en geilheid Bevangen door lust We kunnen niet aan het huilen blijven Homojongeren in de gevarenzone reportage ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1996 22 een lekkere jonge gozer binnenkomt, vechten ze wie er op mag springen", ver telt Willem Debets, medewerker bij de Schorer Stichting, een Amsterdamse or ganisatie die zich bezighoudt met aidspre- ventie. Debets trekt het land door om ho mojongeren voorlichting te geven over aids. Op de ontmoetingsplaatsen in de bosjes of op een parkeerplaats - in homokringen 'de baan' genoemd - vraagt hij jongens of het altijd lukt veilig te vrijen. „De helft slaagt daar niet in. Beginnelingen, die hun seksualiteit lange tijd hebben onder drukt, worden tijdens hun eerste ervarin gen vaak zo bevangen door lust en geil heid dat ze er gewoon niet aan denken een condoom te gebruiken. Soms duren die seksuele uitspattingen een paar jaar. Daar is geen enkele voorlichtingsfolder te gen opgewassen. De jongens verkeren in een fase waarin ze zich juist onttrekken aan allerlei tradities en regels. De levens gevaarlijke risico's van onveilig vrijen dringen niet tot hen door." De cijfers spreken boekdelen. Uit een re cent onderzoek van de GG en GD is geble ken dat 40 procent van de homojongeren in het Amsterdamse uitgaanscircuit het afgelopen halfjaar zonder condoom anaal seksueel contact heeft gehad. Zes procent is besmet met het HIV-virus. Onderzoeker G. van Griensven, bijzonder hoogleraar sociale epidemiologie en zelf ook homo: „Ik vind dat niet vreemd, want vrijen met condoom is gewoon niet lekker. Als je goede seks wilt hebben, wil je niet met zo'n stukje rubber liggen klooien. Dat gaat ten koste van het intieme en fysieke genot. Het is dan ook onhaalbaar om te gen alle homojongeren te zeggen: 'Ge bruik voortaan altijd een condoom'. Ik ad viseer het volgende: met je vaste vriendje kun je alles doen, maar vrij daarbuiten veilig." Porno In homokroeg 'De Spijker' praten Gerben en Erick niet over seks, maar kijken ze er naar. Hun ogen zijn gericht op twee televi sies die schuin boven de bar hangen: het ene scherm vertoont beelden van de Olympische Spelen, het andere laat een pornofilm zien. Drie jongens - de gespier de bovenlijven gehuld in leren tuigjes - staan achter elkaar in een rij en hebben anaal seksueel contact. Niet spannend, wel geil, vinden de jongens. monogaam zijn. Gerben: „Ik kan er niet tegen als mijn vriend met andere jongens vrijt. Daar ben ik veel te jaloers voor." Seksuele drift Volgens een ruwe schatting heeft vijftig procent van de homoseksuelen een vaste relatie. Slechts de helft daarvan leeft mo nogaam, de overigen hebben -. behalve met hun partner - ook seksuele contacten met anderen. Jongens die voor zichzelf net hebben geaccepteerd dat ze homo zijn, willen het liefst een vaste partner. Ze zijn immers volgens die normen en waarden opgevoed. Peter Dankmeijer, beleidsmedewerker van de Schorer Stichting: „In het begin ja gen veel homojongeren een romantisch ideaal na, ze zijn op zoek naar de prins op het witte paard. Als ze voor het eerst in de homoscene uitgaan, zien ze dat jongens onder elkaar wisselende seksuele contac ten hebben. Sommigen genieten volop van deze seksuele razernij, anderen wal gen van dat circuit waar iedereen het met elkaar doet. Er zijn dan ook genoeg jon gens die daar niet komen en bovendien absoluut niet met deze - in hun ogen hef tige - seksegenoten vergeleken willen worden." Onderzoeker Van Griensven: „Twee man nen zijn minder met elkaar in balans dan man en vrouw. De seksuele drift van een heer is nu eenmaal sterker dan die van een dpne. Twee kerels bij elkaar versterken die seksuele behoefte, ze gedragen zich soms als concurrenten en blijven jagen. Het klinkt traditioneel, maar vrouwen zorgen voor de intimiteit binnen een rela tie. Twee mannen kunnen moeilijker een langdurige, monogame relatie in stand