Ajax speelbal van gretig PSV Bekeravontuur Hoek al voorbij Mare Degryse vindt plaats bij PSV Amsterdammers stuurloos in Arena Haan en Koeman begraven strijdbijl >s-> MAANDAG 19 AUGUSTUS 1996 van onze verslaggever Simon Zwartkruis AMSTERDAM - Ze leken na vijf gezamenlijke jaren aan Anderlecht en eigenlijk ook een beetje aan elkaar vastge klonken, Luc Nilis en Mare De- gryse, de Belgische angel van PSV. Na een tweejarige schei ding vloeiden hun wegen afge lopen zomer weer samen, in Eindhoven. Gistermiddag, tegen Ajax, de den Nilis en Degryse wat ze in Brussel gewend waren te doen: een prijs winnen, de Johan Cruijff-schaal in dit geval. Nilis dirigeerde, Degryse verzorgde tweemaal de slotaccoorden van een lange reeks prachtig ge componeerde Eindhovense aanvallen. Pas bij 0-3 stokte de Belgische strafexcercitie. Belgische bescheidenheid sier- de de twee geraffineerde voet ballers na afloop van de schrob bering van Ajax. „We moeten nu vooral rustig blijven", pro beerde Luc Nilis het enthou siasme van het massaal meege reisde PSV-legioen te tempe ren. „Ik lig nu aardig op sche ma", bagatalliseerde Mare De gryse zijn forse inbreng tijdens de overtuigende zege op rege rend landskampioen Ajax. Scoren Inwendig moet Degryse wild gejuicht hebben. Tijdens de oe fencampagne van PSV wilde het scoren niet lukken, zocht de bijna 31-jarige aanvallende middenvelder naar zijn plek binnen het team en, veel meer nog, naar het vijandelijke doel. „Daarom was het fijn dat we veel oefenwedstrijden speel den", zei Degryse gisteren. „Ik merkte heel sterk dat de ploeg al jaren samen speelt, dan duurt het even voordat je je ei gen rol hebt gevonden. Voor deel was dat het vrij snel klikte en de ploeg begon te draaien. Dan vind je snel je draai. Waar door ik nu, na deze winst op Ajax, durf te zeggen dat we klaar zijn voor de competitie. Ik ook, ja." Dat kan ook de Belgische bondscoach Wilfried van Moer, aanwezig in de Arena, niet zijn ontgaan. De interlandcarrière van Degryse is na zestig duels voor de Rode Duivels in de ver sukkeling geraakt en zijn laat ste seizoen, anoniem en tob bend bij Sheffield Wednesday, zorgde voor weinig verlichting. „Maar ik denk dat als ik bij PSV goed ga presteren, het Belgi sche elftal vanzelf weer in beeld komt." Aan aandacht zal het Mare De gryse de komende periode niet ontbreken. Trainer Dick Advo caat heeft in anderhalf jaar tijd een zelfbewust collectief in Eindhoven geboetseerd en de oogsttijd lijkt aangebroken. „Als we nu maar een keer se rieus om de titel mee kunnen doen", formuleerde spits René Eijkelkamp de doelstellingen van PSV voorzichtig. „We hebben goed aangekocht en beginnen aardig vroeg in vorm te komen. Vandaag was het puur onze verdienste dat Ajax niet in zijn spel kwam. Af gelopen woensdag speelden ze tegen Milan de eerste helft heel goed, maar dat kwam omdat ze de ruimte kregen. Die hebben wij ze bewust niet gegeven. Maar we moeten dit seizoen niet te veel naar Ajax kijken, ei genlijk interesseert me dat geen hol. We moeten het zelf doen en daar hebben we het elf tal voor." Dat bleek eens te meer tijdens de onderhoudende seizoenso pening om de Johan Cruijff- schaal, voorheen de Super Cup. Wim Jonk speelde een onopval lende maar zeer verdienstelijke rol op het middenveld. Phillip Cocu en Arthur Numan regeer den op de linkerflank van de Eindhovenaren, aan de andere kant toonde Marciano Vink zijn stootkracht. Forceren En altijd was er weer de Belgi sche tandem, gericht op speer punt Eijkelkamp. Hij was het die de score opende, op aange ven van Cocu. daarna was het de beurt aan Mare Degryse. De eerste helft schoot hij zijn voe ten nog stuk op de vuisten van Edwin van der Sar, na de pauze sloeg