okkelsector sluit zelf percelen Vlaams kunstblad in teken Zeeuwse musea Aanleg Westhofhaven begonnen zeeland chaarse schelpdiertjes moeten worden verdeeld tussen vissers en vogels lezers schrijven kunst Staatssecretaris Nuis aanwezig bij opening Festival Z-Vlaanderen de beste... SBKM veegt vloer aan met cultuurnota van Middelburg Cabinet akkoord met iVesterschelde-wet nngers naaimasjien is van onze verslaggever VLISSINGEN - Het aannemingsbedrijf Mourik van Oord is deze week in Vlissin- gen-Oost begonnen met de aanleg van de Westhofhaven. Deze nieuwe haven levert het havenschap Vlissingen 900 meter ka de op en de mogelijkheid om een steiger voor 'roll-on-roll-off'-schepen te bou wen. De kade wordt in fasen gemaakt. Het eer ste stuk moet volgend jaar juli gereed klaar zijn. De aanleg van de kade en het graven van de haven kost ruim 30 miljoen gulden. De Westhofhaven staat al jarenlang op de kaarten van het havenschap. Tot aanleg kwam het tot nu toe niet omdat het schap pas dergelijke investeringen wilde doen als zich een gegadigde voor de door de ha ven te ontsluiten grond aandiende. Dat is nu het geval: de Zuid-Afrikaanse fruitexporteur Capespan International heeft Vlissingen-Oost gekozen als aan- voerhaven voor fruit met de bestemming Noordwest-EuropaDe overslag wordt zo groot dat de Bijleveldhaven in drukke pe rioden te weinig afmeer- en losgelegen- heid voor fruitschepen heeft. De aanvoer van het fruit blijft niet be perkt tot overslag. Het wordt opgeslagen in koelhuizen en gereed gemaakt voor de verkoop in een verpakkings- en distribu tiecentrum achter de kade aan de West hofhaven. zaterdag 24 augustus 1996 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berich ten. artikelen of commentaren De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Open brie ven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bij dragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten Over geweigerde brieven wordt niet gecor respondeerd. Nadat de Westhofhaven al jarenlang op de kaarten stond, is deze week ook echt begonnen met de aanleg ervan. foto Ruben Oreel tor moet laten liggen voor vo gels. Het voordeel voor de vissers is dat ze niet per se gebonden zijn aan het maximum van 1100 ton. „We kunnen zo ook lagere dicht heden bevissen en daarbij wat langer doorgaan. Dat is dit jaar lonend. Boven dien kweek je in de gesloten ge bieden ook driejarige kokkels", zegt secretaris ir. J D. Holstein van de producentenorganisatie, die onderstreept dat het door Den Haag goedgekeurde vis- plan geen ongelimiteerde vangst toestaat. Een vetpot wordt het zeker niet. De kokkels in de Oosterschelde zijn nog vrij klein. Om die reden stelt de sector de opening van het seizoen uit. Volgens de ver strekte 31 vergunningen zouden de kokkelaars al komende maandag mogen uitvaren. De branche overweegt nu pas op 9 of 16 september te beginngen, afhankelijk van de resultaten van bemonsteringen. Holstein: „We gaan op 5 september onder zoeken in hoeverre de kokkels zijn gegroeid. Daarna beslissen we over de seizoensopening. Als we op 9 september beginnen, zal dat ook uiterst voorzichtig zijn." Vanwege de kokkel- schaarste worden dit jaar slechts 11 van 22 schepen inge zet, waarbij het ene bedrijf in opdracht kokkels vist voor het andere. Sommigen zagen eerder de bui al hangen en hebben hun schepen ingericht voor de vangst van spisula's, schelpjes die in Zuid-Europa worden ge consumeerd maar veel minder opleveren dan kokkels. Onduidelijk is of de Wester- schelde wordt bevist. Daar ligt nog 300 tot 800 ton bereikbare kokkels. