kunst cultuur Neigend naar melancholie Onder het beeld van Peter de Grote Hollandse kolonie in Sint Petersburg PZC vrijdag 16 augustus 1996 Het idee kwam spontaan op, toen ze twee jaar geleden de brieven voor het eerst onder ogen kreeg. Wat een geschiedenis, dacht filmmaakster Karina Meeuwse. Jongetjes van twaalf, veertien jaar, die in de 18e en 19e eeuw vanuit het nietige Vriezenveen bij Almelo naar familie in het verre, koude Sint-Petersburg werden gestuurd. Daar werden ze opgeleid in de handelshuizen van eerder geëmigreerde Vriezenveners, beter bekend als de Ruslui. Ze schreven naar huis, over het ijs in de rivier de Neva, over wandelingen in de stad, over het werk in de linnenwinkels. De brieven wakkerden bij Ka rina Meeuwse een al lang slui merende 'Russisch liefde' aan. Ze zag beelden voor zich: het arme Vriezenveen, de handelskolonie van de Ruslui en een besneeuwd, hedendaags Sint-Petersburg. De beelden werden samengebracht in een film en een boek. Volgende week vrijdag, 23 augus tus, presenteert de cineaste in het Filmmuseum in Amsterdam de ge dramatiseerde documentaire De Ruslui, opkomst en ondergang van de Vriezenveense handelskolonie in Sint-Petersburg 1720-1920. Tegelijkertijd ziet haar Ruslui - boek het licht. Nee, zelf verbaast het haar niet in het minst. De Ruslui waren haar een film èn een boek waard. Eerst kwam de film. Sinds Karina Meeuwse twee jaar geleden suc cesvol debuteerde met de docu mentaire De zon heeft alles gezien, zijn haar plannen om voortaan achter de camera te werken, vast omlijnd. Dus zag ze in de Ruslui eerst en vooral bewegende beel den. Tijdens het onderzoek naar de Vriezenveners in den vreemde, groeiden de stapels archiefmateri aal in haar werkkamer in Amster dam gestaag. Al snel kwam ze tot de conclusie, dat de geschiedenis van de Ruslui te rijk was voor een documentaire van zestig minuten. Ze selecteerde materiaal voor de film, en toen die 1 februari van dit jaar was afgerond, zette ze zich aan haar schrijftafel. „Ik vond het heerlijk om in mijn eentje te kun nen werken. Met een film heb j e al- tij d veel mensen om je heen; schrijven doe je helemaal alleen. De editor van de uitgeverij zei me teen na het eerste 'hoofdstuk: 'Schrijven is voor jou geen pro bleem'. Datklopte, het verhaalzat in mijn hoofd, ik moest er alleen maar voor gaan zitten." Nu is Karina Meeuwse in afwach ting van de presentatie van haar werken en twee weken daarna, 7 september, de opening van het Pe ter de Grote Jaar in Zaandam. Diezelfde maand wordt haar film in Sint-Petersburg vertoond. Er is een Russische vertaler bereid ge vonden om als speaker in de bio scoop op te treden, zodat het pu bliek niets van de Nederlandse teksten hoeft te missen. Strakke gezichten De filmmaakster verheugt zich al op haar reis naar Rusland, voor de vierde keer dit jaar. „Ik voel me er thuis. Dat land is nog zo heftig, zo zonder verdoving, het is alsof alles er heel dicht onder de huid zit. Op straat lopen de mensen met strak ke gezichten langs elkaar heen. Eenmaal binnen vier muren merk je dat men snel intiem wordt. Dan voel j e de Russische zielheel groot en warm, neigend naar melancho lie. Dat trekt me verschrikkelijk Karina Meeuwse (1961) is afkom stig uit Middelburg. Het mag vreemd klinken, zegt ze, maar al tijdens haar vroegste jeugd had ze iets met Rusland. „Mijn vader wil de me eigenlijk Kalinka noemen, naar een in die tijd bekend Rus sisch volksliedje. Mijn moeder zag dat niet zitten, het was immers nog volop Koude Oorlog. Als twee- of driejarige schijn ik altijd naar Chroesjtsjov gezwaaid te hebben, als hij op de televisie verscheen. In de viewmaster waren de plaatjes van Moskou favoriet." Tijdens de middelbare schooljaren verdween het Russische gevoel naar de acht- rgrond. Maar op de Academie voor woord en gebaar in Utrecht, waar ze van 1981 tot 1985 studeerde, kwam het in verhevigde mate te rug. Het Ruslui-project was een ideale gelegenheid om de al die ja ren