ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zedenzaak schokt België Jordanië dreigt met keihard neerslaan van broodoproer Ruzie in regering Israël beëindigd Kok waarschuwt boerenorganisaties over mestbeleid 4 WEKEN Verdachte bekent meer ontvoeringen Drie lijken opgegraven PSV voetbalt als Ajax VOOR 14,25 Warm en zonnig Het mooie zomerse weer met veel zon en hoge temperaturen houdt nog aan. Maxima van 27 graden; minima 12 graden. De zuidoosten wind is matig. 239e jaargang no. 195 Maandag 19 augustus 1996 Losse nummers 1,60 ■■■Ml Jeltsin zou dubbele bypass nodig hebben NEW YORK (DPA/RTR) - De Russische presi dent Boris Jeltsin zou er zo slecht aan toe zijn dat zijn artsen een dubbele bypass-operatie over wegen om zijn leven te redden. Dal schrijft het Amerikaanse weekblad Time in zijn laatste edi tie op gezag van een me disch rapport uit het Kremlin. Volgens Time is het wat de gezondheidstoestand van Jeltsin betreft 'vijf voor twaalf. Half juni, middenin de verkie zingscampagne, zou Jeltsins gezondheidstoe stand erg achteruit zijn gegaan. De reden daar voor zou geweest zijn dat Jeltsin zijn pillen niet meer wou slikken en in plaats daarvan opnieuw naar de fles greep. Dit zou een schadelijke uit werking hebben gehad op zijn hart en de linker helft van zijn hersenen. Hoofdgeneesheer V.S. Doebrovin zou toen „dringende maatrege len" hebben geadvi seerd. Volgens Time overweegt het Kremlin de president in het ge heim naai' Zwitserland over te brengen voor de dubbele bypass-opera tie. Het Duitse boulevard blad Bild meldde zater dag dat Jeltsin volgens niet bevestigde berich ten een harttransplanta tie moet ondergaan. De persdienst van Jeltsin zei van niets te weten. Gorilla redt 3-jarig jongetje BROOKFIELD (DPA) - Een gorillawijfje heeft in de dierentuin van Brookfield in de Ameri kaanse staat Illinois een 3-jarig jongetje gered dat vijf meter diep in het verblijf van de mensa pen was gevallen. Het jongetje was zater dag in een onbewaakt moment op de omhei ning van het gorillaver- blijf geklauterd en eraf gevallen, aldus een woordvoerster van de dierentuin. Het zeven jaar oude go- rillawijije Binty Jua, dat een eigen jong op de rug- droeg, tilde de gewonde peuter van de betonnen vloer op en droeg hem naar de deur, zodat de oppassers erbij konden komen. Toen de andere gorilla's naderbij kwa men nam ze het slachtof fertje in bescherming. Het jongetje is met ern stige hoofdwonden in het ziekenhuis opgeno men, maar verkeert niet in levensgevaar. van onze correspondent Paul Koopman BRUSSEL - De bevrijding vo rige week van twee minderja rige meisjes uit een betonnen cel in het Waalse plaatsje Mar- cinelle heeft alsnog een maca bere ontknoping gekregen. Op aanwijzing van één van de ont voerders, een 38-jarige man, werden zaterdag in Sars la Buissière de lijkjes van twee 8- jarige vermoorde meisjes opge graven, alsmede het lichaam van een volwassen man. De ont voerder heeft bovendien be kend de Vlaamse meisjes An (17) en Eefje (19) vorig jaar samen met anderen te hebben ont voerd. De beide meisjes zijn nog steeds spoorloos. De grootste zedenzaak in de Bel gische geschiedenis heeft veel woede en verbittering opgeroe pen. Voor het gerechtsgebouw in Neufchateau verzamelde zich dit weekeinde een woedende volksmenigte die de doodstraf eiste voor 'het monster van Wal lonië'. Behalve de 38-jarige man zijn de afgelopen dagen ook zijn vrien din, een Brusselse makelaar en een mede-ontvoerder aange houden. Twee andere verdach ten, onder wie een Belg en een Griek, werden ondervraagd en weer vrijgelaten. Op diverse plaatsen in Wallonië verrichtte de politie graafwerkzaamheden en huiszoekingen, op zoek naar meer slachtoffertjes. Bij zijn verhoor heeft de ontvoer der een groot deel van de schuld doorgeschoven. Volgens hem zijn de twee 8-jarige meisjes Ju lie en Melissa gestorven door 'verwaarlozing' en ondervoe ding, terwijl hijzelf tussen de cember 1995 en februari dit jaar in de gevangenis zat. Aan een handlanger van hem en de mede ontvoerder zou hij geld hebben gegeven om de meisjes tijdens zijn afwezigheid in Marcinelle te verzorgen. Bij zijn terugkeer zou één van de twee meisjes al over leden zijn en de