Nou vooruit, één Café Noirtje PZC Ingreep Hoechst gevolg rampjaar '93 In de chemie zit nog toekomst GS keuren plan Axelse Vlakte af zeeland 15 Dolfinarium kiest water Noordzee Wegpiraat: poging tot doodslag Dwangsom bij stank geoorloofd Deelname AZN aan Duitse test Twee gewonden bij aanrijding Politie zoekt naar Kadett na schietpartij Ambulancedienst treft geen blaam bij dood patiënte woensdag 11 september 1996 van onze verslaggever Willem van Dam Het is vervelend als je het hebt. Je moet je aan bepaalde regels hou den. Maar verder leel' ik net zo vrolijk en spontaan als ieder ander." Ongeveer dertig jaar geleden werd bij Mieke Heijboer (nu 54) in Kruiningen diabe tes mellitus geconstateerd; suikerziek te dus. „Toen moest ik echt gaan eten met het weegschaaltje naast mijn bord. Elk sneetje brood moest tot op het grammetje worden afgewogen, anders zat je fout." Volgende maand houdt het gewest Zeeland van de Diabetes Vereniging Nederland (DVN) een regionaal sym posium in Goes. Tijdens dat symposi um wordt onder meer aandacht geschonken aan medische ontwikke lingen, voeding èn: de ongelijke be handeling die mensen met diabetes op tal van terreinen ondervinden. Want achter-gesteld voelen zij zich vaak. Mieke Heijboer. secretaris van het ge west Zeeland van de DVN: „Bij het af sluiten van verzekeringen bijvoor beeld - daarin zit voor ons altijd een extra clausule. En dat betekent hogere premies. Nog een voorbeeld: iedereen die tegenwoordig een rijbewijs haalt, krijgt dat voor altijd. Wij niet. We heb ben elke vijf jaar een geneeskundige Mieke Heijboer: „...je moet voortdurend rekening houden met..." verklaring nodig. Bij sollicitatiespro cedures ook; een sollicitant die er voor uitkomt dat hij diabetes heeft, maakt minder kans dan een ander. En dat komt omdat veel werkgevers nog altijd denken dat je ziek bent als je suiker hebt. Maar dat is een volstrekt verou derd beeld. Vroeger ja, toen gingen mensen er aan dood; voordat de insuli ne werd uitvonden, was je ten dode op geschreven." Glucose Diabates is een stoornis in de stofwis seling, waarbij het gehalte aan glucose in het bloed is verhoogd. De oorzaak daarvan is een tekort aan het hormoon insuline öf een verkeerde reactie van het lichaam op de insuline. Diabetes kent twee verschijningsvormen: er is een type dat vooral bij jongeren voor komt en met insuline-injecties te lijf kan worden gegaan. Een andere vorm doet zich met name bij ouderen voor. Die laat zich met tabletten bestrij den. Ongeveer vierhonderdduizend mensen in Nederland hebben een dergelijke stoornis. Maar zij weige ren zichzelf als patiënten te beschou wen. Mieke Heijboer: „Want wij zijn niet ziek. Je moet alleen met veel dingen rekening houden; sport, spel, bewe ging, voeding. Wij moeten een super- gezond leven leiden. Maar je moet dat nu ook weer niet overdrijven. Je kunt je diabetes tot een obsessie maken en exact volgens het boekje leven. Ik vind dat je er speels mee moet om gaan. Ik spring net zo goed wel eens uit de band. hoor." Toen dertig jaar geleden bij Mieke Heijboer de diagnose diabetes melli tus werd gesteld, diende zij zich strikt aan allerlei voorschriften te houden- „Toen moest je jezelf één keer per dag injecteren. Dus dat was: hup, een do sis insuline er in. Met eten ook. Ik moest echt eten met een weegschaal tje naast mijn bord. Elk sneetje brood moest tot op het grammetje worden afgewogen, anders zat je fout. Maar zó streng hoeft het allemaal niet. Al leen, je moet wel voortdurend reke ning houden met... En dat is soms wel eens lastig, maar meer ook niet." Bij de Diabetes Vereniging Neder land zijn ongeveer 40.000 leden aan gesloten. Daarmee is de DVN een van de grootste patiëntenverenigingen in Nederland. De Zeeuwse afdeling telt rond de 1400 leden. De vereniging houdt zich onder meer bezig met voorlichting en