Belang Nazomer Festivals erkend Literair seizoen opent met Jacob van Maerlant Wat er na jaren nog is, dat is kunst PZC kunst 12 Omvang en kwaliteit overtreft aanbod in Randstad Zierikzees festival komt als Muziek Monumentaal terug Zeven bands treden aan in finale van unplugged-competitie Uitgave in fascimile ontrukt componist aan de vergetelheid VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1996 van onze verslaggever MIDDELBURG - Enkele peri fere festivals in Nederland, waaronder de Zeeland Nazomer Festivals, beginnen zo langza merhand het culturele aanbod in de Randstad in omvang en kwaliteit te overtreffen. Dat verkondigde ir \V. Dik, voorzit ter van de Raad van Bestuur van de KPN, donderdagavond in een in Middelburg gehouden toespraak waarmee hij de acht ste editie van de Zeeland Nazo mer Festivals opende. De Zeeuwen mogen dat zelf dan ook best hardop zeggen, vond Dik, want buiten de provincie wordt het belang van de Zeeland Nazomer Festivals allang er kend. Dik verrichtte de opening als vertegenwoordiger van PTT Te- lecom, de hoofdsponsor van de Zeeuwse cultuurmaand. Hij sloot een rij van sprekers die het culturele aanbod van de Zeeuw se nazomer stuk voor stuk ophe melden. „Zeeland heeft meer te bieden dan alleen zon, zee en strand", meende burgemeester mr D. C. B. Burgers van Middel burg. Hij roemde de positieve in vloed van de Zeeland Nazomer Festivals op het toerisme. Daar sloot gedeputeerde drs G. L. C. M de Kok van cultuur zich bij aan. „De Zeeland Nazo mer Festivals scoren op het ge bied van kwaliteit, durf tot ver nieuwing, samenwerking en sei zoensverlenging." Hij ziet ook in de toekomst een belangrijke plaats in het provinciale cul tuurbeleid weggelegd voor de Zeeuwse cultuurmaand. Kritische noot De enige die. tussen veel loftui tingen, een enkele kritische noot kraakte, was voorzitter drs H. J. W. van Gelder-Wiggers van de Stichting Zeeland Nazomer Festivals. Het gemeentebestuur van Middelburg mag bij monde van burgemeester Burgers dan wel de Nazomer Festivals de he- van onze verslaggever MIDDELBURG - De Stichting Literaire Activiteiten Zeeland (SLAZ) hëeft voor haar tiende seizoen een programma samen gesteld van literaire bijeen komsten over enkele grote na men uit de literatuurgeschiede nis en met een aantal belangrij ke hedendaagse auteurs. Dins dag 10 september opent de Leid- se prof. dr. Frits van Oostrom de lezingenreeks met een vertoog over de middeleeuwse schrijver Jacob van Maerlant, over wie hij enkele maanden geleden een standaardwerk publiceerde. Na avonden over Nescio, Nico- laas Matsier en vier modern- klassieke dichters ligt het zwaartepunt van het literaire seizoen in maart. Tijdens de Boekenweek viert de SLAZ haar tienjarig bestaan met lezingen van bekende schrijvers die eer der al eens in Middelburg te gast waren. Jacob van Maerlant leefde in de dertiende eeuw dicht bij Zee land. Hij woonde in Damme en op Voorne. Hij wordt wel de 'va der van alle Dietse dichters' ge noemd. Hij schreef onder meer gedichten, ridderromans, heili genlevens en geschiedenisboe ken. In Maerlants wereld geeft. Van Oostrom een beeld van het leven en schrijverschap van Ja cob van Maerlant. Hij heeft zich niet beperkt tot een biografie over iemand van wie tot dusver weinig bekend was, maar heeft Van Maerlant ook geplaatst in de politieke en culturele context van zijn tijd. De SLAZ heeft Van Advertentie ,,00Uur<3<*®l!"d mei in prijzen, zij zag liever dat de steun die