Ie jankt as 'n sluuzhond, en gauw Zomer van 1996 was vooral vrij normaal PZC Leo Wabeke wint ringrijwedstrijd op Kapelse Dag Opstappen op de langste surfplank Gemeentebestuur vergeet Nieuw en Sint-Joosland zeeland 9 ringrijden agenda recept MAANDAG 2 SEPTEMBER 1996 van een medewerker KAPELLE - De ringrijders van Zuid-Beveland hielden een ringrijwedstrijd tijdens de Ka pelse Dag. Lange tijd reed Ad Schout in de groene sjerp, maar uiteindelijk was het Leo Wa beke die de wedstrijd won met 27 van de 30 ringen. Leo werd te vens winnaar van de eerste be ker. De pollepel werd gewonnen door Hans van de Vrie. Ever- dina Burger werd winnaar van de beker voor de 6 jongste rij ders en de dames beker. De be ker voor de 6 oudste rijders was voor Ad Schout. De mooist ver sierde paarden waren van Mar- ja Goedhardt en Brigitte de Bokx. Uitslag na 30 beurten 1 Leo Wabeke 27, 2. Peter de Vos 26; 3. Hans van de Vne 24. 4 Ad Schout 23. 5 Vincent Bol 23; 6 Erik Bostelaar 22 7 Ever- dine Burger 22.8 Brigitte Bokx 22. 9 Henk v d Guchte 21. 10 Louis Reij- nierse 21; 11 Jan Willem Mmnaard 20. 12 Peter de Kunder 15; 13. Simon de Vos 15. 14 Peter Tramper 13; 15. Maija Goedhardt. Bekers 1 Leo Wa beke. 2 Hans v.d Vrie. 3 Brigitte de Bokx. 4 Peter de Vos. 5 Henk v.d. Guchte Versiering Wbl: 1 Mar]a Goedhardt. 2 Everdina Burger, 3 J W Minnaard. Kbl: 1 Brigitte Bokx. 2. Inge Rottier. 3 Peter Tramper Gastenbeker; Louis Reijnierse Be ker 5e 10e en 15e beurt Vincent Bol Ritthem De jaarlijkse sjezenwedstrijd in Ritthem is gewonnen door Joke en Cees Wisse. Deze combinatie stak 83 van de 84 te steken rin gen. De mooist versierde sjees was van Ries de Visser en Corrie Tilroe. Dit koppel was tevens het best geklede paar De boere- ronde werd gewonnen door Ron- ny en Jeannet Stroo en de beurt op 26mm was een overwinning voor Danielle van Zalen en Ed win Dellebeke. Uitslag na 84 ringen 1 Joke/Cees Wisse 83: 2 Koos/Linda Zijl 79. 3. Ed win Dellebeke/Danielle van Zalen 77. 4 Ronny/Jeannet Stroo 74, 5 Piet Sinke/Cann Machielse 74. 6 Rijk Geljon/Corrie Machielse 72; 7 Karei/ Riet van Aartsen 69, 8 Pascal Sinke/ Jacobi Mulder 64, 9. Arjan Mieras/Pe tra van Adnchem 64. 10 Leo/Digna de Visser 64; 11 Marco Geelhoed/ Saskia van Adrichem 62. 12. Wim Vos /Lena Windergem 61; 13. Dingeman Auto's volledig vernield door voorrangsfout NIEUWERKERK - Twee totaal vernielde auto's en snijwonden: dat was het gevolg van een bot sing op de kruising van de pa rallelweg van de N59 met de Oude Nieuwlandseweg te Nieu- werkerk. Zaterdagmiddag tegen half één verzuimde een 22-jarige automo bilist uit Nieuwerkerk, die de pa rallelweg opreed, voorrang te verlenen aan een 20-jarige auto mobilist uit Brouwershaven. De 20-jarige botste daardoor ach terop de auto van de 22-jarige. Beide bestuurders moesten voor onderzoek naar het ziekenhuis te Zierikzee. BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20.30 uur: Mission impossible. Sense sensibility; Cinemactueel. 20 uur; Eraser; Twister; 20.30 uur: Clockers; GOES Grand. 20 uur: Twister; HULST De Koning van Enge land, 20 uur: Phenomenon. Twister; Mission impossible: Er aser; The Rock. Kingpin; MIDDELBURG Cinema. 20.30 uur: De Commissaris; VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Twister; Mission impossi ble: Eraser; The Rock. Ten toonstellingen AARDENBURG - Gemeente lijk Archeologisch Museum, 13- 17.30; Vervolgd, verguisd, ver zoend (t/m 30/91; Gale Richel. 