houden. Ze zijn er wel hoor, maar je moet ze met een vergrootglas zoeken." Blauwtje Als Gerben en Erick om twee uur 's nachts in discotheek 'Exit' belanden, willen ze seks hebben. Op de begane grond wordt volop gedanst, maar de jongens gaan di rect naar de derde etage om te 'scoren'. In een broeierige ruimte met zachtrode ver lichting hangen jongens op banken tegen elkaar aan, op de achtergrond klinkt dwe perige New Age-muziek. Achterin het zaaltje is een open ingang die de bezoeker toegang geeft tot de darkroom. Het is geen spookhuis waar jongens el kaar zonder pardon in het kruis grijpen. Integendeel. De ruimte waar ze elkaar op pikken is schemerig verlicht en doet den ken aan een tippelzone, alleen is seks hier gratis. In rijen staan de jongens tegenover elkaar en zoeken oogcontact. Niemand zegt iets. Hier wordt niet versierd met mooie woorden, in de darkroom spreekt de taal van het lichaam. Erick loert naar een studentikoos type, het soort jongen waar hij op valt. Hij stapt naar hem toe, maar de 'student' wijst Erick zwijgend af. Zelfs in de darkroom kun je dus een blauwtje lopen. Erick: „Ik vond die jongen echt leuk, weet je. Een lekkere body, goede uitstraling. Daar word ik zenuwachtig van, ik sta te trillen op mijn benen en weet niet goed wat ik moet doen." Gerben, iets meer ervaren: „Je focust je teveel op één persoon. Als je echt seks wilt, moet je dat niet doen. Er zijn meer leuke jongens." Zelf scoort hij wél en vrijt met condoom in één van de donkere ruimtes achter de ver lichte 'oppik-plaats'. Maar ook Gerben komt met een lichte kater weer terug in het zweterige zaaltje waar nog steeds New Age-muziek wordt gedraaid. „Het was best lekker hoor, maar ik had te laat door dat die jongen een baardje had. Daar hou ik helemaal niet van!" Na de discotheek staat de homosauna op het programma, waar er in Amsterdam zo'n stuk of vier van zijn. Deze gelegen heid is niet toegankelijk voor vrouwen. Erick belt de volgende dag vol trots op dat hij in de sauna wél heeft gescoord. En, hoe was het? „Nou gewoon, heftig natuurlijk." Even is het stil aan de andere kant van de lijn. „Ach, het viel ook wel een beetje te gen. Die jongen snuift coke en daar heb ik een bloedhekel aan. Het is mijn type niet. Je weet, ik wil eigenlijk ook graag een vas te relatie." Carine Neefjes Op stap in de homoscene van Amsterdam. foto's Henriette Guest Gerben was achttien toen hij zijn eerste seksuele contact had in de Amsterdamse 'scene'. Hij zat in een homo-pornobio scoop, waarvan er in de hoofdstad zo'n stuk of drie zijn. „Van zo'n film raak je van zelf opgewonden. Op een gegeven mo ment zit er iemand aan je knie en van het een komt het ander." Bioscopen hebben vaak 'darkrooms' waar jongens de vrijpar tij voortzetten. Gerben: „Ik deed 'het' sa men met twee andere gozers, zonder con doom. De volgende dag had ik last van schaamluis. God straft onmiddellijk." Gerben, nu 29 jaar oud, hoorde pas drie jaar geleden voor het eerst over aids. „Al die tijd is het bestaan van deze ziekte to taal langs mij heen gegaan. Ik was zo druk bezig met mijn 'coming out', de acceptatie van mijn homoseksualiteit, dat ik verder nergens aandacht voor had. Nu vrij ik nooit meer onveilig. Als ik met een jongen het hoogtepunt nader, zeg ik: „Wacht effe, voordat we verder gaan. eerst een con- doompie halen." In de 'leer-georiënteerde' bar, zoals insi ders de tent noemen, komt Erick een ex tegen. De verhouding duurde anderhalve week. Zowel Erick als Gerben willen dol graag een vaste relatie. Die moet dan wel Ze zijn vooral mooi, de jongens die bui ten op straat voor homobar 'Havana' staan. Bruine gezichten en slanke licha men. Geen matjes of warrige haardossen, maar een verzorgd kapsel boven een pas gestreken overhemd, nette broek en bij passende schoenen. Tussen de keurige ty pes schuifelen enkele gespierde sport schooljongens in strakke spijkerbroeken