Mogelijk doodstraf Pakpahan I Op wacht bij spuiende dam Brussel verwacht nieuwe Britse BSE-maatregelen Ballet voor twee para's PZC Franse bisschop in Algerije vermoord Krant VS: Iran heeft self opleidingskampen «voor terrorismeles ill i *ri Palestijnse politie schiet betoger dood Uitlevering Italië van ex-SS'er Priebke aan Duitsland onzeker Jeltsin moet twee maanden aansterken buitenland Tientallen vakbondsleden in Indonesië gearresteerd 0118-417500^ ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 (ap/gpd» - '"^Indonesische openbare aankla gers hebben vrijdag gezegd dat Kjj vakbondsleider Muchtar ^Pakpahan voor zijn vermeende fandeel in de rellen van vorig Weekeinde willen vervolgen 2=jvegens staatsondermijnende 2; ictiviteïten, een vergrijp dat 3'^et de dood kan worden be straft. Een advocaat van Pukpa- !3ian ontkende de beschuldigin gen dat zijn cliënt heeft samen- Cl jezworen met linkse activisten om de regering van president- 2£>uharto omver te werpen. 2®e 43-jarige Pakpahan, leider %an Indonesie's grootste onaf- 1 ïankelijke vakbond, werd dins dagavond gearresteerd. Vrijdag j perden nog dertig leden van zijn C]iond aangehouden in verband net de rellen. Het Intematio- 2®aal Verbond van Vrije Vakver- 2 (nigingen in Brussel heeft deze 2 peek een klacht ingediend tegen j je Indonesische autoriteiten j'vanwege het „treiteren en inti- 1 nideren" van Pakpahan, die in 1994 al eens gevangen werd ge- ïomen. Behalve Pakpahan is ook Budi- man Sujatmiko tot verdachte bestempeld. Hij is de leider van de verboden Democratische Volkspartij. De politie heeft deze week een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd, maar hij in nog niet gearresteerd. Na de rellen, die uitbraken toen de politie het hoofdkwartier van Megawati Sukarnoputris Indo nesische Democratische partij (PDI) bestormde, zijn in totaal 200 mensen gearresteerd. Mega wati zelf is niet aangeklaagd, maar Suharto gaf de politie don derdag toestemming om Mega wati. die parlementslid is. te on dervragen over de ongeregeld heden. Journalist De politie heeft donderdag in Ja karta het kantoor doorzocht van de Indonesische journalist Jopie Lasut die voor de Wereldomroep in Nederland werkt. Volgens La sut heeft de politie dossiers in beslaggenomen. Ook heeft de politie te kennen gegeven Lasut te willen ondervragen over de rellen in Jakarta vorige week. Een politiewoordvoerder was niet bereikbaar voor commen taar. Een woordvoerder van de We-», reldomroep in Nederland liet weten dat de kwestie zo snel mo gelijk zal worden aangekaart bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en bij de journalistenvak bond NVJ. „Op dit moment is Lasut ondergedoken, maar we weten waar hij zit. We houden contact met hem", aldus de woordvoerder Molukkers De oppositiepartij PDI kan in haar strijd tegen het Indonesi sche bewind op sympathie reke nen van de Molukse gemeen schap in Nederland. Volgens P. Bakker uit Assen van het lande lijk Comité Zuid Molukken zijn alle activiteiten die zijn gericht tegen het bewind van Soeharto een bindmiddel voor de minder heden in Indonesië. N. Tatipikalawan van de over koepelende organisatie Badan Persatuan van de Molukse poli tieke partijen in Nederland laat zich in soortgelijke bewoordin gen uit. Hij volgt de ontwikkelin gen van 'uur tot uur'. Voor de Molukkers heeft het volgens Bakker niet zoveel zin om in Ne derland in verzet te komen. ..Dat moet in het land gebeuren waar je wat wilt bereiken". Bakker kiest daarmee een aan zienlijker gematigder koers dan het tot enkele dagen geleden nog onbekende Front Comman do Waspada. Deze organisatie bestookt Indonesische instellin gen zoals het consulaat, de am bassade en luchtvaartmaat schappij Garuda met dreigbrie ven. ïi c»lgiers (AP) - De Franse bis schop van de Algerijnse stad liijOran