Van Vlaanderen gedijt bij hitte Jan Tops, de uitgesproken solist 1DD PZC Toxopeus omhelst bronzen hockeyploeg Ruiter Beerbaum kan titel Barcelona niet verdedigen Bart Brentjens is held van Holland Olympiërs terug naar basisschool Evenwichtige marathonman hoopt voor één keer op iets buitenissigs Geen plaats Bovelander in commissie Atlantal996 SpOrt ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 33 van onze verslaggever i Pim van Esschoten ATLANTA - Keek die verkoper j in McDonalds even gek op, toen i daar ineens Bert van Vlaande- ren voor zijn neus stond. Op de openingsdag van de Spelen, tij dens de terugreis van zijn hoog testage in St. Moritz naar huis, i pikte Hollands Hoop op de ma rathon een hamburgertje mee. Een marathonloper aan de fast- food. zag hij de verkoper denken. Twee weken voor zo'n belangrij ke wedstrijd als de Olympische Spelen Een topatleet, die toch alle geneugten des levens aan zich voorbij laat gaan in belang van de topprestatie Voor hem is zo'n BigMac toch een onver antwoorde uitspatting Dan ken je Van Vlaanderen (31) nog niet. Natuurlijk let hij op z'n voeding, uiteraard is er balans. In alles eigenlijk. Het ideale ka rakter voor de marathon. Maar het moet niet worden overdre ven. Die enkele keer een ham burger... Bert van Vlaanderen, evenwich tig en gelijkmatig in alles. Na tuurlijk twijfelde hij de afgelo pen maanden wel eens aan deel name aan de Olympische Spe len. Maar paniek Welnee. ATLANTA (ANP) - Floris Jan Bovelander is niet gekozen in de atletencommissie van het In ternationaal Olympisch Co mité (IOC). De Nederlandse hoc keyer verzamelde 541 stemmen van de aanwezige sporters in Atlanta, maar dat was niet vol doende voor een plaats in de commissie. In totaal 5734 sporters brachten hun stem uit. Dat was 54 procent van de olympiërs. Uit 35 kandi daten moesten zeven nieuwe le den voor de atletencommissie van het IOC komen. Boebka had met 2412 stemmen de meeste steun. De uitverkoren zijn: Ro nald Baar (Dui, roeien), Hassiba Boulmerka (Alg, atletiek), Ser gei Boebka (Oek, atletiek), Char- maine Crooks (Can, atletiek), Robert Ctvrtlik (VSt, volleybal), Alexander Popov (Rus, zwem men) en Jan Zelezny (Tsj, atle tiek). Olympische Spelen zijn mooi, maar was zijn herstel van blessu res - eerst rug. later scheenbeen - niet op tijd gekomen, dan liep hij gewoon in het najaar ergens anders een marathon. De opwin ding over de Centennial Games is aan hem niet besteed. Genieten van het lopen staat bij hem voorop. Het pure plezier van een lange duurloop door het bos. En natuurlijk brengt zijn bestaan als topsporter sponsors met zich mee en horen daar weer plichtplegingen bij. Sommige dingen moeten nu eenmaal. „Maar er zijn grenzen. Als ik er geen plezier in heb, doe ik het niet." En juist dat plezier is het afgelo pen jaar een stuk minder, erkent hij. De balans van 'hobby' en presteren was yerstoord. Door de blessures, waardoor hij ruim een jaar kwakkelde en zelfs maandenlang helemaal niets mocht doen. „En dan merk je dat mensen je wel weten te vin den als het goed gaat. anders niet." De kleine irritaties over zijn ma nager Michel Lukkien begonnen een optelsom te worden. „De ir ritaties die Lukkien soms op roept, sloegen terug op mij. Ik werd daarin betrokken." Toen hij dit voorjaar - wederom tot er gernis van Van Vlaanderen - uit haalde naar de atletiekunie en het selectiebeleid voor de Spe len. besloot Van Vlaanderen de knoop door te hakken en werd de samenwerking opgezegd. Voor de hand ligt een keuze voor Jos Hermens. „Het is een moge lijkheid. Het hangt allemaal