dit jaar is gegeven bij de opening door Cirque Plu- me tot structureel beleid wordt gemaakt. „In de onlangs ver- Oostrom verzocht vooral stil te staan bij de relatie tussen Van Maerlant en de Zeeuwse eilan den, die in die tijd politiek be twist werden. van onze verslaggever VLISSINGEN - Zeven bands strijden zondagavond in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen voor een gratis opna medag in Studio Ron Konings. Zij treden unplugged tegen el kaar aan. De finale van de un- plugged-competitie wordt op genomen en uitgebracht op cd door LAC Sound. De finalisten zijn; Project Emo tions in a Row (P.E.R.), Foreign Affairs, Rodi Dean, Wolfclan Sis- schenen cultuurnota van Mid delburg worden de Nazomer Festivals niet genoemd", aldus Van Gelder-Wiggers. „En het Filmfestival en Nieuwe Muziek, Op 22 oktober geeft dr. Lineke Frerichs een lezing over de schrijver Nescio (J. H. F. Grön- loh, 1882-1961), auteur van klas sieke verhalen als 'De Uitvreter', ter. Manilla Paradise, Moon en Kevin, Joyce and Dave. Wie hoog wil scoren, zal zich goed moeten voorbereiden, zegt Meindert Inderwisch van Panta Rhei en organisator van de com petitie. „Een band die zich slecht heeft voorbereid, valt di rect door de mand. Als je un plugged speelt, is het geluid veel soberder, naakter. De wisselwer king tussen de verschillende in strumenten moet goed zijn. Het kan betekenen dat je een num mer anders moet arrangeren." Middelburgse onderdelen van de Nazomer Festivals, behoren volgens die nota vooral tot de verantwoordelijkheid van de provinciale overheid. Daar wil ik 'Titaantjes' en 'Dichtertje'. Fre richs bezorgde het Verzameld Werk van Nescio, dat deze maand verschijnt. Matsier In november komt Nicolaas Matsier naar Middelburg om over zijn werk te vertellen. Zijn schrijversnaam is een anagram van zijn werkelijke naam: Tjit Reinsma. Hij studeerde filosofie en klassieke talen en werd aan vankelijk - hij debuteerde in 1976 met de verhalenbundel Oud-Zuid - gerekend tot de schrijvers rond het literaire tijd schrift De Revisor. Zij hadden vooral aandacht voor de vorm. Twee jaar geleden verraste Mat sier echter vriend en vijand met de autobiografische roman Ge sloten Huis. Andere boeken van zijn hand zijn: Onbepaald ver traagd (1979) en De eeuwige stad (1982). Matsier schreef ook kin derboeken en vertaalde onder meer Lewis Carolls De avontu ren van Alice in Wonderland. In december, januari en februari organiseert de SLAZ vier avond en over de dichters Martinus Nij- hoff, Thomas Eliot, Charles Bau delaire en Rainer Maria Rilke. Literatuurwetenschappers zul len op hun werk ingaan. In maart volgt het klapstuk, de viering van het tienjarig bestaan van SLAZ. Gedurende de Boe kenweek zullen schrijvers op verschillende locaties in Middel burg optreden. Contacten zijn gelegd met Margriet de Moor, Adriaan Morriën, Connie Pal men en Marcel Möring. Waar schijnlijk zal Morriën in de Lu therse kerk praten over 'Mijn God', het thema van Boeken week, en de joodse schrijver Mö ring geeft zijn lezing in de syna goge. zie ook pagina 19 Het interessante aan de unplug- ged-concerten is ook dat bands kunnen zien hoe goed ze nu werkelijk zijn. Sommige foutjes of onvolkomenheden vallen in een elektrisch versterkt optre den niet op. Ze verdwijnen in het geluid. Maar bij een akoestisch optreden komt het ook aan op de virtuositeit van de musici. En de compositie van een nummer moet goed zijn. Inderwisch: „Een goeie song moet akoes