NS weet van prins geen kwaad COC wil na halve eeuw bestaan 'ANWB voor homo's' worden PZC Dansen in de nachttrein Dreigend ontslag Goud-conflict IMF nadert ontknoping opinie woensdag 11 september 1996 Echte problemen rond grondverwerving Betuwelijn komen nog Procedure onteigening Tiener zet Engeland aan het denken over een stevig pak slaag door Arian Kuil De Nederlandse Spoorwegen zijn hoogst verbaasd over de reprimande die zij van de staatsraad mr. J. de Vries heb ben gekregen over de agressieve wijze waarop wordt geprobeerd grond voor de Betuwelijn aan te kopen. „Wij weten van niets. Er is alleen tijdens een zitting en kele weken geleden een keer iets gezegd door tegenstanders van de Betuwelijn. En volgens ons kun je daarop niet zulke harde uitspraken baseren", aldus woordvoerster I. de Zaaijer van de NS. Bij verschillende ge meenten langs de Betuwelijn roept de kritiek van de staats raad wel herkenning op. Vooral dit voorjaar kwamen regelma tig klachten binnen over het op treden van de NS-taxateurs. Voor de verwerving van de be nodigde grond voor de Betuwe lijn moet NS met zo'n 1500 eige naren om de tafel. Daarbij gaat het soms om slechts enkele tien tallen vierkante meters en in an dere gevallen om vele hectaren. Bij verschillende delen van het tracé is nog onduidelijk welke meters de NS precies nodig heeft, omdat vermoedelijk nog tracé-aanpassingen nodig zijn. Toch hebben de meeste van de 1500 eigenaren van de grond waarover het voorlopige tracé is gepland, al een uitgebreid schrijven van de Spoorwegen ontvangen waarin de hele pro cedure wordt uitgelegd. Inclu sief de dreiging van onteigening 1. Administratieve procedure 2. De Kroon stelt vast dat ver werving van algemeen belang is (koninklijke goedkeuring). 3. NS stapt met deze koninklijke goedkeuring naar de onteige- ningsrechter Deze toetst of er voldoende onderhandeld is tus sen de partijen en of alle plano logische procedures zijn doorlo pen. 4. Pas als planologische proce dures zijn afgerond (dus ook Tracébesluit en bestemmings planwijzigingen), kan vervol gens tot onteigening worden overgegaan. Rechter dwingt ei genaar tot verkoop aan NS te gen vastgesteld bedrag. als men niet tot overeenstem ming over de aankoop kan ko men. Een brief waar volgens de NS niets mee aan de hand is. „Dat is geen dreigbrief. Je moet mensen gewoon op tijd informe ren over hoe de procedures in zijn werk gaan", aldus De Zaaij er. Inventarisatie Bij menig geadresseerde is het schrijven in het verkeerde keel gat geschoten. „Mensen voelen zich daardoor toch geïntimi deerd", meent H. Erinkveld van de land- en tuinbouworganisa tie LTO. „Bovendien staat in die brief dat men de grond in ge bruik mag houden tot 1 januari 1998. Men doet het voorkomen alsof de grond heel snel nodig is, alsof het al van de Spooiwegen is. En dan die onteigening, dat is een loos dreigement zo lang al les planologisch niet vaststaat. Dat weten wij, maar dat weten die mensen niet". Erinkveld begeleidt tientallen grondeigenaren in het onder handelingsproces met de NS. Hij beaamt dat er formeel niet zo veel aan de hand is als uit de strenge woorden van de staats raad (lid van de Raad van State) zou kunnen worden opgemaakt. De NS heeft volgens hem boven dien nog maar bar weinig zaken gedaan. Alleen grondeigenaren die zelf hebben gereageerd heb ben met de NS-onderhande- laars te maken gehad, maar dat zijn er volgens hem slechts en kelen. In de meeste gevallen is de NS niet verder gegaan dan een grove inventarisatie. Grondboringen Het is volgens Erinkveld vooral de sfeer die de NS oproept met de wijze waarop ze met de voor bereidingen voor de aanleg van de goederenspoorlijn omgaat. Zo moet de NS telkens