IFOR in hogere staat paraatheid Geweld bij verkiezingen Libanon PZC Aanklacht tegen leger Burundi S usmm Kohl kondigt einde bezuinigingen aan Ross Perot officieel derde kandidaat presidentschap VS Besprekingen Tsjetsjenië vruchteloos buitenland Spanning stijgt na dreigementen Bosnische Serviërs Jongemannen in Algerije vermoord het weer in zeeland snelheidscontrole MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 BELGRADO (RTR/AP) - De VN- vredesmaeht in Bosnië, de IFOR, heeft gisteren zijn staat van paraatheid verhoogd ha dreigementen die in verband staan met het IFOR-plan om de munitie uit een illegaal Bos- nisch-Servisch depot te vernie tigen. Volgens een IFOR-woord- voerder is niets bekend over de herkomst van het dreigement, maar neemt de vredesmacht de dreiging serieus. IFOR-soldaten verschaften zich eerder op de dag met geweld toe gang tot de opslag van het Bos nisch-Servische leger in Mergi- tici, veertig kilometer ten noor den van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Het depot met drie honderd ton munitie was begin augustus ontdekt. De Bosnische Serviërs protesteerden gisteren tegen de 'overval' op het depot in Mergi tici en noemden het een „gevaarlijke provocatie". Het konvooi, dat zaterdag naar de munitie-opslagplaats in het noordoosten van Bosnië werd gestuurd, bestond uit 1.500 tot 2 000 soldaten en honderdvijftig pantservoertuigen en tanks. Volgens het Dayton-vredesak- koord mag de NAVO alle ongere gistreerde militaire uitrusting in beslag nemen en vernietigen. De Bosnisch-Servische kolonel Milenko Indic sprak tegen dat de opslag illegaal was. De leger leiding van de Bosnisch-Servi sche strijdkrachten protesteer de fel tegen de IFOR-actie en weigerde elke samenwerking. Volgens de legerstaf is in het de- BONN/HAMBURG (AFP/DPA) - De Duitse regering zit met haar bezuinigingen aan de grens, zo heeft bondskanselier Helmut Kohl gisteren gezegd voor de Duitse tv. Met 50 miljard mark aan bezuinigingen bij de over heidsuitgaven en 20 miljard mark aan besparingen in de so ciale sector is de limiet bereikt, aldus Kohl. De voorgenomen bezuinigingen hebben in Duitsland tot grote protesten geleid, maar de rege ring houdt vast aan haar be leidsplannen. Kohl verklaarde verder dat er bij Defensie zeker niet verder wordt gesnoeid. Als Defensie haai' operationele ca paciteiten wil behouden, dan mag daar niet meer worden be zuinigd, aldus de bondskanse lier. Kohl gaf zijn coalitiepartner FDP een veeg uit de pan. De par tij maakt zich sterk voor lagere belastingen en bemoeit zich he vig met het financiële beleid, maar de minister van Financiën is geen FDP'er. Bouwsector In de Duitse bouwsector gaan dit jaar naar verwachting meer dan zesduizend bedrijven failliet en raken honderdduizend rrien- sen hun werk kwijt. Er moet meer in de sector worden geïn vesteerd, maar de faillissemen ten zijn ook noodzakelijk voor de sanering van de bedrijfstak. WASHINGTON (ANP) - Ross Perot heeft afgelopen weekein de zoals verwacht met grote meerderheid de nominatie van zijn Reform Party voor de Ame rikaanse presidentsverkiezin gen begin november gewonnen. Hij kreeg met 65,2 procent twee maal zoveel stemmen als zijn te genstander Richard Lamm, de voormalige gouverneur van Co lorado. De uitslag betekent dat de Ver enigde Staten net als in 1992 een verkiezingscampagne krijgen met drie presidentskandidaten. Maar in hoeverre Ross Perot dit jaar een serieuze bedreiging zal zijn voor de