Hospita van toen is verdwenen PZC Niks voor de wegwerpmaatschappij zeeland maandag 19 augustus 1996 agenda Franse La Riche wil stedenband Oostburg recept Piloot veroorzaakt zoekactie Warmte komt, toeristen gaan MIDDELBURG - Hof van Tan- ge, 19.30 uur: Circus Renz; OOSTKAPELLE Zeeuws Bio logisch Museum, 21 uur: Rond leiding 'Hout en bomen'; Film BERGEN OP ZOOM - Roxy, 14, 18.45 en 21.30 uur: Eraser en Mis sion impossible; Cinemactueel, 14uur: Flipperen Goofy Movie; 14 en 20 uur: Era ser; 20 uur: The Rock; 21 uur: Ju les et Jim; GOES Grand, 20 uur: Mission impossible; HULST - De Koning van Enge land, 19 uur; Flipper; 19 en 21.30 uur; Eraser, Mission impossible, The Rock, Nick of time, King pin; 21.30 uur: Spy Hard; MIDDELBURG - Cinema, 20.30 uur: Die Blechtrommel; VLISSINGEN - Alhambra. 19 en 21.30 uur: Kingpin; 19 en 21.45 uur: Eraser, Mission impossible en The Rock; Tentoonstellingen AARDENBURG - Gale Richel, 1-3-18 uur: Werken diverse kun stenaars (t/m 29/9); SINT ANNALAND - De Mees- toof, 14.15-16.45 uur: Werk Wim Hofman en Hans Hermes en bo demvondsten en gebruiksaarde- werk van 1600-1900 (t/m okt.); ST. ANNA TER MUIDEN - v.m Stadhuis, 11-17 uur: Sieraden, schilderijen en keramiek (t/m 31 '8); BRESKENS Visserijmuseum, 10-12 en 14-17 uur: Haringvisse rij in de jaren 50 en 60 (t/m okt); BROUWERSHAVEN - Stad huis, 9-12 en 13.30-16 uur: Hedi Bogaers, beelden en schilderijen (t/m 20/8); BURGH-HAAMSTEDE - De Bewaerschole, 13.30-16.30 uur: Simon Woud wijk en Ton Lam- per (t/m 31/8); HEINKENSZAND - Gemeen tehuis, 9-12 en 13-16 uur: 'Rit misch Reliëf, werk van Anke Huisson-Haars (t/m 26/9); HULST Galerie Rattenfan- ger, 14-17 uur: Anja van Dorsse- laar en Frans Wuytack (t/m 14/9; KAPELLE Gemeentehuis. 8,30-12 en 13-16 uur: Kara Jan sen, foto's (t/m 6/9); MELISKERKE - Raadzaal ge meentehuis, 9-16 uur: Jeanette Sala-de Feijter (t/m 30/8); MIDDELBURG - Zeeuws Mu seum, 10-17 uur: Middelburg in de VOC-tijd (t/m sept.); Gust Ro- mijn (t/m 15/9); Zeeuwse Bibliotheek. 17.30-21 uur: Kunstenaars uit Glogow (Polen) t/m aug.: Interieurset tings (t/m 7/9) en Mail-Art; Ramschip Schorpioen, 10-17 uur: Werk van Bob de Brucker (t /m aug.); Synagoge, 10-17 uur: 'Opbouw oude Joodse wijk in Jeruzalem' foto's Liesbeth Rijpma (t/m 4/9); Wandelkerk, 10-17 uur: 'Jeruza lem 3000', foto's van René v.d. Berg en Didi Koppe (t/m 4/9); Galerie Het Gouden Briefke, 13- 17.30 uur: Anneke Dekkers, schilderijen, Hans Jakobs, schil derijen en Henny Zwart, bron zen beelden (t/m 25/9); NEELTJE JANS - Bezoekers centrum Delta Expo. 10-17.30 uur; Werk Chinese fotograaf Weng Yi over de Chinese Muur (t lm sept.); OOSTBURG - Den Hoekzak, 9- 12 en 13-17 uur: 'Sport in beeld' werken 10 kunstenaars (t/m aug.); OOSTKAPELLE - Zeeuws Bio logisch Museum, 10-18 uur: 'Dagvlinders' (t/m 1/9); 'Bomen in het landschap' en 'Dood hout leeft' (t/m 27/10) foto-exposities; 'Van rups tot vlinder' (t/m 29/9); SLUIS - Raadskelder. 14-17 uur: GILI, schilderijen en sculp turen (t/m 25/8); ST. LAURENS - Boerderij gale rie 'De Osseberg', 14-17 uur: 'Te kens van hoop', schilderijen van Marja de Lange (t/m 7/9); VEERE - De Schotse Huizen, 12-17 uur: Modefragmenten, kleedgedrag door de eeuwen heen (t/m 22/9); VLISSINGEN - Stedelijk Mu seum, 10-17 uur: Michiel de Ruy- ter, werkelijkheid en mythe (t/m 29/9); De Zeeuwse oostindië- vaarder, schip en lading/het le ven aan boord (t/m sept.); Gemeentearchief/Hellebar- dierstr., 9-16.30 uur.'Sanering in Vlissingen' (t/m 4/10); ZIERIKZEE - Burgerwees huis, 10-17 uur: Beeldhouwwer ken, potterie en klein antiek (t/m 24/8). Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: teh 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel. 0118-412323 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 0118-615551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel. 0118-636251, van 10.00-14.00 uur en 20.00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land, tel. 0118-469869, dag en nacht bereikbaar. Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 (gratis), dag. van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel. 0118-628800. Aids Infolijn: tel. 0118-638384. De politie houdt vandaag, maandag, snelheidscontroles op de Rijksweg N252 en de Hoekse- weg/Tractaatweg in de Zeeuws- Vlaamse kanaalzone. Dreischor toont roemrijk vlasverleden DREISCHOR - Zweet parelt op zijn bovenlip en voor hoofd. Rinus Quist uit Drei schor sjort eens aan de klem van zijn rode halsdoek. Hij heeft het warm. Warm omdat de zon onbarmhartig schijnt. En omdat hij zich geen secon de rust gunt. Want vlasdag is het maar één keer per jaar in Dreischor. Dat prachtige vlas waarover Quist nooit raakt uitgepraat. „IJzersterk en on verslijtbaar is dat spul. Niets voor onze wegwerpmaatscha- pU" Vlasdag in Dreischor, een tra ditie die niet meer stuk kan. Vrijwilligers uitgerust met draagbare telefoons stellen zich 's ochtends op bij het tot parkeerterrein gebombar deerde sportveld. Het belooft weer druk te worden. Tegen het middaguur glimmen lange rijen gemotoriseerd blik in het zonlicht. Bezoekers spoeden zich naar de oude dorpsring. Daar moeten ze zijn om het roemrijke verleden van het vlas te zien herleven. Quist en enkele collega's heb ben voor de gelegenheid oude boerenkleding aangetrokken. Bijpassend strohoedje op het hoofd. Glazen bier worden aangereikt om de kelen ge smeerd en de hoofden koel te houden. De mannen laten met veelal nagebouwde werktui gen zien wat er komt kijken bij de bewerking van vlas. En ver tellen over repelen, zwingelen, hekelen en roten; het vaak ar beidsintensieve werk dat no dig was voor de metamorfose van vlas tot linnen. „Een hele gedaanteverwisseling", weet Quist. „Het is net als tarwe op het land en brood. Je ziet niet wat het met elkaar te maken heeft." Roemrijk is het verleden van Dreischor als vlasdorp. De werkloosheid van de jaren der tig ging voorbij aan de plaatse lijke landarbeiders. Zij begon nen met de vlasbewerking zo dra de oogst in augustus van het land was. Linnen is één van de bekendste eindproduc ten. De watersnood van '53 bracht de vlascultuur een zwa re slag toe. Vele werktuigen gingen verloren. Maar wat de lokale vlasteelt pas echt de das omdeed was de opkomst van synthetische materialen als nylon en het dumpen van grote hoeveelheden goedkoop vlas uit Rusland. Zonde van de eigen vlascul tuur, vindt Quist. Want niet al leen is het gewas oersterk, het kent ook geen afvalproducten. „Alls wat bij de bewerking vrij komt wordt gebruikt. Als vee voer, voor de verfindustrie, als stoelvulling. voor zeep, als vliegertouw, noem maai' op." Braderie Vlasdag is echter meer dan al leen reclame voor een bijna uitgestorven