Beachvolleybal mist specialisten Tjoba zet nieuwe stap voorwaarts Wilfred Geijs rijdt goed en wint nu ook Animo verspeelt op toernooi van Albatros winst sport MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 18 Everaert spoelt katertje weg Lokerse en Dijkgraaf op herhaling in toernooi Zoutelande van onze medewerker Jan Roovers 's-HEER HENDRIKSKINDE REN - De korfbalploeg van Dee tos uit Dordrecht is zaterdag winnaar geworden van de twee de uitgave van het internatio nale Nilsson-Tjoba toernooi. Na een ongeslagen reeks liet de Dordtse hoofdklasser een ver rassend goed Die Haghe en Bel gisch veldkampioen Catba ach ter zich en prolongeerde door deze overwinning de toernooi winst die de ploeg vorig jaar bij de eerste editie al op zak stak. Tjoba werd vierde. Nog vóór Bel gisch ereklasser Sikopi uit Ant werpen, dat in het rechtstreekse duel met 10-5 werd verslagen. Tjoba-trainer Han Verbeke, met ingang van dit seizoen de nieuwe hoofdtrainer van de Bevelandse eersteklasser - vorig seizoen voimde hij met Erik Buizer nog een duo - was echter om meer re denen een tevreden coach. „Met die overwinning accentueerde de ploeg de stijgende lijn in dit toernooi. Maar ook het uitste kende verweer tegen Catba stemt optimistisch. We verloren die wedstrijd wel, maar waren in de tweede helft beslist de betere ploeg. De tegenstander was ech ter trefzekerder", wist Verbeke na de 5-9 nederlaag. Met de hernieuwde korfbalstart van ex-in^ernational Jacqueline van Beek heeft Tjoba bovendien kwaliteit èn routine binnenge haald en na de 'over-all'-presta- tie van zijn team was het dan ook begrijpelijk dat Verbeke na afloop zijn 'zegeningen' telde. „Weer een stap in de goede rich ting", zo koppelde de trainer het optreden van zijn team aan de lange termijnplanning die de club bij het 50-jarig bestaan in 1991 naar buiten bracht. „In eer ste instantie naar de eerste klas se, daarna terug naar de Zeeuw se top", gaf voorzitter Eddy de Dreu toen aan. De eerste doel stelling is onder Buizer voortij dig gerealiseerd, Han Verbeke mag de klus verder klaren. Dat nieuwe meerjarenplan wordt ondermeer ondersteund door een gestructureerd jeugd beleid waarvoor Erik Buizer te kent, een actief wervingsbeleid in de Bevelanden en het uitnodi gen van hooggekwalificeerde gasttrainers. Alles in dienst van dat ene doel waar Tjoba voor gaat: terug naai- de - Zeeuwse - top waar de club eind de jaren zeventig vertoefde. „We hebben er het materiaal voor, de presen tatie in dit toernooi krikt het vertrouwen voor de competitie uiteraard behoorlijk op. We moeten zeker een subtopper kunnen worden", keek Verbeke alvast vooruit. Happening In het internationaal hooggÊno- teerde gezelschap, dat van de tweede uitgave van het Nilsson- Tjoba toernooi een schitterende happening maakte, kwam Tjoba nog te kort. Winnaar Deetos liet met een gedegen spelende Den nis Voshart, Gert-Jan Kraaye- veld en de voor een basisplaats knokkende Aart Heibeek vaak van schitterende staaltjes korf bal genieten. Nieuwbakken hoofdklasser Die Haghe zette een verfrissend jon ge selectie op het kunstgras en zag vooral de vrouwen excelle ren en Belgisch veldkampioen Catba verslikte zich in het mid dengedeelte van het toernooi er kon na de nederlaag tegen Die Haghe de zege wel vergeten. Ir de slotwedstrijd maakte Deetos dat duidelijk, met 12-7 werd Cat ba nog naai- de derde plaats ver wezen. En Tjoba... Tjoba straal de, nodigde door het goede op treden het ruim vijfhonderdkop- pige publiek uit voor een her nieuwde kennismaking binnen kort in de competitie. Nieuweling Dennis Voshart van Deetos legt aan voor een pass in de confrontatie met Tjoba. foto Willem Mieras van onze medewerker VLISSINGEN - In de voorbereiding op de competitie kwamen tal van Zeeuwse korfbalploegen zaterdag het veld in. Het Tjoba-toernooi, de internationale 'kra ker' in 's-Heer Hendrikskinderen, werd gewonnen door hoofdklasser Deetos uit