Schooluitval grote steden ernstig Filmfestival met 74 premières PZC Celstraf geëist tegen dierenactivisten Bewakers van Koninklijk Huis zijn bang voor baan Huygens-prijs voor Ten Berge Jonge kankerpatiënt houdt na genezing gezondheidsklachten Kamer oneens over bijverdienregeling nieuwe bijstandswet thuis, voel je je goed "Qnmaod binnenland Achttien procent voortijdig weg bij voortgezet onderwijs WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 DEN HAAG (ANP) - In de vier grote steden (Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht) maakt 18 procent van de leerlin gen zijn opleiding in het voort gezet onderwijs niet af. Dat is driemaal zo veel als in steden met minder dan 100.000 leerlin gen. Een belangrijke oorzaak is dat veel leerlingen na het basis onderwijs voor een te hoge ver volgopleiding kiezen. Dat schrijft het Sociaal en Cul tureel Planbureau (SCP) in het Sociaal en Cultureel Rapport 1996. Ook de basisscholen heb ben schuld aan de hoge uitval. Zij geven een te hoog keuzead vies. Het gevolg is dat deze leer lingen gedurende de opleiding achterop raken bij hun leeftijd genoten elders in het land. Na zes jaar is de achterstand drie kwart tot één jaar. Ook in het basisonderwijs is sprake van grote verschillen. In de vier grote steden presteren de leerlingen een stuk slechter. Dat hangt samen met hun achter grond. In de grote steden is bijna de helft van de leerlingen alloch toon. In de kleine steden is dat niet meer dan 7 procent. Ook gaan allochtone en autochtone leerlingen steeds vaker geschei den naar school. Op zwarte scho len presteren leerlingen gemid deld wat slechter. Collegegeld Het aantal studenten in het ho ger onderwijs dreigt verder te dalen dan de overheid beoogt, MKB pleit voor meer nadruk op reguliere banen DELFT (ANP) - Het circuit van gesubsidieerde arbeid moet volgens het midden- en kleinbe drijf sterk worden ingeperkt. Aan de onderkant van de ar beidsmarkt moet geen nadruk meer worden gelegd op het creëren van banen voor uitke ringsgerechtigden. Dat stelde MKB Nederland dinsdag bij de presentatie van de nota Ar beidsmarkt en MKB 1996. De ondernemers leggen de na druk op het tot stand komen van reguliere banen. Dat kan door intensievering van scholing, meer nadruk op lastenverlich ting en een betere samenwer king tussen branches/sectoren en Arbeidsvoorziening. waarschuwt het SCP. De combi natie van hogere collegegelden en dalende studiebeurzen kan studenten afschrikken. Onlangs bleek uit onderzoek dat dit ef fect vooralsnog niet optreedt. Wel lassen scholieren steeds va ker een jaar pauze in als zij niet goed weten wat zij willen gaan studeren. Het SCP vindt dat de overheid de scholen en instellingen voor „lastige keuzeproblemen" stelt doordat zij verschillende doel stellingen nastreeft. In het basis- en voortgezet onderwijs moeten scholen bijvoorbeeld de resulta ten van hun leerlingen openbaar maken in een schoolgids. Dit kan scholen ertoe bewegen een onvolledig of te rooskleurig beeld te schetsen. In het hoger onderwijs zitten de instellingen klem tussen kwaliteit en kwanti teit. Zij worden betaald voor het aantal studenten dat zij toela ten, en dat afstudeert. Daardoor kunnen zij in de verleiding ko men om de normen te verlagen. Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van het Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen (ITS) in Nijmegen en het SCO/Kohnstamm Instituut uit Amsterdam blijkt dat leerlin gen op basisscholen in het noor den en oosten het duidelijk slechter doen dan leerlingen el ders in het land. De oorzaak is vooralsnog onduidelijk. Het onderzoek is uitgevoerd on der 80.000 leerlingen van de groepen 2, 4. 