Rotonde ontsluit Lammerenburg Rykel ten Kate, een bescheiden fotograaf PZC Hof van Walcheren mag geen bouwmarkt worden zeeland College komt deels tegemoet aan bezwaren tegen nieuwe Vlissingse wijk 16 Stemmen staken over zondagopenstelling winkels in Domburg DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1996 van onze verslaggever VLISSINGEN - Een rotonde ten noorden van de Zuidbeekse weg, in het verlengde van de Bossenburghvveg, gaat de toe komstige Vlissingse wijk Lam merenburg ontsluiten. B en W komen daarmee tegemoet aan de bezwaren tegen de eerdere plannen. Het college legt echter de protesten van een groot aan tal bewoners van de wijk Ro- senburg naast zich neer. Die zijn boos omdat ze hun uitzicht drei gen te verliezen. „De keuze voor woningbouw in dit gebied be schouwen we als onherroepe lijk", schrijven B en W stellig. Lammerenburg wordt de nieu we wijk ten noorden van Rosen- burg. Er kunnen in totaal maxi maal 540 koopwoningen worden gebouwd tussen de Gerbrandy- straat, de Zuidbeekseweg, de Ja- coba van Beierenweg en de S14. de toekomstige provinciale weg naar Koudekerke. Het gebied wordt geleidelijk van zuid naar noord volgebouwd De inspraak op het vooront werp-bestemmingsplan leverde een groot aantal bezwaarschrif ten op. Vooral tegen de tijdelijke ontsluitingsweg naar Lamme renburg. die gedeeltelijk over de Rosenburglaan zou gaan lopen, rees protest. Veel bewoners van het noordelijke deel van Rosen- burg waren ook verbolgen, om dat de gemeente hun destijds (rond 1990) bij de aankoop van hun grond verzekerde dat Lam merenburg voorlopig niet als woonwijk zou worden ontwik keld. Nu dat toch gebeurt drei gen ze hun uitzicht te verliezen. In fasen Gezien de bezwaren heeft het college gekozen voor een andere ontsluiting van de wijk. Die •wordt in drie stappen aange- DOMBURG Ringrijden - Op het terrein van verzorgingshuis Ter Mante- linge in Domburg vindt vrijdag 23 augustus een ringrijdag plaats. De ringlijders stiijden tussen 10.00 en 17.00 uur om de prijzen die de bewonerscommis sie van Ter Mantelinge beschik baar heeft gesteld. Rond de ring- rijbaan staan die dag diverse kraampjes, met onder meer zelf gemaakte spullen, kantklossen, kralen, houtsnijwerk en folklore- schilderijen. legd. In de eerste fase komt er. ten noorden van en parallel aan de Zuidbeekseweg, voor het bouwverkeer een weg die met een bocht aansluit op de Bossen- burghweg. Als het bouwverkeer er niet meer overheen hoeft, wordt die nieuwe weg in zuidelij ke richting verbonden met de. Rosenburglaan. Die straat wordt de definitieve ontslui tingsweg voor Rosenburg- Noord. In de derde en laatste fase wordt een rotonde aangelegd waarop uiteindelijk vier wegen zullen uitkomen: de ontsluitingsweg naar Lammerenburg-Zuid en Rosenburg-Noord, de doorge trokken Bossenburghweg, de S14 en een nieuwe weg naar Bos- senburgh en het nog te ontwik kelen gebied Zuidbeek, ten noorden van Bossenburgh. Dat het fietsverkeer over de Zuid beekseweg de nieuwe wegen gaat kruisen acht het college geen probleem, gezien de ver wachte lage snelheden van de auto's op die twee punten. Geen verzet Over de toezegging dat Lamme renburg onbebouwd zou blijven schrijven B en W dat 'een blij vend recht van uitzicht niet be staat'. Ten tijde van de grond- verkoop in Rosenburg was het nog de bedoeling het nieuwe zie kenhuis in Lammerenburg te vestigen. Het hospitaal is inmid dels aan de Koudekerkseweg verrezen. In de ontwikkelingsvi sie van het stadsgewest (1995) is Lammerenburg daarna aange wezen als toekomstig woonge bied. Bij de uitgebreide inspraak van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - De kans dat op de locatie van het voormalig hotel-restaurant Hof van Wal cheren in Koudekerke een doe- het-zelf-bouwmarkt komt is zeer klein. Burgemeester en wethouders van Valkenisse hebben alsnog besloten niet mee te werken aan de bouw plannen. Zij baseren hun nieuwe standpunt op de conclu sies van een onderzoek van het stedebouwkundig adviesbu reau RBOI. Volgens het rapport past een grote bouwmarkt niet in het gemeentelijk detailhan- delbeleid en in dal van de stads gewestelijke ontwikkelings zone. Bovendien is de locatie aan de Brouwerijstraat bij uit- op die visie is, zo memoreert het college, 'geen maatschappelijk verzet gerezen'. Het