belangenbeharti ging. Soms worden daarbij aardige succesjes geboekt. Zo maakte de DVN-Zeeland zich al geruime tijd sterk voor de aanstelling van een dia- batesverpleegkundige in het Goese Oosterscheldeziekenhuis Ze kreeg kort geleden haar zin Naast de zie kenhuizen in Temeuzen en Vlissin- gen beschikt nu ook het Goese zie kenhuis over zo'n verpleegkundige. „En dat bezorgt je dan toch een enigs zins triomanftelijk gevoel." Op het DVN-symposium (zaterdag 12 oktober in Groot Stelle te Goes) foto Lex de Meester zullen tal van inleiders diverse aspec ten van diabetes mellitus belichten. En daarbij gaat het óók over het sui- kerloze taartje. Diabitici slikken sui kervrij niet meer voor zoete koek. „Jaren terug mocht een diabeet uit sluitend een koekje of snoepje eten dat van een DVN-etiket was voor zien. Dat was veilig, omdat daar al leen maar kunstmatige zoetstoffen in zitten Maar het nadeel daarvan is wel. dat er een vetgehalte in zit om tegen te zeggen. En die vetten richten meer schade aan dan de suikers. Ik zal het niet propageren hoor, maar als mensen zich happy voelen met een Café Noirtje of een bonbonnetje - ge woon doen. Als het maar een uitzon dering blijft." van onze verslaggever ZIERIKZEE De zoutwa terlagune van Dolfinari um Harderwijk wordt niet gevuld met water uit het Grevelingenmeer. De keuze is uiteindelijk ge vallen op de Noordzee, licht woordvoerdster M. van den Hoven toe. Over wegingen van logistieke aard hebben de doorslag gegeven. Van den Hoven: „Aan de kwaliteit van het water uit het Grevelin genmeer ligt het niet. Wat dat betreft is er geen ver schil met de Noordzee." Hoewel het Dolfinarium officieel nog geen besluit heeft genomen, is intern al gekozen voor de Noord zee, laat Van den Hoven weten. „De neuzen staan dezelfde kant op." In to taal is vijftien miljoen li ter zout water nodig om de lagune te vullen. Voordeel van de Noordzee is dat grotere tankschepen kun nen worden ingezet. Want het is belangrijk dat zo snel mogelijk zo veel mo gelijk water naar Harder wijk kan worden ver voerd. Het transport zal ongeveer een ton kosten. De zoutwaterlagune, een nieuwe attractie van het Dolfinarium, wordt mo menteel aangelegd aan het Randmeer bij Harder wijk. De bedoeling is dat bezoekers zowel boven als onder water kunnen kij- kennaarvissen, dolfijnen, krabben en flora. De tota le kosten van het project, inclusief de bouw van een indianennederzetting, bedragen ongeveer twin tig miljoen gulden. De 'plas' moet volgend jaar klaar zijn. (Advertentie) van onze verslaggever LEEDSCHENDAM - De aange kondigde reorganisatie bij Hoechst Holland in Vlissingen is een uitloper van de 'reorgani- satiegolf' die de chemische in dustrie in Nederland na het rampjaar 1993 overspoelde. Daarvan is de Vereniging van de Nederlandse Chemische Indu strie (VNCI) overtuigd. Woordvoerster Mariska War- nars beschikte dinsdag over on voldoende informatie om te kunnen ingaan op de herstruc turering bij Hoechst. „Maar sinds '93 is er overal in onze branche op grote schaal gereor ganiseerd. Zeeland is daarmee geconfronteerd via de maatre gelen die Dow Benelux heeft ge nomen en die Hoechst nu aan kondigt. Bij Hoechst zou je het een -na-ijleffect kunnen noe men." Bij Dow Benelux werden in '93 en '94 vierhonderd banen geschrapt, bij Hoechst staat mogelijk een zelfde aantal ar beidsplaatsen op de tocht. Bij de VNCI bestaat de indruk dat, landelijk gezien, de grens is be reikt. Warnars: „We gaan ervan uit dat het personeelsbestand in de chemie niet nóg verder zal te ruglopen. Op basis van de huidi ge stand van zaken verwachten we ook geen ingrijpende reorga nisaties meer." Vandaag (woensdag) publiceert de VNCI de halfjaarcijfers van de chemische industrie in Ne derland. De branche-organisa tie komt in die publicatie tot de conclusie dat de hapering in de groei van de industrietak