PZC zeeland tart mosselseizoen later bepalen Drie zwaargewonden bij Heinkenszand Gratis mossels laten zich smaken Achttien verbalen bij grote actie tegen alcoholrijders Nieuwe generatie Molukkers bereid tot gewelddadige acties Journalisten zien alleen kandidaten voor 'zure' persprijs Geheugen Sector wil af van vroegtijdig vaststellen datum eerste levering zeeuwse almanak jan onze verslaggever IRSEKE - De mosselsector loet af van de voortijdig vast- itelde datum voor het begin het mosselseizoen. Een be- ere regeling is noodzakelijk om en herhaling te voorkomen j.j an de problemen die speelden 29q a de aanloop naar het huidige ijjeizoen. Mogelijke oplossing is HO ias een datum vast te stellen na 163 iet bemonsteren van de nieuwe jogst. Voorzitter A. M. Ver schuure van de Vissersvereni- Yerseke liet zich zaterdag n die zin uit tijdens een bijeen- ter gelegenheid van de ljf aarlijkse mosseldag. 165 oals bekend werd het seizoen 163 at drie keer toe een week uitge beld. Als gevolg van de lange, (oude winter waren de twee- schelpdieren niet snel op gewicht. Voor de cm Zeeuwse oogst van bodemcul- iiur kon de consument 25 juli aanschuiven. Restaurants boesten het tot die tijd doen jjj' iet importen of met Zeeuwse sosselen afkomstig uithangcul- lij uur. Onverkwikkelijk •en klein aantal kwekers en kandelaren negeerde de onder- ""'nge afspraken en begon voor- jdig met het leveren van bo- emmosselen. Een onverkwik- Politie betrapt ivegpiraat ZIERIKZEE - Een automobi list is zaterdag betrapt op een snelheidsovertreding van 105 kilometer per uur op de Weg Baar de Val buiten Zierikzee. reed 185 km per uur terwijl J ler plaatse maar 80 is toege staan. Van de 875 gecontroleer de voertuigen reden er 168 te hard. Op de Goesestraatweg in 's Gra venpolder reden 28 van de 198 gecontroleerde voertuigen te hard. Op de Postweg in Kapelle, vaar op verzoek van een aanwo- tende werd gecontroleerd, re den tussen 22.50 en 00.10 uur 29 tan de 245 gecontroleerde voer tuigen te hard. De hoogste snel heid was 133 km per uur. De li miet is tachtig. kelijke situatie die het imago van de sector geen goed deed. Temeer omdat kwekers en han delaren het front niet gesloten wisten te houden. De eerste twee keer waren zij het eens over uit stel. Het derde uitstel accepteer den de kwekers slechts onder protest. Vooral in België, be langrijke afnemer van Zeeuwse mosselen, groeide het wantrou wen jegens de complete indus trie. Er werd zelfs gesuggereerd dat het uitstel slechts een spel letje was om de winst te verho gen. „Tot drie maal toe een andere datum noemen geeft veel ver warring en moeilijkheden bij promotie-activiteiten", aldus Verschuure zaterdag. Hij sluit overigens niet uit dat de aan dacht van de media de afzet sti muleerden. „Het was extra druk toen het seizoen eenmaal be gon", aldus Verschuure die de start goed noemde. „Er zijn tot 15 augustus al 260.000 mossel ton aangevoerd op de veiling." Afhankelijk Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal wees kwekers en handelaren erop, dat zij niet al leen verantwoordelijk zijn voor hun eigen groep: „Ook andere bedrijfstakken zijn afhankelijk van de aanvoer en verwerking van mosselen. Bijvoorbeeld de transportsector en de horeca. Het is de vraag of zij het verlies aan omzet nog kunnen goedma ken dit seizoen." Verbree blikte ook even vooruit op de evaluatie van de struc tuurnota kustvisserij. Dat de na tuur zich minder snel herstelt dan verwacht mag volgens hem geen argument zijn om meer vis- gebieden te sluiten. „Het is wen selijk een status quo te handha ven op dit moment en nauwlet tend de ontwikkelingen te vol gen in de toekomst." Ruimte De burgemeester vroeg verder aandacht voor het feit dat Yer seke moet woekeren met de be schikbare ruimte. Technische ontwikkelingen en schaalver groting in de schaal- en schelp diersector eisen hun tol. Soms