Eerste Koerden terug haar huis Spanning op Cyprus rond begrafenis Turk Sneller surfen op Internet. PZC Syrië wijst voorstel Israël voor onderhandelingen af buitenland Iran houdt grens gesloten; Saddam Hoessein kondigt amnestie af Justitie Indonesië dreigt Megawati tot verdachte te maken Bonn: IFOR moet nog jaar in Bosnië blijven Het voordeligste surffpakket voor ondernemers. business center Luisteren naar verkiezingsrede VN aanvaarden verdragstekst kernproeven Aartsbisschop Burundi vermoord Politie pakt 17 Heli's Angels Hersenvliesontsteking Roemenië Camilla trouwt niet met Charles Bangkok wil van olifanten af Onderhandelingen met ontvoerders Friezen in Costa Rica Manuscripten verdwenen uit staatsbibliotheek in Moskou business center woensdag 11 september 1996 SULAIMANIYA (AFP/R- TR/AP) - Honderden gevluchte Iraakse Koerden zijn dinsdag vanaf de Iraanse grens weer te ruggegaan naar hun woon plaatsen in Noord-Irak. De Iraanse grens bleef voor hen ge sloten. Ook speelde de amnestie mee die de Iraakse president Saddam Hussein gisteren af kondigde. „Als de grens gesloten blijft en het in Sulaimaniya rustig blijft, zullen ze in groten getale terug keren", zei een VN-zegsman. VN-functionarissen schatten het aantal vluchtelingen op 300.000, maar inwoners vanSu- laimaniyah zeiden dat veel mensen zich in hun woningen schuilhielden of naar de rand van de stad waren getrokken. Zij zeiden te verwachten dat veel vluchtelingen zullen terug keren zodra duidelijk is dat in de stad niet wordt gevochten. Iran maakte melding van „bijna 200.000" vluchtelingen aan de grens. Na de val van de stad vluchtten minstens 10.000 aanhangers JAKARTA (RTR/DPA/AP) - De Indonesische oppositieleidster Megawati Soekarnoputri is dinsdag voor de derde keer ver hoord in verband met de rellen van afgelopen juli. De dochter van de voormalige Indonesische BONN (RTR/ANP) - De inter- 1 nationale vredesmacht IFOR j moet volgens de Duitse minister I van Defensie, Volker Riihe, tot oktober 1997 in Bosnië blijven. Tot voor kort hield hij nog vast aan stopzetting van de IFOR- missie per 20 december dit jaar, als het mandaat van de vredes macht afloopt. Hij sluit niet uit dat een Duitser de vredesmacht zal leiden. In een interview met de krant Frankfurter Allgemeine onder streepte de minister dat een uit breiding van het mandaat van de vredesmacht noodzakelijk is om het militaire evenwicht tus sen de Serviërs, Kroaten en moslims in Bosnië te handha ven. Ongeveer 50.000 soldaten uit 34 landen maken deel uit van de vredesmacht. president Soekarno verbleef ge durende tien uur in het politie bureau. Formeel hoorde justitie haar als getuige, maar procureur-gene raal Singgih zei niet uit te slui ten dat hij de oppossieleidster binnenkort als verdachte zal aanmerken. Na afloop weigerde Megawati vragen te beantwoorden. „Ik ben te moe", zei ze. Zij mocht zich dit keer, in tegenstelling tot beide vorige keren, niet laten bijstaan door haar advocaat R.O. Tambuhan. Tijdens de rellen van 27 juli na de inval van de politie in het hoofdkwartier van de Indonesi sche Democratische Partij (PDI) kwamen ten minste vijf mensen om het leven. Het waren de ernstigste onlusten in twintig jaar. De Indonesische regering zegt dat het meer dan 120 mensen ge vangen houdt in verband met de rellen. Negen mensen beschul digd van staatsondermijnende activiteiten, een beschuldiging waarbij de doodstraf mogelijk is. Onder hen zijn Budiman Sudjatmiko, leider van de link se