Opnieuw crossrellen Enschede GOED KOOP PZC Landelijke hulp op komst voor slachtoffers zedenmisdrijven PZC Huis geëxplodeerd V- Natuurbeschermers varen uit tegen verzekeraar Amev binnenland Politie houdt 24 mensen aan na instellen noodverordening Belg verdacht van verkoop kinderporno in Zeeland en Brabant Hoechst en Schering kopen biopionier PGS KRENTEN BOLLEN (89 Verkoop van digitale decoders stijgt niet Baby stikt bijna in veiligheidsstoeltj e MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 ENSCHEDE (GPD) - Bij rellen in Enschede zijn in de nacht van op zondag 24 mensen n aangehouden. Zestien van hen :lj hielden zich niet aan de nood- (ii verordening die burgemeester 1 j, Mans zaterdagmiddag voor lai onbepaalde tijd instelde. Door 'T0 het afroepen van de maatregel werd mensen verboden deel te nemen aan illegale crosswed strijden en ze als toeschouwer bij te wonen. Tevens waren sa menscholingen van meer dan vier personen uit den boze. Een politiemacht van 170 agen ten, onder wie honderd leden van de Mobiele Eenheid (ME), hield tot diep in de nacht toe zicht op de naleving van de ver ordening. Eerder vorige week werden al dertig illegale crossers en relschoppers aangehouden. Burgemeester Mans ging over tot de uitzonderlijke maatregel, nadat het vorige week avonden lang onrustig was op de Miro- parkeerplaats, een supermarkt complex aan de rand van de stad. Naar die plek weken deel nemers aan illegale crosspartij en vorige week zondag uit, toen ANTWERPEN (GPD) - Een 37- jarige man uit het Belgische Kalmthout, die begin volgende maand wegens het maken van harde kinderporno voor de rechtbank in Antwerpen te recht moet staan, heeft jaren lang zijn handel gesleten aan af nemers in Tholen en Bergen op Zoom. Het gaat om foto's en vi deobanden. De man uit Kalm thout fungeerde als producent cn goedbetaalde groothande laar. Dat zeggen zegslieden uit de di recte omgeving van deze ver dachte. De man'is al eind mei gearresteerd, maar de politie heeft het onderzoek geheim ge houden omdat er mogelijk een verband zou kunnen bestaan tussen diens illegale activiteiten en enkele verdwenen meisjes in België. Ook zijn vriendin van en een neef uit Antwerpen zijn en kele dagen na de aanhouding van de man uit Kalmthout gear resteerd. Het drietal heeft be kend in 1991 te zijn begonnen met het vervaardigen van kin derporno. Het paar bood zich aan als baby sit bij familie en kennissen. Als de ouders weg waren pleegden de beide mannen ontucht met in totaal minstens acht kinderen. De vrouw maakte daar opna men van. Een woordvoerder van de politie in Zeeland zegt op de hoogte te zijn van deze handel, maar het onderzoek zelf is volgens hem door de Belgische politie afge handeld. De misdrijven kwamen aan het licht nadat de verdachte volgens de politie kinderen van een fami lielid in Rijkevorsel had mis bruikt. Zijn eigen dochters, kin deren van 5 en 12 jaar oud, zijn bij een pleeggezin onderge bracht omdat hij ze volgens het parket in Antwerpen misbruikte voor z'n seksspelletjes. De opna men zijn verder gemaakt in wo ningen in Antwerpen, Loenhout, Brecht en Kalmthout. Volgens een zegsman die hem ja renlang van dichtbij heeft mee gemaakt. heeft de werkloze man uit Kalmthout goud geld ver diend aan zijn handel in kinder porno. In West-Brabant en Zee land kreeg hij bij vaste afnemers voor een enkele foto-opname 1250 gulden. De verdachte had volgens de zegsman een enorme productie van kinderporno. Na zijn arrestatie verstopte de vriendin een plastic zak met fo to's en videobanden in een oude, afgedankte koelkast bij Kalm- thoutse kennissen. Daar werden ze ontdekt door een man die de politie bij het onderzoek heeft geholpen. De getuige: „Ik kon m'n ogen niet geloven toen ik de inhoud zag. Ik zal u een omschrijving be sparen maar het was zeer schok kend. Ik heb direct de burge meester en de politie gebeld." Zegslieden vertellen dat de ver dachten niet te koop liepen met hun productie van kinderporno. Slechts bij ingewijden in het cir cuit was bekend'dat het drietal een belangrijke producent was. AMSTERDAM/GENT (ANP) - Hoechst en Schering worden de nieuwe eigenaren van het Bel