productieproces. Het evenement staat ook voor goed bezochte braderie- kraampjes, optredens van folkloristische zang- en dans- groepjes, helikoptervluchten en museumbezoek. Kortom: een feest voor alle leeftijden. Enkele meisjes zitten met hun zelfgemaakte grabbelton op de stoep. Voor een kwartje mo gen voorbijgangers graaien in een kartonnen doos gevuld met oude kranten. Wat verder op speelt de elfjarige Pascal van de Velde keyboard terwijl een vriendje stencils uitdeelt. Pascal heeft net een nieuw in strument gekocht, valt erop te lezen. Heel duur. Vandaar dat hij wat probeert bij te verdie nen. Zijn hoed ligt klaar voor nobele giften. Maar het boerenverleden zet toch de toon. Eindeloos veel rondjes draven de Zeeuwse trekpaarden door het dorp. Vermoeiend, want de boeren wagen die zij voortzeulen kreunt onder het gewicht van joelende kinderen. van onze verslaggever OOSTBURG - De gemeente La Riche in Frankrijk wil een ste denband aangaan met de ge meente Oostburg. Het Oost- burgse college van b en w is po sitief over dat voorstel. B en w menen dat stedenbanden van grote waarde kunnen zijn, om- ze internationale vraag stukken in een lokaal perspec tief plaatsen. Daarnaast bieden jumelages gemeenten en parti culieren de mogelijkheid geza menlijke activiteiten te ont plooien. La Niche is een gemeente met [Circa 10.000 inwoners. De naam van de gemeente Oostburg is ge noemd door Nederlanders die in Ville de La Riche wonen en af komstig zijn uit de Zeeuws- Vlaamse regio. Het voorstel in te stemmen met het aangaan van de stedenband komt op woens- 28 augustus aan de orde tij- Janny van der Lee Entrecötes met ansjovis- en kappertjesboter H personen) De reden dat voor dit recept ongezouten boter wordt ge bruikt is dat de ansjovis vrij zout Wie de boter nóg iets milder van smaak wenst, kan er bij de bereiding 3 theelepels slagroom door mengen. Ingrediënten: 4entrecötes peper en zout boter en olie om te bakken voor de ansjoviskappertjesbo- ler: 15-100 gram ongezouten boter 1 kleine teen knoflook 34 ansjovisfilets 3 theelepels kappertjes. Maak eerst de boter. Pureer hiervoor boter en ansjovis met de staafmixer of wrijf de ansjo vis door een zeef en wrijf boter en ansjovis dooreen tot een zachte gladde pasta. Meng hier de kap pertjes door. Strijk de massa op een vel plas ticfolie en vorm hiervan een rol letje. Draai de uiteinden van het plastic dicht als een toffeepa piertje en laat de boter in de koelkast stevig worden. Wrijf de entrecötes in met peper en zout. Verhit half boter-half olie in een koekenpan en bak hierin de entrecötes. Snijd de boter in plakken en leg <e op de stukken vlees. dens een vergadering van de commissie bestuurlijke zaken. Deze vergadering wordt gehou den in de commissiekamer van het gemeentehuis en begint om 8.30 uur. Na afloop van deze vergadering komen de leden van commissie planologie bijeen in de commis siekamer. Zij buigen zich onder meer over het collegevoorstel niet mee te werken aan de wijzi ging van het bestemmingsplan voor het terrein aan het Molen water in Breskens. Een onderne mer uit Hoogerheide wil op het terrein aan het Molenwater wo ningen bouwen. In het volks huisvestingsplan van de ge meente Oostburg is gesteld dat Breskens de komende vijfjaar in aanmerking komt voor de bouw van zo'n vijftig woningen. Toch wil het Oostburgse college