is donderdagavond laat 22bij een bomaanslag om het le- %en gekomen, zo hebben de %ranse en Algerijnse autoritei ten vrijdag bekendgemaakt. ^Xnkele uren voor de aanslag Clbad bisschop Pierre (Henri) Cla- ITjverie deelgenomen aan een ere- lStóienst ter nagedachtenis aan de 21feeven Franse monniken die in 12taei door Algerijnse extremis ten werden ontvoerd en vervol gens vermoord. De herdenkingsdienst vond plaats in Tibhirine, 100 kilome- iter ten zuiden van Algiers. Cla- verie was in een auto met chauf feur op de terugweg naar Oran, 400 kilometer ten westen van de -hoofdstad, toen de bom explo deerde. Ook zijn chauffeur kwam om het leven. 1 De dienst in Tibhirine werd ook 1 bijgewoond door de Franse mi- nister van buitenlandse zaken 5 Herve de Charette. Het bezoek van De Charette aan het kloos ter Notre Dame de l'Atlas was tot het laatste moment geheim gehouden. De Charette sprak vrijdag, inmiddels terug in Pa rijs, zijn veroordeling en veront waardiging uit over deze „gru welijke, bijzonder laffe aanslag". Hij vertelde dat hij Claverie don derdagavond voor het eerst had ontmoet. „Hij bevestigde tegen over mij zijn rotsvaste wens om zijn missie te blijven uitvoeren", aldus de minister. De Algerijnse autoriteiten zei den de aanslag te beschouwen als een reactie van de moslimex tremisten op het bezoek van De Charette. Vooralsnog heeft nie mand de verantwoordelijkheid opgeëist. De fundamentalistische organi satie Islamitisch Heilsfront (FIS) veroordeelde de aanslag. Deze organisatie heeft de laatste tijd meer afstand genomen van de Gewapende Islamitische Groep (GIA), die verantwoorde lijk is voor de meeste aanslagen van de laatste tijd. TAOYUAN - Een Taiwanese politieman staat op wacht bij de Shih Men-dam in Taoyuan om toeristen weg te houden nu via de overloop enorme hoeveelheden water worden gespuit. De orkaan Herb zorgde de afgelopen dagen voor overvloedige regenval, waardoor de waterstand in het reservoir het kritische punt naderde. foto Leo Chang/AFP BRUSSEL ANP/AFP/RTR) - De Europese Commissie verwacht dat Groot-Brittannië snel met aanvullende maatregelen on-komt, nu is gebleken dat de gek- eeikekoeienziekte overdraagbaar rcais van moeder op kalf. „Het zal erigeen probleem opleveren. Landbouwminister Hogg heeft on zelf al aangegeven dat het Brit- zen se bestrijdingsprogramma moet worden herzien", ver- ;ra-klaarde vrijdag een woordvoer der van de commissie, nig Landbouwcommissaris Fischler ien heeft Hogg donderdag niette- ;rs- min een brief gestuurd waarin de hij hem vraagt het Britse slacht- >or- programma eventueel uit te 3C breiden. De Britse commissie ekj voor vlees en vee heeft vrijdag al l&f gezegd dat nog eens enkele tien duizenden stuks vee moeten worden geslacht boven de circa 120.000 die al in de plannen wa ren opgenomen. De Europese Commissie ziet geen reden voor nieuwe Euro pese maatregelen. Ze zal wel het Britse onderzoek naar de over dracht van BSE van koe op kalf voorleggen aan haar weten schappelijke comité's. Die ko men in september bijeen. De woordvoerder zei vrijdag dat er nog geen redenen zijn voor Brussel om zijn besluit over het vrijgeven van Brits rundersper ma te heroverwegen. „De studie zegt niets over een mogelijke rol van de vader bij de besmetting- van het kalf', onderstreepte hij. De Nederlandse veterinair S. van der Meijs sloot donderdag ARLINGTON (AP) - Terroris- :eH jten krijgen in elf trainingskam- pen in Iran les in het maken van bommen en het plegen van aan geslagen. Dat heeft het Ameri kaanse dagblad USA Today gis teren gemeld. De krant baseert zich op bronnen bij inlichtin- gendiensten. Bijna 5.000 mannen en vrouwen worden in terroristenkampen opgeleid die door de Iraanse staat worden gefinancierd, zo zou blijken uit geheime docu menten die in de krant staan be schreven. Nog eens 