Republikeinse uit dager Bob Dole en de zittende Democraat Bill Clinton is nog niet duidelijk. Het enthousias me voor zijn Reform Party is tot dusver buitengewoon gering, ook in eigen kring. Van de 1.1 miljoen partijleden stemde slechts 5 procent, of wel iets meer dan 49.000 personen. Volgens de recentste opiniepei ling van het tijdschrift News week staan Clinton en Dole vrij wel gelijk, 44 tegen 42 procent, terwijl Perot niet meer dan 3 pro cent van het electoraat achter zich krijgt. Newsweek onder vroeg echter slechts 944 mensen De kloof tussen Clinton en Dole West-Afrika eens over vredesplan voor Liberia ABUJA (RTR) - West-Afrikaan se leiders zijn het zaterdag in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja eens geworden over een plan dat een einde moet maken aan het geweld in Liberia. Volgens een gezamenlijke ver klaring moeten er in het door oorlog verscheurde land op of rond 30 mei volgend jaar verkie zingen worden gehouden. Rond 15 juni moet Liberia dan een nieuwe, democratisch gekozen regering hebben. De verklaring geeft in detail aan hoe een wapenstilstand bereikt moet worden. Deze zou morgen moeten ingaan. Voor eind ja nuari 1997 moeten alle Libe riaanse milities volledig ontwa pend en ontbonden zijn. Krijgs heren die niet meewerken zullen met hun familie het land worden uitgezet, aldus het plan. Tot dusver heeft een tiental eer dere plannen geen einde kunnen maken aan de burgeroorlog in Liberia, die al zes jaar duurt. pot slechts defensief materiaal aanwezig, dat niet onder de be perkende maatregelen van het Dayton-vredesakkoord valt en geen bedreiging vormt. De NAVO stelde gisteren dat in Mergitici zo'n driehonderd ton munitie en ook mijnen en raket ten liggen opgeslagen. De vre desmacht wil de partij de ko mende vijf dagen opblazen. Deze zogenoemde Operation Vulcano is de omvangrijkste wa penvernietiging door IFOR sinds de komst van deze troe penmacht naar Bosnië in de cember vorig jaar De Italiaanse kolonel Biagio di Grazia kondig de aan dat de vernietiging van de munitie uit het depot van daag begint. Vorige week laaide de discussie over de wapendepots ook al hoog op. De commandant van de vredesmacht in Bosnie-Her- zegowina, generaal Walker, in specteerde afgelopen dinsdag na dagen touwtrekken een om streden wapendepot in Han Pij esak in Oost-Bosnië. Walkers bezoek had plaats na dat de Bosnische Serviërs NA- VO-troepen voortdurend toe- Dit heeft de voorzitter van de Duitse vereniging van bouwon dernemingen, topman Otmar Franz van het concern Strabag, gezegd in een vraaggesprek met de krant Welt am Sonntag. Om de bouw nieuw leven in te blazen moet er meer worden geïnves teerd in openbare werken. Alleen al in het afwateringsnet in Duitsland zijn investeringen van 300 miljard mark nodig. In de totale infrastructuur is dat 800 miljard mark, aldus Franz. Elke miljard mark aan investe ringen levert 12.500 banen op. Dit jaar zal de productie in de bouwnijverheid 2 procent klei ner uitvallen dan vorig jaar. Hoewel de sector geen motor meer is van de conjunctuur, zijn er op lange termijn toch betere kansen dan in andere sectoren. Van een crisis wil Franz dan ook niet spreken. Hij heeft het liever over noodzakelijke aanpassin gen, vooral in het oosten van Duitsland. Daar zijn veel „ge lukszoekers" actief geworden, die de nodige ervaring noch het nodige kapitaal hadden, aldus Franz. De Duitse bouw kan dank zij moderne techieken internatio naal goed meekomen. Goede kansen