SE COURANT Regionale televisie op de helling Jorritsma eist drie extra voor aanpak miljard van files Conflict Deense en Nederlandse vissers 4 WEKEN I NOS schrapt vensterplan Omroep Zeeland gaat door met voorbereiding an Vossen (iet Rangers egen Ajax Op weg van Par ij se kerk naar doorgangskamp Er valt nog heel wat voordeel te halen J; in Antiek, en Geloond grenen meubelen Aopn I de Winckelaer Last minute boeking Margarine mag zonder vitamine reportage 21 t/m 29 adidas VOOR 14,25 Iwaar bewolkt en wind ten zwaar bewolkte dag met een prachtige zuidwesten wind. Er vallen Wh buien en er is kans op een on weersbui. Maxima 20 graden. 39e jaargang no. 200 aterdag 24 augustus 1996 osse nummers 2,50 in onze verslaggeefster OST- SOUBURG - Omroep teland ziet geen reden de voor leidingen voor regionale te- visie stop te zetten, nu het .ito OS-bestuur een streep ge lild heeft door het zogenaam- vensterplan. De NOS vindt t plan - regionale omroepen ndtijd geven op de landelijke iblieke televisie - niet meer ivoerbaar omdat de provin- es Noord- en Zuid-Holland af haakt hebben. enk Koch. secretaris van het •stuur van Omroep Zeeland: "e hadden liever iets anders ïoord, maat dit betekent niet 'einde. Tenslotte heeft de po- ek er ook nog iets over te zeg- jlgens Koch is de uitspraak in de NOS nogal onverwacht, lat niet alle provincies mee- len is al een half jaar bekend, eemd dat het nu opeens als ar gument gebruikt wordt. In de Mediawet staat trouwens dat er tenminste zeven provincies moeten meedoen en er doen er tien mee. Dat kan dus het pro bleem niet zijn. Het is trouwens zeer waarschijnlijk dat er in Noord- en Zuid-Holland een fi nanciële oplossing gevonden wordt waar ze zich wel in kunnen vinden, zodat alsnog via het ven ster kan worden uitgezonden." Koch stelt dat het Interprovin ciaal Overleg (IPO) onlangs nog in een brief aan de NOS aan drong op spoed. „Staatssecreta ris Nuis wil en de Tweede Kamer heeft vóór het reces nog eens be nadrukt er hoge prioriteit aan te geven. Op 5 september is er nieuw overleg tussen de staats secretaris en de Tweede-Kamer commissie voor mediazaken. Daar ben ik heel benieuwd naar. Die maken het beleid, die heb ben het geregeld in de Mediawet en als die er óók tegen zijn neem ik het pas echt serieus." olitiechef: in - 995 kinderen bij andlanger van lutroux bevrijd 13 EN HAAG (ANP) - De politie Charleroi heeft in novem- 1995 twee jongens en een 11 eisje bevrijd uit het huis van n o ernard Weinstein, een hand- 3-v nger van Mare Dutroux, utroux en Weinstein hadden i kinderen met druppels ver- oofd, en vervolgens opgesloten een kelderruimte. Dit heeft de ilitiecommissaris van Charle- onthuld aan het dagblad De jrgen in haar editie van van- ■$ag zie ook pagina 5 in onze verslaggever 1), G ENEVE - Het voorgevoel dat <'"v ster van Vossen had, kwam Isteren uit. De uit Zierikzee af- 'p'mistige voetballer van het (1 hotse Glasgow Rangers ar) teelt, zoals hij verwachtte, in 'graChampions League tegen !e' jn oude club Ajax. ax en Glasgow Rangers spe- in groep A met Auxerre cl0'|rankrijk) en Grasshoppers izi svitserland). Ajax begint op 11 Praiptember het EC-avontuur met n uitduel tegen Auxerre. de eerste ronde van het toer- noi om de Europese beker voor 'kerwinnaars komt PSV uit te il Dinamo Batuni uit Georgië. IV speelt eerst uit. De wed- e' Irijden worden gespeeld op 12 26 september. het UEFA-Cuptoemooi teelt Feyenoord in de eerste 1, inde tegen het Russische v SKA Moskou. Feyenoord m B teelt eerst uit. ok Roda JC begint op vreemde H( idem. De Limburgers lootten '7' it Duitse Schalke 04. waar ex- odaspeler Johan de Koek en p 6 ouri Mulder onder contract De wedstrijden worden eld op 10 en 24 september. zie ook pagina 39 PARIJS - Een moeder en haar kinderen, die door de politie uit een bezette kerk in Parijs zijn gehaald, zwaaien vanuit de bus naar toeschouwers. Met een massale actie maakten de autori teiten gisteren een eind aan de aanwezigheid van bijna 300 ille gale Afrikanen in de Saint-Bernard kerk. Ook tien mensen die al bijna twee maanden in hongerstaking