toestem ming vragen aan de grondeige naar als zij grondboringen wil uitvoeren. Ook deze verzoeken zijn volgens Erinkveld in een aantal gevallen gepaard gegaan met dreigingen. Bij de gemeen ten Zevenaar en Valburg zijn bovendien klachten binnenge komen over aanvragen voor bo ringen op plaatsen waar de Be tuwelijn helemaal niet komt te lopen en in andere gevallen over boringen op plaatsen waar geen toestemming voor gegeven is. „Men loopt gewoon met ver keerde kaarten rond", aldus ambtenaar R. Ewals, die in Ze venaar een dagtaak heeft aan alle gedoe rond de Betuwelijn. De wijze waarop de eerste con crete stappen tot uitvoering van de goederenspoorlijn zijn verlo pen, beloven in de ogen van de meeste betrokkenen niet veel goeds voor de toekomst. Zij zien in de reprimande van de staats- door Hans van Soest De nachttrein is jarig. En bij een verjaardag hoort een feestje, zo dacht de NS. Al tien jaar lang kunnen nachtbrakers tussen een en zes uur 's nachts nog reizen van en naar de grote stations in de Randstad. Zij worden in september iedere zaterdagnacht vervoerd in een speciale jubileumtrein, die is uitgebreid met een dans- en barrijtuig. Het initiatief blijkt de eerste nacht al een succes. Voor het eerst in het tienjarig bestaan van het nachtnet vinden de passagiers het niet erg dat de trein vertraagd is. In de dans- wagon speelt een bandje rock muziek voor de reizigers die niet willen slapen. In de tot huiskamer omgebouwde res tauratiewagon wordt aan de bar nog een afzakkertje ge dronken. Wanneer ze een kwartier te laat het eindstation bereiken, verlaten ze met tegenzin de dansvloer en de restauratie wagon. Eén troost, de hotdogs en het bier waren halverwege de rit toch al uitverkocht. Het enthousiasme van de feestgangers werkt aansteke lijk. In de eerste-klascoupés zit een ouder echtpaar in het donker. Een waxinelichtje zorgt voor een beetje zicht. „Wat een romantisch idee van de NS", zegt de vrouw. „Zo leuk, zo leuk." Dat de kaarsjes een noodgreep zijn van de con ducteur omdat de stroom is Huiskamersfeertje in de feestelijke nachttrein. uitgevallen, mag de pret niet drukken. „Op het nachtnet reist een heel ander soort men sen dan op het reguliere spoor wegnet", zegt conducteur Leo Verhoef, die al tien jaar op de nachttrein rijdt. „De mensen zijn gemoedelijker. Hoewel er vaak dronken mensen meerij den, zijn er zelden problemen. Tien jaar geleden was dat nog anders. Oorspronkelijk opge zet als vervoermogelijkheid voor passagiers van en naar Schiphol, groeide de nacht trein al snel uit tot uitgaanst- rein. De agressie tegen de con ducteurs deed het project na foto Phil Nijhuis/GPD enkele maanden al bijna sneu velen. De Nederlandse Spoor wegen hebben het beleid ech ter veranderd. Niemand komt ongecontroleerd de trein in en conducteurs werken niet meer alleen. „Met passagiers die met de laatste reguliere trein rei zen, hebben we veel meer pro blemen", vertelt Verhoef. Het nachttreinnet vervoert ie dere week 9.400 mensen. De helft hiervan reist op donder dag-, vrijdag- en zaterdag nacht. Bijna de helft van de passagiers is student. In de zo mermaanden doet de trein bo vendien dienst als hotel voor interrailers. Slapen in de heen en weer pendelende nachttrein is voor hen goedkoper dan een jeugdherberg. Lichtsnoeren Studenten van de Haagse Aca demie voor Beeldende Kunst hebben het feest-treinstel ont worpen. Het dansrijtuig is zo wel van binnen als van buiten voorzien van futuristisch aan doende lichtsnoeren. Of het project na september ook wordt doorgezet, is nog maar zeer de vraag. „Dit kost ons minimaal een ton", zegt Piet Schouwerwou, routeman- ger bij NS. „En dat terwijl het project flink gesponsord is