Middelburg weert reality-tv Let op: overstekende eenden Cleanteam in actie tegen zwerfvuil langs snelweg Ontsnapt gif treft 21 werknemers bij General Electric Werkgroep behoud ziekenhuis aan de slag W oonzorgcentrum Molukse ouderen bij oplevering al te klein Verbree heeft geen zin meer in functie van Zeeuws dijkgraaf Straf Breekijzer hoeft in stadhuis op geen enkele medewerking te rekenen Auto-Lease Zuid West bv zeeuwse almanak PZC zeeland ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1996 van onze verslaggever OOSTBURG - De werkgroep die ijvert voor het behoud van de klinische zorg in het Oost- burgse Antoniusziekenhuis kan aan de slag. Twintig men sen hebben zich aangemeld voor het beramen van acties tegen de dreigende afbouw van het hospitaal. Begin vol gende maand komt de groep voor het eerst bij elkaar en zal de strategie worden uitgestip peld. De aanmeldingen zijn het re sultaat van de massale actie bijeenkomst die donderdag in cultureel centrum Den Hoek zak in Oostburg werd gehou den. Meer dan zeshonderd mensen hadden gehoor gege- geven aan de oproep van de werkgroep-in-oprichting en pa tiëntenvereniging Samen Be ter om een vuist te maken te gen het beleid van de directie van de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen De onverwachte drukte had tot gevolg dat de zaal te klein was voor alle belangstellenden. Ruim 530 mensen slaagden er nog in door te dringen tot de ta fel van de presentielijst en zet ten hun handtekening. De drie honderd voorgedrukte protest brieven waren binnen luttele tijd vergeven. Briefkaart Mensen die alsnog schriftelijk hun stem willen laten gelden. kunnen dat doen via een brief kaart aan M. Versprille (Noord- wal 32) in Oostburg of L. Duren- kamp (Sassenstraat 19) in Aar denburg. Het pakket steunbe tuigingen voor het Antonius wordt via de provincie en de ziekenhuisdirectie verstuurd naar de zogeheten commissie van wijze mannen die de toe komstpositie van het Oost- burgse ziekenhuis onderzoekt. yan onze verslaggever MIDDELBURG - Tv-journalist Pieter Storms van het SBS 6- Brabanders manipuleren gokautomaat KRUININGEN - Twee Brabantse oplichters zijn vrijdag aangehou den in een restaurant in Kruiningen omdat ze met een speciaal appa raatje een gokkast zoda nig wisten te manipule ren dat de machine veel geld uitkeerde. Het duo, een 21-jarige man uit Breda en zijn 31- jarige metgezel uit Rijen, had eerder deze week het trucje al eens met succes toegepast in hetzelfde restaurant. De eigenaar doorzag het spelletje echter en deed aangifte bij de politie. Toen het Brabantse tweetal vrij dag weer in zijn zaak ver scheen, belde hij politie die de oplichters meteen in de kraag vatte. De zaak is in onderzoek. programma Breekijzer is niet welkom bij de gemeente Mid delburg. Als hij zich toch met een camera meldt in het stad huis, dan zal hij voorlichters op zijn pad tegenkomen. Op 'pro fessionele wijze' krijgt Storms dan te horen dat hij niet mag filmen. De burgemeester, de vier wethouders van Middel burg en het ambtelijk apparaat zullen op geen enkele wijze meewerken. Breekijzer - een consumenten programma - stelt misstanden bij bureaucratische organisaties en instellingen aan de kaak. Ge wapend met een filmploeg stapt Storms onverwachts kantoren en vergaderruimten binnen om het gelijk van de klagende klant aan zijn zijde te krijgen. In vrij wel alle gevallen lukt het de ploeg om de consument tevre den te stellen. De gemeente Middelburg is niet gediend van de werkwijze van Storms' Breekijzer. Het hoofd van de afdeling voorlichting, K. W. A. de Regt, heeft een brief gestuurd aan de top van het ambtelijk apparaat, inclusief de brandweercommandant, de rec tor van de Stedelijke Scholenge meenschap en de gemeente-ar chivaris waarin hij een gedrags code voorstelt. Het gemeentelijk persprotocol, dat regelt hoe de media benaderd moeten wor den, voorziet niet in reality-tv. In geen enkel opzicht, aldus de brief, mag aan het programma