Meer minicampings aanbevolen wS »eSe PZC bij boer Zorgkantoor Zierikzee in wording Inrichting Amicitia kan beginnen Vogelwacht ongerust over kamperen Plan 'middeleeuwse' appartementen na kritiek aangepast Commissie steunt plan voor uitbreiding ondernemers Burgh Stadhuis Zierikzee toneel driedaagse Afrika-manifestatie RBOI: grens op Schouwen-Duiveland ligt bij honderdvijftig Brede kritiek op plan laf zeeland woensdag 11 september 1996 s 18 van onze verslaggeefster BURGHH AAMSTEDE - Het aantal minicampings op Schou wen-Duiveland kan met vijftig procent worden uitgebreid van ruim honderd tot honderdvijf tig. Ten noorden van de De- lingsdijk mogen zich in totaal maximaal zeventig kleine kam- peerbedrijven vestigen. Dat be tekent dat er ongeveer tien bij mogen komen. Ten zuiden van deze scheiding wordt een grens gesteld van tachtig minicam pings, een uitbreiding van veer tig. Dat staat in het rapport van het RBOI naar zonering en quo tering van het kleinschalig kamperen, dat in opdracht van de zes Schouwse gemeenten is samengesteld. In het rapport wordt een voor keur uitgesproken voor de los- Agressieve automobilist rijdt in op man van onze verslaggever VOGELWAARDE - Een 29-ja- rige man uit Hengstdijk kwam er dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee met een pijnlij ke hand vanaf toen een onbe kende automobilist op hem in reed op Rapenburg in Vogel waarde. De man uit Hengstdijk, die net had getelefoneerd in een cel, kon voorkomen dat hij werd overreden door net op tijd opzij te springen. Volgens de beschrijving van de belaagde was de pleger van de mislukte aanslag een ongeveer 35-jarige forse man met donker bruin haar in een grijze Mazda 323. De Mazdarijder reed even voor de poging tot aanrijding vlak achter de man uit Hengst dijk. Vanaf Stoppeldijkveer tot op Rapenburg 'kleefde' hij aan de auto van de man uit Hengst dijk. Die deed echter net of hij het niet merkte en reageerde ook niet op lichtsignalen en arm gebaren. Nadat de man uit Hengstdijk had getelefoneerd zag hij de Mazda met gierende banden op zich af komen. Na de mislukte poging tot het overrijden van de man uit Hengstdijk ging de on bekende automobilist er snel vandoor. De politie verzoekt ge tuigen zich te melden bij het po litiebureau in Hulst. van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Onder druk van omwonenden heeft ondernemer M. Blom van cam ping Duinrand in Burgh-Haam- stede zijn plannen voor de bouw van een 'middeleeuws' apparte mentencomplex aan de Hoge- weg aangepast. Zo is de inrit verplaatst, worden de ramen el ders aangebracht om de privacy Politiecontrole op rijden mest MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft dinsdag op het platteland van Walcheren een grootscheepse controle gehou den op het uitrijden van mest door boeren. Bij de politie be staat de indruk dat de boeren zich goed houden aan de wet. Omdat de meeste gewassen van het veld zijn, wordt op dit mo ment veel mest uitgereden. Bij de politie bestaat de indruk dat mest vaak emissie-arm wordt gebruikt, dat wil zeggen direct ondergewerkt of geïnjecteerd. Er werd één boer bekeurd, om dat hij de mest op zijn bouwland niet correct had uitgereden. De politie is van plan de komen de tijd meer van dergelijke grote controles te houden. Politie bekeurt 235 hardrijders MIDDELBURG - Bij snelheids controles op de Noordweg in Sint-Laurens en op de Gerbran- dystraat in Vlissingen heeft de politie dinsdagochtend 235 be keuringen uitgedeeld. Tussen 6.20 en 14.15 uur stond radarap- paratuur opgesteld in Sint-Lau- rens. In Vlissingen