GS betreuren kritiek gemeenten t' 'ai' Baf, in één keer op het doek iSi Werk Delta-instituut te onbekend Tweeluik van Daem flonkerend tot leven Provincie geeft geld Zwartenhoekse Kreek P2Q zeeland WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 17 Kwestie afgeketste herindeling juist aangepakt kunst Zwemverbod voor kust van Cadzand weer later jvan onze verslaggever TERNEUZEN - Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn van me- ning dat zij de kwestie rond de r herindeling van Zeeuws-Vlaan- 1 deren op zorgvuldige wijze heb- ben afgehandeld. Het provin ciebestuur betreurt het dat de burgemeesters en wethouders van Hulst, Oostburg en Terneu zen niet het geduld hebben kun nen opbrengen om het GS-voor- stel aan de staten over de herin delingsmaterie af te wachten, maar op basis van krantenbe richten aan het schrijven zijn geslagen. GS constateren in een reactie op schrijven van de drie colleges dat de stellingname van de drie grote gemeenten over herinde ling inhoudelijk weinig afwijkt van dat van het provinciebe stuur, maar dat GS met het oog op gewijzigde omstandigheden het nu opportuun achten om een herindelingsprocedure formeel op te starten. Momenteel is wet geving in de maak die het initia tief tot gemeentelijke herinde ling en de verantwoordelijkheid voor dergelijke operaties bij het Rijk legt. Als die verantwoorde lijkheid toch uit handen van de i provincie wordt genomen zou het in de ogen van GS niet ver standig zijn om nu met een pro- 1 cedure voor Zeeuws-Vlaanderen te beginnen. De procedurele wij zingen in de wettelijke bevoegd heden zijn dan ook voor het pro vinciebestuur de zwaarste reden om af te zien van een bestuurlij ke herverkaveling van Zeeuws- Vlaanderen. Eerste Kamer „Dat wij de gevolgen daarvan niet onjuist hebben ingeschat is op 3 september jongstleden nog eens gebleken bij de behande ling van de herindelingsvoor- stellen door de Eerste Kamer. Niet alleen voor wat betreft Zeeuws-Vlaanderen zijn daar schoten voor de boeg gelost, maar vooral bij de behandeling van de voorstellen voor Noord- Brabant is het herindelingsbe- leid in het algemeen onder zware druk komen te liggen", schrijft het provinciebestuur de Zeeuws- Vlaamse bestuurders. GS herinneren de burgemees ters en wethouders van de drie grote gemeenten nog eens aan het ontbreken van concrete Guido Metsers exposeert in Amsterdam van onze verslaggever Ernstjan Rozendaal ZOUTELANDE - Guido Metsers (1940) is in Zeeland vooral be kend als beeldhouwer. Ten on rechte, want sinds hij begin ja ren zestig afstudeerde aan de academies van Gent en Antwer pen. heeft de in Zoutelande woonachtige kunstenaar zich aan vrijwel alle vormen van kunst gewijd. Zijn oude liefde is het schilderen, en daarmee houdt hij zich de laatste jaren meer dan ooit bezig. In het Am sterdamse cafe/restaurant Le Garage, de kooktempel van Joop Braakhekke, is op het ogenblik een expositie inge richt met recente schilderijen van Metsers. „Dat mensen mij niet als schil der kennen, heeft te maken met de situatie in Zeeland. Er is hier geen traditie van kunstverkoop aan particuli. Wie hier als kun stenaar zijn kostje wil verdie nen. is op opdrachten van de overheid aangewezen. Expose ren heeft hier weinig effect. Ik heb altijd gebeeldhouwd èn ge schilderd. maar ben alleen met beelden in de picture gekomen. De laatste jaren is het beeldhou wen een beetje naar de achter grond verdrongen. Ik doe waar ik zin in heb en nu is dat schilde ren." „Jaar in jaar uit heb ik altijd mijn ideeën vastgelegd in schet sen. Allemaal aanzetten tot een schilderij. Mijn atelier staat er vol mee. Er staan panelen waar aan ik zeven jaar geleden ben be gonnen. Ik kan me de luxe per mitteren om die weg te zetten voor later. De laatste twee jaar is er iets losgebarsten en ben ik al les aan het afwerken. Dat zal wel een kwestie van artistieke rijp heid zijn. Ik word ook ouder. Dan lijkt het net of je meer haast krijgt. Hoewel, ik heb waar schijnlijk nog wel