en nog strakkere hempjes. Zien en gezien worden, daar draait het hier om. Het is tien uur 's avonds. De jongens voe ren gesprekken over opwindende sek suele ervaringen. Het gaat over 'scoren in darkrooms': donkere kamers in bars en discotheken waar homo's seks hebben. Gerben (29): „Nichten onder elkaar praten vaak over seks. Je beleeft dingen die je niet met een hetero kimt delen. Vooral anonieme seksuele contacten in 'dar krooms' zijn erg heftig en spannend. Maar ook als ik gewoon thuis met iemand in mijn nest beland, wil ik daar met andere jongens over praten." Gerben deelt zijn avonturen met zijn maatje Erick (23), met wie hij vanavond op stap is. Beiden wonen in een middelgrote provinciestad, maar „daar is voor ons geen flikker te beleven." Eén homo-disco avond per maand, waar echter vooral he tero's op af komen. In hun woonplaats gaan ze wel naar bijeenkomsten van 'De Kringen', een van oorsprong religieuze praatgroep waar homojongeren discussie ren over het huwelijk en relaties. Maar voor seks pakken Gerben en Erick de trein naar Amsterdam. Gerben: „Als je mazzel hebt, kom je met wat thuis. Maar een nacht dollen in darkrooms, homo-sau na's en pornobioscopen is ook goed." Provincie Ieder weekeinde komen homojongeren vanuit het hele land naar de 'scene' in de hoofdstad. Jaarlijks verblijven hier zo'n 60.000 Nederlandse 'homotoeristen'. In Amsterdam zelf wonen ruim 12.000 ho mo's waarvan de meerderheid met enige regelmaat in het uitgaanscircuit vertoeft. In grote steden als Rotterdam en Den Haag blijft het aanbod van homobars be perkt tot om en nabij de twintig, Amster dam daarentegen heeft meer dan 80 ho mokroegen. In een stad als Utrecht zijn ze op één hand te tellen en ook Arnhem heeft slechts één homodisco en één homokroeg. „Daar zitten zes man en een paardekop van middelbare leeftijd aan de bar. Als er Je bent jongen en in de puberteit ontdek je dat je op jongens valt. Voor bijna iedereen is dit een drama. Je bent geen man, maar een 'mietje'. Thuis zeggen ze vaak nog niet dat ze homo zijn, maar buitenshuis begint de seksuele ontdekkingstocht. Dat jongens zich dan nog geen zorgen maken over aids blijkt uit schokkende cijfers: in het Amsterdamse uitgaanscircuit is zes procent van de homojongeren tot en met 30 jaar besmet met HIV, het virus dat aids veroorzaakt. Een bericht uit de 'scene'. „Liggen klooien met een stukje rubber is vervelend." In de jaren zestig voorzag hij ons vooral van tragisch nieuws uit de Kongo en Vietnam. Later scoorde hij met grote en kleine uren U. Het was een abuis om te denken dat de tv er was voor u, de tv was er voor hem: Koos Postema, per 18 au gustus het gezicht van Sport7. Koos Postema: „Nederlanders kunnen erg veel. bruggen bouwen, tunnels bou wen, handel drijven en wat ze óók goed kunnen is ouwehoeren en voor dominee spelen. Als je in dit land de vraag stelt: wat mag ik zien op tv en wat mag ik ho ren, dan blijken er ineens mannen, ge meenteraden, colleges en kabelmaat schappijen te zijn die dat voor jou bepa len. Ik mag bijvoorbeeld RAI UNO zien. Waarom mag ik RAI Uno zien? Ik versta geen woord Italiaans, dus ik wil hele maal RAI Uno niet zien. Sorry, meneer Postema, u heeft niets te willen. U krijgt RAI Uno." „Zo'n kabelpakket is bedacht. Ik krijg Duitsland-3. Ik kan de Franse TV5 ont vangen. Maar ik spreek óók mensen die tegen me zeggen: ik heb geen Eurosport. Maar waarom heb je dan geen Euro sport? En dan blijkt dat dit in hun ge meente gewoon bepaald is door een of andere boerenlul met een heel traag ver stand. Einde verhaal. Geen uitleg ook. Niks. Gewoon géén Eurosport." „Er is geen touw meer aan vast te kno pen. Wel digitaal, niet digitaal. Geen ka bel, wel kabel. Sommige mensen met schotels moeten andere decoders. Als straks Sport7 begint kunnen in Rotter dam m'n zussen me niet zien. maar m'n broer drie meter verderop in Capelle wel. Ze weten in