6 en 8 van bijna 800 scholen, hun ouders, leerkrach ten en de schooldirecties. Zowel bij taal- als rekentoetsen, als bij de CITO-eindtoets scoren leerlingen in het noorden en oos ten relatief zwak. In die regio's, en ook in het zuiden, zijn leerlin gen van katholieke scholen weer slimmer dan leerlingen van an dere scholen. Een andere conclusie is dat leer lingen nauwelijks systemati sche oefening en instructie krij gen in lezen en rekenen. Eerder werd al bekend dat veel scholen in het land nog op een min of meer ouderwetse manier lesge ven in lezen. Bij rekenen en taal komt dat minder vaak voor. Als leraren wel een eigentijdse me thode gebruiken, doen zij dat voor de hele klas tegelijk. De overheid wil juist dat zij veel meer individueel onderwijs ge ven. De positie van autochtone arbei derskinderen in het onderwijs is kwetsbaar. Hoewel ze het beter doen dan allochtone arbeiders kinderen, hebben zij een slechte werkhouding. Zij willen vaak ge holpen worden door docenten en hebben een gebrekkig zelfver trouwen. Daardoor kiezen zij voor een lagere vervolgopleiding dan de allochtone kinderen. Vol gens de onderzoekers zijn al lochtone ouders te optimistisch over de capaciteiten van hun kinderen. De situatie van Turk se en Marokkaanse kinderen is overigens veel ongunstiger dan die van andere allochtone kinde- Sympathisanten van het terechtstaande tweetal demonstreren voor de rechtbank in Alkmaar. foto Martin Mooij/ANP ALKMAAR (ANP) - De officier van justi tie bij de rechtbank in Alkmaar mr. L. Keyser heeft gisteren tegen twee dieren activisten gevangenisstraffen van vier en vijf jaar geëist. Het duo, een 25-jarige Amsterdammer en een 20-jarige inwoner van Den Helder, stond terecht voor aan slagen tegen 28 bedrijven uit de vleesver werkende sector. Daarbij richtten ze een schade van zeker 3,2 miljoen gulden aan. De twee werkten aanvankelijk onder de naam RAT (Right Animal Treatment), la ter dook vaak AJF (Animal Justice Front) op. De twee hebben bekend dat ze met zelfgemaakte bommen brand hebben ge sticht of pogingen daartoe hebben onder nomen in Oostzaan, Castricum, Halfweg, Den Helder. Hilversum. Amstelveen en Rotterdam. In Den Helder stichtten ze brand bij een slagerij, waarboven een fa milie lag te slapen. Het tweetal wilde met zijn acties aandacht in de media afdwin gen voor het onrecht dat mensen dieren aandoen. Ze vinden dat geweldloze acties te weinig zoden aan de dijk zetten. Uit een psychiatrisch rapport blijkt dat de twee worden verblind door idealisme. Ze kunnen slecht overweg met hun frustra ties over het onrecht dat mensen dieren aandoen. Omdat de man uit Den Helder „licht verminderd toerekeningsvatbaar" is. hoorde hij een jaar minder celstraf te gen zich eisen. De officier van justitie rekent het tweetal de acties zwaar aan. omdat ze tot drie maal toe mensenlevens in gevaar hebben gebracht. ..Ze hebben altijd weloverwo gen gehandeld." Het psychiatrisch rap port concludeert dat de kans op herhaling van geweldaddige acties gering is. De twee staan nog steeds achter hun idealen, maar hebben berouw van hun acties. In de toekomst willen ze alleen legaal proteste ren. De officier wees er echter op na de aanhouding van de Amsterdammer bij hem thuis plannen voor nieuwe aanslagen zijn gevonden. Een van de volgende doe len hadden jachtpartijen van prins Bern- hard en kroonprins Willem-Alexander moeten zijn. Uitspraak 24 september. AMSTERDAM (ANP) - Op het Nederlands Film Festival in Utrecht, dat 25 september be gint, gaan 74 films in première. Dat zijn onder meer Amster dam, Global Village (Johan van der Keuken), Noem het slaap (Petra en Peter Lataster), Dying to go home (George Sluizer en Carlos da Silva) en Crimetime (George Sluizer). De Nederland se première van De nieuwe moeder (Paula van der Oest) vormt de opening van het festi val dat tot en met 4 oktober duurt. Het competitieprogramma be vat volgens festivaldirecteur Jacques van Heijningen 131 films, zo maakte hij gisteren be kend tijdens een persbijeen komst in Amsterdam. Tot het competitieprogramma behoren veertien speelfilms. 