tisch overeind blijven. Qua com posities vallen dingen snel door de mand." binnenkort nog wel eens met de heer Burgers over spreken." Het was kritiek met een glim lach en dat paste bij de gelegen heid. Die eindigde met een be- Ook voor de cd-opname is het belangrijk dat de bands goed spelen, zegt Walter Calbo van Lac. Sound. „Het zijn live-opna men. We zijn dus afhankelijk van het moment en hebben niet de rust van een studio. Het moet in één keer goed zijn." Van elke band komen twee nummers op de cd terecht. Tenminste, als de kwaliteit goed is. Inderwisch wil in Panta Rhei el ke zondagmiddag tussen vijf en acht uur unplugged-optredens organiseren. „Geen jam-sessies, zoek aan de eerste van tien vro lijke en wervelende shows die het Franse Cirque Plume de ko mende weken geeft in een grote tent aan het Molenwater. het moet gestructureerd gaan. Ook de toeschouwers moeten er iets aan hebben." Blqf verzorgt op 22 september een unplugged optreden in Panta Rhei. De finale van de unplugged- competitie begint zondagavond om acht uur. Elke band krijgt twintig minuten. De jury be staat uit Hubert Leeman, Collin Hoondert en Robbert-Jan Swiers. De prijsuitreiking zal vermoedelijk rond één uur plaatsvinden. exposities Tot en met eind oktober zijn in het streekmuseum De Mees- toof te St. Annaland twee ten toonstellingen te bezoeken: bo demvondsten en gebruiksaarde- werk van 1600 tot 1900 (onder meer uit het Verdronken Land van Reimerswael) en Beelden uit mijn kinderjarenmet onder an dere werk van Wim Hofman en Hans Hermes. De Meestoof is ge opend van maandag tot en met zaterdag tussen 14.15 en 16.45 uur. Kunstgalerie De Mollegan- gen in Bergen op Zoom toont tot 29 september Fel gekleurd en prettig gestoord. De expositie omvat kleurige, humoristische gouaches van Jotje Gielen en vreemdsoortige bouwsels en ob jecten van Paul de Maat. Open: vrijdag van 10-21 uur, zaterdag 10-17 uur en elke zondag' tweede zondag in de maand. Beeldend werk van Judy van Dokkum is in het Goese Ooster- scheldeziekenhuis te zien onder de titel The Six Miles Lake Trail. Tot en met 10 oktober kan de be zoeker het spoor naar haar ge boorteland volgen, The Great Turtle Island, dat zij hier heeft uitgelegd met natuurlijke mate rialen, verwerkt tot amuletten en met impressies van olieverf op hout. In de centrale hal van ver pleeghuis Ter Schorre in Ter- neuzen hangen tot en met 1 ok tober olieverfschilderijen, aqua rellen en pastels van J. Dekker. Dagelijks te bezichtigen van 9 tot 21 uur. In de vitrine voor bijzondere collecties op de eerste verdie ping van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg is tot en met 26 oktober een selectie uit Boutens' bibliotheek uitgestald. Anne de Haan stelt geduren de de maanden september en oktober schilderijen tentoon in het Toeristisch Centrum Oran jezon in Oostkapelle. De Haan schildert vooral Zeeuwse land schappen in aquarel, pastel en acryl. Leerlingen van de Goese scholengemeenschappen Buys Ballotcollege, het Goese Ly ceum en het St. Willibrordcol- lege stellen tot en met 18 okto ber schilderijen tentoon in het Stadskantoor te Goes. Te zien van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren. Tot 28 oktober is in De Vlees hal te Middelburg de installatie Testoo te zien van Fabrice Hy- bert. Open: dinsdag tot en met zondag 13-17 uur. De opening is vandaag, vrijdag, van 17 tot 19 uur. Gelijktijdig wordt het project De Cilinder geopend, een mobiele tentoonstellingsruimte, waarin