levert dat al verkeersproblemen op. Problemen die bij verdere schaalvergroting alleen maar zullen toenemen. Tienduizenden kwamen zaterdag naar Yerseke. Geen plek bleef onbenut om het gratis bakje mossels te verorberen. foto Willem Mieras. van onze verslaggever YERSEKE - Een zilveren mossel aan een hangertje, mosselschelpen als brieven- standaard, oosterse woestijnmosselen als klucht en mosselrock; alles stond za terdag in Yerseke in het teken van de mossel. Het tweekleppige schelpdiertje moest eens weten. Het zeebanket zelf liet zich gewillig verorberen tijdens de jaar lijkse mosseldag. Het was soms dringen voor het publiek om een gratis bakje te bemachtigen. Net als voorgaande jaren trok het evenement tienduizenden bezoe kers. Meer mensen konden er ook niet bij in het vissersdorp. Bezoekers die later op de dag arriveerden konden amper een parkeer plaats vinden binnen redelijke loopaf stand. Voor velen was de soms kilometers lange wandeling echter meer dan de moeite waard. Vanaf de dijk bood de ha ven een feestelijke aanblik. Een fijn spin rag van versierde scheepsmasten en ka bels vormde het decor van de kermis. Van uit het reuzenrad was het uitzicht nog be ter. Ook de oren kregen het nodige te ver- werken. De klanken van kermis, mossel rock en dweilbandjes vermengden zich tot een ware kakofonie. En wie zijn neusgaten opensperde, kon de verse mosselen rui ken. Menigeen sloot aan in de rij om zich het buikje rond te eten. Ook in trek was de traditionele vlootschouw. Velen stapten aan boord van een mosselkotter om mee te varen over de Oosterschelde. Stromen bezoekers wurmden zich ook langs de braderiekraampjes in de dorps straten. Wie op het juiste moment door de Lepelstraat liep, kon zoeken naar de hu mor in een oosterse klucht. Bijkomen van al het vermaak was mogelijk op één van de terrassen. Het bier stond koud. Tegen een donkere hemel spatten 's avonds vuurballen uiteen in vele lichtstralen ten teken dat de mosseldag er bijna op zat. Een vuurwerk dat goed te zien was vanaf de oude Kijkuitdijk. van onze verslaggever VLISSINGEN - Dit jaar zijn livee Molukse jongerenbewe gingen opgericht: Gerakan Me- Muria (op 27 april) en Pe- muda RMS (15 juni). Beide orga nisaties richten zich niet op het streven naar een vrije Molukse republiek, maar op het daad werkelijk bevrijden van de Mo- lukken. De jongeren kunnen zich steeds minder vinden in het beleid van de Molukse rege ring in ballingschap en hun pre sident dr. F. Tutuhatunewa. De politiek van praten biedt hen geen vertrouwen meer; de be reidheid tot acties groeit. Franklin Patty (25) woont in de Molukse wijk in Koudekerke. Hij is lid van de Pemuda Repu- blik Maluku Selatan, opgericht door de activisten die in de jaren zeventig verantwoordelijk wa ren voor de gijzelingen en kapin gen van treinen bij Wijster en De Punt, een school in Bovensmilde en het provinciehuis in Assen. Die acties zijn volgens hem van wezenlijk belang geweest voor het politiek bewustzijn onder de huidige generatie jongeren. Identiteit Dat bewustzijn is niet zozeer ge groeid, zegt Patty, jongeren ge ven er alleen meer uiting aan. ,Er wonen zo veel allochtonen in Nederland datje nauwelijks nog kunt zien waar iemand vandaan komt. De nu vijftien-, zestienja rige Molukse jongeren gaan op zoek naar hun identiteit. Als ze die gevonden hebben, komen ze daarvoor uit. Ze laten ook niet meer over zich heen lopen." Een deel van de Molukse jonge ren is erg radicaal in hun opvat tingen, beaamt Patty. „Anderen willen het doel met praten of met de pen bereiken. Mij maakt het niets uit. Ik sluit acties niet uit. Er is geen land ter wereld dat zonder geweld onafhankelijk is geworden. Praten is prima, als het maar gaat over hoe en niet of vrijheid moet worden bereikt. Autonomie is voor mij taboe." Over een derde Molukse organi satie, Waspada (Waakzaam), weet Patty