niet meewerken aan het plan van de ondernemer uit Hoogerheide. Een verdere verdichting van de bebouwing in dat deel van Bres kens is niet de wens van b en w. De bestemming groenvoorzie ningen ligt meer voor de hand. Auto's op plek snoepfabriek Hulst toegestaan van onze verslaggever HULST - Het Hulster college van b en w wil instemmen met het verzoek van Autobedrijf van Putten en Zoon om auto's te stallen op het terrein van de voormalige snoepfabriek Bel- tof aan de Hemelstraat in Sint Jansteen. De fabriek is al lange tijd buiten gebruik en door leeg stand dreigt verpaupering van de opstallen en het terrein. Door het terrein in gebruik te ne men voor het stallen van auto's is er een passende oplossing voor de verpaupering. Het col lege stelt daarom voor een wijzi ging van het bestemmingsplan Tragel voor te bereiden. Het voorstel komt op donderdag 22 augustus aan bod tijdens een vergadering van de commissie stads- en dorpsontwikkeling. De vergadering begint om 16.30 uur. Snoeiafval geblust CADZAND - De brandweer van Cadzand heeft in de nacht van zaterdag op zondag om 0.45 uur een brandende hoop snoeiafval geblust in de Knokkertweg in Cadzand. Het vuur dreigde over te slaan naar een graanveld. De brandende voorraad snoeiafval was opgemerkt door een politie patrouille. Zeeuws succes op fokveedag van een medewerker HENGELO - De Zeeuwse afde ling van de stamboekvereni ging Het Groninger Paard be haalde vorige week tijdens de nationale fokdag in Hengelo een aantal uitstekende resulta ten. Het hengstveulen Flair van Piet Lievense uit Zoutelande werd uit de rubrieken veulens en eén- en tweejarige merries gekozen als jeugdkampioen 1996. Het merrieveulen Nancy van Daaf Tange uit Kamperland werd derde met een eerste pre mie in de rubriek veulens. In de rubriek modelmerries eindigde de merrie Fabiola van Ko Blaas uit Aagtekerke als tweede met een eerste premie. De merrie Fa biola van Piet Lievense werd in de rubriek vier- tot zevenjarige merries vierde met een eerste premie. Een eerste premie houdt in dat het paard voldoet aan de hoog ste eisen die door de stamboek vereniging worden gesteld. Wim Murk uit Domburg kreeg de me daille van verdienste van de Stichting Zeldzame Huisdier rassen. Dit voor zijn succesvolle inspanningen om in de regio Zeeland de fokkerij van het Gro ninger paard te stimuleren. van onze verslaggever THOLEN - Politie, brandweer, een ambulance en de reddings brigade rukten zaterdag uit na een melding dat een vliegtuigje zou zijn neergestort in het West- Brabantse Markiezaatsmeer. De zoekactie had snel succes. De hulpverleners troffen op een ei landje in bet meer een ultra light vliegtuigje. De piloot en zijn liefhadden het plekje uitgekozen om van de zon te genieten. Het duo zal de 'red dingsoperatie' moeten betalen. Bovendien kreeg de piloot een proces-verbaal omdat hij zich met zijn vliegtuigje op be schermd natuurgebied bevond. Hulp om van het eiland af to ko men had het stel niet nodig. Ze vlogen weg. foto Pieter Honhoff Stukje participatievan de jeugd tijdens de Vlasdag van Dreischor. Het belooft de komende dagen nog fraai zomerweer te worden. Het merendeel van de vakantiegangers zal daar niet meer van kunnen genieten aan de Zeeuwse stranden. De schoolbel luidt weer en de bouwvakkers staan alweer een week op de steiger. Dit echtpaar uit, aan de