49 documen taires. 44 korte films en 24 tv- dramaproducties. Het totale programma bevat driehonderd titels. Tijdens de filmdagen kent de ju ry traditiegetrouw de Grote Prijs van de Nederlandse Film uit. Er zijn Gouden Kalveren in twaalf categorieën, voor onder meer de beste speelfilm, de beste acteur, de beste actrice en de beste regisseur. De uitreiking van het eerste Gouden Kalf. de Cultuurprijs, is op de openingsavond. De jury DEN HAAG (ANP) - Onder zo'n 25 oudere beveiligings functionarissen van de Divi sie Koninklijke en Diploma tieke Beveiliging (DKDB) is onrust ontstaan over plan nen om hen te vervangen door jongere mensen. De groep van 45-plussers die be hoort tot de bewakingsdienst van de Koninklijke familie, wil niet verkommeren in een voor hen wezensvreemde functie en vraagt om een op de mens aangepaste oplos sing. De DKDB. onderdeel van het Korps Landelijke Politiedien sten, is bezig zich op zijn ta ken te bezinnen. De bewaking van de koninklijke familie le vert de dienst om verschillen de redenen minder werk op, terwijl op andere terreinen juist een groter beroep op de dienst wordt gedaan. De divi sie wil om het professionele en energieke karakter van de dienst te onderstrepen men sen niet langer dan zes jaar in functie houden. De oudere be veiligers zijn destijds voor on bepaalde tijd in dienst geno men. Volgens een woordvoerder van de politiebond ACP doen de plannen zeer bij deze werk nemers, maar wordt achter de schermen gewerkt aan een aanvaardbare oplossing De bond denkt daarbij aan de op richting van een apart advies bureau, waarin de kennis van de oudere garde wordt aange wend voor intern en extern gebruik. Daarnaast is het voorstelbaar dat sommige ou dere veiligheidsfunctionaris sen kunnen worden belast met werkzaamheden op het koninklijk huis die geen grote fysieke inzetbaarheid verei sen. Dit laatste voorstel zou ook bij de koninklijke familie zelf ui goede aarde kunnen vallen, omdat daarmee de privacy beter gediend kan zijn. De dienst heeft overigens tot 1999 de tijd om de nieuwe plannen uit te voeren. maakt de overige winnaars voor het eerst verspreid over het festi val bekend. De prijzenregen op de slotavond behoort daarmee tot het verleden. De jury voor de zestiende aflevering bestaat uit Ronnie Gerschtanowitz, Maria Peters. Frank Bak, Cas Enklaar. Frouke Fokkema. Krijn Meer burg en Loes Wouterson. De Gouden Kalf Vakprijs gaat dit jaar naar componisten van filmmuziek. Nederlandse film makers hebben op een vragen formulier aangegeven hun win naar aangegeven. De genomi neerden zijn Theo Nijland. Hen- ny Vrienten en Vincent van War merdam. De winnaar krijgt de onderscheiding op 27 september tijdens een Gouden Kalf Diner overhandigd. Centrale gast tijdens het festival is Jan de Hartog. De schrijver woont sinds een aantal jaren in de VS. Hij is bekend van de ro man Hollands Glorie, die de AVRO in 1977 als televisieserie uitzond. Studio Nieuwe Gron den, een Amsterdamse produ cent van veelal startende filmers, staat ook centraal. Het bedrijf produceerde films als Belle van Zuylen (Digna Sinke) en