ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Nieuwe CAO voor grootmetaal 71 Het extraatje van Calgon. Prachtplumeau 95 - intratuin Uitzonderlijke oproep koning Albert aan justitie van België 4 WEKEN Stakingen van de baan Wens 36 uur werken niet ingewilligd Ritzen in de knel door verdeeldheid coalitie Actie gehandicapten voor krant Overval op Middelburgse winkel Feyenoord dwingt geluk af Onrendabele lijnen volgens NS bedreigd door plannen Lovers VOOR 14,25 Eerst zonnig De dag begint met zon en eindigt met wolkenvelden, vanavond laat zelfs re gen. Maximumtemperatuur 17 gra den. Matige noordwesten wind. 239e jaargang no. 215 Woensdag 11 september 1996 Losse nummers 1,60 ZOETERMEER (GPD) - Na ruim 12 uur onderhandelen heb ben de werkgevers en werkne mers in de metaalindustrie een nieuwe CAO afgesloten voor de 180.000 werknemers die in deze sector werken. Daarmee zijn de stakingen, die aanstaande maandag zouden beginnen, zijn nu definitief van de baan. Het belangrijkste knelpunt, de hoeveelheid geld die de werkge vers beschikbaar zouden moe ten stellen voor het verbeteren van de werkgelegenheid, werd al snel uit de weg geruimd. Werk- versorganisatie FME-CWM en de bonden FNV. CNV, De UNie en VHP kwamen overeen een spaarpotje te beginnen waaruit werkgelegenheidsprojecten worden betaald. De bedrijven moeten daarin 1,1 procent van de loonsom storten. Ondernemingen die vrijwillig met de bonden willen praten over zaken als het verbeteren van de werkgelegenheid en scholingsprogramma's in het le ven roepen, krijgen dat geld te ruggestort. Bedrijven die dat. niet doen, zijn hun geld kwijt. De bonden die aanvankelijk eisten dat de werkgevers 1 procent van de loonsom moesten betalen hebben hierop dus een kleine overwinning behaald. Daar staat wel tegenover dat over het grootste paradepaardje van de bonden, de 36-urige werk- DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen van onderwijs moet het kabinet om een beslissing vra gen nu de coalitiepartijen hope loos verdeeld blijven over de in vloed van studenten op univer siteiten. De PvdA wil dat stu denten deel kunnen gaan uitma ken van een faculteitsbestuur. D66 vindt dat niet ver genoeg gaan en wil dat wettelijk ver plicht stellen. De VVD verzet zich tegen beide mogelijkheden. Een adviseursrol voor een stu dent in een faculteitsbestuur gaat de liberalen ver genoeg. Door deze patstelling is Ritzen in politieke problemen gekomen met zijn wet om de bestuurs structuur van universiteiten (de MUB) te moderniseren. De mi nister voelt er niets voor een stu dent mee te laten besturen in een faculteitsbestuur, omdat hij dan verantwoordelijk zou zijn voor het in dienst nemen of ont slaan van zijn eigen hoogleraar. Ook ander personeelsbeleid en de keuzes in onderzoek komen mede op zijn schouders terecht. Voor een jong en onervaren per soon die een jaar in een bestuur gaat zitten, is dat te zwaar, aldus Ritzen. De PvdA-minister wil ondanks de „overwegende bezwaren" te gen de wijzigingsvoorstellen naar het kabinet terug voor overleg. Eind deze week zal de Kamer dan alsnog het debat af ronden. Als Ritzen de PvdA ter- wille komt. riskeert hij echter dat de VVD het hele wetsvoor stel verwerpt. De kans is groot dat in dat geval een Kamermeer derheid de liberalen steunt. Opvallend was dat de minister zijn bezwaar tegen het recht van studenten om de begroting te verwerpen, afzwakte. Eerder had hij dit nog als „in strijd met de wet" verworpen. Nu oppert hij de mogelijkheid dat universi teiten naar eigen inzicht kunnen experimenteren met deze be voegdheid. Opnieuw werd het debat ver stoord door studenten. Zij rol den een spandoek uit en wierpen papieren naar beneden. Ze lazen verder verklaringen voor, waar in ze spraken over 'het einde van de democratie op de universi teit'. Tijdens een schorsing van het debat werden de studenten