gisch-Nederlandse biotechnolo giebedrijf Plant Genetic Sys tems (PGS). De Duitse chemie reuzen, die de overname regelen via hun gezamenlijke dochter Agrevo, leggen omgerekend ruim 920 miljoen gulden neer voor een belang van 75 procent in PGS. Ook op de resterende aandelen overweegt Agrevo een bod. De overnamesom is fors. PGS, gespecialiseerd in gewasbe scherming door middel van ge netische manipulatie, heeft sinds de oprichting in 1982 nog geen enkele keer winst gemaakt. Ook in 1995 zat het bedrijf nog in de rode cijfers, terwijl de omzet slechts 8,4 miljoen gulden be droeg. Dat Hoechst en Schering bereid zijn zo diep in de buidel te tasten komt omdat zij de omvang van de markt voor genetisch gema nipuleerde gewassen de komen de jaren fors zien groeien tot on geveer 6 miljard dollar in 2005. Bovendien bestond er veel be langstelling voor PGS. Ook zak 10 stuks 1» BOOMSTAMMETJES 98 MOUNT ELEPHANT CHINESE BONEN 0 blik 425 gram van ELKE DAG GOED NIEUWS de politie een einde maakte aan soortgelijke gala's op industrie terrein De Marssteden bij En schede. Nadat donderdagavond een vrij nieuwe, gestolen auto van 50.000 gulden op het Miro-terrein met een molotov-cocktail in brand werd gestoken, besloot Mans de uitwassen met hardere hand aan te pakken. Vrijdagavond wer den eerst 25 en later vijftig ME'ers ingezet. Zij werden beko geld met bierflessen en stenen. Die nacht werden, na een hele serie vernielingen aan een bouw keet, een winkel en straatmeubi- lair, in totaal twintig mensen op gepakt. In totaal zijn er vanaf 4 augustus 54 personen aange houden, van wie er nog 28 zijn opgesloten. Illegale zender Bij een inval in een woning hield de politie vijf leden van de ille gale zender Radio Wattstraat aan. Zij waren bezig het record geheim zenden te vestigen en za gen die poging stranden op nog geen zeshonderd uur. Volgens burgemeester Mans zouden eer der in de week via de etherpiraat opruiende boodschappen voor de illegale crossers zijn uitgezon den en oproepen naar de cross wedstrijden te komen kijken. De zendapparatuur werd in beslag genomen. Een cameraploeg van RTL4 werd zaterdagavond door buurt bewoners gemolesteerd. On danks herhaalde waarschuwin gen van de politie, gingen drie medewerkers van de commer ciële tv-zender de wijk in om het ME-optreden te filmen. Dat zin- de de bewoners niet; ze deelden rake klappen uit. De camera met een waarde van ruim 100.000 gul den werd vernield. De RTL- ploeg heeft aangifte gedaan van de mishandeling. Mans stelde in de nacht van za terdag op zondag tijdens een persconferentie dat het toepas sen van de noodverordening, die in Enschede eerder alleen spora disch bij rellen rond de voetbal club FC Twente werd aange sproken, goed werkte. Op deze manier kon met passende mid delen worden opgetreden en kon het aantal kijkers eerder vele honderden per avond worden verspreid. Hij wil in een later sta dium bekijken welke sociale achtergronden onder de veel al werkloze daders en buurtbe woners meespelen bij het cros- sersoproer. ENKHUIZEN - Een explosie in een huis in Enkhuizen heeft gisterochtend veel materiële schade veroorzaakt. De 30-jarige bewoonster van het pand raakte bij de ontploffing ge wond. Door de klap vloog een deel van het dak van de woning af. De gevel raakte bij de explosie zwaar beschadigd. Hetzelfde gold voor wonin gen en geparkeerde auto's in de directe omge ving. Uit verhoor van de vrouw bleek dat ze een gas leiding had losgekoppeld. Ze wilde op die ma nier een einde aan haar leven maken, aldus de politie. foto Hans Steinmeier/ANP Bayer, Zeneca en Dupont waren in de markt. Het hoofdkantoor van PGS staat in Amsterdam. Het onder zoek vindt echter voornamelijk plaats in Gent. De onderneming biedt werk aan 140 mensen. PGS is één van de pioniers op het gebied van biotechnologisch onderzoek. Het bedrijf werd in 1982 opgericht in Gent door pro fessor M. van Montagu, die zich al jarenlang bezighield met het veranderen van genetische structuren van planten. Hij kreeg financiële steun van GIMV, een investeringsmaat schappij van de Vlaamse over heid. GIMV verwierf daarbij een belang van 10 procent. Andere aandeelhouders zijn: Artal (ex- Tiense Suikerraffinaderij), Ja pan Tobacco en de beleggings fondsen Oppenheimer en Ham- brecht Quist. Agrevo is voor 60 procent eigen dom van Hoechst en voor 40 pro cent van Schering. Het bedrijf is vooral bekend om zijn gewasbe schermingsactiviteiten en heeft een omzet van ongeveer 3 mil jard mark. Dittrich (D66) wil einde Zaanse verhoormethode HILVERSUM (ANP) - Het Tweede-Kamerlid Dittrich van D66 wil dat de zogenoemde Zaanse verhoormethode met onmiddellijke ingang wordt verboden. Dat zei hij gister avond in KRO's Brandpunt. Dittrich, die van 1990 tot 1994 rechter was in Alkmaar, spreekt van een „psychische marteling". Bij deze verhoormethode wordt volgens een uitgekiende strate gie zware psychologische druk op een verdachte uitgeoefend, om hem of haar te laten beken nen. Inmiddels voert een com missie een onderzoek naar de methode uit, maar Dittrich wil niet op de resultaten wachten. „In Nederland is niemand ver plicht om aan zijn eigen veroor deling mee te werken. Er wordt nu zoveel druk op de verdachten uitgeoefend, dat gezegd kan worden dat hij zijn verklaring niet in vrijheid heeft afgelegd. Ik ga de minister van Justitie vra gen de methode te verbieden, in elk geval tot de uitkomsten van het onderzoek." Vandaag dient in Groningen de zaak tegen de verdachte van een moord op een koflïeshophouder. In het onderzoek is de Zaanse verhoormethode toegepast. De protestvloot op het Hollands Diep. foto Hans Steinmeier/ANP CROMSTRIJEN (ANP) - Natuurbeschermers van het Hoekschewaards Landschap (HWL) hebben zaterdag op het Hollands Diep actie gevoerd tegen de oeverafslag bij de ambachts heerlijkheid Cromstrijen. Het gebied is eigen dom van verzekeringsmaatschappij Amev. HWL zegt dat Amev niets doet om de oevers te beschermen. Daardoor zou jaarlijks 20.000 vierkante meter oever in de golven verdwijnen. Met zeven vletten en een motorschip gingen de zeventig actievoerders, onder wie burgemees ter Broekhuis van Cromstrijen, het water op. Op spandoeken stonden teksten als; 'Amev laat de natuur toch leven' en 'Natuur is geen wingewest'. In het water werd een gele boei ge plaatst om aan te geven waar zich vorig jaar de oever bevond. Mogelijke dader aanslag koffiehuis gepakt in Turkije UTRECHT (GPD) - De Turkse politie heeft zaterdag op het vliegveld van Istanbul een 23- jarige man uit Utrecht aange houden die ervan wordt ver dacht betrokken te zijn geweest bij de aanslag met een handgra naat op een Turks koffiehuis in Utrecht. In het koffiehuis werd vrijdag ochtend een enorme ravage aan gericht toen eerst een baksteen en direct daarop een handgra naat naar binnen werd gegooid. Bij de aanslag raakte niemand gewond. Motieven Volgens de Utrechtse politie lig gen geen racistische of politieke motieven ten grondslag aan de aanslag. Of de gearresteerde man van Turkse afkomst ook de gene is die de handgranaat heeft gegooid, wil de politie niet zeg gen. Eerder verklaarde een poli tiewoordvoerder dat de aanslag te maken zou kunnen hebben met een ruzie in de horeca. De man kwam uit het recher cheonderzoek als verdachte naar voren. Daarop heeft de offi cier van justitie zijn aanhouding bevolen. Inmiddels was geble ken dat de man op het vliegtuig naar Turkije zat. Via Interpol werd daarop een arrestatiever zoek gericht aan de Turkse poli tie. ROTTERDAM (ANP) - Justitie, politie, hulpverlening en de so ciale advocatuur in Nederland werken aan een systeem om slachtoffers van zedenmisdrij ven en seksueel geweld gespe cialiseerde juridische hulp te bieden. Daarmee krijgen slacht offers straks meer kans zich te verdedigen tegenover de dader, die automatisch een advocaat krijgt toegevoegd. Op initiatief van de werkgroep Vrouw en Recht worden in alle negentien arrondissementen in Nederland besprekingen ge voerd tussen betrokken instan ties. Het is de bedoeling dat slachtoffers na aangifte bij de politie straks worden doorver wezen naar een gespecialiseerde advocaat. Die kan op verzoek van het slachtoffer bijstand leve ren. Deze vorm van rechtsbijstand is nieuw voor Nederland. Een van de initiatiefnemers van de beoogde regeling is de Rotter damse advocaat mr. A. Hom mes. In