Democratische Volkspartij, en Muchtar Pakpahan, leider van 's lands grootste onafhanke lijke vakbond. Megawati zei dat de meeste vra gen betrekking hadden op Budi man en Pakpahan. van de Patriottische Unie Koer- distan (PUK) richting Iran. Vol gens de Verenigde Naties be vond zich onder hen ook PUK- leider Talabani. Een woord voerder van de PUK weersprak dat later en zei dat Talabani zich bevindt in een dorp op circa twintig kilometer afstand van Sulaimaniya. Saddam Hussein kondigde be halve de algemene amnestie voor de Koerden in Noord-Irak aan dat de in 1991 ingestelde economische sancties tegen de Koerdische gebieden worden opgeheven. „Er zijn strenge richtlijnen om moorden uit wraak te voorkomen en de men senrechten en eigendommen van de bewoners te bescher men", aldus de officiële verkla ring. De amnestie geldt voor alle leden van de PUK. De door Irak gesteunde KDP beschuldigde de PUK ervan een exodus naar de Iraanse grens op gang te brengen. Deze „propa ganda" is volgens de KDP be doeld om de aandacht van de wereld te trekken. Iran, dat de PUK steunt, zou daarom de be richten over de vluchtelingen verspreiden. Executies Irak heeft meer dan honderd Iraakse dissidenten en militai ren geëxecuteerd die door de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA werden betaald om president Saddam Hussein ten val te brengen. Iraakse veilig heidstroepen zouden de execu ties in juni hebben uitgevoerd, zo meldt de Washington Post van dinsdag. De krant baseert zich op uit spraken van leden van de Iraak se oppositiegroepering Natio naal Akkoord. Na de val van de stad Irbil op 31 augustus zouden ook nog eens ruim honderd leden van een andere oppositie groepering, het Iraaks Natio naal Congres, zijn geëxecu teerd. Eind vorige week meldde de New York Times dat de militaire interventie van Iraakse troepen tegen Koerden in Noord-Irak het voorlopig einde betekende van een Amerikaans geheim plan om Saddam af te zetten. Een groep CIA-agenten die met de operatie belast was, zou het land hebben verlaten. NICOSIA (AP) - De spanning tussen de Griekse en de Turkse sector van het verdeelde eiland Cyprus is dinsdag verder opge lopen. Officiële vertegenwoor digers van beide eilandsdelen verweten elkaar verantwoorde lijk te zijn voor het recente ge weld. Ondertussen arriveerde de Turkse minister van buiten landse zaken Tansu filler op het eiland om er de begrafenis bij te wonen van een Turks-Cyprioti sche soldaat die zondag werd doodgeschoten. „Wij zijn vastbesloten de moor denaar te vinden. Moordaansla gen doen de spanningen op het eiland alleen maar toenemen", aldus Ciller na aankomst tegen verslaggevers. Een woordvoerder van de Grieks-Cypriotische regering zei dinsdag dat de minister van landbouw van Turks- Cyprus, Akin, persoonlijk be trokken is geweest bij het dood schieten, vorige maand, van een Grieks-Cypriotische betoger die een Turkse vlag wilde neer halen. Akin ontkent dat. „Ik was op dat moment op zee." Televisie beelden waarop hij te zien zou zijn tijdens de gebeurtenis wer den door Akin afgedaan als tru- (advertentie) Met het ISDN-Internet-pakket van PTT Telecom gaat het zoeken en surfen op Internet tot vijf keer sneller. Dit totaalpakket bestaat uit een ISDN-aansluiting, een PC- kaart, software en een Moduvox, waarmee u uw huidige apparatuur kunt blijven gebruiken. Kom eens langs bij het Business Center van PTT Telecom. Of bel voor meer informatie en de voorwaarden gratis 06-0403. vanaf (excl. BTW) *t/m 31 december 1996 Geopend telecom DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS 5, Lnmgsioneweg 11 Business Centers van rTTTelecom. Ukmaar. Koelmalaan 350 Amsterdam-Dun YjodcrM«dc"ee 17 Amsterdam-Sloterduk. La Guarduucc 7 Apeldoorn, Laan •choten-JO Arnhem,Mam,.ven 3, Barendreclit. Donk 1 Breda, Takkebr-cr- D. Lioptalaan 77 Den Haag. O.nvinstTia! 