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij maakt momenteel een vergunningstelsel voor de Wes- terschelde. Verschillende ver gunningaanvragen zijn al in Den Haag gedeponeerd, maar het is onduidelijk welke worden gehonoreerd; dat hangt mede af van oude rechten. Ookisnog on bekend wanneer de bewinds man daarover een besluit neemt. Kindermoord De kranten staan bol van be richten over de afgrijselijke handelingen van Mare Dutroux en zijn trawanten. Zij zijn echter niet de enige shuldigen, want op de achter grond staat een heel leger van schimmige figuren, die grof geld over hebben voor weerzinwek kende foto's en video's van li chamelijk geschonden en gees telijk kapot gemaakte kinderen in toestanden, die een welden kend mens met afgrijzen ver vult, maar waaraan zij zich ver lustigen. Mede dank zij deze lieden be staan kindersextoerisme, kid napping. kinderkwelling en kindermoord Ze zijn meer dan verachtelijk. \V. J. van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Taxi II Combitax Walcheren wordt door de Ombudscommissie van de gemeente Vlissingen gehe keld over verschillende zaken, zoals te laat, te vroeg of hele maal niet komen en onheuse be jegening door chauffeurs (PZC 19-8 en 20-8). Die kritiek is niet van de laatste tijd. Natuurlijk kan het zijn dat er bij een nieu we wijze van vervoer opstart problemen zijn, maar deze vorm is al ingevoerd op 1 mei 1994, ruim twee jaar geleden. Ook de groep Uitkeringsgerechtigden en Ouderen (UGO) afdeling Vlissingen heeft hierover in het verleden verschillende klachten gehad. Na een gesprek op 22-12-1995 kregen wij van de heer Uijl op 22-2-1996 hetzelf de antwoord als de Ombuds commissie, namelijk dat de pas sagiers de regels niet kenden, nog een jas aan moesten doen, er sprake was van plotselinge en onvoorziene drukte of van een planningsfout van de centrale. Verder werd ons meegedeeld dat er veel tijd wordt besteed aan de instructie van zowel chauffeurs als centralisten. We zijn nu een half jaar verder en komt de Ombudsman tot de conclusie dat er nog niet veel is verbeterd Je kunt je afvragen of de Combitax Walcheren haar taken wel aankan. Zo niet, zou den de gemeenten op Walche ren, die uiteindelijk verant woordelijk zijn voor een goede uitvoering van de WVG, er eens over kunnen nadenken of er ook nog andere vervoersbedrijven zijn die deze regeling wel op een goede en adequate manier kun nen uitvoeren? N. Jonkers Vrouwenstraat 12 Vlissingen Katten IV Pronken, praten, alles voor 't mooi: de buitenkant moet schit teren. Tuinen staan momenteel centraal in dit tijdperk van 'wat zullen we nu nog eens verfraai en?' Vijvers, volières, dure planten, perken, borders, tuincentra her en der. Arme, arme poezen. Huisdier op 't nippertje, niet te temmen, katten zijn geen slaaf se honden. Wij hebben een kat. lief, ondeugend, slim, humor vol. Van de 24 uur meestal bin nen. meestal, want een kat MOET vrij zijn: kan, mag zelfs niet aan een lijntje, mag niet binnen de perken blijven. Zo is de aard van het beestje nu een maal. Elke dag laat ik onze kat dus vrij. hoop dat hij nooit de ver keerde mens tegenkomt. Heeft u, briefschrijvers in de krant van 22/8, alle hondenstront in Vlissingen al eens bekeken? Nergens zag ik zoveel uitwerp selen dan hier. Dat moet men de kat nageven; op de stoep blijft niets achter Ik kan 't probleem van kat en hond ook niet oplossen. Nog minder 't probleem 'mens'. Ik weet wel, liefde voor de natuur zit 'm niet in oogstrelende tui nen, 't zit 'm in liefdevolle aan dacht voor alles wat leeft. Be studeer de kat, 