worden meegewerkt. Storms probeert namelijk op 'agressieve en onbehoorlijke wijze' directies en besturen van bedrijven voor de tv-camera onder druk te zet ten zodat de consument gelijk krijgt. Als Storms het lef heeft om het Middelburgse stadhuis binnen te stormen, dan moet hij direct doorverwezen worden naar de afdeling voorlichting. Weigert de filmploeg te vertrek ken. dan moeten de voorlichters ■HHi van onze verslaggever MIDDELBURG - Het nog te bouwen Moluks woonzorgcen trum Tabadila in Middelburg is vermoedelijk bij de oplevering al te klein. Dat zei voorzitter M. D. II. Pattikawa-Lawalata van de Stichting Tabadila, ini tiatiefnemer van het centrum, rijdag bij de presentatie van de definitieve plannen. In het woonzorgcentrum, waarvoor in oktober de eerste paal wordt ge slagen, is ruimte voor twaalf hulpbehoevende Molukse oude ren. De vraag naar appartemen ten overstijgt waarschijnlijk het aanbod. De stichting Tabadila probeert al enige jaren een Moluks woon zorgcentrum van de grond te krijgen op Walcheren. De finan ciering is inmiddels rond. De provincie en de gemeenten Vlis- singen. Middelburg en Valkenis- betalen respectievelijk 350.000. 225.000, 100.000 en 25.000 gulden voor het zorgge- deelte van het centrum. Het Rijk betaalt niets van de gevraagde 350.000 gulden, ondanks aan dringen van Tabadila en per soonlijke gesprekken met de di recteur-generaal van het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. Voorzitter Pattikawa-Lawalata is uitermate teleurgesteld over de halsstarrige houding van de Nederlandse regering. „Zeker als je realiseert dat het gaat om oud-KNIL-militairen. Dan is het des te wranger dat men voor de ze mensen niets over heeft. Dat is heel, heel erg." Voor een Mo luks Historisch Museum kwam de rijksoverheid wel over de brug. Daarvoor werd een bedrag van acht miljoen gulden gereser veerd. „Voor dode dingen is wel geld beschikbaar", schampert mevrouw Pattikawa-Lawalata. „Terwijl er voor levende mensen geen geld is. Wij vinden dat de Molukkers niet vergeten mogen worden." Cultuuromslag De bouw van een Moluks woon zorgcentrum - het eerste in Zee land - betekent een cultuurom slag in de Molukse gemeen schap. Oudere Molukkers klop ten voor hulp of verzorging ge woonlijk aan bij hun kinderen. Volgens een onderzoek v&n de stichting VMC-Zeeland is een groot aantal ouderen ervan doordrongen dat zij hun kinde ren niet langer kunnen belasten met ouderenzorg. Vaak werken zowel de man als de vrouw. Bo vendien hebben ouderen steeds meer en ook intensievere verzor ging nodig. ZIERIKZEE - Onverstoor baar geeft een moeder-eend haar negen kuikens in de Zie- rikzeese wijk Malta het ver keerde voorbeeld door mid den op de weg te lopen. De die ren, die hun hoofdverblijf hebben in en om het water langs de Grachtweg, laten zich niet van de wijs brengen door het soms rakelings voor bijrijdende autoverkeer. Niet iedere eend overleeft deze onverschrokken houding. Een bord waarschuwt automoblis- ten inmiddels voor overste kende eenden. Wie het bord geplaatst heeft, is echter on duidelijk. Bij de gemeente was vrijdag niemand bereikbaar die wist of het een initiatief is van de gemeente of van een particulier. „Ik sluit niet uit dat het bord is geplaatst door een actieve die renbeschermer". zegt ambte naar M. van Zetten van open bare werken. „Er worden na tuurlijk wel eens eenden dood gereden. Soms veroorzaken ze een aanrijding, omdat mensen schrikken als de eenden plot seling oversteken. Gelukkig heeft dat alleen nog maar ma teriele schade veroorzaakt." fotografie Pieter Honhoff Bij een tankstation in Arnemuiden overhandigt het Cleanteam een automobiliste een papieren zakje Waarin onderweg afval kan worden gedeponeerd. foto Willem Mieras van onze verslaggever ARNEMUIDEN - Mag je een klokhuis nu wel of niet zomaar uit het autoraam gooien Nee, dat mag dus niet. Ook niet als je zeker weet dat je geen mede weggebruiker raakt. „Fruitres- ten trekken vogels en