500 leerlin gen krijgen speciaal onderricht in bijvoorbeeld het maken van Advertentiei SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG B V. voor totaal schoonmaak onderhoud gecertificeerd volgens de NEN-ISO 9002 een bom voor een zelfmoordaan slag. Iran ontkent dat er terroristi sche kampen zouden zijn of dat het land terrorisme exporteert, aldus woordvoerder Mahmud Mohammadi van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Amerikaanse en Israëlische in lichtingendiensten veronder stellen dat de leerlingen afkom stig zijn uit Libië. Algerije. Soe dan, Turkije. Egypte. Syrië, Li banon. Jordanië, de Gazastrook en Saudi-Arabië. De elf kampen zouden zodanig ontworpen zijn dat ze op kleine dorpen lijken, compleet met hui zen, winkels en moskeeen. maar ze zijn niet openbaar toeganke lijk. Twee Saudische dissidentenor ganisaties. de Organisatie van de Islamitische Revolutie en Hezbollah van Hejaz. zouden een opleiding krijgen in het kamp Imam Ali bij Teheran, het grootste van de elf. Volgens USA Today bevinden andere grote kampen zich in Qazvim. Qom en Hamadan. De kampen zijn volgens de inlich tingendiensten twee jaar gele den opgezet door de Iraanse pre sident Hashemi Rafsanjani en staan ze onder leiding van de Re volutionaire Garde en de Iraan se inlichtingendienst. De kampen zijn ontdekt door be studeren van satellietbeelden, het afluisteren van radio's en te lefoons en de verklaringen van ooggetuigen. echter niet uit dat ook de com missie een nieuwe afweging moet maken. Nog steeds is on duidelijk hoe de overdracht van BSE gebeurt, voor, tijdens of na de geboorte. Na de nieuwe onthullingen is de Britse minister van Landbouw Hogg vrijdag in de Britse dag bladen fel bekritiseerd. Hogg zou moeten aftreden, nu hij in te genstelling tot eerdere uitlatin gen heeft moeten erkennen dat de ziekte toch overdraagbaar is van koe op kalf. Boeren Duizenden Duitse boeren heb ben vrijdag in de Noord-Duitse stad Husum gedemonstreerd te gen de wijze waarop de Britse re gering met de gekkekoeienziek- te BSE omgaat. Zij verbrandden Britse vlaggen en riepen leuzen tegen het Britse lidmaatschap van de Europese Unie. De boe ren hielden een uur lang een bus tegen waarmee ambtenaren van de ministeries van Landbouw van de federale regering en de deelstaat Schleswig-Holstein voor een regionaal feest naar Husum waren gekomen. Minister Jochen Borchert van Landbouw probeerde vrijdag de Duitse consumenten gerust te stellen. De Duitsers hebben niets te vrezen, het land is BSE- vrij. aldus de bewindsman. Onderzoekers van de universi teit van Chicago hebben nieuwe aanwijzingen gevonden voor de theorie dat zowel BSE als de voor mensen dodelijke variant, het syndroom van Creutzfeldt- Jakob, wordt veroorzaakt door infectueuze, abnormale vormen van het eiwit prion. De onder zoekers hebben geconstateerd dat prionen met een ziektever wekkend defect nabije cellen kunnen „infecteren". Daardoor ontstaat een infectie die zich in de hersenen verspreidt en leidt tot dementie, totale invaliditeit en uiteindelijk de dood. Luchtruim Noord-Korea gaat open GENEVE (RTR/AFP) - Noord- Korea stelt vanaf december zijn luchtruim open voor buiten landse luchtvaartmaatschap pijen, die daarmee jaarlijks 125 miljoen dollar (206 miljoen gul den) aan brandstofkosten kun nen besparen. De maatregel geldt ook voor Zuid-Koreaanse maatschappijen, zo zei woord voerder Tim Goodyear van de overkoepelende luchtvaartor ganisatie IATA gisteren. I rut *0, MOSKOU - Twee Russische militairen van een parachutisteneenheid dansen, verkleed als bal lerina's, op de muziek van het muziekkorps van hun divisie. Het toneeltje was te zien tijdens de gisteren gevierde Dag van de Parachutisten bij Moskou. foto Vladimir Mashatin/EPA Syriërs lichten groothandelaren op WIESLOCH (DPAi - De