Inspreken is een burgerplicht PZC Katten zijn leven niet zeker Paters Maristen willen muurschildering redden Werkstraffen geëist tegen jonge dealers zeeland 11 kunst VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1996 van onze verslaggever A.J. Snel DIEMEN - De inspreker moet altijd op papier zetten wat hij te melden heeft, anders loopt hij een gerede kans dat zijn visie teloorgaat. Zijn mondelinge bijdrage dient ter nadere inkleuring. Als de inspreker het woord voert, kan hij de gevoelsma tige kant aan bod laten komen: hij kan kiezen voor een verdrietige, schoolmeester- of domineesachtige benadering. De burger heeft name lijk het recht zich te uiten op de wijze die hij zinvol acht. Wel beleefd blij ven natuurlijk. Jan Haije uit Diemen, voorzitter van het Nederlands Genootschap van In sprekers, somt moeiteloos enkele hoofdregels waaraan de inspreker zich moet houden op. „Op inspraak avonden worden vaak notulen ge maakt die later onvolledig blijken. Wat je zegt, moet dus altijd schrifte lijk vastliggen", doceert hij. „Anders kan de overheid zich op onwetend heid over een bepaalde argumentatie beroepen. Daar moet je voor oppas sen. Vooral de laatste tijd. De over heid heeft de neiging, en dat is in Am sterdam wel het sterkst, te bepalen wat de insprekers moeten denken. Al le gedrag van de overheid is erop ge richt de inspraak te onderdrukken." De automatiseringsadviseur te Die- men bemoeit zich graag met het reilen en zeilen van dit land. Om diverse re denen. Hij heeft er gewoon lol in zich te verdiepen in alle mogelijke proble men en daarbij behorende procedu res. „Maar voor mij speelt ook een rol dat ik WAO'er ben. Mijn uitkering wordt betaald door het collectief en ik vind dat ik daarom wel wat mag doen tot nut van het algemeen." Gepassioneerd De naam van Haije duikt geregeld op ingezonden brieven die hij verstuurt als hij tot de slotsom is gekomen dat rond de vaste oeververbinding dooi de Westerschelde zaken over het hoofd worden gezien of als hij van oor deel is dat het helemaal misgaat met Schiphol of IJburg. Als hij dat nodig vindt, stelt hij beroep in. Zijn aan dachtsveld bestrijkt het ganse land. Haije is een gepassioneerd inspreker. Dat heeft hem gebracht tot het voor zitterschap van het Genootschap. „Je zou ook kunnen spreken van een broe derschap, maar daarmee doe je de da mes onrecht." Het genootschap is, daar wil hij heel helder over zijn, geheim. Hoeveel le den er zijn en wie dat zijn, wenst hij onder geen beding te onthullen. De gedachte dat openheid en openbaar heid toch tot de kenmerken van de de mocratie behoren en dat zeker een ge Jan Haije, voorzitter van het Nederlands Genootschap van Insprekers: „Het genootschap treedt op als waakhond en ik vervul een rol naar buiten. foto Emiel van Lint nootschap van insprekers met ge opend vizier dienen te strijden, veegt hij achteloos van tafel. Om diverse re denen. Om te beginnen zijn, zegt hij, nogal wat topambtenaren, burge meesters en hoogleraren lid van het genootschap en zij brengen zichzelf in moeilijkheden als ze al te kritisch naar buiten treden. Daar komt bij dat het aantal leden van het genootschap aan wisseling onderhevig is. „Het heeft geen zin de geheimhouding op te heffen," zegt Haije. „Het gaat name lijk om de kwaliteit van de argumen ten. Als het draait om de kwantita tieve kant, moet je bij de partijpoli tiek gaan; daar speelt de kracht van het getal." Hij reageert met een glimlach op de vaststelling dat als gevolg van de