Degryse tweemaal bin nen een kwartier toe. En dat vond Luc Nilis om meer dere redenen meer dan prettig. „PSV heeft steeds meer spelers die het initiatief nemen, die iets kunnen forceren. Heerlijk vind ik dat", zei de speler die met 33 doelpunten in 61 competitie wedstrijden het voortouw de af gelopen twee jaar wel erg vaak in handen moest nemen. „En wat Mare betreft, de afgelopen weken voelden we de vorm die we samen bij Anderlecht had den. weer opkomen. En dan hebben we hier nog het voor deel dat we bij PSV meer af- speelmogelijkheden hebben dan bij Anderlecht. Ik verheug me zeer op de komende compe titie met Mare bij PSV." onze verslaggever Ype Minkema AMSTERDAM - Ajax verloor alweer voor de vijfde achter eenvolgende keer. Er staan ver schrikkelijke doelcijfers op het scorebord: 16 tegen, 0 voor. Dat komt allemaal door het bles sure-verhaal zonder einde, zeg- ze in Amsterdam. Maar zijn ihet alleen de lichamelijke iongemakken Ajax had de Jo- Cruijff-schaal op voorhand al op de post richting Eindho ven gedaan. Maar de laatste ne derlaag in de lijdensweg-0-3 te- jen PSV - moet Ajax de stuipen op het lijf hebben gejaagd. Want 'over drie dagen begint het alle maal echt, in de Arena, tegen >NAC. En die ploeg heeft plan nen. jax voelt zich niet thuis in de rena. De club is, zegt technisch directeur Louis van Gaal, niet baas in eigen huis. Het is een ver- dat veel verder gaat dan al leen de verkeerde grasmat. „De belangen van de Arena en die Ajax lopen uit elkaar", vindt Van Gaal. Ajax is bang een speelbal van de commercie te worden. „En als dat gebeurt", kondigde Van Gaal aan, „dan gaan we nog sombere tijden te gemoet." Ajax voelt zich op dit moment nérgens thuis. De winnaar van alles wat er te winnen viel, is in het mooiste stadion van 't land leen dakloze geworden. Het is ook een verhaal dat verder moet gaan dan alleen de pijn in lijf en leden. Waarschijnlijk betaalt R! Ajax in de verschrikkelijke voor bereiding op een nieuw seizoen de zware tol voor het vorige, loodzware voetbaljaar. Licha melijk èn geestelijk. Ajax dreigt nu ook een speelbal van de te genstanders te worden. En als dat gebeurt, gaat Louis van Gaal inderdaad nog sombere tij den tegemoet. Het Europees kampioenschap lijkt achteraf bezien te veel ge worden voor Ajax, dat niet meer vooruit is te branden. Kluivert, in het voorjaar gehinderd door een kapotte meniscus, is nog steeds niet fit, Bogarde ging weer door zijn rug. De gebroe ders Frank en Ronald de Boer, liefhebbers, komen doorgaans pas tot leven als er een bal in de buurt is. In de aanloop naar dit seizoen lijken de broers zo dood als een pier. Danny Blind, de oudste in jaren en ervaring, schuttert als een be ginneling. Geblesseerd Mis schien wel, geestelijk. Ze zijn uit geput nog voordat het seizoen gaat beginnen. Het zijn bij Ajax de spelers die de zwaarste lasten moeten dragen. Waarschijnlijk hebben de Ajacieden in de triomfmars van de laatste jaren een zomer te lang op de toppen van de tenen moeten lopen. Mis schien wel een seizoen te lang. Ajax als speelbal van de tegen stander. Chelsea (0-2), Juventus (0-6), Deportivo La Coruna (0-2), AC Milan (0-3) en gisteravond van PSV (0-3). De uitdager deed alles wat het wilde en de kam pioen kon er niets tegen onder nemen. Ajax is ontredderd. Dat bleek duidelijk na de eerste goal van PSV. „Tot die tijd", vond Van Gaal, „waren we gelijkwaar dig. Na die goal zakten we door onze hoeven." Het doelpunt, van René Eijkel kamp, kon direct al worden inge lijst en aan de muur gespijkerd. Een knal ineens na de voorzet van Numan. „Een gelukstref fer", vond Van Gaal. Nummer twee en drie komen er naast te hangen. Het waren de eerste twee PSV-doelpunten van Mare