waren, zijn uit de kerk gehaald. Zij zijn overgebracht naar mili taire hospitalen bij Parijs. De rest van de bezetters werd per dus naar een doorgangskamp in Vincennes gebracht. Sympthasan- ten die de ontruiming wilden beletten werden gearresteerd. De massale bestorming van de kerk heeft in diverse Franse steden geleid tot demonstraties tegen het harde optreden. foto Thomas Oex/EPA zie ook pagina 5 DEN HAAG (ANP) - Minister Jorritsma van Verkeer wil de komende jaren 3 miljard gulden extra hebben om het filepro bleem daadkrachtig te kunnen aanpakken. Dat staat in haar conceptnota over mobiliteit die het kabinet vrijdag heeft be sproken. Definitieve besluiten zijn er echter nog niet genomen. Het extra geld moet er vanaf 1998 komen. Van de 3 miljard is 2 miljard bestemd voor verbete ring en uitbreiding van het open baar vervoer, bij voorbeeld voor 3 I S3 5 10.000 m2 2.500 mi u.sw mz yemuu» iwachten,j WEG PECH qeiükkornen t industne- terrein in Strijen Uniek in antiek- en geloogd grenen meubelen •hr. Huygensstraat 3 (ind. terr.), 3291 CN Strijen (Zuidhoil. eil.) tel. 078 - 674 30 00 snelle metro-achtige verbindin gen voor woon-werkverkeer in de Randstad. Voor de periode na 2000 is nog eens extra geld nodig voor infrastructuur. Premier Kok verklaarde na af loop van de ministerraad dat het kabinet er nog niet uit is, maar dat er „goede voortgang is ge boekt". Volgens Kok is er echter de komende jaren weinig extra geld uit te geven. „Het meeste geld moet komen uit het naar voren halen van beleid dat al vaststond." Volgens Kok praat men over een aanpak die tot ver na deze kabi netsperiode doorgaat. „We wil len dit dan ook goed in de stei gers zetten. Bovendien bekijkt het kabinet wat het in deze pe riode nog naar voren kan halen, zeker in railinfrastructuur en openbaar vervoer." Met het mobiliteitsplan wil Jor ritsma de verkeersproblemen in vooral de Randstad aanpakken. De procedures moeten daartoe ook worden verkort. Ze wil een aantal snelwegen versneld ver- b -eden tot zes rijstroken en bij dï grote steden zelfs tot acht. Die extra stroken zijn overigens bedoeld voor doelgroepen: bus sen, vrachtwagens of carpoolers. Ook wil Jorritsma het verkeer Minister Jorritsma. rondom de grote steden beter la ten doorstromen door in de spitsuren de maximumsnelheid te verminderen. Voor vrachtwa gens gaat in de ochtend- en avonddrukte een inhaalverbod gelden. Jorritsma stelt in de no ta dat voor het gewone verkeer, dat dus geen gebruik mag ma ken van doelgroepstroken, files in de spits blijven bestaan. Jorritsma beoogt met haar mo biliteitsplan het gebruik van de auto af te remmen. De accijnzen op benzine, diesel en lpg moeten daarom omhoog. Als het aan Verkeer en Waterstaat ligt wordt benzine een kwartje per li ter duurder, diesel 10 cent en au- togas 8 cent. De premier erkende dat er over de hoogte van de ac cijnsverhoging in de boezem van het kabinet meningsverschillen zijn. Deze zijn volgens hem niet zozeer van partij-politieke aard, maar zij hebben meer te maken met de portefeuilles die de be windslieden beheren. De opbrengst van de verhoging krijgt de automobilist terug door de motorrijtuigenbelasting te verlagen. Het is niet de bedoe ling dat de automobilist „melk koe van de begroting" wordt, al dus Kok. Hij sluit niet uit dat de accijnsverhoging gefaseerd wordt ingevoerd. De CDA-fractie reageert deson danks negatief op verhoging van de benzine-accijns, zeker als die een kwartje bedraagt. De burger wordt volgens woordvoerder Reitsma op kosten gejaagd, ter wijl hogere accijns, ook met ver mindering van de motorrijtui genbelasting, het fileprobleem niet oplost. De economische schade als ge volg van files en langzaam rij dend verkeer beliep vorig jaar iets meer dan anderhalf miljard gulden, zo maakte Verkeer en Waterstaat eerder dit jaar be kend. HOGESCHOOL Avond HEAO Breda a dinsdag 27 augustus Voorlichtingsbijeenkomst voor de avondopleidingen: Accountancy, Bedrijfseconomie, Bedrijfskundige Informatica, Commerciële Economie en Management, Economie en Recht om 19.45 uur Hogeschoollaan 