overigens niets. Niet wie de oprichters zijn, niet of het «en Zeeuwse club is. Waspada verzond deze week een brief waarin gedreigd werd met aan slagen op zaterdag 17 augustus. De brief zou zijn gefaxt vanuit het postkantoor in Vlissingen. Patty: „Maar het hoeft natuur lijk geen Molukse organisatie te zijn," Driejaar geleden zei Patty in een interview met de PZC vertrou wen te hebben in Tutuhatu newa, nu verwijt hij hem passief en verkeerd beleid. „Misschien heb ik me inderdaad vergist, maar dat was drie jaar geleden, Er kan veel veranderen. Ing. Ma- nusama was misschien niet zo'n goed leider, maar jongeren had den wel heel veel respect voor hem. Voor Tutuhatunewa heb ben ze dat veel minder." Patty: „Er is al te veel gepraat en dat heeft niets opgeleverd. Bo vendien is de regering met de verkeerde dingen bezig. Zij moet zich niet bezighouden met so ciale kwesties voor Molukkers in Nederland, maar inzetten voor een vrije Molukse republiek. Dat verwachten de mensen op de Molukken ook van ons. Zij wor den immers onderdrukt." De jongerenorganisaties willen beide meer inspelen op actuele gebeurtenissen in Indonesië. „Daar staat een bom op bar sten", zegt Patty. 'Hij vindt dat de Molukkers de handen ineen moeten slaan met andere onder drukte volkeren. „Over een paar jaar zijn er verkiezingen in Indo nesië. Als het land democratisch wordt, zijn we al een heel eind." Zijn gevoelens voor een vrije Mo lukse republiek worden met de dag sterker, vertelt Patty. „Ik kan dat Nederlanders nooit goed uitleggen. Het is een ge voelskwestie, het zit in je hart." De bereidheid tot geweld onder Molukse jongeren neemt vol gens hem wel toe. Hij merkt het in zijn omgeving. De belangstel ling van Zeeuwse Molukkers voor bijvoorbeeld de Pemuda RMS is groot, legt hij uit. Ook Patty wijst geweld, zelfs als dat ernstige vormen aanneemt, niet op voorhand af. „Ik ben daartoe bereid, maar het moet wel nut hebben. Het moet hel pen ons uiteindelijke doel te be reiken: een vrije republiek." Hij wil er zijn leven voor geven. „Dat kan op verschillende manieren. Je kunt je leven lang praten, of je kunt je lichaam opofferen. Dat laatste geldt zeker voor mij." Een van de twee voertuigen die bij het ongeluk betrokken waren. foto Willem Mieras van onze verslaggever HEINKENSZAND - Drie mensen raakten zondagoch tend ernstig gewond bij een verkeersongeval op een oprit van de rijksweg A58 nabij Heinkenszand. Twee inwo ners van Strijen Sas, 68 en 66 jaar oud. en een 67-jarige vrouw uit Goes zijn opgeno men in het Goese Ooster- scheldeziekenhuis. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde rond 11.10 uur toen het echtpaar uit Strijen Sas ter hoogte van het viaduct met de Nieuwe Rijksweg de A58 verliet. De twee kwamen uit de richting van Bergen op Zoom en na men de afslag Heinkenszand. De 68-jarige bestuurster ver loor op de afrit door onbeken de oorzaak de macht over het stuur en vloog uit de bocht. Via het talud belandde het voertuig achterstevoren op de oprit van de A58 richting Mid delburg. Daar reed het tegen de auto waarin een echtpaar uit Goes zat. Alleen de 69-ja- rige bestuurder uit Goes kwam er zonder kleerscheu ren vanaf. Twee ziekenwa gens en twee brandweerwa gens rukten uit om assistentie te verlenen. Het 66-jarige slachtoffer uit Strijen Sas moest door de brandweer uit de auto worden bevrijd. Het verkeer richting Middelburg bleef ruim een uur gestremd. Auto's werden omgeleid via de Sloeweg. Franklin Patty: „Je kunt je leven lang praten, of je kunt je lichaam opofferen. Dat laatste geldt zeker voor mij." foto Ruben Oreel van onze verslaggever TERNEUZEN - Bij een grote al coholcontrole het afgelopen weekend in West-Zeeuws- Vlaanderen en de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone kregen achttien automobilisten een proces-verbaal wegens rijden onder invloed. Bij de controles kreeg