15 Eindhoven (Son). Ekkcr,n:t 5057 G: Atoomweg 9 Haarlem, Oudewcg 159 Hengelo. Amanlstraat 6-17 Hilversum. M Leeuwarden, CcKimweg 6 Leiden, De HeydeiWCg "-15 NijmegenTakenhofplcir Handels'.raat 6 Rijswijk. Madame Curielaan 1 Rotterdam-Noordwest, Vartaeiv Slicdrecht, Bruning\tr.t.u 5 Tilburg, Dr H van Doorneucg 101 Ltrccht. Fur, p Ycnlo. X,., rdctpi 15 Zwolle. Schuttcvaerkadc SS Bel voor meer informatie gratis 06-0403. Malkên- Bosch. BRCKO - Een bejaarde Bosnische Serviër luistert met zijn militaire hoofddeksel op en de Servi sche vlag in de hand naar de sprekers op een verkiezingsbijeenkomst van de ultra nationale Radi cale Partij in Brcko. foto Yannis Behrakis/RTR n cage. De Turkse regering en de Turks-Cvpioten hebben de aan slag op de soldaat van zondag in de schoenen geschoven van de Grieks-Cyprioten In Athene waarschuwde de Griekse regeringswoordvoerder Dimitris Konstas giller de Grieks-Turkse betrekkingen niet verder onder druk te zetten. „De Griekse regering beziet met grote aandacht en ongerustheid de pogingen van de Turkse mi nister van buitenlandse zaken om de dood van de Turkse sol daat politiek uit te buiten", zei hij tegen verslaggevers. NEW YORK (AFP/ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft dins dag met overgrote meerderder- heid de tekst van het verdrag voor een totaal verbod op kern proeven aangenomen. Dit betekent dat landen het zo geheten CTBT-verdrag kunnen ondertekenen ondanks het ver zet van India. Het verdrag werd goedgekeurd met 158 stemmen tegen drie, bij vijf onthoudin gen. Voor bekrachtiging is ook de handtekening nodig van de „drempellanden", waaronder India. Dat land zwoer dinsdag echter nooit akkoord te zullen gaan. Drempellanden, naast In dia zijn dat Pakistan en Israël, worden in staat geacht kernwa pens te maken maar hebben die officieel nog niet. BUJUMBURA (AFP) - De Burundese aartsbisschop Ruhuna is vermoord. Zijn lichaam is in de buurt gevonden van zijn uit gebrande auto. De kardinaal werd maandag door Burundese Hutu-rebellen ontvoerd. Toen al werd gevreesd zijn leven, maar omdat het lichaam nog steeds niet was gevonden, was er geen zekerheid over Ruhuna's lot. STOCKHOLM (AP) - Bij politie-invallen in een aantal bas tions van de Heli's Angels in het zuiden van Zweden zijn giste ren 17 bendeleden gearresteerd. De politie-actie was bedoeld om te voorkomen dat de Heli's Angels leden van de rivalise rende motorbende Bandidos zouden aanvallen. Vier Angels zijn aangeklaagd wegens het beramen van een moordcom plot, de rest werd beschuldigd van illegaal wapenbezit. De Heli's Angels. Bandidos en andere motorgangs hebben el kaar twee jaar geleden de oorlog verklaard en sindsdien zijn bij schietpartijen en granaataanvallen in heel Scandinavië zeven mensen omgekomen en zeker twintig gewonden geval len. BOEKAREST (AFP) - In Roemenië zijn de laatste drie dagen 45 nieuwe gevallen van hersenvliesontsteking gemeld. Daar mee is het aantal slachtoffers van de ziekte sinds de epidemie vorige maand uitbrak tot 380 gestegen. Dat heeft het Roe meense ministerie van Gezondheidszorg gisteren gemeld. Inmiddels zijn