door bedrijven. Maar moge lijkheden zijn er zeker. Het pu bliek reageert enthousiast. Markt is er, maar er zou een particuliere uitbater op in moeten springen." De jubile umtrein rijdt nog op de zater dagen 15, 22 en 29 september. Vertrek 01.09 uur vanaf station Utrecht en 03.02 van station Rotterdam CS. Daarnaast rij den nog zeven reguliere nacht treinen over het traject. Een kaartje voor de treinen is niet duurder dan een gewoon ver voersbewijs. van onze correspondent in Londen, Hans Geleijnse Een twaalfjarige jongen heeft in Engeland een national debat op gang ge bracht over de vraag of ou ders hun kinderen een pak slaag mogen geven. De rege ring vindt van wel en omdat de jongen naar het Europese Hof voor Rechten van de Mens is gestapt dreigt zijn zaak ook munitie te leveren voor de slepende oorlog tus sen voor- en tegenstanders van Europese eenwording. De jongen, wiens naam niet bekend is gemaakt, probeer de vergeefs bij de Engelse rechter verhaal te halen op zijn stiefvader. Die zou hem zo hebben afgeranseld dat opname in een ziekenhuis nodig was. De jongen en zijn natuurlijke vader besloten na de Britse uitspraak naar het Europese Hof in Straatsburg te stap pen. Eigen zaak Anders dan in Oostenrijk en de Scandinavische landen is het in Engeland ouders niet bij wet verboden hun kinde ren een pak slaag te geven. Volgens de actiegroep 'Zorg voor Familie en Jeugd' moet dat ook zo blijven, omdat de staat zich niet met privé-aangelegenheden van het gezin mag bemoeien. Maar kinderbeschermers vinden dat het pak slaag vaak neerkomt op regelrech te mishandeling en roepen de regering op lijfstraffen on wettig te maken. Conventie Volgens de advocaten van de jongen zijn lijfstraffen een aantasting van de mede door Engeland ondertekende Eu ropese Conventie van de Rechten van de Mens. Daarin wordt onder meer ge steld dat 'onmenselijke en vernederende' straffen on wettig zijn. De advocaten kunnen daarbij wijzen op landen als Duitsland. Italië, Zwitserland en zelfs Schot land. waar wordt gewerkt aan wetgeving die mishan deling - inclusief lijfstraffen voor kinderen - binnen de fa milie strafbaar maakt. Familiewet Volgens de opvatting van de Engelse regering echter is 'redelijke bestraffing' van kinderen door hun ouders toegestaan en zou er geen en kele grond zijn de uit 1860 stammende familiewet op dit punt te wijzigen. Engeland is daarvoor al eer der bekritiseerd door de VN- commissie voor de Rechten van het Kind. Aanpassing Als het Europese Hof voor de Mensenrechten een voor de jongen positieve uitspraak doet, zal Engeland zijn wet geving moeten aanpassen. Premier Major zei maandag echter daar niets voor te voe len. „Een pak slaag moet een zaak van de ouders blijven", verklaarde hij. Een woordvoerder van het ministerie van Volksgezond heid opperde dat de wet zo kan worden aangepast dat nauwkeurig de grenzen wor den aangegeven waarbinnen een pak slaag is toegestaan. De 34-jarige moeder van de jongen zei gisteren totaal verbijsterd te zijn dat nu zelfs Europese rechters zich met de zaak gaan bemoeien. Volgens haar is haar zoon soms totaal buiten zinnen en vanaf zijn tweede jaar een agressief en onhandelbaar kind. Inmenging Engeland is bij totaal andere zaken al een aantal malen in het ongelijk gesteld door het Europese Hof van justitie. Dit tot grote woede van de Euro-sceptici die dit be schouwen als aantasting van de Engelse soevereiniteit zien en inmenging van 'bu reaucraten' van de Europese Unie in Engelse binnenland se aangelegenheden Dat het Europese Hof voor de Rechten van de Mens niets van doen heeft met de Euro pese Unie zal, als de jongen in het gelijk wordt gesteld, van weinig invloed zijn op de te