ander op sterven na dood. De 38-jarige man be kende zijn handlanger verdoofd en levend begraven te hebben, omdat deze hem met het ver waarlozen van de ontvoerden een 'kunstje wilde flikken'. De ouders van Julie en Melissa gaven gisteren in de tuin voor hun woning een persconferentie waarbij zij de Belgische justitie bittere verwijten maakten. „Jus titie heeft veertien maanden lang gefaald. Wij eisen dat ver dwijningen nooit meer worden afgedaan als een vlucht en dat ouders met meer respect worden behandeld dan wij", stelde de advocaat van de families. Het feit dat de 38-jarige hoofd verdachte al na drie jaar werd vrijgelaten, hoewel hij in 1989 wegens vergelijkbare feiten tot 13,5 jaar was veroordeeld, heeft in België geleid tot een storm van kritiek. Minister van Justitie De Clerck kondigde aan dat uit de zeden zaak de „nodige politieke conse quenties getrokken moeten wor den". Vandaag legt De Clerck een nadere verklaring af. Diver se Belgische kranten versche- Supporters PSV maken amok in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Een groep van zo'n 150 PSV-suppor- ters heeft gisteren vernielingen aangericht in de Amsterdamse binnenstad. Voor aanvang van de wedstrijd Ajax-PSV trok de groep over het Rembrandtplein waar terrasbezoekers werden lastig gevallen. Bij twee cafés sneuvelden de ruiten. De eige naar van een derde café werd ernstig mishandeld. Vervolgens trokken de Eindho- vense supporters naar de Utrechtsestraat, waar ze op nieuw vernielingen aanrichtten. Verschillende winkelruiten gin gen aan diggelen. Daar werden zij door de Mobiele Eenheid in gesloten, waarna honderd rel schoppers per stadsbus werden afgevoerd naar het hoofdbureau van politie. Na verhoor zijn ze aan het eind van de avond per bus overgebracht naar Eindho ven. Bij het stadion Amsterdam Arena kwam het tot een confron tatie tussen fans van Ajax en PSV. Daarbij vielen enkele ge wonden. De politie arresteerde drie mensen. Na afloop van de wedstrijd bleef het rustig. Een vader en zijn dochter leggen zondag bloemen neer bij het ouderlijk huis van de 8-jarige Melissa. Het lijk van het vermoorde meisje werd zaterdag opgegraven. foto BenoitDoppagne/RTR KERAK (AFP/DPA) - Het Jor daanse leger heeft gisteren troe pen naar vrijwel alle steden van het land gestuurd om nieuwe demonstraties tegen de verdub beling van de broodprijs te voorkomen. Jordanië ging van af vrijdag gebukt onder brood- rellen, die zich vanuit de zuide lijke stad Kerak over het land verspreidden. Gisteren heerste een gespannen rust. In verband met de onlusten kon digde het leger voor twee wijken van de hoofdstad Amman, Ke rak en andere steden een uit gaansverbod en een verbod op samenscholingen af. De bevol king van Kerak mocht gister ochtend enkele uren de nodige inkopen doen maar moest daar na tot nader order binnenblij ven. In de stad nam het leger zater dagmiddag de controle over, na dat er opnieuw manifestaties en gewelddaden hadden plaatsge had. Het leger en de politie slo ten eerder de toegangswegen af. De autoriteiten pakten ruim honderd betogers op en lieten te lefoonverbindingen verbreken. Journalisten kregen het drin gende advies de stad te verlaten. IJzeren vuist In de nacht van zaterdag op zon dag was het ook in Amman on rustig wegens het besluit van de regering om de broodprijs te ver hogen. Volgens ooggetuigen raakten boze inwoners van een arme wijk slaags met de oproer politie, die hen met traangas poogden te verdrijven. Sommige demonstranten zouden op de agenten hebben geschoten. Koning Hussein bracht zater dag in militair uniform een be zoek aan Kerak. Tegenover sol daten zei hij dat het land de keuze heeft tussen orde en anar chie. Het staatshoofd liet in scherpe bewoordingen weten dat hij het oproer met „ijzeren vuist" zal onderdrukken. Hij stelde linkse groepen „met banden met het buitenland" verantwoordelijk voor de rellen en waarschuwde „de vijanden van Jordanië" voor het verder aanzetten tot geweld. In ver band met de protesten schorste Hussein de zomerzitting van het parlement. Het invloedrijke Islamitische Actie Front en tien andere oppo sitiepartijen veroordeelden zon dag Husseins dreigementen. De partijen zullen „onrechtvaardig