verwijderd. Pennisetum, ofwel 'lampepoetser', is een kruidachtig gras met sierlijke, crèmekleurige aren. Reserveer een plek in de zon en u krijgt ze tot ver in de winter te zien. Van 11.95 voor KOUDEKERKE tel. 0118-551623. ET GROENE WARENHUIS DEN HAAG (ANP) - Voor het eerst in de parle mentaire geschiedenis hebben geestelijk ge handicapten gedemonstreerd op het Binnen hof. De 200 aanwezigen boden de Tweede Ka mer dinsdag een petitie aan en vroegen daar mee subsidie voor hun krant OKEE. Staatssecretaris Terpstra (VWS) weigert geld voor de krant te geven. Tijdens het protest liet zij zich niet zien. OKEE is daar weinig gelukkig mee omdat Terpstra eerder zei het inititiatief hoog te waarderen en het blad goed te vinden. OKEE heeft 50.000 gulden per jaar nodig. Het maken van het blad kost 3,5 ton. Het geld komt vooral van mensen die het inititief waarderen. Hoofdredacteur R. Beekveldt bergijpt niet waarom Terpstra zo'n gering verzoek niet wil honoreren. Het ministerie geeft ook subsidie aan andere doelgroepen met een handicap „bijvoorbeeld de blindenbibliotheek", foto Her man Pieterse/ANP pagina 3gehandicapt, maar niet gek week, niet meer is gepraat. De werkgevers hebben vanaf de eer ste overlegronde gesteld dat ver korting van de werkweek met bespreekbaar was, omdat dit ze ker 5.5 procent van de loonsom kost. In de nieuwe CAO. die een loop tijd heeft van 22 maanden, is af gesproken dat de werknemers volgend jaar een structurele loonsverhoging krijgen van 2,75 procent en in het tweede jaar 2,25 procent. Twee keer krijgen zij een eenmalige uitkering van 0,91 procent. De bonden verschenen gister ochtend weer aan de onderhan delingstafel op uitnodiging van de werkgevers. In een brief had de FME laten weten dat zij niet langer eiste dat er vanaf decem ber volgend jaar bezuinigd moet worden op de VUT-uitkering. De vervroegde uittreding van werk nemers dreigt namelijk onbe taalbaar te worden. „We hebben nadrukkelijk het vertrouwen in elkaar uitgespro ken dat we samen zoeken naar een nieuwe manier van financie ren om de VUT te kunnen beta len. bijvoorbeeld doordat werk nemers zelf sparen voor een pré pensioen", zei FME-onderhan- delaar Van den Akker na afloop van het overleg. Eerdere voor stellen van de werkgevers, om 25 procent te korten op de uitke ring en de VUT-leeftijd te verho gen van 60 naar 61 jaar zijn inge trokken. GRATO computer BV Nu ook in Middelburg Zie pag. 22 voor onze scherpe aanbiedingen Amerika waarschuwt Irak WASHINGTON (AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben Irak dinsdag scherp gewaarschuwd voor herstellen van de bescha digde luchtafweer. „Als Irak on ze missies boven de no-fly-zone bedreigt, gaan wij tot actie over. „Wij hebben gewaarschuwd dat we alle nodige maatregelen zul len nemen om onze piloten te be schermen". zei woordvoerder Bacon van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Irak zou drie of vier luchtdoelraketstel- lingen hebben herbouwd, die de VS vorige week met kruisraket ten uitschakelden. Het Iraakse persbureau INA meldde gisteren dat de Iraakse luchtafweer drie raketten heeft afgschoten op Amerikaanse vliegtuigen die boven de no-fly- zone in Zuid-Irak vlogen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse opperbevel ontkende dit bericht dinsdagavond. zie ook pagina 7 Politie VS zet Robodog in NEW YORK (ANP) - Het nieuw ste wapen van de Newyorkse politie is Robodog: een politie hond met infrarood-videoca- mera en zender. De camera, die met behulp van een lederen harnas aan de nek van de hond is bevestigd, zendt beelden uit naar een televisie- monitortje op het kogelvrije vest van de hondengeleider, zo meldt de Britse krant The Guardian. Vorige week kwam Robodog voor het eerst in actie bij een zoekactie naar een gewapende verdachte die zich schuil zou houden in een huis. De hond werd eerst naar de kelder gediri geerd. Daar