twintig mensen aan de ziekte gestorven. Van drie patiënten is de toestand kritiek. De ziekte heerst vooral in het zuiden van Roemenië en de hoofdstad Boekarest. Dat heeft volgens het ministerie vooral te maken met de slech te hygiënische omstandigheden in die gebieden. Burgemees ter Victor Ciorbea van Boekarest overweegt de schoolvakan tie, die 16 september zou eindigen, te verlengen. LONDEN (RTR/ANP) - Camilla Parker Bowles heeft tegen vrienden gezegd dat ze nooit met de Britse kroonpri ns Charles zal trouwen. Dat meldt het Britse boulevardblad Sun. Vol gens het blad heeft zij deze conclusie getrokken na een reeks intieme ontmoetingen met de prins. Na de echtscheiding tussen Charles en prinses Diana eind vo rige maand werd erop gespeculeerd dat de kroonprins Camil la. die hij 28 jaar geleden voor het eerst zoende, ten huwelijk zou vragen. Uit telefonische peilingen van twee Britse kranten bleek eind vorige maand dat meer dan tachtig procent van de Britten te gen een huwelijk tussen de twee gekant is. BANGKOK (AP) - De olifanten in Bangkok vormen een ge vaar voor het verkeer en veroorzaken verkeersopstoppingen en daarom moeten ze uit de stad verdwijnen, zo vindt gemeen tesecretaris Suthin Sangmonkol. Sangmonkol noemt het wreed dat de kornaks, de olifanten- trainers, de dieren naar de vervuilde stad brengen. De kor naks trekken met de olifanten langs toeristische trekpleisters en verdienen geld met de verkoop van bananen en ander fruit dat aan de dieren kan worden gevoerd. De gouverneur van Bangkok, Phichit Rattakul, heeft onlangs beloofd dat pogingen zullen worden ondernomen om een re servaat voor de olifanten te vinden. WASHINGTON (AFP/D- PA/RTR) - Syrië heeft dinsdag afwijzend gereageerd op het voorstel van Israël om de vre desbesprekingen te hervatten. Volgens Damascus maakt pre mier Netanyahu hervatting van de onderhandelingen onmoge lijk door het resultaat van de ge sprekken van de afgelopen vijf jaar naast zich neer te leggen. Netanyahu verklaarde eerder in Washington na een onderhoud met de Amerikaanse president Clinton dat Jeruzalem de on derhandelingen met Syrië, die sinds februari zijn opgeschort, „zeer snel" wil hervatten. Hij eiste wel dat Syrië geen voor waarden vooraf stelt over de Golan-hoogvlakte. Voor zijn vertrek naar Washington zon dag had Netanyahu al gezegd dat hij, in tegenstelling tot zijn voorgangers Rabin en Peres, niet vooraf wil toezeggen dat Is raël het in 1967 bezette gebied zal teruggeven. Maar Damascus heeft het aan- MOSKOU (AP) - Bij het nalopen van haar collectie is Ruslands grootste bibliotheek in Moskou tot de ontdekking gekomen dat er meer dan 200 waardevolle manuscripten worden vermist, w aaronder een document uit de negende eeuw. Natalia Davydova, de woord voerster van de Russische Staatsbibliotheek, zei dat het te vroeg is om te zeggen of alle 258 vermiste titels zijn gestolen of dat sommige gewoon niet op de goede plaats staan. De eerste volledige inspectie van de col lectie in twintig jaar is nog maar voor de helft afgerond, aldus Davydova. De bibliotheek, die bij het Kremlin ligt. werd in 1861 opge richt door graaf Nikolaj Roem- jantsev en nagelaten aan de tsarenfamilie. Na de communis tische revolutie werd de biblio theek genationaliseerd en ver noemd naar Lenin. Er staan 41 miljoen boeken die dagelijks door tussen de 2.000 en 10.000 mensen worden geraadpleegd. De bibliotheek kampte tijdens het Sovjettijdperk al met tekor ten en ook nu zijn de