heid en onderdrukking" nooit dulden, verklaarde een leider van een van de elf partijen op een persconferentie. In een ver klaring eisten de partijen, net als de betogers in Kerak, het aftre den van de regering. Premier Kabariti besloot vorige week dinsdag tot een verhoging van voedselprijzen om graan- subsidies te kunnen verlagen. Met de omstreden stap kwam hij tegemoet aan eisen van het In ternationaal Monetair Fonds. Kerak, de grootste stad in Zuid- Jordanië, is het centrum van een onderontwikkeld en arm gebied met zo'n tweehonderdduizend inwoners. De broodrellen zijn de ernstigste sinds in 1989 onlusten uitbraken. Toen verhoogde de regering de prijzen voor benzine, suiker en rijst. Pantservoertuigen houden de wacht in Kerak. foto Yusef Allan/AP nen gisteren met een extra editie en ook waren er veel extra tv- en radiojournaals. Onderzoeksrechter Bourlet zei gisteren goede hoop te hebben dat de spoorloos zijnde meisjes An en Eefje nog leven. Bewijzen dat de ontvoeringen en moord zaken te maken hebben met een internationaal kinderporno- en pedofielennetwerk, zijn er vol gens Bourlet nog niet. Wel werd zaterdag bekend dat in Kalmthout al in mei van dit jaar een 37-jarige man en zijn vrien din zijn aangehouden wegens seksueel misbruik van ten min ste acht kinderen bij wie het paar had 'gebabysit'. Ook de ei gen dochters van 5 en 12 jaar zouden zijn aangerand. Bij huis zoekingen trof de politie grote hoeveelheden kinderporno aan, die bestemd zou zijn voor de Ne derlandse markt. pagina 3: kinderporno in Zeeland en Brabant Autofabriek was wapen in strijd tegen de IRA LONDEN (RTR) - Groot-Brit- tanniè heeft aan het eind van de jaren zeventig geld gestoken in een autofabriek die een wapen moest worden in de strijd tegen de IRA. De Amerikaanse zaken man John De Lorean kreeg hier voor omgerekend 203 miljoen. De fabriek kwam te staan in een deel van Belfast waar de IRA veel mensen recruteerde Dat meldden dit weekeinde enkele Britse kranten. De fabriek, die extravagante sportwagens pro duceerde, ging overigens na vier jaar failliet. Drie duikers gewond in Oosterschelde WEMELDINGE - Drie Belgi sche duikers werden zondag met een helikopter van Wemel- dinge naar het duikmedisch centrum in Oostende overge bracht nadat ze in paniek te snel boven water waren gekomen. Een Belgisch echtpaar en een derde duiker waren in de Ooster schelde door een sterke onder stroom terecht gekomen op een diepte van 26 meter. Het drietal raakte in paniek en kwam naar boven zonder vol doende decompressiestops, noodzakelijk om het lichaam te laten wennen aan de geringere druk. Ter hoogte van het Oostelijk Ha venhoofd van Wemeldinge kwa men zij aan de oppervlakte. Andere duikers brachten de slachtoffers aan de wal en dien den hen direct zuurstof toe. Ambulances brachten hen ver volgens naar de helikopterlan dingsplaats bij het sluizencom- plex. Vervolgens werden zij naar Oostende overgevlogen. Zaterdag waren ook al twee Bel gische duikers in de problemen geraakt. De onderstroom had het duo, zonder dat zij het zelf wisten, naai- de vaargeul gedreven. Tij dens hun decompressiestop op drie meter diepte voer de politie- boot P21 juist over hen heen. De roerganger zag plotseling een luchtbel en hoorde dat de schroef iets raakte. Het ergste werd gevreesd toen de twee dui kers boven kwamen. Uiteinde lijk bleek dat bij een van de dui kers slechts de zwemvlies met laars van zijn voet was gerukt zonder dat hij zelf gewond was geraakt. Speedboten BRIELLE (ANP) - Twee speed boten zijn gistermiddag op het water bij Brielle tegen elkaar op gevlogen. Drie mensen raakten bij de botsing gewond. Ze zijn in middels opgenomen in een zie kenhuis in Spijkenisse. De oorzaak is de politie nog niet duidelijk. De botsing had plaats bij het WinsemiusgemaaL JERUZALEM (RTR/EFE) - De Israëlische premier Netanyahu en minister Levy van Buitenlandse Zaken hebben na twee weken ruzie hun geschil bijgelegd. Een woord voerder van de premier zei na een ontmoe ting tussen de twee bewindslieden dat zij het eens zijn geworden over de vraag wie het buitenlands beleid voert. Door de twist raakte de Israëlische regering ernstig verdeeld. Afgesproken is nu dat Ne