13-18 uur: Werken diverse kunstenaars (t/m 29/9 SINT ANNALAND ■»- De Mees toot. 14.15-16 45 uur Werk Wim Hofman en Hans Hermes en bo demvondsten en gebruiksaarde- werk van 1600-1900 (t/m okt.i; BROUWERSHAVEN - Stad huis. 9-12 en 13-16 uur Elly Mes. werken op papier en linnen (t/m 24/9); HEINKENSZAND - Gemeen tehuis. 9-12 en 13-16 uur: 'Rit misch Reliëf, werk van Anke Huisson-Haars (t/m 26/9); HULST - Galerie Rattenfan- ger. 14-17 uur: Apja van Dorsse- laar en Frans Wuytack (t/m 14/ 9); KAPELLE Gemeentehuis. 8.30-12 en 13-16 uur: Kara Jan sen. foto's (t/m 6/9); MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 10-17 uur: Middelburg in de VOC-tijd t/m septGust Ro- mijn (t/m 15/9); Zeeuwse Bibliotheek. 17.30-21 uur: Interieursettings (t/m 7/9) en Mail-Art; Wandelkerk. 10-17 uur: 'Jeruza lem 3000', foto's van René v.d. Berg en Didi Koppe (t/m 4/9); Galerie Het Gouden Briefke, 13- 17.30 uur: Anneke Dekkers, schilderijen, Hans Jakobs. schil derijen en Henny Zwart, bronzen beelden (t/m 25/9); de Visser/Tjirke Blaas 55: 14 Ries de Visser Corrie Tilroe 53. 15 Jan de Pagter/Francies Oste 51; Versiering: 1 Ries de Visser/Corrie Tilroe, 2 Piet SinkeCarin Machielse. 3 Ronny Jeanet Stroo Mooist geklede paar Ries de Visser/Corrie Tilroe Vrouwenpolder De ringrijders van Gapinge re den hun laatste ringrijwedstrijd van het seizoen in Vrouwenpol der. Negentien rijders streden om de ereprijzen. Zoals bijna alle ringrijwedstrijden dit seizoen was het Krijn Coppoolse die alle 30 ringen instak en zo winnaar werd van het dagklassement Tevens werd Krijn winnaar van de eerste beker. De pollepel werd een prooi voor Paul v.d. Broeke. Uitslag na 30 beurten: 1 Krijn Cop poolse 30; 2 Jan Gideonse 29:3. Paul v d Broeke 29; 4 André van Malde- gem 29. 5 Lein Langebeeke 29.6. Da niel Eckhardt 28. 7 Adri Verhage 27; 8 Sjaak Wisse 26; 9 Wilco v.d. Broeke 26; 10 Dennis Willeboordse 25; 11 Peter Raats 25. 12 Corneli Lange beeke 25; 13 Gert Langebeeke 23; 14 Monique Vreeke 17; 15 Marco de Nood 16 Bekeruitslag. 1. Krijn Cop poolse. 2 Jan Gideonse, 3. Paul v.d Broeke. 4. Sjaak Wisse. 5 Lein Lange beeke. 6 Peter Raats. 7 Corneli Lan gebeeke; Pollepel: Paul v.d. Broeke Agenda ZRV 7 september: Ringrijden Aagte- kerke 08.00-17.00. Grijpskerke 08.00-17.00. Souburg 08.00-18.00 en sjezenrijden Gapinge 11.00- 17.00. Janny van der Lee Bessen clafoutis 4-6 personen De klassieke clafoutis wordt be reid met donkere bijna zwarte kersen. En volgens de aanhan gers van de 'landelijke' keuken hoeven die ook niet ontpit te zijn, maar slechts van hun steel tje ontdaan. Wie wil varieren op het thema kan met alle fruit uit de voeten, aalbessen, kruisbes sen, gehalveerde (ontpitte) per ziken, abrikozen ga zo maar door.... 400-500 gram rode bessen 4 eieren 75 gram suiker 100 gram bloem zout ca. 25 gram boter, gesmolten 5 dl melk Was de bessen en ris ze van de steeltjes. Klop de eieren met de suiker tot een schuimige, licht gele massa en voeg dan al klop pend de bloem en het zout toe. Venvann de oven voor op 175 graden. Klop gesmolten boter en melk door het beslag. Vet een ovenschaal in met boter, schenk hierin het beslag en strooi hierin de rode bessen. Bak de clafoutis ongeveer 40 minuten en serveer het nagerecht lauivwarm of koud. bestrooid met poedersui ker. NEELTJE JANS Bezoekers centrum Delta Expo. 10-17.30 uur Werk Chinese fotograaf Weng Yi over de Chinese Muur (t /m sept.): OOSTKAPELLE - Zeeuws Bio logisch Museum. 