controleerde de politie tussen 6.55 en 14 uur op de Gerbrandystraat. Hoewel de politie snelheidscon troles op de Ritthemsestraat in Vlissingen had aangekondigd, overtraden tussen 10 en 14 uur toch nog 71 automobilisten de maximumsnelheid. Een be stuurder reed 122 kilometer per uur. Op de Ritthemsestraat geldt een maximumsnelheid van tachtig kilometer per uur. KAPELLE Modelbeurs - De Zeeuwse Trein Model Beurs houdt zater dag 21 september een ruilbeurs voor treinen en modelauto's in De Vroone in Kapelle. De beurs duurt van 10 tot 15.30 uur. koppeling van het kleinschalig kamperen van het agrarisch be drijf. Omdat de weerstand van Bruinisse en Duiveland hierte gen te groot is, konden de burge meesters en wethouders echter geen gezamenlijk standpunt in nemen. Daarom wordt geadvi seerd het vaststellen van het kleinschalig kampeerbeleid over te laten aan de nieuwe ge meente. Als enige gemeente heeft Wes- terschouwen al ja gezegd tegen het loslaten van de koppeling. De leden van PvdA, CDA en WD in de commissie ruimtelij ke ordening noemden het 'be treurenswaardig' dat de zes ge meenten hier geen overeenstem ming over konden bereiken. Zij drongen aan op een snelle be handeling in de nieuwe raad, zo dat er nog voor de start van het nieuwe kampeerseizoen duide lijk is. Stop „We hadden dit al lang moeten regelen", verzuchtte A. J. Pad mos (CDA). „Er zit al een paar jaar een stop op de nieuwe aan vragen. Het wordt tijd dat die er eens af gaat.'' Verschillende commissieleden benadrukten GOES Theatermiddag - De stich ting Vluchtelingen Werk Goes houdt woensdag 25 september een theatermiddag voor kinde ren van 4 tot 12 jaar. Er is een op treden van kindertheatergroep Benjamin uit Groningen. De voorstelling begint om 14.15 uur. Daarna is er volksdansen tot 16.30 uur. De middag wordt ge houden in gymnastieklokaal De Spinne in Goes-Noord. Postzegelveiling - Filate listenvereniging De Bevelanden houdt morgenavond (donder dag) een postzegelveiling in het Scaldis College in Goes-West. Naast leden zijn ook geïnteres seerden welkom. De veiling be gint om 20.30 uur. Kledingbeurs - in het buurthuis De Pit in Goes-Zuid wordt woensdag 18 september een winter-kinderkledingbeurs gehouden. Ook is er gelegenheid voor verkoop van speelgoed. Spullen worden ingenomen op dinsdag 17 september van 13 tot 14.30 uur. De verkoop vindt woensdag op dezelfde tijden plaats. van de buren te waarborgen en wordt het meertje achter het complex een groenstrook. De hoogte van de bebouwing, twee bouwlagen, blijft echter onver anderd. Blom wil begin volgend jaar beginnen met de bouw. Volgens Blom berusten de klachten over de hoogte van de appartementen op een 'misver stand'. „Het hoogteprobleem hebben we opgelost door de pri vacy van de mensen te waarbor gen", meent de campinghouder, die zegt dat de reacties op zijn plan zwaar hebben meegewogen bij de aanpassingen aan de bouwtekening. Volgens de om wonenden hebben B en W met de goedkeuring van het bouw plan in twee woonlagen 'volledig afstand genomen' van het door de gemeenteraad vastgestelde beleid ten aanzien van de hoogte van de bebouwing. Het bestem mingsplan uit 1992, dat de bouw van 69 zomerhuizen toestaat, stelt de maximale hoogte vast op drie meter. Verfrissend Blom wil een kleinschalig vakantiepark bouwen met ne gentien koopappartementen in de stijl van 'een middeleeuwse burcht'. Een 'verfrissend plan' noemt hij het zelf: „Er wordt heel veel van hetzelfde gebouwd. Dit biedt iets nieuws. Het park heeft een andere uitstraling en past heel goed in het landschap", ver telt hij. De