Yael Robin op uitnodiging van Ria Pacquée werk exposeert. De cilinder staat tot en met 6 okto ber opgesteld op de Grote Markt in Middelburg. Werk van beeldend kunstena res Lidwien Kraakman is van 7 sep tember tot en met 13 oktober te zien op twee locaties in Goes: Zicht op architectuur voor het stationsgebouw in Goes en Licht op cultuur in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes. De tentoonstellingen verwijzen naar elkaar. Het mu seum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10-17 uur, za terdag van 13-16 uur. In De Bewaerschole in Burgh- Haamstede is van zaterdag 7 september tot 5 oktober onder de titel Een ongekende schitte ring een installatie van Aris te zien. Aris verwierf faam met zijn beelden uit ijs. De kunstenaar koos deze keer voor kaarsenwas, schelpen en water. Openingstij den: maandag tot en met zater dag van 13.30-16.30 uur. Delphine Baes uit het Franse Roncq exposeert van zaterdag 7 tot en met 28 september in de Culture Shop aan de Weststraat in Axel. Zij noemt haar stijl 'psy chedelisch' en 'symbolisch'. Naast een selectie tekeningen, is MIDDELBURG - Weinigen hebben ooit van hem ge hoord. De Middelburgse componist en musicus Wil lem Lootens (1736-1813) neemt een bescheiden plaats in de muziekgeschie denis in. Over zijn leven is vrij weinig bekend, mede doordat een groot deel van de Middelburgse archieven in 1940 verloren is gegaan. Pas onlangs zijn enkele van zijn composities heront dekt. Een belangrijk stuk, Six divertiments for the piano forteis nu in fasci- mile uitgebracht in de serie Exempla Musica Zelandica. In het voorwoord bij het mu ziekstuk onthult de Middel burgse muziekwetenschap per Albert Clement enkele wetenswaardigheden over Lootens en zijn muziek. Hij plaatst de Middelburgse or ganist in zijn tijd en geeft aan hoe hij de voorvader was van een waar geslacht aan kerkorganisten. Lootens stond in zijn tijd in hoog aan zien. Anders dan veel van zijn collega's nam hij het vak van kerkorganist zeer se rieus. Hij begon als organist in Maassluis en kwam via Zierikzee in Middelburg te recht waar hij het orgel van de Nieuwe Kerk en het caril lon van de Lange Jan be- in de Culture Shop - die zax-. dags tussen twaalf en zes-,; I open is - ook een serie postk^'. ten te zien. Met een vocale performa^"^ van Cato Fluitsma wordt i dag 8 september om 15 uur, expositie van Dick Fluitsma. va opend in Het Markiezenho!. - Bergen op Zoom. Onder de ij. G( The White Negro zijn veeitk ge metershoge houten beelden*i si£ zien, gekenmerkt door ongekf, la^ steldheid, eenvoud en expres;. ee. Daarnaast hangen er teken m( gen, die soms op zichzelf sti,, jai en soms een duidelijke relt* r0 met de beelden hebben. Fit ,ze sma gebruikt er grafietstift, aa terverf, pigment of bruine bisv, on voor. Tot en met 17 november ;01 zijn werk te zien, Openingstijd jyj, in september: dinsdag tot /it20' met zondag 11-17 uur, okto^ dlt november: dinsdag tot en cj Ke zondag 14-17 uur. mi Olieverfschilderijen van zi>\Sp' Vanderstege en gemene,! gj' werken in gemengde techniek;mi van Jiri Necas zijn van zondafp, september tot en met 2 oktot te zien in de Grote Kerk ni Veere. Openingstijden: mat-,— dag tot en met zaterdag 10 uur, zondag 13-17 uur. Bert Sleeuwerfiioek expose js van zondag 8 september toti, met 5 oktober recent werk in 0 lerie Van den Berge te Goes. zien op donderdag tot en met: - terdag van 13 tot 17 uur end derde zondag van de maai 1 Van Sleeuwenhoek