gemeentebestuur bena drukt dat bij de grondverkoop voor Rosenburg alleen een ver wachting is uitgesproken en dat het beleid steeds wordt aange past aan de hand van nieuwe in zichten en ontwikkelingen. „Dat dit niet altijd aansluit op het ver wachtingspatroon van belang hebbenden over hun directe om geving is duidelijk, echter vaak onvermijdelijk", aldus het colle- De ruitersportvereniging Schel- destad en de Vereniging Cultu rele Belangen Lammerenburg, die om vergroting van hun ter reinen hadden gevraagd, heb ben nul op het rekest gekregen. B en W achten uitbreiding onbe spreekbaar. De inspraak en het aangepaste voorontwerp-bestemmingsplan worden donderdag 22 augustus besproken in de raadscommis sie ruimtelijke ordening en ver keer. De vergadering wordt ge houden in het stadhuis van Vlis- singen en begint om 19.30 uur. De eigenaar van het voormalige hotel Hof van Walcheren mag op de locatie in Koudekerke geen kantoor en bouwmarkt neerzetten. foto Ruben Oreel stek geschikt voor woning bouw. Vorig jaar deed de gemeente nog de toezegging te zullen meewer ken aan de wijziging van het be stemmingsplan voor het perceel op de hoek van de Beatrixlaan en de Brouwerijstraat. Op de lo catie wil de huidige eigenaar van de grond, Bouwbedrijf Flipse uit Koudekerke, de nieuwbouw van zijn doe-het-zelfzaak Hubo in combinatie met een kantoor ruimte voor het bouwbedrijf rea liseren. De Hubo-winkel (voor heen Houtland Flipse) is nu ge vestigd in een te klein pand aan de Badhuisstraat. Maar volgens het RBOI is de lo catie planologisch ongeschikt voor een doe-het-zelfzaak. Ook zou de geplande bouwmarkt te groot zijn voor de behoefte van de kern Koudekerke. In het be leid van het stadsgewest Middel- burg-Vlissingen ligt bovendien voor Koudekerke de nadruk op de woonfunctie. Voor regionale voorzieningen is ruimte uitge trokken in het stedelijk gebied. Bouwbedrijf Flipse kocht vorig jaar de grond en het pand van het voormalige hotel dat in maart 1995 failliet ging. Het ge bouw, dat in zeer slechte staat verkeert, staat sindsdien leeg. Het zou worden afgebroken en plaats maken voor de bouw markt. De nieuwe eigenaar ver wachtte dat de sloop met op gro te bezwaren zou stuiten bij de omwonenden omdat die de ho reca beu zijn. In het collegevoorstel dat dins dag 20 augustus wordt behan deld door de commissie vrom, schrijven B en W dat zij bereid zijn met de onderneming te over leggen over een alternatieve in vulling van de locatie. Eventueel kan hierbij ook de sanering van het hele gebied rond het hotel worden betrokken. C. Roose, fi nancieel directeur van Bouwbe drijf Flipse, wil nog geen com mentaar geven op het voorstel van het dagelijks gemeentebe stuur. Hij wacht eerst het advies van de commissie vrom af. DOMBURG - De winkels in Domburg en Oostkapelle mo gen aanstaande zondag niet open zijn omdat de Domburgse gemeenteraad het dinsdag avond niet eens werd over de nieuwe Verordening Winkeltij den. De stemmen over het voor stel van het college staakten (5- 5) door de afwezigheid van CDA- fraetievoorzitster J. M. M. Küh- ler-Den Hollander en dus is er formeel geen verordening van kracht die zondagopenstelling toestaat. De gemeenteraad moet in sep tember opnieuw over de veror dening praten. Totdat een be sluit is gevallen is zondagopen stelling formeel niet toegestaan. „Maai- ik zal het als toezichthou der gedogen dat de winkels toch open zijn", laat burgemeester drs. H. W. Hietkamp woensdag weten. In Domburg mogen de winkels elk jaar van 1 april tot en met 30 september op zondag hun deu ren openen. Ómdat sinds juni de nieuwe winkeltijdenwet van kracht is die onder meer ruimere openingstijden toestaat, moest de gemeente de verordening aanpassen. „Het gaat dus slechts om een formaliteit", ver klaart Hietkamp. Zo had het college het voorstel ook bedoeld. Het was allerminst de bedoeling de dit jaar al twee Renovatieplan Koudekerke KOUDEKERKE - Een renova tie van de Badhuisstraat in Koudekerke moet een eind ma ken aan de regelmatig terugke rende klachten van omwonen den over trillinghinder. De ge meente heeft een plan opgesteld voor de slecht onderhouden straat. De klinkerbestrating wordt ver vangen door asfalt en over de volledige lengte komt een nieuw trottoir. De huidige stoeptegels worden vervangen door