Hartverscheurend (Mijke de Jong en Jan Eilander). Studio Nieuwe Gronden produceert ook de openingsfilm De nieuwe moeder en De Kersenpluk van Arno Kranenborg. Ook die film gaat tijdens het festival in pre mière. Het Nederlands Film Festival kent op de begroting van 2.1 mil joen gulden een tekort van 150.000 gulden dat echter geen gevolgen heeft voor inhoud van het programma. Het opstappen van twee grote sponsors baarde Van Heijnmgen enige tijd zor gen. Een aantal nieuwe geld schieters bracht redding. Dienstenbond FNV eens met fusieplannen WOERDEN (ANP) - De bonds raad van de FNV Dienstenbond is dinsdag akkoord gegaan met de plannen om te fuseren met de industriebond, de voedings bond en de vervoersbond. De bondsraadsleden gingen pas akkoord nadat vele vragen wa ren beantwoord. Zo wilden ze van het bestuur horen waarom de Bouw- en Houtbond FNV niet aan de fusie mag meedoen. Ook maakten ze zich zorgen over FNV Kiem. het samenwerkings verband tussen delen van de dienstenbond, de kunstenbond en de grafische bond Deze sa menwerking loopt volgens het bestuur geen gevaar Verder val len er geen gedwongen ontsla gen onder het personeel van de bond. H.C. ten Berge. DEN HAAG (ANP) - De schrijver H. C. ten Berge krijgt dit jaar de Constan- tijn Huygens-prijs. Hij krijgt deze vooraanstaande onderscheiding van 10.000 gulden voor zijn hele werk. Dit heeft de Jan Canipert- stichting gisteren bekend gemaakt. H.C. ten Berge (57) debuteer de in 1964 met de gedichten bundel Poolsneeuw, waar voor hij de kleine poëzie prijs van Amsterdam kreeg. Zijn eerste proza-werk kwam uit in 1969: Canaletto en andere verhalen. De personages in zijn werk zijn veelal fictieve reizigers in ontvolkte landschappen of grensgebieden die vooort- durend op weg zijn naar een onbekend en onbereikbaar doel. Zijn werk kenmerkt zich onder meer door zijn grote belangstelling voor na tuurvolken. waarvan hij my then en sagen verzamelde in drie boeken. Ten Berge richtte in 1967 het avantgardistische tijd schrift Raster op. dat in 1973 ophield te verschijnen maar in 1977 met een uitgebrei dere redactie, onder wie Ten Berge, terugkwam. Hij won in 1987 de Multatuli-prijs 10.000 gulden) van het Am sterdamse Fonds voor de Kunst. Enkele jaren geleden behoorde hij tot de genomi neerden voor de AKO-litera- tuurprijs. De Jan Campert-stichting kende ook vier prijzen van elk 5000 gulden toe De Jan Campert-prijs gaat naar Huub Beurkens voor zijn ge dichtenbundel Iets zo een voudigs. De F. Bordewijk- prijs (eveneens 5000 gulden) is voor Wessel te Gussinklo voor zijn roman De Op dracht. Piet Meeuse is onderschei den met de J. Greshoff-prijs voor zijn essaybundel Door kijkjes. Tine van Buul krijgt de G.H. 's-Gravenzande- prijs voor haar stimulerende rol in de kinder- en jeugdlite ratuur. De Jan Campert-stichting reikt de prijzen uit op 13 de cember in Pulchri Studio in Den Haag. De jury bestond dit jaar uit Harry Bekkering. Hugo Brems. Han Foppe. Aukje Holtrop. Arton Korte- weg. Janet Luis. Leonore van Prooijen. Nicolette Sma- bers en Ad Zuiderent. Failliete slager laat vlees rotten AMSTERDAM (ANPi - Een ..niet te beschrijven" stank bege leidde maandagavond politie en GG&GD bij het ontruimen van een verlaten slagerij in de Amsterdamse Albert Cuyp- straat. In de zaak waren zo'n 2000 kilo rund- en varkensvlees, worsten en vleeswaren aanwezig. De voorraad verkeerde in verregaande staat van ontbinding. De slagerij is half maart failliet verklaard. De eigenaar heeft zich sindsdien niet meer laten zien. Inmiddels was de stroom voorziening afgesloten waardoor de koeling niet meer werkte en het