tanyahu, Levy en minister van Defensie Mordechai gezamenlijk een comité leiden dat onderhandelingen met Syrië, Libanon en de Palestijnen moet leiden. Levy zei te vreden te zijn over de uitkomst. Levy en zijn medewerkers klagen dat Neta- Ajax is het imago van onoverioinnelijkheid al lang kwijt. Johan Cruijff, de grootste Ajacied aller tijden, overhandigde gisteravond de eerste schaal met zijn naam aan PSV: de rivaal uit Eindhoven. PSV voetbalde in het duel om de supercup (0-3) als Ajax in voorgaande jaren. De Johaii Cruijff Schaal is voor de Bra- banders het eerste prijsje van het seizoen. ■mui Hoek is nu al uitgeschakeld Hoek hoeft zich in de ivedstrij- den voor de Amstel Cup geen il lusies meer te maken. De Zeeu wen verloren de eerste wedstrijd tegen de zondagama teurs van Halsteren op 1 1 eigen veld met 4-2. Het broeit onder de Molukse jeugd Dit jaar werden twee radicale Molukse jongerenbewegingen opge richt. Zij zeggen zich te richten op de daadwerkelijke bevrijding van de Molukken. Volgens hen is er te lang en te veel gepraat en is de tijd voor actie aangebroken. De recente onrust in In- C donesie geeft hen nieuwe hoop. w Radio en televisie: 2; Binnenland: 3; Buitenland: 4; Zeeland: 5, 7 en 9; Sport: 11,12, 13, 14,15,16,17 en 18. nyahu sinds zijn verkiezing in mei het minis terie van Buitenlandse Zaken buiten de vre desbesprekingen met Israëls Arabische bu ren houdt. Zo verhinderde de premier dat Levy of iemand van zijn ministerie hem be geleidde op zijn bezoek naar Jordanië vorige maand. Daarop besloot Levy de wekelijkse kabinetszittingen te boycotten. DEN BOSCH (GPD) - Premier Kok heeft de boerenorganisa ties gewaarschuwd niet te veel dwars te liggen bij de veelbekri- tiseerde plannen van het kabi net voor het mestbeleid. „Samenwerking met de over heid is voor de agrarische sector van groot belang. Laten we die goede samenwerking niet op het spel zetten", waarschuwde de premier zaterdag bij de viering van het honderdjarig bestaan van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond (NCB) in Den Bosch. Volgens Kok hebben de boeren soms veel kritiek op de overheid, „maar de agrarische sector heeft echter ook nog steeds het ken merk moeilijk zonder steun van die overheid te kunnen". Bedreiging Volgens Kok is het de afgelopen vijftien jaar duidelijk geworden dat „de milieu-effecten van de intensieve veehouderij een ern stige bedreiging gingen vormen voor mens, plant en dier. Het is onverantwoord de problemen op het platteland te bagatellise ren. We mogen de kop niet in het zand steken voor de harde werkelijkheid", zo verdedigde Kok de mestmaatregelen van het kabinet. „Ik zou niet graag willen dat er over 25 jaar van onze generatie gezegd moet worden: het waren zachte heelmeesters die stinken de wonden achterlieten. Maar ik wil mijzelf ook niet hoeven te verwijten dat we bij het nemen van maatregelen met de botte bijl tekeer zijn gegaan." Voor werkbare en geloofwaar dige alternatieven is het kabinet niet doof, beloofde de premier. „Maar over de doeleinden mag geen enkel misverstand be staan." Invloed Kok reageerde ook op de gelui den die de laatste tijd in Den Haag te horen zijn dat maat schappelijke organisaties onder paars langzaam maar zeker weer aan politieke invloed winnen. De premier erkende de waarde van „het maatschappelijk mid denveld", maar stelde nadruk kelijk dat de politiek het uitein delijk voor het zeggen heeft. „Zonder belangenorganisaties zpu ons bestel verschralen en verstoken blijven van onmis bare kennis en informatie. Maar één ding moet wel helder zijn. Belangenorganisaties staan per definitie altijd voor een deelbe lang en nooit voor het algemeen belang. Ze mogen daarom - in dien gewenst - het hoogste woord hebben, maar niet het laatste woord. Dat geldt voor de vakbeweging, de milieubewe- ging, maar ook voor de land bouworganisaties," aldus Kok. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 14,25 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 31,50 per kwartaal met automatische afschrijving a 89,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: (0118) 484216 Do PZC 'n dijk van een krant 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 1