't is een wijs beest! Een emmer water, vol over z'n hele lijf gesmeten, doet wonde ren. Hij zal u en uw tuin uit de weg gaan, want hij mag u niet meer Dat komt nooit weer goed, katten hebben een perfect ge heugen. Tannie van Eek Luzacstraat 12 Vlissingen nonze verslaggever [UININGEN - De kokkelsec- sluit komend seizoen vrij- llig nog een aantal gebieden de Oosterschelde. Met die iatregel laten de kokkelvis- voldoende voedsel liggen or vogels. Gezien de schaarste a kokkels in de Oosterschel- moeten de schelpdieren wor- ii verdeeld tussen vissers en gels. De minister heeft dat slijds voorgeschreven in de ructuurnota Zee- en Kustvis- rij. In het resterende deel van Oosterschelde kunnen de vis- rs waarschijnlijk de bereken- 1100 ton kokkels boven wa- halen. Overigens is dat een hijntje in vergelijking met orgaande seizoenen. Oosterschelde moet komend izoen de productie leveren. De :tor laat de Waddenzee met st omdat vorst daar afgelopen inter grote schade onder kok- Is heeft aangericht. Ook de iordelta is gesloten. De Oos- rschelde bevat 3400 ton kok- is, blijkt uit een inventarisa- van het Rijks Instituut voor sserij Onderzoek (RIVO). ïerigens gaat het dan wel om kokkels in dichtheden van meer dan vijftig stuks per vierkante meter. Lagere aantallen per vierkante meter zijn buiten be schouwing gelaten. Van die 3400 ton moet zestig procent blijven liggen voor vogels, waarvoor het schelpdier een be langrijk kostje is. Voor de sector blijft daarom 1100 ton over. Ter vergelijking: de normale be hoefte van de kokkelbranche is 6000 tot 8000 ton. Voorheen werd het op te vissen tonnage via quotering verdeeld onder de kokkelaars. Er mocht niet meer worden gevist dan het totale quotum (1100 ton dit jaar. waarvan 70 ton voor de hand- kokkelaars). De sector stapt dit seizoen van die methode af. De Coöperatie ve Producentenorganisatie van de Nederlandse Kokkelvisserij besloot vrijdag aanvullend een aantal gebieden te sluiten: de slikken van de Dorsman, de Neeltje Jans-plaat, de Slipper plaat en het zuidelijk deel van de kom van de Oosterschelde. In deze gebieden ligt zeker 2300 ton kokkels, dat heeft het RIVO bevestigd. Dat is de hoeveelheid die de sec- yan onze verslaggever plS - Staatssecretaris A N'uis van Cultuur zal zaterdag 7 september officieel aanwezig zijn in Oostburg tijdens het ope ningsconcert van het Festival ^n Zeeuws-Vlaanderen. Om 20 uur begint het festival dan in "ie katholieke kerk met een uit- sring van het Koninklijk Fil- irmonisch Orkest van Vlaan- iren. ie kaartverkoop voor het festi- il verloopt goed. Hoofd ex- oitatie van het Zuidlandthea- in Terneuzen W. de Meijer rwacht dat de opbrengst van rig jaar wordt geëvenaard et loopt niet storm, maar we gen niet klagen. De kerken llen niet meer uitpuilen zoals vier jaar geleden het geval was. Het publiek is nu meer verspreid over de verschillende concertlo- caties." Speciaal voor de Belgische en de landelijke pers werd vrijdag een muzikaal monumentenpad ge organiseerd. Opzet van de tocht was het festival (internationaal nog eens nader onder de aan dacht te brengen. Aan de hand van medewerkers van het Festi val van Zeeuws-Vlaanderen, het Zeeland Nazomerfestival en het Toeristisch Bureau Zeeuws- -Vlaanderen werden locaties in Sluis, Sint-Anna-ter-Muiden, Aardenburg en Groede bezocht waar in september klassieke concerten worden gegeven. Het festival staat dit jaar in het te ken van de viool. van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het twee maandelijkse tijdschrift 'Vlaanderen' van het Christelijk Vlaams Kunstenaarsverbond