ge heimhouding het bestaan van het ge nootschap op zich wel eens in twijfel getrokken kan worden. „Ik hoef nie mand te overtuigen van het bestaan van het genootschap. De Raad van State is herhaalde malen bereid ge weest mijn beroepen in behandeling te nemen. Dat is voldoende. Ik spreek namens een los samenhangende groep en in de praktijk blijkt dat ik mijn argumenten kan geven. Het ge nootschap treedt op als waakhond en ik vervul een rol naar buiten." Globaal gesteld is de doelstelling van het genootschap na te gaan of bij de overheid kwalijke bedoelingen opdui ken in de manier waarop met in spraak wordt omgegaan. „Dat stellen wij dan aan de kaak. Ambtenaren of bestuurders wenden zich tot ons en wij proberen het helder te krijgen als iets fout gaat." De kans dat er dingen fout gaan, is de laatste jaren aanzien lijk vergroot, stelt Haije vast. Streekplannen De fundamenten voor de inspraak zijn gelegd in 1975, in de Wet op de Ruim telijke Ordening. „Er werden proce dures ontwikkeld om burgers de mo gelijkheid te geven in te spreken over streekplannen, bestemmingsplannen en planologische kernbeslissingen. De lijn was datje tegen een afwijzende reactie van een gemeentebestuur be roep kon instellen bij de provincie en tenslotte nog bij de Raad van State. In 1994 werd de Algemene Wet Be stuursrecht van kracht en die is van toepassing op alle overheidsbeslui ten. Je kunt bezwaar maken bij de overheid die een besluit heeft geno men en het probleem is nu, dat je daarna niet meer een tussenstap neemt maar direct bij de Raad van State of in een aantal gevallen de rechter terecht moet. Je had in de pro cedure veel beter die tussenstap kun nen handhaven, want op die manier wordt het aantal bezwaren gaande weg uitgedund. Bijvoorbeeld doordat blijkt dat een bepaald besluit is geno men op grond van een misverstand en wordt teruggedraaid of tot tevreden heid bijgesteld. Of doordat degene die bezwaar- maakt bij nader inzien over tuigd raakt van de redelijkheid van een besluit. Nu krijgt de Raad van State een stortvloed van bezwaren te verwerken." Burgerplicht Inspreken behoort tot de burgerplich ten, stelt Haije vast. Om daaraan toe te voegen dat dat een moeilijk te defi niëren begrip is. „De burger kan na gaan of de overheid wel voldoet aan de normen van behoorlijk bestuur, of vol doende informatie wordt gegeven en een juiste interpretatie van feiten. Als dat voor mensen persoonlijk moeilijk is, kan het genootschap een handje helpen, procedureel en inhoudelijk. Ik denk dat de burger niet voldoende op de hoogte is van de mogelijkheden die de Algemene Wet Bestuursrecht biedt. Het algemeen rechtsbewustzijn moet worden verbeterd. Zo kunnen ideeen worden ontwikkeld." „Als ik naar Zeeland kijk: de vaste oe ververbinding onder de Westerschel de, daar is niet voorzien in een buis voor een trein. Een Japanse hoofdin genieur-directeur die met zo'n plan zonder mogelijkheden voor een trein verbinding komt, wordt op staande voet ontslagen. Je kunt redeneren dat wij dus niet in Japan leven. Je kunt ook nadenken over de logica een treinverbinding aan te leggen van Ko penhagen tot Calais. Daar heb ik wel eens iets over opgestuurd aan de Rijkswaterstaat. Dat ligt dus ergens schriftelijk vast." Minder bewoners: zorg duurder DEN HAAG - De tarieven in de verzorgingshuizen Nieuw-San- denburgh in Veere en in Swerf-Rust in Middelburg zijn ver hoogd omdat de totale kosten door steeds minder bewoners moeten worden opgebracht. De verkleining van het