12-17 uur: Bo men in het landschap' en 'Dood hout leeft' (t/m 27/10) foto-expo sities; 'Van rups tot vlinder' (t'm 29/9); RENESSE De Blikvanger. 10- 12 uur- Speelgoed uit grootmoe ders tijd (t/m 17/9); RETRANCHEMENT - t Zwin. 13-18 uur: 'Zand nader bekeken' t/m 8/9; ST. LAURENS Boerderijgale- ne 'De Osseberg'. 14-17 uur: 'Te kens van hoop', schilderijen van Marja de Lange (t/m 7/9); VEERE De Schotse Huizen, 12-17 uur. Modefragmenten, kleedgedrag door de eeuwen heen (t/m 22/9); VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: Michiel de Ruy- ter. werkelijkheid en mythe (t/m 29/9); De Zeeuwse oostindië- vaarder, schip en lading/het le ven aan boord (t/m sept. i; Gemeentearchief/Hellebar- dierstr., 9-16.30 uur:'Sanering in Vlissingen' (t/m 4/10); ZIERIKZEE Driekoningen laan e.o.: 'Artis in Zierikzee', werk 6 Zeeuwse kunstenaars (beelden, foto-installaties, schil derijen en objekten) t/m sept. Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 0118-412323 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. tel. 0118-615551. dag en nacht bereikbaar Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118-636251. van 10.00-14 00 uur en 20.00-23 00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijp Zee land. tel 0118-469869. dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratis), dag van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling. tel. 0118-628800. Aids Infolijn: tel. 0118-638384. van onze verslaggever OUDDORP - Het snelheidsrecord verbreken met de langste surfplank ter wereld zat er zondag bij surfcentrum Brouwers- dam nabij Ouddorp niet in. Daarvoor was er simpelweg te wei nig wind. Maar een spectaculair gezicht was het wel: een plank van 16,5 meter met daarop negen zeilen en evenzoveel surfers. Eigenlijk had de plank gisteren al om twaalf uur te water moe ten gaan. maar dat werd een half uurtje later. Het valt uiteraard ook niet mee. zo'n gevaarte op te tuigen. Eenmaal op het Greve- lingenmeer ging het soepeitjes, zij het niet echt snel. Deson danks had het World's Longest Surf Board Team bekijks van tientallen mensen. Vol bewondering zagen zij hoe gediscipli neerd de negen surfers de superplank door het water lieten glij den. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever NIEUW- EN SINT-JOOSLAND - De vreugde van de wijkvereni- ging over de terugkeer van ZWN-lijn 53 in Nieuw- en Sint- Joosland is omgeslagen in boos heid. Secretaris W. P. Staat vindt dat het Middelburgse ge meentebestuur het dorp als een 'onbelangrijke uithoek' be schouwt. Reden voor de boos heid is dat de wekelijkse voor lichtingsrubriek inhethuis-aan- huisblad De Faam een halve pa gina informatie afdrukt over de nieuwe dienstregeling, maar dat noch Nieuw- en Sint-Joos- land, noch Sint-Laurens op de plattegrond staan. Het is niet de eerste keer dat het Middelburgse gemeentebestuur fouten maakt. In het concept bestemmingsplan Buitengebied plakte het college een Vlissingse polder aan Nieuw- en Sint-Joos- land. „Kennelijk heeft u nog steeds geen inzicht in de om vang van de gemeente Middel burg". aldus de wijk vereniging e in een brief aan het college van B en W. Herstel De wijkvereniging. aldus de brief, nam met verbazing kennis van de voorlichtingspagina. Het bestuur eist dat de gemeente de fout meteen herstelt in de voor lichtingsrubriek. Inmiddels heeft de vereniging zelf kopieën gemaakt van de