toont ins i menwerking met Van den Be: van 8 september tot 6 oktotl - ook nog de expositie Strea stream in de dependance van: Watertoren aan de Coosje Bt kenstraat 200 in Vlissingt Stream, stream is onderdeel n een serie over de kunstproduct in Zeeland, De Selekties I t/mf II. Open: woensdag tot en m zondag van 12 tot 17 uur. Olieverven van Beatrix Mei dersma zijn van maandag 9 se v tember tot 4 november te as schouwen bij Lunch- en Tc, room Labruyère aan 't Groen: 1 te Domburg. Open: dagelijks: -> 17 uur. Galerie Esprit in Clinge toa van maandag 9 september tof met 6 oktober kleurrijke schilt rijen van de Madrileense kuns: naar Manuel Esteban. Op ningstijden: donderdag tot met zondag van 13.30 tot li: uur, donderdag daarnaast k 19 tot 21 uur; ook op afspraak Met de tentoonstelling Mei station Kuiperspoort wil Stichting Beeldende Kunst Ms delburg 'een nieuw tijdperk ra senteren'. Het is de derde exj sitie van William VerstraeteE. een reeks van drie: eerder we te zien 'Primeursels' en 'Pier Optimisme en dynamiek en; verkennen van mogelijkhefe staan centraal in zijn werk, zien van dinsdag 10 septemki tot en met 5 oktober in de Kc :t perspoort 2 te Middelburg. Op ningstijden: dinsdag tot en ik zaterdag van 13 tot 17 uur. In galerie 't Zuuddek Burgh-Haamstede is tot en mf 17 oktober een gecombineerd expositie te zien van schilderija i en keramiek. Lutske Stratir. uit Middelburg toont haar g! schilderde Zeeuwse landschap pen. Femke van de Berg, Iel Wendrich en Liesbeth Mull: j meister laten hun keramle) zien. Tot en met 28 oktober is op A tweede verdieping van ói Zeeuwse Bibliotheek de foto tentoonstelling Sport in Zefj land ingericht. De tentoonstel) 1' ling is samengesteld door M i: Zeeuws Documentatiecentrum en geeft een overzicht van divei se sporters en sporten in Zee land. De oudste foto dateert vai circa 1890. Ook krantenknipsel zijn te zien. Openingstijden maandag 17.30-21 uur, dinsdal tot en met vrijdag 10-21 uur, za terdag 10-13 uur. speelde. Hij beschouwde het begeleiden van het zondagse gezang als een van zijn be- j 1 langrijkste taken, in een tijd J dat andere organisten zich daaraan weinig gelegen lie ten liggen. Daarnaast gaf hij zelf concerten, gaf hij les, in specteerde hij orgels in Zeeuwse kerken en schreef j hij daar boeken over. Tenslotte was hij ook nog componist. Hij zette een aantal psalmen en gezangen op muziek en schreef de Six divertiments. Die worden door Clement gekarakteri seerd als korte suites met j een speels karakter. Ze heb- 1 I ben niet al te veel diepgang, maar werden door tijdgeno ten waarschijnlijk vaak ge speeld. Lootens moet als i componist niet worden over schat, meent Clement, maar I hij verdient het wel om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Dat gebeurt vanavond, vrij dag, als Clement in de Lu therse Kerk naast werk van i andere componisten Loot- I ens' Divertissement in D speelt en de facsimile-uitga ve aanbiedt aan de Middel burgse wethouder J.C. van I Dijk-Sturm. Het concert be gint om 2 0 uurmaar om al 17 uur geeft Clement, ook in de Lutherse Kerk, een lezing over Lootens. Fotograaf Paul Huf: Juist mijn commerciële werk houdt stand van onze verslaggever GOES - Uit de foto's van Paul Huf is de geur van succes op te snuiven, schreef ooit een Ame rikaanse kunstcriticus. Waar schijnlijk bedoelde hij het op twee manieren. Niet alleen heeft de Amsterdamse foto graaf de afgelopen vijftig jaar een enorm aantal beroemdhe den voor