vlees versneld het rottingsproces kon voortzetten De politie greep in na klachten over de stank. De vleesresten zijn overgedragen aan een destructiebedrijf Prinses Margriet naar Amman DEN HAAG (ANP) - Prinses Margriet zal komend weekeinde als voorzitter van de Standing Commission van het Internatio nale Rode Kruis een bezoek brengen aan Jordanië. Zij zal de 26e Arabische IRK-conferentie bijwonen die van 14 tot 16 sep tember in Amman plaatsvindt. De Standing Commission is het negen leden tellende hoogste bestuursorgaan van het IRK, Verder zal de prinses in Jordanië een van de projecten bezoe ken van de Jordaanse Halve Maan. dat door het Nederlandse Rode Kruis wordt ondersteund. Meisje (13) komt om op overweg DUIVEN (ANP) - Een 13-jarig meisje uit Duiven is gisteroch tend om het leven gekomen toen zij met haar fiets op een over weg door een aanstormende trein werd gegrepen. Het ongeval gebeurde op de overweg Droostraat vlak naast het NS-station Duiven. Het kind stond samen met een groep medescholieren te wach ten voor de met halve spoorbomen bewaakte overweg. Toen de trein was gepasseerd is het meisje ondanks waarschuwingen om de slagboom heen gefietst, de rode lichten en geluidssigna len negerend. Daarop werd zij door een tweede trein uit de an dere richting gegrepen. Door het ongeval was het treinverkeer tussen 8.45 en 9 45 uur tussen Arnhem en Zevenaar volledig gestremd. Vrouw zit klem in opklapbed VLAARDINGEN (GPD) - Een 50-jarige vrouw uit Vlaardingen is gistermorgen vroeg door de politie uit een benarde positie bevrijd. De vrouw sliep op een inklapbaar bed, dat vermoede lijk tijdens het slapen in elkaar klapte. De vrouw kwam daar door met haar hoofd vast te zitten tussen het achter- en zij schot van de bed-ombouw. Uit eigen beweging lukte het niet om los te komen. Doordat ze begon te schreeuwen alarmeerden buren de politie en kon ze worden bevrijd. De vrouw is met enkele verwondingen aan het hoofd en gezicht overgebracht naar het ziekenhuis. Agent komt om bij reddingsactie DEN HAAG (ANP) - De 27-jarige hoofdagent H. Izci van de Haagse politie is afgelopen weekeinde in Turkije overleden toen hij tijdens een storm een man van de verdrinkingsdood probeerde te redden. Even daarvoor had de politieman een kind uit het water bij de Turkse badplaats Antalya gered. Toen hij opnieuw het kolken de water indook om een andere badgast te hulp te schieten, kwam hij zeifin de problemen en verdronk. Het stoffelijk over schot van zowel de Hagenaar als de drenkeling werd later te ruggevonden. De hoofdagent zal in Turkije worden begraven. AMSTERDAM (ANP) - Ruim 70 proeent van jonge kankerpa tiënten heeft jaren nadat zij ge nezen zijn verklaard, last van ernstige klachten veroorzaakt door bestraling, chemotherapie en chirurgische ingreep. Zij kampen met onvruchtbaarheid, groeiproblemen, blijvende kaalheid, frigiditeit en leer- en concentratieproblemen. Dit blijkt uit een onderzoek on der 125 kinderen door de kinde roncoloog H. Behrendt en stu dent E. Stam. verbonden aan het Emma Kinderziekenhuis AMC in Amsterdam. De betrok ken kinderen waren minstens vijf jaar geleden genezen ver klaard. Sinds februari worden alle ex- patienten van het ziekenhuis voor controle opgeroepen. Niet omdat zij klachten hebben, maar wegens hun ziekteverle den. Het is de bedoeling voor taan alle voormalige kankerpa tiënten jaarlijks te controleren. Over de gevolgen van zware be handelingen op jonge leeftijd is nog weinig bekend. Kinderonco- logie (kankergeneeskunde) als specialisme bestaat nog maar twintig jaar Uit een studie van onderzoeker N. Langeveld van het AMC blijkt