financiële problemen groot. Tot nu toe heeft de bibliotheek slechts 17 procent ontvangen van de 108 miljard roebel (34 miljoen gul den) die de regering voor dit jaar had toegezegd. SAN JOSE/DEN HAAG (ANP) - De onderhandelaars van de teakplantage Flor y Fauna in Costa Rica hebben maandag voor het eerst rechtstreeks con tact gehad met de ontvoerders van het Nederlands echtpaar. Daarmee zijn de onderhande lingen over het losgeld, dat zoals eerder gemeld ongeveer 2,5 mil joen gulden bedraagt, begon nen. De ontvoerders hadden ge- eist dat de onderhandelingen uiterlijk gisteren zouden begin nen. Nederlandse politiemensen zijn de Costaricaanse autoriteiten behulpzaam bij de onderhande lingen die vanuit de hoofdstad San José worden gecoördi neerd. Nederlandse bronnen achter de investeerders in de plantage hebben dit gisteren be vestigd. Het is niet bekend of de ontvoer ders nog vasthouden aan de los geld-eis. Zij hebben zich de af gelopen tijd meermalen gemeld via briefjes die zij steeds achter lieten op de plaats waar de slachtoffers werden ontvoerd Het echtpaar, Huite Zijlstra en Jetty Coers werd op 25 augustus vlakbij de Nicaraguaanse grens ontvoerd. De daders zouden be horen tot een voormalige Nica raguaanse guerrillagroep die zich in de ontoegankelijke ge bieden in het oosten van Cen- traal-Amerika ophoudt. Zij spreken namens de groepering 'Gewapende arm van Maria Felix' Volgens het Costaricaanse dag blad La Nación hebben twee on derhandelaars van Flor y Fauna op de ontmoetingsplaats in de buurt van de rivier San Juan ge sproken met enkele gewapende en gemaskerde mannen. (advertentie) HEBRON - Palestijnen in Hebron op de westelijke Jordaanoever protesteren bij Israëlische militairen tegen de overname door joodse kolonisten van een aantal winkels. De zaken werden op last van het le ger gesloten na het bloedbad in 1994 in de moskee, waar een kolonist 29 Palestijnen doodschoot. foto Menahem Kahana/EPA bod naast zich neergelegd. „Netayanhu sloeg een nieuwe nagel in de doodskist van het vredesproces toen hij meuwe barrières opwierp en onmoge lijke voorwaarden stelde. Die sluiten uit dat de onderhande lingen kunnen worden hervat", aldus het officiële dagblad al- Baath. Clinton zei na zijn ontmoeting met de Israëlische premier te denken dat op dit moment voor uitgang wordt geboekt bij het vredesproces in het Midden- Oosten. Hij dankte Netanyahu voor zijn „historische" eerste ontmoeting met de Palestijnse president Yasser Arafat afgelo pen woensdag. De Verenigde Staten hadden aangedrongen op dat gesprek, waartegen zich delen van Netanyahu's Likud- pa rtij hadden verzet. Netanyahu deed Clinton blijk baar geen beloftes over de te rugtrekking van het Israëlische leger uit de stad Hebron op de Westelijke Jordaanoever. die vijf maanden achterloopt op het afgesproken tijdsschema. De premier zei dat hij Clinton heeft gewezen op zijn intentie te zor gen voor „het welzijn en de vei ligheid" van de enkele honder den joodse kolonisten in Hebron. Met ISDN gaat zoeken en surfen op Internet tot 5 keer sneller. Marktinformatie opvragen, E-mailen en data verzenden via Internet wordt zo een stuk aantrekkelijker en goedkoper. Bovendien blijft u via het tweede kanaal telefonisch bereik baar. Kom eens langs bij het Business Center en vraag naar de vele voordelen van ISDN, het nieuwe digitale netwerk van PTT Telecom. Of bel voor meer informatie en adressen gratis 06-0403. DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 7