af van Atlanta. Als ik daar goed presteer, krijg ik natuurlijk een hoop over me heen." De trainin gen wijzen op iets moois in At lanta. Half juni leek het tijdens een test in de Twente Marathon nog nergens naar. Sindsdien kwam de vooruitgang snel. En de drie weken vakantie in St Moritz op ruim 1800 meter hoog te. brachten hem bijtijds in vorm. „Als ik naar mijn tempo trainingen kijk. dan gaan die sneller dan vorig jaar Ja, ik kan mij niet heugen dat ik zo makke lijk liep. En het kost me geen en kele moeite." „Een plaats bij de eerste tien, dan ben ik dik tevreden. Daar boven zou ik ontevreden zijn. Ja. die druk leg ik mezelf op. Ik ga niet naar Atlanta om te fliere- fluiten.Wat dat betreft heeft hij niet veel begrepen van het optre den van Anne van Schuppen. „Die wekte na afloop de indruk dat het mooi was om het mee te maken. Nee, dat vind ik geen goed uitgangspunt." Van Vlaanderen wil presteren en op zijn manier. Eigen race lopen, van achteruit opbouwen. Giste ren pas is hij vertrokken naar At lanta. Laat. omdat hij hier goed heeft kunnen doortrainen. En al dat opgewonden gedoe in Atlan ta is immers niet aan hem be steed. Toch hoopt hij morgen (zondag) voor één keer op een iets extreems, iets buitenissigs. En hij hoopt op heel hoge tempe raturen. van onze verslaggever ATLANTA - Nadat alle hockeysters kroonprins Willem-Alexander op het kunstgras om de nek waren gevlogen, probeerde de heldin van de kirrende groep haar emoties onder woorden te brengen. „Schitterend he." Jacqueline Toxopeus, 31-jarige doel- vrouw van Den Bosch, stopt er mee na Atlanta. Maar in haar laatste interna tionale optreden demonstreerde ze nog eenmaal wat haar mede tot de beste doelvrouw van de wereld maakt. Het stoppen van strafballen. Donderdag avond kwam Toxopeus in een zinderen de strafballenserie tegen Groot-Brit- tannië als winnares uit de bus. Het Ne derlandse team van bondscoach Tom van 't Hek verraste daardoor vriend en vijand met de bronzen medaille. Toxopeus was uitgelaten en genoot lang na. „Ik voel me altijd lekker wan neer het erom spant. Wanneer alle aan dacht zich op mij richt. Het spel spelen op de lijn, die meiden in de ogen kijken, zien waar ze willen pushen. Dat het nu brons oplevert We hebben een aardige dip gehad. Hoogst opiherkelijk eigen lijk hoe we onszelf hebben teruggevoch ten in dit toernooi. Duitsland, 3-1 winst, was voor ons de doorbraak. Zoals ik ook waardering heb voor de manier waarop we de eerste drie mindere duels hebben verwerkt. Er is geen wanklank gevallen, geen verwijt gemaakt. Gewoon, hup, naar de volgende wedstrijd. Dit is een heerlijk stel meiden bij elkaar." Tom van 't Hek zag hetzelfde in Georgia groeien. Zijn wapperende portefeuille Mijntje Donners valt als eerste in de armen bij heldin Jacqueline Toxopeus. die hij wekenlang dreigend omhoog hield na het moeizame kwalificatietoer nooi in Kaapstad, is inmiddels weer in de achterzak verdwenen. De coach zal wel aanblijven, de komende jaren. „Als ik terugkijk, zie ik dat we samen een Eu ropese titel en een bronzen medaille hebben gehaald. Dat had niemand ver wacht. Zelfs ik niet. Over een paar we ken beslis ik." Enkele speelsters hebben dat al ge daan, naar eigen zeggen. De Ruiter wil stoppen, Toxopeus doet dat en Hols- boer - na Seoul nu in het bezit van brons nummer 2 - twijfelt nog. Van 't Hek maande tot een tijd van bezinning: foto Koen Suyk/ANP „Eerst lekker genieten, daarna komt de evaluatie wel." De Australische hockeyvrouwen leg den beslag op de olympische titel. De ploeg van coach Rick Charlesworth, die in 1994 in