heeft nummer 261 geheel gewijd aan Zeeuwse musea. Het themanummer werd giste ren, vrijdag, gepresenteerd in de Middelburgse Abdij, waar de provincie Zeeland als gastheer fungeerde. Eén van de sprekers was de provinciaal museum consulent in Zeeland, drs. W. H. P. Scholten, die samensteller Luc de Meulemeester adviseer de en de inleiding verzorgde. Scholten hoopt dat de publica tie meer Vlamingen naar de Zeeuwse musea brengt, want de bezoekersaantallen lopen ge staag terug. Op zich heeft Zeeland genoeg te bieden. Dat blijkt wel uit het overzicht van het themanum mer, waarvan gedeputeerde G. L. C. M. de Kok het eerste exem plaar in onvangst mocht nemen. In totaal 37 musea over de hele provincie zijn geselecteerd. Naast adressen, openingstijden en een korte beschrijving van de collectie is er een uitgebreidere toelichting op tien uiteenlopen- van van Ostaijen. Als de Singers langzaam draaien klinken de woorden van de Vlaamse dich ter op een rustig marstempo. Valt de electrische Pfaff-machi- ne in, die overigens tot gitaar is omgebouwd, dan kan Katrine Druyts haar tekst dat ze een naaimachine wil zelfs op een reggae-ritme kwijt. Het concert met de naaimachines neemt voortdurend andere wendin gen. Jazz-intermezzi worden afgewisseld met marsmuziek, zelfs Oosterse klanken vullen de Vleeshuiskelders- Organisator Dick Wessels van Zomer van Antwerpen ver wacht dat het bijzondere con cert (dat overigens verschillen de malen wordt herhaald) heel wat publiek zal trekken. Met van Ostaijen zullen velen na het horen van het klankspel conclu deren: „Singers naaimasjien is de beste..." Het - gratis - concert vindt plaats in het Vleeshuis aan de Vleeshouwerstraat in Antwer pen, op zaterdag 24 en zondag 25 augustus en de week daarop. 31 augustus en 1 september. Aanvang 14.00, 15.00 en 16.00 uur. de musea zoals het archeolo gisch museum in Aardenburg, het Visserij museum in Breskens en Delta Expo op Neeltje Jans. Een algemene inleiding en een provinciekaart met de ligging van de geselecteerde adressen completeren het geheel Voorafgaand aan het 'Zeeuwse' nummer bracht Vlaanderen vijf nummers over musea in eigen land. In Vlaanderen zal het the manummer, buiten de abonne menten om, verspreid worden via onder meer musea. Volgens Scholten is het niet de bedoeling in Zeeland intensief reclame te gaan maken via het themanum mer. „Geïnteresseerden kunnen het natuurlijk wel aanvragen. De provincie zal een aantal exemplaren inkopen voor ver spreiding, maar het is niet het aangewezen middel om het mu- seumbezoek hier op peil te krij gen. Om dat te bereiken, moeten we eerst meer inzicht krijgen in wie onze klanten zijn en wat het pu bliek nu eigenlijk vernacht. Een onderzoek daarnaar is in juli begonnen." Slecht contact Scholten wijt de dalende bezoe kersaantallen aan de opstelling van de musea: „Het contact met het publiek is slecht. Zo van: wij bepalen zelf wat we aanbieden en dan moeten de mensen maar zien of ze er belangstelling voor hebben of niet." In feite is er geen interesse in de wensen van de klant en dat is onverstandig. Komt er geen publiek, dan heb ben sponsors weinig reden om te investeren." Het onderzoek is in drie delen gesplitst. In juli en augustus een publieksonderzoek in veertien musea. Bezoekers wordt steeks- proefgewijs gevraagd naar on der meer leeftijd, woonplaats en verblijfplaats, hun waardering van het museum, of zij al dan niet andere musea bezoeken en hoe zij tot hun bezoek gekomen zijn. Het is de bedoeling dat zo een 'profiel' van de gemiddelde Ook het museum in Hulst heeft te maken