Dordrecht en bood Tjoba zelf meer dan voldoende kansen om zichzelf uitstekend te presenteren. Animo uit Oost-Souburg deed het in het toernooi van Albatros erg goed. Het eerste toernooigedeelte leverde overwinningen op tegen Fuducia Vleuten (9-3) en ook overgangsklassers ODO Maasland - de la tere winnaar - en GKV uit Gorinchem werden door Animo verslagen. In het tweede toernooipart verspeelde Animo de toernooiwinst door een onno dige nederlaag tegen Ventura Sport (6-7 en twee gemiste strafworpen) en een ge lijkspel (5-5) tegen Albatros. „Toen zaten een paar mensen er conditioneel echt he lemaal doorheen", verklaarde coach Aar- nout Crucq dat puntverlies. In het internationale toernooi van Luctor in Terneiizen kwamen de ploegen van Flo- riant uit Merelbeke en All Ready uit Zie- rikzee als winnaars uit de poules tevoor schijn. De finale tussen beide poulewin naars leverde een 8-5 overwinning en de toernooizege op voor het Belgische team. Good Luck en Luctor hielden elkaar in de strijd om de derde plaats volkomen in evenwicht (5-5). Zaamslag, dat in de pou lewedstrijden Conny van der Staal met een vrij zware enkelblessure zag uitvallen, moest in de strijd om de vijfde en zesde plaats in Vios zijn meerdere erkennen. Deetos prolongeert titel op internationaal koifbaltoernooi Wilfred Geijs wordt op het podium geflankeerd door Johan van Schaik (links), Walter Schmid (rechts) en de rondemiss. foto Ruben Oreel van onze medewerker Wim de Vos OOST-SOUBURG - De paar den die de haver verdienen krijgen die meestal niet. Za terdagavond, tijdens de wie lerkoers voor amateurs in Oost-Souburg, was het an ders. Eén man stak met kop en schouders boven de rest uit: Wilfred Geijs. De renner uit Kwadendamme voelde zich sterk en zette dat meteen ook om in daden. Na een'-slo- pende race resulteerde dat uiteindelijk in zijn derde overwinning van het seizoen. Het is opmerkelijk dat de zege in Oost-Souburg slechts zijn derde is: eerder won Geijs het criterium van Breskens en werd hij in juni districtskam pioen tijdrijden. Reeds in de eerste maanden van het jaar maakte de Middelkamp-cou reur echter al een sterke en vooral ook gedreven indruk. Meer dan een aantal tweede plaatsen leverde dat niet op. „Er wordt wel eens gezegd dat je te goed kunt rijden. Dat ge voel heb ik in het begin van het seizoen gehad", aldus Geijs. „Ik had veel getraind en voor me zelf had ik het idee dat ik erg sterk reed, maar het kwam maar niet tot een over winning." Niet zijn eerste bloementuil van dit jaar in Breskens maar veel meer die van zaterdag avond in Oost-Souburg was voor Geijs een opluchting. „Die eerste zege was ook fijn natuurlijk, maar nu er einde lijk weer één bijgekomen is, krijg je toch meer vertrouwen voor de laatste weken van het seizoen." Speldeprikken De eerste speldeprikken liet Geijs zaterdag overigens aan zich voorbij gaan. Zijn koers- inzicht en ervaring oordeel den telkens dat de tijd nog niet rijp was voor een vlucht poging. Geijs was zaterdag érg zeker van zijn zaak. „Ik voelde op een bepaald mo ment dat het er de tijd voor was. Toen ben ik weggegaan." Samen, met Peter Mol, John ny van de Klooster en de op merkelijk rijdende Vincent Villerius uit Middelburg trok Geijs er op uit. Dat avontuur leek lange tijd kans van sla-" gen te hebben tot het licht bij Van de Klooster uitging en ook bij Villerius de inspannin gen erg zwaai- gingen wegen! De leiders werden terugge pakt en op dat moment ging Geijs er opnieuw vandoor. De voor eigen publiek rijdende Johan van Schaik ging mee en even later sloot ook Walter Schmid nog aan. Dit bleek de juiste ontsnapping te zijn. In de slotronde zette Geijs orde op zaken en liet zijn metgezel len onderling uitvechten in welke volgorde zij hem op het erepodium mochten vergezel len. Van Schaik werd tweede voor Schmid. Bij de nieuwelingen was Ri chard Slabbekoorn evenals een week eerder in Biervliet de sterkste en bij de