tweehonderd jaar nodig om al mijn ideeën uit te voeren." Wereldrecord „Bij sommige schilderijen heb ik vast en zeker het wereldrecord snelschilderen gebroken. In een minuut was het gebeurd. In één keer stond het erop. Dan keek ik ernaar en dacht: 'Wat moet er verder nog gebeuren? Niks. Poef, dat lijsten we in.' Dat is bij zonder. omdat ik figuratief schil der. Ik maak geen gooi- en smijt werk. Toch ben ik ook geen fijn schilder, zo'n bladluisman. Ik vergelijk mezelf vaak met een schaker die van tevoren een reeks zetten in zijn hoofd heeft. Bij mij is het idee er al. ik weet de kleuren, verf en penseel liggen gereed, en baf. in één keer gaat knelpunten in gemeenten die een herziening van het gemeen telijke bestel in de regio noodza kelijk zouden maken. De brief van de bestuurders is een alge- men pleidooi voor herindeling, „Maar", schrijft het provinciebe stuur, „ook daarin treffen wij geen voorbeelden van dergelijke knelpunten aan." Concreet voorstel De drie grote gemeenten en GS verschillen niet wezenlijk van mening over het probleem van de frictiekosten. Het drukken van de kosten van herindelings operaties (voor Zeeuws-Vlaan deren zou dat neerkomen op ruim 40 miljoen gulden) is moei lijk te becijferen, omdat de hoog te van het uiteindelijke bedrag sterk afhankelijk is van de op stelling van te herindelen ge meenten. „De vraag hoe de fi nanciële positie van gemeenten na herindeling eruit zal zien. kan pas enigszins concreet worden beantwoord als een concreet herindelingsvoorstel is uitge werkt", melden GS. Het provin ciebestuur meent - in tegenstel ling tot de bestuurders van de drie grote Zeeuws-Vlaamse ge meenten - dat procedureel de juiste weg bewandeld is. Gedeputeerde Staten zijn dan ook niet van plan om op hun schreden terug te keren en voe len er weinig voor - om zoals de Zeeuws-Vlaamse briefschrijvers het stellen 'mee te werken aan een aan de eisen van de tijd aan gepast bestuur voor de regio Zeeuws-Vlaanderen'. GS distan tiëren zich van deze zin omdat deze naar hun oordeel 'een onno dige en onbewezen diskwalifica tie van het huidige bestuur in Zeeuws-Vlaanderen bevat.' Geen durf Burgemeester drs. R. Barbé van Terneuzen vond de reactie van Gedeputeerde Staten een merk waardig schrijven. „Ik blijf van mening dat dit provinciebestuur niet inhoudelijk op zaken durft in te gaan. Ze verschuilen zich achter wetgeving die nog in de maak is. terwijl ze voorbijgaan aan de huidige wetgeving. Had den ze gewoon gesteld: we dur ven vanwege de politieke gevoe ligheid niet aan een herindeling beginnen, dan had ik nog wat be grip voor hun besluit kunnen to nen. Nu niet. Deze brief ook is een spel met woorden. Wat ze zeggen over de procedurele gang het erop. Maar wel technisch, hè." „Net als schaken is figuratief schilderen ook iets van alle tij den. Duizenden jaren voor Christus schaakten ze al en nog zijn alle varianten niet bedacht. De computer verliest het nog steeds van de mens. Zo is het ook met figuratief schilderen. Dat is ook eindeloos." Piemelgehalte „Ik schilder meestal mensen, of menselijke lichamen. Ik hou het nooit alleen bij een landschap of dode voorwerpen. Daar ben ik heel duidelijk in. Maar ik doe er van alles mee. Mijn fantasie gaat aan de gang met wat ik zie. Het wordt wel eens surrealisme ge noemd en daar heeft mijn werk ook wel iets van weg. Maar. ei- van zaken is vervolgens voer voor juristen. Nee, zwak, zwak. We zullen met de bestuurders van de drie gemeenten nog eens genlijk trek ik me van geen enkel -isme wat aan." „Ik heb veel vrouwen geschil derd, maai- tegenwoordig richt ik me ook op mannen. Grappig, hoor. Dat is echt het laatste ta boe. Ik heb een documentatie map samengesteld en rondge stuurd. Men vindt het werk prachtig, maar heeft wel moeite met het hoge piemelgehalte Zelfs in Amsterdam. Dan zie je dat we sinds de oude Grieken ei genlijk niets zijn opgeschoten, terwijl iedereen wel in zijn blote kont op het strand loopt „Mijn beweegredenen ken ik niet Dat zou je