genstanders van Europese integratie. door Yvonne Hof Eind dit jaar bestaat het COC een halve eeuw. De direc teur van de belangenvereniging voor homo's Laurette Spoel man, vindt discussie over de noodzaak van het voortbestaan eigenlijk overbodig. Niet heel Nederland is zo tolerant als Am sterdam. Spoelman heeft als een van de doelen voor de toekomst een professionelere organisatie voor ogen. „Een soort ANWB voor homo's, die producten en diensten aanbiedt." De directeur verwacht van de dertig over het land verspreide afdelingen met ongeveer twee duizend vrijwilligers, voortaan meer samenwerking en struc tuur. ..Mensen stellen tegen woordig andere eisen aan een maatschappelijke organisatie als het COC. Ze willen meer dan een blaadje in de bus." Zo moet er bijvoorbeeld meer lijn komen in de telefonische hulpverlening en de opzet van horecagelegen heden van COC's in het hele land, aldus Spoelman. De toekomstplannen van de oudste homovereniging ter we reld met bijna 10.000 leden, zor gen volgende week waarschijn lijk voor veel intern vuurwerk op het jubileumcongres. Strub belingen zijn het COC, de ge schiedenis overziend, echter met vreemd- De jarige organisatie heette tot 1948 de Shakespeareclub en was ontstaan uit de lezerskring van het tijdschrift Levensrecht. Het was de tijd dat homoseksue le mannen en vrouwen onder schuilnamen ruimten afhuur den om elkaar te ontmoeten Dat ging voorbij toen het COC in diverse steden een eigen on derkomen kreeg. De belangenorganisatie streed in de loop der jaren tegen zaken als de opvatting dat homosek sualiteit een ziekte is, de anti-homo kruistocht van de Amerikaanse Anita Bryant, verzette zich tegen discrimina tie en pleitte voor gelijke behan deling. In de jaren zeventig ontstond een breuk tussen de mannen en vrouwen bij het COC, die in het volgende decennium weer enigszins werd gelijmd. Uit de oprichting en opstelling van bladen als de GAY Krant en Ho mologie wordt in de jaren tach tig duidelijk dat niet alle homo's zich willen identificeren met het COC. Inmiddels is homoseksua liteit dan een verschijnsel dat in Nederland redelijk lijkt geac- cepteerd. Een van de hoogte punten uit de historie van het COC was in 1994 de komst van de Wet Gelijke Behandeling. Huwelijk Nu en in de toekomst, zal het COC op politiek vlak pleiten voor openstelling van het huwe lijk voor homo's. „In Nederland is veel behoefte om te trouwen. Homo's zijn wat dat betreft niet anders dan anderen", stelt Spoelman. Bovendien zijn nu zaken als erfrecht en ouder schap niet geregeld voor homo paren. Het argument van tegen standers dat een homohuwelijk moeilijkheden met het buiten land zou opleveren, verwijst ze naar de prullenbak „Nederland durft ook een afwijkend drugs beleid te voeren, waarom zou dit dan niet kunnen?" Dat het met de acceptatie van homo's inmiddels wel goed zit in Nederland, bestrijdt Spoelman. „Het lijkt alsof het goed gaat. Als twee mannen elkaar op de Dam zoenen, zal dat wel kun nen, maar zodra ze dat in Olden- zaal op straat doe, is het de vraag of ze er heelhuids vanaf komen. Zolang kinderen nog niet aan hun ouders durven ver tellen dat ze homo zijn, zolang er voor oudere homo's geen plek is in een verzorgingstehuis, is er werk voor het COC." De vereniging biedt opvang voor mensen die moeite hebben met hun homoseksualiteit, in formatie, gespreksgroepen, een ontmoetingsplaats op veel plek ken in hel land. Degenen die zeggen dat het COC overbodig is, zijn volgens de vereniging meestal mensen die sociaal-economisch onafhan kelijk zijn. „Niet elke homo is zoals Paul de Leeuw, die met zijn manier van doen veel voor elkaar krijgt", stelt Spoelman. Aan de andere kant roepen uit bundige