nieuwe dienst regeling en deze opgehangen op diverse plaatsen in het dorp. „Maar het is te zot voor woorden Jeugd aan het werk in natuur dat informatie over het open baar vervoer, een sector die offi cieel nog altijd belangrijk is in politiek/bestuurlijk opzicht, af hangt van de inzet van vrijwilli gers". aldus het schrijven. „Het is niet de eerste keer dat het gemeentebestuur ons ver geet", zegt secretaris Staat. „We worden daar onderhand een beetje nijdig om, zeker omdat we het terugkeren van de bus een positieve ontwikkeling vinden. Waarom doet men dit nu?" Viswedstrijd aan stranden bij Dishoek KOUDEKERKE - De hengel sportvereniging Middelburg en de hengelsportzaken van Bram- metje Dump houden zondag 15 september weer de jaarlijkse grote hengehvedstrijd aan de stranden tussen Dishoek en Zoutelande. Voor deze twaalfde editie van het evenement wor den weer enkele honderden hengelaars uit heel Nederland en België verwacht. De wedstrijd begint om 9.30 uur en duurt tot 13.30 uur. Er wordt op lengte (vanaf 10 centimeter) gevist en als aas mogen alleen pieren worden gebruikt. Er kan vooraf worden ingeschreven: bo vendien kan men zich tot één uur voor de aanvang van de wed strijd nog aanmelden in gebouw De Couburg aan de Duinstraat in Koudekerke waar na afloop ook de prijsuitreiking zal plaats vinden. op Neeltje Jans NEELTJE JANS - De IVN WVK regio Zeeland verzorgt voor het eerst een werkweekeinde op Neeltje Jans. Jongeren van vijf- tien tot dertig jaar zijn welkom om in het weekeinde van 7 en 8 september werk voor Natuur monumenten en het Zeeuws Landschap te verzetten op Neel tje Jans. De deelnemers worden geacht een duinpad van de Noordzees- lufter naar een duinovergang aan te leggen, aan een vogelob servatiehut te werken en een rol stoelpad af te werken, 's Mor gens wordt er gewerkt, zaterdag middag is er een excursie. De jongeren overnachten op cam ping Zeelucht in Wissekerke. Voor informatie: telefoonnum- mer 0118-465709. VLISSINGEN - De zomer van 1996 was vrij zonnig. Tempera tuur en neerslag waren gemid deld genomen ongeveer nor maal. De gemiddelde tempera tuur in Wilhelminadorp was 16.4 graden tegen 16.2 graden normaal. Juni en augustus wa ren aan de warme kant, juli was iets te koel. Het aantal warme dagen (maxi mumtemperatuur boven 20 gra den) liep uiteen van 43 in Vlissin gen tot 56 in Westdorpe. Het aantal zomerse dagen (maxi mumtemperatuur boven 25 gra den) varieerde van 10 in Vlissin gen tot 21 in Westdorpe. In Vlis singen en Wilhelminadorp bleef het aantal tropische dagen (ma ximumtemperatuur boven 30 graden) beperkt tot 1 (7 juni). Westdorpe meldde echter 5 tro pische dagen. De hoeveelheid neerslag in Wil helminadorp bedroeg 217 milli meter tegen 212 normaal. Tot eind augustus was op veel plaat sen niet meer dan 70 millimeter gevallen, maar op 28 en 29 au gustus vielen grote hoeveelhe den regen. Het regende geduren de 79 uur tegen 101 uur normaal. Vlissingen meldde 154 en West dorpe 216 millimeter. De zon scheen in Wilhelmina dorp 678 uur tegen 607 uur nor maal. Vlissingen was het zonnig ste plekje van ons land. Juni was de zonnigste maand, augustus het minst zonnig. De maand juni begon met warm tot zeer warm weer. Op 7 juni werd in Wilhelminadorp een temperatuur van 33.7 graden ge meten. Na 18 juni overheerste het koele weer. Gemiddeld viel in Zeeland slechts 22 millimeter neerslag tegen 65 normaal. De hoeveelheden liepen uiteen