met een teruglopend aantal bezoekers. foto Charles Strijd van onze verslaggever MIDDELBURG - Teleurstellend. Dat is in een woord de reactie van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg (SBKM) op de gemeentelijke cultuurnota. Wet houder J. C. van Dijk-Sturm presenteer de haar beleidsvoornemens in juni. Volgens SBKM-directeur Lex ter Braak rammelt en kraakt de nota aan alle kan ten. Ter Braak schrijft in zijn reactie dat hij met argusogen heeft uitgekeken naar de cultuurnota. Daarin zou de wethouder - zo hoopte de SBKM - haar 'betrokken heid, hartstocht, Üefde en bewogenheid' voor de cultuur tentoon spreiden. De kunststichting had hoge verwachtingen, zeker nadat vorig, jaar een raadsmeer- derheid besloot het Centrum voor Beel dende Kunst niet te bouwen. In dat gebouw - een ontwerp van het Amster damse architectenechtpaar Van Evck - had de SBKM allerlei nieuwe initiatie ven willen ontplooien. Teleurstelling en verontwaardiging strijden om voorrang in de reactie van de SBKM. In zijn brief spreekt Ter Braak van éen broddellap van een ongetrouwde tante die de kachel op stand 2 eigenlijk al een verspillend en verzengend vuur vindt'. „Zij (de nota, red.) is eerder een haastig en met beperkte middelen opge trokken noodwoning dan de stapeling van consistente gedachten tot de monu mentale toren die je een weids en verras send uitzicht biedt over het besproken terrein'. De SBKM kan geen enkele visie ontdekken. Wethouder Van Dijk-Sturm heeft alleen maar feitjes achter elkaar geschreven op basis van 'toevallig in de kast aanwezige' nota's, overdrukjes en een enkel boek. Onwaardig De nota is ondoordacht', onevenwich tig', éen provinciehoofdstad onwaardig' en 'nietszeggend'. Kritiek in de nota dat de SBKM zich na haar zelfstandigheid niet of nauwelijks heeft ontwikkeld, wordt volgens Ter Braak nergens in de nota toegelicht of onderbouwd Hij noemt dergelijke opsommingen 'tenden tieus', aantoonbaar onjuist en onterecht gelet op het werk dat de kunststichting doet. Ter Braak eist dat die zinnen wor den geschrapt. De directeur is daarnaast bang dat een nieuwe huisvesting van de SBKM - na het schrappen van het museum 13/IX - opnieuw op de lange baan wordt gescho ven. De nota meldt slechts dat er ge streefd wordt naar passende werk- en kantoorruimte. klant ontstaat. Gelijktijdig loopt een toeristenonderzoek. In verblijfsaccommodaties als hotels liggen enquêteformulie ren, waarop gelijksoortige vra gen staan. Later in het jaar wordt het beeld aangevuld met een bevolkings onderzoek: een telefonische en quête, speciaal gericht op de Zeeuwen. De indruk bestaat dat Zeeuwen geen enthousiaste mu seumbezoekers zijn. Begin volgend jaar moeten de resultaten geanalyseerd zijn. Scholten: „Op basis van de uit komsten kunnen we dan bekij ken wat nodig is om de Zeeuwen weer het museum in te krijgen. De musea zullen zich in ieder geval meer naar buiten moeten richten, waar de maatschappij, het publiek en de potentiële af nemers met spanning afwach ten." Voorlichting amateurtheater MIDDELBURG - De amateur toneelschool De Ambitie geeft op maandag 2 en dinsdag 3 sep tember voorlichtingsavonden in het gebouw van VMC Zeeland aan de Roozenburglaan 89 in Middelburg. Belangstellenden kunnen zowel kijken als mee doen. De school geeft les aan jongen oud en begint in oktober. De theateropleiding voor jonge ren duurt twee jaar. waarbij in het eerste jaar aandacht wordt gegeven aan spelimprovisatie. fysiek toneel en teksttoneel. Het tweede jaar staat in het teken van het maken van een theater productie. De cursus voor