perso neelsbestand heeft geen gelijke tred gehouden met de daling van het aantal bewoners. Ook bleef een groter deel van de algemene ruimte ter beschik king staan van de resterende inwonenden. De exploitatiekos ten worden dus omgeslagen over een kleiner aantal bewoners, laat staatssecretaris E. Terpstra (volksgezondheid» het Twee de-Kamerlid Verkerk AOV) weten. Die vroeg haar waarom de prijzen omhoog waren gegaan. Gedeputeerde Staten hebben het tarief voor een eenpersoons kamer in Nieuw-Sandenburgh gesteld op 3.126 gulden per maand en voor een tweepersoonsappartement op 6.013 gulden. De directie had zelf eerst 3.468 gulden en 6.700 gulden in ge dachten. Ook de prijs in Swerf-Rust heeft de provincie verlaagd. Die staat nu op 2.998 gulden voor een eenpersoonskamer en op 5.650 voor een tweepersoonsruimte. De directie had zelf 3.237 gulden en 6.150 gulden willen vragen. Drie gewonden bij frontale botsing MELISKERKE - Bij een frontale botsing tussen twee auto's op de Koekoeksweg in Meliskerke zijn woensdagnacht drie personen gewond geraakt. Zij zijn per ambulance vervoerd naar het ziekenhuis in Vlissingen, maar konden na behande ling naar huis. Beide auto's werden geheel vernield. Het ongeval gebeurde toen een 32-jarige automobiliste uit Vlis singen, die richting Meliskerke reed, in een flauwe bocht onvol doende rechts hield. Daardoor botste zij op een tegemoetko mende auto, bestuurd door een 54-jarige vrouw uit Rotterdam. De Vlissingse liep diverse verwondingen in het gezicht en aan haar benen op. De Rotterdamse had een gebroken hielbeen, knieletsel en gekneusde ribben. Haar passagier, een 58-jarige man uit Rotterdam, had ook gekneusde ribben. Aangehouden met twee kilo wiet SAS VAN GENT - Een 27-jarige inwoner van Sas van Gent is woensdag aan het eind van de middag aangehouden op ver denking van handel in verdovende middelen. In diens woning aan de Prinsenkade werd bijna twee kilogram wiet gevonden. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Honden bijten hondje dood TERNEUZEN - Een aangelijnde Yorkshire terrier van een Ter- neuzens gezin is woensdagmiddag om half zes op het hónde- nuitlaatterrein aan de Bellamystraat doodgebeten door twee loslopende herdershonden. De eigenaar van de herdershonden was donderdag nog niet bekend bij de politie en daarom wordt een onderzoek ingesteld. Inventaris failliet bedrijf verkocht BIERVLIET - Op een openbare verkoping in Biervliet is woensdag de inventaris van het failliet verklaarde transport bedrijf Van Landschoot verkocht. Curator mr. H. den Hollan der verklaarde na afloop dat onder meer vijftien vrachtwagens en de inventaris van de garage zijn verkocht voor een voor de bank aanvaardbare prijs. Het bedrijfspand wordt via een ma kelaar verkocht. Den Hollander verklaarde dat er diverse se rieuze gegadigden zijn, maar dat er nog geen definitieve be stemming voor het pand is. Drankrijder is rijbewijs kwijt MELISKERKE - Een 36-jarige inwoner van Meliskerke is woensdagnacht op de Koekoeksweg in zijn woonplaats be trapt op het rijden onder invloed. De man blies 600 microgram, terwijl 220 microgram is toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding mee naar huis. Agressie tegen huisdier neemt toe van onze verslaggever Frank Balkenende GOES - Kattenvolk, hoedt u voor het tweebenige wezen dat mens heet. Als uw nijvere graaf werk in zijn tuin hem niet be koort, kan hij zeer kwaadaardig worden. Soms komt u er vanaf met een waterstraal uit zijn tuinslang of