aan een psychia ter moeten vragen. Ik heb laatst een vrouwenfiguur geschilderd met een Middeleeuwse helm op. Buiten zag ik mijn geiten lopen en ik dacht: 'Die moeten erbij' bekijken wat we verder kunnen doen. Of we de gevolgde proce dure juridisch zullen toetsen dat moeten we nog eens nader bekij- Dat gebeurt niet met voorbe dachten rade. Het is als met een fotograaf. Je loopt rond, kijkt, en op het juiste moment druk je op het knopje. Als je aan een foto graaf vraagt: 'Waarom drukte je toen af?', dan weet hij het ook niet precies. Ik wantrouw kun stenaars die daar uitgebreide verhalen over ophangen." „Ik weet wel waarom ik figura tief werk. Bij een herkenbare af beelding ga je meteen associë ren. wie abstract werkt is vooral esthetisch bezig. Je kunt het mooi of lelijk vinden Ik vind dat wel ongelofelijk knap. Iemand als Mondriaan bijvoorbeeld, die is echt tot de grens gegaan Ab stracte kunst is moeilijker. Bij fi guratieve afbeeldingen heb je meer houvast. Je kunt de men sen de stuipen op het lijf jagen. Maar wat je ook .schildert. ken", zei Barbé gisteren. Ook zijn collega A. Kessen van Hulst vond het GS-schrijven weinig verhelderend. „Als ze dan uitla- moord en doodslag, het blijft een plankje met verf, hoor. Schilde ren is in feite één en al trucage. Het is optisch de boel besode mieteren." „Uiteindelijk gelden voor ab stract en figuratief werk dezelfde normen. Een schilderij moet mooi zijn. Als ik hoor dat het al lemaal grensverleggend en ver nieuwend moet zijn. dan denk ik: 'Hou toch op.' Ik noem dat het Jan Doedel-syndroom. Wij zijn regionaal en om op te vallen moeten we dus zogenaamd ver nieuwend en baanbrekend zijn. Maar wat in Zeeland vernieu wend heet, deed men elders der tig jaar geleden al. Door dat te eisen, zijn de cultuurpausen hier een aardige sta in de weg voor kunstenaars. Je zult maar maat schappelijk afhankelijk zijn van tingen van Wiegel ook nog gaan gebruiken om hun argumenten wat meer gewicht te geven, dan vind ik dat zwak.", meende hij. 's Ruben Oreel lieden met zo'n kunstvisie. Sta je rood en heb je vrouw en kinde ren, dan heb je geen keus. Dan ga je. Gelukkig heb ik het niet zo nodig." „Door de eeuwen heen hebben schilders altijd hetzelfde ge werkt. Het werk spreekt altijd voor zich, het gaat nooit om het verhaal. Zoveel verschil is er niet tussen Het lam Gods van Van Eyck en Boogie Woogie van Mondriaan. Allebei keken ze naar de compositie en vroegen ze zich af hoe rood ze een vlakje moesten maken. En al die verha len erover, dat is meestal inter pretatie achteraf. Volgens mij wordt er in het hiernamaals nog elke dag heel wat afgelachen." Het werk van Guido Metsers is tot half oktober te zien in Le Garage m Amsterdam. van onze verslaggever WESTDORPE - Het waterschap De Drie Ambachten krijgt voor het verbeteren van de water kwaliteit van de Zwartenhoek se Kreek tussen Axel en West- dorpe een bijdrage van 53.125 gulden van de provincie, zegden GS dinsdag toe. Overigens krijgt de provincie weer vijftig mille terug aan leges voor de ontwatering van baggerspecie. Het waterschap De Drie Am bachten heeft eerder al de water kwaliteit van Boschkreek bij Koewacht een stuk opgekrikt. Voor het Uitvoeringsprogram ma Miiieubeschermingsgebie- den wil het schap dit jaar nog be ginnen met onder meer het uit baggeren van fosfaatrijk slib. het afkoppelen van landbouw- water (zodat voortgaande be mesting wordt voorkomen i en het veranderen van peilstanden Een proef met balen gerst mis lukte eerder dit jaar. Dijkgraaf W. Gosselaar: „Door een aantal balen gerst in het water te gooi en. slaagden instanties in Enge land erin fosfaten aan het water te onttrekken. In de Zwarten hoekse Kreek ging hetzelfde trucje niet op." Het waterschap hoopte voor het verbeteren van het waterbeheer op subsidies uit de Bijdragerege ling Gebiedsgericht Milieube leid en de Europese Structuur- van onze verslaggever OOSTBURG - Watersporters en zwemmers kunnen zeker tot eind volgende week gewoon hun gang