recrean ten (die een voorronde reden in de Grote Prijs Amstel) so leerde Robby Meijer uit Putte naar de zege. van onze verslaggever ZOUTELANDE - In eerste instantie was Michel Everaert bij het beachvolleybal- toernooi in Zouitelande aanwezig om re clame te maken voor zijn Indoor Beach- plaza in Breda. Daar houdt hij dit najaar enkele beachvolleybalcompetities. Om dat het bloed kruipt waar het niet gaan kan, was de Zeeuw echter ook nog even als invaller te. bewonderen. Zo hielp hij zijn gelegenheidspartner Frank Prinsen bijvoorbeeld aan een plaatsje in de vol gende ronde. Everaert, voor Nederland met Sander Mulder deelnemer aan het olympisch toernooi in Atlanta, had ook nog een ka tertje weg te spoelen. „Het is belabberd gegaan in Atlanta", stelde Everaert vast. „Achteraf kun je zeggen dat de voorberei ding te lang heeft geduurd. Voor iemand van boven de dertig heb ik te veel nieuwe dingen moeten leren. Dat heeft te veel energie gekost. We moesten alles zelf re gelen en waren veel van huis. Maar nooit waren we ergens lang genoeg om ons er thuis te voelen. Dat is mij op gaan bre ken." Twee dagen lang sloten Everaert en Mul der zich na de uitschakeling in Atlanta op in hun kamer. „Even alles overdenken, maar we kwamen niet tot verrassende conclusies. Als we het opnieuw hadden moeten doen, hadden we het net zo ge daan. Misschien hadden we minder moe ten trainen, maar als je dan slecht pres teert, zou je gaan denken dat het daaraan ligt." Everaert zal vanaf nu niet meer zo vaak gaan trainen. Aan het wereldbekercircuit doet hij niet meer mee en beachvolleybal doet hij de komende tijd nog puur voor zijn lol. „We hadden het afgelopen week einde eigenlijk in Portugal moeten zitten. Dat zou ons laatste grote toernooi wor den, maar Sander is vorige week door zijn knie gegaan. Die loopt op krukken. Je kunt dus zeggen dat ik ben gestopt, maar dat geeft wel een onwezenlijk gevoel. Het is ook nog niet goed doorgedrongen dat het nu echt over is." Veel kritiek Veel waardering onder de beachvolley- ballers heeft Everaert met zijn olypische 'prestatie' niet geoogst. Van verschillen de kanten was er wel enige kritiek te be luisteren. „De Nederlandse koppels zijn na uitschakeling te negatief geweest. Ze deden hun nederlaag af als zomaar een wedstrijdje", vindt Ester Heemskerk, in Zoutelande verliezend finaliste bij de vrouwen. Scheidrechter Hans Barth bekeek het van de financiële kant. „Als je na twee wedstrijden alweer naai- huis moet, ben je een dure klant geweest voor NOCNSF. En het gedoe met Marko Klok/Michiel van der Kuip heeft het beachvolleybal in Ne derland ook geen goed gedaan." van onze verslaggever Peter van den Belt ZOUTELANDE - Het beachvolley bal mag dan de kinderschoenen zijn ontgroeid, volwassen is de sport nog steeds niet. De ontwikke ling gaat wel in hoog tempo verder. Zo werd het grote en sterk bezette toernooi in Zoutelande als primeur geleid door officiële beachvolley- balscheidsreehters. En er zijn meer nieuwe initiatieven op komst. Ko mend winterseizoen worden bij voorbeeld in het beachplaza van Michel Everaert in Breda indoor- competities gehouden, de bond werkt aan een toernooi-opzet in verschillende categorieën en op twee plaatsen in Nederland zijn in middels aparte beachvolleybal- verenigingen opgericht. Uiteindelijk zullen de initiatieven moeten leiden tot de komst van echte specialisten. Jongens/man nen of meisjes/vrouwen die korte metten maken met hun collega's die zo vanuit de zaal het strand op stappen en zonder, of met weinig, specifieke strandtrainingen in de benen even een toernooi winnen. In Zoutelande was het nog niet zo ver. Voor de tweede achtereenvol gende keer ging de eerste prijs in het twee-tegen-twee toernooi naar Timko Lokerse (Dishoek) en Timo Dijkgraaf (Vlissingen). „We zijn hier voor de lol gekomen en als je dan kunt winnen, moetje tevreden zijn. Dit jaar ben ik nog niet op het strand geweest