volwassenen omvat eveneens twee jaar en wordt ook met een - avondvul lende - theaterproductie afge sloten. In het eerste jaar vinden de vakken elementair toneel, minidramaturgie, spelverdie- pingenrolopbouw plaats. Voor dat overgegaan wordt tot het maken van een productie wordt in het tweede jaar nog les gege ten in fysiek toneel Verder is er een driejarige regie- -opleiding voor volwassenen, die wordt afgerond in het regis seren van en theatervoorstelling en bij goed resultaat wordt be loond met een landelijk erkend certificaat De amateurschool De Ambitie is een initiatief van het Zeeuws Centrum voor Amateurtheater en wordt ondersteund door de sector cultuur van de VMC Zee land, de raad voor Volksgezond heid, Maatschappelijke ont wikkeling en Cultuur. een akkoord met België had ge sloten dat Nederland verplicht te de verdieping binnen voor België redelijke termijnen uit te voeren. Niet gelukkig De nieuwe wet vervangt alle wetten waarvoor vergunningen nodig zijn voor de verdiepings werkzaamheden en is bedoeld als reparatiewet die vertraging in het werk moet voorkomen. Natuurbeschermingsorganisa ties zoals de Zeeuwse Milieu Fe deratie en de Vogelbescherming zijn bepaald niet gelukkig met deze gang van zaken. De Belgen vinden de verdieping nodig voor een betere bereik baarheid van de haven van Ant werpen. Het werk betekent in elk geval dat stukken natuur vernietigd worden. Afgespro ken is dat die schade op een of andere manier hersteld moet worden. an onze verslaggever .NTWERPEN - Het woord luzikant' is voor de Brusselaar lax Vandervost niet toerei end. Hij is meer dan dat. Een iankkunstenaar eigenlijk, ie- land die uit alle mogelijke oorwerpen klanken, muziek robeert te halen. De afgelopen leken is hij samen met zijn rkest bezig geweest om naai- achines om te bouwen tot in- et trumenten en verdraaid; de ïachines lenen zich wonderwel oor orchestrale doeleinden, ier naaimachines (twee Sin- ers, een Pf aff en een Lada) wer- ■n met behulp van stofzuigers, nkitten, tuinslagen, bloem- otten en gitaaronderdelen om- ebouwd tot vreemde muziek- machines. Vandaag, zaterdag, en zondag spelen de machines, samen met de zes leden van het Vandervost Orchestra en de so praan Katrine Druyts, de hoofdrollen in een concert voor naaimachines in het Antwerpse Vleeshuis. De manifestatie vormt de afsluiting van de Zo mer van Antwerpen. Omdat Antwerpen dit jaar op verschil lende plaatsen de dichter Paul van Ostaijen de lof heeft toege zongen, heeft Vandervost voor de gelegenheid van Ostaijens 'Huidegedicht aan Singer' op passende wijze van klank voor zien. VanderVost en de zijnen slaag den er in om de cadans van de machines in relatie te brengen met het ritme van de woorden m onze verslaggever IN HAAG - Het kabinet is ijdagmiddag akkoord gegaan ;t een speciale wet die de ver- jeping van de Westerschelde in stuk gemakkelijker moet iken. Minister Jorritsma van •keer en Waterstaat moet al- nog enkele kleine verande- ;en in de definitieve tekst de wet aanbrengen. De mi- iterraad had geen problemen et de wet. speciale verdiepingswet erd nodig toen de Raad van late in juni oordeelde dat voor werkzaamheden in de rivier in milieuvergunning nodig is. et ministerie van Verkeer en aterstaat had aanvankelijk leen een vergunning in het ka- ir van de Wet Verontreiniging ppervlaktewateren verleend, e uitspraak van de Raad van late bracht de Nederlandse •erheid in problemen omdat ze 'oncerl voor naaimachines door het Vandervost Orchestra en de so- raan Katrine Druyts. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 17