1, 4818 CR Breda. Voor meer informatie: (076) 5250691/696 DEN HAAG (GPD) - Het paarse kabinet maakt werk van de deregulering. Op voorstel van staatssecretaris Terpstra (volksgezond heid) heeft de ministerraad gisteren besloten dat de verplichting om vitamine A en D toe te voegen aan margarine vervalt. Omdat een gebrek aan vitamine A nachtblind heid, minder weerstand, bloedarmoede en an der ongemak tot gevolg heeft en vitamine D belangrijk is tegen de Engelse ziekte, wil het kabinet wel de vrijwillige toevoeging van deze vitamines aan margarine en andere smeerbare vetproducen gaan bevorderen. Omdat zowel te veel als te weinig vitames scha delijk zijn, krijgt het bedrijfsleven nu te maken met regels die minimale en maximale hoeveel heden vitamines A en D voorschrijven die mo gen worden toegevoegd. Voegt de producent minder dan het minimum toe, dan dient hij dat voortaan op de verpakking aan te geven. Nog meer deregulering: in bepaalde vetrijke producten als margarine, mayonaise en spijs- vetten mag straks maar een beperkt gehalte aan erucazuur voorkomen. Teveel aan eruca- zuur kan schadelijk zijn voor het hart. Het vensterplan vormde een van de speerpunten waarmee de lan delijke publieke omroep zich programmatisch had moeten vernieuwen. Koch noemt het dan ook onverstandig van de •NOS zich opeens terug te trek ken. „Dit zou een historische misser zijn. Kijk maar eens hoe belangrijk regionale televisie in andere delen van het land. het noorden bijvoorbeeld, al is. Daar hebben ze de NOS niet eens meer echt nodig." De streefdatum voor de invoe ring van de regionale televisie, maart, wordt vooralsnog niet losgelaten. Koch: „We zijn ver genoeg om rond die tijd klaar te zijn. Er zijn sollicitaties geweest en er zijn nu genoeg gekwalifi ceerde mensen waarmee we aan de slag kunnen als het groene licht gegeven wordt. Het is dui delijk dat alle partijen willen. Ik ga er dan ook vanuit dat de NOS uiteindelijk toch voor de poli tieke druk zal zwichten." Omrop Fryslan en de provincie Friesland hebben aangekon digd in. Den Haag het geld te claimen dat voor de vensterpro grammering van de regionale te levisie voor Friesland was gere serveerd. Verbijsterd De belangenorganisatie van de regionale omroepen ROOS zegt verbijsterd te zijn over het be sluit van het NOS-bestuur. Vol gens ROOS zet de NOS de pu blieke omroep op grote achter stand. Volgens de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) worden de regionale om roepen nu gedwongen in zee te gaan met kabelexploitanten of energiebedrijven om te kunnen uitzenden. Secretaris Robert Zaal: „De bedrijven kunnen daardoor invloed uitoefenen op de inhoud van de programma's en dat wijzen wij af." Man bijt rover stuk pink af AMSTERDAM (ANP) - Een 31- jarige man heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in de Am sterdamse Bijlmermeer een ge wapende straatrover een deel van diens pink afgebeten. De man leverde het kootje nader hand in bij de politie, die het conserveerde voor het geval de straatrover zich mocht melden of wordt aangehouden. Van de verminkte dief en diens hand langer ontbreekt vooralsnog elk spoor. De 31-jarige man liep donder dagnacht met zijn 28-jarige vriendin naar huis. Ze werden aangevallen door twee mannen. De belaagde man verweerde zich en beet zijn opponent een deel van diens pink af. Vervol gens zette hij zijn tanden in diens dijbeen. Intussen had de andere overvaller kans gezien de vrouw van haar handtas te bero ven. Beide daders stapten op de fiets en verdwenen. Gezondheid van Moeder Teresa achteruit gaat Terneuzen beslist komende week over de inrichting van een opvang centrum voor drugsverslaafden. Het Spijkerkwartier in Arnhem heeft al jaren ervaring met een opvangcentrum en kan de Schelde- stad een spiegel voorhouden. Verder in de bijlage Reportage. Terug in de tijd: Teenagers vervoerders omzeilen de spits Leen van Dijke heeft een boodschap helpende hond voor ge handicapten beeld van de Erasmusbrug in Rotterdam Pim Vosmaer vertelt Greenpeace 25 jaar op de bres voor het milieu Belgische