Dublin ook wereldkampioen werd, won in de finale met 3-1 van Zuid- Korea. Chinezen missen gastvrijheid PEKING (SID) - In China weten ze waarom hun sporters nog niet vooreen koppositie in de medaillespiegel hebben gezorgd. De omstandigheden in Atlanta zijn walgelijk, zo meldt de staatskrant Economie Daily gisteren In China vinden ze het nog niet eens zo erg dat „commercie de verjaardag van de Spe len bepaalt" Maar dat de Amerikanen zo onsportief zijn. dat ergert ze. Het begon al tijdens de opening „De Chinese ploeg werd toen veel minder beleefd aangekondigd dan alle andere landen. En het publiek is sindsdien ook allerminst aardig Tenslotte krijgt ook de olympisch kok een beurt in de klaag zang. „In de kantine is er met alle eetwensen rekening gehou den. Behalve met die van onze sporters. In het hele land zijn er heel goede Chinese restaurants, maar in Atlanta is er blijkbaar geen Chinees ingrediënt te krijgen." Finale Dream Team en Joegoslavië ATLANTA RTR i - Zo'n vyftien minuten had het Australische basketbalteam de illusie het Dream Team III van de gouden medaille af te houden Na dat moeizame kwartiertje zetten de NBA-sterren de wedstrijd echter volledig naar hun hand en plaatsten zich met een overwinning van 101-73 voor de eind strijd. „In deze wedstrijd ben ik het meest trots geweest op het team", zei Charles Barkley. Amerikaanse topscorer met 24 punten. „We hebben echt strijd moeten leveren om te kunnen winnen." In de andere halve finale tussen Joegoslavië en Litou wen (66-58) werd de wedstrijd pas in de slotfase beslist. De Joe- goslaven maakten de laatste acht punten van het duel en stel den daarmee een plaats in finale en een medaille veilig. Frisdrankengigant blijft sponsoren ATLANTA (GPD) - Coca Cola, de grootste en meest zichtbare sponsor van de Centennial Games, heeft een langlopend con tract afgesloten met het Internationaal Olympisch Comité over de verkoop van frisdrank. Tot en met 2008 mogen tijdens alle winter- en zomerspelen alleen producten van Coca Cola worden verkocht. Welk bedrag met de overeenkomst is ge moeid werd niet bekend gemaakt. De frisdrankengigant is al sinds 1928 een vaste sponsor van de Olympics. De bijdrage van Coca Cola aan deze Spelen bedraagt ongeveer veertig miljoen dollar. Slotceremonie nog niet uitverkocht ATLANTA (DPA) - De slotceremonie van de Olympische Spe len in Atlanta is niet uitverkocht. Het organisatiecomité kreeg gisteren meer dan 4000 sponsorkaarten terug. Het gaat echter allerminst om de goedkoopste toegangsbewijzen. De nog aan geboden tickets voor de drie uur durende show van zondag kosten ruim 1100 gulden. Tweede goud tafeltennisser Liu ATLANTA (SID) - De Chinese tafeltennisser Liu Guoliang heeft in Atlanta zijn tweede gouden medaille behaald. Liu won in de finale van het mannen enkelspel in vijf games van landge noot Wang Tao In de beslissende vijfde game was de weer stand van Wang gebroken: 21-6. Eerder was Liu met partner Kong Linghui olympisch kampioen in het dubbelspel gewor den. ook toen was Wang één van zijn tegenstanders China was de veelvraat van het olympische tafeltennistoernooi. Het Azia tische land behaalde acht van de twaalf medailles, waaronder de vier mooist blinkende, de gouden. Voetbalsters VS naar titel ATHENS (SID) - De voetbalsters van de Verenigde Staten hebben hun favorietenrol bevestigd De Amerikaansen ver overden het goud tijdens het olympisch toernooi dankzij de overwinning van 2-1 op China Een triomf met historische waarde, want het is voor het eerst dat vrouwenvoetbal tijdens de Olympische Spelen op het