Duitse politie heeft in Wiesloch (Ba- den-Württemberg) en in Bonn in totaal drie Syriërs aangehou den. Zij worden verdacht van een miljoenenzwendel die zich ook tot in Nederland uitstrekte. Met ongedekte cheques en onder valse namen bestelden de drie Syriërs bij groothandelaren in Oostenrijk, Frankrijk. Ita lië en Nederland grote hoeveelheden vlees, fruit en groente. Die verkochten ze door aan tussenhandelaren. De politie schat dat de drie mannen de handel voor meer dan voor 2.2 miljoen gul den hebben opgelicht. China bang voor geslachtsziekten PEKING (AP) - De huidige seksuele revolutie in China zal er toe leiden dat geslachtsziekten, waaronder aids, de voornaam ste vorm van infectieziekten in het land zal worden Dat heeft het officiële persbureau Xinhua medegedeeld.' Het aantal gevallen van geslachtsziekten stijgt met gemiddeld 18 procent per jaar. aldus Xinhua. Vorig jaar waren er officieel 362.000 gevallen van de acht voornaamste geslachtsziekten, waaronder HIV, gonorroe en syfilis. In het jaar 2000 zal het aan tal besmettingen zijn opgelopen tot 800.000, waarmee ge slachtsziekten de meest voorkomende vorm van infectieziek ten in China zouden worden. De oorzaak is volgens deskundigen de explosieve stijging van de seksuele activiteit in China, alsmede de slechte hygiënische omstandigheden. Voormalig premier Debré overleden PARIJS i AFP/RTR/ANPi - De voormalige Franse premier Mi chel Debré is gisteren op 84-leeftijd overleden. Debre schreef de grondwet van de Vijfde Republiek en was van 1958 tot 1962 de eerste premier onder president Charles de Gaulle. De oud-ver zetsstrijder Debré. vader van de huidige minister van Binnen landse Zaken Jean-Louis Debré. stierf in zijn woning in Mont- louis-sur-Loire na een langdurige ziekte. De jurist Debré was na zijn premierschap minister van Defen sie. Financien en Buitenlandse Zaken. Toen hij zich in 1981 kandidaat stelde bij de presidentsverkiezingen, kreeg hij maar 1 procent van de stemmen. Michel Debré heeft tal van boeken over geschiedenis en politiek op zijn naam staan. TULKAREM (AFP/RTR/DPA) - De Palestijnse politie heeft vrij dag een 23-jarige Palestijn doodgeschoten die deelnam aan een demonstratie voor de ge vangenis van Tulkarm op de Westelijke Jordaanoever. Twee betogers raakten zwaar ge wond, dertig anderen liepen lichte verwondingen op, aldus de Israëlische radio. De duizenden, woedende de monstranten belegerden daarop de gevangenis en bevrijdden veertig gevangenen. Ze staken een politieauto in brand. De me nigte was na het vrijdaggebed in de moskee naar de gevangenis opgetrokken. De gewelddadige incidenten de den zich voor aan het einde van een hongerstaking in de gevan genis van Tulkarm, geleid door de fundamentalistische, islami tische verzetsbeweging Harnas. Door de hongeractie waren ver schillende gevangenen er zo ern stig aan toe dat ze vrijdagoch tend in kritieke toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Met de hongerstaking reageerden de gevangenen op de dood van een gedetineerde die was bezweken aan de gevolgen van zware martelingen in een Palestijnse gevangenis. Harnas deelde vrijdag pamfletten uit waarin ze de bevolking waar schuwde dat de gevangenen „bezig waren te sterven". Ouders en familie van de gedeti neerden verzamelden zich voor de gevangenis en schreeuwden vijandige leuzen tegen de Pale stijnse ordetroepen. Die open den vervolgens het vuur op de menigte, naar verluidt in reactie op schoten uit de menigte. De Palestijnse radiozender „Stem van Palestina", de offi ciële zender van de Palestijnse Autoriteit, berichtte dat de Ha- mas-beweging tot de onlusten had aangezet in het kader van een complot tegen het Palestijns bestuur. Het Palestijnse persbu reau Wafa citeerde een officiële bron die zei dat gewapende Ha- mas-leden ter plaatse