sluimerende gevoelens in beel den om te zetten. Nieuwe markt In de film wordt in beknopte vorm het verhaal verteld van de Vrie zenveners, die tussen 1720 en 1920 een handelskolonie in Sint-Pe tersburg hadden. Het is de ge schiedenis van een arm dorpje in het veen, waarvan sommige inwo ners als linnenhandelaar hun brood probeerden te verdienen. Duitsland werd in de zeventiende eeuw een gewaardeerd afzetge bied. Toen verhalen over de door tsaar Peter de Grote in 1703 ge stichte stad Sankt-Pieterboerg Overijssel bereikten, zagen onder nemende Vriezenveners een nieu- we markt in het verschiet. Volgens de overlevering zou de bijna be- rooide linnenkoopman Jan Smelt begin 18e eeuw als eerste zijn ge luk beproefd hebben. Hij keerde als een rijk man terug naar Vrie zenveen, met de boodschap dat in die verre stad voor iedereen goud te verdienen was. Dat was het sein voor ondernemers als Coert Heij- neman, Wicher 'Jansen, Jan Scholl, Claas Jansz Kruys en Jo hannes Engberts om zich op de Russische markt te begeven. Vanaf het midden van de 18e eeuw kregen de Vriezenveners vaste voet aan de grond in de stad op de oevers van de Neva. Ze vestigden verkooplokalen in de Gostinni Dvor, het nog altijd bestaande handelscentrum aan de Nevski Prospekt, de hoofdstraat van Sint-Petersburg. Hun linnen werd een gewild artikel, ook leden van de tsaristische familie meld den zich regelmatig aan de toon bank. Aanvankelijk lieten de mannen uit Vriezenveen hun ge zinnen in Nederland achter. Pas als de zonen twaalf jaar of iets ou der waren, mochten ze mee om zich in het handelsvak te bekwa men. Saamhorigheid De Ruslui vormden tot ver in de 19e eeuw een gesloten gemeen schap. Strenge voorschriften moesten de saamhorigheid in stand houden. In de film wordt een bewaard gebleven reglement voorgelezen: 'Niemand zal een an der om diens voorspoed benijden. Niemand die zich in nood bevindt mag in de steek gelaten worden, in het bijzonder wanneer het lot hem al eens getroffen heeft. Moeilijk heden en omstandigheden in acht nemend, moeten we onze familie zo vaak mogelijk opzoeken. We blijven onze familie trouw en wil len hun liefde blijven verdienen. In geval van huwelijk, mag het ontbreken van schoonheid bij het vrouwelijk geslacht geen weige ring zijn haar te huwen, het ont breken van nederigheid wel.' Gegoede stand Zuinigheid met vlijt. Zeker in de tweede helft van de 19e eeuw be hoorden de Vriezenveense hande laars tot de gegoede stand van Sint-Petersburg. Na het langdu rige verblijf was het land hen niet meer vreemd, en werden ze hoe langer hoe meer in de Russische maatschappij opgenomen. De Ruslui werden stadsbewoners, die hun vroegere leefregels niet meer zonauwnamen. Vriezenveen werd voor de meesten een vreemd dorp in een ver land. Na de eerste woe lingen in 1905 kwam de Russische Revolutie in 1917 dan ook als een harde klap. Buitenlanders waren niet langer gewenst, met het einde van het tsaristisch Rusland was ook het sprookje in Sint-Peters burg voorbij Het grootste deel van de Hollandse kolonie koos voor te rugkeer naar het land van de voor vaderen, dat voor hen nauwelijks nog een vaderland was. Karina Meeuwse heeft die ge schiedenis van de Ruslui in een mengeling van hedendaagse en historische scènes verweven. Ac teurs van de toneelvereniging van Vriezenveen reizen gekostumeerd in een huifkar door het verleden van hun voorouders. We zien hen in het veen in Overijssel en in de steeds rijker gevulde winkels en appartementen in het land van tsaar Peter en zijn opvolgers. Die historische beelden worden afgewisseld met het reisverslag van Adinka Teilegen, die in Sint- Petersburg sporen van haar voor ouders, de familie Engberts zoekt. We zien haar in de voonnalige Hollandse Kerk en in het waren huis dat na het communistisch re gime weer in oude luister wordt hersteld. Karina Meeuwse: „Voor mij was het een uitdaging om een dood verleden weer levend te maken. Vandaar die keuze voor gedramatiseerde