de politie steun van Veilig Verkeer Neder land, de Stichting Wetenschap pelijk Onderzoek Verkeersvei ligheid (SWOV), de Koninklijke Marechaussee en de vrijwillige politie in Zeeuws-Vlaanderen. De controle in de kanaalzone be gon vrijdagavond om 21.00 uur en duurde tot zaterdagmorgen 5.00 uur. Op vijf locaties in het gebied werden alle automobilis ten gecontroleerd op het ge bruik van alcohol. Veertien be stuurders moesten een blaastest op het politiebureau doen. Elf mensen bleken meer alcohol ge dronken te hebben dan wettelijk is toegestaan. Acht bestuurders kregen 350 gulden boete en drie MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 Schipper zeilboot krijgt hartaanval ZIERIKZEE - De schipper van een Duits zeiljacht moest zater dag met spoed van boord gehaald worden omdat hij was getrof fen door een hartaanval Het jacht, de Gemma, was eerder op de dag bij hoogwater op de Vondelingsplaat in de Oosterschel de gelopen. Bij het zakken van het water kwam het jacht scheef te liggen. De Duitser kreeg van de spanning een hartaanval. Via de noodfrequentie werd hulp ingeroepen. Bergingsbedrijf Van den Berge kwam met de, van Multrashipping Terneuzen gecharterde Zephyrus in actie. De snelboot Mistral, behorende bij de Zephyrus, haalde de onwel geworden schipper van boord. Eenmaal aan de wal werd hij overgebracht naar het zie kenhuis. De Gemma is naar haar thuishaven Dinteloord ge sleept. Zeven aanhoudingen in Renesse RENESSE - Zeven aanhoudingen werden verricht voor diver se overtredingen te Renesse in de nacht van zaterdag op zon dag. Na het betalen van boetes variërend van vijftig tot negen tig gulden konden de arrestanten weer gaan. Eén van hen, een 24-jarige inwoner van Valkenswaard, ging op de vuist met de politie omdat zijn vriend werd aangehouden voor rijden onder invloed. De beschonken automobilist was een 25-jarige inwo ner van Bergeijk. Jongen door skinhead mishandeld HULST - Een 16-jarige jongen uit Sint-Jansteén is in de nacht van zaterdag op zondag tussen 1.00 en 1.30 uur om onduidelijke redenen mishandeld door een onbekend gebleven persoon. De dader was circa 18 jaar oud, had een blanke huidskleur, was volledig kaalgeschoren en droeg een zwart glimmend bomber- jack met daaronder een donkerkleurig trainingsjack. Hij droeg sportschoenen en had een donkerkleurige housebroek aan. Mensen die inlichtingen kunnen verschaffen over de dader worden verzocht contact op te nemen met de politie in Hulst, tel: 0114-313656. Vrouw gewond bij motorongeval GOES - Een 48-jarige motorpassagier uit Zierikzee is zondag ochtend gewond geraakt aan haar rug bij een verkeersongeval te Goes. De 49-jarige motorbestuurder reed rond half negen vermoedelijk door het rode licht op de Patijnweg en klapte te gen een personenauto. Het slachtoffer kwam met haar rug te recht op het asfalt en is opgenomen in het ziekenhuis. Beide voertuigen raakten flink beschadigd. Voor 10 mille aan horloges gestolen VLISSINGEN - Door met een steen een ruit van pantserglas in te gooien, zijn inbrekers er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd voor tienduizend gulden aan horloges te stelen uit een horlogezaak aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Het alarm van de winkel is volgens de eigenaar om onverklaar bare redenen niet afgegaan. De politie denkt aan een defect. De inbrekers konden door het ontstane gat in de ruit tien dure Zenithhorloges met een gezamenlijke waarde van tien mille wegnemen. De braakschade van de ruit bedraagt 430 gulden. Brand school lijkt aangestoken VLISSINGEN - De brand die vrijdagavond een bijgebouwtje van de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren in Vlis singen in de as legde, is vermoedelijk aangestoken. De politie heeft de zaak nog in onderzoek, maar houdt volgens een woord voerder terdege rekening met brandstichting. Over de omvang