uitingen van het homo- dom, zoals het groeiend aantal feesten en parades, en bijvoor beeld de Gay Games in 1998 in Amsterdam, ook weer discussie op. „Ach, niemand stelt toch ook ooit de noodzaak van het bloemencorso ter discussie," meent Spoelman. „Dat is ook alleen maar voor mensen die van bloemen houden. Voor ons is het van groot belang dat ho moseksualiteit zichtbaar is." Het COC is dat de laatste maan den van dit jaar in ieder geval. Hoogtepunt van de viering van het gouden jubileum is een gala avond op 7 december in Carré, gepresenteerd door Paul de Leeuw. Op dezelfde dag is er een Europese conferentie over de opname van een anti-discrimi natiebeginsel in het Europees Handvest. Daarnaast biedt de jubileumviering een open dag van alle COC-afdelingen op 28 september, een fotoboek en -tentoonstelling en een speciale uitgave van het ledenblad XL. ANP raad vooral een goedbedoelde waarschuwing. De echte onder handelingen moeten nog begin nen, waarbij ongetwijfeld harde noten gekraakt zullen moeten worden. Dan moeten ook de grote bedrij ven worden uitgekocht en ko men de schadeloosstellingen aan de orde. Erinkveld en ook andere professionele begelei ders van verkopers, kunnen zich daarbij niet geheel aan de in druk onttrekken dat het rijk en de NS nauwelijks in de gaten hebben gehad met wat voor operatie ze aan de gang moes ten. Over wat dat belooft voor de toekomst wenst niemand zich vooralsnog uit te laten Bij de medewerkers van één van de grote bedrij ven in deze provincie slaat wederom de schrik om het hart. Enkele maanden geleden moest De Schelde in Vlissingen een fors aantal werknemers ont slaan. Hoechst Holland NV kondigde maandag een ver gelijkbaar drama aan. De parallel tussen de voormalige scheepswerf en het chemieconcern gaat echter verder dan een noodzakelijke personele inkrimping. Beide ondernemingen hebben last van de veranderende markt voor hun producten. De Schelde zag de scheeps- en ketelbouw steeds verder afkalven. Hoechst heeft te maken met forse concurrentie. Ongetwijfeld hebben de topmensen van Hoechst de reorganisaties bij De Schel de met meer dan gebruikelijke belangstelling gevolgd. De leiding van De Schelde huurde het organisatie- en adviesbureau McKinsey in. Uit de rapportage van de adviseurs bleek dat de grootste werkgever in Vlissingen een aantal activiteiten moest herstructureren en perso neel vaarwel diende te zeggen. Hoechst heeft laten weten ook van de diensten van McKinsey gebruik te gaan maken. De uitkomst ligt voor de hand. De organisatiedeskundigen worden niet I ingehuurd om hier of daar een bureau te verzetten. Een groot aantal mensen zal op straat komen te staan. Geen rooskleurig vooruitzicht. Vooral omdat de arbeids markt toch al niet ruim is. Vast werk is steeds moeilijker te vinden. Het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorzieningen (RBA) Zeeland kwam toevallig deze week met een rapport over de arbeidsmarkt in Zeeland. Daarin werd gecon- i stateerd dat steeds meer werkgevers gebruik maken van uitzendkrachten. De strenge regelgeving omtrent het ontslagrecht en de grotere financiële risico's als ge volg van Ziektewet en WAO leiden tot meer gebruik van uitzendkrachten. De Schelde laat zien dat in piektijden uitzendkrachten een goede uitkomst bieden. Maar voor de werknemers is dat een bittere pil. In de plannen van het Kabinet wordt rekening gehou- I den met deze ontwikkeling op de arbeidsmarkt. Voor Prinsjesdag ligt er een aantal voorstellen klaar om de werkgelegenheid te vergroten. De sociale premies zul- len bijvoorbeeld worden verlaagd. De werknemers van Hoechst zal dit niet direct soelaas I bieden. Voor de mensen, die ontslag boven het hoofd