huizen, gebouwd naar oud Schouws voorbeeld, worden omzoomd door een 'slot gracht' met een 'kasteelmuur'. In het midden komt een kloos tertuin. Het park wordt ge bouwd op krap één hectare grond. Het college van B en W van Wes- terschouwen heeft dinsdag be sloten de ondernemer een na dere toelichting te vragen op het aangepaste plan. van onze verslaggeefster ZIERIKZEE - Het kamperen bij de boer neemt ongewenste vormen aan. Kampeerboeren proberen meer standplaatsen op hun camping te krijgen of vormen hun mini-camping om tot een reguliere camping. Uit gangspunt moet zijn, dat de camping bij de boer gesaneerd wordt als het agrarisch bedrijf is beëindigd. Dat schrijft de Na tuur- en Vogelwacht Schouwen- dat zowel de kleine boer als de boer 'in ruste' beter af zijn met de ontkoppeling. Voor het 'kam peren bij de boer' zou een norm moeten worden gehanteerd om te toetsen of sprake is van een volwaardig agrarisch bedrijf. Daarnaast zou bij bedrijfsbeëin- Duiveland in een reactie op het voorontwerp van hel streek plan Zeeland en de uitwerking daarvan voor Schouwen-West. De organisatie, die vraagt om 'een duidelijk beleid', doelt ove rigens nog op de oude regeling, die uitgaat van het aantal hecta res fruitgaard. De gemeenten op Schouwen-Duiveland bereiden een nieuwe regeling voor, met als uitgangspunt een zonering en quotering van het aantal mini campings. diging ook de camping moeten verdwijnen. De Delingsdijk als zonegrens is gekozen omdat het geografisch een duidelijke scheiding is, die bovendien de bestaande prak tijksituatie weergeeft. „Het zijn twee aparte segmenten", legde Ook moeten de ontwikkelingen van het plattelandstoerisme di rect aansluiten bij dorpen, zoals Dreischor. Er moeten door 'op geklopte vormen' van het kam peren bij de boer geen nieuwe 'recreatieve enclaves' ontstaan in het buitengebied. Voorkomen moet worden dat nieuwe ver- blijfsrecreatieve 'bolwerken' ontstaan in het open polderge bied. aldus de Natuur- en Vogel wacht. „Dus ook de ideeën waar Brouwershaven mee speelt om ambtenaar M. van Genderen uit. „Op de minicampings in Duive land vind je de mensen clie be wust voor het kleinschalig kam peren kiezen, mensen die ge steld zijn op rust en ruimte. In de Westhoek is meer overloop van de reguliere campingbedrijven." tussen Brouwershaven en Bom- menede langs de Grevelingen een concentratie van extra grote kampeerboerderijen tot ontwik keling te laten komen, passen niet in dit beeld." Verdere groei en uitbreiding van verblijfsrecreatie langs de Gre- velingenkust, zoals uitbreiding van de jachthavens en de vesti ging van een nieuw watersport centrum, betekenen 'een enor me aanslag' op de natuur- en Vraagtekens zetten de reforma torische fractie en de PvdA bij de voorgestelde toename van het aantal minicampings. „Er kan nog een vrij fors aantal bij komen. De groei mag niet uit de hand lopen", waarschuwde J. C. Hendrikse PvdA). landschapswaarden èn op de 're creatieve aantrekkelijkheid' van het gebied: „Zo langzamer hand is er geen stukje rustige kust langs de Grevelingen meer te vinden. Wij kunnen dan ook niet Instemmen met een verdere verstening van de Grevelingen- kust." Daarnaast pleit de Na tuur- en Vogelwacht voor het op nemen van een 'duidelijk gefor muleerd beleid' ten aanzien van de plaatsing van windmolens in de provincie. van onze verslaggever ZIERIKZEE - De commissie ruimtelijke ontwikkeling, de vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland èn om wonenden zien weinig heil in het uitbreidingsplan van het in de Zierikzeese binnenstad gele gen zorgcentrum