een welgemikte trap tegen uw edele derrière. Maar in de hoogste graad van dierenhaat legt hij stukjes ver giftigd vlees voor u neer, zoals laatst in Goes, Terneuzen en Sint-Jansteen. Soms schiet hij met scherp, zoals onlangs in Sint Philipsland en het Drentse Gieterveen. Of knoopt hij u op, zoals kortelings in Bruinisse, al acht de politie dat niet bewe zen. Kattenvolk, de agressie je gens uw soort stijgt. Weet dat uw baasje en de Dierenbescher ming met u zijn, maar pas op voor de buurman. Vooral als hij vogeltjes houdt. De aanslagen op katten nemen toe, roept de afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Dieren- scherming. „Ik heb tenminste die indruk", zegt woordvoerster Inge Zweedijk, „We krijgen heel veel telefoontjes over dit onder werp. Over mishandeling en ver giftiging. Of van mensen die vre zen dat omwonenden hun kat wat willen aandoen. Cijfers heb ik niet, maar we signaleren wel een verharding." Een toename? Valt wel mee, meent de politie in het Oosterscheldebekken. „We hebben dit jaar negen bewezen vergiftigingen, tegen vijftien vo rig jaar. Het kan natuurlijk zijn dat we niet alle gevallen ken nen." Een kort overzicht van katten leed. Te Sint-Jansteen vonden Statenlid: rol SIC cruciaal van onze verslaggever MIDDELBURG - Provinciale Statenlid M. J. Wiersma (Delta Anders) heeft Gedeputeerde Staten gevraagd na te gaan of er alsng geld kan worden vrijge maakt voor het Schelde Infor matie Centrum (SIC). Volgens Wiersma is juist de afgelopen maanden gebleken dat een goede informatievoorziening over de Westerschelde van 'cru ciale betekenis' is. Wiersma reageert met zijn vra gen op uitlatingen van het hoofd van de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat, dr. H .L. F. Saeijs. De HID zei dat de toe komst van het SID gevaar loopt omdat de provincie Zeeland haar subsidie wil stopzetten. dit voorjaar en vorig jaar ver schillende katten de dood door opzettelijke vergiftiging. In Goes-Oost gingen medio juli en kele poezen op die manier heen, evenals in Bruinisse en Terneu zen. Bewoners aan de Lelie straat in de Zeeuws-Vlaamse stad kregen zelfs een handge schreven waarschuwingsbriefje door de bus: 'Uw kat binnenhou den of hij wordt vergiftigd, dus binnenhouden Hagel Soms wordt letterlijk de jacht geopend op katers en poezen. Een Fliplandse kat kreeg 30 juni een schot hagel in zijn achter werk, maai- overleefde de lafhar tige aanslag. Kater Mans uit het Drentse Gieterveen kroop door het oog van de naald, maar moet één van zijn kijkers missen. Vijf tig kogels doorzeefden hem. Een aantal dat zich nog in zijn lijf en kop bevindt, is operatief niet te verwijderen. Bij de dierenkli niek in Veendam hadden ze nog nooit zoiets meegemaakt. Ver bijsterend is de actie van een zieke jongen uit Gelderland die in september vorig jaar drie kat ten vastbond op de rails van- de spoorlijn Apeldoorn-Zutphen. De treinwielen vermorzelden de beestjes. Ook de stropdood van Boris uit Bruinisse wekt afschuw. Hij bungelde woensdag 7 augustus halverwege de heg met een koord om zijn nek. De politie oordeelt dat spelende kinderen het koordje hebben omgedaan en dat Boris bij een sprong over de heg zichzelf heeft opgehan gen. Maai- bazin Angelique Eger gelooft daar niets van. „Het is geen kinderstreek. De knopen in het koord zijn te ingewikkeld voor kinderen." Angelique ver moedt dat om 'een beestachtige moord' gaat. En dat gevoel wordt gevoed door andere voor vallen in Bruinisse. „Er gebeu ren hier zo veel rare