van de schade kon hij niets zeggen. In het bijgebouwtje aan de Adriaen Coortelaan, twee oude noodlokalen, stond onder meer meubilair van de CSW opgeslagen. De lokalen zouden worden afgebroken. De brand ontstond vrijdagavond laat rond kwart voor elf. Het gebouwtje ging totaal verloren en van het hoofd gebouw van de school sneuvelde een tiental ruiten. van onze verslaggever KOUDEKERKE - De Zeeuwse persprijzen worden dit jaar op zaterdag 7 september uitgereikt in strandpaviljoen Piet Hein in Koudekerke. Die avond wordt door journalisten en voorlich ters ook gedebatteerd over de vraag of laatstgenoemden wel voldoende hun best doen de pers optimaal te informeren. Leden van de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging voor Journalisten bepalen 7 sep tember alleen wie de Prix de Ci tron krijgt, omdat hij of zij de pers zo graag en goed buiten de deur houdt. Persvriendelijke personen of instanties schijnen er in Zeeland namelijk niet te zijn: voor de Prix d'Orange is niemand genomineerd. De kandidaten voor de Prix de Citron zijn de politie in Zeeuws- Vlaanderen, het college van bur gemeester en wethouders van Middelburg en Arbeidsvoorzie ning Zeeland. Zij zijn voorgedra gen door Zeeuwse journalisten. De Zeeuws-Vlaamse politie stuurt persberichten te laat of helemaal niet, aldus de voor dracht. De berichten die binnen komen zijn vaak onvolledig en bij nabellen is niemand te berei ken of weet men van niets. 'Da gelijkse ellende', aldus de voor dracht. Het Middelburgse college moet zich verantwoorden voor de ma nier waarop de afdeling voor lichting te werk gaat. Die zou steeds vaker op de stoel van de bestuurder gaan zitten en be paalt of een bestuurders aan spreekbaar is. Voorlichters zou den daarbij steeds vaker de boot afhouden. Arbeidsvoorziening Zeeland zou de pers alleen voor het eigen karretje spannen: bij eigen acties tegen bezuinigingen krijgen de media alle medewer king bij het vergaren van infor matie, maar bij het opheffen van de Janneke Dierxschool klopten journalisten vergeefs aan voor een reactie. Aan het debat doen namens de journalisten Joost van Leeuwen (verslaggever Omroep Zeeland), Cees Maas (verslaggever De Stem) en Mirjam van Zuilen (ad- junctrhoofdredacteur PZC) mee. De voorlichters worden verte genwoordigd door Sjaak van de Linde van de provincie. Rien Mondeel (hoofd voorlichting Hoechst) en Cock van de Wijn gaard (gemeente Goes). Nieuwerkerkse bejaarde (83) verongelukt NIEUWERKERK - De 83-jarige J. Bom uit Nieuwerkerk is vrij dagavond om het leven geko men na een verkeersongeval in zijn woonplaats. Samen met zijn vrouw fietste hij op de Rijksweg. Rond kwart over acht stak Bom plotseling over. Een auto kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd per ambulance afgevoerd naar een ziekenhuis te Rotterdam waar hij later over leed aan zijn verwondingen. automobilsten kregen een dag vaarding mee. De controle in West-Zeeuws- Vlaanderen werd op zes locaties gehouden, begon zaterdag avond om 21.00 uur en werd zon dagmorgen om 5.00 uur afge rond. Van de elf bestuurders die mee moesten naar het bureau hadden er zeven te veel alcohol gedronken. Van een bestuurder werd een bloedproef afgenomen. Drie automobilisten kregen een boete van 350 gulden en aan de overige drie bestuurders werd een dagvaarding uitgereikt. Nog een paar nachtjes sla pen en dan wordt ze vijf. De spanning loopt op en van slapen komt steeds minder. Inmiddels is de inhoud van de halve speelgoedwinkel al als hartenwens genoemd. Als oma die middag op be zoek is, wordt beleefd geïn formeerd wat zij voor ca deautje heeft gekocht. Dat zeg ik niet, want dan is het op je verjaardag geen verrassing meer." „Maar je kunt het toch laten zien?" „Nee, want dan iveet je het toch ook." „Dan beloof ik, dat ik het niet zal onthouden"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5