scènes. En na tuurlijk de reis van Adinka. Ze ontmoet in Sint-Petersburg Kyra en haar broer, die afstammelingen blijken te zij n van de Vriezenveen se familie Heijneman. Die con frontatie is essentieel. Kyra en haar broer zijn in de zeventig, arm en aan huis gekluisterd. Hun voor ouders wax*en Ruslui van het eer ste uur Je merkt dat Adinka en Kyra dezelfde melancholie de len." De Russisch-Nederlandse duali teit woi-cft in geënsceneerde scènes voor het voetlicht gebracht. Adinka ruziet met de Russische beheerster van de Hollandse Kerk over het eigendomsrecht, ze zingt Russische volksliedjes op het ter- ras van een buitenhuisje. De broer van Kyra kijkt naar een voetbal wedstrijd van het Nedeiiands elf tal en schrijft op een briefje: 'Hup Holland, hup Koeman.' Karina Meeuwse: Rusland is nog zo heftig, zo zonder verdoving. foto Lex de Meester „De melancholie is een centraal thema", zegt de filmmaakster „En de ontwikkeling van mensen te gen het decor van de wereldge schiedenis. Die twee lijnen breng ik samen in mijn film." In haar boek over de Ruslui is de geschiedenis niet opgesmukt met actuele passages. Het leven van de ondernemende Vriezenvener-s wordt met aansprekende levens- vei'halen uit de nagelaten corres pondentie ingekleui'd. Op die ma nier is het boekwerk een welkome aanvulling op de film. Jan van Damme Documentaire; De Ruslui, opkomst en ondergang van de Vriezenveense handels- kolonie in Sinl-Petersburg 172-1920, vanaf 15 september in het filmhuiscircuit; volgend jaar vertoont de NCRV de documentaire op televisie. Publicatie: Karina Meeuwse, Opkomst en ondergang van de Ruslui - Vriezenveense handelsfamilies in Sint-Petersburg (1720-1920) A W. Bruna Uitgevers B.V., 192 pag., f29,90. Ongetwijfeld zal het een feestelijke, emotierijke gebeurtenis zijn als de Prins van Oranje zaterdagmiddag 7 september in het Russische Sint Petersburg het beeld van zijn verre verwant tsaar Peter de Grote zal onthullen. En dan maar hopen dat ons land vanaf dat moment flink in de schijnwerpers komt te staan. We lopen er misschien nu nog niet erg wai'm voor-, maar over een paar weken staan we toch heus, compleet met kroonprins, premier, een handvol ministers en de Marinierskapel, in Sint Peters- burg feestelijk te herdenken dat tsaar Peter de Grote driehonderd jaar geleden Nederland, en meer precies Zaandam, had uitverko- ren als plaats van eerste kennis making met het westen. Helemaal historisch correct is dat niet, want Peter vex*trok pas in 1697 met zijn Grote Gezantschap, maar er is wel veel voor te zeggen om het Peter de Grote-jaar nu al te laten begin nen, omdat in 1696 de Russische vloot, met behulp van Nedexiand- se scheepsbouwers, gestalte kreeg. Dat is dan ook wat de Russen offi cieel vieren: driehondex-d jaar Russische vloot. En daarom is de voox'zitter van hun feestcomité ook een admiraal. Maar omdat hier toch een opgelegde kans lag om de Hollandpromotion een tijd lang in Rusland extra reliëf te ge ven, gooide ons ministerie van buitenlandse zaken er gauw een 'stuurgroep Peter de Grote' tegen aan, onder leiding van oud-am bassadeur Buwalda. En zo vieren wij nu, samen met de Russen, het zelfde feestje maar dan ieder on der een eigen naam ongeveer zoals mensen die vlak na elkaar jarig zijn wel eens een gezamenlijke boiTel geven. Van de plaatsen van handeling, Zaandam en Sint Petersburg, is laatstgenoemde het minst rele vant want de stad aan de Neva werd pas in 1703 gesticht en be stond driehonderd jaar geleden dus niet eens. En Zaandam mag dan wel zijn fameuze Peterhuisje bezitten, maar feit is toch dat de boomlange vorst al na een week de opdringerige belangstelling van de lokale bevolking beu was en haastig de wijk nam naar Amstex-- dam. Rijk scala Maar daar gaat het allemaal niet meer om. Hoofdzaak is, dat ons land langdui'ig en voluit in de schijnwerpers komt te staan. Een programma van tientallen pagi na's toont een rijk scala: concex-- ten, toneel, film, tentoonstellin