programma staat. ATLANTA (SID/ANP) - Lud- ger Beerbaum kan zijn indivi duele olympische titel bij de springruiters morgen (zon dag) niet verdedigen. De Duit se ruiter moest zich gisteren terugtrekken wegens een peesblessure van zijn paard Ratina Z, waarmee Piet Ray- makers op de vorige Olympi sche Spelen in Barcelona nog zilver won achter Beerbaum. De merrie liep de blessure don derdag op tijdens de landen- wedstrijd, die Duitsland goud opleverde. In de individuele wedstrijd rijden voor Duits land nu alleen nog Lars Nie- berg en Ulrich Kirchhoff. We reldkampioen Franke Sloot haak kon zich wegens een val partij tijdens de eerste manche Nederlanders stellen teleur in landenwedstiijd van de landenwedstiijd niet kwalificeren. Pleister op de wonde voor Beerbaum was de gouden me daille in de landenwedstiijd. De Duisters namen de olympi sche titel over van de Neder landse equipe, die met Jan Tops, Jos Lansink, Emiel Hen- drix en Bert Romp zwaar te leurstelde. Aan een herhaling van vier jaar geleden hadden de Nederlandse springruiters donderdag in het Georgia Hor- se Park in Conyers geen mo ment gedacht. Goud was een malig. maar brons behoorde zeker tot de mogelijkheden. Het kwartet eindigde in de olympische landenwedstrijd echter op de zevende plaats. De paarden waren in vorm, de ruiters niet. Duitsland veroverde, zoals ver wacht, de titel. Met ruime voor sprong op de Verenigde Staten en Brazilië. Oranje was terug te vinden tussen Zwitserland en Ierland. In totaal maakte de equipe 32,25 strafpunten. Tops was de beste. Lansink en Hen- drix eindigden in de midden moot en Romp was de slecht ste. De Brabander is als vierde Nederlander afgevallen voor de individuele finale van mor gen. Daar mogen per land maar drie ruiters aan de start verschijnen. De afgelopen maanden groeide in Nederland het verwach tingspatroon dat de spring- ploeg misschien wel mee zou kunnen doen in de strijd om de medailles. Lange tijd hield bondscoach Hans Horn die ge dachte voor onzin, maar zelfs hij repte de afgelopen dagen van een reële kans. „Duitsland en de Verenigde Staten zijn sterker, maar daarachter vor men Frankrijk. Ierland. Groot- Brittannie, Zwitserland en wij de groep die brons gaat win nen", zei de Twentenaar. Hij vergat Brazilië, dat verraste met brons. En Spanje, dat vijf de werd. Vijfde plaats volleybalsters ATLANTA (ANP) - Volleybal- coaches en -spelers denken bij doelstellingen doorgaans aan de volgende actie of het volgen de punt. De Nederlandse vrou- wenploeg moet in navolging van de mannen zo langzamer hand maar eens gaan geloven in een plek op het erepodium. De vijfde plaats bij de Olympische Spelen van Atlanta geeft daar recht op en brengt eigenlijk ook die verplichting mee in top sport. Zeker als het team zoveel toe komst heeft als de huidige selec tie van bondscoach Bert Goed koop. Dat werd donderdag avond nog maar weer eens dui delijk in het duel met Zuïd-Ko- rea. Nog niet zo heel lang gele den een onoverkomelijk strui kelblok, nu haast achteloos op zij geschoven. Nederland overweldigde de Zuid-Koreaan- sen met modern volleybal, snel, sterk en gevarieerd: 3-0 (15-9,15- 9 en 15-13). Cuba en China spelen vandaag (zaterdag) om de olympische ti tel bij de vrouwen. China ver sloeg in de halve finales de Rus sische vrouwen met 3-1 (12-15, 15- 5,15-8 en 15-12. Cuba won met 3- 2 van Brazilië (5-15,15-8,10-15 en 15-13). Davenport laat niets heel van zwakke Sanchez ATLANTA (ANP/RTR) - De op volgster van Jennifer Capriati heet Lindsay Davenport. Als olympisch winnares dan. De 20- jarige Amerikaanse was giste