Degryse. Met zijn 'verkeerde' been, lachte hij later. Als het meezit, dan zit ook alles mee. Of in het geval van Ajax alles inder daad tegenzit. „We kregen in ie der geval weer veel kansen", zei de technisch directeur van Ajax. Dat was al héél positief nieuws, blijkbaar. Van Gaal krijgt Ajax wel weer op de rails. Maar wanneer Woens dag NAC, zaterdag Heerenveen. Dat zijn zes punten. „PSV heeft een uitstekende ploeg, dit jaar", zei Van Gaal. „En dat zijn wij op dit moment nog niet." PSV wordt dus kampioen. „Ajax blijft een geduchte tegenstan der", zei Dick Advocaat later, na de 0-3. Dat klinkt wel even an ders dan een seizoen geleden. Toen de trainer van PSV nog voorzichtig hoopte zo lang mo gelijk bij Ajax in de buurt te blij ven. Er is inderdaad veel veran derd in een zomertje. Ajax - PSV 0-3 (0-0). 48. Eijkelkamp 0- 1, 61. Degryse 0-2, 78. Degryse 0-3. Scheidsrechter: Uilenberg. Toe schouwers: 31.000. Gele kaart: Nilis (PSV). Edwin van der Sar strekt zich, voordat PSV'er Mare Degryse gevaarlijk kan worden. mm foto Hans van Weel/GPD Hiddink wil gesprek met Edgar Davids AMSTERDAM - Guus Hiddink gaat praten met Edgar Davids over een terugkeer in het Neder lands elftal. Wanneer het gesprek plaatsvindt is niet bekend. De bonds coach hoopt Davids voor de WK-kwalificatie-in- terland op 5 oktober te gen Wales bij zijn selec tie te kunnen voegen. „Ik heb hem zeker niet ver bannen uit Oranje. We moeten proberen een nieuwe start te maken." Voor de vriendschappe lijke interland tegen Brazilië op 31 augustus zal Hiddink nog geen be roep doen op Davids. van onze verslaggever Mark Caldenhoven HOEK - Nog voor het goed en wel is begonnen, lijkt het al weer voorbij. Niet dat Hoek reikhalzend had uitgekeken naar het derde bekeravontuur in successie, maar je krachten meten met de grote broers uit het betaald voetbal kun je door gaans alleen in de strijd om de Amstel Cup. Na de mislukte ou verture tegen zondag-hoofd klasser Halsteren (2-4) zijn de resterende onderonsjes met RBC en RKC niet meer dan een saaie verlenging van de voorbe reiding. In alle rust kan Johan Ballegeer zich met Hoek richten op de competitie, die toch al prioriteit (Advertentie) De Club Card en de Club Card Oranje Per 1 augustus 1996 verplicht Per 1 augustus hebt u ze echt nodig' De Club Card voor de wedstrijden in de PTT Telecontpetltic en de Club Card Oranje voor de thuiswedstrijden van het Nederlands elftal. Haal de folder met het aanvraagformulier bij uw club. het SENS Service Point bij u in de buurt of bel de Club Card infolijn: 06 300 6 300 75 genoot. Na de geflatteerde ne derlaag tegen Halsteren heeft de Belgische oefenmeester de ko mende weken alle tijd de puntjes op de i te zetten. Ballegeer: „Je moet realistisch zijn. Verlies je je eerste wedstrijd in de Amstel Cup van de andere amateurclub, dan is het over." Hoek lijkt zijn zaakjes evenwel redelijk op orde te hebben. De confrontatie met Halsteren, het aankijken meer dan waard, was de eerste serieuze test op weg naai- een loodzware klus in de hoofdklasse A. Daarin zal weke lijks negentig minuten scherpte aan de dag gelegd moeten wor den en juist dat ontbrak er aan tegen de Brabanders. Vooral in defensief opzicht toonde Hoek zich zaterdag bij de officiële pre sentatie aan de eigen aanhang bij vlagen onvolwassen. Met Geert de Poorter als ver wachte libero en het trio Jos Kayser, Leo Kayser en Kurt Pacqué in de rol van mandek kers mist Hoek nog de juiste ba lans. Vooral de Belgische nieuw komer lijkt nog te moeten wen nen aan de balcirculatie èn aan de wisselwerking tussen vrije verdediger De Poorter en archi tect Patrick Naudts. Meer dan eens sneed Pacqué het belang rijkste lijntje bij Hoek af, wat de