van 12 in Kerkwerve tot 37 millime ter in Kloosterzande. Met 251 uur zon waren Vlissingen en Wil helminadorp de zonnigste plek jes van Nederland. Het warme weer beperkte zich in juli tot de tweede helft van de maand. De hoogste tempera tuur in ons land werd op 22 juli in Westdorpe gemeten: 30.5 gra den. Bijzonder fris was het op 18 juli toen de temperatuur in Westdorpe tot 4.6 graden daal de; op 10 centimeter boven het gras was het zelfs 2.4 graden. Met gemiddeld 40 millimeter togen normaal 71 millimeter neerslag was het weer een droge maand. De hoeveelheden liepen uiteen van 22 millimeter in Westdorpe tot 66 millimeter in Schoondij- ke. Daar viel in de eerste decade al 58 millimeter tegenover maar 16 millimeter in het nabij gele gen Sint Kruis. Opnieuw was het in Zeeland het zonnigst met 233 uur in Vlissingen. De eerste drie weken van augus tus brachten vrij warm weer. Op 20 augustus werd in Westdorpe met 30.6 graden de hoogste tem peratuur afgelezen. De laatste week bracht koel weer met veel regen. Zo viel in Westdorpe in 36 uur tijd 89 millimeter. Het aan tal uren zonneschijn lag op nieuw niet boven normaal. Op 29 augustus richtte een noordwes terstorm van windkracht 9 met windstoten tot 112 kilometer per uur flink wat schade aan. Het ex treem hoge water van 3.60 NAP. in Vlissingen vernielde veel strandhuisjes. Er zijn weinig bezigheden die zo'n heilzame invloed hebben op het menselijk gemoed, dan een potje grienen. foto Lex de Meester kan ook zijn dat de ene mens minder reden heeft om te hui len dan de andere, maar dat lijkt in het geval van de Nige- riaanse vrouwen nauwelijks overeind te houden. Ook het verschil tussen Nederlandse en Belgische vrouwen is moeilijk te verklaren uit culturele- noch uit sociale verschillen. Smartlap Het water mag dan bij de Ne derlanders niet bijzonder snel over de dijk komen, we hebben het er graag over. In iedere smartlap worden wel bittere tranen geweend en ook in het licht-populaire genre stromen de tranen rijkelijk. We citeren Corrie Konings: „Huilen is voor jou te laat, ik kom niet meer/ Wacht maar niet op mij, dit is de laatste keer/ datje mij bedrogen hebt, het is voorbij. Huilen is nu voor jou te laat, nee ik kom niet meer." Een montere tekst, die ervan uit gaat dat het manvolk toch wei eens reden heeft om de tranen de vrije loop te laten. Maar. met alle respect voor Corrie, huilen is nooit te laat. Er zijn weinig bezigheden die zo'n heilzame invloed hebben op het mense lijk gemoed, dan een potje grie nen. Dat weten we natuurlijk alle maal al lang want iedereen, ook de Bulgaarse man, is erva ringsdeskundige op het gebied van huilen. Het lucht op, zelfs als de oorzaak van het verdriet nog niet is weggenomen. Net als lachen is huilen een onwille keurige reactie op prikkels van buitenaf. Tussen de emotie en de uitdrukking ervan zit niets, in ieder geval geen ratio. Wordt er wèl beredeneerd gelachen of gehuild, dan is er sprake van theater en moet het effect bui ten de lachende of huilende mens worden gezocht. Hormonen Het effect van echt huilen - het maakt niet uit of de aanleiding verdriet, medeleven, schoon heid of vreugde is - heeft te ma ken met hormonen. Een proef met een aantal studenten, ook weer van Vingerhoets, leverde opmerkelijke verschillen op Een groep studenten kreeg een film te zien, een draak met veel ellende. Sommige studenten hielden het droog, anderen moesten herhaaldelijk naar