andere dieren aan. Dat kan gevaar op leveren voor het verkeer", al dus René Huurdeman en hij kan het weten. Hij trekt deze maand namens de Stichting Nederland Schoon door heel het land om automobilisten er op te wijzen dat zij hun afval in een vuilnis bak moeten gooien en niet op straat. Gisteren toerde Huurdeman met vier uitzendkrachten langs de A 58 in Zeeland. De eerste stop bij parkeerplaats Selnisse kon niet doorgaan. Pech onder weg dwong het Cleanteam met een bij Arnemuiden rechtsom keert te maken en bij het gelijk namige tankstation in actie te komen. Later op de middag werd nog de parkeerplaats Vliedberg aangedaan. Het Cleanteam maakt parkeerter reinen schoon en, wat nog be langrijker is, het spreekt auto mobilisten aan op hun gedrag. Elke automobilist krijgt een pa pieren zakje waarin hij zijn afVal onderweg kan deponeren. Het opruimen van het zwerfvuil langs de snelwegen kost jaar lijks dertien miljoen gulden. „Veel mensen schrikken als ze dat bedrag horen. Ze zijn zich er gewoon niet van bewust", ver telt Huurdeman. De reacties op de actie zijn voor 95 procent po sitief. Slechts een enkeling draait nors zijn raampje dicht en zegt nukkig dat hij haast heeft. Kort effect Hoewel Huurdeman niet ver wacht dat na een maandje actie voeren de Nederlandse snelwe maar naar Storms komen. De tv- reporter zal dan te verstaan wor den gegeven dat de gemeente Middelburg film- en geluidsop namen niet op prijs stelt. van onze verslaggever GOES - Burgemeester A. Ver bree van Reimerswaal trekt zich terug als kandidaat voor de functie van dijkgraaf van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Zijn kandidatuur werd in april publiekelijk bekend door een artikel in deze krant. Volgens Verbree hangt zijn naam nu 'al zo lang boven de markt' dat hij daardoor 'wordt belemmerd' in zijn functioneren als burge meester. „De procedure gaat te lang duren. Ik heb er geen zin meer in." Het waterschapsbestuur heeft de benoemingsprocedure opge schort in afwachting van een be slissing op de beroepsschriften van B Flach-de Geus en J de Boe over de bestuurssamenstel ling van het nieuwe waterschap. Die beslissing valt waarschijn lijk pas over enkele maanden. Deze vertraging is voor Verbree onoverkomelijk. „Gelezen de re cente persberichten omtrent de ze kwestie lijkt het er niet op dat er korte termijn een aanbeveling voor deze benoeming door uw commissie zal worden opge steld". schrijft hij in een brief aan de voorzitter van de vertrou wenscommissie die belast is met de benoeming van de nieuwe dijkgraaf. Vertrouwen Verbree merkt in deze brief op dat zijn bekendgemaakte kandi datuur hem al sinds mei achter volgt, waardoor hij als burge meester van Reimerswaal min der goed kan functioneren. „Je merkt het voortdurend", zegt Verbree in een reactie. „Afspra ken zijn veel moeilijker te ma ken, want degenen met wie je za ken wilt doen. vragen zich steeds af: zit jij hier nog wel over een paar maanden? In de praktijk komt het er op neer datje afspra ken schriftelijk moet bevesti gen." Dat verminderde vertrou wen zit de burgemeester dwars. Hij betreurt zijn besluit, want 'dijkgraaf is best een leuke func tie'. „Maar ik wil het niet tot elke prijs worden, anders had ik deze stóp niet gezet," Verbree ont kent dat hij zich heeft terugge trokken omdat hij kansloos zou zijn. Dood gevonden meisje kwam uit Spijkenisse van onze verslaggever ZIERIKZEE - Het dode meisje dat zondagmiddag werd gevon den op de schorren bij Ouwer- kerk blijkt de 18-jarige Sabrina Pelizzon uit Spijkenisse te zijn. Ze is zondagavond als vermist opgegeven. Over de doodsoor zaak, het mogelijke tijdstip van overlijden en de resultaten van een buurtonderzoek dat vrij dagmiddag in de omgeving van haar ouderlijk huis werd gehou den, wil de politie 'in het belang van de zaak' nog geen medede lingen doen. Het duurde betrekkelijk lang voordat de identiteit van het meisje kon worden vastgesteld omdat zij niet 15 of 16 jaar was. waar