voor de Duitse bouwnij verheid ziet Franz in het buiten land. Van 1994 op 1995 is de or derontvangst uit het buitenland gegroeid met 85 procent tot 18 miljard mark. slonk aanzienlijk als gevolg van de Republikeinse conventie. Maar Clinton zal na de'Demo cratische conventie de volgende week in Chicago waarschijnlijk weer uitlopen. Onzeker is of Pe rot Üe 19 procent kan halen van 1992. Zijn partijfunctionarissen wijzen erop dat Perot nog vrijwel niets aan verkiezingspropagan da heeft gedaan. In 1992 be steedde hij zestig miljoen dollar van zijn eigen geld, en de ver wachting is nu dat hij net als vier jaar geleden een grootscheepse advertentiecampagne zal voe ren via zogenaamde half uur lan ge „infomercials", informatieve advertenties. De vraag is of Perot opnieuw zijn eigen geld zal besteden of dat hij gebruik zal maken van de 29 miljoen dollar overheidssubsi die waar hij recht op heeft op grond van zijn prestatie in 1992. Als Perot een overheidsbijdrage aanvaardt, moet hij zich aan de zelfde financiële beperkingen en toezicht onderwerpen ten aan zien van fondswerving als de an dere presidentskandidaten. Het is onduidelijk voor wie Perot een grotere bedreiging kan wor den, voor Clinton of Dole. In 1992 kaapte hij meer stemmen van de zittende president, dat was George Bush, en dat zal dit jaar waarschijnlijk weer gebeuren. Maar daar staat tegenover dat hij de zogenaamde opposities- tem splitst, hetgeen ten koste van Dole gaat. De indicatie van de opiniepeilingen tot dusver is dat Perot ongeveer evenveel stemmen bij Dole als Clinton weghaalt. foto Vladimir Mashatin/EPA Een Tsjetsjeense strijder springt in een door rebellen gedomineerd deel van Grozny van een tank. NOVY ATAGI (AFP) - Russen en Tsjetsjeense rebellen hebben gistermiddag geen resultaat geboekt bij nieuwe besprekingen waarin zij details over een bestand in het opstandige Tsjetsje nië wilden vastleggen. De delegaties gingen uit elkaar zonder het eens te worden over bezetting en taken van een gemeen schappelijke commissie die zou moeten toezien op naleving van het staakt-het-vuren. De opperbevelhebbers van beide partijen, de Russische generaal Poelikovski en de Tsjetsjeense stafchef Maschadov, namen te gen de verwachting in niet deel aan de bijeenkomst in Novy Atagi, 25 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Grozny. De le gerleiders werden het zaterdag eens over een staakt-het-vuren in de Kaukasische republiek. Maar zij verschaften geen duidelijk heid over de voorwaarden en het tijdstip waarop het bestand zou moeten ingaan. Volgens het Russische persbureau Interfax kondigde de Russi sche militaire leiding slechts een wapenstilstand voor Grozny af. Russische vertegenwoordigers overhandigden een afschrift van het bevel voor de Russische militairen aan de rebellen bij de on derhandelingen in Novy Atagi. De Tsjetsjeense opstandelingen verklaarden eerder dat de Russen voor heel Tsjetsjenië een wa penstilstand hadden uitgeroepen. Hutu-vrouwen, die vanwege moordpartijen op het platteland van Burundi zijn gevlucht naar de omgeving van de hoofdstad Bujumbura, bidden in een kerk voor vrede. foto Corinne Dufka/RTR BUJUMBURA (RTR/AFP) - Buitenlandse hulpverleners meldden gisteren dat het Bu rundese leger sinds de staats greep van 25 juli honderden Hutu's heeft gedood, onder wie veel vrouweji en kinde ren. De hulpverleners toonden lij sten met namen van zeker 223 slachtoffers, maar zeiden ook dat de tol ten gevolge