ren veel te sterk voor de zwakke Arantxa Sanchez-Vicario. Nadat Capriati vier jaar geleden de olympische titel in het enkel spel veroverde, ging het volledig mis met het Amerikaanse jeugd- sterretje. Davenport lijkt wat steviger in haar schoenen te staan. De twee. die vrijwel even oud zijn, trokken jarenlang veel met. elkaar op. Tot Capriati haar tennisloopbaan onderbrak om in een kliniek van haar drugs probleem af te komen. Davenport, tiende op de wereld ranglijst, won de finale voor 9000 dolenthousiaste landgenoten met 7-6 6-2. Het was haar eerste overwinning in zes partijen te gen Sanchez-Vicario. Na de tie break in de eerste set (8-6) was de tegenstand gebroken. Sanchez- Vicario sloeg afzwaaier na af zwaaier en gaf Davenport niet eens de kans in het slot van de wedstrijd zenuwachtig te wor den. De Spaanse wilde Barce lona 1992 doen vergeten, maar slaagde daar niet in. Toen moest ze zich, in haar geboortestad, te vreden stellen met brons. Jana Novotna won brons. De Tsjechi sche was met 7-6 6-4 te sterk voor Mary-Joe Fernandez. SCHAIJK (ANP) - Bart Bren- tjens zat achter het stuur van 'zijn* limousine. Gisteren ging ook zijn op één na grootste wens in vervulling. Tijdens de huldi ging in zijn woonplaats Schaijk. De 27-jarige Brentjens werd dinsdag de eerste olympische kampioen mountainbike „En nu hoop ik tijdens de huldiging achter het stuur van een echte limousine te zitten", verzuchtte hij vervolgens. In Schaijk paste het feestcomité de rondrit snel in het huldigingsschema in, Schaijk liep gisteren uit om de olympische medaille en de trot se eigenaar daarvan te aan schouwen. De menigte in en rondom de feesttent was zo over weldigend dat de eregasten, de ouders en trainerzwager Gert- Jan Theunisse niet bij het erepo dium konden komen. Ook de ve le televisiecamera's en fotogra fen vormden een opstakel Na fen oproep van het gemeentebe stuur konden de genodigden als nog door. Schaijk hing vol met spandoe ken en vlaggetjes. De fanfare overstemde alles, zelfs de dui zenden belangstellenden. De li mousine trok veel aandacht. Maar de medaille stond cen traal En die glom net zo mooi als de eigenaar. Bart Brentjens. in woner van Schaijk, held van Ne derland. Enige ruiter met medaillekansen in individuele springwedstrijd van onze verslaggever Henk Stouwdam ATLANTA - Zo eigenaardig als Jan Tops rijdt er in Nederland geen tweede ruiter rond. Wordt beweerd. En zo goed als Tops evenmin. Wordt ook beweerd. De eigenheimer uit Valkenswaard is morgen met zijn paard Top Gun derhal ve Neerlands hoop op eremetaal in de in dividuele olympische springwedstrijd. Kenmerkend aan Tops is dat hij altijd en overal zijn eigen koers vaart. Zelfs voor de Olympische Spelen maakt hij op die regel geen uitzondering. En dus bereidde Tops zich in Mexico afzonderlijk voor op Atlanta en woont de Brabander nabij het Georgia International Horse Park op zichzelf, in een appartement,. Binnen de Nederlandse springploeg is Tops de uit gesproken solist. Tops is een uitzonderlijk goede ruiter met een uitzonderlijk goed paard. Top Gun struikelt bij hoge uitzondering over een hindernis en dat maakt hem een ge vreesd springpaard, die in staat moet worden geacht morgen eventueel een gouden medaille uit de olympische piste te delven. Adviezen Top Gun is eigendom van de Mexicaan Alfonse Romo, eigenaar van stal La Silla in Monterrey. De rijke industrieel en za kenpartner van Tops heeft vier paarden in handen gegeven van zijn Brabantse vriend, die daarvoor in ruil de paarden- gekke familie Romo van adviezen voor ziet. Tot 1990 werd