gebak ken klinkers. Op diverse plaat sen wordt de riolering gerepa reerd. Daarnaast worden alle kolken en huisaansluitingen vernieuwd. De uitvoering van het renovatie plan gaat Valkenisse om en na bij de 200.000 gulden kosten. Voorgesteld wordt dit bedrag te bekostigen uit de algemene re serves van de gemeente. De stukken liggen van 22 augustus tot 6 september ter inzage op het gemeentehuis in Koudekerke. keer eerder gevoerde discuss over zondagopenstelling eens dunnetjes over te doe Beide keren is daarbij door raadsmeerderheid van CDA Christelijke Groepering (C( verruiming van de zondagopei stelling (wat VVD, PvdA en D willen) tegengehouden. Betre ren noemt Hietkamp een groot woord maar hij vindt h wel jammer dat de fracties v; PvdA, D66 en VVD tot een he haling van zetten zijn overg gaan. WD-fractievoorzitter P. Ove meen diende tijdens de ver; ring een amendement op het ci legevoorstel in, dat beoogde zondagopenstelling uit te bn den tot en met 31 oktober. Ee groot deel van de winkeliers dat graag omdat zij dan kunne profiteren van de herfstvakai tie. CDA en CG zijn tegen principiële gronden. Bovendie vindt het college dat voor laatste maanden tot de herind ling geen nieuwe situatie möj worden gecreëerd. Het amendement van Ove meen kwam echter te laat. Sn zoekwerk van gemeentesecret ris J. Verwer leerde dat Ove meen dat 48 uur voor de verg dering had moeten indienen. D WD'er is nog steeds van pla zijn amendement voor de verg; dering van september in te di nen. „Want ook ik heb dat gi daan op principiële gronden. Auto-inbraken DOMBURG - Twee persone auto's waren in de nacht vs dinsdag op woensdag doelw van dieven. Uit een wagen d stond geparkeerd aan het C; sembrootplein in Dombu werd een radio-cassetterecord gestolen. In de Sprèncklaan Middelburg werd uit een aut eveneens een radiocassetb recorder ontvreemd. Motorrijder gewond MIDDELBURG - Een 38-jarif motorrijder uit Nieuw- en Sii Joosland is woensdagmidd; gewond geraakt bij een aanri ding in Middelburg. De motorri der werd op de Loskade aangeri den door een vijftigjarige auti mobilist uit Ede die van de Sb tionsstraat kwam en keerde. D motorrijder werd met een Iets overgebracht naar het zieke huis in Vlissingen. Hij liep ei schouderblessure op. np van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) vanaf de Wilhelminahoeve in Renesse op 22 mei foto R. ten Kate/archief Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland Excursie in 1938 naar het laagland te Brijdorpe in de buurt van Brouwershaven. Dat is de sfeer waarin veel NJN-excursies in die jaren plaatsvonden. foto R. ten Kate/archief Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland van onze verslaggever René Schrier ZIERIKZEE - Hij had net een lange fietstocht van het Friese Sexbierum naar Zierikzee ach ter de rug, de twintigjarige Ry- kel ten Kate. Gelokt door een advertentie in het Pharmaceu- tisch Weekblad, waarin een 'net jongmensch' werd ge vraagd voor de apotheek en fo tozaak van de Zierikzcese we duwe Van der Valk. Het di ploma apothekers-assistent had Ten Kate, de bekendheid met de fotografie - eveneens een eis in de advertentie - zou hij zichzelf wel eigen maken. Het was zijn eerste weekeinde op Schouwen-Duiveland en Ten Kate besloot het eiland rond te fietsen om het wat beter te leren kennen. Het werd een tocht langs inlagen, over grind wegen en over een door hoog water steeds kleiner wordend strand. De jonge Fries genoot intens. Hij stond op zichzelf, was vrij en bevond zich in nog tamelijk ongerept natuurge bied. Weer terug in Zierikzee wist Rykel ten Kate het zeker: „Wat is dit eiland mooi. Hier ga ik nooit meer weg." Ten Kate heeft zich daaraan gehouden. Op 31 december 1992 overleed hij op 80-jarige leeftijd in Zierik zee. Ten Kate is eigenlijk nooit een beroemd fotograaf geweest. Wel op Schouwen-Duiveland en in kringen van natuurlief hebbers. De winkel van Van der Valk in Zierikzee was lange tijd de enige plaats waar foto's ont wikkeld konden worden. Dat heeft geresulteerd in een serie unieke foto's van Duitsers in oorlogstijd op Schouwen-Dui veland. Immers, de bezetters kwamen met hun privé-kiekjes en souvenier-opnamen ook naar de winkel waar Ten Kate werkte. En als er dan een uit historisch of ander oogpunt een interessante foto bij