van „mi litaire operaties" nog veel ho ger is. Een legerwoordvoerder reageerde op de beschuldiging met de mededeling dat de troepen, als zij Hutu-rebellen vinden, die intensief vervol gen. Volgens een andere bron zijn in Burundi sinds de staats greep meer dan vijfduizend Hutu-burgers gedood door Tutsi-milities en het door Tut si's gedomineerde leger. Ra- phaël Ntibazonkiza, vertegen woordiger in België van het door Hutu's' gedomineerde Front voor de Democratie in Burundi (Frodebu), zei vrijdag in Brussel dat te hebben ver nomen uit „betrouwbare bron nen" in de Burundese hoofd stad Bujumbura. „De slach tingen gaan nog harder door", aldus Ntibazonkiza. Alleen al in de provincie Gitega zouden vierduizend Hutu's zijn ge dood. BEIROET (AFP/RTR) - In Mid- den-Libanon zijn gisteren de stembussen geopend voor de eerste van vijf rondes parle mentaire verkiezingen. Eén man kwam bij de stembusstrijd om het leven en kandidaten be schuldigden elkaar over en weer van omkoping, fraude en intimidatie. Midden-Libanon is overwegend christelijk. Van de circa 655.000 kiezers zijn er 450.000 christen. Zij vaardigen 35 vertegenwoordigers af naar het 128 zetels tellende Libanese parlement. Inzet van de verkiezingen is on der meer de grote Syrische mili taire aanwezigheid in Libanon. De meeste christenen zijn hier op tegen. In 1992 boycotten zij daarom de verkiezingen mas- In sommige gebieden en steden was de sfeer gisteren gespannen, aangezien het radicale deel van de christenen ook ditmaal had opgeroepen niet deel te nemen aan de stembusgang. Dat leidde tot tal van gewelddadige inci denten. Bij rellen bij een kiesbu reau in een regio waar veel Dru- zen wonen, werd een man dood geschoten. De politie pakte ook verscheidene mensen op die het stemmen zouden hebben gepro beerd te verstoren. Oppositiekandidaten en onaf hankelijke waarnemers meld den tal van incidenten. Vooral in ALGIERS (AFP) - In Algerije heeft een gewapen de groep zeventien jongemannen op brute wijze om het leven gebracht. De slachtoffers werden ge dwongen uit een bus te stappen waarna ze werden gedood. Dit meldde het Algerijnse dagblad El Wa- tan gisteren. De bus tussen de plaatsen Ain Oussara, 150 kilo meter ten zuiden van Algiers, en Djelfa werd op een valse stopplaats aangehouden door een tiental mannen met jachtgeweren, bijlen en messen. Zij dwongen de passagiers uit te stappen. De oude ren mochten vervolgens weer terug het voertuig in. De jongeren werden omgebracht, omdat ze zich zouden hebben onttrokken aan het islamitisch Qrzet, aldus El Watan. het district waar de minister van Binnenlandse Zaken in het door Syrië gesteunde Libanese kabi net, Michel al Murr, veel tegen stand ondervindt, traden rege ringsgetrouwen, onder wie poli tiemensen, hardhandig op. Murr zou zijn positie hebben mis bruikt om de oppositie te inti mideren. Een van zijn tegen standers noemde Murr een gangster en eiste zijn ontslag. De minister beschuldigde op zijn beurt de belangrijkste opposi tiekandidaat, een steenrijke aannemer, van het gebruiken van smeergelden om stemmen te kopen. De verkiezingen voor de overige regio's in Libanon vindt op de volgende vier zondagen plaats. gang tot de opslag had gewei gerd. De NAVO-generaal vloog dinsdag in gezelschap van de Bosnisch-Servische president Biljana Plavsic naar het depot en inspecteerde het. De topmilitair stelde toen nog dat de gesprekken tussen de re gering in Pale en de NAVO het getouwtrek over de inspecties