Rotterdam precies hoe snel ze schepen moeten lossen, maar niet hoe ze in hetzelfde tempo moeten reageren op technologische vraagstukken. Dus worden die uit Den Haag geparachuteer de wethouders Kombrink en Simons, wel of niet gesouffleerd, ineens linkse do minees. Dat irriteert me dan. Zeer zelfs. Ik ben van een Rotterdamse generatie die gewend is geweest aan een goed be stuurde en progressieve stad en daar is sinds de verschuivingen in de plaatselij ke samenleving niks meer van over. Het sterft er van de protestpartijen, van zin loze Stadspartijen met rare plannen en dan is er ook nog zo'n Partij van de Ar- beid-wethouder, van wie ik dan denk, man, waar haal je de tijd vandaan om Sport7 tegen te houden. Heeft u niks be ters te doen?" Dwang „Nu heb ik 't alleen nog maar over Rot terdam, maar zo zijn er nog tal van ge meenten die allemaal moeilijk doen om dat er voor Sport7 twee gulden betaald moet worden. En niemand die er bij stil staat dat het kijkgeld voor de publieke omroep óók gewoon gevraagd geld is. Bovendien onder dwang. Nog niet be taald? Dan gauw naar het postkantoor." „Maar er is nóóit aan mensen gevraagd: wilt u eigenlijk wel betalen voor de EO? Niet aan jou. Niet aan mij. Ook niet aan m'n zussen. De EO is een omroep, en laat ik dat heel persoonlijk zeggen, oké. hij mag er zijn. maar het is wel een omroep die homoseksuelen discrimineert door ze niet aan te nemen. Aan zo'n omroep be taal ik dus wel mee. Verplicht. En dan zeg ik op mijn beurt: geef mij dan het recht om van die honderdtachtig gulden kijkgeld er twintig niet te storten, want ik wil niet storten voor de EO. Maar dat mag dan niet. Ik moet als Nederlander meestorten voor de pluriformiteit en dus óók voor de werkgelegenheid van men sen die homoseksuelen discrimeren." „Ik hoor weieens mensen zeggen: ik kijk nooit meer naar de publieke zenders, waarom moet ik dan kijkgeld betalen? Daar moeten ze in Nederland toch eens over nadenken, ook staatssecretaris de heer Nuis. Het zijn over het algemeen niet de slimste mensen die dat zeggen, dat weet ik, maar ze zijn er wél. In vier jaar tijd hebben die commerciële zenders namelijk de helft van het aantal Neder landse televisiekijkers in handen gekre gen. Dat zijn wel feiten. Daar kun je niet omheen. Je kunt er ook je kop niet voor in het zand steken en je kunt je er ook niet tegen verzetten, ook niet met allerlei lulkoek," Zakkenvullers „Ik ben daarom ook een voorstander van één grote publieke omroep die betaald wordt uit publieke middelen. Maar of daar nu kijkgeld voor betaald moet wor den, is vraag twee. Die grote publieke omroep zou ook betaald kunnen worden uit algemene middelen. De publieke om roep is trouwens zelf ook onvoorstelbaar commercieel geworden, kijk maar hoe vaak deuitzendingen van de Olympi sche Spelen onderbroken worden door commercials. En dan denk ik, mensen, sorry hoor, wat zeur je nou over Sport7? Wat zeur je nou over zakkenvullers?" „Ik las laatst een Amerikaanse roman, waarin een vrouw tegen haar man zei: je bent een cultuurbarbaar, want je gaat nooit naar de schouwburg. Waarop die Koos Postema: De publieke omroep is onvoorstelbaar commercieel geworden, kijk maar hoe vaak de uitzendingen van de Olympische Spelen onderbroken worden door commercials, foto Maurice Nelwan man zei: ik heb het druk, maar ik heb wel alle abonnementen. Daar bedoelde hij mee: hij heeft z'n kabel. Want in Amerika abonneer je je op drie stations. Of op twee. Of op vijf. Je abonneert je naar ei gen keuze. Daar betaal je voor. Maar je betaalt geen algemeen kijkgeld om bij voorbeeld een EO in stand te houden, want in Amerika is er gewoon een com merciële religieuze zender." „Als onze EO in de knel komt te zitten worden ze dat trouwens óók, want het is natuurlijk los van die discriminatie van homoseksuelen een correct bedrijf en een knappe omroep met aan het hoofd Andries Knevel, wiens zoon supporter