opbouw niet ten goede kwam. Ballegeer: „Er liepen te vaak veel spelers elkaar in de weg. Dat kan natuurlijk niet." Bovendien kwam het ronduit nerveuze optreden van doelman Mario Harte de wisselwerking in de verdediging niet ten goede. De sluitpost van Hoek lijkt aan wisselvalligheid ten onder te gaan. Zaterdag blunderde Harte al na tien minuten, met een ei gen doelpunt tot gevolg. Halsteren-spits Ronald van Slie- dregt zorgde met een mistrap voor een hoge dwarrelbal, die simpel te vangen leek. Niet voor Harte, die - lichtjes uit balans gebracht door Peter Heistek - de bal achter zijn eigen doellijn Angelo Nijskens haalt uit voor de gelijkmaker (1-1) van Hoek in de bekerwedstrijd tegen Halsteren. foto Peter Nicolai duwde: 0-1. Harte lijkt daarmee zijn langste tijd onder de lat al weer te hebben gehad, zeker nu André de Letter dit weekeinde is teruggekomen van vakantie. Missers Bij de kapitale fout van Harte bleef het niet. Aan alle treffers van Halsteren gingen zaterdag grove missers van Hoek vooraf. Daarbij was er ook één van Bal legeer zelf. In de 74e minuut haalde hij Jos Kayser naar de kant, waar een wissel van Pac qué meer voor de hand had gele gen. Terwijl invaller Erwin Dek nog naarstig op zoek was naar zijn directe oppenent Walter Be velander, prikte deze speler fijn tjes raak: 2-2. Dek was van slag. Het feit dat de verdediger zijn plaats heeft moe ten afstaan aan nieuweling Pac qué is hem kennelijk niet in de kouwe kleren gaan zitten. Zeven minuten na de gelijkmaker was Dek in geen velden of wegen te bekennen toen Tholenaar Beve lander op avontuur ging. Pac qué moest in het zestienmeter gebied aan de noodrem trekken, met een strafschop tot gevolg. Jos van Hees, mister Halsteren, knalde zijn ploeg in veilige ha ven. De vierde treffer van de ploeg van Frans Vermeulen, in de slotfase, kwam voort uit een fraaie tegenstoot. Heistek was de maker. Concept De vier tegendoelpunten ston den in geen verhouding met het vertoonde spel. Op een aantal ronduit zwakke momenten na maakte Hoek zaterdag zelfs een prima indruk. De offensieve be doelingen van Ballegeer zijn dui delijk. Aan het vertrouwde con cept wordt niet gesleuteld, lou ter aan de invulling van de na men. Met Angelo Nijskens en de weer sterk acterende Jacky Lambert kan Hoek uit de voe ten. Wanneer je spitsen scoren, heb je niets te klagen, benadruk te Ballegeer. Nijskens bracht Hoek kort voor de rust op gelijke hoogte na een prima volley. Lambert, wiens ontwikkeling de laatste maan den in een sneltreinvaart is ge raakt, pikt immer zijn goaltjes mee. Zo ook een kwartier voor tijd. Invaller Peter Nieskens deed wat de zwakke Geertjan de Smet 75 minuten niet was ge lukt. De aanvaller glipte voorbij oud-RBC'er Albert Jurgens en gaf Lambert een niet te missen kans: 2-1. De spits knalde de bal ook nog twee keer op de paal. De hoofdrol in offensief opzicht was echter weggelegd voor Frank van Damme, die in de rol van de vertrokken Mare Min- naert een knap debuut maakte. De voorzetten van de Belg rie pen bij vlagen herinneringen op aan de 'Bananeflanke' van Man fred Kaltz in zijn beste dagen. Bovendien passeert Van Dam me gemakkelijk, zoals bij de aanleiding tot de goal van Nijs kens. De hangende rechtsbuiten wipte de bal handig over Halste- ren-verdediger Patrick Willem- sen heen, zette aan en bediende Nijskens voortreffelijk. Halsteren vond het allemaal wel prima. Leep counterden de Bra banders naar de overwinning, die - met RKC en RBC op de loer - daardoor uitzicht behouden op meer. Dat was een jaar geleden anders, toen Hoek Halsteren met 5-1 huiswaarts zond. Dat kwam doordat ene Davy Gijsel het op zijn heupen had. De wi spelturige Belg scoorde destijds vier keer, maar zijn naam willen ze in Hoek nooit mee horen. Za terdag lag hij niettemin op ie ders lippen. Groep 9. Hoek - Halsteren '2-4 (1-1). 