gaan op de W'ester- schelde voor Cadzand. waar Rijkswaterstaat het munitie schip Fort Maisonneuve laat opruimen. Bergers zijn niet nog zover dat ze kunnen beginnen met het weghalen van 'gevaar lijke' elementen van het scheepswrak. De burgemees ters van Sluis-Aardenburg en Oostburg hebben het vorige week bekend gemaakte 're creantenverbod' voorlopig op geschort. Het verbod zou maandag in gaan. De weersomstandigheden lieten echter niet toe, dat de bok Rotterdam van bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen op GOES, 't Beest Festival Meer dan woorden De Meis jeskarner en Het Moederskind van Geertrui Daem. door Het Gezelschap van de Zee. van onze verslaggever Ernst Jan Rozendaal De sterkte van het oeuvre van de Belgische schrijf ster Geertrui Daem schuilt in herkenbaarheid. In haar verha lenbundels Boniface en Een va der voor Elizabeth schetst zij al ledaagse voorvallen uit het le ven van even alledaagse figuren in een Vlaams dorpje. Zij han teert de volkstaal die daarbij past. Met haar toneelwerk is het niet anders. De tweespraak De meis jeskamer en het toneelstuk Het moederskind zijn bijna als korte verhalen te beschouwen, vlot en toegankelijk verteld, over zaken die iedereen ooit van nabij mee maakt, zij het dan dat ze alleen uit gesproken tekst bestaan Dat maakt ze uiterst geschikt voor de gelezen voorstellingen waarmee Het Gezelschap van de Zee uit Kats de laatste jaren - vooral in Zeeland - bekendheid heeft gekregen. Met een twee luik van beide stukken opende de Zeeuwse toneelgroep dinsdag het festival Meer dan woorden in Goes. Voor de pauze werd De meisjes kamer gespeeld, in een regie van Margreet Sweers. Twee zusjes (Lieke Rosa Altink en Louk Seyffert) kletsen met elkaar in de door hen gedeelde slaapka mer in het ouderlijk huis. Per scène verspringt het stuk in de tijd. langzaamaan veranderen de jonge meisjes in volwassen vrouwen. Ze fantaseren, gieche len samen, begluren de over buurman, roddelen, vertellen over hun verliefdheden en ma ken ruzie. De sfeer van het stuk wordt grotendeels bepaald door de prachtige Vlaamse taal en de gevatte manier waarop de meis jes met elkaar praten. De actri ces brengen de tekst spranke lend tot leven. De dromen die de meisjes koes teren, blijken niet bestand tegen de harde werkelijkheid. Aanvan kelijk roept het stuk een verte derend gevoel van nostalgie op. maar naarmate de werkelijk heid de meisjeskamer binnen sluipt, overheerst steeds sterker de tragiek Ook in Het moederskind - dat in Goes zijn première beleefde, met Daem zelf in een absolute glans rol - slaan dromen stuk op de rauwe werkelijkheid. Het moe derskind Hugo Cosijns (Fred van der Hilst) gaat er met de dochter <Alda Braeckeni van fondsen t5B-gelden). De hoogte van die bijdragen viel echter nogal tegen In plaats van 75 procent van de kosten kon slechts de helft via de twee sub sidieverstrekkers worden bin nengehaald. Vervolgens bleken ook nog provinciale leges te moeten worden betaald voor het ontwateren van baggerspecie en daardoor kwam het waterschap voor nog hogere kosten te staan. Delen Het voorstel van het waterschap om het nadeel - de hogere kosten en het lagere bedrag aan subsi die - samen te delen, is nu door de provincie gehonoreerd. Dijk graaf Gosselaar is tevreden over de snelle beslissing van GS. Na Boschkreek en Zwartenhoekse Kreek zal de kwaliteit van meer waterlopen worden opgewaar deerd Het duurt misschien wat langer dan gepland voor de Canisvliet- kreek aan de beurt komt, ver klaarde Gosselaar desgevraagd. „Canisvliet kampt met brak kwelwater uit het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Het stop pen van de aanvoer van dat kwelwater, en daarmee verbete ring van de waterkwaliteit, kost een enorm bedrag en ik ver wacht niet dat de algemene ver gadering er miljoenen voor wil uittrekken." de Westerschelde aan het werk kon. Er was te veel deining. Het scheepswrak, dat in het zand ligt, moet bovendien nog verder schoongemaakt worden Dat karwei