voor bij lijkt. Bodem bereikt De neergang die in de tweede helft van vorig jaar inzette - met hoge voorraden onverkocht product en dalende verkoop prijzen - heeft in de eerste helft van dit jaar de bodem bereikt, Warnars: „De verkoopprijzen van de voor de chemie belang rijke producten lijken zich te herstellen en de chemische in dustrie krijgt naar verwachting in de tweede helft van '96 de op gaande lijn weer te pakken." De VNCI baseert die kentering op gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek en signa len van de leden. De omzet bleef in de eerste helft van dit jaar steken op 23.9 mil jard, 7 procent minder dan in de eerste zes maanden van vorig jaar. De winst viel 31 procent la ger uit: 2 miljard gulden, tegen 2,9 miljard in de vergelijkbare periode in *95. Een hogere olieprijs en 100 mil joen gulden extra aan milieu kosten (in de eerste zes maanden van dit jaar opgelopen tot 950 miljoen) waren daar onder meer debet aan. Ook de bescheiden groei van de Europese econo mie, vooral in Duitsland, bleek een belangrijke ooi-zaak van de dalende omzet en winst De productie nam in de periode januari-juni af met 1,5 procent ten opzichte van dezelfde perio de vorig jaar. Er werd. vergele ken met de eerste helft van '95, wel meer geïnvesteerd: een stij ging met 15 procent tot 1,6 mil jard gulden Warnars dinsdag: „Het vertrou wen van de Nederlandse consu ment in de economie neemt weer toe, wat aanleiding geeft tot ge stegen binnenlandse bestedin gen. Vooral de vraag uit de bouw en de verpakkingsindustrie, be langrijke klanten van de chemi sche industrie, neemt weer toe. Iri de tweede helft van vorig jaar nam het aantal werknemers in Hoechst in het Vlissingse industriegebied. van onze verslaggever GOES - „In de chemie zit heus nog wel toe komst. Ook voor werknemers van Hoechst. In de komende jaren zal de chemie nog ge noeg werknemers nodig hebben," deze ta melijk optimistische woorden van B. Ou denaarden van de Industriebond FNV, nemen niet weg dat hij behoorlijk geschrok ken is van de reorganisatieplannen bij Hoechst Holland NV te Vlissingen. Toch ziet hij de toekomst voor de chemie in het algemeen niet somber in. De werkgele genheid in deze sector is de laatste jaren duidelijk afgenomen. In alle bedrijven is ge reorganiseerd. geautomatiseerd en geher structureerd. Minder mensen moeten het zelfde werk of meer doen. Oudenaarde: „Aan dat proces komt een keer een eind Ook in de toekomst zal het werk in de che mische bedrijven toch gedaan moeten wor den. Misschien zal nog wel iets van de basis industrie verdwijnen, maar de bedrijven waar ingewikkelder procesen worden uit gevoerd blijven zeker. Het feit dat de Vlissingse Hoechst-vestiging de enige fosforproducent in West-Europa is, geeft Oudenaarde hoop. Er zijn voldoen de gespecialiseerde bedrijven in de omge ving die eind-producten en bijna eindpro ducten van de fosforfabriek verwerken. En die bedrijven blijven wel bestaan, verwacht hij. Wat dat betreft gaat de FNV-medewer ker er van uit dat Hoechst goede kansen heeft en houdt. Nakomertje Het feit dat Hoechst nu met de bezuini gingsplannen komt, terwijl andere bedrij ven die slag allemaal al zo'n beetje achter de rug hebben, komt als een verrassing. „Ik denk dat Hoechst daarmee als een nako mertje beschouwd kan worden. Hoechst was een bedrijf dat die bezuinigingsronde de afgelopen jaren heeft weten te rekken, maar moet er nu kennelijk toch aan geloven. Ik verwacht wel dat het wat dit betreft een van de laatste zoniet het laatste nakomertje in de chemiesector is." De tendens van de afgelopen jaren is wat TERNEUZEN - De 22-jarige wegpiraat uit Oudenbosch die zaterdag werd aangehouden na een wilde achtervolging door Zeeuws-Vlaanderen wordt poging tot doodslag ten laste ge legd. Tijdens zijn vlucht reed hij in Draaibrug in op een voet ganger, die hij op