is van Feyenoord. Als het erop aankomt zijn die televisiedominees sneller dan wie dan ook. Sneller in elk geval dan sommige gemeentebesturen, die gewoon die lavastroom aan communicatieont wikkelingen niet hebben zien aankomen en van schrik gaan remmen. Ho, wat ge beurt hier? Is dit wel geoorloofd? Moeten we dit verschijnsel niet eerst 'ns een paar jaar evalueren? Laten we erover verga deren." Bekwamen „Voor datzelfde slappe geouwehoer ben ik destijds weggegaan bij de Vara. Ook daar wilden ze alleen maar vergaderen. Daar was op een gegeven moment ook geen respect meer voor de man met het briljante idee. Succes was smerig. Je mocht geen stemp'el zetten. De bazen gingen bij de Vara de onbeduidenden op bevoorrechte posities kiezen omdat dit veilig was. Degene die we kiezen kan niet zoveel, maar wij eigenlijk ook niet en dus valt het niet zo op. Wraak nemen op de bekwamen." „Terwijl ik in diezelfde club was opge groeid met chefs met kuren, met nukken. Met mensen als Herman Wigbold, die je niet aankeek als hij iets zei, maar wel in eens de bevlieging had, het idee. Ik werd nog berispt door Arie van Nierop, die, terwijl hij mijn declaraties tekende, mompelde: daar moeten arbeiders twee weken voor werken. En dan zei hij óók nog: ik hoorde je gisteren trouwens weer tweemaal 'het' zeggen. Dat bestaat niet. Het is 'ut'. Dan ging je met een korte broek z'n kamer uit. Ik had es een keer tegen een soldaat jij gezegd en tegen een officier u. Toen zei hij: jij moet nog eens heel goed over mensen nadenken. Latei- gingen ze bij de Vara vertellen datje alle maal gelijk was. Maai- door die schijnde- mocratiseringen gingen ze hun tijd ver praten en daardoor kwamen er geen nieuwe figuren als Wigbold en Stappers- hoef meer." Tranentrekkers „De huidige commerciële zenders pre fereren de tranentrekkers. Dat mag. Wat weer niet wegneemt dat ik vind dat RTL en Endemol ook op andere journalis tieke terreinen zouden moeten concurre ren, omdat daar wel degelijk naar geke ken wordt. Maar ze hebben nu eenmaal die keuze gemaakt en tegen jou gezegd: ik ben langzamerhand natuurlijk op een leeftijd gekomen dat ik daar heel goed mee kan leven. Toen ik vier jaar geleden bij Van de Ende in dienst trad had ik ook kunnen zeggen: ik wil uitsluitend infor matie doen. Maar ik heb dat niet gezegd, want ik had 't al zo vreselijk lang gedaan. De Uren U van hebben tien jaar geduurd. Achter het Nieuws heeft tien jaar ge duurd. Alle losstaande informatieve pro gramma's hebben tien jaar geduurd. Dan krijg je zoiets van: dat heb ik nu alle maal wel gezien. Zoiets gaat automa tisch. Bovendien neem ik aan dat je be grijpt dat ik niet 's avonds m'n koffers meer pak om 's nachts plotseling af te reizen naar Ruanda. Daar zou ik toch enigszins nerveus van worden." Kleinkinderen „Ik wil 's avonds thuis zijn, want het zou namelijk best eens kunnen dat er plotse ling een kleinkind gedropt wordt en daar wil ik dan wel met mijn neus bij zijn. Kleinkinderen zijn namelijk veel leuker dan je denkt als je ze niet hebt. Ik heb dat nooit geweten. Toen onze dochters plot seling zeiden: we worden moeder, toen hebben we daar toch enige nachten niet van kunnen slapen. We vonden die aan kondiging ontroerend, terwijl we hele maal niet van die ouderwetse ouders wa ren die jaren hebben geroepen: komen er nou nog kleinkinderen of komen ze niet? Alleen toen wisten we nog niet wat het was, oma en opa, nou, ik kan je zeggen dat zijn we heel hevig geworden. Vorige week zondag was er een verjaardag van een van de drie in Hattem en daar speel de toevallig Feyenoord een oefenwed strijd. Opa had zó naar het veld kunnen lopen, maar opa zat in z'n zwembroek in een hele grote vijver alle kinderen op te vangen die erin sprongen. Sommigen sprongen zelfs boven op m'n kop, maar ik heb me een lol gehad." Jan D. Swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 1996 | | pagina 22