uit de wereld hadden geholpen. Vandaag Een vrij stabiel liggend hoge- drukgebied boven Scandinavië blijft de komende dagen ons weer bepalen en mede door de aanvoer van droge en warme lucht uit het zuidoosten wordt het vandaag een zomers warme en stralend zonnige dag. In de ochtend is er kans op plaatselijk wat mist, maar in de middag wanneer de mist is verdwenen schijnt de zon. De temperatuur haalt in Oost-Zeeland een maxi mum van 27 graden, aan de kust stijgt het kwik naar 25 graden. De wind zorgt aan de kust voor een verkoelende bries die uit oost tot zuidoostelijke richting komt en matig tot tijdelijk vrij krachtig is, 3-5 Beaufort, meer landinwaarts is hij minder krachtig, 3-4 Beaufort. Van avond en vannacht is het droog en helder en wat heiig en de tem peratuur daalt naar 13 graden in Oost-Zeeland en naar 11 gra den aan de kust. Nautisch bericht wind: oostzuidoost, matig 3-4, aan de kust tijdelijk vrij krach tig, 5 Beaufort; zicht; goed; tem peratuur kustwater: 20 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis; maxi mum golfhoogte monding Schei- des: tussen een halve en een me ter. Vooruitzichten Voor dinsdag: Dinsdag vertoont hetzelfde weerbeeld als maan dag. Het hoog trekt langzaam iets verder van de regio weg maar is nog wel van invloed. In de ochtend is er plaatselijk weer wat kans op mist. Later schijnt de zon volop en klimt de tempe ratuur naar een maximum van 27 graden in Oost-Zeeland en 25 graden aan de kust. De mini mumtemperatuur is 13 graden en de wind is zuidoost en zival tot matig. Voor woensdag tot en met vrij. dag: Vanaf woensdag geleide lijk meer bewolking en groeiende kans op een bui of on< weer. De maximumtemperatu ren liggen rond de 23 graden en in de nacht is het minimaal 13 graden. De wind is variabel en iH. zwak tot matig. Hoog water pER 10e Ibti uur cm uur cni ye Maandag 19 augustus Vlissingen 05 41 230 17 57 223 Terneuzen 05.59 257 18.16 248 Bath 06.59 303 19.16 290 n d' Zierikzee 07.35 168 19.30 ló| eiz< Roompot Buiten 05 40 181 18 00 1H) as Yerseke 07.40 174 19 20 163 et l Philipsdam West 08.00 175 19.05 la „gS uur cm uur en ,hll Dinsdag 20 augustus Vlissingen 06.15 223 18.35 2lf "f Terneuzen 06 35 250 18 53243 n dl Bath 07.36 293 19 53 284om Zierikzee 08.00 161 20.00 151 {ar Roompot Buiten 06.15 175 18.35 168 loal Yerseke 08.00 166 19.55 162 Qt c Philipsdam West 07.40 167 19.40 167 telc Maandag 19 august Vlissingen Terneuzen Bath Zierikzee Roompot Buiten Yerseke Philipsdam West 01.15 uur Dinsdag 20 augustus Vlissingen 00.30 Terneuzen 00.58 Bath 02.01 Zierikzee 0140 Roompot Buiten 00.15 Yerseke 01.40 Philipsdam Wes,t 0140 ZON EN MAAN 20 augustus 1996 Zon op 06.33 onder 20.52 Maan op 13.06 onder 23.18 Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag Noorwegen: In het westen en noorden veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Elders gere geld zon. Maxima uiteenlopend van circa 17 graden aan de west kust tot rond 25 in de omgeving van Oslo. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en nu en dan regen, soms ook on weer. In het oosten van Enge land nog zonnige perioden en tot dinsdagavond droog. Middag- temperatuur uiteenlopend van 18 graden in het westen tot rond 25 in het zuidoosten. België en Luxemburg: Vrij zon nig en warm. Maxima omstreeks 26 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vrij zonnig en bijna overal droog. Middagtemperatuur meest rond 27 graden. Portugal: Geregeld zon, met na me in het zuiden. Vooral in het noorden kans op enkele buien, ook met onweer. Middagtempe ratuur uiteenlopend van 20 gra den aan de Costa Verde tot dicht bij 30 in het binnenland. Madeira: Wolkenvelden en een kleine kans op wat regen. Maxi mumtemperatuur omstreeks 23 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden maar van tijd tot tijd ook bewol king en met name in het noorden kans op enkele, soms fikse, re gen- of onweersbuien. Middag- temperatuur rond 30 graden. Canarische Eilanden: Wolken velden en kans op wat regen. Op de zuidstranden droog en gere geld zon. Middagtemperatuur rond 26 graden. Marokko: Westkust: geregeld zon maar nu en dan ook wolken velden. Droog. Maxima meest tussen 26 en 31 graden. Tunesië: Flinke zonnige perio den en een kleine kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur aan zee rond 30 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst nog zon maar van het zuidwesten uit een toenemende kans op buien, vaak met onweer en plaatselijk veel neerslag. Middagtempera tuur rond 28 graden. Mallorca en Ibiza: Zonnige pe rioden en een kleine kans op een (onweers)bui. Aanhoudend warm met middagtemperatuur rond 30 graden. Italië: Flinke zonnige perioden en kans op enkele lokale buien, ook met onweer. Middagtempe- ratuur meest tussen 25 en 30 gra den. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en later op de dag mogelijk eer onweersbui. Temperatuur middags rond 30 graden. Malta: Veel zon maar ook kans op een onweersbui. Maximum temperatuur rond 30 graden. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden maar op het Griekse vasteland enkele regen- of onweersbuien. Minder warm met middagtemperatuur onge veer 27 graden. Turkije en Cyprus: Veel zon maar nu en dan ook bewolking en met name in het noordwesten kans op een regen- of onweers bui. Middagtemperatuur aan zee tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Rustig en vrij zonnig zomerweer. In het zuiden is op het einde van de dag een lokale onweersbui niet helemaal uitge sloten. Middagtemperatuur rond 27 graden. Zwitserland: Geregeld zon maar ook kans op een enkele re- gen- of onweerbui. Temperatuur in de middag rond 26 graden. Oostenrijk: Flinke zonnige pe rioden en vooral in Tirol moge lijk een (onweers)bui. Middag temperatuur circa 25 graden. Weerrapporten 18 augustus 20 Amsterdam onbewolkt 22 Aberdeen half bew. 21 Athene licht bew. 28 Barcelona licht bew. 21 Berlijn onbewolkt 23 Boedapest half bew. 22 Bordeaux onbewolkt 31 Brussel onbewolkt 22 Cyprus onbewolkt 21 Dublin zwaar bew. 1! Frankfurt onbewolkt 25 Genève onbewolkt 24 Helsinki onbewolkt 28 Innsbruck licht bew. 28 Istanbul onbewolkt 24 Klagenfurt zwaar bew. l! Kopenhagen onbewolkt 21 Las Palmas licht bew. 24 Lissabon onbewolkt 23 Locarno licht bew 25 Londen onbewolkt 21 Luxemburg onbewolkt 23 Madrid half bew. 28 Malaga onbewolkt 26 Mallorca. onbewolkt 21 Malta half bew. 21 Moskou onbewolkt 18 Miinchen onbewolkt' 22' Nice onbewolkt 24 Oslo zwaar bew 21 Parijs onbewolkt 28 Praag regenbui 21 Rome licht bew 25 Split licht bew 24 Stockholm licht bew 23 Warschau onbewolkt* 23 Wenen half bew. 26 Zurich onbewolkt 22 De politie kondigt voor vandaag de volgende snelheidscontroles aan: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Zaltbommel vice versa A12 tussen Arnhem-Ede vice versa - roulerende radar Ter hoogte van Almere: A6-de Waterlandseweg (N27)-de Hogering

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 4