een haar na miste De man werd dinsdag voor de officier van justitie in Middelburg. Naast poging tot doodslag wordt de automobilist ook vervolgd voor het rijden onder invloed van alcohol en voor het schenden van het rijver bod dat hem eerder al door de rechter was opgelegd. De Brabander kon na een wilde achtervolging bij de afslag Moerbeke op de Expresweg in België worden aangehouden door de politie. Tijdens de wilde rit ramde de verdachte ver schillende paaltjes en veroorzaakte hij door een onverwachte manoeuvre een aanrijding met een politieauto. DEN HAAG - De gemeente Oostburg mag dwangsommen tot maximaal 12.000 gulden innen als loonbedrijf Kunst te veel stank veroorzaakt bij het schoonmaken van schepen met mest aan de Handelskade in Breskens. Rechter bij de Raad van Sta te. mr. J. Bakker heeft gisteren (dinsdag) een door Kunst tegen de dwangsom aangespannen beroepszaak verworpen. De ge meente Oostburg wal Kunst een dwangsom laten betalen om een einde te maken aan het schoonmaken van de mestschepen met geopende luiken Kunst zegt dat slechts met de luiken open medewerkers in het ruim kunnen gaan om aangekoekte mest weg te halen. Omringende bedrijven en omwonenden klagen over stank. Medewerkers van de nabijgelegen rederij Vroon zeggen braakneigingen te krijgen van de mest. Loon bedrijf Kunst laat de mest aanvoeren vanuit gebieden met een overschot en rijdt deze uit over de kleigronden van Zeeuws- Vlaanderen, MOERDIJK - Afvalverbranding Zuid-Nederland (AZN) is betrokken bij een Duits experiment om huishoudelijk afval te verwerken doormiddel van wervelbedvergassing. Het wordt de eerste grootschalige proef met wervelbedvergassing in Eu ropa. Vanaf 1999 moet de installatie jaarlijks 50.000 ton huis houdelijk afval verwerken. Wervelbedvergassing is erg mi lieuvriendelijk. Reststoffen als vliegas en slakken verglazen, waardoor ze goed geschikt zijn voor hergebruik. De verbran- dingswarmte wordt gebruikt om er in een warmtekrachtcen trale elektriciteit mee op te wekkenJuist vanwege dit facet is AZN bij de proef betrokken De Nederlandse onderneming bouwt op het industrieterrein Moerdijk een afvalverbran dingsinstallatie die eveneens is gekoppeld aan een warmte krachtcentrale. Vanaf begin volgend jaar verwerkt de instal latie jaarlijks ongeveer 600.000 ton huishoudelijk afval, grofvuil en daarmee vergelijkbaar bedrijfsafval uit Zeeland. Noord-Brabant en Limburg. MIDDELBURG - Bij een botsing tussen een auto en een bromfietser op de Nieuwlandseweg/Zaagmolendijk zijn dinsdagochtend rond acht uur twee jeugdige Middelburgers licht gewond geraakt. Beiden mochten na behandeling in het ziekenhuis naar huis. De 16-jarige bromfietsbestuurder met achterop een 15-jari- ge passagier reed over de Nieuwlandseweg. Vanaf de Zaag- molendijkkwam een 37-jarigeautomobiliste uit Middelburg. Doordat het uitzicht werd belemmerd door geparkeerd staande auto's botsten beide voertuigen tegen elkaar. De be stuurder van de brommer liep been- en rugletsel op. De duo passagier liep verwondingen op aan zijn been. De bromfiets werd geheel vernield. De auto werd aan de lin- kervoorkant beschadigd. de chemie, als gevolg van reor ganisaties, licht af. In juni van dit jaar bood de branche nog werk aan 80.500 mensen; in juni '95 waren het er nog 81.000. In de eerste helft van dit jaar bleef het werknemersbestand nage noeg gelijk. van onze verslaggever WESTDORPE - Gedeputeerde Staten hebben dinsdag het be stemmingsplan Axelse Vlakte afgekeurd. Het dagelijks pro vinciebestuur honoreert daar mee bezwaren van de Stichting Welzijnsraad Sas van Gent te gen het vaststellen van de ge luidszone en het aanvragen voor hogere grenswaarden voor wo ningen aan de Zandstraat. Overigens gaan GS er wel van uit dat B en W van Sas van Gent de herziening van het bestem mingsplan voortvarend aan pakken, zodat de