meegebrachte lectuur te oordelen West-Brabant, had afgelo pen weekeinde dan ook alle ruimte op het strand van Zoutelande. De uittocht van toeristen leidde het afgelopen weekeinde, en met name op de zondag, tot gebruikelijk grote drukte op de wegen in oostelijke en noordelijke richting. Grote problemen hebben zich volgens de politie niet voorgedaan. foto Ruben Oreel van onze verslaggever Jacques Cats VLISSINGEN - In de winkel waar meubelafdankertjes aan nieuwe ge bruikers worden gesleten is het drin gen; of het nu bedden, bankjes, of boe kenkastjes zijn. Kinderen vliegen uit, omdat ze elders verder gaan leren en die studentenkamers moeten leef baar worden gemaakt. Op kamers of zelfstandig gaan wonen is een hele verandering waar veel bij komt kijken. Zóveel dat de Jongeren Advies en Informatie Buro's in Zee land er een boekje aan hebben gewijd. Daarnaast houden de bureaus deze maand en in september open huis om het thema 'wonen' nader te presente ren en allerlei vragen te beantwoor den. Over bijvoorbeeld de hoogte van de huur. Wat is redelijk? En: hoe kun nen de uitgaven maandelijks oplo pen? Hoe is zo efficiënt mogelijk met de maandelijkse uitgaven om.te gaan, welke verzekeringen moeten worden afgesloten? Er zijn namelijk verzeke ringen die aantrekkelijk geprijsde studentenpakketten aanbieden. Wat de kamerkosten betreft is het handig om te weten dat er puntenstel- sels bestaan waarmee kan worden be rekend hoe hoog de huur van een ka mer of huis wettelijk mag zijn. Wie dus twijfelt aan de hoogte van de te beta len huur, kan bij het adviesbureau in Goes, Middelburg, Tholen, Terneuzen of Zierikzee een exemplaar van zo'n puntenstelsel halen. Sommige ver huurders vragen een waarborgsom. Dat mag. Maar het vragen van sleutel- geld is bij de wet verboden. Prijzig Ingrid de Groot van het Goese kan toor vindt de kamerhuren aan de prij zige kant. „Als je ziet voor hoeveel geld je tegenwoordig een huisje kunt huren en je vergelijkt dat met wat je moet betalen van een kamer van vier bij vier en een halve meter, met een vaste wastafel en gezamenlijk gebruik van douche en keuken dan is vierhon derd gulden best wel veel. Maar die huurprijzen zijn wel vaak all-in, dus dat scheelt weer". De startersinfo voor kamerbewoners of zelfstandige huurders bevat voorts nog een aantal, soms erg voor de hand liggende tips als: 'op boodschappen kun je veel besparen als je de reclames in de gaten houdt', 'wacht met kopen van kleding en schoeisel tot de uitver koop' en 'je eigen kruiden kweken in de vensterbank is goedkoper dan ze steeds te kopen'. Weer wel handig om te weten is dat sommige gemeenten een declaratiefonds hebben voor bij dragen aan mensen met een mini muminkomen. Wie daarvoor in aan merking komt, kan een bijdrage krij daar jaren lang ervaring in en speelde met 'haar jongens' onder één hoedje. 