eerder van uit. werd ge gaan, maar 18. „Dat betekent dat ze volwassen was en volwas senen zijn vrij om hun eigen weg te gaan Daarom duurde het lan ger", verklaart politiewoord voerderjan van Mourick. Het recherchebijstandsteam is inmiddels uitgebreid met poli tiemensen uit de regio Rotter dam-Rijnmond en telt nu twin tig personen. Uit sectie is geble ken dat het meisje door een mis drijf om het leven is gekomen. Zij werd zondagmiddag gevon den door voorbijgangers die haar, gekleed in een nachthemd, zagen liggen vanaf de dijk ten oosten van Ouwerkerk. BERGEN OP ZOOM - Bij het be drijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom zijn deze week eenentwintig mensen blootgesteld aan de uiterst gif tige stof fosgeen. Acht mensen moesten onder medische behan deling worden gesteld omdat zij duidelijke symptomen van be smetting vertoonden. Fosgeen is een 'acuut giftige' stof en kan dodelijk zijn. Alhoewel vier van de acht besmette mensen nog een extra preventieve medische behandeling hebben gekregen, is van gevaar voor de gezond heid geen sprake meer, volgens een GEP-woordvoerder. Dinsdag werden vijf mensen blootgesteld aan het fosgeen en woensdag zestien. Het ging om twee vaste werknemers en ne gentien losse krachten. Zij wa ren aan het werk in de Lexan po- lycarbonaatfabriek. Hoe het fos geen heeft kunnen ontsnappen staat nog niet vast. „We hebben wel ideeen, maar onderzoek moet de exacte oorzaak nog uit wijzen". aldus de woordvoerder van de plasticfabriek. Deze maand ligt de fabriek stil om het jaarlijkse groot onder houd uit te voeren. Alle betrok kenen zijn direct na de inciden ten onderzocht door de medi sche dienst van GEP. Dat de mensen waren blootgesteld aan fosgeen (dat wordt gebruikt om polycarbonaat te maken) kon worden vastgesteld omdat zij speciale badges droegen, die bij zeer geringe concentraties ver kleuren. De acht mensen die me dische behandelingen hebben gekregen vertoonden sympto men als keelirritótie. Onmiddellijk na de incidenten is de Inspectie Sociale Zaken en Werkgelegenheid (ISZW), voor heen de Arbeidsinspectie, op de hoogte gebracht. De inspecteur van de ISZW heeft vervolgens de fabriek bezocht. Bovendien is deze instantie betrokken bij het verdere technische onderzoek naar de oorzaak van de inciden ten. De directie van GE Plastics heeft besloten gedurende het on derzoek alle veiligheidsvoorzie ningen van de fosgeenfabriek in werking te stellen. Bovendien worden nu alle veiligheidsregels die normaal alleen bij volledige productie gelden in acht geno men. Alle betrokken werkne mers zijn inmiddels weer aan het werk. gen er voor de eeuwigheid pro per bij zullen liggen, was hij deze week verbijsterd over het wel heel korte effect van de campag ne: „Iemand luisterde heel ge duldig naar ons verhaal. Hij nam ook het afvalzakje aan en beloof de beterschap. Maar een paar meter verder stopte hij en kie perde zo de inhoud van de asbak op straat. Toen ik hem erop aan sprak. schrok hij zichtbaar. 'Tsja, ik dacht er even niet bij na', was zijn verontschuldiging." De actie wordt onder meer ge sponsord door bedrijven die zelf de materialen voor potentieel zwerfvuil aanleveren, zoals McDonald's. kauwgumfabri kant Leaf Holland, Coca Cola en snoepjesproducent Van Melle. De Shell-benzïnestations en de McDonald's-vestigingen in Ne derland vormen samen 850 uit giftepunten voor de vuilniszak jes, die ook door het Cleanteam zijn uitgedeeld. Postbus 57.4460 AB GOOS Klein Frankrt|k 31,4461 ZN Goes Telefoon 0113-227700 voor een pasklaar lease-plan Over regionale televisie ging het. tijdens die verga dering van een statencom missie. „En wat is daar dan allemaal op te zien vroeg een van de statenleden zich af. „Nou. de statenvergade ringen. denk ik", antwoord de een ander. Het statenlid J. Suurmond zorgde op voorhand voor een recen sie: „Dan zullen ive wel veel verzoeken krijgen om alter natieve straffen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 47