de zakdoek grijpen. Achteraf werd bij iedereen gemeten hoe veel stresshormoon er aanwe zig was. Bij studenten die had den zitten brullen werd minder stresshormoon gemeten dan bij degenen die zich in de plooi hadden weten te houden. Het is dus niet uitgesloten dat huilen helpt het stresshormoon in het lichaam te verminderen. Taboe Tegen die achtergrond zou het best eens kunnen dat de huile balken onder ons evenwichti ger zijn dan de onbewogen ty pes. Toch beschouwen we ie mand die nooit huilt, in tegen stelling tot degene die nooit lacht, als een volkomen nor maal persoon. Je zou bijna den ken dat op huilen het laatste taboe van onze samenleving rust. Daar moet dan snel een eind aan komen, waarmee ook het stress-plobleem kan worden opgelost. We spoelen voortaan alle spinnewebben uit ons hoofd door de tranen niet meer in houden. Janken als een sluu- z'ond, met z'n allen, en pas op houden als de stress geweken is. Jammer dat de sluuz'ond, in het Zeeuws een symbool voor hard en hartverscheurend hui len, niet bestaat. Hoewel je hem zo voor je kunt ziet, jan kend in een lege sluis, is de sluuz'ond niets anders dan een verbastering van het Engelse slutchhound, een bloedhond die de jachtprooi in de meute jangend achtervolgt en met luid gehuil laat weten dat de baas kan komen schieten. Dat houdt ons nog niet tegen om de sluuz'ond het zinnebeeld te maken van de strijd tegen de stress We moeten op de onder zoekslijsten van Vingerhoets op de eerste plaats zien te ko men, en gauw ook. Dat bete kent drie keer per maand flink brullen, voor mannen en vrou wen. Wie ten behoeve van het gemiddelde wat meer op zich kan nemen, wordt daarvoor be loond met een ontspannen le ven. van onze verslaggeefster Mieke van der Jagt TILBURG-Over huilen moe ten we het eens hebben. Hui len, schreeuwen, janken, brul len, julen, simmen, grienen, wenen, schreien; voor weinig begrippen zijn zoveel woorden als voor deze typisch menselij ke uiting van emotie. Zoveel woorden ervoor zijn, zo weinig onderzoek is ernaar gedaan, maar daar zal snel verande ring in komen. Psycholoog A. Vingerhoets van de Katho lieke Universiteit Brabant in Tilburg, presenteerde afgelo pen zaterdag de resultaten van een internationaal onderzoek, een inventarisatie en het be gin van een meer diepgaande studie naar het huilgedrag van mensen. Wat blijkt? Italiaanse mannen en Belgische vrouwen besteden de meeste tijd aan een potje huilen. Vingerhoets, die medewerking kreeg van een wijd verbreid netwerk van internationale we tenschappers, stelde aan on derzoeksgroepen in de hele we reld dezelfde vragen: hoe vaak huil je in een periode van vier weken, hoe lang duurde de meest recente huilbui, wat was de aanleiding en waarom hield het op? Nederlanders vrouwen blijken minder vaak een traan tje te plengen dan hun Belgi sche buurvrouwen, zij eindig den op de zesde plaats. Dat Hollandse jongens niet huilen, werd in het onderzoek gelogen straft, maar erg veel gesnotterd wordt er in het kamp van de jongens van Jan de With ook niet. Nederlandse mannen wer den negentiende. Op het stuk van de droge ogen scoren Bul gaarse mannen en Nigeriaanse vrouwen het hoogst. Zij huilen praktisch nooit. De vraag is natuurlijk hoe dat komt. Zijn de verschillen terug te voeren op culturele achter gronden en zo ja, moet Vinger hoets dan niet onderzoeken wie er het beste kan liegen? Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9