rouw en woede Engelse pubs worden trendy stnjd om de pil in Japan. Breekijzer niet welkom in stadhuis Journalist Pieter Storms van het tv-programma Breekijzer mag niet filmen in het Middelburgse gemeentehuis, zo laat het hoofd voorlich ting in een rondschrijven weten. Mocht Storms zich ooit melden, dan zullen voorlichters hem laten roeten dat hij O niet welkom is. Wereldrecords atletiek in Brussel Salah Hissou heeft tijdens de Ivo van Damme Memorial in Brussel het wereldrecord op de tien kilometer verbeterd. De Ma- rokkaan liep 26.38.09. De Russische Svetlana Masterkova OQ realiseerde de beste tijd ooit op de 1000 meter: 2.28.98. w w Opinie: 2; Binnenland: 3; Achtergrond: 4; Buiten land: 5; Financiën en economie: 7; Radio en televi sie: 8 en 9; Zeeland: 13, 15,17 en 19; Reportage: 21, 22,23, 24,25, 27 en 29, Vrije tijd: 33, 34, 35, 36 en 37, Sport: 38 en 39. CALCUTTA (RTR) - De gezond heidstoestand van Moeder Te resa gaat achteruit. De 85-jarige armenzuster lijdt aan malaria. Dit maakte een van haar artsen gisteren bekend. Ze was woens dag met hartklachten in een zie kenhuis in haar woonplaats Calcutta opgenomen. Volgens A.K. Bardhan, lid van het team van artsen dat Moeder Teresa behandelt, is de toestand van haar hart instabiel en blijft ze koorts houden. Ze bevindt zich op de intensive care-afde- ling en wordt kunstmatig bea demd. Het ziekenhuis had eer der ontkend dat Moeder Teresa malaria heeft. Moeder Teresa, die dinsdag 86 wordt, kampt al jaren met hart problemen. DEN HAAG (ANP) - Er dreigt een visserijconflict tussen Deense en Nederlandse vissers, net onder de Hollandse kust. „De Denen maken ons het vis sen onmogelijk", aldus J. Tuip, vice-voorzitter van de Neder landse Visserbond. Als ze niet voor maandag inbinden krijgen ze problemen, waarschuwt hij. De afgelopen weken zijn 27 Deense vissers neergestreken op zo'n vier zeemijlen uit de kust tussen Den Helder en Hoek van Holland. Ze vissen op tong met vaste netten. Dat is allemaal legaal, maar om dat het er zoveel zijn is er voor de Nederlandse vissers amper plek over. klaagt de vissersbond. Tra ditioneel vissen in de Hollandse kustwateren zo'n 25 Nederland se kotters ook op tong. Zij ge bruiken sleepnetten. Volgens de visserijregels hebben 'staande' (vaste) netten voor rang op 'gaande' (gesleepte) net ten. De Hollandse vissers moe ten daarom continu tussen de Denen door laveren. „Er is helemaal geen plek meer voor ons. De Denen hebben het compleet volgebouwd aldus Tuip. die ook klaagt dat de con currenten hun netten niet goed hebben gemarkeerd en verlicht. „Wij eisen dat de Denen mini maal 300 meter tussen hun net ten laten, zodat er ook voor ons plek overblijft. Dat betekent au tomatisch dat een paar van die Deense vissers zullen moeten vertrekken. Als dat maandag niet geregeld, is gaan we gewoon vissen. Dan kan het gebeuren dat we per ongeluk een Deens net meenemen." Meer schepen Normaal vissen slechts zes of ze ven Denen voor de Hollandse kust op tong. Dit jaar zijn het er veel meer omdat de vangsten in de Deense wateren tegenvallen. Ook hebben de Deense autori teiten meer schepen toegestaan om op tong te vissen. Geldig t/m 24 augustus MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) Het Nederlandse ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij heeft eerder deze week contact opgenomen met het de partement in Denemarken om de visserij-problemen uit de we reld te helpen. Volgens een woordvoerder van het ministerie in Den Haag is dat ook gebeurd en is de kou onder tussen al uit de lucht. „Daar merken wij anders niets van", reageert Tuip van de vis- sersvakbond. „Die Denen zijn er nog steeds met al hun netten, soms wel vier rijen dik." Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 j een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving 89,50 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 Vlissingen Middelburg Goes Bergen op Zoom Roosendaal Elten-leur WKmÊÊÊmÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊmÊmimiÊm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1