was de verdachte niet, maar de hondengeleider ontving wel scherpe beelden van koekjes die de aandacht van Ro bodog hadden getrokken. Uit eindelijk trof de politie de ver dachte doodgeschoten aan op een bovenverdieping. De supermarkt aan de Euromarkt in Middelburg die dinsdagmor gen werd overvallen. foto Ruoen Oreel MIDDELBURG - Drie gemas kerde en gewapende mannen hebben dinsdagochtend een su permarkt aan de Euromarkt aan Middelburg overvallen. Daarbij werden de 36-jarige be heerder, een 49-jarige melkleve- rancier en een 48-jarige brood leverancier met een vuurwapen bedreigd en geboeid achtergela ten. De overvallers gingen met een onbekend geldbedrag aan de haal. Vermoedelijk zijn ze gevlucht, met een zwarte Alfa Romeo type 33 of 155. Deze auto stond kort voor de overval bij de super markt en was daarna verdwe- De melkleverancier was in de su permarkt toen om 7.05 uur de drie overvallers binnenvielen. Tijdens de overval kwam ook de broodleverancier het pand bin nen. Er vielen over en weer wat. klappen toen de slachtoffers werden geboeid. Hierbij raakte overigens niemand gewond. Omdat de daders maskers op hadden en de beheerder en de le veranciers vrijwel meteen wer den geboeid is het signalement van de overvallers vaag. Hun leeftijd wordt geschat op tussen 18 en 25 jaar. Ze hebben een ge tinte huidskleur, zijn alledrie on geveer 1,75 meter lang en spre ken Nederlands met een zwaar buitenlands accent. De politie is op zoek naar getuigen. Mi ■MMi mm BRUSSEL (GPD/ANF) - De Bel gische koning Albert II heeft in een hoogst ongebruikelijk stap een lijst met vragen en opmer kingen overhandigd aan minis ter De Clerck van justitie over de in België vermoorde en ver dwenen kinderen. De koning be nadrukt dat er volledige klaar heid moet komen over het dra ma van de zedenzaak rond Mare Dutroux, de oorsprong daarvan en de vertakkingen. In België wordt het optreden van de koning gezien als een te ken dat Albert zich nadrukkelijk met de hervorming van justitie wil bemoeien. Volgens Albert moeten „al degenen die betrok ken zijn bij gerechtelijke onder zoeken worden aangemoedigd om tot het uiterste te gaan". Hij roept ook op tot het menselijker en efficiënter maken van het functioneren van het Belgische gerecht. Nadat koning Albert en konin gin Paolo in de afgelopen dagen alle ouders van vermoorde en verdwenen kinderen hadden ontvangen, liet het paleis in Brussel gisteren weten dat het vorstenpaar 'een verbintenis' met de ouders is aangegaan om pedofilie en mensenhandel te bestrijden. Minister De Clerck wil een con trole van het gerecht door exter ne experts in het leven roepen, zo heeft hij dinsdagavond de Ka mercommissie voor justitie ver zekerd. Hij wacht eerst echter voorstellen van het gerecht zelf af. De Clerck reageert hiermee op diverse oproepen, onder an deren van Koning Albert II. om justitie uitgebreid door te lich ten. Inmiddels zijn in het Vlaamse Tienen de voorbereidingen be gonnen voor nieuwe opgravin gen naar mogelijk meer bewijs materiaal in de zedenzaak rond de bende van Dutroux. Daarbij staan twee verkrotte woningen en een nabijgelegen terrein cen traal, die toebehoorden aan de vader van de hoofdverdachte. Concrete aanwijzingen dat er iets gevonden kan worden, zijn er niet, maar de Belgische onder zoekers willen niets aan het toe val overlaten. Dat laatste was ook de reden dat onderzoeksrechter Jean-Marc Connerotte uit Neufchateau in de nacht van maandag op dins dag in Charleroi vijftien huiszoe kingen liet verrichten, onder meer bij leden van de gerechte lijke politie en de rijkswacht. In totaal werden zes leden van de gerechtelijke politie en drie rijkswachters verhoord in ver band met een autozwendel, waarbij Dutroux betrokken was. Twee weken geleden werd in specteur Georges Zicot van de gerechtelijke politie opgepakt, omdat hij Dutroux bij deze zwendel de hand boven