is deze week klaar, ver wacht medewerker P. van der Vlies van Rijkswaterstaat. Klei Na het zand moet er nog klei worden weggehaald bij het wrak Daarvoor is de bok nodig, met een grijper Van der Vlies wilde de zaak niet dramatiseren. „We moeten voorzichtig zijn. Dat is zeker Het schip vervoer de munitie. Maar er is tot nu toe bij het zandzuigen niets gevon den. En als wij met de machine kamer aan de gang gaan, hoeven er geen extra veiligheidsmaatre gelen getroffen te worden. An ders wordt het als we bij de vrachtruimen aankomen." zijn minnares vandoor, zijn moe der (Geertrui Daem) en geliefde (Monique de Beunt alleen ach terlatend „Ik dacht dat hij mij graag zag", zegt de laatste. „Ik ook", antwoordt de moeder, waarmee de thematiek treffend is weergegeven Beide stukken zijn geraffineer der dan ze lijken. Gebeurtenis sen spiegelen zich, herhalen zich in de tijd, en onderstrepen zo de hopeloosheid. Daem duwt dat lezers en kijkers niet door de strot. Haar laconieke manier van vertellen maakt tragische gebeurtenissen vaak onweer staanbaar grappig. Het Gezelschap van de Zee geeft de toch al prachtige teksten een extra flonkering, door een lezen dat meer acteren is en door ge ringe toevoegingen. Elvis Pres- leys 'Love me tender' en 'Are you lonesome tonight' zijn in De meisjeskamer een prachtige toe voeging. in Het moederskind verdwijnen de spelers een voor een van het toneel, waardoor de eenzaamheid van de moeder zichtbaar wordt gemaakt. Nog te zien13 sept. 19.45 uur. Het Tonnenmagazijn Brouwershaven 14 sept. 20 uur. zaal Baudeloo Hulst en 19 sept. 20 uur. Zeeuwse Biblio theek Middelburg. Geertrui Daem, auteur en ac trice. j l i 5^— Nieuwbouw van het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie (NIOO-CEMO) te Yerseke. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever YERSEKE - Het Centrum voor Estua riene en Mariene Oecologie (NIOO-CE MO) te Yerseke, in de volksmond beter bekend als het voormalige Delta-insti tuut, moet regelmatig en gericht het ei gen werk onder de aandacht brengen. Die oproep deed commissaris der koningin drs W. T. van Gelder dinsdag in Yerseke. Aan hem viel de eer te beurt officieel de eerste steen te leggen voor de nieuwbouw in het vissersdorp. Van Gelder weet dat het Yersekse insti tuut een belangrijke rol speelt in onder zoeksprogramma's van de Europese Unie en dat het grote onderzoeksprojecten coördineert. Hij betwijfelt echter of bij voorbeeld het Zeeuwse bedrijfsleven en Zeeuwse beleidsmakers weten wat het NIOO-CEMO te bieden heeft. De organi satie komt voort uit het Delta-instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek dat in 1957 een plek kreeg in Yerseke. Taak was de effecten van de Deltawerken op dieren- en plantenleven te onderzoeken. Geleide lijk ging het instituut zich meer richten op onderzoek naar het functioneren van del ta- en kustgebieden, juist daar waar effec ten van menselijke ingrijpen merkbaar zijn. Kosten Op dit moment telt het NIOO-CEMO rond de honderd medewerkers. De huidige huisvesting in het Yersekse dorpshart is al geruime tijd te klein. Vandaar de nieuw bouw aan de Korringaweg. op een mooie locatie pal aan de Oosterschelde. Kosten: rond de dertien miljoen gulden. Een be langrijke financier is de Koninklijke Ne derlandse Academie van Wetenschappen (KNAWi. Het leggen van de eerste steen gisteren gebeurde op een moment dat het complex al aardig vorm begint te krijgen. De bouw begon namelijk reeds afgelopen winter en ligt prima op schema. „Bedoe ling is dat we 1 april volgend jaar op onze nieuwe plek zitten", aldus directeur C H. R. Heip „De laboratoria verhuizen in februari, de kantoren in maart." De oude huisvesting is reeds verkocht aan een Goese projectontwikkelaar die plan nen heeft voor woningbouw. Zeker is dat de karakteristieke oude villa blijft be staan. Guido Metsers: „Men vindt het werk prachtig, maar heeft wel moeite met het hoge piemelgehalte." foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17