dingen met katten. Aan de Noorddijk heeft een katje van tien weken een paar gemene trappen gehad. In de Havenstraat zijn twee katten spoorloos verdwenen en ik ken ook een vergiftigingsgeval bij mij in de buurt." Gesprek Onder invloed van de regelmaat waarmee de media over katten- mishandeling berichten en de talrijke telefoontjes van veront ruste bazen en bazinnen, be steedt de afdeling Midden- en Noord-Zeeland van de Dierenbe scherming in het jongste num mer van haar blad Beestenbe- richten aandacht aan het popu laire huisdier. Zweedijk: „We ge ven een aantal tips aan eigena ren van katten. Belangrijk is om in gesprek te gaan met klagers, samen oplossingen zoeken. Dat lukt niet altijd, maar het beste is natuurlijk conflicten met woor den op te lossen." Enkele handreikingen: verjaag een 'vreemde' kat met een wa terpistool, plant bloemen en planten waar katten een hekel aan hebben, span een net over de vijver en spijker dubbelgaas aan de volière. Maak ook afspra ken met duivenmelkers. Hou de kat binnen op het moment dat hun vogels buiten vliegen (twee maal per dag). De aanslagen op het kattenvolk laten zich zelden oplossen, om dat de bewijslast uitermate moeilijk is. Zweedijk: „Je moet iemand op heterdaad betrap pen." Volgens politievoorlichter Theo Verkerke van het Ooster scheldebekken is bovendien las tig aan te tonen of een kat opzet telijk is vergiftigd. „Een kat kan ook zichzelf vergiftigen door op name van landbouwbestrij- dingsmiddelen. Als we opzet vermoeden, stellen we dikwijls een buurtonderzoekje in, zoeken we getuigen. Ik moet bekennen dat daar in de praktijk weinig in formatie uit komt." Boris uit Bruinisse bungelde vorige week halverwege de heg met een koord om zijn nek. Bazin Angelique Eger denkt dat opzet in het spel is. Een van de muurschilderingen in het Maristenklooster in Hulst. foto Lex de Meester van onze verslaggever HULST - Zowel de gemeente Hulst als de Paters Maristen zullen 'al het mogelijke doen' om de cultuurschatten van het Maristenklooster in de Reynaertstad te behouden. Wanneer zeker is dat de ver koop en verbouwing tot school van het karakteris tieke gebouw doorgaat, wordt nader bekeken of en hoe de inventaris kan wor den gered van de ondergang, aldus pater E. van Acker en wethouder P. Weemaes. Het plan is de voorgevel van het bijna een eeuw oude klooster intact te houden en de binnenkant ingrijpend te verbouwen. De huidige kapel (een ruimte met wandschilde ringen en glas-in-lood-ramen) wordt geïntegreerd in de nieuwe situatie. De hoofd structuur van de kapel kan volgens inschatting van Wee maes behouden blijven. Of dat ook geldt voor de uit 1921 daterende muurschildering is nog onzeker. Blijkt dat de zes taferelen van de Haarlemse kerkschilder Frans Loots straks niet in het nieuwe interieur passen, dan willen de Maristen bekijken of het technisch mogelijk is de voorstelling te verhuizen. De levensloop van de heilig ver klaarde Manstenpater Cha nel - begin vorige eeuw op het eiland Futuna vermoord door inlanders - is op doek geschil derd. Het doek is echter weer op de muur vastgeplakt. Van Acker: .