het hoofd zou hebben gehouden. Het Belgische persbureau Belga meldde gisteravond uit be trouwbare bron vernomen te hebben dat een van de verdach ten in de zaak Cools, Cosimo So- lazzo, bekend zou hebben mede plichtig te zijn. Tot nog toe had Solazzo elke betrokkenheid bij de moord op de Waale socialis tenleider ontkend. Feyenoord heeft gisteren in de eerste ronde van de UEFA-beker CSKA Moskou verslagen. De ploeg van trainer Haan won met 1-0. Van Wonderen scoorde acht minuten voor tijd. Over twee toeken is de return in Rotterdam. Roda JC moet over vijftien dagen een krachttoer uithalen wil het de tweede ronde van de UEFA-beker halen. De formatie van trainer Stevens verloor in Gelsenkirchen met 3-0 van 21 Schalke 04. ■■■■Ml Lage loonschalen ongebruikt Werkgevers in de industrie negeren tnassaal de wens van minister Melkert om nieuwe werknemers in te delen in een lage loonschaal. De beoogde schepping van werkgelegenheid aan de onder kant van de arbeidsmarkt blijft daardoor uit en de Alge- meen Verbindend Verklaring van de CAO's komt in ge- O vaar mmhmmmmmmmmmmmmmmmm Conflict Dierx-school verscherpt Het conflict tussen de voormalige vrouwenvakschool Janneke Dierx en de Arbeidsvoorziening Zeeland verscherpt. In een open briefin de Zeeuwse dagbladen kondigt de Arbeidsvoorziening aan de boeken van de school te laten onderzoeken. Ook overweegt de dienst om eerder uitgekeerde subsidie terug te vorderen. Het school bestuur reageert verbolgen op de stappen van de Arbeids- O voorziening en spreekt van 'een motie van ivantrouwen'. I O Opinie: 2; Binnenland: 3 en 5; Achtergrond: 4; Bui tenland: 7; Financiën en economie: 8; Radio en tele visie: 9; Kunst en cultuur: 10 en 11; Zeeland: 13,15, 17 en 19; Sport: 20 en 21. UTRECHT (GPD) - De treinrei ziger wordt de dupe van de con currentie óp het spoor. Dat stel len de Nederlandse Spoorwe gen in een reactie op de plannen van Lovers Rail om treinen te gaan exploiteren op voor de NS rendabele lijnen in de Rand stad. Als Lovers een vergunning krijgt, zal de NS treindiensten moeten schrappen omdat er on voldoende capaciteit is op de rails in de Randstad. „Het is dan niet meer mogelijk de huidige dienstregeling te blijven rijden. Voor de treinreiziger betekent het minder op elkaar afgestem de aansluitingen, minder over stapmogelijkheden en een min dere bediening van de stations", aldus de NS in de reactie. Het snijden in rendabele lijnen zal nog verdergaande gevolgen hebben. NS gebruiken namelijk de winst op de intercity's om niet-rendabele stoptreinen te la ten rijden. Als concurrenten ren dabele lijnen gaan overnemen, moeten volgens NS Reizigers met name stoptreinverbindin gen worden gesaneerd. De NS vinden dat het ministerie van Verkeer en Waterstaat op korte termijn met een helder standpunt moet komen over concurrentie. Volgens het be drijf past het toelaten van con currenten die alleen de krenten uit de pap halen, niet in het over heidsbeleid ter verbetering van de bereikbaarheid van de Rand stad. Het ministerie lijkt niet onder de indruk van het dreigement dat onrendabele lijnen worden op geheven als het sein voor Lovers op groen wordt gezet. „De over heid jucht concurrentie op het spoor toe", meldt een woord voerder. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: Advertentie J een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Straat: Plaats: Zo mooi, zo sterk en zo goed absorberend zie je ze niet vaak meer Maar hij bestaat dan ook uit 70 procent linnen 1 30% katoen], de glazendoek die u deze week gratis krijgt bij een pak Calgon. Zie de actievoor- waarden op de verpakking Calgon Ultra tegen kalk, pak 500 gram of tabletten 17 stuks V29S Nu met gratis glazendoek' Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant Deze week alleen bij Albert Heijn. Cfl 13214 000002 MB

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1