de camera gehad, ook waren zijn eigen foto's bijna zonder uitzondering zeer suc cesvol, commercieel én artis tiek. Over de hele wereld ver kocht hij zo'n vijf miljoen an sichtkaarten en foto's van suc cesvolle reclamecampagnes worden nu door musea aange kocht. „Ik heb nooit verkondigd dat ik kunst maak", zegt Huf. „Die status hebben de foto's vanzelf gekregen, Dat blijkt altijd ach teraf. Wat najaren en jaren nog steeds boven komt drijven, dat is kunst." Het is tekenend voor Paul Huf (72) dat hij met evenveel en thousiasme een expositie in richt in de showroom van bad kamerspecialist Plieger BV in Goes als - eerder dit jaar - in het Museum voor Fotografie in Antwerpen en het Groninger Museum. Hij maakt geen on derscheid tussen commerciële en artistieke activiteiten of tussen hoge en lage kunst. „In het Museum in Groningen hing ook gewoon mijn com merciële werk", zegt hij. „Daar kwamen zestigduizend bezoe kers op af. Het gekke is dat juist dat commerciële werk van mij stand houdt in de tijd. Maar schilders maakten vroe ger ook portretten om geld te verdienen. Kijk naar Willink of Rembrandt. Eerst moest een portret worden verkocht, dan Paul Huf: „Alles is eigenlijk gegroeid vanuit het portret, mijn favoriete stijl." foto Dirk-Jan Gjeltema pas was er gelegenheid om een joods bruidje te schilderen." Lollig „Ik wil niet alleen in musea ex poseren. Het werk is er voor de mensen, ik wil dat het gezien wordt. Hier hangen mijn foto's in badkamers. Dat vind ik een lollige combinatie. Ze passen hier prachtig. We hebben de kleuren en de omgeving goed op elkaar afgestemd. Niet voor niets is het Kunst in Keramiek genoemd. Het is een twee-een heid." Met een knipoog: „Je zal straks zien, ofwel de mensen komen hier om een foto te ko pen en dan nemen ze er een badkamer bij, of ze kopen een badkamer en nemen de foto er bij." Huf is zichtbaar in zijn sas met de manier waarop het werk in Goes is opgehangen. Een rond gang langs de foto's leert dat hij een zo breed mogelijke keuze heeft gemaakt uit het ge varieerde oeuvre dat hij de af gelopen vijftig jaar heeft opge bouwd. Zoals een portret dat hij in opdracht van het tijd schrift Margriet maakte van Beatrix, enkele maanden voor dat ze koningin werd. Verder onder meer een aantal afbeel dingen uit de serie De vrouioen van Paul Huf de eerste platen hoezen in kleur, modereporta ges, portretten van beroemd heden en bekende modellen en enkele reusachtige afdrukken - van een fontein, een stapel balletschoentjes en een naakt foto voor Playboy - die eerder aan schilderijen dan aan foto's doen denken. Mensen Zijn veelzijdigheid is opval lend. Huf heeft geen speciali teit, hij blinkt uit in vrijwel alle genres van de fotografie. „Dat is de manier waarop ik het zo lang volhoud. Door de afwisse ling verveelt het me nooit. Ik ben met portretten begonnen en dat blijft merkbaar. Mijn modefoto's zijn portretten van mensen in mooie kleren, toen kwamen de beroemdheden en toen ambachtelijke portret ten. Alles is eigenlijk gegroeid vanuit het portret, mijn favo riete stijl. De mens is altijd aanwezig. Zelfs in de stillevens lijkt het alsof hij nog net het laatste dingetje heeft neerge legd." Hoewel hij de meeste van zijn foto's in opdracht heeft ge maakt, is Huf altijd zijn eigen gang gegaan. „Ik blijk een ze kere eigenzinnigheid te heb ben bij het maken van foto's. Als je opdrachten precies uit voert, ben je niet meer dan an dermans instrument. Ik heb mijn eigen benadering. Dat