was, druk te Ten Kate er stiekem een voor zichzelf af. Zo is er een complete serie van de begrafenis van een Duitse vlieger in Burgh-Haam- stede in het archief te vinden, evenals foto's van statige Duit se militairen die zich in vol or naat voor het thuisfront heb ben laten fotograferen. De fo to's zijn momenteel in het bezit van het streekarchivariaat in Zierikzee Ramp van '53 Enige bekendheid als ramp-fo tograaf kreeg Ten Kate direct na de watersnoodramp in 1953. Terwijl Nederland nog amper door had wat er precies in die stormnacht gebeurde, liep Ten Kate met zijn camera tot zijn liezen in het water door Zierik zee. Hij moet een van de eerste fotografen, zo niet de eerste, zijn geweest die tijdens de ramp opnamen maakte. Een van de foto's die hij die nacht Feestvierende inwoners van Zierikzee tijdens de viering van het 1100-jarig bestaan van hun stad in de zomer van 1949. foto R. ten Kate/streekarchivariaat Schouwen-Duiveland maakt is opgenomen in het boek 'de ramp', een uitgave ten bate van het Nationaal Ram penfonds die al vrij snel werd gepubliceerd. Om de foto's van Ten Kate op tijd bij de uitgever te krijgen werd vanuit Rotter dam een helikopter naar het Zierikzeese havenplein ge stuurd om ze op te halen. An dere betrouwbare verbindin gen waren op dat moment nog niet mogelijk. De fotografen in het boek worden niet vermeld, maar in ieder geval is de tweede foto. een winkelstraat waar het water doorheen kolkt van de fo tograaf uit Zierikzee. Natuurstudie Al in Friesland werd Rykel als jongen gegrepen door de na tuur. En zoals bij zoveel men sen uit die tijd, werd de eerste interesse gewekt door de plaatjes die de jeugd kon spa ren. In het geval van Ten Kate niet de Verkadeplaatjes, maar de afbeeldingen die te verkrij gen waren bij de Kamemelk- zeep en later de plaatjes van Delfts Koekfabriek Koog aan de Zaan. Via die plaatjes en al bums kwam hij bij de Neder landse Jeugdbond voor Na tuurstudie terecht. Op Schouwen-Duiveland kroop het bloed waai' het niet gaan kon. Na een propaganda- avond voor de NJN richtte Ten Kate op 5 mei 1932 een NJN-af- deling Schouwen-Duiveland op. In 1935 stond hij aan de wieg van de afdeling Beveland en werd hij districtsleider voor Zeeland. Daarna bereikte hij de leeftijdsgrens van 23 jaar voor NJN-ers. Ten Kate mocht ech ter daarna altijd mee op de ex cursies van de 'jongeren'. Ook in die tijd al moesten de natuurliefhebbers in actie ko men tegen de 'zegeningen' van de moderne tijd. Zo wilde de overheid in 1936 een asfaltweg en een parkeerterrein aanleg gen in de Verklikkerduinen. Na contacten tussen Rykel ten Ka- te en de commissie voor natuur- en landschapsbescherming (met vertegenwoordigers van onder meer NJN, Natuurmonu menten en de vogelbescher ming) kon dat plan tegen ge houden worden. Krantenknipsels Het was een tijd van excursies vah vooral jongelui. In groepjes trokken ze het eiland op om flo ra en fauna te bestuderen. Ten Kate was de man van de foto's. Dat blijkt ook uit de collectie in het streekarchivariaat. Foto's van hem verschenen in die tijd in onder meer het NJN-blad moeba'en op de jaarlijkse ka lender. Hij had een brede be langstelling voor van alles en nog wat. Talrijke krantenknip sels werden in schriften ge plakt, elk schrift met een ander thema. Hij was in 1939 ook aanwezig bij de oprichtingsvergadering van de heemkundige kring Stad en Lande van Schouwen-Duive land. Onder meer door zijn aan dringen richtte dit gezelschap zich niet alleen op monumen ten, maar ook op het behoud van het landschap. Ten Kate kwam overigens op Schouwen-Duiveland terecht in goed gezelschap. Zo kon het haast niet anders of hij kwam in contact met de legendarische vogelfotograaf meester J. Vij verberg uit Noordgouwe. Een man die zijn sporen als natuur liefhebber al ruimschoots had verdiend. Maar pok de activi teiten van Ten Kate zijn inmid dels voor een breed publiek be reikbaar geworden, al is het misschien - passend bij zijn ka rakter - wat minder opvallend. Foto's van hem verschenen in de loop van de jaren in boeken over de oorlog en de waters noodramp en zijn in de loop van de jaren opgebouwde foto- en verzamelaarscollecties zijn in goede handen bij het stree karchivariaat en het archief van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 16