De Wieken. Vooral de parkeerkelder baart zorgen, de open ruimte onder de seniorenwoningen zou 'onge wenste activiteiten' aantrek ken. Tot een advies kwam het dinsdagavond nog niet, CDA'er C. Legemaate en PvdA-collega W. A. van Ballegooijen willen de kwestie nog eens met hun fractie doornemen. Een zware delegatie van De Wie ken was naar de vergadering ge togen om nog eens te onderstre pen dat een uitbreiding absolute noodzaak is. In de woorden van voorzitter T. C. Hekman: „Er is een grote grijze golf op komst." Volgens het laatste plan van het zorgcentrum moeten veertig se niorenwoningen worden ge bouwd ten oosten van het par keerterrein Gasthuisboom gaard. Onder het complex zou een parkeerkelder moeten wor den gegraven. De stedebouwkundige van de gemeente heeft negatief geadvi seerd over het project en ook vereniging Stad en Lande en be woners van de nabijgelegen straat 't Vrije staan niet te jui chen. Een vertegenwoordiger van laatstgenoemde groep zei te zijn geschrokken van de hoogte van het gewenste gebouw. „Dat betekent een belemmering van van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - Het gezamenlijke plan van een groep ondernemers uit Burgh het winkelaanbod in de kern uit te breiden en te veranderen, is door een krappe meerderheid van de commissie ruimtelijke ordening van Westerschouwen positief ontvangen. CDA en VVD schaarden zich achter het ambitieuze plan, dat volgens wethouder C. W. Veerhoek 'een metamorfose' teweeg brengt in Burgh. SGP/RPF/GPV onder schreef het plan gedeeltelijk. De PvdA is tegen. Ook het RBOI, dat in opdracht van de gemeente heeft getoetst of de winkeluitbreiding past in het ruimtelijk en economisch ontwikkelingsbeleid (reo) en in het bestemmingsplan, adviseer de positief. De uitbreiding van het winkelaanbod zou de grens van 1500 vierkante meter win keloppervlak niet overschrij den. Het bureau heeft de eigen onderzoeken van de groep on dernemers uit Burgh en dat van drogisterij Kik uit Haamstede onder de loep genomen. Drogisterij Kik verzet zich vooral tegen de komst van een Etos-drogisterij naast de Albert Heijn super markt. Daarnaast willen vier on dernemers een 'verstheater' ves tigen en is het de bedoeling dat er een tea-room wordt geopend. De plannen hebben voor flinke beroering gezorgd binnen de on dernemersvereniging Burgh- Haamstede. Haamstede vreest forse concurrentie van Burgh. J. C. Hendrikse (PvdA) noemde het plan 'ingrijpend'. „We moe ten het eerst voorleggen aan de bevolking", meende hij. „We kunnen niet de ene kern verbete ren ten koste van de andere." J. Roukema van de reformatori sche fractie kon zich verenigen met de komst van het versthea ter: „Een concentratie van win kels is goed voor de kleine onder nemer." Tegen de vestiging van de drogisterij, evenals de super- van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Werkgroep Ontwikkelingssamenwerking Zierikzee en de plaatselijke We reldwinkel slaan de handen in een om een driedaagse manifes tatie te organiseren die in het teken staat van Afrika. Dit eve nement moet begin november plaatsvinden in De Vierschaar in het Zierikzeese stadhuis. Ver gelijkingen met de jaarlijkse Kerstmarkt in Zierikzee gaan niet op, vindt Margriet Hoexum van de Wereldwinkel. „We zul len wel artikelen verkopen maar we willen in de eerste plaats de mensen iets bijbren gen over Afrika." Tijdens de Kerstmarkt krijgen ideële instellingen de kans zich te presenteren en artikelen aan te bieden. Bij de nieuwe manifes tatie zal de verkoop een minder prominente rol innemen, aldus Hoexum. Een greep uit het