'Waren we aan het stappen tijdens de controle', heeft een van de studenten in het boek voor het nageslacht vast gelegd, 'dan zorgde ze dat de rode ge ranium uit de vensterbank weg was. Bij dit alarm slopen we dan via de brandladder naar ons studeervertrek. Meneer werd intussen zoet gehouden met een praatje, een kop koffie en des noods een borreltje'. Genoegen Mevrouw Barten, bijna tachtig, kijkt met een onbedaarlijk genoegen terug op haar vele hospitajaren, die prettig vervlogen met het bieden van kost en inwoning aan zeevaartscholieren in haar eigen huis aan de Vlissingse Ja cob van Ruysdaellaan. Ze keek niet op een gast meer of minder. „Ik had een keer al vier jongens in huis toen de direteur langs kwam om te vragen of ik er nog twee bij wilde nemen. Daar was geen huis mee te bezeilen, had de directeur gewaarschuwd. Die jongens gooiden de kolenkitten achter de con cierge naar beneden. Nou meneer, het zijn de liefsten geworden die ik ooit heb gehad". De scholieren huurden wel een kamer bij haar. maar ze zaten er alleen maar om te studeren. Voor de rest van de tijd had mevrouw ze beneden over de vloer. Er waren duidelijke huisregels: zo laat eten en zo laat thuis. En na ach ten naar boven om te leren. Kwam het meisje op bezoek dan mocht ze wel even met haar vriend mee naar boven, maar het stel mocht niet op de kamer blijven hangen. Er ontstond zo'n hechte band met de jongens dat de hospita mee ging als er een diploma-uitreiking was. Mevrouw Barten „Daar zat ik dan als doodge wone huis-, tuin- en keukenvrouw. Er was altijd bal na. Ik weet nog dat de vader van een van die jongens, een man met een goeie baan, me kwam halen om te dansen. Nou ik wist niet waar ik moest kijken". Kaartje Nog altijd krijgt de vroegere hospita telefoontjes, kaartjes en ook wel eens een bezoekje van de studenten van destijds. „Toen mijn zoon trouwde hebben vier jongens van de zeevaart school in uniform de sleep van mijn schoondochter gedragen. Die jongens hebben me door een hoop moeilijkhe den heen gesleept die ik normaal niet had aangekund". De jeugd van nu, de andere mentali teit,: mevrouw Barten moet er niet meer aan denken om zoveel knapen in huis te hebben. „Ik heb zelf een klein zoon van vijftien. Ik zou 'm voor geen goud in huis willen hebben. Van m'n levensdagen niet". foto Ruben Oreel Waar is de tijd gebleven dat het met name op Walcheren wemelde van de 'kunstmoeders' die zich warm ont fermden over studenten aan pedago gische opleidingen en - niet te verge ten - aan het maritieme instituut De Ruyter in Vlissingen? In het ten tijde van de jubileumviering van de De Ruyterschool verschenen herden kingsboek is nog een passage gewijd aan zo'n 'kunstmoeder' voor wie de zeevaartscholieren 'haar jongens wa ren'. Een vrouw die veel en lekker eten bereidde en die urenlang naar die stomme puberpraat kon luisteren. Soms was er de onverwachte controle van een leraar die kwam kijken of je wel studeerde. Maar de hospita had Studenten zoeken tweedehands huisraad uit voor hun kamer. gen, waardoor gemakkelijker kan worden deelgenomen aan activiteiten op maatschappelijk, sportief, cultu reel en recreatiegebied. Een grote hang naar vrijheid drijft jongelui - of ze nu het huis verlaten om te gaan studeren of omdat de leefsi tuatie thuis niet meer zo jofel is - naar kamers. Daar hebben ze weinig meer met de verhuurder te maken hebben dan er voor te zorgen dat de huurpen ningen op tijd binnen zijn. Naar adres sen waar kost èn inwoning kan wor den genoten is bij de bemiddelingsbu reaus nauwelijks meer vraag. Ook de aanbiedingen van verhuurders, die meedelen dat er ook meegegeten kan worden, zijn schaars. Dat doet ernstig vermoeden dat het interessante insti tuut van de hospita nog slechts door een enkeling overeind wordt gehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 9