het dode lijke schot hadden gelost op de 23-jarige Palestijn Ibrahim al- Hadayida. ROME/BONN (DPA/AFP/RTR/ ANP) - Het is nog onzeker of Ita lië de voormalige SS-officier Erich Priebke aan Duitsland zal uitleveren. De Italiaanse minis ter van Justitie Giovanni Maria Flick zei vrijdag geen voorspel lingen te willen doen. Niet alleen het uitleveringsver drag tussen Italië en Duitsland, maar ook dat tussen Italië en Ar gentinië, waar Priebke tot no vember vorig jaar verbleef, moet worden bestudeerd. Bovendien moet eerst worden afgewacht of het Italiaanse Openbaar Minis terie tegen de uitspraak van de militaire rechtbank van donder dag in beroep gaat. De militaire rechtbank in Rome stelde de 83-jarige Priebke don derdag in vrijheid omdat de oor logsmisdaden waarvoor hij was aangeklaagd naar het oordeel van de rechters zijn verjaard. De rechtbank achtte Priebke overi gens wel schuldig aan betrok kenheid bij de moord op 335 Ita lianen in de Ardeatijnse groeven bij Rome in maart 1944. Priebke werd vrijgelaten maar enkele uren later weer vastgezet totdat over het Duitse verzoek om uitlevering is beslist. Duits land heeft altijd gezegd Priebke te willen berechten Verjaring van de misdrijven waar hij van is beschuldigd is in Duitsland niet mogelijk. Priebke kan niet terug naar Argentinië. Dat land heeft direct na de uitspraak gezegd dat hij niet meer welkom is. Emoties De uitspraak maakte in Italië vele emoties los. Woedende de monstranten blokkeerden na de uitspraak het gerechtsgebouw De Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro ontving vrijdag demonstratief leden van de joodse gemeenschap om zijn so lidariteit met de familie van de slachtoffers van Priebkes han delen uit te drukken. „Misdaden tegen de menselijkheid kunnen niet-verjaren". onderstreepte de president. Ook premier Romano Prodi liet zijn afschuw blijken. Hij bezocht kort na het bekend worden van de uitspraak het monument voor de 335 slachtof fers. De ex-communistische De mocratische Partij van Links iPDS) stelde vrijdag voor de mi litaire rechtbanken in Italië op te heffen. Italië behoort met Ne derland tot de weinige landen die een aparte rechtspraak voor militairen hebben. van onze correspondent Hans Hoogendijk MOSKOU - De Russische presi dent Boris Jeltsin is uitgeput na zijn verkiezingsoverwinning en heeft twee maanden rust nodig om te herstellen. Dat zei zijn ad viseur Georgi Satarov gisteren in een kranteninterview. „Hij lijdt aan een kolossale ver moeidheid na zijn verkiezings campagne. Intellectueel is hij, uiteraard, in een prima vorm, maar fysiek... Hij heeft, waar schijnlijk, twee maanden nodig om te herstellen. Rust en vrede heeft hij nodig", aldus Satarov in het interview met de gezag hebbende krant Sevodnja. Het was niet duidelij k of Satarov bedoelde dat de president nog twee maanden moet herstellen of dat deze periode is ingegaan direct na zijn herverkiezing op 3 juli. De 65-jarige Jeltsin, die twee lichte hartaanvallen achter de rug heeft, is nauwelijks meer te zien geweest sinds zijn zege over de communist Zjoeganov. Hij verblijft sinds midden juli in een sanatorium vlak buiten de Rus sische hoofdstad Moskou en be stuurt vandaar uit het land. De president ontvangt vrijwel dage lijks bezoekers en uit zijn beslis singen is duidelijk geworden dat hij de touwtjes stevig in handen heeft. De opmerking van Satarov komt enigszins als een verras sing. omdat parlementsvoorzit ter Seleznov vrijdag verklaarde dat volgens zijn informatie Jelt sin dinsdag weer in het Kremlin aan het werk zal gaan. Op 9 au gustus zal daar op bijna tsaristi sche wijze de inauguratie van de president plaatsvinden. Daarna gaat Jeltsin. volgens zijn nieuwe chef de bureau, de liberaal Tsjoebais, weer met vakantie gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 5