle en kwetsbare' Grevelingenmeer het enige zoutwatermeer ter we reld is. Aanvankelijk, na de af sluiting van de Brouwersdam. verzoette het. Na de aanleg van de doorlaatsluizen in deze dam kon vers Noordzeewater binnen komen. Dat gebeurt overigens alleen in de winter. In de zomer zou het binnenstromen van wa ter uit de Noordzee zuurstofge brek veroorzaken in de dan war mere Grevelingen. „Het is dus niet waar dat het Grevelingen meer in de zomer zuurstofloos is", zegt Houtekamer. Grote diepte Toch klagen duikers over zuur stofloosheid op grote dieptes. Volgens Houtekamer is dat ech ter heel normaal" „In de diepere delen vinden andere biologische processen plaats. Het is minder mooi voor de duikers, zoals een anemoon mooier om te zien is dan een schimmel Maar het heeft geen gevolgen voor het functioneren van het ecosys teem." Op sommige plaatsen is het meer veertig meter diep. Die geulen zijn ontstaan door het ge tij in de periode voor de afslui ting. De wensen en belangen van de gebruikers van het gebied lopen soms fors uiteen. De vissers den ken onderling verschillend over het sluisbeheer. Klagen de pa lingvissers over de uittrek van schieraal, oestervissers geven de voorkeur aan meer doorspoeling van het meer Anders dan in de Oosterschelde zitten de vissers en de duikers elkaar echter nau welijks in de weg. De natuurbe schermers maken zich bezorgd over de afname van zeegrasvel den en over de verstoring van de rust door recreanten. Houteka mer: „Het beheer van het gebied is technisch vrij complex. We moeten keuzes maken, en de be langen van de gebruikers erbij betrekken." De gesprekken over het waterbeheer beginnen in no vember. Politie pakt dief sportkleding in Zierikzee ZIERIKZEE - Een 26-jarige in woner van Hoogvliet is in de nacht van dinsdag op woensdag op heterdaad betrapt in Zierik zee toen hij op het punt stond te vertrekken niet een auto die was volgestouwd met gestolen sportkleding. De goederen wa ren kort daarvoor weggenomen uit een sportzaak in de Vis- straat. Een handlanger van de verdachte wist te ontsnappen en kon, ook na het inzetten van een speurhond, niet meer wor den achterhaald. Omstreeks kwart over vier kreeg de politie een melding dat in de winkel werd ingebroken. Toen de surveillancewagen arriveer de, wilden de twee dieven zich juist uit de voeten maken De po litie kon voorkomen dat het duo wegreed, hoewel de weggelopen bijrijder niet meer achterhaald werd. Het tweetal was het pand binnengekomen door een ruit van de toegangsdeur kapot te slaan. De 55-jarige winkeleige naar heeft inmiddels aangifte gedaan. Hèt vrijetijdscentrum van Domburg biedt u onder één dak: een heerlijk zwemparadijs, bowling- en squashbanen, restaurant, bar, kuur- en beautycentrum, saunalandschap, fitness en theater. Bel voor meer informatie: 0118 - 588240 Ook voor i ncentives, teambuilding, congressen, vergaderinge n etc

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11