Top Gun bereden door de Brit Nick Skelton. Maar vanaf het mo ment dat Tops de teugels van het paard in handen heeft, kwamen de successen. Top Gun was er bij toen Nederland in 1991 in de landenwedstrijd Europees kampioen werd en teamgoud won in Bar celona 1992. Het verschil is dat Nederland toentertijd naast Top Gun beschikte over toppaar- Jan Tops met Top Gun tijdens de landenwedstrijd voor springruiters. den als Egano (Jos Lansink) en Ratina Z (Piet Raymakers) en dus in staat was te domineren in de olympische landenwed strijd. Van dat supertrio is alleen Top Gun nog beschikbaar, hetgeen direkt ge volgen had voor de landenwedstrijd (ze vende). Maar als Top Gun morgen (zon dag) op zichzelf is aangewezen, kan hij zijn bijzondere springkwaliteiten demon streren. Top Gun maakte tot nu toe indruk in de prachtige olympische piste. Dat geeft Tops een goed gevoel. „Het gaat boven verwachting", klinkt het optimistisch. „Top Gun is ontspannen, rustig en stress bestendig. Beter kan niet." Dus is Tops favoriet voor goud? „Ho, ho. zo simpel ligt dat niet. Ik ben een kandidaat voor een medaille, zo moetje het zien." ATLANTA (ANP) - Alle 241 Ne derlandse Olympiërs keren te rug naar hun eigen basisschool om kinderen tussen zes en twaalf jaar wat over hun eigen sport te vertellen. En ook om hun leuke momenten van de Olympische Spelen in Atlanta over te dragen en om iets aan te geven in de richting van Sport, Tolerantie en Fairplay. Het idee is geboren in Atlanta bij de Centennial Olympic Games. De 241 topsporters uit de grote Nederlandse afvaardiging heb ben er een jaar de tijd voor Astrid van der Knaap. 31. ziet het helemaal zitten. De viervou dig Nederlands kampioene bad minton. deelneemster aan Grand-Prixfinales. wereldbe kers en Olympische Spelen (Bar celona) heeft in Atlanta de voor bereidingen getroffen in dienst van de Stichting Sport. Toleran tie en Fairplay Deze stichting ontstond na het congres in april in Amsterdam met dezelfde naam. geïnitieerd door staatssecretaris Erica Terpstra, min of meer direct na haar schok over de oerwoudge luiden vanaf de tribunes bij een wedstrijd van Ajax. Van der Knaap in Atlanta: „E- rica haalde op haar speciale ei gen manier mensen uit verschil lende groeperingen uit de sport bij elkaar. Tot de homo-bewe ging aan toe. Zij maakte veel los en er gebeurt nu van alles aan. Ik heb het idee dat veel topsporters willen meewerken. Ruud Gullit is ambassadeur. Johan Cruijff werkt mee en als ons plan wil lukken, zijn we een eind op weg Bondscoach Hans Horn tempert even eens hoog gespannen verwachtingen, want Tops is niet de enige die in de drie kwalificatiewedstrijden indruk heeft ge maakt. Van Ludger Beerbaum heeft Tops geen last meer. maar in de landen wedstrijd vielen de Amerikanen en de Braziliaan Rodrigo Pessoa op. Horn blijft echter positief. „Tegenwoordig springt Top Gun zéér zelfverzekerd." Van der Knaap hoopt dat zo veel mogelijk van de 241 Olympiërs zullen meewerken. In september krijgen ze allemaal een handlei ding. „We beginnen met een kleine groep en dan hopen we dat die uitgroeit positieve reac ties van de eersten." In Atlanta maakte één gebeur tenis discussies los over toleran tie en fairplay De Engelse sprin ter Linford Christie maakte twee valse starts in de finale 100 me ter maar weigerde het strydto- neel te verlaten. Van der Knaap „Christie dacht: ik ben God en ga er niet vanaf. Daar is veel over gesproken maar de gebeurtenis was niet concreet genoeg Het scholenproject is dat wel." foto Toussa int Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 33