het arrondissement waar zij werkt, zullen politie en justitie naar verwachting in het' voorjaar van 1997 de eerste slachtoffers gaan doorverwijzen. De vaste procedure zou moeten worden dat een slachtoffer na aangifte van het delict de naam en het telefoonnummer krijgt van de advocaat die piket heeft. „Voor het arrondissement Rot terdam denken wij aan een lijst van vijfentwintig namen van raadslieden die thuis zijn in het strafrecht en het civiele aan sprakelijkheidsrecht". zegt Hommes. „Wij verwachten dat deze mensen affiniteit hebben met de bijzondere slachtoffer- groep. Op dit moment werken we aan een cursus voor deze ju risten." „Ik heb zelf doorgaans zo'n twin tig zedenzaken in behandeling", zegt Hommes desgevraagd. „Soms blijkt een delict domweg te zijn verjaard. De inspannin gen van de politie, justitie en ad vocaat zijn dan eigenlijk voor niets geweest, terwijl het slacht offer meer teleurgesteld raakt. In die gevallen kan een gespecia liseerde raadsman vooraf zijn strategie bepalen en vroegtijdig van de zaak afzien." Hulpvraag In de meeste gevallen echter kan het slachtoffer de hulp krijgen die nodig is. Centraal staat vol gens de Rotterdamse juriste dat het initiatief voor de hulpvraag moet uitgaan van het slachtof fer, „De politie geeft alleen aan dat de mogelijkheid bestaat om rechtshulp te krijgen." Politie en justitie zijn volgens Student overlijdt na mishandeling AMSTERDAM (ANP) - In een ziekenhuis in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag een 26-jarige student overle den die eerder op de dag in elkaar was geschopt. De politie heeft vier arrestaties verricht. Het slachtoffer bevond zich zaterdagochtend met twee studen ten rond half vijf in de Voetboogsteeg toerrze zagen dat iemand in elkaar werd geslagen. De student schoot te hulp, maar werd toen zelf hardhandig in elkaar geschopt. Hij raakte daarbij in coma. Zijn vrienden die hem op hun beurt wilden helpen, liepen ook verwondingen op. Zij werden in ziekenhuis behandeld en kon den daarna naar huis. De persoon die het eerst in elkaar werd geslagen, is ook door artsen geholpen. Sindsdien is hij spoor loos. De reden van de vechtpartij is nog niet bekend. CJP Podiumprijs voor Orkater AMSTERDAM (ANP) - De zeventiende Podiumprijs van de Stichting Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) gaat dit jaar naar Orkater, voor de muziek/theatervoorstelling 'Wie vermoordde Mary Rogers'.. Vincent van Warmerdam, Willem van de Sande Bakhuysen en Jan Veldman nemen de prijs op 24 augustus op de Amsterdam se Uitmarkt in ontvangst voor respectievelijk de muziek, de regie en de tekst. De prijs bestaat uit een bedrag van 5.000 gulden. Stormloop op dirigenten-klas HILVERSUM (ANP)-Meer dan 130 jonge dirigenten uit36 lan den hebben zich aangemeld voor de 35e Internationale Kirill Kondrashin Dirigentenmeesterklas van de NOS. Dat is een re cord-aantal. De meesterklassen hebben plaats van 28 augustus tot en met 15 september in Hilversum. De deelnemers kunnen kiezen uit twee klassen: Sir Edward Downes geeft romantisch repertoire en Peter Eötvös modern. Downes is dirigent bij het BBC Phil harmonic Orchestra en bij het Londense Royal Opera House Covent Garden. Eotvös is chefdirigent van het Radio Kamer orkest. De meesterklassen zijn toegankelijk voor publiek. De NPS zendt op 23 september een documentaire uit over de muzikale inspanningen te Hilversum. Meer containertreinen Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Het aantal containertreinen dat van uit Rotterdam vaste verbindingen onderhoudt met bestem mingen elders in Europa groeit gestaag. Het aantal shuttle- treinen voor containervervoer dat wekelijks uit Rotterdam vertrekt of daar aankomt is inmiddels gestegen tot boven de tweehonderd. Het spoor heeft momenteel in het containerver voer naar het achterland een aandeel van 15 procent. De nieuwste loot aan dit groeiende netwerk is een container- trein naar Wallonië en Noord-Frankrijk, aldus een bekendma king van het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam. Deze trein rijdt vijf keer per week naar Lille en het Waalse Al thus. De nieuwe shuttle heeft een capaciteit