is volgens mij ook de reden waar om mensen naar een bepaalde fotograaf stappen. Ik wil iets van mezelf toevoegen. En nu blijkt dat juist dat die foto's tot iets blijvends heeft gemaakt." Hij is aan het einde gekomen van zijn rondleiding door eigen werk en kijkt nog even om naar de balie van de showroom. „Weetje wat het rare is? Als die foto's straks weg zijn, is het hier meteen een kale boel." Expositie: Paul Huf, Kunst in kera miek, highlights uit 50 jaar fotogra fie, Plieger BV Goes, van 6 septem ber thn 12 oktober tijdens openings- ZIERIKZEE - Het Zierik- zeese festival Jazz Monu mentaal is omgedoopt tot Muziek Monumentaal. Het kleinschalige, ééndaagse evenement dat in 1994 haar primeur beleefde, komt na een jaartje rust sterk terug met een gloednieuwe opzet. Zo duurt het festival drie dagen (van donderdag 12 tot en met zaterdag 14 septem ber) en komen ook andere muzieksoorten aan bod dan alleen jazz. En het blijft niet bij één keer. Volgens Ria Geluk van Zie rikzee Actief, één van de vier instanties die voor de orga nisatie tekenen, is het de be doeling dat Muziek Monu mentaal een jaarlijks terug kerend uitje wordt. Jazz Monumentaal was geen groot succes. Door aanhou dende regenbuien viel het (openlucht)festival groten deels in het water. Dit deed de organisatie beseffen dat je in september niet automa tisch verzekerd bent van mooi weer, blikt Geluk te rug. De tweede editie van het gloednieuwe festival heeft even op zich laten wachten. Geluk: „Vorig jaar lukte het ons niet de zaak organisato risch rond te krijgen." Maai de initiatiefnemers zijn niet bij de pakken neer gaan zit ten. Integendeel, in de tus sentijd is de Stichting Mu ziek Monumentaal opge richt en zijn volop nieuwe plannen gemaakt. Toch zijn enkele onderdelen bij het oude gebleven. Het evenement blijft bijvoor beeld gekoppeld aan, de naam zegt het al, de Open Monumentendag -die zater dag 14 september wordt ge houden. Het gezelschap Mu- sicall Banquet zal die dag een optreden geven in de Lu therse kerk (12.30-13.30 uur). Ook heeft de organisatie de openlucht-concerten niet helemaal vaarwel gezegd, want er staan diverse straat optredens op het program ma. En jazz blijft sterk verte genwoordigd. Een greep: De 'New Orleans Brass Band' Brandaris (donderdag, bin nenstad 18.30-21.00 uur), de bigband Peter Ypma Ele ven (vrijdag, Concertzaal 20.00 uur) en Betty Borstlap Bossa Band (zaterdag, Vis markt 16.00 uur) zullen naar Zierikzee komen. Ook van de partij zijn onder meer: Fernandez Lameirin- has' OXOLa, een groep die een mix brengt van Argen tijnse tango, Portugese fado en Braziliaanse chorinho (donderdag, Nieuwe Kerk 21.30 uur), De Schouwen- Duivelanders Alteklein (za terdag, Havenplein 13.30- 15.00 uur) en de jiddische muziek van Klezmokum (za terdag, Brogum 21.00 uur). Naast de bekende podia zul len ook in diverse cafés en restaurants optredens plaatsvinden. En de toekomst? Plannen zat, valt uit de woorden van Ria Geluk op te maken. Zo willen de organisatoren zich niet langer 'beperken' tot Zierikzee, de kans bestaat dat Muziek Monumentaal zich uitspreidt over heel Schouwen-Duiveland. Te vens is het bedoeling dat het festijn onderdeel gaat wor den van de Zeeland Nazo merfestivals. „Dat is goed voor de publiciteit en het kan nog wat extra subsidie opleveren", verklaart Geluk. Schrijver Nicolaas Matsier komt in november naar Middelburg. foto Klaas Koppe

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 12