10, Harte 0-1 (e.d 43. Nijskens M. 72 Lambert 2-1, 74. Bevelander 2-2, 83. Van Hees 2-3, 87. Van Heistek 2-4. Scheidsrechter: Van der Pas (Leus den). Aantal toeschouwers: 850. Gele kaart: Bevelander. Knebel, Van Hees (allen Halsteren). van onze verslaggever Marcel van der Kraan ROTTERDAM - De spe lers van Feyenoord heb ben gisteren enthou siast gereageerd op de terugkeer van Ronald Koeman. De ex-interna tional stapte gistermor gen om half tien de kleedkamer binnen en schudde zijn collega's de hand alsof er niets was gebeurd. Een half uur la ter verzond hij op het trainingsveld al weer passes vanuit het hart van de defensie. „Voor de club, voor het elftal en voor de suppor ters is het geweldig dat hij terug is," zegt Ed de Goey. „Ik zou het triest hebben gevonden als het echt tot een breuk was gekomen. Ronald heeft met al zijn ervaring nog steeds een meerwaarde in de groep. Hij praat in op de verdedigers, is dank zij zijn Spaans een belangrijke schakel bij het inpassen van de twee Argentijnen en hij zorgt voor routine in de ploeg. Vooral dat laatste heb ben we nodig met zoveel nieuwe, jonge spelers." Ook Henk Vos, naast Koeman en Taument door Feyenoord discipli nair gestraft na het ver boden uitstapje in Alma Ata, is opgelucht dat de libero zich gisteren weer meldde. „Voor Ronald lag er een heel ander pro bleem dan voor mij en Gaston. Hij heeft zijn conflict met de trainer uitgesproken. Wij, de spelers, zijn blij dat de zaak uit de weris. We kunnen hem nog niet missen." I.ang gesprek Ronald Koeman en Arie Haan besloten het afge lopen weekeinde de kop pen bij elkaar te steken en hun ruzie bij te leg gen. Volgens Haan was het een 'zeer lang ge sprek', waarin alle zaken die beide heren dwars za ten aan de orde kwamen. Aan het eind van de avond dronken Haan en Koeman, die geen be hoefte hadden aan de aanwezigheid van an dere partfjen, samen een 'borrel' op de goede af loop. Haan: „Wat zeg ik nou weer. een borrel? Ha.ha, beetje pijnlijk in dit verband, hè? Nee, Ro nald nam dus een spaatje..." De trainer beweert een goed gevoel aan het con claaf met zijn meest er varen speler overgehou den te hebben. „Vooi Feyenoord is het goed dat het zo is gelopen. Dat klinkt misschien wrang, maar het was even no dig. Ja, om de scherpte te krijgen en om te voorko men dat de boel later in het seizoen zou ontplof fen. Ik ben ervan over tuigd dat het nu niet op nieuw tot een uitbar sting zal komen. Juist daar heb ik met Ronald uitvoerig over gespro ken." Haan kreeg de afgelopen dagen al hoop dat Koe man op zijn besluit om al voor de competitie een punt achter zijn loop baan te zetten, zou te rugkomen. „Op het mo ment dat ik hoorde dat hij aan het trainen was, zichzelf in België in con ditie hield en elke dag contact hield met de club, wist ik dat de zaak bijgelegd kon worden. Voor mij was het ook geen probleem om het op te lossen. Dat had ik al eerder aangegeven." Middenveld De vraag is of Haan Koe man nu zijn zin heeft wil len geven waar het gaat om een positie op het middenveld, die de spe ler vorig seizoen al voor zichtig ambieerde. Haan: „Al die verhalen over spelen op midden veld zijn uit de lucht ge grepen. Ik heb vele keren geprobeerd die te ontze nuwen, maar het is me nooit gelukt. Ik kan dat nu rechtzetten. Nou ja, ik wil ook weer niet te veel op ons gesprek ingaan. Maar neem van mij aan dat we er samen uit zijn. Natuurlijk zaten er bij hem wat frustraties. Op mijn beurt had ik ook wat zaken, waarvan hij moest toegeven dat ik gelijk had."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11