voor de middag- en avondzon." Bo vendien vrezen de bewoners da d hun privacy wordt aangetas P, A. Boot van Stad en Land maakt zich zorgen over het be bouwen van een binnentuin „Deze tuinen zijn zeer karakte ristiek voor oude steden", be e toogde hij. Niet akkoord g Alhoewel de commissieleden be grip toonden voor de situatii van De Wieken konden ze het te huis verder niet van dienst zijn Behalve J. de Bruijne (SGP RPF/GPV): deze stelde het be lang van de toekomstige bewo ners voorop. Overigens deelt zijt fractiegenoot W. F Sprengel meijer zijn mening niet, liet he reformatorische commissieli( weten. VVD'er J. J. Geleijnsi was duidelijk: „In deze vorm met deze afmetingen, gaan wi niet akkoord." Over de te ver wachten onveiligheid: „Ik ga randeer dat er 's avonds jongi mensen komen." Ooi R. W. A. M. Pessers (D66) ziet d( parkeerkelder als een belangrijl bezwaar. Bovendien ontbreekl volgens hem de directe nood zaak voor aanleunwoningen. Legemaate en Van Ballegooijei hielden nog een slag om de arn maar de CDA'er liet al blijket 'waarschijnlijk tegen' te stem men. Onder meer omdat lij vindt dat het groen gewelt wordt aangedaan. In de eerst volgende vergadering 'van d( commissie ruimtelijke ontwik keling wordt het onderweij weer aan de orde gesteld. markt deel van het Ahold-con cern, en de komst van de thee schenkerij verzette hij zich: „Wc zitten niet te wachten op extra horeca." Het college beraadt zich binnenkort op zijn stand punt. Appartementen De voorgenomen verplaatsing van de supermarkt van Krijnsc Locker van de Lange Reke naai, de Hogezoom in Renesse werdj enthousiaster ontvangen. Hef bedrijf wil zich vestigen op het terrein van het voormalig gara gebedrijf Giliamse. Boven de su permarkt moeten achttien ap-, partementen komen, die wo ningbouwvereniging Beter Wo nen gaat verhuren. De commissieleden spraken vanj 'een toegevoegde waarde' en| 'kwaliteitsverbetering'. Alleen Hendrikse, die overigens zei geen problemen te hebben met een verplaatsing van de super markt, ging niet zonder meer ak koord met het starten van een artikel-19 procedure: „We moe ten eerst proberen het reo te her zien." Hij schort zijn advies op tot hij met zijn fractie heeft over legd. Drankrijder RENESSE - Een 64-jarige auto mobilist uit Delft heeft dinsdag ochtend vroeg in Renesse zijn rijbewijs moeten inleveren. Bij een controle op de Rampweg bleek dat de man te diep in het glaasje had gekeken. SCHARENDIJKE Wandeling Onder het mot to 'struinen langs de Grevelin gen' houdt de Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive land zaterdag 14 september een wandeling langs de muraltmu- ren aan het Grevelingenmeer. Beginpunt van de tocht is de oude jachthaven aan het Baken bij Scharendijke. Ook niet-leden zijn welkom. De wandeling duurt van 10 tot ongeveer 12 uur. lopige programma: een fototen toonstelling. het vertonen van videofilms, het draaien van Afri kaanse muziek en de aanwezig heid van een echte Afrikaanse: harenvlechter. Verder zal de werkgroep ontwikkelingssa menwerking informatie ver schaffen over het project in het Tanzaniaanse Maore Tevens zullen (Afrikaanse) artikelen uit de Wereldwinkel worden ver kocht. Bij de totstandkoming yan het plan heeft de op stapel staande gemeentelijke herindeling ook een grote rol gespeeld. „Voor ons is het de laatste kans nog iets te organiseren in het oude stad huis", legt werkgroeplid en ge meentelijk medewerker Annet van Zanten uit. „Volgend jaar zijn we immers verhuisd." Dej voorlopige datum van het drie daagse evenement is van don derdag 7 tot en met zaterdag 9 