hangt, kan alleen maar worden gehoopt dat het Kabi net er inderdaad in slaagt arbeid goedkoper te maken. Vrijdag valt vermoedelijk de beslissing over het omstre den plan voor verkoop van een deel van de goudvoorraad van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) om met de op brengst de armste landen te hel pen. De vraag is of Duitsland op een vergadering van het dage lijks bestuur voldoende steun krijgt om het plan te blokkeren. Dat zal vermoedelijk niet luk ken. Het IMF wil 5 procent van zijn goudvoorraad verkopen. Het is de bedoeling de opbrengst daar van, omstreeks 2 miljard dollar, te beleggen en het rendement te gebruiken voor verlichting van de schulden van acht tot twintig arme landen aan IMF en We reldbank. De bank zou aan schuldverlich ting moeten bijdragen uit haar winst en reserves. De rijke lan den dienen dan het maximum voor kwijtschelding van hun vorderingen te verhogen van 67 procent naar 80 of 90 procent. Het plan is al bijna een jaar in discussie. Duitsland heeft zich steeds krachtig verzet. De Duit sers zien goudverkoop als ver kwanseling van het tafelzilver van het IMF en vrezen aantas ting van de solide status van het fonds. Duitsland is ook bang voor een precedentwerking. Als het IMF goud gaat verkopen, zou er meer druk kunnen ontstaan op de Bundesbank om haar eigen voorraad aan te spreken voor binnenlandse finan-ciële be hoeften. Steun Nederland, op monetair terrein doorgaans een trouw volgeling van de Duitsers, wil wel mee werken aan goudverkoop. Duitsland kan alleen steun ver- I wachten van Zwitserland, Oos tenrijk, Italië en Finland. Maar het is de vraag of dat voldoende is. Doorslaggevend zal vermoe delijk de stem van de groep Scandinavische landen zijn. Het Nederlandse bestuurslid De Beaufort Wijnholds verwacht niet dat Finland de andere Scandinavische landen mee- krijgt. „Ik denkt dat het plan het haalt, maar het zal nog wel moeilijk worden." ANP COC-directeur Laurette Spoelman: ze willen meer dan een blaadje in de bus. foto Raymond Rutting/ANP Directie: K Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: A. L Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgseweg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel (0118)484000 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg Tel. (0118) 681000. Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes Tel (0113)273000. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel (0115)694457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12, Tel (0114)314058 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel (0115)568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Openingstijd Zierikzee 8.30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8 00 tot 10 30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Tel (0118)484000, Redactiefax (0118)470102 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19 00 uur in het weekeinde verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag- op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: ti|dens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22 00 uur Tel (0118)484000 Fax (0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwarlaal 91.00. franco per post 119.00; per maand 33.00; per jaar ƒ350,00; franco per post 460,00: bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,60, zaterdag 2,50 p st (alle bedragen inclusief 6 pet btw) Postrek nr 3754316 tnv PZC ab rek Vlissingen Advertentietarieven: 176 cent per mm, minimumprijs per advertentie 26.40. ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas Telefonisch spreekuurmaandag t/m vrijdag 9.30-12.00 uur. Tel (0118)484401. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 2