«Ik weet niet of dat zo makkelijk valt los te halen en hoe de schildering zich nadien houdt. Daar moeten we eerst mensen bijhalen die er echt verstand van hebben." Het schilderij heeft voor de paters Maristen vooral emo tionele waarde, aldus Van Ac ker. „Loots is nooit een be roemd kunstenaar geworden, dus financieel zal het niet bij zonder zijn, verwacht ik. Maar omdat het gaat over iemand uit ons midden, zou het na tuurlijk heel mooi zijn als dit kan worden behouden." Voor de rijkelijk versierde glas-in- lood-ramen gelden dezelfde argumenten. De overige attributen, zoals handbewerkte banken, kas ten en het orgel zullen zeer waarschijnlijk het veld moe ten ruimen wanneer de ge meente besluit het gebouw aan te kopen voor huisvesting van het Reynaertcollege. Rond september moet duide lijk worden of de koop door gaat. Tegen die tijd verwacht Weemaes te weten hoeveel geld de gemeente beschik baar heeft voor het plan. van een medewerkster MIDDELBURG - Tegen een 21- jarige Goesenaar is donderdag voor de Middelburgse recht bank voor het verkopen van he roine en cocaïne aan gebruikers 180 uur dienstverlening en twee maanden voorwaardelijk geëist. De verdachte handelde bijna al tijd samen met een negentienja rige stadgenoot, die een werk straf van honderd uur en twee maanden voorwaardelijk tegen zich hoorde eisen. Deze jonge man had om concurrerende dea lers af te schrikken, altijd een gaspistool bij zich als het twee tal zijn waar aan de man bracht. De beide mannen waren zelf ver slaafd aan hard drugs. Zij han delden in het spul om in hun ei gen gebruik te voorzien. Dat ge beurde in de maanden juli tot en met oktober van het vorig jaar. De 21-jarige heeft bovendien van een kennis die hem onderdak bood een bankpasje gestolen, waarmee hij 500 gulden pinde. Hij heeft het geld onmiddellijk vergokt. Drugsmilieu De jongste verdachte is intussen met hulp van zijn vader uit het drugsmilieu gestapt. Hij heeft werk en goede vooruitzichten. De andere man heeft nooit ge werkt en geen opleiding vol tooid. Hij is eerder met justitie in aanraking geweest en tegen hem is naast de straf voor de nieuwe zaak tenuitvoerlegging van een vorig vonnis geëist: twee weken gevangenisstraf plus 250 gulden boete. In plaats van de twee we ken in de cel te zitten mag hij van officier van justitie mr, J. J. A. Groen veertig uur onbe taald werk doen. De rechtbank doet 29 augustus uitspraak. Viswedstrijd voor het goede doel RILLAND - De Stichting Hulp Gehandicapten houdt op zater dag 24 augustus een grote vis wedstrijd in het Schelde- Rijnkanaal. Het inschrijfgeld gaat in zijn geheel naar de stich ting, omdat de prijzen door sponsoren uit de regio beschik baar worden gesteld. Alle vis die groter is dan tien cen timeter dingt mee voor de prijs, een beker per categorie (junio ren, dames en heren). Er mag al leen met pieren, landwormen en mestpieren worden gevist. De wedstrijd duurt van 13.30 tot 16.30 uur. Inschrijven kan van 9.30 tot 12.30 uur in het Dorps huis in Rilland. Waarom mevrouw van Damme altijd-haar vloerbedekking bij Joosse koopt? Omdat loosse de vloerbedekking niet "legt". Onze vakbekwame mensen komen uw kamers, kantoren, open of dichte irappen stofferen Uw waardevolle vloerbedekking wordt rimpelloos, verend gespannen Onze manier van stofferen is behalve zeldzaam, bevordeli|k voor de levensduur van uw tapijt en verhoogt tevens hel leefcomfon in uw huis, itoor of op uw schip. Samen met u komen ijd tot een verantwoorde keuze uit onze iyaje collectie. Voordat er een keuze gemaakt wordt komen we graag bij u langs, zodat Imand voor verrassingen komt te staan Daarom koopt mevrouw van Damme haar vloerbedekking b<i loosse! u^, góüsse Langstiaat 2-4. Postbus fl 4340 AA Amemuiden tel 0118-601273'601S44. fax 0118-603712 Geopend van maandag t m zaterdag en vnidagavond

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 11