gen, fora, lezingen, vlootbezoeken en dit alles een heel jaar lang, met decoxverplaatsingen naar Mos kou en Amsterdam, totdat op 5 ok tober 1997 in Den Haag een plech tige sluitingszitting, bijgewoond door Russische en Nederlandse autoriteiten, zal worden gehou den. Natuurlijk in dezelfde Rid derzaal als waar Peter px*ecies op de dag driehonderd jaar eerder door de Sta ten-Generaal werd ontvangen. Het stereotiepe klompen-tulpen molens-beeld dat de Russen, net als iedereen, van ons hebben, zal door dit promo-geweld waax-- schijnlijk niet radicaal woi'den aangetast, 'maar ik denk wel te kunnen voorspellen, dat onze ma nifestatie niet snel vergeten zal worden', is de mening van mr. L. P. van Vliet, de algemeen coördina tor van de Peter de Grote-manifestatie. In oktober vorig jaar kreeg deze diplomaat een telefoontje op de ambassade te Bi'ussel, alwaar hij de functie van tweede man bekleedde. 'Tom Poes, verzin een list', luidde onge veer de boodschap. Want er waren wel allerlei plannen in de stuur Tsaar Peter de Grote. groep gerezen, maar de sponsoren wilden nog niet happen. „En dat di'eigde op een flink debacle voor buitenlandse zaken uit te draai en", herinnert Van Vliet zich. T otaalprogranima Hij kwam, na enig brainstormen, met een concept dat wellicht het best als 'herijking avant la lettre' getypeerd kan worden: „Ik mikte op een totaalprogramma van a tot z, van amusement tot zaken doen. Alle betrokken ministeries, naast'1 BZ ook Economische Zaken, On derwijs en Cultuux-, Verkeer en Wa terstaat, Defensie en Landbouw, moesten gecoördineerd aan de slag. Iedereen buiten de ministe ries moest voorts ex*van doordron gen worden dat het in het eigen be lang was om te participeren. Dat deze Peter de Grote-m'anifestatie niet alleen voor onze grote jongens zoals Philips, Shell, Unilever en AKZO, maar ook voor orxs mid den- en kleinbedrijf een uitgele zen kans betekende om op allerlei bijeenkomsten met kaartjes te strooien en contacten te verdie pen. Bijvooi'beeld in het Holland dorp, waar we met decorhuisjes op een festivaltex-rein het traditione le Hollandbeeld gestalte geven, met een draaiorgel, een windmo len, klompeixmakers en glasbla zers." Van Vliet geeft toe: het zijn voor namelijk de Nederlandse bedrij ven die al in Rusland een kantoor hebben, die te elfder ure zijn gaan inzien hoe belangrijk deze 'Ven ster op Nederland'-maand in Sint Petersburg, van 7 september tot 8 oktober, voor hun verdere functio neren in Rusland kan zijn. Voor Peter Van Vliet, de algemeen coordinator, breken nu spannende tijden aan. Deze week vertrok het fx-egat Jan van Brakel richting 'Pi- ter', zoals de Russen liefkozend hun Sint Petersbui'g noemen. Aan boord bevindt zich een nieuw bronzen afgietsel van het beeld van de 'tsar plotnik', Peterde Gro te als timmerman. In 1912 schonk de toenmalige laatste tsaar Niko- laas II aan Zaandam, Petersburg en Poltava (waar Peter een be roemde veldslag tegen de Zweden won) elk een afgietsel van dit beeld, dat Peter toont als een ijve rig, geconcentreerd ambachts man, bezig om eigenhandig zijn land middels scheepsbouw in de vaart der volkeren op te stoten. Tijdens de woelige dagen van de Oktoberrevolutie in 1917 ging het beeld in Sint Petersbux-g evenwel verloren. Zielig De huidige ambassadeur in Mos kou, G. W. Baron de Vos van Steen- wijk, herinnert zich hoe, een paar jaar geleden, een kleine groep Russische burgers hem aan schreef: „,Dat was een nogal zielig briefje, waarin ze zich als een ini tiatiefgroepje voorstelden, dat probeerde een sooi*t kopie van het beeld in Zaandam weer naar Pe tersburg te krijgen. Desnoods in goedkoop plastic. Wij hebben toen- meteen gezegd: dat moet een roy aal gebaar van Nederland worden. En dat wordt het nu ook: prins Willem Alexander zal het op 7 sep tember onthullen op de plaats waar het stond, aan de Admirali teitskade bij de Paleisbrug. Alexander Münninghoflt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 25