november. ':vv.v' Ai Het 'zorgkantoor' op de hoek van de Miereweg en de Grevelingenstraat in Zierikz Honhoff erwaehting in februari klaar, foto Pieter van onze verslaggever ZIERIKZEE - De hoofdvestiging verrijst momenteel in Goes en aan de dependance in Zierikzee wordt eveneens druk ge werkt. Door de fusie van de afdelingen Noord-Zeeland en de Bevelanden van Stichting Thuiszorg met het Kruiswerk rondom de Oosterschelde zijn nieuwe kantoren nodig. Het Zierikzeese gebouw, waarin ook het Algemeen Maatschappe lijk Werk (AMW) een plekje krijgt, wordt gebouwd op de hoek van de Miereweg en de Grevelingenstraat. Algemeen direc teur D. J. van Zwoll hoopt dat het pand februari volgend jaar klaar zal zijn. De fusie, die per ingang van dit jaar een feit is, heeft tot gevolg dat zowel het Kruis werk als het AMW en de Stichting Thuis zorg hun onderkomens aan respectieve lijk het Jannewekken en het Havenplein in Zierikzee moeten verlaten. „We willen vanuit één punt werken", verklaart Van Zwoll. Het monumentale kantoor aan het Havenplein staat volgens de algemeen di recteur nog te koop. Voor het pand aan het Jannewekken zou zich al een koper hebben gemeld. Naast het hoofdkantoor in Goes en het regiokantoor in Zierikzee heeft de organisatie nog een regiokantoor in Sint-Maartensdijk. Het nieuwe pand in de Zierikzeese wijk Poortambacht zal aan zo'n 35 personen een werkplek bieden. De aannemer levert het dorpshuis Amicitia in Kloetinge volgende week op. De gemeente fatsoeneert momenteel het terrein erom heen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever KLOETINGE - De Stichting Amicitia in Kloetinge is van haar financiële zorgen ver lost. De nieuwe horecabeheer- der van het gerenoveerde dorpshuis is bereid zelf de keuken te bekostigen. Die in vestering heft een tekort van veertig mille op. Begin augus tus meldde de stichting on voldoende geld te hebben voor de inrichting van het dorpshuis, nadat de gemeente Goes had geweigerd het ont brekende bedrag bij te pas sen. „Maar door de investe- ringsdrang van de beheerder zijn we uit de brand", aldus voorzitter J. A. Hoste van de Stichting Amicitia. De beheersstichting heeft voor de inrichting zelf 55 mille van de benodigde 100.000 gul den bijeengesprokkeld. Die som is toegezegd door het Ju liana Welzijn Fonds (30.000 gulden) en een particulier fonds (25.000 gulden). Het geld wordt pas gestort als het dorpshuis daadwerkelijk is in gericht. Even leek Amiticia een deel van de fondsgelden mis te lopen toen een tekort dreigde van veertig mille. Het Juliana Welzijn Fonds ver strekt pas de toegezegde bij drage als er aantoonbaar voor een ton is geïnvesteerd. Wordt dat minder dan past het fonds een korting toe. De Stichting Amicitia ontsnapt daar nu aan dankzij een beheerder die zich spontaan heeft aange diend. De aannemer levert het dorps huis volgende week op, waar na nog een maand nodig is voor de inrichting, waarvoor mede een beroep wordt ge daan op het verenigingsleven. De gemeente Goes knapt mo menteel het buitenterrein op, een karwei dat een ton vergt, Daarnaast heeft zij een mil joen gulden gestoken in de re novatie van het deels uitge brande dorpshuis. Aan de her bouw is de voorwaarde ver bonden dat het beheer moet worden geprivatiseerd. Stich ting Amicitia is verantwoorde lijk voor de exploitatie. De ge meente levert bijdragen voor schoonmaak en energiever bruik, de rest van de kosten dient de stichting uit de huur opbrengst te dekken. De be heerder haalt zijn boterham uit de bar- en keukenomzet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 26