dat 11 procent van de patiënten later in ernstige psyschische problemen raakt. Ook hebben veel jongeren jaren na hun be handeling last van maatschap pelijke problemen. Ze hebben moeite een baan te vinden, wor den geweigerd door verzeke raars of hebben hun opleiding voortijdig moeten beeindigen Door de behandeling is het uiter lijk van sommige ex-patiënten veranderd en is hun intelligen tieniveau gedaald. Jaarlijks krijgen ongeveer vier honderd kinderen een kwaad aardige vorm van kanker Vroe ger had kanker een fataal ver loop. Door de verbeterde behan delmethoden is 70 procent vijl jaar na vaststelling van de ziekte nog in leven. De kwaliteit van het leven wordt dan ook steeds belangrijker DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer reageert verdeeld op het voorstel van minister Melkert (Sociale Zaken) voor een zoge noemde vrijstellingsregeling in de bijstand. Melkert wil dat alleenstaande ouders met jonge kinderen en oudere werklozen maximaal 275 gulden mogen bijverdienen zon der dat er gekort wordt op hun bijstandsuitkering. De WD wijst dit voorstel af, maar PvdA. CDA en D66 vinden het niet ver genoeg gaan. Dit blijkt uit de schriftelijke reactie van de Ka mer op de beoogde wetswijzi ging. Sinds 1 januari is er een nieuwe bijstandswet van kracht waarin geen centrale vrijlatingsregeling meer voorkomt en de verant woordelijkheid bij de gemeen ten wordt gelegd. Melkert wil toch weer met een centrale regeling om de groepen die het het moeilijkst hebben een steuntje in de rug te geven. Volgens de VVD is het evenewei niet verstandig zo snel al weer met wijzigingen te komen. Zij willen dat daarmee wordt ge wacht tot de evaluatie van de nieuwe wet. PvdA. D66 en CDA willen de regeling uitbreiden met bijvoorbeeld langdurig werklozen, gehandicapten. 50- plussers en weduwen met een klein pensioentje. Een tweede voorstel van Mel kert betreft de bijzondere bij stand. Nu moeten gemeenten dat van geval tot geval beoorde len. Melkert wil gemeenten de mogelijkheid geven meer reke ning te houden met het feit dat veel minima in dezelfde situatie zitten (bijvoorbeeld extra stook kosten door koude winter) Ook hier kan de bewindsman reke nen op de steun van PvdA. CDA en D66 en verzet van de VVD Dezelfde situatie doet zich voor bij het voorstel om noodzakelij ke voorzieningen die niet meer worden vergoed, alsnog via de bijzondere bijstand te compen seren. Arrestaties in verband met grote fraude DEN BOSCH (ANP) - De politie heeft drie mannen aangehou den die in heel Nederland tien tallen bedrijven voor meerdere miljoenen guldens hebben op gelicht. De verdachten zijn af komstig uit Den Bosch, Papen- drecht en Rosmalen en zijn res pectievelijk 47. 42 en 43 jaar. De drie verdachten maakten ge bruik van besloten vennoot schappen die soms slechts korte tijd bestonden. Ze mannen kochten goederen, zoals compu ters. airconditioners en kantoor meubilair, zonder te betalen. Ook werden veertien auto's ge- leased. Tijdens huiszoekingen op ver schillende plaatsen vond de po litie een klein deel van de buit te rug Daaronder waren vier au to's. De rest is spoorloos. Het on derzoek in deze zaak startte in mei nadat enkele bedrijven aan gifte hadden gedaan. Zmdweg 2QA, Zonnemaire T l. 0111-4Q1318. Vrijdag koopavond, inaandag gesloten. Rnsme parkeergelegenheid. Gun jezelf dal 'honde- mandgevoel'. Hei gevoel van ihuis zijn, geborgenheid en bovenal zorgeloosheid. Bijvoorbeeld op deze zalig zitiende bank uil de inspirerende Paauive- colleciie. Verkrijgbaar in diverse malen, gestoffeerd mei losse hoezen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5