van negentig containers van 20 voet. ROTTERDAM (ANP) - De ver koop van digitale decoders voor de commerciële zenders loopt niet beter dan anders. Dat zegt een woordvoerster van een van de grootste bedrijven op dit ge bied, Correct in Rotterdam. Aantallen wil zij niet noemen. „Ze gaan echter nooit als war me broodjes over de toonbank." Volgens Correct werden de digi tale decoders al voor de uit spraak in het kort geding van de Consumentenbond tegen de commerciële omroepen goed verkocht. „De mensen hebben het niet afgewacht. Ze hebben zich niet zoveel aangetrokken van die zaak." Volgens Correct zijn er ook veel mensen die wachten tot een decoder goed koper wordt. „De prijs van een decoder voor het digitale signaal is 1.700 gulden. Dat kostte een anologe decoder eerst ook." De laatste is nu goedkoper. De zenders RTL4, RTL5 en Ver onica zijn gisteren gestopt met het uitzenden via het analoge signaal. SBS6 op 1 september. De 350.000 schotelbezitters in Nederland moeten daarom een nieuwe decoder voor het digitale signaal kopen willen ze hun uit zendingen nog kunnen volgen. De Consumentenbond hoopte via een kort geding de plotselin ge stopzetting te voorkomen, maar dat lukte niet. Het digitale signaal geeft een be tere beeld- en geluidskwaliteit en is goedkoper voor de omroe pen. ANNA PAULOWNA (ANP) - Een 32-jarige man heeft zater dag in Anna Paulowna (Noord-Holland) nog net het leven kunnen redden van een baby die bijna was gewurgd door de gordels van het veiligheidstoeltje in de auto. Het kindje ademde al niet meer, maar reanimatie hielp. De moeder was even een boodschap doen en had het meisje alleen in de auto gelaten. Het kindje is vermoedelijk wat gaan spartelen en de politie denkt dat de gordels misschien niet goed bevestigd zijn geweest. Het gaat in elk geval te ver om meteen te concluderen dat veiligheidsstoeltjes op zich ge vaarlijk zijn, aldus een politiewoordvoerder. Hommes gelukkig met het lan delijk initiatief, waarbij ook de Nederlandse orde van advoca ten en de Raad voor de rechtsbij stand betrokken zijn. De piket regeling voor rechtshulp na ze- denlicten zou tegemoetkomen aan de richtlijnen die de Wet Terwee stelt en die in ieder ar rondissement moeten worden nageleefd. „Nu geeft justitie het slachtoffer bij vervolging van een dader meestal alleen informatie over het verloop van de strafzaak", weet Hommes. „De hulp en de werkingssfeer van de Wet Ter wee blijven daarmee beperkt en krijgt na afloop van de zaak meestal geen vervolg. Veel men sen zijn evenmin op de hoogte van de civiele mogelijkheden die de wet biedt. Via deze bijzondere rechtshulp weten slachtoffers zich straks daarin gesteund." Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek M. van Zuilen (adjunct) Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. (0118) 484000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. (0118) 681000 Goes: Voorstad 22. 4461 KN Goes. Tel. (0113) 273000. Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen. Tel. (0115) 694457. Hulst: Servicepunt. Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12, Tel. (0114)314058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. (0115) 568000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. (0111) 415380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Openingstijd Zierikzee 8.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel (0118) 484000; Redactiefax: (0118) 470102. 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118) 470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 91,00, franco per post 119,00; per maand 33,00; per jaar 350,00; franco per post 460,00; bij automatische afschrijving per termijn f 1,50 kortinglosse nummers maandag t/m vrijdag 1,60, zaterdag 2,50 p.st. (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw). Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 176 cent per mm; minimumprijs per advertentie 26,40; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 7.- meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen PZC-ombudsman: C. van der Maas. Auteursrechten voorbehouden Uitgave PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 3