en nu ben ik alweer in de zaal bezig", aldus Dijkgraaf. De 22-jarige volleyballer speelt in door in de eredivisie en komt uit voor Rentokil/ZVH. In de finale troffen de winnaars in Joop Dees en Peter Verburg dezelf de tegenstanders als vorig jaar. Toen wonnen ze eenvoudig. Dit jaar was het met de grootste moeite: 12- 10 en 12-9. Lokerse en Dijkgraaf pro fiteerden vooral van de vermoeid heid bij hun geroutineerde tegen standers, die in het verleden nog te bewonderen waren in het wereldbe kercircuit. Het koppel had kort voor de finale meer dan een uur in het zand staan ploeteren om langs Quinten van de Vrie en Rini Bou- tens te komen. Wapen kwijt De Goesenaar Verburg vond de te genstanders in de finale daarom vooral fitter. „Ik had al snel last van kramp in mijn tenen en mijn boven benen sloegen vast. Halverwege de eerste set kon ik mijn sprongservice al niet meer doen. Daarmee waren we al een belangrijk wapen kwijt. Normaal gesproken winnen we acht van de tien partijen tegen ze." Dat dat geen grootspraak was, mag blij ken uit de poulewedstrijd, die met 12-5 door Verburg en Dees werd ge wonnen. In het vrouwentoernooi ging de eer ste prijs naar Bregje Brekelmans en Elles de Laat, een duo dat dit jaar nog maar één toernooi had samen gespeeld. Zij stonden in de finale te genover Ester Heemskerk (Katten- dijke.) en Sandra Boutens. Net als bij de mannen ging ook hier de strijd gelijk op. Bij de stand van 10- 10 verwerkte Boutens echter een service verkeerd waardoor het 11-10 werd. Het laatste punt werd vervol gens binnengehaald door Brekel mans die een schier onmogelijke bal nog net over het net wist te werken, 12-10. De tweede set stonden Heemskerk en Boutens nog even op voor sprong. Maar nadat Brekelmans en De Laat bij 6-5 op de leiding namen, was de set en daarmee de partij spoedig afgelopen: 12-7. Breedtesport Het toernooi in Zoutelande stond nog geheel op zichzelf. Als het aan de volleubalbond NeVoBo ligt komt daar volgend jaar verande ring in. „We trachten het beachvol leybal nu als breedtesport te ont wikkelen. We zijn als bond bezig om voor volgend seizoen een echte competitie op te zetten, met A, B, en C-toernooien. Een beetje naar het voorbeeld van het tennis, maar dan meer regionaal getint", aldus Peter Verburg, naast verliezend finalist is de Goesenaar ook NeVoBo-be- stuurslid voor het beachvolleybal. Hij bespeurt dit jaar al een flinke vooruitgang. „Het aantal toernooi en op het strand is flink gestegen. Voorheen werd er nog vaak op gras gespeeld. Nu is alles bijna op het strand of in een zandbak. Boven dien zijn in Woerden en Breda de eerste twee specifieke beachvolley bal verenigingen opgericht." De wedstrijden in de twee-tegen- twee competities in Zoutelande stonden dit jaar bovendien voor het eerst onder leiding van gediplo meerde scheidsrechters. Een voor uitgang die door de spelers en speel sters zeer werd gewaardeerd. „Als eerste in Europa hebben we top- scheidsrechters middels een cursus speciaal opgeleid voor het beach volleybal. Een deel van de mensen die de cursus heeft gevolgd, fluit hier in Zoutelande", zegt Hans Barth, die voorzitter is van de werk groep arbitrage-opleidingen van de NeVoBo. In de cursus worden de scheidsrech ters gewezen op de verschillen met het indoorvolleybal. Zo mag je in de zaal de bal na het blok nog drie keer raken. Op het strand is dat taboe. Daar zijn wel weer meer time-outs toegestaan en wordt er vaker van kant gewisseld. „Wat Nederland nog mist, zijn serieuze organisato ren. Mensen die het aandurven om hele grote evenementen te organi seren en ergens een groot stadion willen neerzetten. Aan de stranden ligt het niet, die zijn perfect", meent Goesenaar Van de Vrie. foto Ruben Oreel Op het strand van Zoutelande werd in verschillende categoriën en op vele velden gestreden om de beachvolleybaltitels. [AUTWAÏÏI i MOum

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 18