ontwikkeling van de Axelse Vlakte 'nauwe lijks vertraging' oploopt. GS zijn met zozeer onder de in druk van de argumenten van de Welzijnsraad, maar keuren het bestemmingsplan op formele gronden af. De vast te stellen geluidszone is in het ontwerp-bestemmings- plan niet precies omschreven (en ligt ook gedeeltelijk op gröndgebied van de gemeenten Terneuzen en Axel) door de ge meente Sas. Maar de Provinciale Planologi sche Commissie (PPC) vindt het vaststellen van een zone inhe rent aan een industrie-ontwik keling. zoals voorgesteld in de Axelse Vlakte'. GS kunnen zich vinden in dat advies. Aandachtspunten De Sasse gemeenteraad heeft de afgelopen maanden van de pro vincie al een aantal 'aandachts punten' voor de planherziening opgegeven en moet passen in de binnenkort vast te stellen streekplanuitwerking Axelse Vlakte/Autrichepolder. De inhoud van het bestem mingsplan behoeft dan waar schijnlijk geen nadere bespre king, verwachten GS Herziening Hoe ver de gemeente Sas van Gent intussen is met de herzie ning van het bestemmingsplan werd dinsdag nog niet duidelijk. Burgemeester J van Rest en ge meentesecretaris W. Zwartelé hebben deze week beiden nog vakantie. GOES In verband met de schiet incidenten in Goes en Zierikzee in de nacht van 7 op 8 september zoekt de politie naar een bruine Opel Kadett, model coupé, van het bouwjaar 1983 of 1984. Getuigen hebben in Goes-Zuid de auto, met daarin drie perso nen, met hoge snelheid zien wegrijden nadat de schoten op een geparkeerde touringcar van AMZ waren gelost. Wie iets weet van de personen auto of de inzittenden wordt verzocht zich te melden bij de politie in Goes (te. 245000) foto Ruben Oreel Oudenaarde betreft niet zodanig dat hij ie dere student nu maar af moet raden in die sector een loopbaan te beginnen. „Integen deel, de chemie is breed. Met een procesma tige opleiding kun je veel kanten op: de voe dingsindustrie, de chemie, de metaal noem maar op. Als je procesoperator bent kun je heel wat kanten op." Die woorden zijn niet bedoeld als een hart onder de riem voor de Hoechst-werknemers die wellicht in de toekomst op straat komen te staan. „De vakbonden gaan er van uit dat er niemand op straat komt te staan en dat deze bezuinigingsronde zonder gedwongen ontslagen verloopt. Overigens heeft Oudenaarde nog geen con tact met de directie van het bedrijf gehad over de voorgenomen reorganisatie. Wel is er al overleg geweest met het personeel. De ondernemingsraad van Hoechst Holland NV is voor een groot deel afwezig en heeft om die reden nog niet kunnen vergaderen. Later in de week zal de ondernemingsraad met een reactie komen. MIDDELBURG - De Cen trale Post Ambulancever voer (CPA) treft geen blaam bij een incident dat zich eer der dit jaar in Zeeuws- Vlaanderen afspeelde. Tot die conclusie komt het dage lijks provinciebestuur na een onderzoek naar de gebeurte nissen. Enkele maanden geleden zou een bejaarde vrouw uit Sas- put die door een hersenbloe ding was getroffen, twee uur en een kwartier op een ambu lance hebben moeten wach ten. Het Statenlid A Heij boer (Zeeuws-Vlaamse Volkspartij) maakte zich daar zeer boos over en kaart te de zaak bij GS aan. Het college heeft de kwestie on derzocht en is tot de slotsom gekomen dat het CPA nau welijks verwijten valt te ma ken. Volgens Gedeputeerde Sta ten moest de patiënte niet meer dan twee uur. maar 'slechts' ongeveer anderhalf uur op een ziekenauto wach ten. Dat is ook te lang, erkent de provincie en zij spreekt van een 'betreurenswaardig incident'. De vertraging is echter voor al ontstaan, doordat de betrokken huisarts bij zijn eerste verzoek om een zie kenauto te sturen niet de in druk wekte dat grote spoed geboden was. Toen eenmaal bleek dat dit wél het geval was. stond de ambulance tien minuten later voor de deur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 15